Hore

Fujinon XF100-400mm F4,5-5,6 R LM OIS WR

Ďalší vydarený objektív pre fotoaparáty Fujifilm X. Pochváliť musím kvalitné spracovanie, vyvážené optické vlastnosti a účinnú stabilizáciu. Mínusom sú väčšie rozmery a hmotnosť objektívu.

Keď som bol v roku 2014 v Poľsku na predstavení Fujifilm X-T1, bolo nám povedané, že tento fotoaparát bol navrhnutý pre použitie s veľkými objektívmi. A Fujinon XF 100-400/4,5-5,6 R LM OIS WR k ním patrí. Veľkosťou i hmotnosťou je plne porovnateľný s objektívmi podobných parametrov, navrhnutých pre FF zrkadlovky. Viem, stráca sa tu výhoda CSC fotoaparátov, ale čo narobíte, keď objektív takýchto parametrov menší nespravíte?

Prvý dojem

Akýkoľvek fotoaparát Fujifilm použijete, vždy bude vyzerať trochu podvyživene, platí to aj pre X-T1 s nasadeným gripom. Kvôli tomu sa so zostavou ťažšie manipuluje. Pri zoomovaní si tak trochu fotoaparát vykrucujete z ruky.

Dizajn i kvalitatívne prevedenie sú pre objektívy radu XF typické. Jednoducho solídny kus objektívu. U takéhoto objektívu je statívová pätica nutnosťou a nechýba ani tu. Je odsunutá ďalej od bajonetu, takže nezavadzia pri vertikálnom držaní u X-T1 + grip, ako je tomu u XF 50-140/2,8.

Mohutná clona je vybavená “okienkom” pre manipuláciu s polarizačným filtrom. Ďalšie plus.

Konštrukcia

Fujinon XF 100-400/4,5-5,6 R LM OIS WR je supertelezoom, uhol záberu zodpovedá plnoformátovému objektívu 152-609 mm. Clona je 9-lamelová s kruhovým otvorom. Ovláda sa prstencom v krokoch po 1/3 EV. Optická sústava sa skladá z 21 prvkov v 14 skupinách, 5 prvkov je typu ED a jeden typu Super ED. Svetelnosť je premenlivá. Na najširšom ohnisku 100 mm je to F4,5, na najdlhšom ohnisku 400 mm je to svetelnosť F5,6. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 1,75 mm, max. zväčšenie 0,19x. Priemer filtra je 77 mm, pri zaostrovaní sa neotáča. Rozmery objektívu sú ø 94.8mm x 210.5 - 270mm (tele). Hmotnosť je približne 1375 g.

Takýto objektív by bol ťažko použiteľný bez stabilizácie. Tá vstavaná je samozrejme optická a deklarovaná účinnosť je až 5 stupňov. Zaostrovanie zabezpečuje dvojitý lineárny motor. Objektív je utesnený 13-timi tesneniami proti prachu a vode. Pracovať dokáže aj pri nízkych teplotách do -10°C. Ľahšiu údržbu zabezpečuje fluorinová ochrana predného člena.

Spomenúť musím aj možnosť použitia telekonvertora  XF1.4X TC WR. S ním bude mať objektív rozsah 140-560 mm (35EQ= 213-853 mm) pri svetelnosti F6,3-8.

Objektív si popíšeme od prednej šošovky. Filtrová obruba má 77 mm a pri zaostrovaní sa neotáča. Slnečná clona sa upevňuje bajonetom s poistkou. V prednej časti sa nachádza prstenec manuálneho zaostrovania, za ním je široký prstenec transfokácie. Ten je možné uzamknúť proti samovoľnému vysunutiu. Nakoniec je tu užší prstenec nastavenia clony. Vzhľadom na premenlivú clonu je bez vyznačených hodnôt. Clona sa zobrazuje len na fotoaparáte. Najbližšie k bajonetu sa nachádza trojica prepínačov. Prvý slúži na zapnutie a vypnutie stabilizácie, druhým sa volí režim clony (manuál/auto) a tretím sa aktivuje limiter najkratšej zaostrovacej vzdialenosti (celý rozsah/5 m až nekonečno).

Statívový prstenec je otočný, samozrejme s aretáciou. V prípade potreby je možné demontovať nohu s upínacou päticou.

Skratky

XF - prémiové objektívy pre fotoaparáty Fujifilm X

WR - Weather Resistant - objektív je utesnený proti prachu a vode

R - ring - objektív má prstenec pre nastavenie clony

LM - použitý lineárny zaostrovací motor

OIS - optical image stabilization - zabudovaná optická stabilizácia obrazu

ED, Super ED - špeciálne šošovky s nízkou disperziou svetla

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/fujinon-x-vymenne-objektivy/model/fujinon-lens-xf100-400mmf45-56-r-lm-ois-wr

Objektív v praxi, alebo úspech až na druhý pokus

Prvé dojmy z objektívu boli rozpačité. Čakal som od objektívu viac. Naviac mi objektív neustále “kradol” Martin Farkaš (X-photographer a ambasádor Fujifilm na Slovensku). Pripadalo mi, že testujem za trest. Musel som si dať oddych a objektívu dať druhú šancu. Začal som tým, že som skontroloval aktuálnosť firmvérov vo fotoaparáte aj objektíve. Obidva boli neaktuálne. Nahral som nové a výsledky sa hneď zlepšili. Keď si fotoaparát s objektívom úplne nerozumejú, nemôžete očakávať maximum. Po upgrade FW sa výsledky zlepšili o triedu. Konečne sa objektív správal tak, ako som od neho čakal.


Ekvivalent 609 mm objektívu, to už je slušné 12-násobnépriblíženie ďalekohľadu. Na vzdialenosť 3 km však už vzduch môže spôsobiť degradáciu obrazovej kvality.


Toto je ukážka maximálneho zväčšenia. Na väčšie kvety postačuje, pre lov motýľov by to chcelo o niečo viac.

Zaostrovanie - objektív je vybavený dvojitým lineárnym motorčekom. Vďaka tomu rýchlejšie zvláda preostrovanie tam a naspäť. Zaostrovanie je svižné a technické možnosti sú limitované skôr fotoaparátom a jeho spôsobom zaostrovania. U CSC fotoaparátov vieme, že majú problémy s kontrastným pozadím a kontinuálnym zaostrovaním. Ak som mal občas problém so zaostrovaním, bolo to práve vinou fotoaparátu. Dych zaostrovaniu dochádzal v ZOO. Cítil som, že narúša môj komfort fotenia. Jednoducho to nebolo ono. Tu očakávam zlepšenie, ktoré prinesie vylepšený AF novej Fujinke X-T2. U bežných statických motívov som bol s rýchlosťou zaostrovania spokojný, nezdržovala ma pri fotení.

Stabilizácia - aj keď to v hľadáčiku nie je až tak vidno, stabilizácia je účinná. Na najdlhšom ohnisku som udržal časy okolo 1/15 - 1/10 s. Výrobcom uvádzaná účinnosť až 5EV je teda reálna a nielen na papieri.

Vinetácia - tou sa nemusíte vôbec trápiť. I keď je na fotografiách prítomná, pri plne otvorenej clone, jej charakter je nerušivý a máte problém ju vôbec zaznamenať.

Sférické skreslenie - som zaznamenal na najdlhšom ohnisku, je len veľmi mierne poduškovité, ani ho netreba korigovať. Inak je objektív korigovaný výborne.

Antireflexná úprava - je veľmi dobrá a skôr ako s odleskami na šošovkách budete mať problém s odrazom svetla od snímača, ktorý je u CSC fotoaparátu podstatne bližšie k zadnému členu objektívu, ako u zrkadlovky.


Za tento veľký reflex môže snímač a nie objektív.


Pletivo na veži Dómu sv. Martina spoľahlivo preverí ostrosť každého objektívu.

Ostrosť - objektív má z hľadiska ostrosti vyvážené vlastnosti. V celom rozsahu je ostrosť veľmi dobrá a to po celej ploche obrazu. Optimálne je pricloniť na f/7,1 - f/11. Nemusíte sa však báť fotenia na “plnú dieru”. Objektív nedosahuje takých kvalít ako XF 56/1,2 R, XF 90/2 R, alebo XF 50-140/2,8 R. V porovnaní s konkurenciou si však vedie veľmi dobre.

Ak potrebujete väčšiu hĺbku ostrosti, môžete smelo cloniť až po f/13. Potom sa začne prejavovať difrakcia. Pri f/16 je ešte v norme, ale pri vyšších clonových číslach je obraz už výrazne neostrejší.

Výstup so snímačov X-Trans postráda najjemnejšie detaily a vyžaduje si mierne doostrenie, ak chcete mať najostrejšie fotky. Ja som RAW-y spracovával v Lightroome so štandardným doostrením, ktoré je v LR prednastavené.


Oficiálne MTF grafy.


Fotky vyvolávané z RAW odporúčam doostriť, X-Trans senzor má svoje špecifiká a fotografie treba upravovať inak, ako z bežných CMOS snímačov s Bayerovou maskou. V galérii nájdete fotografie so štandardným nastavením Lightroomu.

Záver

Fujinon XF 100-400/4,5-5,6 R LM OIS WR splnil to, čo som od neho očakával. Dočkal som sa toho až na druhý pokus, ktorý mi ukázal, ako dôležité je upgradovanie firmvéru. Stabilizácia je účinná, zaostrovanie dostatočne rýchle a optické vlastnosti nadštandardné. Ostrosťou nie je až tak dobrý, ako prime objektívy Fujinon, ale to som ani nečakal. Spĺňa však moje štandardy a keby som bol majiteľom fotoaparátu Fujifilm, neváhal by som si ho kúpiť.

Ak ho niečo brzdí, tak je to použitý fotoaparát. V najlepšom svetle sa ukáže s novým Fujifilm X-T2, ktorý disponuje novým zaostrovaním, výkonnejším procesorom a aj ergonómia držania je najlepšia zo všetkých fotoaparátov Fujifilm. Mínusom objektívu je jeho veľkosť a hmotnosť, výhoda kompaktnosti CSC fotoaparátov sa tu vytráca.

Fujinon XF 100-400/4,5-5,6 R LM OIS WR využijete pri fotení krajiny, mestských detailov, zvierat a športu v exteriéri. Nie je to typický športovec, na toho si musíme počkať. Viac mu svedčí fotenie nepohyblivých objektov. Svetelnosť F4,5-5,6 je limitom.

Spĺňa však moje štandardy a keby som bol majiteľom fotoaparátu Fujifilm, neváhal by som si ho kúpiť.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smart
2016-08-08 08:56:07
Skoda ze tento objektiv prisiel tak neskoro spolu s Panasonicom 100-400. Uz sa mi nechcelo cakat a pripojil som na Sony A6300 Canon 100-400. Ostrenie cez adapter zial pri slabsom svetle a vo videu tym trpi, ale kvalita obrazu vyborna. Pre kompaktne rozmery a nizku hmotnost bude kombinacia Fuji X-T2 + 100-400 alebo Olympus E-M1 II + 100-400 skvela volba.
 
Roman Point
2016-08-08 11:50:40
Možno by nebolo zlé odfotit si to combo v rukách. Tak bude mať človek lepšiu predstavu o veľkosti, praktickosti a pouzitelnosti kombinácie s XT-1/2 prípadne s XPro-2 ( smiech )
Ten obrázok čo je hore je pekne lišiacky odfotený a o veľkosti a spolufungovaní moc nevypovedá.
 
blahoslav J B Art
2016-08-08 12:48:14
vyskusal som si ho na prezentacii Fuji day v kaviarni s mojou X-E1 ... vyborna stabilizacia, velmi dobra konstrukcia, ovladanie, ostrenie ... na max. ohnisku so slnecnou clonou je to uz riadna rura ... nezavidim fotografom divociny s podobnymi teleobjektivmi, ktori to musia vlacit divocinou, aby si tam mohli vyfotit vtakov
 
JohnNewton
2016-08-08 13:45:45
Akvarel zostane akvarelom, to nezmení žiadna " rúra " Viď fotografie lesa .
 
blahoslav J B Art
2016-08-08 14:44:27
príspevok od: JohnNewton
Akvarel zostane akvarelom, to nezmení žiadna " rúra " Viď fotografie lesa .
v clanku je viackrat napisane, ze
''Fotky vyvolávané z RAW odporúčam doostriť, X-Trans senzor má svoje špecifiká a fotografie treba upravovať inak, ako z bežných CMOS snímačov s Bayerovou maskou. V galérii nájdete fotografie so štandardným nastavením Lightroomu.''

napriklad
http://petebridgwood.com/wp/2014/10/x-trans-sharpening/

predsa len si myslim, ze tento objektiv budu pouzivat skor fotografi, ktori si fotia vtakov ...
http://www.fotoma.sk/magazin/recenzie/na-wildlife-s-fujifilm-xf-100-400mm-f4-5-5-6-r-lm-ois-wr/

... ako ti, ktori fotia les alebo travu ... na to su vhodnejsie ine znacky, napr. Canon, Nikon ... alebo Panasonic FZ1000
 
JohnNewton
2016-08-08 14:55:47
príspevok od: blahoslav J B Art
v clanku je viackrat napisane, ze
''Fotky vyvolávané z RAW odporúčam doostriť, X-Trans senzor má svoje špecifiká a fotografie treba upravovať inak, ako z bežných CMOS snímačov s Bayerovou maskou. V galérii nájdete fotografie so štandardným nastavením Lightroomu.''

napriklad
http://petebridgwood.com/wp/2014/10/x-trans-sharpening/

predsa len si myslim, ze tento objektiv budu pouzivat skor fotografi, ktori si fotia vtakov ...
http://www.fotoma.sk/magazin/recenzie/na-wildlife-s-fujifilm-xf-100-400mm-f4-5-5-6-r-lm-ois-wr/

... ako ti, ktori fotia les alebo travu ... na to su vhodnejsie ine znacky, napr. Canon, Nikon ... alebo Panasonic FZ1000
No a nebolo by potom vhodné, aby redakcia ktorá predáva a propaguje Fuji, spracovala obraz tak aby to nejako vyzeralo, vrátane peria a prírodných štruktúr ? Prípadne odporučila najlepší soft a jeho nastavenia ? Lebo inak sú to vyhodené peniaze, tento výsledok sa dá dosiahnúť v Zoneri tlačítkom "olejomaľba", za pár €
 
blahoslav J B Art
2016-08-08 15:43:08
príspevok od: JohnNewton
No a nebolo by potom vhodné, aby redakcia ktorá predáva a propaguje Fuji, spracovala obraz tak aby to nejako vyzeralo, vrátane peria a prírodných štruktúr ? Prípadne odporučila najlepší soft a jeho nastavenia ? Lebo inak sú to vyhodené peniaze, tento výsledok sa dá dosiahnúť v Zoneri tlačítkom "olejomaľba", za pár €
k tomu by mohol byt samostatny clanok, nie len ako dodatok k testu teleobjektivu ... a kludne by ho mohol zverejnit aj nejaky clen Ephota, nemusi to byt len redakcia
 
JohnNewton
2016-08-08 17:08:43
príspevok od: blahoslav J B Art
k tomu by mohol byt samostatny clanok, nie len ako dodatok k testu teleobjektivu ... a kludne by ho mohol zverejnit aj nejaky clen Ephota, nemusi to byt len redakcia
Súhlas, nakoniec aj Ty to máš už dosť dlho, tak napíš ako to riešiš (RAW)
 
blahoslav J B Art
2016-08-08 21:24:54
príspevok od: JohnNewton
Súhlas, nakoniec aj Ty to máš už dosť dlho, tak napíš ako to riešiš (RAW)
tak hlavne mam v rychlom Q-menu nastavenych 7 roznych profilov (vratane simulacii filmov) Jpeg-ov na najbeznejsie temy, ktore fotim ... a vo vacsine pripadov mi vystup postacuje, s nejakym malym doladenim
obrazky ukladam vo formate Jpeg Fine+RAW
a ak treba, RAWy spracuvam v Lightroome, aj s pouzitim doostrovania, ako som daval link
http://petebridgwood.com/wp/2014/10/x-trans-sharpening/
a pripadne este je mozne pouzit presety
http://blog.thomasfitzgeraldphotography.com/fuji-x-series
 
smart
2016-08-09 07:00:38
príspevok od: Roman Point
Možno by nebolo zlé odfotit si to combo v rukách. Tak bude mať človek lepšiu predstavu o veľkosti, praktickosti a pouzitelnosti kombinácie s XT-1/2 prípadne s XPro-2 ( smiech )
Ten obrázok čo je hore je pekne lišiacky odfotený a o veľkosti a spolufungovaní moc nevypovedá.
http://camerasize.com/compact/#679.513,482.505,656.447,ha,t

pri Sony treba pripocitat este asi 350g a niekolko cm na adapter
 
Roman Point
2016-08-09 10:38:18
príspevok od: JohnNewton
Súhlas, nakoniec aj Ty to máš už dosť dlho, tak napíš ako to riešiš (RAW)
S teba je čo teraz umiernený rebel? Spiaca bunka? ta nespoznavam ta možno ti aj účet hekli ta ňe?
 
JohnNewton
2016-08-09 13:09:34
príspevok od: Roman Point
S teba je čo teraz umiernený rebel? Spiaca bunka? ta nespoznavam ta možno ti aj účet hekli ta ňe?
Pravdu máš, musím sa nad sebou prudko zamyslieť
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované