Hore

Samsung Galaxy S4 Zoom

Začiatkom roka som testoval prvý chytrý fotoaparát z dielne Samsungu. Samsung Galaxy Camera ma vyslovene sklamal. Obrazová kvalita bola podpriemerná, a tak schopnosti objektívu a celkovej funkcionality prístroja zostali nevyužité. Neprešlo veľa času a Samsung sa pokúša o reparát. Prepadne alebo postúpi do ďalšieho ročníka?

S testovaním telefónov nemám veľa skúseností. Nebudem sa preto podrobnejšie venovať telefonickej časti prístroja, to rád prenechám špecialistom. Zamerám sa na to, čo je pre náš portál typické, a to fotografickú časť prístroja.

Základné predstavenie

Prístroj je postavený na základoch chytrého telefónu Samsung Galaxy S4 mini. Pri pohľade zo strany displeja sú si obidva prístroje dosť podobné, S4 Zoom má ale menej zaoblenú spodnú časť. Stačí však otočiť prístroj bokom, aby ste videli, že toto nie je obyčajný chytrý telefón. Profil je charakteristický pre fotoaparáty. Rovnú plochu narúša vystupujúca rukoväť so spúšťou a vystupujúci objektív s výrazným strieborným prstencom. V špecifikácii nájdete, že prístroj je hrubý 15,4 mm, čo oproti S4 mini s hrúbkou 8,9 mm nie je veľa, ale to je klamný údaj. Je to totiž hrúbka v najtenšom mieste. V tom najhrubšom mieste je to až 27 mm.

Pri pohľade spredu je už naprosto zrejmé, že toto nie je len ďalší obyčajný smartfón, ale že fotoaparát je jeho plnohodnotným doplnkom. Ako u každého správneho fotoaparátu, nechýba na spodnej časti závit pre upevnenie na statív. Potešujúci je plnohodnotný xenónový blesk. Na rukoväti sú dvierka pre prístup k priestoru pre akumulátor. Vstavanú pamäť je možné rozšíriť microSD kartou.

10-násobný optický zoom so stabilizátorom má rozsah 24-240 mm (135EQ) a svetelnosť f/3,1-6,3. Rozlíšenie snímača typu BSI CMOS je 16 MPx. Videosekvencie je možné snímať vo Full HD rozlíšení s frekvenciou až 30 obr./s. 4,3” Super AMOLED displej má rozlíšenie 540x960 bodov.

Srdcom prístroja je dvojjadrový procesor tepajúci na 1,5 GHz frekvencii. Softvérovú časť tvorí operačný systém Android Jelly Bean 4.2. Na rozdiel od predchodcu je Galaxy S4 Zoom plnohodnotným telefónom.


Pri pohľade spredu vyzerá Samsung Galaxy S4 Zoom ako jednoduchý kompakt.


Pohľad zhora s vysunutým objektívom. Prístroj má grip a fotoaparátové tlačidlo spúšte.


Zozadu je to typický Samsung Galaxy.


Vyrába sa aj v kobaltovomodrej farbe.
 

www.samsung.com/sk/consumer/mobile-phone/mobile-phones/smartphones/SM-C1010ZWAXSK-features

Fotoaparát v praxi

S Android zariadeniami neprichádzam prakticky do styku. Za pol dňa som sa ale zorientoval, prístroj ponastavoval, posťahoval aktualizácie a programy pre úpravu fotiek a prepojil som ho s iMacom. Ako chytrý telefón funguje zariadenie bezchybne, vyskúšal som na ňom viacero aplikácií, vrátanie hier, pripojenie k internetu, poštu atď. Hodnotenie tejto stránky ponechám ale na skúsenejších. Na internete nájdete veľa recenzií všetkých modelov radu Galaxy. Pri pripojení na WI-Fi a internet sa prístroj citeľne zahrieval. Výdrž batérie ma milo prekvapila. Pol dňa som s ňou intenzívne fotil a snímal video, celkovo vyše 440 záberov. Ak chcete ale zvyšok dňa používať prístroj ako telefón či počítač, odporúčam dokúpiť náhradnú batériu. Tá sa pohodlne vyberá a vkladá cez dvierka na gripe.

Ku koncu testovania som si uvedomil, že som úplne zabudol na hodnotenie mechanickej kvality. Prišiel som na to, prečo. Lebo mi z mechanického hľadiska na prístroji nič nevadilo. Vyhotovenie je robustné, nič nevŕzga, povrch je príjemný na dotyk.


Na bočnej strane gripu sú dvierka, ktorými sa pristupuje k priestoru pre batériu a SIM kartu.


Vďaka za tlačidlo spúšte. Fotografovanie klikaním na displej nie je to pravé.
 

Fotoaparát som nastavil tak, aby po stlačení tlačidla ON/OFF naštartoval do režimu fotografovania. Štart by bol rýchly, keby som nemusel odomykať obrazovku. Tento úkon zbytočne zdržuje. Z režimu telefónu sa do režimu fotografovania dostanete kliknutím na príslušnú ikonu aplikácie Fotoaparát, alebo chvíľkovým podržaním spúšte.

Fotoaparát sa najlepšie drží rovnako ako keď fotíte telefónom, čiže v rohoch dvomi a dvomi prstami. Grip som vôbec nevyužil, pretože keď som sa pokúsil držať fotoaparát tak ako sa má, palec som mal automaticky na displeji alebo dotykových tlačidlách, čím som nechtiac vyvolával neželané reakcie prístroja. Tlačidlo ON/OFF je celkovo zle umiestnené, pretože pri fotografovaní som ho omylom niekoľkokrát stlačil a prístroj vypol.


Vo vypnutom stave a v režime telefónu je objektív zasunutý a chránený lamelovou krytkou.


Predný člen je krytý sklom.
 

Chod prstenca, ktorý je okolo objektívu, je tuhý a vyžaduje viac sily, než je potrebné pre pohodlné ovládanie. Preto som často radšej použil zoomovanie cez dotykovú obrazovku. Priam ideálne by bolo preniesť zoomovanie na dvojtlačidlo nastavenia hlasitosti.
Zoomovanie je zo začiatku plynulé, ale s rastúcou ohniskovou dĺžkou je čoraz viac skokovejšie. Niekedy som sa len ťažko triafal do želanej kompozície. Keby bol zoom manuálny, bolo by to najlepšie konštrukčné riešenie.
Zaostrovanie je pomerne rýchle a pre bežné použitie plne postačujúce. Výber zaostrovacieho bodu môžete nechať na automatiku, alebo ho určiť dotykom na obrazovku. Odozva spúšte je dostatočne rýchla a tak sa dá s prístrojom fotografovať aj akčnejšie. Spúšť má aj hlasové ovládanie, stačí vysloviť niektoré z predvolených slov, ja som používal “smile”, fotoaparát zaostrí a urobí záber. Nie je to tak bezprostredné, ale má to výhodu v tom, že nemusíte stlačiť spúšť, čím zmenšíte riziko rozmazania záberu. Hlasom sa dajú ovládať aj iné funkcie fotoaparátu, napr. výber automatiky, zapnutie/vypnutie blesku, samospúšť atď.



Program Kies slúži na správu prístroja. Ako taký je prehľadný a dobre sa používa.
 

Program Kies, ktorý slúži pre správu prístroja je jednoduchý a prehľadný. Bol by som s nim spokojný, keby fungovali ovládače pre pripojenie fotoaparátu korektne. Bohužiaľ som musel fotoaparát často resetovať a ak som ho odpojil bez vysunutia, niekoľkokrát ma donútil resetovať počítač iMac, čo sa mi zatiaľ u iného USB zariadenia nestalo. Zatiaľ čo v jeden deň sa mi podarilo súbory z prístroja stiahnúť bez problémov, na konci testu som to nedokázal a to ani na druhom počítači.

Aj keď prístroj nie je osadený retina displejom, mne osobne to vôbec nevadilo. Samsung je známy využitím OLED technológie a inak to nie je ani u tohto modelu. Displej má výborné pozorovacie uhly, nadpriemerný kontrast, ale príliš saturované farby. Fotografie na ňom vyzerajú krásne, ale majú ďaleko od reality. Najmä podanie červenej farby je výrazne posunuté. Verím, že mnohým sa ale takéto výrazné farby páčiť budú. Problémy som mal s vysokým leskom displeja, ktorý na priamom slnku funguje ako zrkadlo. Niekedy som takmer nevidel, čo fotografujem.

Možnosti ovládania sú pomerne bohaté a expozíciu môžete nastaviť aj manuálne. Vyhrať sa môžete s korekciou expozície, nastavením blesku, citlivosti ISO, vyvážením bielej, výberom spôsobu merania. Nechýba ani korekcia expozície, sériové zábery, či dokonca bracketing. Ovplyvňovať môžete saturáciu, kontrast, farebné podanie, doostrovanie. Väčšina budúcich majiteľov sa ale k väčšine týchto funkcií nikdy nedostane. Budú fotografovať v automatike, alebo si vyberú niektorý zo scénických režimov. To, že je prístroj vlastne malým počítačom sa využíva pri niektorých expozičných režimoch. Scénické programy pre fotenie krajinky (nesprávne preložené z anglického z “landscape” na slovenské “na šírku”), západu slnka, jedla a pod. nájdete v každom amatérskom fotoaparáte. Nie však už také programy, akými sú retušovanie nežiaducich objektov, skladaná dynamická fotografia alebo pohyblivá momentka.


Takto vyzerá obrazovka pri fotografovaní.


Výber z režimov fotografovania.


Výber z motívových programov.


Pokročilejšie nastavenie fotoaparátu.


Zabudované efekty.
 

Zaujímavou funkciou je tvorba Cinemagraphov (animovaná fotografia), fotografií, v ktorých je časť obrazu animovaná. Vytvárajú sa z krátkych vidosekvencií. Viackrát sme o nich na ePhote písali. Aby vznikol dobrý cinemagraph, musí byť prístroj umiestnený na statíve a musíte vybrať aj vhodný motív. Po nasnímaní krátkej sekvencie sa spustí editor. Fotoaparát sám detekuje scénu, a tak už máte dopredu predpripravené rozvrhnutie animácie. Vy však kreslením prstom aj sami určíte, ktoré časti obrazu sa budú pohybovať a ktoré nie. Vybrať si môžete aj, ktorý moment videa bude použitý pre statickú časť momentky. Nevýhodou je, že môžete použiť len najširokouhlejšie nastavenie objektívu. Výsledná kvalita momentiek nie je nijako ohromujúca a lepšie výsledky dosiahnete s využitím inej aplikácie, napr. Fotodanz.



Panoráma je už pomerne bežná u všetkých kompaktných fotoaparátov a väčšiny CSC fotoaparátov. Nechýba ani v tomto prístroji. Panorámu je možné snímať v obidvoch smeroch a to horizontálne aj vertikálne. Rozsah panorámy je veľký. Nemal som možnosť ho zmerať, ale odhadujem to na takmer 270°, pri snímaní na výšku okolo 140°. Počas snímania panorámy môžete kedykoľvek prestať a určiť tým uhol záberu. Algoritmus spájania fotografií nie je príliš vydarený a na záberoch vidno, kde sa napájajú na seba jednotlivé zábery.


Záber je široký, vidno však kde sa napájajú na seba jednotlivé zábery. Výška panorámy je necelých 500 bodov a tak si ju nevychutnáte ani pri premietaní na televízore.


Častejšie ako špeciálne expozičné programy využijete efektové funkcie. Tie sú k dispozícii priamo v režime fotografovania. Väčšina z nich je dobre navrhnutá a fotografovať s nimi je zábava. Výsledky sú veľmi dobré.



Ukážka efektov, ktoré sa aplikujú priamo pri fotografovaní.
 

Na rozdiel od kompaktných fotoaparátov, fotografovanie nekončí s nasnímaním záberov. Keďže sa vlastne jedná o malý počítač, môžete s fotografiami a videom robiť mnoho vecí: upravovať, zdielať, tlačiť, vytvárať prezentácie a fotoalbumy.
Pomerne slušné možnosti úprav ponúka predinštalovaná aplikácia Galéria. Ja som si nainštaloval niekoľko aplikácií pre úpravu fotografií, alebo samotné fotografovanie. Môj obľúbený Snapseed a celosvetovo populárny Instagram. Nainštaloval som aj aplikáciu pre tvorbu timelapse videa. A tu som narazil na problém. Väčšina aplikácií pre snímanie fotografií a videa nevie využiť transfokátor. Objektív zostane nastavený na najširšom ohnisku.



Aplikácia Galéria, ktorá je súčasťou softvérovej výbavy, má podobné možnosti ako Instagram či Snapseed.


Priamo z režimu fotografovania môžete vkladať fotografie do Google Maps.
 

Druhou oblasťou práce s fotografiami je ich zdielanie a zálohovanie. Predinštalovaný je Dropbox, kde sa môžu fotografie a videa ukladať aj automaticky, pokiaľ je prístroj pripojený k internetu. To je šikovné. Na dovolenke stačí nájsť prístupový bod k internetu a snímky sa odzálohujú. Máte istotu, že o ne neprídete a smelo môžete vyprázdniť pamäť prístroja alebo pamäťovú kartu. Pokročilí Androidisti využijú aj zdielanie obrazovky či WiFi direct. Prístroje Galaxy sa dokážu medzi sebou skamarátiť a vymieňať si rôzne dáta.

Súčasťou predinštalovaného balíčku aplikácií je aj Fotopríbeh, pre tvorbu albumov, ktoré sa dajú dokonca tlačiť.
Nesmiem zabudnúť ani na to, že prístroj funguje aj ako GPS prijímač, ktorý ukladá k fotografiám aj súradnice o zemepisnej polohe, ktoré využíva napr. aj Google maps.



Prostredie obľúbenej aplikácie Snapseed.


Výstup programu Instagram.

Obrazová kvalita

Oproti modelu Galaxy Camera, ktorý v našom teste nedopadol dobre, je obrazová kvalita o triedu lepšia. Videl som nejeden kompakt, ktorý fotil horšie. A to je dobrá správa. Kto ale čaká kvalitu ako z kompaktu za 300€, bude sklamaný. Tento prístroj konkuruje kvalitou základným modelom do 150€.
Objektív je veľmi citlivý na protisvetlo, prsty v tom má zrejme aj predné krycie sklo, u ktorého neviem, či má vôbec antireflexnú úpravu. Pozor si treba dávať na jeho čistotu, inak budú fotografie vyzerať, akoby ste ich fotili cez igelit. Na displeji to ale vidíte a sklo pred fotením jednoducho očistíte.



Objektív je nadpriemerne citlivý na protisvetlo, zrejme kvôli kryciemu sklu.
 

Makro, tak ako u všetkých fotoaparátov s malým snímačom, je s veľmi slušným priblížením. Mierka zväčšenia je približne 1:1,2 pri nastavení objektívu na najširšie ohnisko. Milovníkov fotenia detailov poteší priblíženie pri 10-násobnom zoome, ktoré umožňuje fotografovať napr. väčšie kvety s relatívne slušne potlačeným pozadím.



Prekvapujúco slušný je dynamický rozsah snímača. Fotil som počas jasného slnečného dňa a fotoaparát si poradil aj s vysokokontrastnými scénami s výraznými tieňmi a svetlami. Vzhľadom na pomerne vysoké rozlíšenie je na dobrej úrovni šum. U predchodcu boli aj za dobrých svetelných podmienok fotografie znehodnotené prílišným odšumením, ktoré spôsobovalo degradáciu detailov a nepekný “kryštálovo-krupicový” raster. U Galaxy S4 Zoom je situácia omnoho lepšia. Snímať sa dá len do formátu JPG. Veľkosť súborov je 2 až 6,5MB, podľa toho, čo je motívom fotografie.


Dynamický rozsah fotoaparátu je slušný (na mobil).


Aj za dobrých svetelných podmienok je na fotografiách šum. Najvýraznejší je na modrej oblohe. Odšumovací algoritmus je dobre nastavený, inak by kresba tehličiek a škridlí bola zliata.


Pri použití expozičného režimu Noc je použitá viacnásobná expozícia. Výsledky vôbec nie sú zlé.
 

Predpokladám, že chyby objektívu sú softvérovo korigované. Na fotografiách nevidno sférické skreslenie, vinetáciu či chromatickú chybu.

Video

Snímanie videa nemá veľa nastavení. Predpokladám, že väčšina bude snímať v štandardnom nastavení Full HD 1080p s 30 obr./s. Automatické zaostrovanie funguje pomerne spoľahlivo, horšie je to so stabilizátorom. Neviem, či pri snímaní videa vôbec funguje, pretože obraz je roztrasený. Pri “švenkovaní” je expozícia pri kontrastných scénach niekedy menená skokovo. Celkovo je ale video použiteľné. Funkčná stabilizácia by ho ale značne vylepšila.

Plusy a mínusy

+  hlasové ovládanie
+  rozsah objektívu
+  efektové funkcie
+  statívový závit
+  blesk
+  samostatné tlačidlo spúšte
+  najnovší OS Android Jelly Bean 4.2
+  výdrž batérie

-  zahrievanie
-  umiestnenie tlačidla ON/OFF
-  tuhý chod prstenca
-  málo účinný stabilizátor
-  príliš citlivé dotykové ovládanie
-  lesklý displej
-  problémy s pripojením k počítaču

Záver

Nový Samsung Galaxy S4 Zoom je úplne niekde inde než jeho predchodca. Konečne sa dá z neho telefonovať a viditeľne narástla obrazová kvalita fotografií. Aj keď je prístroj hrubší ako bežné chytré telefóny, stále sa dá nosiť vo vrecku. Ako chytré zariadenie je to typický moderný Android. Ako fotoaparát deklasuje konkurenciu 10-násobným optickým zoomom a plnohodnotným bleskom. Práve rozsah objektívu je u kompaktného fotoaparátu rozhodujúci. Pri malom čipe sa nevyhráte s pokročilými expozičnými programami, zato vlastnosti objektívu vám umožňujú využívať rôzne uhly záberu či zmenu perspektívy. Pri testovaní som si užil práve výnimočný rozsah objektívu a pri potulkách Bratislavou som vďaka tomu našiel niekoľko zaujímavých kompozícií, ktoré neskôr prefotím profesionálnou zrkadlovkou. Aj to je jedna z možností využitia. So vstavaným GPS budem vedieť aj, kde som ich nasnímal. Dobre som sa vyblbol s efektovými programami. Sklamala ma stabilizácia obrazu, príliš lesklý displej a problémy s pripojením k počítaču.

Ak máte nový iPhone či klasický Samsung S4, asi ho nebudete chcieť meniť. Asi budete závidieť 10-násobný transfokátor, ale to je tak všetko. Taký zhýčkaný fotograf ako ja, by za Samsung Galaxy S4 Zoom nezaplatil plnú cenu, ale keby som ho dostal ako firemný mobil, či by bol v akcii u môjho operátora, rozhodne by som nebol proti. A to je myslím dobrá správa svedčiaca o použiteľnosti prístroja. Že to nie je len technická hračka, ale produkt pre každodenné použitie. Galaxy S4 Zoom uspokojí nároky na bežný rodinný fotoaparát, nestratí sa na oslave, výlete či dovolenke. A keď ho aj dlhšie nebudete používať ako fotoaparát, nezostane ležať v skrini ako kompakt, ale bude vašim každodenným spoločníkom. Ak ho berieme ako mobil, tak je kvalita fotografií a možnosti fotografovania na najvyššej úrovni. Ak ho ale berieme skôr ako fotoaparát, je porovnateľný so základnými modelmi kompaktov, nad ktoré vyčnieva nadpriemerným rozsahom objektívu a možnosťami postprocesingu.


Technické údaje

Sieť

  • GSM 3G
  • EDGE / GPRS (850 / 900 / 1.800 / 1.900 MHz)
  • HSPA+ 21 Mb/s, 5,76 Mb/s (850 / 900 / 1.900 / 2.100 MHz)
  • 802.11a/b/g/n 2.4 + 5GHz
  • Priame pripojenie Wi-Fi
  • PBAP, A2DP, AVRCP, HFP, HSP, OPP, SAP, HID, PAN, DI, MAP
  • NFC (mobilné platby nie sú k dispozícii)
  • DLNA (Samsung Link), MHL 1.2
  • KIES, KIES Air

Displej

  • Displej AMOLED
  • Veľkosť 4,3 palca
  • Rozlíšenie 540 x 960 (qHD)

Pamäť

  • Pamäť 8 GB

Senzory

  • Snímač zrýchlenia, geomagnetický snímač, gyroskopický snímač, svetelný snímač, snímač vzdialenosti

Konektivita

  • USB v2.0
  • 3,5 mm stereofónny konektor pre slúchadlá
  • Zásuvka na externú kartu microSD
  • Podpora micro SIM karty
  • Micro USB
  • MHL

Operačný systém

  • Android Jelly Bean 4.2

Procesor

  • Dvojjadrový procesor
  • Frekvencia procesora 1,5 GHz

Fotoaparát

  • Rozlíšenie zadného fotoaparátu 16 MPix
  • Rozlíšenie predného fotoaparátu 1,9 MPix
  • Xenónový blesk
  • Automatické zaostrovanie

Fyzické špecifikácie

  • Rozmery 63,5 x 125,5 x 15,4 mm
  • Hmotnosť 208 g

Batéria

  • Lítium-iónová batéria s kapacitou 2.330 mAh
  • Doba používania internetu až 7 hodín (3G)
  • Doba používania internetu až 9 hodín (Wi-Fi)
  • Doba prehrávania videa až 10 hodín
  • Doba prehrávania zvuku až 46 hodín
  • Kapacita batérie 2.330 mAh
  • Nabíjanie prostredníctvom rozhrania USB
  • Doba hovoru až 13 hodín (W-CDMA)
  • Doba v pohotovostnom režime až 570 hodín (W-CDMA)


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vd
2013-08-22 13:20:47
kazdopadne zaujimavy telefon
 
Paladin25
2013-08-22 13:53:35
Zaujímavá vecička... Ideálne pre foto-mobil turistov
 
jan.zitniak
2013-08-22 14:59:34
Fotky sa mi celkom pozdávajú, na budúce poprosím pofotiť aj nejakých ľudí, hlavne by som chcel vidieť tonalitu a kresbu pri tvárach
 
Jozi Mačutek
2013-08-22 17:39:39
mobil akurát tak pre instagramovych šampionov
 
majster333
2013-08-22 22:15:57
skúšal som ho ztiallen na predajni (som predavač) ale zo stabilizátora na videu som ma presne opačné pocity - držal parádne obraz sa ani nepohol. Ale nestiahol som ho do pc. Bol taký roztrasené obraz aj na displeji prístroja????
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-22 22:29:57
príspevok od: majster333
skúšal som ho ztiallen na predajni (som predavač) ale zo stabilizátora na videu som ma presne opačné pocity - držal parádne obraz sa ani nepohol. Ale nestiahol som ho do pc. Bol taký roztrasené obraz aj na displeji prístroja????
Obraz sa triasol pri foteni i pri videu. Pre istotu som niekolkokrat skontroloval, ci je IS zapnuty.
 
dajopajo
2013-08-22 22:30:00
Konecne poriadny Zoom na "mobile", akurat mat mobil alebo "toto" bude kvoli rozmerom dost rozhodujuce...
 
marcus_labeo
2013-08-23 12:32:33
Nezachytil som v recenzii údaj o veľkosti senzora. Je to klasický kompaktový 1/2,3", alebo mobilový 1/3"? Reálna ohnisková vzdialenosť uvedená na objektíve by skôr napovedala, že 1/2,3", je to tak?
 
Marcel Rebro
2013-08-24 15:43:05
príspevok od: marcus_labeo
Nezachytil som v recenzii údaj o veľkosti senzora. Je to klasický kompaktový 1/2,3", alebo mobilový 1/3"? Reálna ohnisková vzdialenosť uvedená na objektíve by skôr napovedala, že 1/2,3", je to tak?
ano 1/2.3''
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované