Hore

Ricoh Caplio GX8

V apríli minulého roku bol predstavený Ricoh Caplio GX8, prvý 8 Mp model, ktorý mál obhajovať farby výrobcu v bohatej konkurencii. Napriek tomu, že fotoaparát neurobil kariéru najpredávanejšieho modelu, vo viacerých ohľadoch je ešte aj dnes jedinečný. Kto hľadá digitálny kompakt so širokouhlým objektívom 28 mm a s možnosťou použitia filtrov, slnečnej clony alebo konvertorov, nájde aj vzhľadom k cene v GX8 zaujímavú voľbu. Veď napr. pomocou wide konvertora sa z 28 mm širokého ohniska stáva 22,5 mm! A to už je u kompaktu naozaj výnimočné!

Dizaj a ergonómia

Ricoh je dobre známy tým, že sa dizajn prispôsobuje hlavne praktickosti. Jeho fotoaparáty tak nie sú najnovšími módnymi výstrelkami, ale sú jednoduché, úhľadné a svojím spôsobom pekné. Svojím dizajnom nejde cestou čo najminiatúrnejších rozmerov, čo má dobrý vplyv na fotografie s bleskom (potlačené červené oči) a do svojich kompaktov nezabúda pridať aj optický hľadáčik, alebo napr. na nich inštalovať sánky pre externý blesk.

Niektoré modely (aj testovaný GX8) je možné okrem špeciálnych akumulátorov napájať aj AA akumulátormi, čo je veľmi užitočné na cestách, kde nie je možné nabíjať akumulátory. Tužkové baterky je totiž možné kúpiť na každom rohu. Jedným slovom - veľmi praktický.     

 

Predná strana fotoaparátu má o čosi viac prvkov, ako iné kompaktné fotoaparáty. Okrem samozrejmého objektívu, blesku  a asistenčného svetla zaostrovania je to napr. koliesko na ovládanie pred spúšťou alebo okienko priezoru hľadáčika. Jedno napomáha rýchlejšej voľbe (napr. clony a času), druhé zase komponovaniu počas veľmi ostrého slnka. Aj najlepší displej totiž nie je za ostrého slnka dobre čitateľný.

Displej u Caplia GX8 je staršieho dátumu a 130 000 bodmi zaberá plochu s uhlopriečkou iba 1,8 palca, čo je pri dnešných bežných displejoch o veľkosti 2,5 palca trochu málo. Aj hľadáčik by mohol byť trochu väčší a presnejší, ale ako som povedal, pri fotografovaní na pláži alebo snehu je jeho služba neoceniteľná. Podobne aj vtedy, ak chcete ušetriť akumulátory a fotografovať bez zapnutého displeja, ktorý je najväčším požieračom energie. Na zadnej stene, nad displejom, je umiestený hľadáčik a vedľa neho sú dva LED indikátory zaostrenia a nabíjania blesku.

   

Na zadnej stene aparátu sa nachádza aj väčšina ovládačov. Z hornej lišty trochu prečnieva voliaci kotúč, ktorý tak môžete dosiahnúť palcom pravej ruky a pohodlne ovládať režimy fotografovania. Pod kotúčom sa nachádza tlačidlo zapnutia fotoaparátu, potom tlačidlo prispôsobenia najčastejšie používaných funkcií, tlačidlo menu, vymazania/samospúšte a displeja.

Na pravej strane zadnej steny je dvojsmerové tlačidlo zoomu, pod ktorým je dostatok miesta pre opretie palca pravej ruky pri držaní fotoaparátu. Ovládanie zoomu je tak veľmi komfortné a rýchle. Pod palcom sa potom nachádza štvor-smerové tlačidlo s tlačidlom potvrdenia OK.

K dôležitým funkciám sa dostanete tlačidlom prispôsobenia (adjust) a následným výberom hodnôt pomocou štvorsmerového ovládača. Je to pomerne rýchle, ale nie rýchlejšie, ako pomocou tlačidiel venovaných tej-ktorej funkcii. To je však vyhradené naozaj pár high end kompaktným fotoaparátom a zrkadlovkám.

  

Na hornej lište, ako sme už spomínali, sa nachádza otočný kotúč na voľbu režimov fotografovania a snímania videa alebo zvuku. Na ľavo od kotúča sa nachádzajú sánky externého blesku s jednoduchým X kontaktom. To znamená, že fungovanie TTL s externým bleskom nie je možné, s úspechom sa však dajú použiť blesky s vlastným automatickým meraním alebo manuálnym nastavením výkonu, alebo aj odpaľovač zábleskov v štúdiu.

Na pravej strane hornej lišty je spúšť a pravým ukazovákom z nej ľahko dosiahnete na otočné koliesko na prednej strane, ktorým volíte čas/clonu pri manuálnom režime alebo pri režime priorita clony.

Ľavý bok fotoaparátu ma pri spodnej hrane konektor USB a AV.

Na pravom boku je pod nenápadným krytom ukrytý slot na SD kartu a miesto pre akumulátory.

Sklamaním bol pre nás umelohmotný závit na statív na spodnej strane fotoaparátu.  

V praxi

Fotoaparát nabieha pomerne rýchlo a do 1,5 sekundy je pripravený fotografovať. To je aj dnes veľmi dobrý čas vzhľadom na vysúvací objektív. Menej ohurujúci je interval medzi jednotlivými zábermi, ktorý je cca 1,7 s. Oproti tomu však oneskorenie spúšte po zaostrení je nemerateľné a doba zaostrenia je tiež krátka 0,3 - 0,5 s.

Môžete si zvoliť aj kontinuálne snímanie, kde fotoaparát urobí 16 snímkov za 2s a spojí ich do jedného 8 Mp snímku. V Capliu GX8 tak máte veľmi pružného spoločníka, ktorým môžete vyhotoviť aj akčné snímky. Ak k tomu pripočítate širokouhlé ohnisko 28 mm, prípadne 22,5 mm v kombinácii s 0,75 x širokouhlým konvertorom, môžete GX8 používať na určité aplikácie aj ako street reportážny fotoaparát. Displeja aj hľadáčiku sme sa dotkli už vyššie. Oba sú malé a trochu nekomfortné, ale splnia svoj účel. Dnes už Ricoh vyrába fotoaparáty s oveľa väčším a čitateľnejším displejom.

denné svetlo, zoom 28 mm wide konvertor, 22,5 mm min. zoom, 28 mm  max. zoom 85 mm 

Pozastavím sa pri objektíve, pretože ten je niečím, čo tento fotoaparát robí výnimočným. Objektív má rozsah 28-85 mm (v prepočte na 35 mm film) pri netradičnej svetelnosti f 2,5 - 4,3. Môžete si však jeho rozsah pomocou širokouhlého a telekonvertora rozšíriť na 22,5-170 mm. Na adaptéri na konvertor môžete požívať filtre so závitom o priemere 37 mm. Túto variabilitu len tak hocaký prístroj neponúka a z obrázkov ilustrujúcich použitie wide konvertora sa môžete presvedčiť o jeho účinnosti. Na dlhšom konci ohniska je rozdiel pár milimetrov v ohniskovej vzdialenosti nebadateľný, no na širokom konci je rozdiel 5,5 mm dramatický.

Objektív je ostrý v celom svojom rozsahu, len pri extrémnom makre (1cm!) cítiť v okrajoch neostrosť, ale je to viac-menej záležitosť všetkých kompaktov, ktoré dokážu ostriť na tak krátku vzdialenosť. Objektív je rezistentný aj voči fialovým kontúram (chromatická aberácia) pri prechode z tieňov do svetiel, napr. fotografovaní konárov proti oblohe. Celkovo fotoaparát pôsobí vyváženým dojmom, príjemným ovládaním a rýchlymi operačnými časmi, ktoré však spomaľuje pomalší buffer. Jednu výčitku však predsa mám - fotoaparát si po vypnutí nepamätá voľby a tak ich musíte nastaviť opätovne.

min. zoom, 28 mm, slnečné počasie max. zoom, 85 mm 100% výrez, kresba detailov

fotografia proti oblohe bez výrazných fialových kontúr jesenné farby, protisvetlo jesenné farby, protisvetlo  100% výrez, prekreslenie detailov 

Obrazová kvalita  

Kvalitu výstupov z Ricohu GX8 možno hodnotiť ako veľmi dobrú, aj keď ako pri všetkých fotoaparátoch tu existuje "ale". Najprv ale skúsme prehodnotiť klady tohto fotoaparátu. V prvom rade sú to ostré obrázky s krásnymi, špecifickými farbami pripomínajúcimi film.

Aj zrno pri najnižších citlivostiach a z toho vyplývajúca ostrosť kresby sa podobá filmu. Možno sa tu trochu divíte, ale áno, Ricoh má určité zrno aj pri najnižších citlivostiach, hlavne v hladkých plochách a tieňoch. Nie je to však deštruktívne zrno, ale skôr budujúce obraz. Ten tak nie je úplne hladkým digitálnym výstupom. Niekomu sa to nemusí páčiť, niekto to môže privítať. Ja osobne patrím medzi tých druhých a zrno podobné filmovému oceňujem.

wide konvertor, 22,5 mm min. zoom, 28 mm wide konvertor, 22,5 mm západ slnka, fill in blesk

protisvetlo, tieň pod stromami protisvetlo, fill in blesk blesk bez červených očí

fill in blesk vonku

Tým, že Ricoh neaplikuje silnú redukciu šumu, má šum trochu vyšší, ale zároveň aj vysokú kresbu jemných detailov pri nízkych citlivostiach. Pri vyšších ISO hodnotách 400 a viac už je šum evidentný a rušivý a má aj negatívny vplyv na prekreslenosť scény. V obraze sa prejavuje farebnými zhlukmi bodov a celkovým rastrovaním obrazu. Farebné zhluky sú najmä zelené, čo na farebných fotografiách s ľuďmi nevyzerá dobre.

Zaujímavým momentom je, ak pri vysokých citlivostiach fotografujete v čierno-bielom režime. S trochou nadnesenia možno vzniknuté zrno považovať za podobné ČB filmu. Tak či onak, vysoké ISO by som odporúčal použiť len v prípade, že tým predídete rozmazaniu snímky a keď jeho použitie znamená fotografiu, ktorú by ste inač neurobili.

Ďalšou kapitolou je fotografovanie s bleskom. Tomu sa niekedy podarí vypáliť lesklé plochy alebo pokožku, keď sa leskne (ako väčšine bleskov v kompaktných prístrojoch), ale inak zvláda svoju úlohu príkladne. Týka sa to hlavne potlačenia červených očí. S tými väčšinou na fotografiách problém nemáte a súvisí to hlavne s pozdĺžnym dizajnom fotoaparátu, keďže blesk nemusí byť umiestnený v tesnej blízkosti objektívu.

Nočné fotografie si vyžadujú od digitálnych fotoaparátov nielen dobrý senzor, ale aj procesor, ktorý sa dokáže pohrať s výraznejším šumom v obraze. Tu som mal trochu obavu, vzhľadom na trochu zvýšený šum u GX8. Fotoaparát však ani teraz nesklamal, skôr naopak. Produkoval veľmi ostré, detailné fotografie s peknými farbami. Samozrejme, treba tu fotografovať na nízkom nastavení citlivosti ISO, ak je možné, na najnižšej. Tým, že fotoaparát disponuje minimálnou závierkou až 30s, je to možné vo väčšine bežných situácií. Aj tu treba pochváliť kvalitný objektív, ktorý ani so silnejším protisvetlom nemal výraznejšie problémy. Samozrejme, nejaké to prasiatko sa v protisvetle objaví, ale je to dobre porovnateľné aj s drahšou konkurenciou. 

podanie červenej zamračené neskoré slnečné svetlo príklad použitia CPL filra ISO 400, farba a CB

západ slnka, v tieni makro fotografia, mäkké okraje  100% výrez

 

 
východ slnka nočná fotografia  nočná fotografia 

100% výrez 

Záver

Komu by som teda Ricoh GX8 mohol odporúčať?

Asi tým, ktorí radi využívajú širokouhlé ohnisko. V krajinke určite ocenia možnosť použitia cirkulárnych polarizačných a iných filtrov a aj možnosť použitia širokouhlého konvertora, ktorý je tiež veľmi schopný a objektívu neuberie ani ostrosť kresby ani svetelnosť.

So statívom a na nízkom ISO sa s GX8 dajú urobiť krásne krajinné fotografie.

Širokouhlé fotografovanie môžu využiť aj reportážni fotografovia, ktorým napomôžu aj rýchle odozvy fotoaparátu (okrem kontinuity snímania). Tým ide hlavne o obsah a preto môžu využiť aj vyššiu citlivosť fotoaparátu, no musia počítať so zvýšeným šumom v obraze a menej detailnou kresbou, prípadne môžu fotografovať do ČB režimu, aby zvýraznený farebný šum nebol priveľmi rušivý.

Taktiež ho môžem odporúčať všetkým, ktorí cestujú do miest, kde nemajú možnosť nabíjať akumulátory a tak privítajú schopnosť Ricohu využívať na napájanie bežne dostupné tužkové baterky veľkosti AA.

+ kvalitný, filmu podobný záznam na nízkych citlivostiach
+ ostrý širokouhlý objektív aj v kombinácii so širokouhlým konvertorom
+ dobre zvládnuté protisvetlo
+ dobre zvládnutý jav červených očí pri fotografovaní s bleskom
+ kvalitné nočné fotografie na najnižšom ISO
+ rýchle reakcie fotoaparátu  

- zvýšený šum aj pri nižších citlivostiach a výrazný pri ISO 400 a viac
- malá vyrovnávajúca pamäť a s tým súvisiaci odstup od zachytenia jednotlivých snímkov
- malý hľadáčik a displej
- fotoaparát si po vypnutí nepamätá voľby

Link na stránky distribútora Ricoh

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované