Hore

x-rite i1 Display Pro kalibračná sonda

Myslíte to s úpravou fotografií vážne, kúpili ste si drahý monitor a stále tomu niečo chýba? Nakalibrujte si ho!

Dnes sa nám na recenziu/rýchly návod dostala kalibračná sonda od firmy x-rite s označením i1 Display Pro. i1 Display Pro patrí medzi kolorimetrické kalibračné sondy, ktoré sú kalibrované spektrálne. Tým sú zaručené lepšie výsledky pri samotnej kalibrácii monitora alebo projektora.


Rozbalenie a prvý pohľad

V distingvovane vyzerajúcej krabičke nájdete v plastovom obale samotnú sondu, papierový návod na použitie a priložené inštalačné CD so softvérom i1 Profiler. 





Samotná sonda vyzerá jednoducho a nie je to dizajnový výstrelok, ako napríklad kalibračné sondy od firmy Spyder. Na spodnej strane nájdete statívový závit, pre prípad, že potrebujete kalibrovať vo veľkej miestnosti. Ďalej je tu otočná časť z čierneho plastu v tvare písmena “U”, ktorá v sebe ukrýva difúzor na optiku pre meranie osvetlenia v okolí vašej pracovnej stanice. Po jej vysunutí a otočení o 90° je možné sondu na tento difúzor postaviť a kalibrovať projektor, v prípade otočenia o 180° je sonda pripravená na kalibrovanie monitora.




Na permanentne pripojenom USB kábliku nájdeme protizávažie, ktoré je pohyblivé a tak je možné sondu používať na monitoroch s rôznou veľkosťou uhlopriečky. Pri kalibrovaní odporúčame monitor nakloniť mierne dozadu a protizávažie na zadnej strane monitora spustiť nižšie, aby sa sonda náhodou nezošmykla.


Nastavenie protizávažia.

Funkcie

i1 Display Pro je schopná kalibrovať a profilovať monitory a dataprojektory. Nezabúda pritom ani na okolité svetlo, podľa ktorého svoju analýzu prispôsobí a ešte je tu možnosť merania tzv. Flare, čiže odrazu svetla od monitora, ktoré tiež môže vplývať na samotnú kalibráciu. Jednotlivé kroky môžete vidieť na nasledujúcich fotografiách.

 
Počiatočné priloženie sondy. 


Meranie farieb.


Meranie odrazu svetla od monitora. 


Meranie okolitého svetla


Software

K sonde je pribalené aj CD so softvérom i1 Profiler, ktorý je jednoduchý a pomerne intuitívny na používanie. V rýchlosti si prejdeme jeho základné obrazovky a to pri kalibrácii/profilácii monitorov.

Po spustení nás privíta úvodná obrazovka v základnom (Basic) režime, ktorý si jedným kliknutím môžeme prestaviť na pokročilejší (Advanced). Pre potreby tejto recenzie budeme pracovať v pokročilejšom, ale nemusíte sa báť, okrem viacerých možností nastavenia a teda lepšej kontroly nad kalibráciou to nie je o nič zložitejšie.




Basic a Advanced úvodné obrazovky.

Na úvodnej obrazovke môžeme vidieť ešte informácie o licencii softvéru, výber kalibrovacieho zariadenia, informáciu o verzii softvéru a úplne dole potom dve ikonky s výcvikovými videami, ktoré môžete nájsť aj na internetových stránkach spoločnosti x-rite a nakoniec ikonu, ktorá nás prepojí na support stránku.

V ľavom paneli sú potom samotné spúšťacie ikony na kalibráciu monitora, projektora a tlačiarne (funguje iba so spektrofotometrickou sondou i1 Pro). Samozrejmosťou je aj kontrola kvality (QA) a kontrola jednotnosti vyžarovania (Display Uniformity). Kliknime teda na Display Profiling.

Kalibrácia

V ľavom paneli nájdeme uložené nastavenia či už od výrobcu, alebo vlastné ak si ich uložíme. Môžete si tu potom jednoducho a rýchlo vyberať už vytvorené profily alebo uložené postupy a nemusíte teda kaliborvať vždy odznova.

V dolnom paneli sa nachádza niečo ako časová os, ktorá zobrazuje v ktorej etape kalibrovania sa nachádzate.


Nastavenia monitora.

Hlavný panel v prípade záložky Nastavenia displeja obsahuje výber monitora, ak ich máte viac, viete si nastaviť aký typ backlightu vás monitor má, ďalej výber bieleho bodu. Štandardná hodnota pre fotografov je D65, ale samozrejme máte viac možností na výber, pričom jednou z nich je aj nameranie bieleho bodu pomocou sondy - v tomto prípade sa vám zobrazí postup.

Ďalšou položkou je nastavenie jasu, štandardom sú hodnoty 100-120, ale opäť je tu možnosť merania pomocou sondy. Pokračuje nastavenie kontrastu a meranie odrazu svetla od monitora a úprava profilu podľa ambientného svetla. Zaškrtneme obe možnosti.

Ďalšou záložkou na časovej osi sú nastavenia profilu. Tu výrobca odporúča ponechanie prednastavených hodnôt.


Záložka Patch set nám umožní vybrať si paletu farieb, ktoré majú byť pri kalibrácii odtestované, štandardne je na výber z troch paliet ktoré majú 119, 220 alebo 478 farieb. Spolu so softvérom i1 Profiler ste si mohli nainštalovať aj “paletovník” PANTONE Color manager, v ktorom si vyberiete paletu a jednoducho pomocou drag & drop viete vybranú paletu nahrať do Profilera, prípadne ak máte nejakú paletu vytvorenú alebo stiahnutú, táto možnosť je tu tiež.


Výber palety na meranie.

Presunieme sa k samotnému meraniu. Vyberieme si, či sa má kalibrácia vykonať aj s automatickým nastavením svetlosti a kontrastu a klikneme na Start Measurement. Postupujeme podľa inštrukcií na obrazovke a v závislosti na veľkosti zvolenej palety sa ukazuje na monitore približný čas do konca. Musí sa nechať, že kalibrácia so sondou i1 Display Pro je naozaj rýchla - výrobca uvádza až päťnásobne rýchlejší čas ako pri ostatných sondách. Či je tento údaj úplne presný nemôžem potvrdiť.


Obrazovka pre spustenie samotného merania.

Nakoniec prichádza samotné vytvorenie a uloženie kalibračného profilu. Zvoľte si názov, vyberte si, či sa profil má uchovať na systémovej alebo užívateľskej úrovni (každý užívateľ počítača ho môže využívať na niečo iné a tak kalibračný profil na fotografiu nemusí vyhovovať dizajnérovi a podobne) a nakoniec je tu možnosť nastavenia pripomienky, kedy vás i1 Profiler v pravidelných intervaloch upozorní, že by ste mali kalibráciu vykonať znova. Uložte profil a v prípade, že nevidíte zmenu, tak v pokročilejších nastaveniach Color Managementu (nastavenia obrazovky systému Windows) novovytvorený profil monitoru priraďte.


Vytvorenie a uloženie profilu.

V prípade, že ovládate anglický jazyk a počas postupu ste narazili na nejaký problém, neváhajte zapnúť príslušné video z hlavnej obrazovky. Sú komentované zrozumiteľne, nie prehnane technicky a hlavne obsahujú všetky informácie, ktoré pri používaní sondy môžete potrebovať.

Praktické skúsenosti

So sondou sme narýchlo skúšali nakalibrovať tri monitory, bohužiaľ všetko s technológiou TN. Pracovné 24 palcové LG dostalo po kalibrácii aj pri meraní ambientného svetla a odrazu od monitora silný nádych do chladných farieb a tak sme profil radšej vrátili na prednastavený systémový. Moja domáca iiyama dostala po kalibrácii trošku rozumu a aj keď je rozdiel minimálny, rozhodne môžem povedať, že farby sa mi zdajú subjektívne lepšie. Kalibrácia notebooku nepriniesla absolútne žiadny rozdiel. Zo skúseností môžeme povedať, že to bol bohužiaľ celkom očakávaný výsledok. Takúto recenziu sme vám však nemohli priniesť a tak sme sa rozhodli zvoliť ťažký kaliber - 30 palcový Apple Cinema HD Display a náš grafik nás 2 hodiny naháňal a bil tabletom po hlavách, že nemôže pracovať :) Samozrejme monitor bol už nakalibrovaný, tak sme najprv daný profil museli zmazať, resp. ho aspoň deaktivovať a potom sa pustiť do samotného testu sondy i1 Display Pro. Po deaktivovaní profilu chytil obraz mierne zelený nádych, ktorý sme samozrejme chceli odstrániť následnou kalibráciou. Konečne sme dosiahli rozumné a hmatateľné výsledky. Zelený nádych zmizol, zvýšil sa kontrast a jas. V prípade, že máte svoje pracovisko svetelne uniformné, používate kvalitný monitor s technológiou IPS, prípadne ešte s LED podsvietením, tak s výsledkami kalibrácie budete spokojní.


Záver

i1 Display Pro kalorimeter je kvalitná kalibračná sonda, ktorá síce nedosahuje kvalít spektrofotometrov, ale pri cene, ktorá je oproti napríklad colorMunki Photo približne polovičná dostanete do rúk profesionálny prístroj s jednoduchým a rýchlym ovládaním, ktorú môžeme rozhodne len doporučiť.



Zdroje

[1] http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=1454

[2] http://www.techradar.com/reviews/cameras-and-camcorders/cameras/camera-accessories/x-rite-i1-display-pro-1039958/review

[3] http://www.northlight-images.co.uk/reviews/profiling/i1_display_pro.html

[4] http://www.luminous-landscape.com/reviews/accessories/i1display_pro.shtml

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Rastislav
2012-08-16 09:31:11
Prvá veta znamená, že chystáte aj podrobnejší návod? Ja osobne by som ho uvítal, keďže k výrobku nie je dodávaný slovenský návod (sondu mám z ephotoshopu už niekoľko mesiacov). Robil som kalibráciu rovnako, ako v tomto vašom návode, ale predsa len by bodli podrobnosti, fintičky...Na stránke výrobcu je toho dostatok, ale tá jazyková bariéra... (aj moja chyba, ale jednoducho, keď človek v bežnom živote nemusí používať cudzí jazyk, tak ho zabúda). Ale inak dobrý návod, vďaka aspoň zaň.
 
Budy
2012-08-16 13:48:20
Tiez som z jej výsledkom nadmieru spokojný. Ale rovnako sa pripajam k prosbe o podrobnejsi navod, doplnený o praktické postrehy napr. ako ulozit ICC profil a bezpecne odinstalovat SW sondy, pripadne ci to vobec ma nejaký význam, vzhladom na nutnost opatovnej rekalibracie po istom case.
 
Tomáš Muška
2012-08-16 15:44:48
Bohužiaľ sondu už nemáme k dispozícii.

čo sa týka praktických skúseností napríklad s odinštalovaním softvéru nie je žiadny problém, ale pokiaľ už sondu vlastním, tak by som ho mal nainštalovaný stále už len preto, aby ma pravidelne upozorňoval nech si prekalibrujem monitor...

na nejaké podrobnejšie skúmanie a hľadanie fintičiek sme nemali dostatok času a sme radi, že sme vám mohli priniesť aspoň takéto krátke nahliadnutie.

 
eugeniku
2014-10-02 18:30:45
Dobrý deň, skušal som s touto sondou skalibrovať moj notebook a musim povedať, že to bola fakt príjemná praca , všetko fungovalo až po výsledný profil. Výsledné farby boli ok, pekné ale horšie bolo , že stupnica šedej (kalibračné prúžky) neboli celkom ok. Mali jemný nádych hnedastého odtielastne, ktorý bol najviac viditelný v tmavých odtienoch šedj, kde šedočierna bola vlastne hnedočierna. To bolo pri D65, denné svetlo. Všetko sa čiastočne zlepšilo pri WP 7800K.
Tu sa už ten hnedastý odtieň čiastočne strácal. Viem aj takto by sa to dalo korigovať, ale v princípe ide o to, prečo ten posun v teplote farby? Vrcholom všetkého je celkový zaver.
Aby som skontroloval čo som spravil, použil som colorchecker calman, ktorý je teraz free, a meral.
Profil pri D65(hnedastý) mi označil s priemernou chybou delta 2000..0,8-1,2 a 7800K( teda studený) schybou delta cca25-50. Asi budem musiť vymeniť oči, lebo jasne vidím rozdile, kto je šedy a kto hnedy. Skuste poradiť.Dakujem
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované