Hore

SONY Cyber-shot DSC-T200 + VIDEO recenzia

Kráčam uličkami francúzskeho Arles a predo mnou sa pozvolna vynorí dominanta tohto malebného mestečka – rímska aréna, v ktorej sa v súčasnosti konajú známe býčie zápasy.

Záber na starobylé múry zaliate teplým svetlom zapadajúceho Slnka si podobne ako skupina ostatných turistov nemôžem nechať ujsť a tak vyberám z vrecka nohavíc môj nový foťák. Urobím pár základných nastavení a pri snímaní si nemôžem nevšimnúť zvýšený záujem ostatných o moje počínanie.
Tak veľký LCD dislej a dotykové ovládanie ešte na fotoaparáte nevideli. Keď potom niekoľkým záujemcom predvediem aktiváciu spúšte úsmevom, chce si to vyskúšať každý a niektoré úsmevy, ktoré som takto získal naozaj stoja za to.
SonyT200Gut.jpg

 

Ergonómia a dizajn
Aj takto nejako môže vypadať situácia, do ktorej sa dostane užívateľ aparátu Sony Cyber-shot DSC-T200. Tomuto prístroju sa totiž veľmi úspešne darí nenechávať nikoho chladným.
Okrem netradičných technických riešení spojených s  pokročilými technológiami zaujme T200-ka najmä elegantným minimalistickým dizajnom.
Na prednej strane aparátu sa po odsunutí krytu objaví objektív Vario Tessar od renomovanej firmy Carl Zeiss. Ten má veľmi užitočný 5-násobný rozsah zoomu od 35mm do 175mm, aj keď na širokom konci by som privítal ešte o niekoľko milimetrov menej. Svetelnosť f/3.5-4.4 tiež nie je nič výnimočné a v niektorých prípadoch nezachráni situáciu ani inak dobre fungujúci optický stabilizátor.
Objektív sa pohybuje pri zoomovaní aj pri zaostrovaní vertikálne vo vnútri tela fotoaparátu, čo je veľmi praktické konštrukčné riešenie, no opäť musím upozorniť na trochu nešikovné umiestnenie objektívu v pravom hornom rohu. Chvíľu určite potrvá, kým sa vám zo záberu vytratí ukazováčik, ktorý sa tak rád fotografuje.
Vedľa objektívu sa pod krytom ukrýva pomocná lampa AF, ktorá zároveň slúži ako indikátor aktivovanej samospúšte, ďalej tu nájdeme aj vstavaný blesk a mikrofón.
SonyT200Grip.jpgChod rozmerného krytu má primeranú odolnosť a zároveň plynulosť, za čo sa podpísali výborné materiály použité pri stavbe celého aparátu a tiež dokonalé vypracovanie jednotlivých častí a detailov. Od tejto triedy fotoaparátov sa to však dá očakávať.
Na ľavej strane sa nachádza malý výstupok s gravírovaním (Cyber-shot), ktorý slúži ako grip. Pri zatváraní krytu je naozaj potrebné držať fotoaparát práve v tomto mieste, inak vám bude táto činnosť spôsobovať menšie problémy.
Na vrchnej strane prístroja nájdeme niekoľko miniatúrnych tlačidiel a ovládačov. Z pravej strany tu majú svoje miesto ovládač zoomu, spúšť, tlačidlo prezerania obrázkov a tlačidlo zapnutia/vypnutia fotoaparátu. Všetky sú naozaj veľmi malých rozmerov a ovládanie tak nie je práve najpohodlnnejšie.
SonyT200Top.JPG
Bočné strany aparátu sú bez ovládacích prvkov a tak sa už môžeme pokojne venovať strane zadnej, ktorá je určite najväčšou atrakciou tohto fotoaparátu.
SonyT200Back.JPG
Nachádza sa tu totiž obrovský 3,5“ (8,8 cm) LCD displej. Ten zaberá prakticky celú zadnú plochu prístroja a je teda jasné, že ovládacie prvky tu budú nahradené dotykovým ovládaním LCD.
Displej je dobre čitateľný aj pri priamom svetle, ale rozlíšenie je vzhľadom na jeho veľkosť dosť slabé (230.000 px) a niektoré ikony sú tak ťažšie rozoznateľné.
Pri snímaní sa scéna nezobrazuje na celom displeji a po stranách sú čierne pásy, kde sú umiestnené ikony pre nastavenie jednotlivých parametrov a ovládanie prístroja. Rovnako tak sa zobrazujú aj už nasnímané fotografie.
SonyT200Disp.jpg
Dotykové ovládanie funguje výborne, odporúčam však používať priložené pero, aby ste predišli zbytočnému umazaniu displeja prstami.
Na spodnej strane prístroja nájdeme závit na statív a krytku ukrývajúcu slot pamäťovej karty MS Duo/PRO Duo a multikonektor. V tomto prípade sa jedná o USB (High-speed) a AV konektor v jednom.
Všeobecne sa dá o dizajne a ergonómii Sony T200 hovoriť prevažne len v dobrom. Fotoaparát zaujme na prvý pohľad, všetko funguje ako má a pri troche šikovnosti prestanete vnímať aj malé rozmery tlačidiel a zvyknete si aj na držanie aparátu.
V praxi
Napriek vyššej cene, kvalitnému vypracovaniu a použitým technológiám patrí tento fotoaparát do kategórie jednoduchých kompaktných fotoaparátov (angl. Point & Shoot). Je teda primárne určený pre širokú verejnosť, ktorá nemá znalosti a ani potrebu využívať pri snímaní kreatívne manuálne režimy.
T200 teda ponúka na výber okrem plného automatického režimu snímania aj režim programovej automatiky, v ktorom je možné ovplyvňovať aspoň nastavenie najzákladnejších parametrov.
Nemôžu chýbať ani scénické režimy, ktorých má T200-ka na výber 10 – vysoké ISO, rýchla uzávierka, za súmraku, portrét za súmraku, teplé tóny, krajina, sneh, pláž, ohňostroj a detekcia úsmevu.
Práve posledný menovaný režim je ďalšou atrakciou tohto aparátu. Pri aktivovanej funkcii detekcie tváre sa automaticky otvorí uzávierka v prípade, že sa na niektorej z tvárí v obraze objaví úsmev.
SonyT200Smile.jpg
Nastaviť je možné až tri úrovne “intenzity” úsmevu a aj keď táto funkcia nefunguje vždy spoľahlivo, užijete si s ňou kopec srandy. Praktické využitie nájde napríklad aj ako náhrada samospúšte.
Fotoaparát je vybavený novým procesorom BIONZ, ktorý bol použitý aj v digitálnej zrkadlovke Alfa100 a disponuje teda dostatočným výkonom pre menší kompaktný prístroj.
Procesor sa podpisuje pod rýchlostné schopnosti T200-ky, aj keď jej výkony v tejto sfére nevynikajú v porovnaní s konkurenciou.

- pripravený na snímanie po zapnutí……………. 2 sek.

- nasledujúci záber……………………………………. 1,5 sek.

- omeškanie uzávierky……………………………….. cca 0,15 sek.

 

V režime kontinuálneho snímania je prístroj schopný snímať frekvenciou 2,1 fps, čo je dobrá hodnota, ale športová fotografia určite nebude jeho doménou.
O ostré fotografie sa stará spoľahlivo pracujúci systém automatického zaostrovania. Fotoaparát disponuje 9 bodmi autofocusu, ale je tiež vybavený flexibilným zaostrovacím bodom, ktorý je možné vybrať jednoducho dotykom ktoréhokoľvek miesta na LCD displeji.
K dispozícii je aj systém detekcie tváre, ktorý okrem správneho zaostrenia a expozície tváre v obraze upravuje aj vyváženie bielej a prípadnú zábleskovú automatiku, tak aby boli užívateľ a aj fotografovaná osoba maximálne spokojní s výsledkom.
Aktivácia tejto funkcie je opäť veľmi jednoduchá – stačí sa dotknúť ktorejkoľvek tváre zobrazenej na LCD.
Rovnako tak spoľahlivo pracuje aj automatika vyváženia bielej. Toto je dosť dôležitý fakt, pretože aparát nemá možnosť manuálneho nastavenia bielej a užívateľ je tak úplne v rukách automatiky.
Aby už vaše fotografie neboli postihnuté pohybovou neostrosťou pri dlhších časoch snímania a väčšej ohniskovej vzdialenosti, Sony vabavila T200-ku systémom optickej stabilizácie Super Steady Shot. V tomto prípade sa jedná o stabilizovaný objektív a treba povedať, že systém pracuje naozaj spoľahlivo.
Stabilizátor pomáha v situáciách pri nedostatku svetla, do ktorých sa kvôli menšej svetelnosti objektívu dostanete častejšie než by ste chceli. Je tu ešte možnosť použitia vstavaného blesku, ktorý má na túto triedu aparátov dostatočný výkon (0,1–3,7m wide, 0,8-2,9m tele) a je možné ho dokonca aj kompenzovať.
MENU prístroja je jednoduché a prehľadné, tak ako je u kompaktov Sony zvykom. Veľký displej ponúka dostatok miesta pre množstvo ikon nastavení a režimov, pričom k väčšine z nich sú pripojené aj vysvetlivky.
SonyT200Menu2.jpg SonyT200Menu3.jpg
Nasnímané obrázky je možné následne vo fotoaparát upravovať. K dispozícií sú najzákladnejšie možnosti úprav ako je napríklad odstránenie efektu červených očí, úprava farieb a ostrosti, ale nájdeme tu aj niektoré netradičné efekty (napr. rybie oko).
Obrázky je možné taktiež prehrávať na displeji v sekvencii s podfarbením príjemnou hudbou (MP3).
Fotoaparát je vybavený vstavanou pamäťou s príjemnými 31 MB a okrem toho zaznamenáva obrázky na nie práve najpopulárnejšie karty MemoryStick Duo a PRO Duo. Chýba možnosť snímania do nekomprimovaného RAWu. Otázka je, koľko užívateľov jednoduchého kompaktu by túto možnosť využila.
Jeho Li-ion batéria zvládne podľa CIPA 250 záberov na jedno nabitie, čo je priemerný údaj na túto triedu.
Obrazová kvalita
Obrazová kvalita tohto aparátu ničím neprekvapila. Platí to na oba smery, teda nie je ani výnimočná, ani úplne hrozná.
Ak vám postačuje dobrá kvalita obrázkov, za ktorou stojí 8 Mpx CCD snímač, kvalitný objektív, spoľahlivá automatika a moderný procesor a neplánujete svoje fotografie zväčšovať, prípadne tlačiť na väčší formát, s týmto prístrojom určite nespravíte chybu.
39mm_1.jpg 175mm.jpg
35mm (ekv.) 175mm (ekv.)

 

 

Snímky, ktoré Sony T200 produkuje majú aj nazoomované dostatok detailov a príjemné farby aj pri snímaní s bleskom. Ostrtrosť v strede je dobrá, smerom k rohom kvalita obrazu klesá. Ďlašie optické chyby nie sú natoľko výrazné, aby stáli za pripomienku.
Dom.jpg Heineken.jpg HradVeza.jpg Hviezdoslav.jpg

 

 

Aberacia.jpg Protisvetlo.jpg Zavoj.jpg
minimálna aberácia dobre zvládnuté protisvetlo závoj a odlesky

 

 

Zaujme možnosť makro snímania od 1 cm v režime lupa. Pri klasickom makro režime umožňuje T200 priblíženie k objektu na 8cm (wide) a 80cm (tele).
Macro.jpg MacroFlash.jpg MacroClose.jpg

 

 

Ani Sony T200 nevybočuje z radu, čo sa týka úrovne šumu pri vyšších citlivostiach a jeho agresívnej redukcie za pomoci procesoru.
Obrázky sú bezchybné akurát po úroveň ISO 100. Už pri ISO 200 je šum viditeľný a každým zvýšením citlivosti jeho množstvo narastá. Pri hodnote ISO 800 sa naplno prejaví zásah procesoru, ktorý vytrvalo ničí šum aj detaily. Vďaka nemu sa ISO 1600 a 3200 stáva prakticky nepoužiteľné.
80.jpg 100.jpg 200.jpg
ISO 80 ISO 100 ISO 200
400.jpg 800.jpg 1600.jpg
ISO 400 ISO 800 ISO 1600
3200.jpg BW.jpg Blesk1600.jpg
ISO 3200 BW ISO 1600
T200-ka nemá žiadne výrazné problémy s nočným snímaním. Ako pri iných kompaktoch, aj tu doporučujem spoľahnúť sa na automatiku a využívať príslušný scénický režim.
NocneFoto.jpg NocneFoto2.jpg
Záver
Ak sa pre iné fotoaparáty hľadá vhodný užívateľ pomerne ťažko, tak pre SONY DSC-T200 to až tak veľký problém nie je.
Fotoaparát určite osloví najmä mladých ľudí, ktorí si zakladajú na svojom image a tento fotoaparát nebude mať problém zapadnúť do ich každodennej povinnej výbavy.
Zmestí sa skoro do každého vrecka, ale jeho miesto je najmä v rukách, kde priťahuje pozornosť všetkých okoloidúcich. Keďže jeho majiteľ je rád stredobodom pozornosti a aparát mu v tomto výrazne pomáha, stane sa z nich nerozlučná dvojka.
Užívateľ si pochvaľuje jednoduché ovládanie a netradičné technológie a nerieši priemernú obrazovú kvalitu, keďže si fotografie ukladá v PC, prípadne maximálne zopár kusov vytlačí na menší formát.
Úsmevy v jeho súkromnej databáze sa hromadia a každý je spokojný…
Zhrnutie

+ kompaktné rozmery, konštrukcia a nízka váha

+ kovové telo a kvalitné spracovanie detailov

+ obrovský 3,5” LCD dotykový displej

+ jednoduché ovládanie

+ netradičné funkcie a pokročilé technológie

+ výrazný WOW faktor

- priemerná obrazová kvalita

- úroveň šumu a jeho agresívne odstraňovanie pri vyšších citlivostiach

- chýba manuálne nastavenie bielej

- umiestnenie objektívu

- neprítomnosť kreatívnych režimov snímania

- absencia RAWu

- cena

 

 

Fontana.jpg Kostol.jpg Hlavne.jpg Kukurica.jpg SchodyDetail.jpg

 

Cesta.jpg HradVezaDetail.jpg Rury.jpg

 

Kostol2.jpg NaHrade.jpg Red.jpg Kvietky.jpg Schody.jpg

 

VParku.jpg ZMostu.jpg Chodnik.jpg

 

 

Strom.jpg Blesk200.jpg Krivan.jpg SmileShutter.jpg

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozefko
2007-11-23 12:01:18
Clanok je dobre napisany ... ale ten fotacik ma neoslovil ... a to hladam nieco sikovne do ruky k zrkadlovke ... ale asi mi vadi ze je to SONY ... jedna zla skusenost mi stacila ...
 
xbrook
2007-12-10 17:42:46
Clanok je perfektny, urcite aj tento clanok ma prijmul ku kupe tohto fotoaparatu. Je to kompakt, fakt stylovy. Cize nemusim sa bat ze ho vylozi kazdy druhy clovek na stol. Objednaval som ho z pixmanie a kupa sa vyplatila, vrele doporucujem ak ma clovek zvysnych 11tis :) Sony nie je zas taka zla znacka ako pisal tu kolega nizsie.

Tento fotak sa skutocne jeho tvorcom podaril, upla spokojnost :)
 
Dantes
2008-02-18 18:00:20
Ja som tento kompaktik kupil na Vianoce manzelke ale celkovo sa s nim vytesujem aj sam ako doplnkom k "mierne" tazsej zrkadlovke Canon EOS 5D... Kamarat ma uz vyse roka DSC-T100 a tak som si ju najskor poriadne vyskusal. Kupu zatial nelutujem... vid http://zoology.fns.uniba.sk/album/2000-2009/2007/071222-vianoce/071225-071227
Bateria vydrzala tyzden fotenia v Portugalsku (ked som nechal doma dobijacku), video je velmi kvalitne... Nie je to len image-ovka
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované