Hore

Olympus Stylus 1

Priznajme si to, ultrazoomy nás zaujímajú čím ďalej menej. Už to vyzeralo, že pomaly ale isto zmiznú zo sveta. Teraz akoby dostávali druhý dych. Výrobcovia vstúpili do seba a začínajú nám ponúkať modely, ktoré svojou obrazovou kvalitou reagujú na súčasné požiadavky. Cestu k testovanému Stylusu 1 naznačili kompakty XZ-1 a XZ-2. Urobili si dobré meno, ale mnohým užívateľom chýbal väčší rozsah objektívu. Práve rozsah objektívu a ním daný rozsah uhlov záberu je u fotoaparátov s malým snímačom hlavným parametrom ich využitia. Objektív vplýva na možnosti toho, čo môžete odfotiť, na kompozíciu, prácu s perspektívou.

Prvý dojem

Hranatý matne čierny fotoaparát klasického dizajnu neurazí žiadné oko. Dizajn je inšpirovaný fotoaparátmi OM-D, ktoré čerpajú svoj výzor z čias, kedy bol vzhľad podriadený funkcionalite a nie móde. Spracovanie je na vysokej úrovni. Rozloženie ovládacích prvkov tiež neexperimentuje a tak možno očakávať dobrú ergonómiu ovládania.

Hneď po prvom zapnutí je zrejmé, že fotoaparát je rýchly. Čertovský rýchly, tak ako to dokážu len Olympusy. Čo sa týka obsluhy a funkcionality, nečakali ma žiadne prekvapenia. Po mnohých testoch m4/3 fotoaparátov Olympus, som bol ako doma.


Základná špecifikácia

Olympus Stylus 1 je pokročilý kompaktný fotoaparát pre náročnejších fotografov. Väčší rozsah objektívu a elektronický hľadáčik ho radí do podkategórie ultrazoomov alebo travelzoomov. V dnešnej dobe aj 60-násobných objektívov, sa rozsah objektívu zdá pomerne malý. Vďaka tomu si zachováva kompaktnejšie rozmery, výbornú svetelnosť a menej kompromisnú konštrukciu.

Stylus 1 rozširuje rodinu fotoaparátov Stylus, najbližšie má k modelu XZ-2 iHS, s ktorým zdieľa rovnaký snímač, podobné sú aj funkcie a niektoré ovládacie prvky. Stylus XZ-2 iHS je kompaktnejší, má menší rozsah objektívu 28-112 (4x zoom), ale lepšiu svetelnosť F1,8-2,5.

Telo fotoaparátu je vyrobené z magnéziovej zliatiny, ovládanie je v štýle zrkadloviek. Vstavaný blesk funguje aj ako riadiaca jednotka pre ovládanie externých systémových bleskov. Fotoaparát je vybavený štandardnou päticou pre pripojenie blesku alebo iného príslušenstva.

Displej fotoaparátu je výklopný s dotykovým ovládaním. Príkladná je výbava expozičných programov pre začiatočníkov aj pokročilých fotografov, nechýbajú obľúbené umelecké filtre. Okrem štandardného režimu videa je nastaviteľné aj vysokorýchlostné video.


  • Objektív: iZUIKO DIGITAL 28-300 (135EQ) f/2,8
  • Rozsah optického priblíženia: 10,71x
  • Minimálna zaostriteľná vzdialenosť: 50 mm
  • Stabilizátor obrazu: optický
  • Typ snímača fotoaparátu: BSI-CMOS snímač
  • Veľkosť snímača: 1/1,7”
  • Efektívny počet megapixelov: 12
  • Procesor: TruePic VI
  • Citlivosť snímača: ISO 100 - 12800
  • Rýchlosť sekvenčného snímania: 7 obr./s.
  • Rýchlosť uzávierky: 1/2000 - 60 s
  • Expozičné režimy: Automatické + Manuálne režimy, Art Programy, Video
  • Rozlíšenie videa: Full HD 1920 x 1080
  • Obrazový formát fotografií: RAW + JPEG
  • Veľkosť LCD displeja: 3”, výklopný dotykový
  • Rozlíšenie LCD displeja: 1 040 000 bodov
  • Elektronický hľadáčik: 1 440 000 bodov
  • Typ záznamového média: SD/SDHC/SDXC karta
  • WiFi: áno, bez NFC
  • GPS: nie
  • Vstavaný blesk: áno
  • Pätica pre externý blesk: áno
  • Možnosť rozšírenia rozsahu objektívu: áno
  • Materiál tela fotoaparátu: magnéziová zliatina
  • Pretesnenie tela: nie
  • Hmotnosť fotoaparátu: 402 g


http://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/digital_cameras/stylus/stylus_1/index.html
http://cameras.olympus.com/stylus?olycmp=st1ex




Dizajn a ergonómia

Telo vyhotovené z magnéziovej zliatiny je v dizajne zrkadlovky s vystupujúcim “hranolom” EVF hľadáčika a pomerne výrazne tvarovaným gripom.



Predne jčasti dominuje objektív s veľkým priemerom, okolo objektívu je viacúčelový otočný prstenec. Jeho funkciu si vysvetlíme neskôr. Pod objektívom vľavo dole, je prepínač funkcie prstenca uprostred s funkčným tlačidlom  č. 2. Po pravej strane objektívu je kolíska ovládania transfokácie, nad ňou tlačidlo vyklopenia blesku. Okrem toho vpredu nájdete už len pomocné svetlo AF.



Pozrime sa na fotoaparát zhora. Naľavo je volič programov. Na vrchu vystupujúceho hľadáčika je pätica pre príslušenstvo a vstavaný blesk. Po jeho pravej strane je roller pre nastavovanie parametrov. Okolo spúšte je druhá kolíska transfokácie. Červeným je zvýraznené tlačidlo RECORD pre snímanie videa. Pod ním je tlačidlo ON/OFF, to je mimochodom obsvietené.


Presuňme sa na zadnú časť fotoaparátu. Okulár EVF hľadáčika je vybavený dioptrickou korekciou, senzorom približenia a gumenou očnicou, ktorá však nedrží veľmi dobre. Pod okulárom je výklopný dotykový displej. Ovládacie prvky sú umiestnené po jeho pravej strane. Zhora je to funkčné tlačidlo č.1. Pod praktickou opierkou palca je tlačidlo PLAY, pod ním štvorsmerový volič s potvrdzovacím tlačidlom OK. Okrem smerovej funkcie majú jednotlivé tlačidla aj iné funkcie (korekcia expozície, výber AF senzorov, režimy blesku, režimy snímania). Úplne dole je dvojica tlačidiel MENU a info.



Na bočnej strane gripu sú pod dvierkami ukryté konektory pre pripojenie HDMI a USB.



Batéria a pamäťová karta sa vkladá zospodu. Dvierka sa pomerne ťažko zatvárajú. Závit pre upevnenie na statív je kovový, umiestnený je však mimo osi objektívu.

Konštrukcia a funkcionalita

Snímač

V Stylus 1 je použitý mierne väčší snímač s uhlopriečkou 1/1,7”, vyrobený technológiou BSI-CMOS, doplnený o procesor TruePic VI. Efektívne rozlíšenie je rozumných 12 Mpx.

Objektív

Jedným z hlavných benefitov fotoaparátu je veľmi vydarený objektív iZUIKO DIGITAL s rozsahom 28-300 mm (kinofilmový ekvivalent) a svetelnosťou F2,8 v celom rozsahu. Návrhu objektívu bola venovaná rovnaká pozornosť, ako objektívom pre CSC fotoaparáty. V optickej konštrukcii sú použité ED, DSA a HR optické prvky. Minimalizáciu vzniku reflexov zabezpečuje antireflexná úprava ZERO coating, tiež známa z objektívov pre CSC fotoaparáty.

Objektív je vybavený optickou stabilizáciou obrazu.




V objektíve sú použité kvalitné optické členy ED, DSA a HR. Ošetrené sú antireflexnými vrstvami ZERO coating.



Oficiálne MTF krivky.



Štandardne je objektív chránený krytkou zvláštnej konštrukcie, pripomínajúcej piesočného červa zo sci-fi Duna. Tá sa dá ľahko demontovať. Miesto nej je možné nasadiť adaptér pre pripojenie telekonvertora (nie je v cene). Krytka je veľmi praktická, nestratíte ju a ani sa nehompáľa za šnúrku priviazanú k fotoaparátu. V prípade poškodenia ju ľahko vymeníte.


Okolo objektívu je viacúčelový prstenec. Na boku je aj kolíska transfokácie.



Okolo objektívu je otočný prstenec, rovnaký ako na Stylusoch XZ-2 iHS a XZ-10. Ten má hneď niekoľko funkcií. Štandardne sa ním nastavujú expozičné parametre (podľa vybraného expozičného programu) alebo efekty v Art Efektoch. Slúžiť môže aj pri manuálnom zaostrovaním a dokonca je ním možné meniť ohnisko. Je len na užívateľovi, ktorému z troch spôsobov transfokácie dá prednosť. Kolíska transfokácie pri spúšti je určená pre rýchlejšie zoomovanie. Celý rozsah prebehnete za cca 2 sekundy. Kolíska na objektíve je pomalšia, prezoomovanie trvá takmer dvakrát tak dlho. Využijete ju najmä pri snímaní videa. Všetky tri spôsoby transfokácie majú dostatočný počet krokov pre jemné nastavenie ohniska.

Objektív pri zoomovaní mení svoju dĺžku, najlepšiu predstavu o jeho veľkosti si urobíte z obrázkov.


Objektív v krajných polohách.

Displej

3” displej s rozlíšením 1 040 000 bodov poskytuje veľmi dobrý obraz. Je jasný, veľmi jemný a má vynikajúce pozorovacie uhly. Displej je výklopný smerom dohora o necelých 90°, dole o 45°. Vďaka výstupkom na jeho hornej hrane sa s ním dobre manipuluje.




Zobrazovanie informácií na displeji je príkladné. Fotografi ocenia nielen elektronickú vodováhu, ale aj zobrazenie miest bez kresby.


Elektronický hľadáčik

Priehľadový hľadáčik u ultrazoomu je nanič. Dokáže zobraziť len hrubý výrez toho, čo odfotíte, nič iné. Preto som ho nikdy nemal rád a nepoužíval som ho. Elektronický hľadáčik u Stylusu 1 si okamžite zamilujete. Preč sú tie časy, kedy bol elektronický hľadáčik dobrý len vtedy, keď ste pre oslnenie nevideli na displej, inak ste sa na tie hrubé pixely nechceli pozerať? EVF Stylusu 1 je veľký a dostatočne jemný (1 440 000 bodov). Nie je tak dobrý ako v Olympuse OM-D E-M1, ale stále patrí k tomu lepšiemu. Nastaviteľný je jas a aj farebné podanie. Veľkosťou prekonáva bežné hľadáčiky v amatérskych zrkadlovkách.


EVF hľadáčik je vybavený senzorom priblíženia oka a automatickým nastavením jasu. Očnica nedrží veľmi dobre a preto si treba dávať pozor, aby ste ju nestratili.


Blesk

Vstavaný blesk sa vyklápa mechanicky. Povyskočí len málo, preto možno predpokladať, že pri fotení portrétov bude náchylnejší k efektu červených očí. Funguje aj ako riadiaca jednotka pre ovládanie externých systémových bleskov. Fotoaparát je vybavený sánkami pre blesk a iné príslušenstvo.



Štandardná pätica pre pripojenie TTL blesku alebo iného príslušenstva.


Zaostrovanie iHS

39 zaostrovacích polí pokrýva veľkú časť fotografovanej scény. Vybrať si môžete aj širšiu skupinu 9 polí alebo len jedno jediné. Nechýba detekcia tváre s Olympusáckou špecialitou, zaostrovaním na oko. Zaostrovacie pole vyberáte krížovým voličom, rollerom ale najjednoduchšie dotykom. Automatické zaostrovanie má tri režimy: AF-S, AF-C a AF-C + tracking. Samostatný režim má makro. Pri manuálnom zaostrovaní sa zaostruje kurzormi krížového voliča, obraz je vtedy 5-násobne zväčšený.

Fotoaparát má zabudovaný AF iluminátor pomocného prisvetlenia.

Súborový formát

Fotografie je možné ukladať do formátov RAW (12-bit) a JPG s nastaviteľným pomerom strán (4:3, 3:2, 16:9 a 1:1). Veľkosť a kopmresia JPG je nastaviteľná. Snímať môžete aj do obidvoch formátov súčasne.

Video je vo formáte MPEG-4 (H.264) so stereozvukom. Reproduktor je mono. Rozlíšenie videa je 1920 x 1080 (30p), 1280 x 720 (30p). V high speed režime 640 x 480 (120p) a 320 x 240 (240p) s dĺžkou obmedzenou na 20 sekúnd.

Farebné profily

Fotografie vo formáte JPG môžu využívať priestory sRGB a Adobe RGB. Farebných profilov je päť: Vivid, Natural Muted, Portrait a Monochrome.

Meranie

Meranie expozície je nastaviteľné podobne ako u zrkadloviek: viaczónové, integrálne a bodové. Špecialitou je bodové meranie pre tiene a pre svetlá. Vzhľadom na vysokú svetelnosť a obmedzený rozsah časov uzávierky je fotoaparát vybavený trojkrokovým ND filtrom. Korekcia expozície je možná v rozsahu +/- 3EV. Meranie je spriahnuté s výberom zaostrovacieho bodu, čím sa prispôsobuje tomu, čo fotograf považuje za expozične najdôležitejšie.

Vyváženie bielej

WB má všetky tradičné režimy od automatiku, cez prednastavené hodnoty, až po manuálne nastavenie a dve pamäte s nameraným WB. To ale nie je všetko, ďalšie nastavenia sú v menu. Možno zvoliť preferenciu teplejších farieb a celkovú korekciu WB.

ISO

Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 100 -12800, automaticky alebo manuálne. V automatickom režime možno nastaviť horný limit. Redukciu šumu nastavíte v troch krokoch. Môžete ju zapnúť, vypnúť alebo nechať jej použitie na automatike.

Sériové zábery, samospúšť, BKT

Stylus 1 musí byť nadopovaný stereoidami. Zvláda 7 obr./s. V nastavení RAW+JPG som urobil 24 obrázkov za sebou a už o krátku chvíľu som mohol fotiť ďalej.

Samospúšť má tri voľby: 10 sekundová, dvojsekundová a jednosekundová so sekvenciou 2 až 10 záberov. Nechýba ani expozičný bracketing.

WiFi

Olympus implementuje WiFi do všetkých lepších modelov a Stylus 1 k ním patrí. Škoda, že nie je vybavený aj technológiou NFC pre rýchlejšie prepojenie. Spolupráca s chytrými zariadeniami je bezproblémová. Testoval som ju s tabletom Apple iPad mini (iOS) a telefónom LG G2 (Android). Pomocou aplikácie Olympus Share môžete fotografie z fotoaparátu sťahovať a zdielať. Funguje aj ako diaľkové ovládanie, dokonca s možnosťou nastavenia expozičných parametrov.


Batéria

Akumulátor má kapacitu 1150 mAh, čo postačuje približne na 350 - 400 záberov.

Expozičné programy

Základným expozičným programom je iAuto - inteligentná automatika, ktorá sa snaží zistiť, čo fotografujete a tomu prispôsobí nastavenie fotoaparátu. Pre začiatočníkov a nefotografov sú určené aj scénické programy. Dokopy je ich 12, nechýba medzi nimi ani panoramatický režim. Ďalej tu máme pokročilé expozičné programy P/A/S/M a dve užívateľské pamäte C1 a C2.

Art Filter

Písať o vydarených art filtroch by bolo nosením dreva do lesa. Výsledky si môžete pozrieť v galérii. Fotografie majú v názve slovíčka “art efekt”. Fotoaparát je vybavený prstencom okolo objektívu, V programe ART otáčaním meníte jednotlivé filtre. Tomu sa hovorí zábava! Rýchlejšie a jednoduchšie to už nejde.


Photo Story

K “umeleckým” filtrom môžeme pripočítať aj program Photo Story v ktorom kombinujete efekty s vkladaním fotografií do rámikov. Výsledkom sú napr. triptichy, aké vidíte nižšie.



Fotoaparát v praxi

Počas testovania som nenarazil na nič, čo by ma sklamalo. Štart fotoaparátu je rýchly, zaostrovanie bleskové, ovládanie príkladné. Krytka je veľmi praktická. Na fotoaparáte mi chýba jedine samostatný režim snímania videa. Vrátim sa ešte k ovládaniu. Uspokojí aj náročných fotografov zvyknutých na prácu so zrkadlovkou. Asi mi dáte za pravdu, že väčšina z nás používa najčastejšie program A (predvoľba clony). Pre komfortné nastavenie expozície potrebujeme nastavovať clonu, korekciu expozície a citlivosť ISO. Stylus 1 umožňuje všetky tieto parametre nastavovať rýchlo a intuitívne. Clonu prstencom okolo objektívu, korekciu expozície rollerom a ISO predným funkčným tlačidlom.


Predné funkčné tlačídlo má veľa nastavení, prepínačom sa mení funkcia prstenca objektívu.



Prstenec objektívu je všestranný a viacúčelový, čo dokumentuje aj táto tabuľka.



Bohaté sú nastavenia fotoaparátu. Mnohé nenájdete ani na zrkadlovkách. Potešilo ma množstvo režimov zobrazenia informácií. K dispozícii je niekoľko druhov pomocných kompozičných mriežok, vodováha (aj vo veľmi peknom režime gyroskopu) a zobrazenie prepalov a neprekreslených tieňov.

Kvalita fotografií

Objektív je jednou zo silných stránok fotoaparátu. Ak naplno využijete jeho rozsah a svetelnosť, pri niektorých motívoch budete mať dojem, že ste fotografovali zrkadlovkou. Ostrosť je dobrá v celom rozsahu, vinetácia aj chromatická chyba sú pomerné malé a nepôsobia rušivo. Dynamický rozsah snímača je veľmi dobrý a umožňuje slušný rozsah úprav RAW súborov.


Pri niektorých záberoch by ste netipovali, že boli fotografované kompaktným fotoaparátom s malým snímačom.



Neupravený RAW.



Po úprave v Lightroom 5.



Fotoaparát som niekoľkokrát použil v ateliéri na produktovú fotografiu. Vstavané sánky pre blesk umožňujú použiť rádiový odpaľovač. Použil som dve svetlá Fomei a s výsledkom som viac než spokojný. Ak vlastníte internetový obchod a potrebujete produktové fotografie, môžem Stylus 1 smelo odporučiť. Pracuje sa s ním príjemne a fotografovanie nie je tak náročné ako so zrkadlovkou.


Zaťažkávacím testom dynamického rozsahu sú nočné zábery. Stylus 1 na ne má. Aj keď je šum viditeľný aj pri ISO 100, na fotografiách do formátu A3 ho nebudete registrovať. To, že fotografujete kompaktom prezradia nepekne svetelné škvrny okolo bodových zdrojov svetla.


Fotografiu som snímal z blízkosti Bratislavského hradu. Vďaka teleobjektívu som mohol urobiť tento detail Auparku a priľahlých ciest. Všimnite si dobre vykreslenie nápisov reklám. Na kompakt dobré, nie?


Makro

Jedným z nedostatkov fotoaparátu je horšie makro. Samostatný režim makro je k dispozícii len na jedinom mierne širokouhlom ohnisku. Ani v tomto špeciálnom móde nedosahuje žiadne ohurujúce výsledky. U kompaktov sme zvyknutý aj na lepšie. Maximum je nafotenie detailu dlhého 58 mm zo vzdialenosti cca 50 mm od prednej časti objektívu.

V štandardnom režime je to pri najširokouhlejšom nastavení detail veľký 120 mm, okolo 150 mm ohniska je to detail veľký 95 mm a na najdlhšom ohnisku je to detail veľký 102 mm zo vzdialenosti zhruba 60 cm.


Detaily sa fotografujú veľmi dobre, pravé makro v mierke 1:1 však nedosiahnete. Na fotoaparát sa dá pripevniť adaptačný tubus, možno sa naň dá pripevniť predsádka? Túto informáciu nemám overenú.


Farby

Farby sú pri štandardnom nastavení neutrálne, saturácia mierne tlmená. Pomocou Colocheckera som vytvoril DNG profil pre RAW konvertor, ten zlepšil saturáciu najmä modrých odtieňov. Automatické vyváženie bielej je veľmi dobré aj pri umelom osvetlení.

Šum

Už z veľkosti snímača sa dá vopred usudzovať, že Stylus 1 nebude nízkošumový nočný lovec. Nie je to s ním však také zlé. Šum má aj po najvyššiu citlivosť ISO charakter filmového zrna. Fotografie nie sú zmäťou farebných fľakov.

Šum je pozorovateľný od najnižšej citlivosti ISO 100. Pri ISO 400 už je pomerne výrazný pri detailnom prezeraní, na fotografii do formátu A4 ho ani nezaregistrujete. ISO 800 je hranicou pre náročnejších fotografov. Šum sa tu dá v editore ešte veľmi dobre potlačiť bez veľkej straty detailov. Hranicou použiteľnosti je ISO 3200, s prižmúrením oboch očí ISO 6400. Maximálna hodnota ISO 12 800 je tu pre zlepšenie papierových parametrov.

Video

Kvalita videa je dobrá, aj keď nedosahuje kvalitu videa z CSC fotoaparátov. Občas sa prejaví vyššia kompresia. Rodinnú kameru zastúpi Stylus 1 spoľahlivo. Škoda, že fotoaparát nemá samostatný program pre video.

Art filtre možno aplikovať aj pri snímaní videa. U výpočtovo náročnejších efektov dôjde k spomaleniu snímkovej frekvencie.



Na konci videa nájdete časť snímanu v režime High Speed 120.



Toto video som snímal s použitím koľajnice Genesis HD Slider 120, ktorú nám na testovanie zapožičala firma Mini-Max.sk. Starý písací stroj bol nasvietený pilotnými žiarovkami cez softboxy.


High Speed movie

Okrem štandardného videa je v ponuke aj vysokrýchlostné video s frekvenciou snímania 120 alebo 240 obr./s., ktoré je následne spomalené na normálnu frekvenciu. V tomto režime je rozlíšenie výrazne zredukované. Video je preto použiteľné najmä na pohybové štúdie. Dĺžka sekvencie je obmedzená na 20 sekúnd.

Príslušenstvo

Olympus pripravil k Stylusu 1 aj špeciálne príslušenstvo. Fotoaparát je kompatibilný s bleskami Olympus. Špeciálne pre neho sú navrhnuté, popruh a spodné škrupinové alebo celkové puzdro. Rozsah objektívu možno rozšíriť 1,7-násobným telkonvetorom.


Polovičné puzdro CSH-116 s popruhom.



Telkonvertor TCON-17X sa na fotoaparát pripevňuje pomocou adaptéra CLA13, predlžuje ohniskovú vzdialenosť až na 510 mm.


Plusy a mínusy

RAW
rýchle zaostrovanie
ergonómia ovládania
sánky pre externý blesk a príslušenstvo
+  kvalitný výklopný dotykový displej
nastavenie rýchlosti transfokácie
+  zabudovaný ND filter
WiFi, podpora Ey-Fi
+  7 obr./s.

slabšie makro
západka krytky batérie
očnica
-  chýba samostatný program Movie

Záver


Olympus Stylus 1 je krásne navrhnutý ultrazoom, vyzerajúci ako malá zrkadlovka. Dizajnovo čerpá z Olympusu OM-D E-M5. Oproti ultrazoomom na aké sme zvyknutí, má plochšie telo a objektív menej vytŕča dopredu. Veľmi dobrý pocit vyvolávajú použité materiály.

Fotoaparát je veľmi dobre vybavený, podobne ako vyššie modely fotoaparátov PEN. Po tejto stránke uspokojí aj náročného užívateľa.

S menším snímačom, ale obrazovú kvalitu m4/3 fotoaparátov nedosahuje. Na fotografiách vidno, že sú snímané kompaktom, ale jedným z najlepších. Oproti konkurencii (napr. Nikon Coolpix P7800, Canon Powershot G16) vyniká najmä rýchlosťou a rozsahom objektívu. Veľkým plusom je kvalitný elektronický hľadáčik, ten má aj Nikon, ale o dve triedy horší. Šum je pozorovateľný od najnižšej hodnoty citlivosti. Prekrýva pritom najjemnejšie detaily. Plný potenciál objektívu tak nikdy neuvidíte, ale to ani u konkurencie.

Stylus 1 vychádza z modelu XZ-2, ktorý sa teší veľkej popularite. Má však väčší rozsah objektívu a elektronický hľadáčik. Paradoxne najväčšieho konkurenta nachádza vo vlastnej rodine. Nový Olympus OM-D E-M10 je len o málo drahší, poskytuje však úplne inú úroveň obrazovej kvality. Aby sa rozsahom ohnísk vyrovnal Stylusu 1, potrebuje ešte druhý objektív.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2014-02-10 09:55:32
Podarený foťáčik; recenzia potvrdzuje závery aj iných testov, kde na ňom v podstate nenašli výraznejší nedostatok. Toto je zrejme jediná cesta, ako udržať kategóriu ultrazoomov pri živote: Väčší senzor, kvalitný objektív s dobrou svetelnosťou a hlavne použiteľný EVF. Na druhej strane toto je zároveň aj ohrozenie, lebo kvalitná technika musí niečo stáť a potom sa takéto foťáky dostávajú do cenovej ligy APSC foťákov. Je potom otázne, či si záujemca o slušné fotenie s veľkým rozsahom zoomu vyberie tento Olympus za 600 eur, ktorý je stále len s 1/1,7" senzorom, alebo povedzme Nikon D3200 s APSC snímačom spolu s nejakým ultrazoom sklom, napr. Tamronom 18-200 alebo 18-270 za porovnateľnú cenu.
 
haplo602
2014-02-10 10:44:40
recenziu som len preletel, takze mozno som nepostrehol:

1. Kolko do vysledku keca automaticka korekcia chyb objektivu ? Je rozdiel RAW vs OOC JPEG v optickych chybach ?

2. Odolnost objektivu na CA/protisvetlo ? Na niektorych obrazkoch v recenzii sa CA prejavuje, ale neda sa urcit nakolko to je odstranovane vo fotaku, kedze neviem identifikovat neutralny RAW ....

Ale koncne kompakt s pouzitelnym ISO 400 ... v podstate to ma rovnaky sum medzi 100 a 400 ISO a odtial to ide do prec postupne. Na web je pouzitelne ISO 1600. Vyssie by som podla testovacivh obrazkov nesiel ...
 
marcus_labeo
2014-02-10 11:03:51
príspevok od: haplo602
recenziu som len preletel, takze mozno som nepostrehol:

1. Kolko do vysledku keca automaticka korekcia chyb objektivu ? Je rozdiel RAW vs OOC JPEG v optickych chybach ?

2. Odolnost objektivu na CA/protisvetlo ? Na niektorych obrazkoch v recenzii sa CA prejavuje, ale neda sa urcit nakolko to je odstranovane vo fotaku, kedze neviem identifikovat neutralny RAW ....

Ale koncne kompakt s pouzitelnym ISO 400 ... v podstate to ma rovnaky sum medzi 100 a 400 ISO a odtial to ide do prec postupne. Na web je pouzitelne ISO 1600. Vyssie by som podla testovacivh obrazkov nesiel ...
Ad: "koncne kompakt s pouzitelnym ISO 400" Podľa mňa väčšina profikompatkov s 1/1,7" senzorom je použiteľná do ISO 800, resp. vo webovom rozlíšení do ISO1600 a tu nevidím nejaký citeľný rozdiel. Keď som mal Canon S100, ako subjektívnu hranicu slušnej fotky som mal ISO1000. Plus často majú tieto 1/1,7" senzory rovnakého výrobcu, takže sa ani veľmi odlišovať nemôžu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-02-10 11:16:32
príspevok od: haplo602
recenziu som len preletel, takze mozno som nepostrehol:

1. Kolko do vysledku keca automaticka korekcia chyb objektivu ? Je rozdiel RAW vs OOC JPEG v optickych chybach ?

2. Odolnost objektivu na CA/protisvetlo ? Na niektorych obrazkoch v recenzii sa CA prejavuje, ale neda sa urcit nakolko to je odstranovane vo fotaku, kedze neviem identifikovat neutralny RAW ....

Ale koncne kompakt s pouzitelnym ISO 400 ... v podstate to ma rovnaky sum medzi 100 a 400 ISO a odtial to ide do prec postupne. Na web je pouzitelne ISO 1600. Vyssie by som podla testovacivh obrazkov nesiel ...
Okrem fotiek s Art filtrom su vsetky vyvolane z RAW, bez korekcie objektivu, doostrenia a odsumenia.
 
haplo602
2014-02-10 14:08:06
príspevok od: Karol Srnec
Okrem fotiek s Art filtrom su vsetky vyvolane z RAW, bez korekcie objektivu, doostrenia a odsumenia.
to som potreboval vediet, daka ... takze CA zvlada celkom slusne...
 
JohnNewton
2014-02-10 17:57:52
Vzhľadom na veľkosť snímača celkom dobrý výstup
 
seifi
2014-02-10 20:34:16
všetko fajn; a dobré je to, je z čoho vyberať; tých modelov je viac ako modelov topánok; prídete na jar do predajne a hup predavačka na vás, teda slovne, máme novú kolekciu
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-02-10 21:07:37
hodne yvdarený foťáčik
 
blahoslav J B Art
2014-02-10 22:15:30
... ach jaj ... clovek nema cas kupovat stale novsie modely fotakov, nieto este fotit
 
mirosz
2014-02-11 09:51:55
Pripada mi ako isty navrat k ere 10x zoomov Camedia UZ 7xx, samozrejme s rozdielom desatrocia v technologiach
Nevyzera zle. Olympusu ide karta
 
marcus_labeo
2014-02-11 10:05:46
Trochu off-topic, ale k téme kompakt a teleobjektív: http://www.imaging-resource.com/PRODS/panasonic-gm1/Z-gm1_Oly150mm.jpg Potom hneď dáva Stylus 1 zmysel.
 
vdx
2014-08-31 00:48:08
podarená hračka. možno by ešte potešil radšej rozsah 24-200 než 28-300mm ekv. na tej 200vke by sa dalo ešte ako-tak odpichnúť pozadie pri f/13 ekv. DOF.
 
z80
2015-01-15 15:49:24
Len tak pre info: Dnes vysiel novy firmware 2.0 pre Stylus 1, ktory z neho prakticky robi nasledujuci model, teda Stylus 1s. Mohlo by to tak robit aj viac vyrobcov
Firmware islo naistalovat bez problemov, drobnym problemom je len to, ze po update sa resetnu vsetky nastavenia fotaku.
Veci ktore tento update pridava su celkom uzitocne - moznost zobrazenia ohniskovej vzdialenosti (skutocnej alebo 35 mm eq.) miesto velkosti zoomu, "skokovy" zoom na eq. klasicke ohniskove vzdialenosti (28, 35, 50, 70, 85, 100, 135, 200, 300 mm), da sa nastavit, ze packa pri spusti zoomuje plynulo a tlacitka pri objektive skokovo (alebo naopak), intervalove snimanie, time lapse video, focus peaking pri manualnom ostreni, moznost nastavenia mensej (na cca. 1/4) oblasti zaostrenia ako bolo minimum doteraz.
http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/software/index.cfm#stylus.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované