Hore

Olympus mju: 790 SW + VIDEO recenzia

Patríte medzi ľudí, ktorí neobsedia dlho na jednom mieste a víkend čo víkend vyrážate za novými dobrodružstvami?
Radi by ste si neopakovateľné momenty z akcií aj zaznamenávali, ale nechce sa vám so sebou vláčiť nespratný a ťažký fotoaparát?
Firma Olympus má pre vás niekoľko riešení a jedným z nich je model mju: 790 SW, ktorý sa nám podarilo získať do užívateľského testu.

Olympus označuje písmenami SW prístroje, ktoré sú vyvinuté s cieľom odolať drsnému zaobchádzaniu v takmer akýchkoľvek podmienkach, do akých sa s fotoaparátom môže aktívny človek dostať.
Model Olympus mju: 790 SW je pri svojich veľmi kompaktných rozmeroch nárazuvzdorný (prežije pád z 1,5m výšky), vodotesný (do hĺbky 3m), prachuodolný a mrazuvzdorný (funguje bezchybne pri teplote -10 st.C).
Prístroj je vybavený snímačom s rozlíšením 7,1 Mpx, 3-násobným zoomom a 2,5" LCD dsiplejom.
Je to ideálny spomienkovač, ktorý využijete na dovolenkách pri mori, na kúpaliskách či pri člnkovaní. Svoje miesto nájde v ladvinke na náročnej túre, vo vrecku lyžiarskej bundy alebo v kabelke pri cestovaní.

 


Dizajn a ergonómia
Proti predchádzajúcim modelom absolvovala nová 790-ka skrášľovaciu kúru a za jej elegantným, takmer celokovovým lešteným telom sa otočí nejedna hlava.
Použité materiály a celkové vypracovanie sú výborné. Všetky spoje ako aj uzávery pôsobia naozaj odolne a utesnene a pri tomto fotoaparáte nemáte ani ten známy stiesňujúci pocit pri jeho ponáraní pod hladinu.
Predná strana prístroja je veľmi jednoduchá a elegantná, bez zbytočných dekorácií. Pravá čásť je z lešteného kovu bez lakovania a nájdeme tu tiež malý dizajnérsky prvok, ktorý čiastočne poskytuje oporu pre istejší úchop.

Ako je pri aparátoch tohto typu zvykom, objektív je umiestnený v ľavom hornom rohu. Jedná sa o 3-násobný zoom Olympus s rozsahom ohniskových vzdialeností od 38mm do 114mm (ekv.) so svetelnosťou 3.5 - 5.0. Sústava šošoviek sa pohybuje vo vnútri fotoaparátu a teda sa pri zmene ohniskovej vzdialenosti alebo zaostrovaní objektív nevysúva.
Fotoaparát je neozaj kompaktný a neponúka veľa možností pre kvalitný úchop. Zo začiatku sa vám určite stane, že si nechtiac zacloníte objektív prstom. Vyžaduje si to trochu času, kým si uvedomíte túto chybu. Olympus umiestnil okolo objektívu výrazný kovový prstenec, ktorý vás vždy upozorní na nebezpečnú blízkosť vašich prstov. Krytka objektívu sa odsunie vždy po zapnutí aparátu.
Po fotografovaní v slanej vode je dobré fotoaparát premyť sladkou vodou a hlavne je potrebné ho pri tom zapnúť, aby sa pod krytkou na objektíve neusadili zbytky soli.
Vedľa objektívu sa nachádza vstavaný blesk a vedľa neho aj malá dióda pre prisvetlenie blízkych objektov pri makro snímaní.
Horná strana prístroja je na ovládače veľmi skromná. Nájdeme tu iba dve tlačidlá. Spúšť a tlačidlo zapnutia/vypnutia aparátu. Obe sú upravené a spracované tak, aby ich užívateľ bez problémov nahmatal a nepomýlil si ich. Ich chod a odpor je vyvážený a nehrozí mimovoľné stlačenie.

Celú ľavú čásť zadnej strany Olympusu 790 SW zaberá LCD displej s uhlopriečkov 2,5" a rozlíšením 230.000 pixlov, čo sú parametre za ktoré sa určite nemusí hanbiť. Displej je naozaj kvalitný, aj keď komponovanie a hlavne zaostrovanie s ním nie je práve najjednoduchšie. Pri potvrdení zaostrenia sa obraz akoby trochu rozostí a vy sa musíte spoľahnúť na automatiku, ktorá je vcelku spoľahlivá.

Trendom súčasných kompaktov je nahrádzať komponovanie obrazu cez priehľadový hladáčik LCD displejom a pri aparátoch rozmerov 790-ky je to dokonca nutnosť (na hľadáčik proste nie je miesto). V niektorých situáciách by sa však hľadáčik určite hodil, keďže LCD displeje majú ešte stále rezervy, najmä za jasného svetla.
Napravo od LCD, do miest, kde zvyčajne býva pri úchope palec pravej ruky bol Olympus nútený umiestniť otočný volič režimov. Toto riešenie prinieslo jednoduchosť a prehľadnosť do ovládania, úchopu však veľmi nepomohlo. Našťastie má koliesko primeraný odpor a nestane sa často, aby by ste ním nechtiac otočili.
Na výber je niekoľko snímacích režimov. Začiatočníci budú voliť prevažne plnú automatiku, režim zvýšenej citlivosti ISO (digital image stabilisation) alebo 23 scénických režimov. Pokročilejší užívatelia siahnu po programovej automatike s možnosťou nastavenia niektorých parametrov scény. Okrem toho sú k dispozícii ešte režimy GUIDE (navedie vás na správne riešenie fotografickej situácie), video, obľúbené a playback.

Nad spomínaným otočným voličom je páčka ovládania zoomu, ktorému trvá pibližne 2 sekundy, kým dôjde k zmene ohniska z jedného konca na druhý. Počas prezoomovania som narátal 9 krokov.
Cez malú LED diódu signalizujúcu aktivitu na pamäťovej karte sa smerom nadol dostávame k 4-smerovému ovládaču s potvrdzovacím OK-tlačidlom v strede.
Každému smeru je priradená samostatná funkcia a po stlačení je možné vyberať z niekoľkých možností.
Hore - kompenzácia expozície (od -2 do +2 EV po 1/3)
Vľavo - makro režimy (makro, supermakro, supermakro s prisvietením)
Dole - samospúšť (
Vpravo - režimy blesku (auto, redukcia červených očí, On Fill-in, Off)
Stlačením tlačidla OK sa v režime snímania okamžite dostávame do menu funkcií, kde je možné rýchlo a jednoducho meniť dôležité nastavenia aparátu. V prípade klasického režimu snímania sa jedná o nastavenie:
- režimu snímania (auto, P - programová automatika)
- vyváženia bielej (auto + 6 hodnôt, chýba manuál)
- citlivosti ISO (auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600)
- režimu pohonu (jeden záber, kontinuálne snímanie, HiSpeed kontinuálne snímanie)
- meranie expozície (ESP - pomerové, bodové)
Okolo 4-smerového ovládača sú ešte usporiadané malé tlačidlá s rôznymi funkciami. Nájdeme tu tlačidlo pre:
- vstup do MENU
- prezeranie fotografií / tllač priamo z aparátu
- nastavenie zobrazovania displeja / iluminátor / nápoveda
- upravenie teňov / vymazanie obrázku
MENU prístroja je prehľadné, ako je u Olympusu zvykom. Zaujímavosťou je možnosť výberu "tichého režimu", ktorý vypne všetky zvuky, čo sa môže v niektorých situáciách hodiť.
Po stranách toho na tele Olympusu 790 SW veľa na obdivovanie nie je. Jedna je úplne bez akýchkoľvek prvkov a na druhej nájdeme krytku USB konektoru, ktorý je podctivo utesnený. Pod krytkou je aj miesto pre uchytenie šnúrky na zápestie, ktorú doporučujem používať. Získate tak oveľa istejší pocit pri držaní aparátu. Všimnúť si môžete ešte reproduktor, ktorý je samozrejme tiež utesnený.
Spodná strana ukrýva okrem kvalitne utesneného krytu batérie a xD karty aj jediné slabšie miesto tohto prístroja čo sa týka dizajnu a vypracovania. Mám na mysli závit pre pripevnenie aparátu na statív, ktorá je nepochopiteľne z plastu a tak trochu kazí inak výborný celkový dojem zo 790-ky.
Obe krytky sú vybavené poistkami a ich náhodné otvorenie nehrozí ani pri tvrdšom zachádzaní s prístrojom.
Prístroj je k dispozícii v niekoľkých farebných prevedeniach a záleží len na vašom vkuse, či siahnete po elegantnej čiernej, tradičnej striebornej, chladnej modrej alebo sviežej oranžovej farbe.
V praxi
Rýchlostne prístroj nevybočuje z priemeru. Jeho štart je celkom svižný - od zapnutia ubehne približne 1 sekunda a vy môžete fotografovať. Ďalší záber sa vám podarí urobiť po 3 sekundách a keď si zvolíte kontinuálny režim snímania fotoaparát sníma frekvenciou 1,1 fps v plnom rozlíšení (6 obrázkov v sérii).
Ak vám to nestačí, možete zvoliť režim HiSpeed, pri ktorom sa frekvencia snímania zvýši na 3,5 fps (11 obr. v sérii), ale za súčasného poklesu rozlíšenia na 3,2 Mpx (2048x1536). Tieto časy by mali zaručovať, že neprídete o žiadny akčný záber.
Potýkať sa určite budete s pomalou reakciu spúšte, čo je možné vyriešiť jej namáčknutím.
Fotografovanie s Olympusom mju: 790 SW je veľmi jednoduché a vďaka pomocným režimom si s ním poradí aj úplný začiatočník. Pre pokročilejších je k dispozícii programová automatika, ktorá dáva aspoň akú takú kontrolu nad jednotlivými nastaveniami prístroja.
Manuálne režimy tu budete hľadať márne. Fotoaparát je svojím zameraním určený na rýchle nasnímanie akčného obrázku bez potreby zdĺhavých nastavení clony alebo času. V tomto procese sa môžete spoľahnúť na automatiku aparátu, ktorá zvláda väčšinu situácii na výbornú.
Okrem 23 scénických režimov zaujme režim GUIDE, v ktorom nájdu príležitostní fotografi a začiatočníci návody, ako si poradiť s náročnejšími situáciami, aby ich snímky neboli sklamaním.

Vysoko oceňujem najmä možnosť fotografovať s týmto fotoaparátom pod vodou. Nečakajte však žiadne zázraky. Niektorí užívatelia sa sťažujú, že s týmto prístrojom nemôžu ísť hlbšie ako 3m, veď väčšina bazénov má hĺbku okolo 4m.
Pravda je, že v hĺbke 3m je už dosť veľký nedostatok svetla potrebného pre správnu expozíciu (platí to najmä pre plavárne) a potrebovali by ste výkonný blesk, aby vaše fotografie vypadali použiteľne. Fotoaparát túto situáciu rieši zvýšením citlivosti ISO a vy sa následne budete potýkať s príliž veľkým šumom v obraze.

Pozn. Všetky fotografie z vody sú softvérovo upravované
Ak fotiť pod vodou, tak prevažne za veľmi dobrého svetla a len pri hladine. Toto platí aj pre aparáty vyššej triedy s výkonnejším bleskom. Keby ste sa predsa len chceli s modelom mju: 790 SW pozrieť hlbšie, Olympus vám to umožňuje s použitím podvodného púzdra PT-041 až do hĺbky 40m.
Vstavaný blesk má dosah približne 4m, čo je na prevažnú väčšinu situácii postačujúce. Fotoaparát výborne zvláda aj potlačenie vzniku červených očí.
Používal som Olympus aj vo výške nad 2000 mnm pri teplotách okolo 0 st.C a jediný problém, ktorý bol s tým spojený boli príliž malé tlačidlá, ktoré som mal problém so skrehnutými prstami správne stlačiť. Fotoaparát fungoval inak úplne bezchybne a prekvapila aj slušná výdrž batérie pri takto nízkych teplotách.

Na Kriváni

Prst v obraze

Opäť musím spomenúť častý problém s neželaným ukazovákom v obraze. Fotoaparáty tohto typu (s objektívom v rohu) sú na uvedený problém extrémne náchylné a nevyhol som sa mu ani ja. Časom si však na opatrnnejšie držanie prístroja zvyknete a problém sa už neobjaví.
Poteší aj funkcia kompenzácie expozície. Po stlačení príslušného tlačidla sa na LCD objaví niekoľko obrázkov s rôznou expozíciou a vy tak máte prehľad o tom, ktorým smerom expozíciu korigovať, aby spĺňala vaše požiadavky.
Oceňujem aj schopnosť fotoaparátu pamätať si jednotlivé zmeny v nastaveniach aj po jeho vypnutí. Pri opätovnom zapnutí tak nemusíte prechádzať celým procesom nastavovania hodnôt znovu. Táto schopnosť aparátu však môže priniesť aj neželané výsledky, keď fotografujete pri zmenených podmienkach a na zmenené nastavenia zabudnete.
Výbornou pomôckou pri makro snímaní je prisvetlovacia LED dióda. Pozor však pri snímaní ľudskej tváre na možné poškodenie zraku.
Aparát je schopný snímať aj video vo formáte VGA (640 x 480 px) s frekvenciou 30 fps. Pri snímaní zaznamenáva fotoaparát aj stereo zvuk, nie je však možné používať optický zoom.
Obrazová kvalita
Fotoaparát je typickým predstaviteľom kategŕie základných kompaktov "namier a stlač". Pri exponovaní sa musíte spoliehať na automatiku prístroja a tá v prevažnej prípadov nesklame.
Fotografie sú dostatočne ostré, nechýbajú v nich detaily a farebné podanie je vcelku verné a ničím neruší. Vyváženie bielej môžete nechať kľudne na automatiku, väčšie problémy má len pri umelom osvetlení (podobne ako konkurencia).
Dobré výstupy má na svedomí najmä snímač s rozlíšením 7 Mpx a kvalitný objektív s dostatočným rozsahom. Jeho svetelnosť mohla byť aj lepšia, najmä pri absencii optického stabilizátoru. Ten chýba najmä pri snímaní pod vodou a riešenie digitálnej stabilizácie prostredníctvom zvýšenej citlivosti neprináša uspokojivé výsledky. Dokáže síce pri nastavení kratšieho času uzávierky (max. 1/1000) zabrániť pohybovej neostrosti, ale daň za to v podobe šumu je príliž vysoká.

38mm (ekv.)

114mm (ekv.)

Verné farebné podanie

Olympus mju: 790 SW nie je fotoaparátom pre náročné svetelné podmienky s nedostatkom svetla. Jeho miesto je najmä v exteriéri pri aktivitách za slnečného počasia, kedy je možné snímať pri citlivosti ISO 80 až ISO 100. Vyššie hodnoty už prinášajú nárast šumu, ktorý sa aparát snaží odstraňovať a objavuje sa známy problém. Agresívna redukcia šumu odstraňuje aj jemné detaily a obrázok stráca výrazne na kvalite a použiteľnosti.
V režime sviečka a zostatkové svetlo je k dispozícii dokonca ISO 2500, ktoré je však takmer nepoužiteľné.

ISO 80

ISO 100 (poškodený súbor)

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

Porovnanie úrovne šumu pri ISO 80 až 1600

Pri nedostatku svetla má aparát problém so správnym zaostrením, dôvodom je aj absencia pomocnej lampy zaostrenia. Pri snímaní nočnej scény odporúčam použiť primeraný scénický režim, keďže najpomalšia rýchlosť uzávierky je v normálnom režime len 0,5 sekundy a v scénickom režime sú to 4 sekundy.
S fotoaparátom je možné aj makro snímanie, aj keď jeho minimálne vzdialenosti zaostrenia nie sú práve ideálne. Pre klasické makro je to 20cm a pre supermakro 7cm.

režim makro od 20cm

režim supermakro od 7cm

Nové funkcie detekcie tváre a presvetlenia tieňov pri snímaní v protisvetle dopĺňajú automatiku aparátu a snažia sa ešte viac pomôcť užívateľom v ceste za kvalitným obrázkom. Je nutné povedať, že sa im to celkom darí.
Záver
Olympus mju: 790 SW je prístroj s veľmi jednoduchým ovládaním, ktorý je postavený tak, aby odolal aj tým najtvrdším podmienkam. Pri všetkej tej odolnosti však pôsobí veľmi elegantne a všade, kde sa s ním objavíte bude vzbudzovať obdiv.
Je ideálnou voľbou pre aktívnych ľudí, ktorí si chcú svoje dobrodružstvá aj zaznamenávať. Rovnako tak dobre však poslúži aj užívateľom, hľadajúcim odolný fotoaparát, o ktorý sa netreba strachovať pri bežnom používaní.
Ak žijete v chladnejších oblastiach, tak ste práve našli prístroj, ktorý sa nenahnevá, keď vonku prituhne alebo vám pri lyžovaní spadne do snehu (odporúčam oranžovú verziu J).
Malý snímač s rozlíšením 7 Mpx a intenzívny zásah aparátu pri vyšších citlivostiach ISO z neho nerobia ideál, čo do snímania pri nedostatku svetla. Obrázky pri ISO 80 a 100 sú však dostatočne kvalitné pre akékoľvek použitie.
Pred najbližším víkednom v Alpách sa teda určite zastavte v niektorej z foto-predajní a o svoje akčné zážitky sa môžete podeliť s každým, trebárs prostredníctvom našej fotogalérie.
Zhrnutie:
+ elegantné kovové telo s výborným vypracovaním a kvalitnými materiálmi
+ kompaktné rozmery
+ odolnosť aparátu je jeho najväčšou prednosťou - je nárazuvzdorný, vodotesný a mrazuvzdorný
+ kvalitné výstupy pri nižších hodnotách citlivosti ISO
+ jednoduché ovládanie a režim nápovedy
+ možnosť fotografovania aj pod vodou + voliteľné podvodné púzdro
+ množstvo scénických snímacích režimov
- nižšia kvalita výstupov pri vyššej citlivosti ISO
- málo svetelný objektív a absencia optického stabilizátoru
- horšie možnosti makro snímania
- chýba manuálne vyváženie bielej
- plastový závit na statív

Zariadenie zapožičala NAY, a.s.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2007-10-17 12:06:14
Asi by bolo vhodne ukazat aj SW neupravenu podvodnu fotografiu a pozor na trnavske narecie ("vypada") :-) A na zaver klasika, kde su vacsie obrazky?
 
bear
2007-10-17 12:19:42
Vidim, ze uz si pridal aj porovnanie ISO v jednom obrazku. Zatial tam nie je vacsi obrazok, takze tazko posudzovat, ale pravdepodobne by bol lepsi ciet v strede zaberu (chyby objektivu su na okraji vacsie) a bol by vhodny ciel, ktory obsahuje detaily s nizsim kontrastom (mozno je to splnene - zatial nevidim vacsi obrazok) - zvycajne to vidiet na chlpatych plysakoch a pod.
 
oboy
2007-10-17 13:29:31
Porovnanie ISO som dal aj do starsich recenzii, tusim az po Oly E-510. Ciel som vyberal tak, aby tam boli nejake detaily a hlavne plochy, kde sa sum prejavuje. Velke obrazky zase meskaju, pretoze stale nie je porieseny pristup na FTP. Podarilo sa mi tam dat aspon velky obrazok ISO. Neupravene podvodne zabery su roznej kvality. Este som neurobil fotku pod vodou, ktoru by som nemusel nasledne upravovat. Palti to pre kazdy fotak s akym som fotil. Dik za pripomienky.
 
bear
2007-10-17 13:40:58
Fotky z pod vody (tie bez externeho blesku) nikdy nie su priamo pouzitelne. Mozno su na tom lepsie fotoaparaty, ktore maju rezim underwater, tie mozu spravit tie upravy priamo (zosilnit cervenu a trocha zelenu). Ja mam na podvodne fotenie stary olympus 920Z (aj maximalne ISO 640 je celkom pouzitelne, len rozlisenie ma len 1.3MP)
 
oboy
2007-10-17 13:50:41
Sam som nemal pristup s tymto fotakom do vody a tak som aspon poprosil Andrejku. Ma skusenosti s fotenim mimin vo vode a vyskusala vsetky podvodne rezimy, ktore 790ka ma. Potom fotila s tym, ktory sa jej v danych podmienkach zdal najlepsi. To vyssie rozlisenie proti tvojej 920ke sa tu dost prejavuje sumom.
 
Jozefko
2007-11-23 12:05:58
To foto pod vodou sa mi paci :)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované