Hore

Olympus OM-D E-M1 - rodený klasik

Ako prvá redakcia na Slovensku sme do testu dostali horúcu novinku, najvyšší model CSC fotoaparátu Olympus. Očakávania sú veľké a Olympus sľubuje mnoho skvelých vychytávok. 


Olympus OM-D E-M1 je vlajkovou loďou Olympusu a asi definitívny klinec do rakvy zrkadloviek radu E. Má to byť model, ktorý umožní naplno využiť objektívy DIGITAL ZUIKO vyrobené pre zrkadlovky Olympus.

Prvý dojem

Podľa zverejnených obrázkov som očakával väčší fotoaparát. Na moje prekvapenie je ale veľkosť takmer rovnaká ako u OM-D E-M5. Rozdiely sú minimálne a čo si na prvý pohľad všimnete, sú robustnejšie ovládacie prvky a väčšia rukoväť. Pri bližšom pohľade začnete vidieť aj rozdiely. Niektoré ovládacie prvky boli premiestnené, alebo pribudli nové. Majitelia E-M5 si na zmeny ovládania rýchlo zvyknú, v čom je ale novinka lepšia?
Fotoaparát skvele padne do rúk. Vďaka mnohým ovládacím prvkom sa aj dobre ovláda. Jediné, čo konštruktérom neodpustím, je prepínač ON/OFF na ľavej strane. Pohľad na displej a do hľadáčika poteší aj najnáročnejších. Zaostrovanie je veľmi rýchle, tak ako je to pre CSC Olympus charakteristické. Prvé skúsenosti dávajú tušiť, že budem testovať výnimočný fotoaparát.


Aj keď na obrázkoch pôsobí väčším dojmom, je E-M1 len o milimetre väčšia ako E-M5. Preto je v porovnaní s priemernou DSLR stále o dosť menšia.

Základné parametre

Poďme sa pozrieť na vychytávky, ktoré tento fotoaparát má. OM-D E-M1 je CSC fotoaparát s výmennými objektívmi bajonetu M.Zuiko, cez adaptér aj s plnou podporou objektívov Digital Zuiko, určených pre zrkadlovky radu E. Od radu PEN sa líši dizajnom, inšpirovaným legendárnymi manuálnymi zrkadlovkami OM a vstavaným hľadáčikom. Inak sú OM-D a PEN fotoaparáty pokrvnými príbuznými využívajúcimi rovnaké príslušenstvo. Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny a kompletne pretesnené, naviac je aj mrazuvzdorné.

Fotoaparát je osadený vylepšeným Micro 4/3 Live MOS snímačom s rozlíšením 16,3 Mpx, ultrazvukovým čistením a 5-osou stabilizáciou obrazu. Nový je procesor TruePic VII a premiéru má aj DUAL FAST AF. E-M1 je prvý a zatiaľ jediný Micro 4/3 fotoaparát s touto technológiou. Je aj prvým CSC fotoaparátom Olympus bez AA filtra na snímači.

Výklopný displej s uhlopriečkou 3” má rozlíšenie 1 037 000 bodov a je dotykový. Elektronický hľadáčik má rozlíšenie 2 360 000 bodov a zväčšenie 1,48x. Štrbinová uzávierka umožňuje snímať časmi v rozsahu 1/8000 - 60 s. v režime Bulb až 30 minút. Najkratší synchronizačný čas s bleskom je 1/320 s, s kompatibilnými externými bleskami aj s kratšími časmi (max. 1/4000 s.). Snímková frekvencia je až 10 obr./s. v rade až 50 obrázkov vo formáte RAW. Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu ISO 100 - 25 600. TTL meranie svetla využíva 324 samostatných zón.

Zvláštnu pozornosť si zaslúži hybridné automatické zaostrovanie kombinujúce výhody detekcie kontrastu a detekcie fázového rozdielu. Zaostrovanie detekciou kontrastu využíva 81 bodov, fázovou detekciou 37 bodov. Fotografie sú ukladané do formátov JPG a 12-bit RAW. Video sa ukladá do formátov MOV (MPEG-4AVC/H.264), AVI (Motion JPEG) v max. rozlíšení 1920x1080 bodov pri max. frekvencii 30p.


Telo je vyrobené z kovu.


Fotoaparát je kompletne pretesnený voči vode a prachu.


Naviac je aj mrazuvzdorný.
 

Úplná špecifikácia.

Dizajn a ergonómia

Veľkosťou a tvarovaním je fotoaparát obdobou mechanických filmových zrkadloviek. Od nich sa odlišuje najmä väčším gripom a samozrejme digitálnou výbavou. Pri pohľade spredu a zhora si ho ale s filmovým fotoaparátom ľahko pomýlite.
Pri pohľade spredu zaujme výrazne vystupujúci grip so šikmo zrezanou hornou časťou, na ktorej sa nachádza spúšť, okolo ktorej je predný roller. Pri logu OM-D je dióda pomocného prisvetlenia AF. Po ľavej strane je dvojica tlačidiel. Horné je programovateľné funkčné tlačidlo, spodné slúži na kontrolu hĺbky ostrosti. Po pravej strane je poistka objektívu. Vyššie nad ňou je PC konektor pre pripojenie štúdiových bleskov.

Otočme fotoaparát displejom k sebe a pozrime sa na jeho hornú časť. Po ľavej strane EVF hľadáčika je prepínač ON/OFF a dvojica tlačidiel. Jedno pre nastavenie režimu snímania (sériové zábery, HDR, samospúšť), druhé pre nastavenie automatického zaostrovania a spôsobu merania expozície. Nad hľadáčikom je pätica pre inteligentné príslušenstvo. Nebudete mi veriť, ale zasunul som do nej externý hľadáčik VF-4 a fungoval, aj keď je vo fotoaparáte už jeden hľadáčik vstavaný. Dlho som VF-4 porovnával s hľadáčikom v OM-D E-M1 z hľadiska zväčšenia. Nevidel som medzi nimi rozdiel, aj keď sa mi najprv zdalo, že je FV-4 väčší. Tradičný volič programov má uprostred poistku, ktorá ale funguje inak, než som zvyknutý. Ak sa stlačí dole, je volič blokovaný, ak sa vysunie stlačením, je volič uvoľnený. Na iných fotoaparátoch musíte poistku držať, aby ste mohli zmeniť expozičný program. Po pravej strane voliča sa nachádza druhý roller. Oproti E-M5 sú obidva rolleri väčšie so zošikmenou bočnou hranou. Lepšie sa preto ovládajú. Nad rollerom je druhé funkčné tlačidlo a vedľa neho červené tlačidlo nahrávania videa.

Zadnej časti dominuje 3” výklopný displej, nad ktorým je okulár elektronického hľadáčika s pomerne veľkou gumenou očnicou, samozrejme s dioptrickou korekciou. Po jeho ľavej strane je tlačidlo režimu displeja. Prepínanie medzi EVF a displejom je automatické alebo manuálne. Po pravej strane hľadáčika aj tlačidlo pamäte AF a AE s prepínačom funkčnosti rollerov. Rollery majú vďaka nemu 2x2 funkcie. Na hrane gripu je ďalšie funkčné tlačidlo. Po pravej strane displeja je tradičný krížový volič s potvrdzovacím tlačidlom OK. Nad ním je tlačidlo Info (zobrazovanie informácií na displeji a v hľadáčiku). Dole je trojica tlačidiel MENU, Play a Delete.

Na bočnej strane gripu je priestor pre jednu pamäťovú kartu typu SD/SDHC/SDXC. Na strane oproti sú konektory USB, AV out, HDMI a vstup pre externý mikrofón. Prístup k batérii je tradične zospodu. Kovový závit pre upevnenie na statív nie je v osi objektívu, musel uvoľniť miesto kontaktom pre pripojenie gripu.
Obhliadku máme za sebou a pozrime sa teraz bližšie na funkcionalitu fotoaparátu.

Funkcionalita

Fotoaparát je doslova nabitý funkciami od výmyslu sveta a spája v sebe všetky vychytávky PEN E-P5 a OM-D E-M5. Niektoré z nich fotograf asi ani nikdy nepoužije. Dôležité je, že funkcie, ktoré nepotrebujete neprekážajú.

Snímač a procesor

Vylepšený snímač 4/3'' Live MOS (17.3 x 13.0 mm) s rozlíšením 16,3 Mpx nemá Anti-aliasing filter, čím by sa mala zlepšiť ostrosť fotografií. Vybavený je antiprachovým ultrazvukovým filtrom. O spracovanie obrazu a celkový chod fotoaparátu sa stará procesor TruePic VII.

Stabilizácia obrazu

Stabilizácia obrazu je riešená posunom snímača v piatich osiach. Funguje aj pri použití manuálnych objektívov. Jej účinnosť je až 4 stupne meraných podľa metodiky CIPA.

Citlivosť

Štandardný rozsah citlivosti je od ISO 200 do 6400, rozšírený od ISO 100 do 25 600 nastaviteľný po 1/3 alebo 1 EV. Nechýba samozrejme ani automatické nastavenie. Auto ISO funguje aj manuálnom expozičnom režime.

Uzávierka

Elektronicky riadená mechanická uzávierka pracuje v rozsahu 1/8000 - 60 s., v režime B až 30 minút. Synchronizačný čas s bleskom je do 1/320 s., s kompatibilnými externými bleskami až 1/4000 s (režim Super FP). Samospúšť má tri režimy.

Sériové zábery

Maximálna frekvencia sériových záberov je až 10 obr./s. Úctyhodná je kapacita buffera, ktorý pojme až 50 obrázkov vo formáte RAW! Tieto čísla môžem potvrdiť, fotoaparát môžete zmeniť doslova na guľomet.

Time Lapse

Čoraz obľúbenejšie je snímanie časozberných videí a fotografií (Time Lapse). Fotoaparát má funkciu Time Lapse zabudovanú. Počet záberov je ale obmedzený na 99. Ak si necháte priamo vo fotoaparáte poskladať video, kvalita vás asi neuspokojí. Video je len v HD rozlíšení a jeho kvalita je podpriemerná. Ešteže sa s videom uložia aj fotografie, z ktorých v počítači vyskladáte kvalitnejšie video.

Meranie expozície

TTL meranie s otvorenou clonou využíva 324 zón. Rozsah je 0 -2 0 EV. Režimy merania sú ESP viaczónové, bodové (až 3 tri režimy) a integrálne. Korekcia expozície je v rozsahu +/- 5EV.

Vstavaný blesk

Vstavaný blesk so smerným číslom 10 (ISO 200) ani nie je tak vstavaný, pretože je vlastne externý a zasúva sa do inteligentnej pätice. Energiu čerpá s fotoaparátu. Podporuje snychronizáciu na druhú lamelu, synchronizáciu s dlhými časmi a aj manuálne nastavenie výkonu. Čo je ale dôležitejšie, funguje aj ako riadiaca jednotka pre diaľkové odpaľovanie externých bleskov.

Zaostrovanie

E-M1 je jednoznačne CSC Olympus s najlepším zaostrovaním. Duálny vysokorýchlostný AF využíva detekciu kontrastu alebo fázového rozdielu. V režime detekcie kontrastu je k dispozícii 81 bodov v 9 zónach. Veľkosť AF zóny je možné meniť. V režime AF detekcie fázového rozdielu je k dispozícii 37 bodov. Senzory pre fázovú detekciu sú umiestnené priamo na snímači, medzi obrazovými bodmi. Režimy zaostrovania sú: manuálne zaostrovanie, Jednotlivý AF, Kontinuálny AF, Jednotlivý AF + MF, AF Tracking.
U fotoaparátov s Live View je bežná aj funkcia detekcie tvárí. Tú má Olympus prepracovanú a dokáže zaostrovať dokonca na oko. Fotograf si môže vybrať na ktoré. Výbornou pomôckou pri manuálnom zaostrovaní je zvýraznenie hrán (focus peaking).

Vyváženie bielej

Auto WB systém využíva snímač Live MOS. Manuálne vyváženie bielej je jednotlačítkové s dvomi pamäťami. Užívateľské nastavenie je v rozsahu 2000 - 14 000°K. V nastavení Auto WB je možné uprednostniť teplejšie podanie farieb.

Spracovanie obrazu

Fotografie sa ukladajú do formátov JPG a 12-bit RAW. Farebné priestory sú sRGB a Adobe RGB. Farebné profily sú: i‑Enhance, Vivid, Natural, Portrait, Muted, Monotone, Umelecké filtre.

Displej

Výklopný dotykový displej má uhlopriečku 3” a rozlíšenie 1 037 000 bodov. Povrchová úprava je lesklá. Displej sa vyklápa smerom nahor takmer o 90° a nadol približne o 45°. Jas je nastaviteľný v +/- 7 krokoch, saturácia v +/- 3 krokoch. Obraz je veľmi jemný a ostrý. Pozorovacie uhly sú extrémne široké.

Hľadáčik

Hľadáčik patrí k tomu najlepšiemu, čo som kedy videl. Vysoké rozlíšenie (2 360 000 bodov), veľkosťou porovnateľný s FF zrkadlovkami. Prekreslovanie je rýchle, k trhaniu obrazu nedochádza ani pri sledovaní rýchlych objektov. Vďaka jeho vlastnostiam postupne strácam presvedčenie, že len poriadny hľadáčik s matnicou a hranolom je to pravé.
Okulár je vybavený pomerne výraznou gumenou očnicou a dioptrickou korekciou. Prepínanie medzi hľadáčikom a displejom je automatické, hľadáčik je vybavený senzorom priblíženia oka. Prepínať možno aj manuálne, tlačidlom po ľavej strane hľadáčika. Jas a farebná teplota sú nastaviteľné v rozsahu +/- 7 krokov.

Ovládanie a menu

Menu je podrobné, prehľadné a vlastne zhodné s aktuálnymi CSC Olympus. Dohromady sa na fotoaparáte nachádzajú 4 užívateľsky nastaviteľné tlačidlá, ak k tomu pripočítame ďalšie ovládacie prvky a dotykové ovládanie, je ergonómia ovládania vynikajúca. Osobne mi vadí len prepínač ON/OFF, na ktorého prepnutie potrebujem druhú ruku. Po vzore PEN E-P5 je na fotoaparáte prepínač 1/2, ktorý mení funkciu rollerov.
Všetky ovládacie prvky sú precízne vyhotovené a príjemne sa s nimi pracuje. Trochu nezvyklá je poistka voliča programov. U iných fotoaparátov je treba pridržať a až potom sa dá prestaviť program. Tu je tomu inak. Ak je poistka vysunutá, môžete programy prestavovať, ak je zasunutá, voličom nepohnete.

Expozičné programy

Olympus si ani u svojej vlajkovej lode neodpustil amatérske scénické režimy a Art efekty. Ale vôbec mi to neprekáža. Tento fotoaparát má dve tváre, jednu profesionálnu a druhú zábavnú. K tej profesionálnej patria pokročilé režimy: Programová automatika, Priorita clony, Priorita času, Manuálne nastavenie, Bulb. Pre menej zdatných (čo ak fotoaparát dáte do rúk nefotografovi?) je tu plná automatika i-Auto, Scénické režimy, Umelecké filtre a Photo Story (fotografie v rámikoch).

Umelecké filtre (ART) som vám predstavil v nedávnej recenzii PEN E-P5. V ponuke nájdete Pop Art, Zmäkčené bledé a svetlé farby, Svetlý tón, Zrnitý film, Camera obscura,  Diorama (miniatúra), Cross Proces, Dramatický tón (HDR), Jemná Sépia, Komix a Vodové farby.

S expozičnými programami súvisia aj funkcie expozičného bracketingu 2 / 3 / 5 záberov ( po +/‑ 1/3, 2/3, 1 EV krokoch), ISO bracketing a funkcia HDR. HDR sa vytvorí priamo vo fotoaparáte zo 4 záberov a funguje prekvapujúco dobre aj pri snímaní z ruky. Fotografie pôsobia prirodzene, nie sú ako omaľovávanky.
K dispozícii je aj viacnásobná expozícia so živým náhľadom. Viacnásobnú expozíciu je možné vytvoriť aj z nafotených záberov.


Takýto prepal v oblohe nezachránite ani v RAW konvertore.


HDR1 s menším kontrastom vytvorený priamo vo fotoaparáte.


HDR2 s väčším kontrastom vytvorený priamo vo fotoaparáte.

Ostatné vychytávky

Tento fotoaparát má v sebe všetky vychytávky, ktoré nájdete v modeloch PEN E-P5 a OM-D E-M5. V recenziách sme si ich už predstavili a tak ich nebudem podrobne predstavovať. Pribudli ale aj nové.

WiFi

Podobne ako PEN E-P5, má aj tento fotoaparát zabudované WiFi a cez neho dokáže spolupracovať s aplikáciou Olympus Image Share, ktorú si zdarma môžete nainštalovať do svojho chytrého zariadenia. Aplikácia patrí k tým najlepším. Funguje v celoobrazovkovom režime, ovládať môžete základné expozičné parametre, výber AF bodu, výber expozičného programu, nastavenie sériových záberov a samospúšte. Samozrejmosťou je import fotografií do zariadenia.
Spojenie s fotoaparátom je bezproblémové. Využiť môžete aj QR kód.

Color Creator

Pri snímaní do formátu JPG je k dispozícii Color Creator, čo je vlastne vytvorenie špeciálneho farebného profilu nastavením saturácie a farebného posunu. Nastavenie je intuitívne, pretože ho vidíte v režime živého náhľadu.

Microadjustment pre každý AF bod

Špecialitou fotoaparátu je nastavenie presnosti zaostrovania pre každý z 37 bodov zvlášť. Štandardom je nastavenie pre všetky body súčasne.

Fotoaparát v praxi

Nie tak dávno som otestoval vlajkovu loď radu PEN, model E-P5 a bol som ním nadšený. Oslovil ma viac ako pred vyše rokom testovaný OM-D E-M5. OM-D E-M1 ma ale zasiahol naplno. Milujem, keď sa mi s fotoaparátom dobre fotí, nič ma neznervózňuje, nespomaluje a naviac z neho cítim aj veľkú mieru technickej prepracovanosti a luxusu. Je to kus “poctivého železa”. Bezpochyby je to to najlepšie, čo Olympus v kategórii CSC fotoaparátov urobil.

Po rýchlom zoznámení som hneď začal testovaním starších objektívov. Veď ich dostatočná podpora je jedným z ťahákov. Cez redukciu môžete objektívy DIGITAL ZUIKO použiť na ľubovoľnom CSC Olympus. Čo z toho, keď automatické zaostrovanie je zúfalo pomalé. To môžete rovno zaostrovať manuálne. Tomuto sa nehovorí plnohodnotné využitie. Situáciu by malo zmeniť zaostrovanie s použitim fázovej detekcie, ktoré nájdete len na tomto fotoaparáte. Prv než bol fotoaparát predstavený, objavili sa rôzne nepodložené správy o tom, že to možno bude CSC s bajonetom E. Nie je tomu tak, fotoaparát je osadený bajonetom Micro 4/3 a zrkadlovkové objektívy nasadíte len pomocou redukcie. Rovnakej, akú by ste použili u ostatných CSC Olympus.

Šancu používať objektívy s E-bajonetom využijú najskôr majitelia drahých profesionálnych objektívov, na ktoré poväčšinou už pár rokov padá prach. My sme vyskúšali dva špičkové objektívy. Najviac nás ale zaujímalo, ako si povedie fotoaparát v kombinácii s objektívom DIGITAL ZUIKO 150/2 ED. Ten sme pripojili cez adaptér MMF-2. A výsledok? Rýchlosť zaostrovania je dobrá, bez problémov použiteľná na bežné fotografovanie. Zvláda aj pomalší pohyb, napríklad sledovanie chodca či pomalšie idúcej električky. Nie je to však športová zostava. Občas nie je zaostrovanie úplne spoľahlivé a objektív si trochu popreostruje dopredu, dozadu. Stabilizácia funguje aj v tomto prípade. Jediné obmedzenie, ktoré som objavil, je, že kontinuálne zaostrovanie nefunguje v režime videa.
Ideálny stav to nie je, ale môže ho vylepšiť napr. nový firmware. V každom prípade nemožno zaostrovanie označiť za pomalé. Je dostatočne rýchle na to, aby ste bez ťažkostí mohli staršie objektívy používať a ani príliš nevnímať, že ich nemáte nasadené na zrkadlovke. Ale nesmiete ich zobrať na športový zápas alebo koncert rozbláznenej rockovej kapely.

Fotoaparát som si zobral na krajinársky workshop s Jirkou Stránskym. Keďže som so sebou bral aj dva Nikony a kopec príslušenstva, mal môj batoh odhadom 15 kg. Štveranie do kopcov Českého Švýcarska mi ukázalo jednu z najväčších výhod CSC fotoaparátov.
Nízka hmotnosť a kompaktnosť. Od druhého dňa som fotografoval prakticky len Olympusom. Zaujímavé boli reakcie ostatných účastníkov WS, nezaznamenal som žiadne ohŕňanie nosom. Fotoaparát sa páčil každému. Workshop bol ale zároveň potvrdením toho, že aj majster tesár sa raz utne. Aj keď som deň pred odchodom kontroloval nastavenia, vrátane formátu fotografií, “zlá konštalácia hviezd” zapríčinila, že som fotografoval do formátu JPG Normal. Napokon to nedopadlo tak zle a fotografie sú bez problémov publikovateľné. Nájdete ich v priloženej galérii.

Pri používaní s m4/3 objektívmi platí to, čo pre najnovšie PEN-y. Rýchle zaostrovanie s určitým nedostatkom pri kontinuálnom zaostrovaní, aj keď tento model je na tom o trochu lepšie.

Kvalita fotografií

Nový snímač má priniesť lepší obraz. Nemáme v redakcii prístroje, ktoré by dynamický rozsah zmerali a tak si budeme musieť počkať na výsledky testov DXOMark.com. Mal som však možnosť porovnať výstup snímača s tým z E-P5. E-M1 má nepatrne menší šum, rozdiel uvidíte len pri detailnom študovaní fotografií. Niektoré scény som nasnímal obidvomi fotoaparátmi a porovnal v Lightroome. Vyskúšal som na nich nástroje pre prácu s expozíciou. Až na to, že fotografie z E-P5 boli mierne podexponované, oproti tým z E-M1, nebol medzi fotografiami takmer rozdiel. E-M1 má o málinko lepšie prekreslené najtmavšie tiene. Absencia AA (anti-aliasing) filtra by mala priniesť ostrejšie fotografie. Opäť som porovnával fotografie s tými z E-P5, ale rozdiel som nevidel. Pri použití špičkových pevných objektívov bola ostrosť vynikajúca ja u PEN E-P5. Je to podobné ako keď porovnávate Nikony D800 a D800E, použiť musíte lupu a nepatrné rozdiely uvidíte len v niektorých situáciách. Oproti OM-D E-M5 je ale obraz lepší. Úroveň šumu je o niečo nižšia a rozdiel v ostrosti fotografií je už pri detailnom prezeraní viditeľný. Rozdiel nie je ale tak veľký, aby sa oplatilo meniť za novší model len kvôli obrazovej kvalite.

Z hľadiska šumu je použitie fotografií, aj pre veľkoformátovú tlač, bezproblémové do ISO 1600. Zlom nastáva nad ISO 6400, ktoré je stále ešte použiteľné, potom už začne šum prevládať nad obrazovou informáciou a ISO 25 600 slúži už len na zlepšenie marketingových parametrov. Olympus prekonáva fotoaparáty Samsung s APS-C snímačom, napr. nedávno testovaný NX2000, čo je veľmi slušný výkon.

Video

Video môžete ukladať do formátov MOV a AVI v max. rozlíšení 1920x1080 bodov s frekvenciou 30 obr./s. Zvuk je stereo PCM/16bit, 48kHz, Wave Format Base. Fotoaparát je vybavený vstupom pre externý mikrofón, čím odpadá nutnosť použiť nepraktickú redukciu. Použiť je možné expozičné režimy PASM a aj niektoré Art efekty. Rovnako ako E-M5 má aj tento model tzv. video Echo efekt.
Oproti nedávno testovanému PEN E-P5 sa mierne zlepšilo kontinuálne preostrovanie. Vyskúšal som aj objektívy pre DSLR, cez redukciu. V režime AF-S pracovalo všetko tak, ako má. Režima AF-C nie je pri ich použití k dispozícii.

OM-D E-M1 vz. E-M5

Fotoaparáty sú si koncepčne veľmi podobné. Novinka ale prináša vylepšené ovládanie a dostatočne rýchle automatické zaostrovanie s objektívmi vyrobenými pre DSLR Olympus. To bude pri výbere zohrávať veľkú úlohu. Ak budete používať len objektívy M.Zuiko, je E-M5 ekonomicky výhodnejšia voľba, majúca takmer všetko, čo vyšší model. Ak by ste si mali možnosť obidva modely vyskúšať, náskok E-M1 by ste pocítili pomerne výrazne. V ergonómii, rýchlosti, kvalite spracovania, kvalite displeja a hľadáčika a aj v miernom zlepšení obrazovej kvality. Pri výbere bude rozhodovať rozum a peňaženka.

OM-D E-M1 vz. PEN E-P5

Dva špičkové fotoaparáty, ale rozdielnej koncepcie. V prvom rade to bude o rozhodovaní, ktorá koncepcia vám lepšie sedí. V obrazovej kvalite je rozdiel minimálny. PEN s nasadeným hľadáčikom je dokonca o niečo vyšší, takže to nebude ani o rozmeroch. OM-D-čko má rozhodne lepšiu ergonómiu držania aj ovládania. Ale ani PEN sa neovláda zle. OM-D ho ale predčí v kvalite spracovania (pretesnenie), veľkosti medzipamäte a v tom, že vďaka novému AF dokáže slušne spolupracovať s objektívmi vyrobenými pre DSLR Olympus. Pri výbere bude rozhodovať najskôr srdce.

Príslušenstvo

Medzi najzaujímavejšie príslušenstvo patrí Power Battery Holder HLD-6, ktorý mi príde praktickejší, ako dvojdielný grip k E-M5. Ak chcete používať objektívy pre DSLR Olympus, budete potrebovať adaptér MMF-3 (MMF-2), manuálne objektívy Olympus nasadíte pomocou adaptéra MF-2.
Fotoaparát podporuje súčasnú ponuku externých bleskov Olympus, vrátane makrobleskov.


Power Battery Holder HLD-6.


Olympus má dlhú tradíciu v ponuke príslušenstva pre podvodné fotografovanie, inak tomu nie je ani u E-M1. PT-EP11


Štýlová brašna so zaujímavým ozdobným prvkom z časti bajonetu.

Nové objektívy

Celý koncept OM-D dostáva vyšší zmysel s novými profesionálnymi objektívmi M.Zuiko Digital 12-40 a 40-150 s konštantnou svetelnosťou F/2,8. Tie sme ale na otestovanie zatiaľ nedostali.


M.Zuiko Digital 12-40/2,8 PRO.


M.Zuiko Digital40-150/2,8 ED PRO.

Service Plus program

Ak si fotoaparát zaregistrujete, bezplatne získate niekoľko výhod. V prvom rade je to záruka predĺžená o 6 mesiacov. Ďalej sú to špeciálna infolinka, osobné vyzdvihnutie fotoaparátu v prípade nutnej opravy či kontroly a expresné vyhotovenie opravy.
 



Plusy a mínusy

+  grip
+  obrazová kvalita
+  automatické zaostrovanie
+  spracovanie, vodotesné a prachotesné prevedenie
+  hľadáčik
+  displej
+  focus peaking
+  vstup pre externý mikrofón
+  rýchle sériové snímanie, veľký buffer
+  WiFi
+  prepínač 1/2
+  rýchle mazanie záberov

-  cena
-  kvalita video výstupu Time Lapse
-  prepínač ON/OFF na ľavej strane

Záver

Aj keď ma dizajnovo viac oslovuje PEN E-P5, ktorý je šmrncovnejší, musím priznať, že s OM-D E-M1 sa pracuje lepšie. Lepšia ergonómia je lepšia ergonómia, na tú osobné sympatie vplyv nemajú. Priznám sa, že moje sympatie k fotoaparátu rástli každým ďalším záberom, ktorý som s ním fotografoval.

E-M1 je doterajší vrchol v CSC fotoaprátoch s Micro 4/3 systémom, ktorý naviac poteší majiteľov kvalitných objektívov DIGITAL ZUIKO pre DSLR Olympus. Značka razantnejšie posúva systém do profesionálnej triedy, nielen predstavením tohto fotoaparátu, ale aj nových objektívov.

Mnohí budú určite porovnávať, aj vzhľadom na vyššiu cenu, možnosti fotoaparátu a celého systému s Full Frame zrkadlovkami Canon, Nikon a Sony. V priamom porovnaní väčší snímač víťazí. A to bez debaty. Dynamickým rozsahom a aj nižším šumom a väčším rozsahom citlivosti. Asi nikto nepredpokladá, že by Olympus ohrozil pozície profesionálnych zrkadloviek s FF snímačom. Skôr vypĺňa medzeru na trhu. Malý, profesionálne spracovaný fotoaparát s dostatočne kvalitným snímačom a portfóliom výborných objektívov sa perfektne uplatní v mnohých fotografických žánroch. Do pozornosti dávam tento článok, kde je fotoaparát porovnávaný s FF zrkadlovkami.

Verím, že keby si mali profesionálni fotografi možnosť odskúšať tento fotoaparát, tiež by sa im zapáčil, tak ako mne. Možno by ním nenahradili svoju veľkú zrkadlovku, veď niekedy to ani nejde, ale možno by Olympusom doplnili svoju výbavu o druhý, menší a nenápadnejší systém. Tak ako sa CSC fotoaparáty zlepšujú a rozširuje sa paleta ponúkaných objektívov, pozorujem rastúci trend v ich profesionálnom využití. Ako huby po daždi sa na internete objavujú články, blogy, nové stránky kvalitných fotografov, ktorí našli v CSC fotoaparátoch obľubu.

Olympus OM-D E-M1 je poctivý “kus železa”, s ktorým je radosť fotografovať. Ani veľký, ani malý, dobre padnúci do ruky. Jeho hlavným hendikepom je vysoká cena. Tá je do určitej miery kompenzovaná uvádzacími akciami, kedy máte v cene aj prídavný grip, či dokonca aj adaptér pre staršie objektívy Digital.Zuiko.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Paulie
2013-10-16 07:37:15
150/2 nieje práve najrýchlejší objektív ani na E-systeme. Zaujímala by ma rýchlosť ostrenia s SWD sklami 12-60 a 50-200.
Inak dík za recenziu.
 
bonifacko
2013-10-16 08:13:55
vystup prekvapil
 
JanoB
2013-10-16 10:32:42
hmm, nepotrebujem ho , no napriek tomu ho chem
 
vendulajz
2013-10-16 10:42:56
Zde jsou snímky pěkné, ale když se podíváte třeba na fotografování.cz, článek: Olympus OM-D E-M1 poprvé v ruce – aneb mohli jsme si krátce pohrát, tak se jeden diví, jak to tam dokázali pokatit...
 
marcus_labeo
2013-10-16 11:17:51
V kontexte E-M1 (a jej ceny) sa ponúka porovnanie s dnes predstaveným fullframe mirrorlessom Sony A7: http://www.dpreview.com/news/2013/10/16/sony-announces-first-full-frame-mirrorless-ilc-cameras-a7-and-a7r?utm_campaign=internal-link&utm_source=news-list&utm_medium=text&ref=title_0_2 Tomu hovorím slovo do boja.
 
marcus_labeo
2013-10-16 11:22:56
Inak pobavilo ma to porovnanie Olympusu s "average DSLR": www.ephoto.sk/galeria/obrazok/19754/
Možno mysleli priemerný fullframe, lebo porovnanie s APSC zrkadlovkou nijak extrémny rozdiel vo veľkosti neukazuje: http://j.mp/15H6eZl#sthash.6fTRDZuw.dpuf
 
Daniel Leitman
2013-10-16 14:58:22
najprv je uvadzany synchro cas zavierky 1/250 neskor v texte 1/320 ... DPR uvadza 1/320
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-10-16 15:04:44
príspevok od: Daniel Leitman
najprv je uvadzany synchro cas zavierky 1/250 neskor v texte 1/320 ... DPR uvadza 1/320
Dakujem za upozornenie. Tuto chybu som neopravil. Ma ju v specifikaciach priamo Olympus. Najprv uvadza 1/250s, v tabulkach potom 1/320 s.
 
Paulie
2013-10-16 15:26:43
príspevok od: Karol Srnec
Dakujem za upozornenie. Tuto chybu som neopravil. Ma ju v specifikaciach priamo Olympus. Najprv uvadza 1/250s, v tabulkach potom 1/320 s.
Vstavaný blesk - x-sync 1/320
Riadenie externého blesku - x-sync 1/250 (1/4000 režim Super FP)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-10-16 15:32:40
príspevok od: Paulie
Vstavaný blesk - x-sync 1/320
Riadenie externého blesku - x-sync 1/250 (1/4000 režim Super FP)
Myslim, ze moze platit len jedna hodnota. X-sync zalezi na rychlosti otvarania zavierky, kedze blesk musi blisnut vtedy, ked je uplne otvorena. Ak moze vstavany blesk blisnut u 1/320s, musi to dokazat aj externy blesk. Jedine, ze by to v Olympuse nejak obmedzili softverovo.
 
kigor
2013-10-20 14:53:04
Len poznámka k prepínaču ON/OFF na ľavej strane, ktorého poloha je hodnotená ako mínus vo vlastnostiach. Presne odpovedá polohe prepínača ON/OFF, resp. OFF/AUTO/MANUAL na pôvodnej OM sérii. Mne ak majiteľovi OM-2 to napr. vyhovuje viac ako na predchádzajúcej E-M5.
 
fofoja
2016-03-25 08:26:59
žeby OM-D E-M1 Mark II bola full frame?
http://cameratimes.org/new-patent-olympus-24mm-f1-4-full-frame-mirrorless-lens/
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované