Hore

Repete Fujifilm X-T10

X-T10 ako alternatíva k zrkadlovkám pre mierne pokročilých. Retro štýl, alebo suchá moderna?

Fujifilm X-T10 vám v recenzii predstavil Jožko Peniak, už pred nejakým časom. Neskôr sa tento fotoaparát dostal do rúk aj mne, pri príležitosti testovania rôznych objektívov. Keď som na Facebook hodil prvé zábery z Fujinky X-T10, hneď som dostal niekoľko otázok ohľadom toho, ako sa mi fotoaparát páči. Pritom je na internete dostatok recenzií a ťažko naraziť na nejakú negatívnu. Zdá sa, že informácií nikdy nie je dosť a každý názor skúsenejšieho fotografa sa počíta. Ani som sa k tomuto fotoaparátu nechcel bližšie vyjadrovať. Niektorým však asi pomôže pár mojich postrehov, ktoré doplnia už zverejnené názory. Mám tu tak pre vás recenziu - nerecenziu, ktorá je zameraná na prax. Ak ste zvedaví, aký má fotoaparát výstup, prečítajte si už zverejnenú recenziu. Použil som ho aj pri recenzovaní XF 100-400.

Fujifilm X-T10 je fotoaparát strednej triedy, cenovo dostupnejší braček vysoko oceňovanej X-T1. Ako prvý priniesol vylepšené zaostrovanie, ktoré neskôr do X-T1 priniesol nový firmvér. Fotoaparát si rýchlo získal u fotografov veľké sympatie. Niet sa čo čudovať, dobre vybavené retro nielen dobre vyzerá, ale aj dobre fotí.

Keď pracujem na recenzii, mám fotoaparát k dispozícii najčastejšie dva týždne, počas ktorých ho musím spoznať, zistiť jeho silné i slabé stránky a nafotiť dostatok materiálu. Neberte to tak, že sa dva týždne venujem len testovaniu. Kdeže, to je len jedna časť mojej práce, musím písať aj ďalšie články, prípadne súčasne testovať inú techniku, vybavovať korešpondenciu, sledovať dianie vo svete techniky atď. Testovanie je preto horúčkovité. Nič som nezabudol? Budem mať všetky informácie, keď fotoaparát odovzdám späť?

Mať k dispozícii niekoľko hodín čistého času intenzívneho skúmania a testovanie, mi znemožňuje fotoaparáty si vychutnať. Zvoľniť pri fotení, prestať myslieť na to, čo ešte treba preskúmať. Málokedy sa mi naskytne druhá šanca fotoaparát s odstupom času opäť vyskúšať, ale bez tej horúčkovosti. Teraz sa mi to podarilo s CSC fotoaparátom Fujifilm X-T10 a tak tu máte zopár mojich postrehov.

Už pri predstavovačke v Prahe som skonštatoval, že vyzerá lepšie na živo, ako na fotografiách, kde je tak trochu strohý. Fotoaparát som nafasoval aj s prídavným gripom (MHG-XT10), ktorý rozhodne odporúčam, výrazne zlepšuje ergonómiu držania, najmä ak na fotoaparát nasadíte ťažší objektív. Držiak je naviac tvarovaný tak, že funguje ako rýchloupínacia doštička štandardu Arca-Swiss. Šikovné je, že neprekrýva dvierka pre prístup k priestoru pre batériu a pamäťovú kartu.

Keď nemusím fotoaparát testovať komplexne, začnem si všímať to podstatné, ako vyhovuje môjmu štýlu fotografovania. Fotograf nepotrebuje milión funkcií, v skutočnosti ich používa len pár. Má svoj obľúbený expozičný režim, nastavenie AF, obrazový profil. Občas potrebuje niečo prestaviť a vtedy je rád, ako to ide rýchlo a ľahko. Ako vyhovuje mne?

X-T10 je nielen dizajnom, ale aj ovládaním silné retro. Márne tu budete hľadať otočný volič s programami, známe písmenká PASM, či symboly motívových programov. Ovládanie vychádza z poctivých manuálnych filmových zrkadloviek, ktoré fotografa nehýčkali sofistikovanými programami, ale dávali mu k dispozícii základné nastavenie expozičných parametrov. Toto nie je fotoaparát s moderným ovládaním, čo môže sťažovať ovládanie začínajúcim fotografov. Priznám, väčšina fotoaparátov ktoré používam, má moderné ovládanie. Vyrástol som však aj na manuálnych filmových zrkadlovkách a preto mi tento spôsob ovládania nie je cudzí. Mnohé objektívy Fujifilm majú mechanický prstenec nastavenia clony. Na to si rýchlo zvyknete. Väčšina fotografov pracuje s režimom predvoľby clony. A čo je rýchlejšie a prehľadnejšie, ako otočiť prstencom a vidieť clonu na stupnici. Dokonca sa na ňu ani nemusíte pozerať, po pár týždňoch už budete vedieť, že ste objektív tromi kliknutiami prestavili z f/2 na f2,8.

Druhou, často používanou funkciou, je korekcia expozície. Tá je nastavená na vrchnom otočnom voliči. Takže opäť mechanický prvok, pre výbornú ergonómiu ovládania.

Tretiu veličinu, ktorú chce mať fotograf pod kontrolou, je citlivosť. Tá je priradená na predný roller, ktorý funguje aj ako tlačidlo, čo je dobre, pretože si nechtiac neprenastavíte citlivosť.

Sú tu aj ďalšie prvky ovládania, aké mám na fotoaparátoch rád a veľmi urýchľujú nastavovanie v kritických okamihoch. Určite to poznáte, keď zrazu potrebujete fotoaparát prestaviť zo statického fotenia na akčné. Režim AF sa prepína mechanickým prepínačom pri objektíve, režim snímania (po jednom zábere, kontinuálne, bracketing atď.) sa tiež prestavuje mechanicky, voličom na vrchnej strane fotoaparátu. Fotoaparát sa zapína a vypína prepínačom na spúšti, tak ako to mám rád. Ak to zhrniem, prakticky všetky dôležité funkcie sa nastavujú mechanicky. Nie je to len rýchle a prehľadné, ale máte pri tom lepší pocit, že fotografujete akosi poctivejšie.


Vzadu je tlačidiel menej, ako na X-E2s. Tie na smerovom voliči sú neoznačené. Ak vám pamäť neslúži, máte smolu, nebudete vedieť aké funkcie sú k nim priradené.


Ľavý otočný volič je to, čo X-E2s nemá a zlepšuje ergonómiu ovládania.

Okrem expozície je dôležitá aj práca so zaostrovaním. Pomalý a nespoľahlivý AF ma vie riadne znechutiť. To sa mi stávalo u starších modelov Fujifilm. Krásne foťáky, ale to zaostrovanie… X-T10 je prvý model s vylepšeným zaostrovaním a je to veľmi poznať. Tam, kde som sa pred tým trápil, teraz AF nevnímam, môžem sa sústrediť na kompozíciu a expozíciu. Bol som prekvapený, že mu nerobí problémy ani zaostrovanie takmer po tme, s vysokosvetelným objektívom s plne otvorenou clonou. Fotoaparát má výklopný displej, čo u CSC beriem už ako štandard. Škoda len, že nemá dotykové ovládanie, to urýchľuje výber zaostrovacích bodov.

K výpočtu toho, čo mi na fotoaparáte vyhovuje/nevyhovuje pripojím aj skúsenosti s WiFi. Osobne aplikácie pre ovládanie fotoaparátu a sťahovanie fotografií až tak nevyužívam, ale myslím, že WiFi by malo byť v každom digitálnom fotoaparáte. Kto chce nemusí ju nikdy použiť, ale v čase bezdrôtového prepojenia, je to už štandard. Veď možnosť ovládať fotoaparát z telefónu alebo tabletu predsa nie je zlá? Ani možnosť stiahnuť fotografiu z fotoaparátu a rýchlo ju poslať alebo publikovať.

Fotoaparát možno prepojiť s chytrým zariadením. Cez aplikáciu Camera Remote môžete sťahovať fotografie, alebo fotoaparát ovládať. K dispozícii sú nastavenia všetkých funkcií, ktoré potrebujete meniť. Cez WiFi však dokážete fotoaparát pripojiť aj k počítaču (zálohovanie) alebo k tlačiarničkám Instax.


Fotoaparát môžete bezdrôtovo prepojiť s tlačiarničkou Instax. Ak použijete niektorý z obrazových efektov (nájdete ich na ovládači pod Adv.1 a Adv.2), môžete fotografovať v štýle Polaroidu.

Postrehy v bodoch

  • rýchlosť zaostrovania mi úplne vyhovuje, kontinuálne preostrovanie však fotoaparát nezvláda
  • pre výber zaostrovacích senzorov by sa hodilo dotykové ovládanie, alebo joystick ako na X-T2
  • výdrž batérie nie je ako u zrkadloviek, ale nie je ani tragická. Na celodenný výlet stačia dve batérie.
  • pri továrenskom nastavení je nastavenie citlivosti ukryté, nenájdete ho ani v Quick menu. Odporúčam priradiť ho niektorému z funkčných tlačidiel.
  • ak chcete zaostrovať manuálne, máte množstvo pomocníkov po ruke, ľahko dostupných. Lupa, rozdelený obraz, peaking level.
  • aj keď je limit mechanickej uzávierky 1/4000 sekundy, neprekáža to. V režime elektronickej uzávierky môžete použiť oveľa kratší čas.
  • neviem prečo na ľavom voliči nie je režim Video.
  • veľmi dobre funguje funkcia panorámy.


X-T10 ako ekvivalent k zrkadlovke

Dnes ma fotograf s ambíciami na výber medzi zrkadlovkou a CSC. Až na pár výnimiek sú to rovnocenné systémy. Zrkadlovky poznáme, máme o nich prehľad, vieme čo si vybrať. Ale ktorým modelom je X-T10 ekvivalentom? Ak sa pozrieme na parametre a funkcie, dozvieme sa to. Fujifilm X-T10 je fotoaparát, ktorý konkuruje známym zrkadlovkám Nikon D5300, Canon EOS 750D. Desinka je predsa však trochu iná. Nie je to ani tým, že je to CSC a nie zrkadlovka. Je to v tom, ako dizajnéri a konštruktéri fotoaparát poňali. Nikony a Canony sú vyslovene moderné fotoaparáty, ktoré však nevzbudzujú emócie. Nie je to chyba, je to v poriadku, mnohým také fotoaparáty dokonale vyhovujú. Fujifilm X-T10 je na prvý a na každý ďalší pohľad retro. A to nielen dizajnom. Na fotoaparát sa pri práci nepozeráte, pracujete s ním. A vtedy vždy narazíte na špecifické ovládanie, inšpirované, ba priam skopírované s mechanických filmových zrkadloviek, aké sa robili pred desiatkami rokov. Vďaka tomu je kontakt s expozíciou priamočiarejší. Fotograf má pocit priameho prepojenia s expozičným trojuholníkom a mechanickými prvkami fotoaparátu a objektívu, ktoré expozíciu ovplyvňujú.

Aj keď aj X-T10 má aj automatiku, motívové programy a obrazové efekty (Fuji sa ich snaží skrývať), nie je to fotoaparát pre tých, čo o fotení nič nevedia. Nie je to fotoaparát pre začiatočníkov. Nikon i Canon môžete dať do ruky nefotografovi a nechať ho celý deň fotiť. Fuji si vyžaduje intenzívne zaškolenie. Sú tu však aj iné rozdiely. X-T10 nie je pre vás, ak chcete fotoaparát často používať ako videokameru. To môžeme očakávať až od nástupcu, ak si zoberie príklad z X-T2. Čo je pozitívom toho, ak si miesto zrkadlovky vyberiete X-T10?

1. Retro imidž je in. A je to aj užitočné, pomáha prelomiť ľady pri komunikácii fotografa s potencionálnym modelom.

2. Vďaka ergonómii ovládania dáva fotoaparát fotografovi intenzívnejší prežitok samotného fotografického procesu.

3. Práca v živom náhľade má veľkú prednosť. Vidíte ako bude fotografia vyzerať, prv ako stlačíte spúšť.

4. Fujifilm si zakladá na obrazových profiloch simulujúcich obľúbené filmy. Fotografie vďaka tomu nie sú sterilné, ale majú svojský charakter.

5. Fujifilm nemá v portfóliu zlý objektív. Šunty nie sú v ponuke. Je pravdepodobné že miesto zoomov, dáte prednosť pevným sklám. Fuji k tomu zvádza.

6. Zaradíte sa do skupiny asi najvernejších fanúšikov nejakej značky.

Mínus vo videu som už spomínal. Niekomu môže vadiť práve mechanické ovládanie. Tento fotoaparát je skutočne odlišný od ovládania kompaktov i zrkadloviek. Pre niekoho môže byť mínusom, že v budúcnosti môže upgradovať na vyšší model, ale aj ten bude len s APS-C snímačom.

Ak už máte skúsenosti s fotoaparátmi iných značiek, musíte sa pripraviť na to, že Fujifilm úplne inak pracuje s obrazovými profilmi. Ostatní výrobcovia tiež ponúkajú rôzne obrazové profily pre rôzne motívy (portrét, krajina, neutrál…). Často sa tu bavíme o verných farbách, pleťovkách atď. Obrazové profily sa nesnažia nejako vybáčať zo štandardnej farebnej palety. U Fujifilm fotoaparátov je tomu inak. Obrazové profily pomerne výrazne zasahujú do farebnej palety. Ak vám ide o farebnú vernosť, tá sa u Fuji nenosí. Fanúšikom značky to neprekáža, práve naopak, berú to ako prednosť. Obrazové profily vo fotoaparátoch Fujifilm sú simuláciou legendárnych filmov. Každý z nich ma svojský charakter a niektoré sú dosť vzdialené od reálnych farieb. To umožňuje obrazovo sa odlíšiť od celkového štandardu.

Nebojte sa, ak niekedy budete potrebovať verné farby, stačí zvoliť profil Camera Pro Neg. Standard a úpravy postaviť na ňom.

X-T10 vz. X-E2s

Rovnako ako X-T10, som mal možnosť fotografovať aj s X-E2s, ten mám stále ešte k dispozícii a tiež s ním môžem fotografovať už bez nátlaku recenzovania. Funkčne a parametrovo sú to prakticky zhodné fotoaparáty. Rozdielna je koncepcia umiestenia hľadáčika, niektorých ovládacích prvkov a samozrejme dizajn.

Ktorý z nich je lepší? Ani jeden, je to presná remíza. Tu vám môj názor pri výbere nepomôže. Sami sa musíte rozhodnúť, ktorý fotoaparát má pre vás atraktívnejší dizajn a či vám viac vyhovuje hľadáčik na kraji, alebo v osi objektívu ako u zrkadlovky. Aspoň malá praktická nápoveda: X-E2s s hľadáčikom na kraji bude lepšie vyhovovať tým, ktorý potrebujú komunikovať s fotografovanými osobami, čiže portrétistom a street fotografom. Hľadáčik uprostred, ktorý má X-T10 je vhodnejší pri používaní teleobjektívov a ak ste predtým fotili zrkadlovkou, asi vám bude vyhovovať viac.

Plusy a mínusy

+ dizajn a imidž
+ ergonómia ovládania
+ výklopný displej
+ elektronický hľadáčik
+ kvalita fotografií vo formáte JPG
+ zaostrovanie
+ WiFi
+ tichá elektronická uzávierka

-  najnižšie ISO 200
-  nemá dotykový displej
-  bez prídavného gripu horšia ergonómia držania
-  nemá stabilizovaný snímač
-  neoznačené tlačidlá
-  kontinuálne zaostrovanie

Záver

Fujifilm X-T10 je jedným z najzaujímavejších fotoaparátov na trhu, ktorý poteší modernou výbavou, ale i poctivým mechanickým ovládaním. So setovým objektívom XC 16-50 (mimochodom veľmi dobrým) sa pohybuje v cenovej relácii fotoaparátov typu Nikon D5500 a Canon EOS 760D, ktorým je viac než silnou konkurenciou.

Z fotoaparátu vyžaruje poctivosť a duch mechanických fotoaparátov. Ovládanie mi vyhovuje o niečo viac ako u X-E2s, otočný volič naviac je plusom. Ak mi na ovládaní niečo vadí, sú to neoznačené tlačidlá. Na jednej strane si môžete tlačidlá naprogramovať ako chcete, ale úplne by stačili dve funkčné tlačidlá a ostatné by mohli mať priradenú funkciu, ktorá by bola na nich aj označená.

Odporúčam prídavný grip, výrazne zlepšuje ergonómiu držania. Naviac jeho základňa je kompatibilná so systémom Arca Swiss, takže funguje ako statívová doštička.

X-T10 bude vyhovovať stredne pokročilému fotografovi. Vďaka ergonómii ovládania a funkcionalite výborne poslúži aj ako záložný/doplnkový fotoaparát pre pokročilého fotografa, napr. majiteľa X-T1, alebo FF zrkadlovky.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2016-08-15 10:20:40
Škoda, že nefunguje tlačítko " zobraziť orginál" Iba že by to plné rozlíšenie bolo u tohoto modelu 2,8 Mpx.....Vixen tvrdí, že to je účinný spôsob ako sa vysporiadať s akvarelom ...
 
sharkyyy
2016-08-15 14:05:27
Je tu az 7 programovatelnych tlacidiel. To, ze recenzent pise, ze je nevyhodou, ze pat tlacidiel nie je napevno priradenych a iba dve programovatelne ako nevyhodu.... S tym nesuhlasim.
Je to obrovska vyhoda ze si naprogramujem 7 tlacidiel ako chcem. To, ze neviete ktore tlacidlo je naco, vlastnikovi fotoaparatu sa to nestane, lebo si na to rychlo zvykne... Ine je, ked niekomu prejde behom tyzdna 5 fotoaparatov. Ja mam iba jeden a no problem.... Cize nerobil by som z obrovskeho plusu nevyhodu.
 
šereda
2016-08-15 14:30:38
Môj postreh, mám x-E2 a ku street chýba aspoň mne výklopný displej. Predstava je fotiť od pása diaľkovou spúšťou, bez telefónu a wifi. Prečo nie wifi, pretože pri telefóne je to cucač baterky, takže buď 3x baterka alebo výklopný. Klasický remote je pre mňa asi skôr výhodnejší. Pozerám po jazdenej X-T1, dôvod je utesnenie čo môže byť krajšie zobrať foťák von keď prší alebo sneží, pravdaže s dodatočnou pláštenkou pre istotu. X e-2 má pomalejší zápis na kartu a čítanie fotky, tiež v sérii fotiek sa doslova upchá, aspoň ten môj. Ostrenie je fasa najme na portréty je super použiť detekciu tváre a oka je to dobre vychytané aj so sériovým snímaním a kontinuálnym zaostrovaním. Firmware verzie 4 je skôr ako z pohádky, X-E2 od základu zmenil celý foták ako bol pri uvedení.

Záver, je to OK foták a ja som s ním spokojný.
 
aesace
2016-08-15 15:03:59
Len tak teoreticky uvazujem na mojim dalsim fotakom, bo uz ten sucasny dost tyram, az kym ho nadobro neznicim, no doposial si nemozem vynachvalit svoju A57 od Sony. Chcel by som zostat pri takej nejakej nizsej strednej triede a teoreticky tento Fuji by aj pripadal do uvahy...Lenze X-T10:
-nema plne vyklopny displej
-nema stabilizaciu obrazu
-objektivy su znacne drahsie aj tie bazarovky
-vydrz baterky len asi polovica toho, co vydrzi sony
-vyber objektivov znacne limitovany

+kvalitu obrazu chvalim, no tym zoznam pozitiv konci.

Dost podobne je to vsak aj s konkurenciou. Nechcem uz ziadne kravy, ale nieco, co sa da nosit so sebou po kopcoch..lenze ta vydrz sucasnych mensich fotakov je zalostna, vyber objektivov mizivy, stabilizacia obrazu este stale skor luxus, pritom uz mnohe mobily ju dnes maju, plne vyklopny displej je uz dnes zalezitost tisickovych fotakov, s vynimkou panasonicu. Takze opat, dilema je vela a zdavlivo velky vyber sa zrazu zredukuje len na mnozstvo kompromisov. Canon a Nikon pre mna nie su moznosti, lebo ma v minulosti vobec nepresvedcilli. Pritom pred par rokmi sa volaco vybrat dalo..teraz zase neviem..skoda tych neduhov u Fuji.
 
šereda
2016-08-15 15:11:56
príspevok od: aesace
Len tak teoreticky uvazujem na mojim dalsim fotakom, bo uz ten sucasny dost tyram, az kym ho nadobro neznicim, no doposial si nemozem vynachvalit svoju A57 od Sony. Chcel by som zostat pri takej nejakej nizsej strednej triede a teoreticky tento Fuji by aj pripadal do uvahy...Lenze X-T10:
-nema plne vyklopny displej
-nema stabilizaciu obrazu
-objektivy su znacne drahsie aj tie bazarovky
-vydrz baterky len asi polovica toho, co vydrzi sony
-vyber objektivov znacne limitovany

+kvalitu obrazu chvalim, no tym zoznam pozitiv konci.

Dost podobne je to vsak aj s konkurenciou. Nechcem uz ziadne kravy, ale nieco, co sa da nosit so sebou po kopcoch..lenze ta vydrz sucasnych mensich fotakov je zalostna, vyber objektivov mizivy, stabilizacia obrazu este stale skor luxus, pritom uz mnohe mobily ju dnes maju, plne vyklopny displej je uz dnes zalezitost tisickovych fotakov, s vynimkou panasonicu. Takze opat, dilema je vela a zdavlivo velky vyber sa zrazu zredukuje len na mnozstvo kompromisov. Canon a Nikon pre mna nie su moznosti, lebo ma v minulosti vobec nepresvedcilli. Pritom pred par rokmi sa volaco vybrat dalo..teraz zase neviem..skoda tych neduhov u Fuji.
Dobrý, ked neberem v úvahu sony a podobne nevidím preoblém používať stabilizáciu objektívu, má to možno aj svoje výhody. Objektívy sú drahé to je pravda. Snímač je vraj od sony, to vás možno poteší. Rýchlosť? Treba skúsiť nové X-Pro 23 alebo X-T2, jeden tz nich má myslím možnosť vyklopiť display do boku.
 
JohnNewton
2016-08-15 15:58:36
príspevok od: aesace
Len tak teoreticky uvazujem na mojim dalsim fotakom, bo uz ten sucasny dost tyram, az kym ho nadobro neznicim, no doposial si nemozem vynachvalit svoju A57 od Sony. Chcel by som zostat pri takej nejakej nizsej strednej triede a teoreticky tento Fuji by aj pripadal do uvahy...Lenze X-T10:
-nema plne vyklopny displej
-nema stabilizaciu obrazu
-objektivy su znacne drahsie aj tie bazarovky
-vydrz baterky len asi polovica toho, co vydrzi sony
-vyber objektivov znacne limitovany

+kvalitu obrazu chvalim, no tym zoznam pozitiv konci.

Dost podobne je to vsak aj s konkurenciou. Nechcem uz ziadne kravy, ale nieco, co sa da nosit so sebou po kopcoch..lenze ta vydrz sucasnych mensich fotakov je zalostna, vyber objektivov mizivy, stabilizacia obrazu este stale skor luxus, pritom uz mnohe mobily ju dnes maju, plne vyklopny displej je uz dnes zalezitost tisickovych fotakov, s vynimkou panasonicu. Takze opat, dilema je vela a zdavlivo velky vyber sa zrazu zredukuje len na mnozstvo kompromisov. Canon a Nikon pre mna nie su moznosti, lebo ma v minulosti vobec nepresvedcilli. Pritom pred par rokmi sa volaco vybrat dalo..teraz zase neviem..skoda tych neduhov u Fuji.
Všetko čo chceš, napr. Panasonic GX8, pár krát som si ho vyskúšal. V každom prípade sa ale pri akomkoľvek "retro" štýle priprav na horšiu ergonómiu akú máš na A57.
 
PeCh
2016-08-15 23:12:13
príspevok od: aesace
Len tak teoreticky uvazujem na mojim dalsim fotakom, bo uz ten sucasny dost tyram, az kym ho nadobro neznicim, no doposial si nemozem vynachvalit svoju A57 od Sony. Chcel by som zostat pri takej nejakej nizsej strednej triede a teoreticky tento Fuji by aj pripadal do uvahy...Lenze X-T10:
-nema plne vyklopny displej
-nema stabilizaciu obrazu
-objektivy su znacne drahsie aj tie bazarovky
-vydrz baterky len asi polovica toho, co vydrzi sony
-vyber objektivov znacne limitovany

+kvalitu obrazu chvalim, no tym zoznam pozitiv konci.

Dost podobne je to vsak aj s konkurenciou. Nechcem uz ziadne kravy, ale nieco, co sa da nosit so sebou po kopcoch..lenze ta vydrz sucasnych mensich fotakov je zalostna, vyber objektivov mizivy, stabilizacia obrazu este stale skor luxus, pritom uz mnohe mobily ju dnes maju, plne vyklopny displej je uz dnes zalezitost tisickovych fotakov, s vynimkou panasonicu. Takze opat, dilema je vela a zdavlivo velky vyber sa zrazu zredukuje len na mnozstvo kompromisov. Canon a Nikon pre mna nie su moznosti, lebo ma v minulosti vobec nepresvedcilli. Pritom pred par rokmi sa volaco vybrat dalo..teraz zase neviem..skoda tych neduhov u Fuji.
-nema plne vyklopny displej - to má len maloktorý fotoaparát, vrátane Canon, Nikon, Sony konkurencie.

-nema stabilizaciu obrazu - tú má tiež málokto. Ak ju pokladáš za podmienku, tak potom Olympus (alebo vybrané najnovšie Pentaxy a Sony). V objektívoch stabilizácia je, ale len v niektorých. V tele by bola lepšia.

-objektivy su znacne drahsie aj tie bazarovky - áno. Ak ti ide o cenu bazároviek, tak sa poobzeraj po Canone alebo Nikone.

-vydrz baterky len asi polovica toho, co vydrzi sony - nie pokiaľ zoberieš do úvahy analogické Sony CSC (rada A6x00).

-vyber objektivov znacne limitovany - ani nie. Až na poriadny makroobjektív a špecializované X-tisíc eurové objektívy máš k Fuji komplentú ponuku všetkých ohniskových vzdialeností.

Keď ti vyhovuje Sony a nechceš kravu, tak prečo nie Sony A6x00? Malý a dobrý. Len ponuka kvalitných objektívov je horšia ako pri Fuji, ale zase sú lacnejšie.
 
Roman Point
2016-08-16 02:30:43
" So setovým objektívom XC 16-50 (mimochodom veľmi dobrým) "
Trochu škoda že v recenzii nie je ani jedna foto spravena s tým setakom ( ak mi náhodou nejaká foto neušla )
 
igric
2016-08-16 11:42:35
Skor by som uvital od Fuji kvalitneho naslednika X10...Ale to uz asi nepride,momentalne skusim pouzivat na snapshoty Iphone SE a pockam na Fuji X200 v buducnosti - len tak pre readost z fotenia.
 
markato1
2016-08-16 14:49:38
mna ta XT-10 nepresvedcila(nejde len o vystup)..zatial 760D ako najlepsia volba pre mna a to som velmi chcel nieco taketo do vrecka..mozno nabuduce nieco,ked vycvakam uzavierku..
 
sharkyyy
2016-08-17 09:32:31
príspevok od: markato1
mna ta XT-10 nepresvedcila(nejde len o vystup)..zatial 760D ako najlepsia volba pre mna a to som velmi chcel nieco taketo do vrecka..mozno nabuduce nieco,ked vycvakam uzavierku..
760d sa nechyta na fuji co do obrazoveho vystupu ani nahodou , 7 programovatelnych tlacidiel (vdaka tomu uzasne rychla obsluha fotoaparatu- ked mam vsetko na hw tlacidlach). Cas 1/32000, cize vyuzivam objektiv 1.4 aj silnom svetle, timelapse priamo vo fotoaparate.
Lahsi, vyssie pouzitelne ISO (menej sumu). Po skusenosti evf hladaciku uz by som zrkadlo nechcel. Vidim realne ako bude fotka vyzerat- uz su vymakane, niako nelimituju skor naopak. Dialkomer pri manualnom zastrovani, lahsi fotoaparat, rychlejsie seriove snimanie 8 vs 5 na canone sn/s.

Ale je to o preferenciach, ak ide o video, tam sa fuji nechyta.
 
JohnNewton
2016-08-17 10:49:33
príspevok od: sharkyyy
760d sa nechyta na fuji co do obrazoveho vystupu ani nahodou , 7 programovatelnych tlacidiel (vdaka tomu uzasne rychla obsluha fotoaparatu- ked mam vsetko na hw tlacidlach). Cas 1/32000, cize vyuzivam objektiv 1.4 aj silnom svetle, timelapse priamo vo fotoaparate.
Lahsi, vyssie pouzitelne ISO (menej sumu). Po skusenosti evf hladaciku uz by som zrkadlo nechcel. Vidim realne ako bude fotka vyzerat- uz su vymakane, niako nelimituju skor naopak. Dialkomer pri manualnom zastrovani, lahsi fotoaparat, rychlejsie seriove snimanie 8 vs 5 na canone sn/s.

Ale je to o preferenciach, ak ide o video, tam sa fuji nechyta.
sharkkyyy, prestaň Ak ten X-Trans RAW nevidíš, dobre, ale ergónomia zrkadla je úplne inde, a to neriešim AFC ktoré je slabinou CSC všeobecne (možno u S 6300 nie) . A EVF vs OVF, no oboje má svoje nezameniteľné výhody aj nevýhody. Žiadny džihád tu nie je na mieste Uprednostňujem EVF , lebo chcem aj video cez hľadáčik, keby som len fotografoval tak OVF mi je bližší. Ešte dlho to bude súbežne existovať.
 
blahoslav J B Art
2016-08-17 14:29:17
príspevok od: igric
Skor by som uvital od Fuji kvalitneho naslednika X10...Ale to uz asi nepride,momentalne skusim pouzivat na snapshoty Iphone SE a pockam na Fuji X200 v buducnosti - len tak pre readost z fotenia.
Fotenie je radost - Fuji je fotenie 😊
 
JohnNewton
2016-08-17 18:55:56
príspevok od: blahoslav J B Art
Fotenie je radost - Fuji je fotenie 😊
Keď ho miluješ nie je čo riešiť, 40 % má radosť z "precedu"
 
Roman Point
2016-08-17 22:39:39
Len taká maličkosť.

Medzí mínuskami je uvedené že minimálne iso je 200.
Vo videu som videl že možnosť iso 100 je ale nie je " vysvietená " nie je to náhodou tak že ISO 100 má tento fotak len treba napr zapnúť rozšírené ISO? Prípadne nejaký fw upgrade?
 
zvonec
2016-08-17 23:09:39
príspevok od: Roman Point
Len taká maličkosť.

Medzí mínuskami je uvedené že minimálne iso je 200.
Vo videu som videl že možnosť iso 100 je ale nie je " vysvietená " nie je to náhodou tak že ISO 100 má tento fotak len treba napr zapnúť rozšírené ISO? Prípadne nejaký fw upgrade?
Neviem ci to dobre poviem ale Fuji nema nativne ISO 100. Nativne ma iba ISO 200. ISO 100 je kvazi produkovane, resp nastavenie je povolene len pri foteni fo JPG ato tak, ze sa kvazi nafoti RAW ISO 200 a nasledne sa pouzije ETTR ci ako sa to vola, a uz to tu raz Karol popisoval. Cely zaber sa podexponuje o 1EV a hlavna nebyhoda je tiene budu sice pekne prekreslene ale svetle casti budu trocha "vyprate" ci ako sa to ma spravne povedat slovensky....
 
Roman Point
2016-08-18 02:04:04
príspevok od: zvonec
Neviem ci to dobre poviem ale Fuji nema nativne ISO 100. Nativne ma iba ISO 200. ISO 100 je kvazi produkovane, resp nastavenie je povolene len pri foteni fo JPG ato tak, ze sa kvazi nafoti RAW ISO 200 a nasledne sa pouzije ETTR ci ako sa to vola, a uz to tu raz Karol popisoval. Cely zaber sa podexponuje o 1EV a hlavna nebyhoda je tiene budu sice pekne prekreslene ale svetle casti budu trocha "vyprate" ci ako sa to ma spravne povedat slovensky....
Ďakujem ti za odpoveď A vieš aj prečo to tak je? Prečo nemá ISO 100? Nerád by som zabil hľadaním hodinu na nete
 
zvonec
2016-08-18 10:38:23
príspevok od: Roman Point
Ďakujem ti za odpoveď A vieš aj prečo to tak je? Prečo nemá ISO 100? Nerád by som zabil hľadaním hodinu na nete
Lebo nastastie fyzika je tu nezavisle pravidlo, a zavisi ktora firma ako interpretuje vlastnosti pouzitych senzorov.

V principe je to jednoducha odpoved, lebo pouzity senzor ma citlivost ISO 200 podla dokumentu ISO 12232:2006

Je to na tri dlhsie clanky, jeden najkrajsi clanok, ktory to popisuje najlepsie:
http://dpanswers.com/content/tech_iso.php

Da sa povedat, ze tam je aj trocha vysvetlene, ze co tu bol ten flame, D7200 vs. EOS 80D
Nikon a ani Canon nikdy nezverejnili nativne ISO. Podla vsetkeho Nikon ma tiez nativne ISO 200. Vela iez zavisi od pouziteho A/D prevodnika atd... bla bla bla
Nechcem len aby sa to zvrhlo na flame, ze kto ma dlhsieho.... Ze CEO Fuji alebo CEO Canon alebo CEO Nikon....
 
markato1
2016-08-18 11:22:54
príspevok od: blahoslav J B Art
Fotenie je radost - Fuji je fotenie 😊
Ja si rad zafotim aj bez fuji,keby som chcel x-t10 tak si ho predsa kupim,zatial nemam na to ziaden dovod,to je vsetko..mozno fakt len ako nieco do vrecka,ale aj toto telo s kvalitnou optikou a pokritim potrebnych ohnisk nevazi malo,zase by som bol vahou tam kde som,akurat s ovela horsou ergonomiou,vystup zo 760d mi vyhovuje
 
Roman Point
2016-08-18 17:48:29
príspevok od: zvonec
Neviem ci to dobre poviem ale Fuji nema nativne ISO 100. Nativne ma iba ISO 200. ISO 100 je kvazi produkovane, resp nastavenie je povolene len pri foteni fo JPG ato tak, ze sa kvazi nafoti RAW ISO 200 a nasledne sa pouzije ETTR ci ako sa to vola, a uz to tu raz Karol popisoval. Cely zaber sa podexponuje o 1EV a hlavna nebyhoda je tiene budu sice pekne prekreslene ale svetle casti budu trocha "vyprate" ci ako sa to ma spravne povedat slovensky....
Pretoč si na 1:40 ale možno len oni zle pochopili fungovanie

https://youtu.be/LFMDUYuVyoM
 
Roman Point
2016-08-18 17:54:59
príspevok od: zvonec
Neviem ci to dobre poviem ale Fuji nema nativne ISO 100. Nativne ma iba ISO 200. ISO 100 je kvazi produkovane, resp nastavenie je povolene len pri foteni fo JPG ato tak, ze sa kvazi nafoti RAW ISO 200 a nasledne sa pouzije ETTR ci ako sa to vola, a uz to tu raz Karol popisoval. Cely zaber sa podexponuje o 1EV a hlavna nebyhoda je tiene budu sice pekne prekreslene ale svetle casti budu trocha "vyprate" ci ako sa to ma spravne povedat slovensky....
Dokonca X-E2s tu na ephote v recenzii má napísané že je iso rozsiritelne na 100-51 200 či ako
 
zvonec
2016-08-19 00:19:01
príspevok od: Roman Point
Pretoč si na 1:40 ale možno len oni zle pochopili fungovanie

https://youtu.be/LFMDUYuVyoM
Co uz, ked uz mame tie internety, nieje problem zverejnit hociaku hovadinu. Tuto je stranka, ktora tvrdi nieco insie....
http://www.fujivsfuji.com/xt10-vs-xt1-vs-xe2/
Co sa tyka recenzii na ephoto, neviem sa k tomu vyjadrit. Nemam kompletne informacie....
 
Roman Point
2016-08-19 02:36:56
príspevok od: zvonec
Co uz, ked uz mame tie internety, nieje problem zverejnit hociaku hovadinu. Tuto je stranka, ktora tvrdi nieco insie....
http://www.fujivsfuji.com/xt10-vs-xt1-vs-xe2/
Co sa tyka recenzii na ephoto, neviem sa k tomu vyjadrit. Nemam kompletne informacie....
Veď píšu že je rozsiritelne na 100-51 200 takže niečo ako má Canon rozsiritelne na 50-102k či koľko.
 
Roman Point
2016-08-19 02:40:02
príspevok od: zvonec
Co uz, ked uz mame tie internety, nieje problem zverejnit hociaku hovadinu. Tuto je stranka, ktora tvrdi nieco insie....
http://www.fujivsfuji.com/xt10-vs-xt1-vs-xe2/
Co sa tyka recenzii na ephoto, neviem sa k tomu vyjadrit. Nemam kompletne informacie....
Ale je to jedno.. Nerieši mi to otázku X-E2? X-E2s? X-T10? Budem musieť ešte porozmýšľať
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované