Hore

Sony Cyber-Shot DSC T10

Neubehlo veľa času od uvedenia 6 Mp Sony T9 na trh a už tu máme štýlového nástupcu Sony T10 v štyroch imidžových metalických farbách. Áno, je to tak, Sony ponúka tento štýlový kompakt v bielej, čiernej, striebornej, ktorú sme testovali,  a dokonca v romantickej ružovej (hurá!). Nie je to však iba farebný plast, telo je naozaj kovové a pôsobí solídnym dojmom. Poďme sa teda pozrieť na jeho výkon v teréne.

Dizajn a ergonómia

Predná maska pôsobí veľmi sparťansky, hlavne pri zatvorenom objektíve, keďže masívny kryt objektívu prekrýva aj blesk a asistent zaostrovania. Toto sú jediné prvky, ktoré sa po otvorení krytu v prednej časti ukážu. Inak zatvorený fotoaparát pripomína luxusnú tabatierku.

Zadnej časti dominuje veľký a jasný 2,5-palcový displej, ktorý je naozaj žiarivý a dobre čitateľný aj za jasného počasia. Nad ním prepínač troch hlavných režimov - playback, fotoaparát a režim kamery. Vpravo postupne zhora ovládač zoomu, tlačidlo režimov displeja, štyri smerové tlačidlá so stredovým tlačidlom potvrdenia a dve spodné tlačidlá najčastejšie požívaných funkcií. 

Na vrchnej lište fotoaparátu sa nachádza iba hlavný vypínač, spúšť a tlačidlo na de/aktiváciu Super Steady Shot. Na pravom boku (z pozície fotografa) sa nachádza efektný kryt batérie a slotu na MS Duo karty. Ľavý bok je opäť sparťansky čistý. Na spodnej strane je iba závit na statív a  slot na kombinovaný USB a video kábel.

Ergonómia fotoaparátu je na jeho rozmery výborná. Drží sa pevne vďaka výstupku na kryte objektívu, ktorý tvorí malý, ale účinný grip, o ktorý sa prirodzene oprie prostredník, keď chytíte aparát jednou rukou (pravou, samozrejme). Fotoaparát je precízne vyrobený, kryt je vo svojej dráhe pevne osadený a nekýva. Pochvalu si zaslúžia aj tlačidlá, ktoré sú veľmi prakticky rozmiestnené, hlavne kombinácia smerových tlačidiel a tlačidla potvrdenia ma príjemne prekvapila, takže sa mi ani raz nestalo, aby som omylom stlačil tlačidlo, ktoré som nechcel, čo sa zvykne stávať pri malých kompaktoch.

V praxi

Vďaka tomu, že fotoaparát má zabudovaný objektív v tele, po otvorení je do jednej sekundy pripravený snímať. Reakčné časy sú tiež výborné, fotoaparát rýchlo zaostruje a po zaostrení oneskorenie spúšte takmer nepocítite. Môžete tak urobiť živé rodinné a akčné fotografie, ak k tomu nepotrebujete zoomovať.

Používanie transfokátora je pomalšie, asi spôsobené tým, že zmena ohniska je veľmi plynulá a vo veľkom množstve malých krokov. Zoomovanie tak nie je najrýchlejšie, ale o to precíznejšie. Ovládanie fotoaparátu je príjemné a účelné.

Potešilo ma osobitné tlačidlo na zmenu rozlíšenia snímania a samostatné tlačidlo na korekciu expozície. Korekcie expozície sú v niektorých prípadoch priam nenahraditeľnou pomôckou. Napr. pri fotografovaní náročných scén - príliš kontrastných, svetlých alebo tmavých, môže byť automatika fotoaparátu niekedy zmätená a výsledkom je buď podexponovaná (tmavá) fotografia, alebo preexponovaná (príliš svetlá fotografia). V tomto prípade vám pomôže korekcia expozície a to korekcia do plusu v prípade príliš tmavej fotografie a do mínusu, ak je fotografia príliš svetlá. Túto korekciu si môžete zapnúť v rôznej intenzite od -2 expozičné stupne do +2. Fotografia sa pri tom neupravuje softvérovo, ale zmenou expozičných hodnôt clony a času, čiže nemá na fotografiu žiadny negatívny vplyv, naopak, dosiahnete ňou lepšie exponované fotografie.

Fotoaparát má 9 prednastavených režimov, ktoré pomôžu začiatočníkom fotografovať aj v takých špecifických podmienkach, ako je sneh, pláž alebo ohňostroj (dlhšie časy). Novinkou oproti predchodcovi je možnosť používať rôzne funkcie aj počas natáčania videa. To môžete natáčať aj v odtieni sépie alebo v čierno-bielom režime (v týchto režimoch môžete, samozrejme, aj fotografovať), pričom môžete využiť korekcie expozície alebo počas nakrúcania používať zoom.

Obrazová kvalita

Obrazovú kvalitu tohto fotoaparátu možno klasifikovať ako veľmi dobrú. Fotoaparát má pekné, výrazné, ale zároveň verné farby. Pri prvom pohľade na fotografiu SND po stiahnutí do PC som skoro zhíkol prekvapením. Nebadať ani prílišný posun to teplých tónov ako napr. u Sony S500. Darmo, T10 je iná trieda fotoaparátu. Podobe s prehľadom prekonáva S500 pri fotografovaní do protisvetla. To ma príjemne prekvapilo. Na objektíve sa nevytváralo veľa odleskov a fotografie mali aj v protisvetle pomerne pekné farby. Je jasné, že kontrast obrazu a farby v protisvetle trochu klesajú, ale to je všeobecná záležitosť kompaktných fotoaparátov, z ktorých niektoré problém zvládajú lepšie, iné horšie. Sony T10 sa v tomto prípade určite radí k tým prvým. Aj na ukážkach vidieť, že pri troche cviku sa dajú vyhotoviť fotografie so slnkom v zábere a sú takmer bez odleskov.

Fotoaparát má možnosť zvýšiť citlivosť snímača až na ISO 1000, čo umožňuje zachytiť viac prirodzeného svetla pri jeho nízkej hladine alebo tak zvýšiť dosah blesku. Pri ISO 800 a viac sú výstupy kvôli zvýšenému šumu vhodné iba na menšie fotografie. ISO 400 je však dobre zvládnuté.

Fotoaparát okrem optického stabilizátora Super Steady Shot, ktorý pri nižšej hladine osvetlenia pomáha proti roztraseniu snímok chvením rúk, disponuje aj High sensitivity režimom, ktorý používa vysokú citlivosť, aby minimalizoval neostrosť spôsobenú pohybom rúk, ale aj pohybom fotografovaného objektu. Platí tu však vyššie uvedené o ISO 800 a viac.

T10 dokáže zaostriť naozaj blízko, 8-25 cm v makro móde zaostrovania a v móde lupa dokonca až do 1 cm. Dobrú prácu tu odvádza blesk, ktorý v makro móde zníži svoj výkon, aby neprepálil fotografované objekty. Dajú sa tak nafotografovať zaujímavé "close-up" fotografie s tzv. fill in zábleskom (fotografie blízkych predmetov s doplnkovým zábleskom).

Blesk je naopak vo veľkej miestnosti a pri nízkej citlivosti ISO efektívny na pomerne malú vzdialenosť. Odporúčam ho použiť hlavne na osvetlenie jednotlivcov, resp. párov. Na osvetlenie skupiny ľudí vo väčšej miestnosti však blesk nie je dostatočne výkonný. Profi skupinové portréty sa však od kompaktov ani neočakávajú, na to je zväčša potrebný externý blesk. 

Ďalšou náročnou disciplínou pre fotoaparáty je nočné fotografovanie. Maximálna svetelnosť objektívu (clona f 3,5) a minimálna rýchlosť závierky iba 1s tento fotoaparát na nočné fotografovanie nepredurčujú, avšak dobre osvetlené scenérie sa vám zachytiť podarí. Nezabúdajte pritom položiť fotoaparát na nehybnú podložku alebo ho upevnite na statív, aby ste predišli rozmazaným snímkam. K ostrým snímkam vám dopomôže aj použitie samospúšte. Z výsledkov v našej testovacej galérii je vidieť, že podanie farieb je dobré a šum je pri nízkych citlivostiach prijateľný.

Vo všeobecnosti treba počas nočného fotografovania použiť radšej nižšie ISO s dlhším časom ako naopak. Pri ISO 800 sa opakuje vyššie povedané.

Jedna výčitka na T10 však smeruje. Na nočných fotografiách sa opakovane pri prechode z vypálených svetiel (tých bolo menej ako u menšieho brata Sony S500) do stredných tónov objavuje akýsi zvláštny vzorec pripomínajúci tepelné vlnenie vzduchu. Neviem presne vysvetliť, čím je to spôsobené. Koniec-koncov, aspoň na malých fotografiách to vyzerá lepšie ako úplne vypálené jednoliate svetlá.

Záver

T10 bol pre mňa milým prekvapením. Obyčajne neočakávam veľa od miniatúrnych fotoaparátov, Sony DSC T10 však trochu pozmenil môj pohľad na vec. Je to imidžový fotoaparát do vrecka, tzv. digitálny šperk, ktorý nielen dobre vyzerá, ale aj dobre fotí.

Získa si vás príjemnými farbami, rýchlosťou a výborným ovládaním. Nesklame vás vo väčšine situácií. Jedinou väčšou výčitkou je zvláštny vzor na nočných fotografiách na prechode zo svetiel do oblasti s kresbou a vyšší šum pri ISO 800 a viac. Na nočné fotografovanie však tento fotoaparát nie je určený. Ak často fotíte nočné fotografie, treba siahnuť po fotoaparáte s minimálnou rýchlosťou závierky aspoň 10 s a viac.  

Plusy:

výborné ovládanie
rýchlosť fotoaparátu
verné a živé farby pri dennom svetle
korekcia expozície i blesku
slušné výsledky v protisvetle  

Mínusy:

vyšší šum pri ISO 800 a viac
zvláštne prechody zo svetiel na nočných fotografiách

Kontakt na výrobcu: Sony 

Technická špecifikácia   

- Technológia Double "Anti-blur"
- Super SteadyShot
- Vysoká citlivosť - High Sensitivity ISO 1000
- Efektívne rozlíšenie 7,2 megapixelov
- Hybridný LCD displej s technológiou Clear Photo LCD Plus (2,5"/6,2 cm, 230 000 obrazových bodov)
- 3x optická transfokácia, až 14x inteligentná transfokácia (Smart Zoom), 6x precízna digitálna transfokácia (Precision Digital Zoom)
- Prezentácia so sprievodnou hudbou - Slideshow with Music
- Clear RAW NR (Redukcia šumu)
- Výdrž akumulátora s technológiou Stamina (cca 250*** záberov)
- Rýchla aktivácia (Spustenie 1,3 s, časové oneskorenie uzávierky 0,28 s, oneskorenie od uvoľnenia spúšte 0,01 s)
- Režim Macro 1 cm (v režime Magnifying Glass)
- Štíhle a kompaktné vysokokvalitné telo z nehrdzavejúcej ocele
- Procesor Real Imaging Processor
- Režim 16:9 pre širokouhlé TVP
- Zobrazenie na 100% plochy LCD monitora
- Interná pamäť s kapacitou až 56 MB (pre snímanie)
- Režim snímania pohyblivého záznamu MPEG VX Fine so zvukom a High-Sensitivity Movie (vysoká citlivosť)
- Zobrazenie Histogramu
- AF iluminátor
- Vysokorýchlostný prenos cez rozhranie USB 2.0
- Režimy Scene Selection (9)
- Kompatibilita s dokovacou kolískou Cyber-shot Station (voliteľná)
- PictBridge-kompatibilita
- 15 jazykov pre ponuky Menu (Czech (čeština), Danish (dánčina), Dutch (holandčina), English (angličtina), Finnish (fínčina), French (francúzština), German (nemčina), Hungarian (maďarčina), Italian (taliančina), Norwegian (nórčina), Polish (poľština), Portuguese (portugalčina), Russian (ruština), Spanish (španielčina) a Swedish (švédčina))

* Hrúbka 14,8 mm bez prečnievajúcich častí, 20,6 mm vrátane prečnievajúcich častí
** Bez akumulátora a pamäťovej karty
***  Metóda  merania  podľa štandardu CIPA (CIPA: Camera & Imaging Products Association - Asociácia pre snímacie a zobrazovacie zariadenia).

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované