Hore

Fujifilm X100T - tretia generácia úspešného kompaktu

Fujifilm X100T zrecenzoval Jožko Peniak, vyskúšať som si ho chcel aj ja a tak tu máte moje postrehy. Absolvovali sme spolu niekoľko príjemných prechádzok ulicami Bratislavy.

Keď chcete kvalitný kompakt, ktorý sa skutočne vyrovná zrkadlovke, alebo CSC fotoaparátu, býva Fujifilm X100 najčastejšou voľbou. Niet sa čo čudovať. Vydarený retro dizajn s oceňovaným manuálnym ovládaním, veľký APS-C snímač, kvalitný objektív a v neposlednom rade unikátny hybridný hľadáčik. Teraz tu máme tretiu generáciu pod označením T (asi od slova third). Tretia generácia, to znamená, že tu máme takýto fotoaparát niekoľko rokov, počas ktorých sa dôkladne overili jeho kvality a odladili nedokonalosti.


Fotoaparát sa predáva v striebornej a nenápadnejšej čiernej farbe.

Nebyť displeja na zadnej strane, vyzerá ako fotoaparát na film. A to je dobre. U fotografovaných osôb nevzbudzuje obavy, ale skôr sympatie a vyvoláva nostalgické spomienky. Svojim vzhľadom láme bariéry medzi fotografom a fotografovaným. Prvý model X100 som recenzoval a dokonca aj môj kolega Jožko Peniak, ktorý sa neskôr stal X-Photographerom.

Na prvý pohľad sa X100T takmer nelíši od prvého modelu, pri ktorom mi vadilo najmä pomalšie zaostrovanie, obmedzený čas uzávierky a mäkší obraz pri fotení makra. Nemám rád, keď ma niektoré nedostatky neustále znervózňujú. To potom nefotím v pohode. Rozhodol som sa vyskúšať, či tretia generácia X100 sa zbavila detských chýb. Preto nečakajte podrobnú recenziu, fotoaparát sa od prvého modelu funkčne líši len málo. Najprv sa pozrime na rozdiely, ktoré tu predsa len sú a potom zoberieme stovku to terénu.

Fujifilm X100 vz. X100T


X100

X100T

Snímač

APS-C X-Trans, 12 Mpx

APS-C X-Trans, 16 Mpx

Procesor

EXR

EXR II

Citlivosť

ISO 100 - 12 800

ISO 100 - 51 200

Objektív

Fujinon 23 mm F2.0

Fujinon 23 mm F2.0

Sériové zábery

5 obr./s.

6 obr./s.

Uzávierka

30 - 1/4000 s.

30 - 1/4000 s., elektronická až 1/32 000 s.

Hľadáčik

hybridný, 1 440 000 bodov

hybridný, 2 360 000 bodov

Displej

2,8”, 460 000 bodov

3”, 1 040 000 bodov

Počet zaostrovacích bodov

detekcia kontrastu, 49 bodov

fázová detekcia a detekcia kontrastu, 49 bodov

WiFi

nie

áno

Video

HD 1280x720 (24p)

Full HD 1920x1080 (60p)

Timelapse

nie

áno

Životnosť batérie

300 záberov

330 záberov

Rozmery

126 x 75 x 54 mm

127 x 74 x 52 mm

Hmotnosť

445 g

440 g


Ako vidno z porovnávacej tabuľky, nový model má novší snímač s vyšším rozlíšením, novší procesor, vylepšený hľadáčik i displej. Zlepšili sa parametre videa a pribudla zabudovaný WiFi.

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/profesionalna-kvalita-s-pevnymi-objektivmi/model/x100t


              

             

             

Zaostrovanie

Aj keď s takýmto kompaktom nefotíte šport, automatické zaostrovanie by malo byť aspoň tak rýchle, aby vás nezdržiavalo pri bežnom fotení. X100 bola pomalá, X100T je viditeľne rýchlejšia. Je tu však rozdiel v rýchlosti, podľa nastavenia režimu hľadáčika. V optickom režime je zaostrovanie o niečo pomalšie ako v režime EVF. Zaostrovanie sa zlepšilo a paradoxne tak do popredia vypichlo hlučnejší AF. X100T má v elektronickom režime úplne tichú uzávierku a tak aj malé cvrlikanie motorčeka AF pôsobí rušivo. Nie na okolie, to by museli mať uši ako netopier, ale na fotografa.

Uzávierka

Čo mi asi najviac u X100 žralo nervy, bol limit uzávierky. 1/1000 v automatickom režime je skutočne málo, ako z časov mechanických fotoaparátov. Ručne zapínať vstavaný ND filter ma nebavilo. ND filter nájdete aj v X100T. Komfortnejšie je však aktivovať režim kombinovanej mechanickej a elektronickej uzávierky, kde je najkratší čas až 1/32 000 s.

Mechanická uzávierka je veľmi tichá, ale ak chcete dokonalé ticho, môžete zapnúť režim výhradne elektronickej uzávierky.


1/3200 s., vďaka režimu elektronickej uzávierky netreba v takejto situácii zapínať vstavaný ND filter.

Hľadáčik

Jedine u Fuji nájdete hybridný hľadáčik, ktorý má dva režimy. V prvom je hľadáčik optický priehľadový, pričom sa do neho premietajú aj dáta o fotení. Presne vytyčuje korigovanú paralaxu a tak je aj u inokedy nepresného rangefinderu, komponovanie presné. Dokonca si v pravom dolnom rohu môžete nechať zobraziť výrez z EVF, ktorý vám ukáže, či máte správne zaostrené. Lepšie to zatiaľ nikto nevymyslel. V druhom režime je hľadáčik digitálny, čiže komponujete pomocou obrazu na displeji.

Nevýhodou EVF hľadáčika je, že nie je trvale aktivovaný. Po priložení fotoaparátu k oku sa musí prepnúť z optického na elektronický a to chvíľu trvá. Mínus má aj optický hľadáčik, na kratšie vzdialenosti je paralaxa dosť veľká. Rámik ohraničujúci záber sa posúva v závislosti na zaostrenej vzdialenosti, ale až po namačknutí spúšte. Pri kratších vzdialenostiach sa výrazne posunie a vy musíte posunúť kompozíciu. Inak to však nejde a neberte to ako výtku inžinierom vo Fuji. Tí urobili maximum, aby kompenzovali nevýhody priehľadového hľadáčika.

Makro

Pri najkratšej zaostriteľnej vzdialenosti odfotíte objekt široký cca 8 cm. To je pri fotoaparáte s APS-C snímačom slušné zväčšenie. Keď som testoval prvý X100, všimol som si veľmi mäkký obraz, akoby som fotil cez igelit. To platí aj pre T-čko. Pri plne otvorenej clone je soft efekt výrazný. Stačí ale pricloniť na f/4 a kvalita výrazne poskočí smerom nahor.


Pri plne otvorenej clone sú makrozábery mäkké, ale v niektorých situáciách to dokážete kreatívne využiť.


Pri snímaní detailov dôjde aj na pekný bokeh.

Kde je Acros?

Jedným z dôvodov úspechu fotoaparátov Fujifilm X je jedinečný obrazový výstup, pod ktorý sa podpísali snímače X-Trans a spracovanie obrazu s profilmi napodobňujúcimi skutočné filmové materiály. Provia, Astia, Velvia, Classic Chrome…


Profil Classic Chrome má ďaleko od reálnych farieb, možno pre jeho odlišnosť som si ho obľúbil.

Mnohí dúfajú, že by sa s novým firmvérom mohol do fotoaparátu dostať aj obrazový profil Acros, ktorý nájdete v modeloch X-Pro2 a X-T2. Musím vás sklamať. Fujifilm si ho nešetrí pre svoje top modely. Acros je náročný a vyžaduje snímač tretej generácie a výkonnejší procesor.

Plusy a mínusy

+ dizajn, imidž
+ kvalita spracovania
+ mechanické ovládanie
+ nízky šum
+ hybridný hľadáčik
+ obrazové profily
+ wifi
+ kombinovaná mechanická + elektronická uzávierka, zabudovaný ND filter


Väčšinou držím citlivosť pevne na uzde. X100T je však fotoaparát, ktorému svedčí, ak citlivosť necháte na automatiku a spoľahnete sa na jeho výborný výkon aj pri vyšších citlivostiach. ISO 3200.
 

- sférické skreslenie objektívu
- mäkká kresba v režime makro pri clone f/2
- displej nie je výklopný
- grip by mohol byť ergonomickejšie tvarovaný


Najmä pri fotení detailov sa prejaví výraznejšie sférické skreslenie.


Rád fotím z tzv. žabej perspektívy, výklopný displej mi riadne chýbal.


Objektív je citlivejší na protisvetlo. Mne to však vyhovovalo, difúzovanie svetla mú dodáva charakter. Fotografie majú atmosféru a nie sú tak sterilné.

Záver

X100T je bezpochyby jeden z najlepších kompaktov na trhu, koncepčne i kvalitou. Oproti prvému modelu sa zlepšila obrazová kvalita fotografií i videa. Hlavne sa ale zlepšil komfort práce s fotoaparátom. Lepší displej, hľadáčik, možnosť ovládania z chytrého zariadenia. Zmizli rušivé prvky v podobe pomalého zaostrovania a limitu uzávierky. Je však stále čo zlepšovať. Nástupca už bude musieť prísť s výraznejšími vylepšeniami. Potešil by 24 Mpx snímač, 4K video, výklopný dotykový displej, hladší AF a objektív s klasickým závitom pre filter. Objektív by si zaslúžil vylepšiť aj z dôvodov jeho optických chýb. Na pevný mierne širokouhlý objektív má pomerne veľké sférické skreslenie, je citlivejší na protisvetle a v makrorežime je pri otvorenej clone mäkší.

Fujifilm má v ponuke ešte jeden kompakt s APS-C snímačom, model X70. Ten je menší, bez hľadáčika, zato s výklopným displejom a širokouhlejším objektívom. Obidva fotoaparáty fotia prakticky rovnako. Ktorému dať prednosť? Street fotograf dá prednosť X100T a nebude mu vadiť, že nemá výklopný displej. Streetkar má fotoaparát prilepený na oku. Viac mu vyhovuje aj 35 mm ekvivalent objektívu. Ja streetkar nie som, som skôr urbanistický dokumentarista. Viac mi vyhovuje širokouhlejší objektív a takmer za nepostradateľný považujem výklopný displej. Ten mi veľmi chýbal. Takže u mňa víťazí X70.

Fujifilm X100T je etalónom fotoaparátov pre street fotografiu, tak ako ju definoval H. C. Bresson. Zároveň je však aj výborným doplnkovým alebo záložným fotoaparátom pre fotenie reportáží, eventov a svadieb. Na záver odkaz na inšpiratívny článok fotografa Kevina Mullinsa.

Fujifilm X100T je jedným z fotoaparátom, ktoré vďaka svojmu dizajnu a kvalite, sú priam predurčené ako darček. Vianoce sú neďaleko a takýto fotoaparát poteší nielen fanúšika Fujifilmu, ale aj majiteľov zrkadloviek rôznych značiek, ktorým dobre poslúži ako záložný fotoaparát a fotoaparát pre každodenné používanie. Jeho retro dizajn ešte viac vynikne s pekným koženým puzdrom.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johnnny
2016-11-23 08:45:16
Ja tomu trendu vyrabat zariadenia v designe davno minulom nejak nerozumiem.
 
JohnNewton
2016-11-23 09:09:34
príspevok od: Johnnny
Ja tomu trendu vyrabat zariadenia v designe davno minulom nejak nerozumiem.
Nostalgia, retro, citový vzťah...trh je presýtený, každý sa snaží niečím zaujať
 
sch
2016-11-23 09:41:42
Ja používam FF X100T už rok a na design nedám dopustiť z praktického hľadiska. Tým ako vyzerá skôr ľudí priťahuje ako odpudzuje a čo viac môže streetkár chcieť. Ešte sa mi nestalo aby sa na mňa niekto škaredo pri fotení pozrel .... Skúste vytiahnuť nejaký fullframe s 24-70, okamžite na vás volajú policajtov, ak hneď fyzicky nezaútočia. Klobúk dole pred tým, kto robil koncepciu tohoto foťáku. Mimo designu je aj funkčne všetko tam ako má byť. Ak niečo vytknúť, tak len to, čo je napísané v článku. Mňa trochu rozčuľuje spracovanie RAWu. Ak chcem použiť vymoženosti a prednastavenia (simulácia filmov atd.) tak je to plne dostupné len v dodávanom SilkyPix a ten je ergonomicky absolútne nemožný. Uvítam akúkoľvek radu v tomto smere.
 
Marcel Rebro
2016-11-23 10:14:29
príspevok od: sch
Ja používam FF X100T už rok a na design nedám dopustiť z praktického hľadiska. Tým ako vyzerá skôr ľudí priťahuje ako odpudzuje a čo viac môže streetkár chcieť. Ešte sa mi nestalo aby sa na mňa niekto škaredo pri fotení pozrel .... Skúste vytiahnuť nejaký fullframe s 24-70, okamžite na vás volajú policajtov, ak hneď fyzicky nezaútočia. Klobúk dole pred tým, kto robil koncepciu tohoto foťáku. Mimo designu je aj funkčne všetko tam ako má byť. Ak niečo vytknúť, tak len to, čo je napísané v článku. Mňa trochu rozčuľuje spracovanie RAWu. Ak chcem použiť vymoženosti a prednastavenia (simulácia filmov atd.) tak je to plne dostupné len v dodávanom SilkyPix a ten je ergonomicky absolútne nemožný. Uvítam akúkoľvek radu v tomto smere.
Ale no tak ... nepreháňaj. Streetujem s tým s čím mám chuť. m43 foťákom ale aj so spomínaným FF (D3s) s nasadeným 24-70 (keď tam dám 24/1.4 nie je to veľa kompaktnejšie). A ešte nikto nikdy na mňa nevolal policajtov. A to som niekedy fakt dosť kontaktný.
 
sch
2016-11-23 11:00:28
príspevok od: Marcel Rebro
Ale no tak ... nepreháňaj. Streetujem s tým s čím mám chuť. m43 foťákom ale aj so spomínaným FF (D3s) s nasadeným 24-70 (keď tam dám 24/1.4 nie je to veľa kompaktnejšie). A ešte nikto nikdy na mňa nevolal policajtov. A to som niekedy fakt dosť kontaktný.
po dvoch zlých skúsenostiach mám asi fóbiu
 
PeCh
2016-11-23 11:17:34
príspevok od: Johnnny
Ja tomu trendu vyrabat zariadenia v designe davno minulom nejak nerozumiem.
Ja ho neberiem ako retro ale ako normálny moderný fotoaparát s klasickým ovládaním. Práve to ovládanie je vymyslené geniálne. Nie, že by sa nedalo fotiť z moderným ovládaním, ale mať dedikované voliče času, clony a korekcie expozície sú proste super.
 
z80
2016-11-23 14:45:32
Existuju rumory, ze coskoro bude novsi model X100F(ourth).
http://www.fujirumors.com/fujifilm-x100f-beta-tester-says-return-x100t-new-one-coming-soon-worth/
 
seifi
2016-11-23 15:37:04
skôr by som robil porovnanie s S-kom, takto vyzerá ten krok väčší; cena je dosť vysoko;
na street sa mi viac pozdáva 28mm, teda v prepočte, ako 35mm; tie 28mm ohniská sú tak trocha v úzadí; spomenul som si tak na Ricoh GR ten má 28/2,8 ;
na street foto som natrafil na novinku
https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx10-lx15
 
marcus_labeo
2016-11-23 16:33:49
Keď je drahý kompakt s pevným sklom a fixným ohniskom, očakávam dokonalé optické vlastnosti a špičkové zladenie s telom. Veď najmä to je dôvod uvažovať o kompakte, pri ktorom sa vzdávam benefitu výmenných objektívov. A tu čítam neostrosť či sférické skreslenie. Aká je potom výhoda X10vky oproti CSC a dôvod dať za ňu viac peňazí? (porovnateľnú XE2s aj s 35kou f2 dostanem lacnejšie). Optický hľadáčik, ktorý je nepresný a nepoužiteľný na krátke vzdialenosti, naviac podľa recenzie spomaľuje AF? Ja teda neviem, ale X100 vnímam ako imidžovú hipsterčinu; dostanem síce menej hodnoty za viac peňazí, ale budem iný ako ostatní.
 
blahoslav J B Art
2016-11-23 19:18:25
príspevok od: marcus_labeo
Keď je drahý kompakt s pevným sklom a fixným ohniskom, očakávam dokonalé optické vlastnosti a špičkové zladenie s telom. Veď najmä to je dôvod uvažovať o kompakte, pri ktorom sa vzdávam benefitu výmenných objektívov. A tu čítam neostrosť či sférické skreslenie. Aká je potom výhoda X10vky oproti CSC a dôvod dať za ňu viac peňazí? (porovnateľnú XE2s aj s 35kou f2 dostanem lacnejšie). Optický hľadáčik, ktorý je nepresný a nepoužiteľný na krátke vzdialenosti, naviac podľa recenzie spomaľuje AF? Ja teda neviem, ale X100 vnímam ako imidžovú hipsterčinu; dostanem síce menej hodnoty za viac peňazí, ale budem iný ako ostatní.
v zatvorke malo byt ... objektiv 23mm F2 (aby to bol ekvivalent toho na X100T) ... co uz ale nie je ziadna palacinka, takze spolu s X-E2 to uz nie je kabatovovreckova zalezitost.
Po optickej stranke to neviem porovnat, kedze ho nemam ani neplanujem kupit ... takze pre mna nie je dovod zaoberat sa tym.

Co sa tyka penazi, vyhodnosti ci nevyhodnosti ... nech si kazdy kupi to, na co ma, ak to kupuje za svoje poctivo zarobene peniaze ... ine je to u toho, kto to nakradol zo statneho, ci zarobil 'vlastnou hlavou' ... vsak, sudruh Frco?
 
Johnnny
2016-11-23 21:17:27
príspevok od: PeCh
Ja ho neberiem ako retro ale ako normálny moderný fotoaparát s klasickým ovládaním. Práve to ovládanie je vymyslené geniálne. Nie, že by sa nedalo fotiť z moderným ovládaním, ale mať dedikované voliče času, clony a korekcie expozície sú proste super.
To ja mam zase dojem, ze ovladanie Fuji si zasluzi samostatny odbor na vysokej.
 
Marcel Rebro
2016-11-23 21:39:26
príspevok od: Johnnny
To ja mam zase dojem, ze ovladanie Fuji si zasluzi samostatny odbor na vysokej.
Nuž potom to vyzerá tak, že dlhé desaťročia bola fotografia doménou vysokoškolsky vzdelaných občanov. Až moderné digitály, kde sa ku všetkému pohodlne dostaneme cez pár úrovňové menu ju sprístupnili širokým masám.
 
qwak
2016-11-23 22:46:32
príspevok od: Marcel Rebro
Ale no tak ... nepreháňaj. Streetujem s tým s čím mám chuť. m43 foťákom ale aj so spomínaným FF (D3s) s nasadeným 24-70 (keď tam dám 24/1.4 nie je to veľa kompaktnejšie). A ešte nikto nikdy na mňa nevolal policajtov. A to som niekedy fakt dosť kontaktný.
Ujo vyzera ze by aj utiekol keby tam pani nemal
 
Hanigal
2016-11-24 08:57:16
príspevok od: blahoslav J B Art
v zatvorke malo byt ... objektiv 23mm F2 (aby to bol ekvivalent toho na X100T) ... co uz ale nie je ziadna palacinka, takze spolu s X-E2 to uz nie je kabatovovreckova zalezitost.
Po optickej stranke to neviem porovnat, kedze ho nemam ani neplanujem kupit ... takze pre mna nie je dovod zaoberat sa tym.

Co sa tyka penazi, vyhodnosti ci nevyhodnosti ... nech si kazdy kupi to, na co ma, ak to kupuje za svoje poctivo zarobene peniaze ... ine je to u toho, kto to nakradol zo statneho, ci zarobil 'vlastnou hlavou' ... vsak, sudruh Frco?
Ten záver mal byť akože čo??? Vezieme sa na mainstreamovej vlne a potrebujeme si kopnúť aj na tomto fóre do niekoho lebo je to teraz v móde... Premeníme toto fórum na diskusné fórum denníka SME alebo N??? Brzdite trošku. Spája nás záujem o fotografovanie a fototechniku, i keď môžeme mať iný politický názor, tak si to tu nepokazme. Stačí, keď tu máme flame kvôli fototechnike...

Asi toľkoto...

Th
 
Johnnny
2016-11-24 09:04:04
príspevok od: Marcel Rebro
Nuž potom to vyzerá tak, že dlhé desaťročia bola fotografia doménou vysokoškolsky vzdelaných občanov. Až moderné digitály, kde sa ku všetkému pohodlne dostaneme cez pár úrovňové menu ju sprístupnili širokým masám.
Mozno je to tym, ze som v dobach davno minulych nefotil. Na 7D napriklad ale menu prakticky nepotrebujem. Vsetko co potrebujem nastavim cez stavovy displej, bracketing mam na C2, korekcie idu urobit rovnako pohodlne ako na Fuji.

Naproti tomu je X-E1 porod. Ak tomu rozumiem spravne, cas casu nastavujem volicom, dlhsie casy ale uz nastavujem tlacidlom, priorita clony sa vybera tak nejako sama ... ako, ked som sa s tym hral, chvilu mi to davalo zmysel, hoci mi to pripadalo extremne komplikovane, ale potom som ho podaroval sestre a ked chcela aby som jej ho vysvetlil, musel som priznat, ze to nedokazem.

Ked som ho drzal v ruke prvy krat, nedokazal som nastavit ISO 6400. Travalo mi to asi 15 minut, pretoze som musel nieco vypnut, nieco zapnut a nieco prestavit. Doteraz neviem co presne som vtedy urobil. 7D som vedel ovladat hned.

Mozno su to len moje skusenosti, ale Fuji je zatial jedina znacka ktorej v tomto smere nerozumiem. SONY, Nikon, Canon a Olympus som zvladol ovladat hned.
 
marcus_labeo
2016-11-24 10:05:22
príspevok od: Johnnny
Mozno je to tym, ze som v dobach davno minulych nefotil. Na 7D napriklad ale menu prakticky nepotrebujem. Vsetko co potrebujem nastavim cez stavovy displej, bracketing mam na C2, korekcie idu urobit rovnako pohodlne ako na Fuji.

Naproti tomu je X-E1 porod. Ak tomu rozumiem spravne, cas casu nastavujem volicom, dlhsie casy ale uz nastavujem tlacidlom, priorita clony sa vybera tak nejako sama ... ako, ked som sa s tym hral, chvilu mi to davalo zmysel, hoci mi to pripadalo extremne komplikovane, ale potom som ho podaroval sestre a ked chcela aby som jej ho vysvetlil, musel som priznat, ze to nedokazem.

Ked som ho drzal v ruke prvy krat, nedokazal som nastavit ISO 6400. Travalo mi to asi 15 minut, pretoze som musel nieco vypnut, nieco zapnut a nieco prestavit. Doteraz neviem co presne som vtedy urobil. 7D som vedel ovladat hned.

Mozno su to len moje skusenosti, ale Fuji je zatial jedina znacka ktorej v tomto smere nerozumiem. SONY, Nikon, Canon a Olympus som zvladol ovladat hned.
Presne moje myšlienky. Fuji som si iba krátko vyskúšal, ale ovládanie mi bolo dosť cudzie, nelogické a neintuitívne. Hlavne tie obmedzenia, ako píšeš (nejaké ISO alebo nejaký čas je k dispozícii iba v konkrétnom režime, alebo niečo je iba v RAW a nie v JPEG a pod.). Pýtam sa načo takéto obmedzenia? Na Pentaxe ide všetko bez obmedzení, v podstate nemusím ísť do žiadneho iného režimu ako P, kde viem aj tak nastaviť clonu, čas, ISO, korekciu expozície, všetko vonkajšími rollermi či tlačidlami, bez návštevy menu a režim prepínam, iba ak chcem plný manuál. A ani pri Canone či Nikone som nezaregistroval žiadne podobné nelogickosti a obmedzenia, hoci nimi nefotím, keď ich chytím do ruky, hneď sa zorientujem.
 
nehemah
2016-11-24 10:12:15
Som dlhoročný spokojný zákazník s prvou X100. Automatický limit závierky 1/1000 obmedzuje foťák iba pri clone 2,0, pri ostatných to funguje normálne. K tomu pomalému autofokusu. Netrvdím, že iné foťáky nezaostrujú rýchlejšie. Keby som robil recenzie asi by som zistil, že je pomalší, ako iné ... ale v praxi funguje dobre, možno nie som iba taký rozmaznaný , nemám problém lusknúť aj šport či deti, je to univerzálny foťáčik ...
Komu sa zdá 23 mm = 35 mm málo, existuje aj predsádka 19 mm = 28 mm. Ale áno, to už boli ďalšie peniažky navyše, avšak kupoval som si X100 vo výraznej zľave a predsádku bazárovú, cakomprásk spolu za 860 eur a za tieto peniaze som dostal podľa mňa primerané množstov muziky + nejaký ten prídavok
Záver : Tá X100 T - to už musí byť iné delo
 
blahoslav J B Art
2016-11-24 10:21:10
príspevok od: Hanigal
Ten záver mal byť akože čo??? Vezieme sa na mainstreamovej vlne a potrebujeme si kopnúť aj na tomto fóre do niekoho lebo je to teraz v móde... Premeníme toto fórum na diskusné fórum denníka SME alebo N??? Brzdite trošku. Spája nás záujem o fotografovanie a fototechniku, i keď môžeme mať iný politický názor, tak si to tu nepokazme. Stačí, keď tu máme flame kvôli fototechnike...

Asi toľkoto...

Th
ak je flame kvoli fototechnike, aj to je obrazom politiky ... obchodnej politiky jednotlivych vyrobcov
ak sa niekomu zda Fuji (kedze sme pod clankom o Fuji) predrazena a technicky nie najlepsia technika a ich propagacia ako agresivna ... je to obchodna politika Fuji
ak su staznosti na fungovanie a nedostatky Ephota ... aj to je ich obchodna politika
ak sa na Ephote oplacaju lajky lajkami, aj to je politika ... politika korupcie

s tym uplnym zaverom mas pravdu, nechal som sa samouniest ... zlodeji nepatria na stranky Ephota ... zlodeji patria do basy
 
blahoslav J B Art
2016-11-24 10:22:40
príspevok od: Johnnny
Mozno je to tym, ze som v dobach davno minulych nefotil. Na 7D napriklad ale menu prakticky nepotrebujem. Vsetko co potrebujem nastavim cez stavovy displej, bracketing mam na C2, korekcie idu urobit rovnako pohodlne ako na Fuji.

Naproti tomu je X-E1 porod. Ak tomu rozumiem spravne, cas casu nastavujem volicom, dlhsie casy ale uz nastavujem tlacidlom, priorita clony sa vybera tak nejako sama ... ako, ked som sa s tym hral, chvilu mi to davalo zmysel, hoci mi to pripadalo extremne komplikovane, ale potom som ho podaroval sestre a ked chcela aby som jej ho vysvetlil, musel som priznat, ze to nedokazem.

Ked som ho drzal v ruke prvy krat, nedokazal som nastavit ISO 6400. Travalo mi to asi 15 minut, pretoze som musel nieco vypnut, nieco zapnut a nieco prestavit. Doteraz neviem co presne som vtedy urobil. 7D som vedel ovladat hned.

Mozno su to len moje skusenosti, ale Fuji je zatial jedina znacka ktorej v tomto smere nerozumiem. SONY, Nikon, Canon a Olympus som zvladol ovladat hned.
dobre si urobil, ze si X-E1 daroval sestre ... predsa len, je to zena, ked nebude vediet co a ako, precita si navod na pouzitie
 
Johnnny
2016-11-24 10:32:13
príspevok od: blahoslav J B Art
dobre si urobil, ze si X-E1 daroval sestre ... predsa len, je to zena, ked nebude vediet co a ako, precita si navod na pouzitie
Ano, pripustam, ze ten navod ma zmysel, ale na druhej strane som vsetky osatne fotaky zvladol bez navodu a z toho tak nejak vyvodzujem, ze su intuitivnejsie

Okrem toho sa zle drzia a podla mna su aj skarede. Vynimkou je X-T1/T2 ktore zase nemaju grip, co patrim dobam davno minulym, ale cas ukazal, ze grip zmysel ma. Cas vlastne vylepsil n-veci a nevidim teda dovod vracat sa do minulosti. Odlisit sa ? Ok, tak pridem s nejakou hrackou ako Nikon Df a dalej vyrabam moderne tela.

Berte to ale len ako moj nazor. Mozno je ten koncept dobry a chyba je vo mne.
 
Hanigal
2016-11-24 10:57:10
príspevok od: blahoslav J B Art
ak je flame kvoli fototechnike, aj to je obrazom politiky ... obchodnej politiky jednotlivych vyrobcov
ak sa niekomu zda Fuji (kedze sme pod clankom o Fuji) predrazena a technicky nie najlepsia technika a ich propagacia ako agresivna ... je to obchodna politika Fuji
ak su staznosti na fungovanie a nedostatky Ephota ... aj to je ich obchodna politika
ak sa na Ephote oplacaju lajky lajkami, aj to je politika ... politika korupcie

s tym uplnym zaverom mas pravdu, nechal som sa samouniest ... zlodeji nepatria na stranky Ephota ... zlodeji patria do basy
Napíšeš, že si sa dal uniesť a opäť urobíš to isté... ako môj 5 ročný syn... Nie každý zdieľa tvoj názor, tak sa trošku kroť - navrhujem aspoň týždeň bez SME, denníka N a .týždeň - možno pomôže. Súhlasím - zlodejovi trest a tiež tomu, kto lynčuje bez dôkazov a na základe dojmov, emócii a davovej psychózy...

Späť k téme:
Flame ohľadne fototechniky si myslím, že je skôr výsledkom prirodzenej povahy človeka - môj výber, môj rozum, moje rozhodnutie sú lepšie ako iné - a samozrejme výsledkom nudy a lenivosti ísť von a fotiť...
Nemyslím si, že obchodná politika FUJI je agresívna - práve že je veľmi zaujímavá - oslovujú fotografov a v čase vyjdenia novinky máme na webe dosť článkov od užívateľov tejto techniky (x-pro2, xt-2 a pod.).
Súhlasím s tým, že fuji technika nie je možno na vrchole, ale za tých pár rokov, urobila obrovské pokroky a mnohí prof fotografi prešli na FUJI. Mne vyhovuje, i keď s mojou bývalou fuji x100s a xe1 a možno ani s terajšou xt1 by som neprijal vážnu zákazku, kde sa musí fotograf 100% spoľahnúť na techniku - t. j. kde su unikátne momenty, ktoré sa nedajú zopakovať pri ťažkých fotografických podmienkach.
Nechápem, prečo sú sťažnosti na fungovanie Ephota obchodnou politikou - koho? Konkurencie? Prevádzkovateľov webovej stránky ephota? Takto si to myslel? Ak sme pri pripomienkach k stránke EPHOTO - prosím vylepšiť galériu tak, aby som videl v náhľade celé fotky bez toho spodného pásu alebo aby som si nemusel fotky skrolovať hore-dole-doľava a doprava - ináč ephoto - palec hore...
Oplácanie lajky lajkami - to nepoznám a ani som nevedel, že takéto niečo funguje... je to vecou každého z nás za čo, komu a z akého dôvodu dá lajk... "korupcia" to je trošku silné slovo... žeby opäť chuť lynčovať???

Asi toľkoto k téme ...
 
JohnNewton
2016-11-24 11:44:48
príspevok od: marcus_labeo
Presne moje myšlienky. Fuji som si iba krátko vyskúšal, ale ovládanie mi bolo dosť cudzie, nelogické a neintuitívne. Hlavne tie obmedzenia, ako píšeš (nejaké ISO alebo nejaký čas je k dispozícii iba v konkrétnom režime, alebo niečo je iba v RAW a nie v JPEG a pod.). Pýtam sa načo takéto obmedzenia? Na Pentaxe ide všetko bez obmedzení, v podstate nemusím ísť do žiadneho iného režimu ako P, kde viem aj tak nastaviť clonu, čas, ISO, korekciu expozície, všetko vonkajšími rollermi či tlačidlami, bez návštevy menu a režim prepínam, iba ak chcem plný manuál. A ani pri Canone či Nikone som nezaregistroval žiadne podobné nelogickosti a obmedzenia, hoci nimi nefotím, keď ich chytím do ruky, hneď sa zorientujem.
Samozrejme že klasické veľké telo DSLR (aj Fuji bolo onoho času v tele N D200) je asi ergonomicky najlepšie riešenie. Ale existuje aj istý "ľudský firmware" ohľadne ovládania. Dobre to poznáme s mobilov, elektroniky, automobilov atď...keď nám niečo prirodzene sadne a niečo nám bude nelogické aj po mesiacoch ovládania. Pre to je dobré si to pred kúpou ošahať, či s tým budem vedieť žiť, a nerobiť si zbytočné násilie. Čo bude mne intuitívne môže u iného vyvolať nevoľu. U Fuji sa mi zdalo celkom fajn jeho Q menu.
 
blahoslav J B Art
2016-11-24 12:15:00
príspevok od: Hanigal
Napíšeš, že si sa dal uniesť a opäť urobíš to isté... ako môj 5 ročný syn... Nie každý zdieľa tvoj názor, tak sa trošku kroť - navrhujem aspoň týždeň bez SME, denníka N a .týždeň - možno pomôže. Súhlasím - zlodejovi trest a tiež tomu, kto lynčuje bez dôkazov a na základe dojmov, emócii a davovej psychózy...

Späť k téme:
Flame ohľadne fototechniky si myslím, že je skôr výsledkom prirodzenej povahy človeka - môj výber, môj rozum, moje rozhodnutie sú lepšie ako iné - a samozrejme výsledkom nudy a lenivosti ísť von a fotiť...
Nemyslím si, že obchodná politika FUJI je agresívna - práve že je veľmi zaujímavá - oslovujú fotografov a v čase vyjdenia novinky máme na webe dosť článkov od užívateľov tejto techniky (x-pro2, xt-2 a pod.).
Súhlasím s tým, že fuji technika nie je možno na vrchole, ale za tých pár rokov, urobila obrovské pokroky a mnohí prof fotografi prešli na FUJI. Mne vyhovuje, i keď s mojou bývalou fuji x100s a xe1 a možno ani s terajšou xt1 by som neprijal vážnu zákazku, kde sa musí fotograf 100% spoľahnúť na techniku - t. j. kde su unikátne momenty, ktoré sa nedajú zopakovať pri ťažkých fotografických podmienkach.
Nechápem, prečo sú sťažnosti na fungovanie Ephota obchodnou politikou - koho? Konkurencie? Prevádzkovateľov webovej stránky ephota? Takto si to myslel? Ak sme pri pripomienkach k stránke EPHOTO - prosím vylepšiť galériu tak, aby som videl v náhľade celé fotky bez toho spodného pásu alebo aby som si nemusel fotky skrolovať hore-dole-doľava a doprava - ináč ephoto - palec hore...
Oplácanie lajky lajkami - to nepoznám a ani som nevedel, že takéto niečo funguje... je to vecou každého z nás za čo, komu a z akého dôvodu dá lajk... "korupcia" to je trošku silné slovo... žeby opäť chuť lynčovať???

Asi toľkoto k téme ...
mozno je to tym, ze sa snazim cvicit si fotograficke oko ... preto vidim aj to, co iny nevidi

a teda k teme street fotakov ... v sobotu idem na nejake zname vianocne trhy, tak teraz rozmyslam, ci zobrat Fuji X-E1 so zoomom 18-55 alebo Olympus M10 s pevnymi sklami a vyklopnym displejom
 
Marcel Rebro
2016-11-24 12:27:31
príspevok od: blahoslav J B Art
mozno je to tym, ze sa snazim cvicit si fotograficke oko ... preto vidim aj to, co iny nevidi

a teda k teme street fotakov ... v sobotu idem na nejake zname vianocne trhy, tak teraz rozmyslam, ci zobrat Fuji X-E1 so zoomom 18-55 alebo Olympus M10 s pevnymi sklami a vyklopnym displejom
Čo sa týka zoom vs. pevné sklá - mňa zoomovanie zdržuje a často aj "odhalí" skôr ako exponujem. S pevným sklom viem v akej vzdialenosti musím byť od objektu aby sa mi zmestil. Presuniem sa s foťákom k objektu (resp. ho sledujem, kým sa nedostane do vhodnej kompozície). Foťák na boku na sunsniperovi. Keď som "na dostrel", pokľaknem, zároveň ťahám foťák, namierim a exponujem. Nasleduje úsmev, gesto "OK" a možno druhá fotka.

Výklopný displej je (pre mňa) pri streete zbytočný. Možno umožňuje fotiť nenápadnejšie, ale ja to považujem za neetické. Subjekt by mal vedieť, že bol odfotený. Ak prejaví nesúhlas fotku zmažem.
 
JohnNewton
2016-11-24 12:41:46
príspevok od: Marcel Rebro
Čo sa týka zoom vs. pevné sklá - mňa zoomovanie zdržuje a často aj "odhalí" skôr ako exponujem. S pevným sklom viem v akej vzdialenosti musím byť od objektu aby sa mi zmestil. Presuniem sa s foťákom k objektu (resp. ho sledujem, kým sa nedostane do vhodnej kompozície). Foťák na boku na sunsniperovi. Keď som "na dostrel", pokľaknem, zároveň ťahám foťák, namierim a exponujem. Nasleduje úsmev, gesto "OK" a možno druhá fotka.

Výklopný displej je (pre mňa) pri streete zbytočný. Možno umožňuje fotiť nenápadnejšie, ale ja to považujem za neetické. Subjekt by mal vedieť, že bol odfotený. Ak prejaví nesúhlas fotku zmažem.
Sa nazdáš, Sniper Elite
 
PeCh
2016-11-24 13:23:12
príspevok od: nehemah
Som dlhoročný spokojný zákazník s prvou X100. Automatický limit závierky 1/1000 obmedzuje foťák iba pri clone 2,0, pri ostatných to funguje normálne. K tomu pomalému autofokusu. Netrvdím, že iné foťáky nezaostrujú rýchlejšie. Keby som robil recenzie asi by som zistil, že je pomalší, ako iné ... ale v praxi funguje dobre, možno nie som iba taký rozmaznaný , nemám problém lusknúť aj šport či deti, je to univerzálny foťáčik ...
Komu sa zdá 23 mm = 35 mm málo, existuje aj predsádka 19 mm = 28 mm. Ale áno, to už boli ďalšie peniažky navyše, avšak kupoval som si X100 vo výraznej zľave a predsádku bazárovú, cakomprásk spolu za 860 eur a za tieto peniaze som dostal podľa mňa primerané množstov muziky + nejaký ten prídavok
Záver : Tá X100 T - to už musí byť iné delo
Budem reagovať na ten limit uzávierky. Ty to pravdepodobne vieš, ale pre ostatných. Tento limit je pre f/2.0 po priclonení sa limit zlepšuje. Nie je to však rozmar Fuji. Séria X100 má centrálnu uzávierku, ktorá je objektíve a funguje inak ako bežná závierka v DSLR. Má to svoje výhody i nevýhody. Nevýhodou je, menožnosť používať príliš krátke časy (čo majú aj Hasselblady s objektívmi s centrálnou závierkou). Výhodou je, že zníženie shuttershocku a hlavne vyššie časy synchronizácie s bleskom, kde vlastne neexistuje samostatný limit na synchro čas, jedine limit uzávierky. Toto tu už nebolo spomínané, no pre niekoho to môže byť zaujímavé používať s bleskom bez HSS čas povedzme 1/2000 namiesto 1/200.
 
JohnNewton
2016-11-24 14:25:05
príspevok od: PeCh
Budem reagovať na ten limit uzávierky. Ty to pravdepodobne vieš, ale pre ostatných. Tento limit je pre f/2.0 po priclonení sa limit zlepšuje. Nie je to však rozmar Fuji. Séria X100 má centrálnu uzávierku, ktorá je objektíve a funguje inak ako bežná závierka v DSLR. Má to svoje výhody i nevýhody. Nevýhodou je, menožnosť používať príliš krátke časy (čo majú aj Hasselblady s objektívmi s centrálnou závierkou). Výhodou je, že zníženie shuttershocku a hlavne vyššie časy synchronizácie s bleskom, kde vlastne neexistuje samostatný limit na synchro čas, jedine limit uzávierky. Toto tu už nebolo spomínané, no pre niekoho to môže byť zaujímavé používať s bleskom bez HSS čas povedzme 1/2000 namiesto 1/200.
napr. 1" snímače nemajú žiadny limit a synchro s bleskom až 1/4000 s týmto typom uzávierky
 
Hanigal
2016-11-24 14:45:01
príspevok od: blahoslav J B Art
mozno je to tym, ze sa snazim cvicit si fotograficke oko ... preto vidim aj to, co iny nevidi

a teda k teme street fotakov ... v sobotu idem na nejake zname vianocne trhy, tak teraz rozmyslam, ci zobrat Fuji X-E1 so zoomom 18-55 alebo Olympus M10 s pevnymi sklami a vyklopnym displejom
Asi by som zobral obidva a vyskúšal:

FUJI +: väčší senzor, menší šum pri vyššom iso,
FUJI -: 18-55 horšia svetelnosť - 2,8-4, relatívne pomalý v šere, zoomovanie spomaľuje akciu,

OLYMPUS +: pevné a svetelné objektívy, výklopný displej sa mi zopárkrát hodil v dave a pri fotení street fotografii od pása
OLYMPUS - : menší čip - väčšie zrno pri vyššom iso.
 
PeCh
2016-11-24 15:17:08
príspevok od: JohnNewton
napr. 1" snímače nemajú žiadny limit a synchro s bleskom až 1/4000 s týmto typom uzávierky
Nie je úplná pravda. Závisí to od uzávierky. Pokiaľ je mechanická závierka, tak čím väčší senzor (prípadne priemer clonového otvoru pri centrálnej uzávierke), tým väčšiu vzdialenosť musí závierka prejsť, čo zoberie väčší čas, prípadne musí byť nadizajnovaná aby zvládala vyššie rýchlosti. Pri elektronickej to zase závisí od rýchlosti čítania dát zo senzora. Dnešné senzory zatiaľ nie sú schopné čítať dostatočne rýchlo a paralelne, aby dobre pracovali s klasickými bleskami pri veľmi krátkych časoch. No čím menší senzor, tým to skôr zvládne. Sony teraz vôbec začína so senzormi, ktoré budú mať rýchle čítanie a nebude ich taký problém použiť s bleskami a elektronickou uzávierkou. Inak táto "pomalosť" čítania senzora spôsobuje aj rolling shutter.

Takže nie 1" snímače, ale fotoaparáty s 1" snímačom môžu mať synchro čas 1/4000 buď ak používajú centrálnu uzávierku (ako X100 s týmto istým benefitom ako som písal) alebo používajú rýchly senzor (čo prakticky nebýva) alebo použijú dlhý záblesk.
 
marcus_labeo
2016-11-24 16:26:16
príspevok od: PeCh
Budem reagovať na ten limit uzávierky. Ty to pravdepodobne vieš, ale pre ostatných. Tento limit je pre f/2.0 po priclonení sa limit zlepšuje. Nie je to však rozmar Fuji. Séria X100 má centrálnu uzávierku, ktorá je objektíve a funguje inak ako bežná závierka v DSLR. Má to svoje výhody i nevýhody. Nevýhodou je, menožnosť používať príliš krátke časy (čo majú aj Hasselblady s objektívmi s centrálnou závierkou). Výhodou je, že zníženie shuttershocku a hlavne vyššie časy synchronizácie s bleskom, kde vlastne neexistuje samostatný limit na synchro čas, jedine limit uzávierky. Toto tu už nebolo spomínané, no pre niekoho to môže byť zaujímavé používať s bleskom bez HSS čas povedzme 1/2000 namiesto 1/200.
No vidíš a práve to je jedno z tých nelogických a zbytočných obmedzení. Prečo pri plnej diere len 1/1000? Veď to pri každom slnečnom dni fakticky nemôžem spraviť portrét. Je mi nanič, že s väčšou clonou sa čas predlžuje, ale pri f16 čas 1/4000 asi potrebovať nebudem, kdežto pri plne otvorenej clone veľmi často.
Ja beriem, že jednotliví výrobcovia majú inú predstavu o umiestnení tlačítok, ergonómii a ovládaní foťáku, to je vec zvyku, ale obmedzovanie základných expozičných parametrov je iná vec, to už obmedzuje samotné fotenie. A kopec iných podobných obmedzení, ako napr. ISO vyššie ako 6400 nedostupné v RAWe (prečo? veď tam má RAW najväčší význam, nech si ho upravím, odšumím podľa seba). Skrátka podobné obmedzenia spôsobujú, že človek sa nemôže sústrediť na samotné fotenie, ale musí riešiť foťák. A to je zle.
 
nehemah
2016-11-24 16:46:30
príspevok od: marcus_labeo
No vidíš a práve to je jedno z tých nelogických a zbytočných obmedzení. Prečo pri plnej diere len 1/1000? Veď to pri každom slnečnom dni fakticky nemôžem spraviť portrét. Je mi nanič, že s väčšou clonou sa čas predlžuje, ale pri f16 čas 1/4000 asi potrebovať nebudem, kdežto pri plne otvorenej clone veľmi často.
Ja beriem, že jednotliví výrobcovia majú inú predstavu o umiestnení tlačítok, ergonómii a ovládaní foťáku, to je vec zvyku, ale obmedzovanie základných expozičných parametrov je iná vec, to už obmedzuje samotné fotenie. A kopec iných podobných obmedzení, ako napr. ISO vyššie ako 6400 nedostupné v RAWe (prečo? veď tam má RAW najväčší význam, nech si ho upravím, odšumím podľa seba). Skrátka podobné obmedzenia spôsobujú, že človek sa nemôže sústrediť na samotné fotenie, ale musí riešiť foťák. A to je zle.
To si iba zle pochopil. Samozrejme vies pri plnej diere urobit portret aj s casom 1/4000. Lahkym otocenim kolieska za 0,2 sekundy
Navyse tento model T uz ani tento "problem" nema a nestratis ani tych 0,2 sekundy casu ...
 
JohnNewton
2016-11-24 18:38:35
príspevok od: PeCh
Nie je úplná pravda. Závisí to od uzávierky. Pokiaľ je mechanická závierka, tak čím väčší senzor (prípadne priemer clonového otvoru pri centrálnej uzávierke), tým väčšiu vzdialenosť musí závierka prejsť, čo zoberie väčší čas, prípadne musí byť nadizajnovaná aby zvládala vyššie rýchlosti. Pri elektronickej to zase závisí od rýchlosti čítania dát zo senzora. Dnešné senzory zatiaľ nie sú schopné čítať dostatočne rýchlo a paralelne, aby dobre pracovali s klasickými bleskami pri veľmi krátkych časoch. No čím menší senzor, tým to skôr zvládne. Sony teraz vôbec začína so senzormi, ktoré budú mať rýchle čítanie a nebude ich taký problém použiť s bleskami a elektronickou uzávierkou. Inak táto "pomalosť" čítania senzora spôsobuje aj rolling shutter.

Takže nie 1" snímače, ale fotoaparáty s 1" snímačom môžu mať synchro čas 1/4000 buď ak používajú centrálnu uzávierku (ako X100 s týmto istým benefitom ako som písal) alebo používajú rýchly senzor (čo prakticky nebýva) alebo použijú dlhý záblesk.
Veď som písal, že s týmto typom (centrálna, al. šupinová ) uzávierka. Malý snímač, malá dráha, ktorú musí uzávierka prekonať.
 
PeCh
2016-11-24 22:11:16
príspevok od: marcus_labeo
No vidíš a práve to je jedno z tých nelogických a zbytočných obmedzení. Prečo pri plnej diere len 1/1000? Veď to pri každom slnečnom dni fakticky nemôžem spraviť portrét. Je mi nanič, že s väčšou clonou sa čas predlžuje, ale pri f16 čas 1/4000 asi potrebovať nebudem, kdežto pri plne otvorenej clone veľmi často.
Ja beriem, že jednotliví výrobcovia majú inú predstavu o umiestnení tlačítok, ergonómii a ovládaní foťáku, to je vec zvyku, ale obmedzovanie základných expozičných parametrov je iná vec, to už obmedzuje samotné fotenie. A kopec iných podobných obmedzení, ako napr. ISO vyššie ako 6400 nedostupné v RAWe (prečo? veď tam má RAW najväčší význam, nech si ho upravím, odšumím podľa seba). Skrátka podobné obmedzenia spôsobujú, že človek sa nemôže sústrediť na samotné fotenie, ale musí riešiť foťák. A to je zle.
Písal som, že to nie je rozmar Fuji. To je proste fyzika. Tebe sa to možno na foťáku zdá nelogické, ale práveže je to logické len to nie je praktické. Ale holt aj keď Bolt zabehne stovku pod 10 sekúnd, keď ho postavia na dvestovku, tak to pod tých 10 sekúnd nedá. Rovnako je logické, že ak je clonový otvor väčší (f/2.0) tak jej bude trvať dlhšie, kým ho uzavrie, ako keď je priclonený a teda oveľa menší. To, že to fotografom nevyhovuje je jednoducho smola, ale preto tam je vstavaný ND filter, prípadne elektrická uzávierka, čo to rieši. Netreba z toho robiť tragédiu.

To, že niečomu nerozumiem neznamená, že je to nelogické. Všetko bez ohľadu na to ako divné sa to zdá, má svoje logické vysvetlenie, len my ho nemusíme poznať.

Tým nechcem povedať, že všetko na Fuji je super. Niekomu môže vyhovovať, inému nemusí. Na Fuji mi je však sympatické, že v rámci životného cyklu produktu ho neustále vylepšujú a nestrkajú hlavu do piesku. Hádam všetci majitelia Fuji fotoaparátov potvrdia, že aktualizáciou firmvéru im Fuji vylepšilo fotoaparát na nový lepší model. Niekedy aj 2-3 krát. Také Sony zase každý rok vydá fotoaparát a v momente na neho zabudne a po roku vydá nový, aj keď sa líši prakticky len softvérovo a všetko by zvládal aj predchádzajúci model, ale ten nezaktualizujú, aby zo zákazníkov vytrieskali viacej peňazí.
 
JohnNewton
2016-11-25 07:43:04
príspevok od: PeCh
Písal som, že to nie je rozmar Fuji. To je proste fyzika. Tebe sa to možno na foťáku zdá nelogické, ale práveže je to logické len to nie je praktické. Ale holt aj keď Bolt zabehne stovku pod 10 sekúnd, keď ho postavia na dvestovku, tak to pod tých 10 sekúnd nedá. Rovnako je logické, že ak je clonový otvor väčší (f/2.0) tak jej bude trvať dlhšie, kým ho uzavrie, ako keď je priclonený a teda oveľa menší. To, že to fotografom nevyhovuje je jednoducho smola, ale preto tam je vstavaný ND filter, prípadne elektrická uzávierka, čo to rieši. Netreba z toho robiť tragédiu.

To, že niečomu nerozumiem neznamená, že je to nelogické. Všetko bez ohľadu na to ako divné sa to zdá, má svoje logické vysvetlenie, len my ho nemusíme poznať.

Tým nechcem povedať, že všetko na Fuji je super. Niekomu môže vyhovovať, inému nemusí. Na Fuji mi je však sympatické, že v rámci životného cyklu produktu ho neustále vylepšujú a nestrkajú hlavu do piesku. Hádam všetci majitelia Fuji fotoaparátov potvrdia, že aktualizáciou firmvéru im Fuji vylepšilo fotoaparát na nový lepší model. Niekedy aj 2-3 krát. Také Sony zase každý rok vydá fotoaparát a v momente na neho zabudne a po roku vydá nový, aj keď sa líši prakticky len softvérovo a všetko by zvládal aj predchádzajúci model, ale ten nezaktualizujú, aby zo zákazníkov vytrieskali viacej peňazí.
Na to vylepšovanie sa dá pozerať ako Ty alebo tak, že v dobe uvedenia na trh to je nedorobk s neodladeným firmware a užívateľ je v úlohe betatestara. (ako Win 10 ).
A občas sa stane že na odstránenie nevydareného firmware čakajú užívatelia niekoľko týždňov aby mohli nainštalovať ten bezchybný. Neviem o tom, že by niekto iný potreboval riešiť firmware vo fotoaparáte, aby blesk tej istej značky spolupracoval s telom Desí ma predstava, že by takto mohli postupovať výrobcovia riadiacich jednotiek v automobiloch
 
marcus_labeo
2016-11-25 09:29:50
príspevok od: nehemah
To si iba zle pochopil. Samozrejme vies pri plnej diere urobit portret aj s casom 1/4000. Lahkym otocenim kolieska za 0,2 sekundy
Navyse tento model T uz ani tento "problem" nema a nestratis ani tych 0,2 sekundy casu ...
Ja Fuji nemám, takže sa nechcem hádať, ale dočítal som sa to v recenzii na dpreview a nechce sa mi akosi veriť, žeby si tam vymýšľali.
 
marcus_labeo
2016-11-25 09:35:53
príspevok od: PeCh
Písal som, že to nie je rozmar Fuji. To je proste fyzika. Tebe sa to možno na foťáku zdá nelogické, ale práveže je to logické len to nie je praktické. Ale holt aj keď Bolt zabehne stovku pod 10 sekúnd, keď ho postavia na dvestovku, tak to pod tých 10 sekúnd nedá. Rovnako je logické, že ak je clonový otvor väčší (f/2.0) tak jej bude trvať dlhšie, kým ho uzavrie, ako keď je priclonený a teda oveľa menší. To, že to fotografom nevyhovuje je jednoducho smola, ale preto tam je vstavaný ND filter, prípadne elektrická uzávierka, čo to rieši. Netreba z toho robiť tragédiu.

To, že niečomu nerozumiem neznamená, že je to nelogické. Všetko bez ohľadu na to ako divné sa to zdá, má svoje logické vysvetlenie, len my ho nemusíme poznať.

Tým nechcem povedať, že všetko na Fuji je super. Niekomu môže vyhovovať, inému nemusí. Na Fuji mi je však sympatické, že v rámci životného cyklu produktu ho neustále vylepšujú a nestrkajú hlavu do piesku. Hádam všetci majitelia Fuji fotoaparátov potvrdia, že aktualizáciou firmvéru im Fuji vylepšilo fotoaparát na nový lepší model. Niekedy aj 2-3 krát. Také Sony zase každý rok vydá fotoaparát a v momente na neho zabudne a po roku vydá nový, aj keď sa líši prakticky len softvérovo a všetko by zvládal aj predchádzajúci model, ale ten nezaktualizujú, aby zo zákazníkov vytrieskali viacej peňazí.
Fyzika nefyzika, mňa ako fotografa - užívateľa nezaujímajú dôvody a obmedzenia použitej techniky, ale výsledok. A ten je oproti konkurencii jednoznačne obmedzujúci.
Btw. ten čas vieš odôvodniť konštrukciou závierky, ako ale odôvodníš obmedzenie ISA v RAWe?
 
nehemah
2016-11-25 10:11:22
príspevok od: marcus_labeo
Ja Fuji nemám, takže sa nechcem hádať, ale dočítal som sa to v recenzii na dpreview a nechce sa mi akosi veriť, žeby si tam vymýšľali.
no, pozri, možno v čase recenzie to tak bolo, neviem, ale keď som si ju ja kupoval, v čase keď už bola v predaji X100 S, tak som tam mal najnovší firmware, nemusel som nič preinštalovávať napr. kvôli širokouhlej predsádke alebo tak ... a môžeš mi veriť, že ak máš clonu 2 f, tak režim A síce ukáže červeným písmom 1000 /to signalizuje, že potrebuješ kratší čas, keď je to červené/ a vtedy iba chytíš to koliesko hore a z A ho otočíš na hodnotu 4000, ktorá je hneď vedľa A a normálne fotíš, žiadny problém
 
netmouse
2016-11-25 10:13:01
príspevok od: marcus_labeo
Fyzika nefyzika, mňa ako fotografa - užívateľa nezaujímajú dôvody a obmedzenia použitej techniky, ale výsledok. A ten je oproti konkurencii jednoznačne obmedzujúci.
Btw. ten čas vieš odôvodniť konštrukciou závierky, ako ale odôvodníš obmedzenie ISA v RAWe?
Fyzika nefyzika ale bez nej by si nemohol vobec fotit ... zostalo by ti iba kreslit na papier ... a vlastne ani to by si bez fyziky nemohol
 
PeCh
2016-11-25 11:17:55
príspevok od: marcus_labeo
Fyzika nefyzika, mňa ako fotografa - užívateľa nezaujímajú dôvody a obmedzenia použitej techniky, ale výsledok. A ten je oproti konkurencii jednoznačne obmedzujúci.
Btw. ten čas vieš odôvodniť konštrukciou závierky, ako ale odôvodníš obmedzenie ISA v RAWe?
Fyzika nefyzika tiež pri používaní blesku nadávaš, že nemôžeš vonku použiť blesk na prekreslenie tieňov lebo máš na svojom Pentaxe kratší čas ako 1/180? S X100 by si mohol. Vravím je to niečo za niečo. Buď si vyberieš telo, kde môžeš cloniť a používať krátky čas (napr. X-E2 + 23/2) alebo si vyberieš telo, kde môžeš synchronizovať blesk s krátkymi časmi (X100). Samozrejme si vyberaj aj podľa iných vecí a to, čo ti vyhovuje.

Čo sa týka citlivosti ISO, tak senzor v X100 (rovnako ako Sony, Nikonoch...) je tzv. isoless, čo znamená, že uvádzanie citlivosti ISO nemá reálny zmysel, nakoľko senzor pracuje stále rovnako a nastavenie citlivosti ISO len hovorí postprocesu, ako svetlú chceš mať fotografiu. Znamená to, že senzor bez ohľadu na nastavenie ISO zosníma rovnaké dáta (tie čo sú v RAWe) a iba engine na vytvorenie JPEGu podľa nastavenia ISO fotku zosvetlí. Takto môžeš fotiť stále na základnom ISO 200 a pri vyvoláaní RAWu si určiť akú fotku chceš. Do RAWu sa zapíše ISO len ako hodnota, ktorú si nastavil, prípadne ktorú nastavil fotoaparát pri AutoISO. Samozrejme toto nastavenie ovplyvňuje 2 veci. Prvá je expozícia, ak zvolíš nejakú hodnotu ISO, tak fotoaparátu hovoríš na základe dostupného svetla akú expozíciu asi chceš dosiahnuť. Druhá vec je, že keď sa z RAWu tvorí jpeg (je jedno či vo foťáku alebo v počítači), tak engine na základe nej nastaví svetlosť fotky. Túto môžeš korigovať. Touto dodatočnou korekciu by si vlastne upravoval citlivosť, no ako vidíš so senzorom sa nič nedeje, lebo to robíš až po expozícii. V praxi ak fotíš do jpegu tak ti to nehrá rolu, ak si vyvolávaš fotky z rawu, tak a chceš rapídnejšie znásilňovať senzor (citlivosť), tak musíš dodatočne kompenzovať expozíciu. Je to preto, že túto rozšírenú "citlivosť" Fuji nepovažuje za prínosnú a fotograf by sa jej mal vyhnúť. Ak ju napriek tomu chce použiť, tak musí pre to niečo urobiť. Dôvody nechcem špekulovať, určite ich majú. Technicky by to nemuseli obmedzovať a mohli by umožňovať citlivosť do 10M. Osobne sa tejto citlivosti vyhýbam. Poznáš fotoaparát, ktorý by si chcel používať v extrémnej rozšírenej cistlivosti (čisto marketingové údaje)?
 
blahoslav J B Art
2016-11-25 18:58:27
príspevok od: marcus_labeo
Ja Fuji nemám, takže sa nechcem hádať, ale dočítal som sa to v recenzii na dpreview a nechce sa mi akosi veriť, žeby si tam vymýšľali.
podla mna je naivne 100% verit akejkolvek firme, reklame ... ci politikovi
 
blahoslav J B Art
2016-11-25 19:01:50
príspevok od: marcus_labeo
Fyzika nefyzika, mňa ako fotografa - užívateľa nezaujímajú dôvody a obmedzenia použitej techniky, ale výsledok. A ten je oproti konkurencii jednoznačne obmedzujúci.
Btw. ten čas vieš odôvodniť konštrukciou závierky, ako ale odôvodníš obmedzenie ISA v RAWe?
podla mna najviac obmedzujucim prvkom v procese fotografovania je fotograf sam
 
Marek Vančo
2016-11-25 22:06:21
príspevok od: PeCh
Fyzika nefyzika tiež pri používaní blesku nadávaš, že nemôžeš vonku použiť blesk na prekreslenie tieňov lebo máš na svojom Pentaxe kratší čas ako 1/180? S X100 by si mohol. Vravím je to niečo za niečo. Buď si vyberieš telo, kde môžeš cloniť a používať krátky čas (napr. X-E2 + 23/2) alebo si vyberieš telo, kde môžeš synchronizovať blesk s krátkymi časmi (X100). Samozrejme si vyberaj aj podľa iných vecí a to, čo ti vyhovuje.

Čo sa týka citlivosti ISO, tak senzor v X100 (rovnako ako Sony, Nikonoch...) je tzv. isoless, čo znamená, že uvádzanie citlivosti ISO nemá reálny zmysel, nakoľko senzor pracuje stále rovnako a nastavenie citlivosti ISO len hovorí postprocesu, ako svetlú chceš mať fotografiu. Znamená to, že senzor bez ohľadu na nastavenie ISO zosníma rovnaké dáta (tie čo sú v RAWe) a iba engine na vytvorenie JPEGu podľa nastavenia ISO fotku zosvetlí. Takto môžeš fotiť stále na základnom ISO 200 a pri vyvoláaní RAWu si určiť akú fotku chceš. Do RAWu sa zapíše ISO len ako hodnota, ktorú si nastavil, prípadne ktorú nastavil fotoaparát pri AutoISO. Samozrejme toto nastavenie ovplyvňuje 2 veci. Prvá je expozícia, ak zvolíš nejakú hodnotu ISO, tak fotoaparátu hovoríš na základe dostupného svetla akú expozíciu asi chceš dosiahnuť. Druhá vec je, že keď sa z RAWu tvorí jpeg (je jedno či vo foťáku alebo v počítači), tak engine na základe nej nastaví svetlosť fotky. Túto môžeš korigovať. Touto dodatočnou korekciu by si vlastne upravoval citlivosť, no ako vidíš so senzorom sa nič nedeje, lebo to robíš až po expozícii. V praxi ak fotíš do jpegu tak ti to nehrá rolu, ak si vyvolávaš fotky z rawu, tak a chceš rapídnejšie znásilňovať senzor (citlivosť), tak musíš dodatočne kompenzovať expozíciu. Je to preto, že túto rozšírenú "citlivosť" Fuji nepovažuje za prínosnú a fotograf by sa jej mal vyhnúť. Ak ju napriek tomu chce použiť, tak musí pre to niečo urobiť. Dôvody nechcem špekulovať, určite ich majú. Technicky by to nemuseli obmedzovať a mohli by umožňovať citlivosť do 10M. Osobne sa tejto citlivosti vyhýbam. Poznáš fotoaparát, ktorý by si chcel používať v extrémnej rozšírenej cistlivosti (čisto marketingové údaje)?
Nie som si istý s tým čo hovoríš. Hoci sa data berú so senzora (raw) ono to bude asi trošku zložitejšie. Ten signál sa musí najskôr zosilniť (podľa nastavenia ISO) a navzorkovať a až potom ho môžeš začať ukladať do zvoleného formátu (RAW). čiže nie je celkom jedno akú hodnotu ISO máš nastavenú.
 
lu_boss
2016-11-25 23:58:23
Mám 100s, podstatné ovládanie sa dá naučiť do 30 sekúnd a z foťáka vylezie jpg, ktorý sa z rawu nedá prekonať.
Najväčší problém som mal s vyvliekaním pútiek remeňa - prišil som to a je pokoj. Treba mať dve baterky. Zvládne skoro všetko.
 
JohnNewton
2016-11-26 16:32:34
príspevok od: lu_boss
Mám 100s, podstatné ovládanie sa dá naučiť do 30 sekúnd a z foťáka vylezie jpg, ktorý sa z rawu nedá prekonať.
Najväčší problém som mal s vyvliekaním pútiek remeňa - prišil som to a je pokoj. Treba mať dve baterky. Zvládne skoro všetko.
No a to je presne tá Fuji tragédia,25- 32 Mb raw ktorý neprekoná 7 Mb JPEG , niečo je zle
 
lu_boss
2016-11-26 22:08:01
John, z technického hľadiska máš pravdu.
Mne je to však úplne jedno a pokiaľ exponujem správne, doupravovanie fotky do minúty mi neskonale vyhovuje.
Keby vyrobili ešte 2 modely - jeden s 16/2, druhý s 80/2 hneď by som (do)kúpil
 
PeCh
2016-11-28 11:33:40
príspevok od: Marek Vančo
Nie som si istý s tým čo hovoríš. Hoci sa data berú so senzora (raw) ono to bude asi trošku zložitejšie. Ten signál sa musí najskôr zosilniť (podľa nastavenia ISO) a navzorkovať a až potom ho môžeš začať ukladať do zvoleného formátu (RAW). čiže nie je celkom jedno akú hodnotu ISO máš nastavenú.
Ako to reálne je vie asi len ten, kto ten foťák vyvinul alebo programoval RAW konvektor. Môžem sa teda mýliť. V praxi však, či fotíš správne exponovanú fotku pre ISO 3200 alebo takú istú podexponovanú na ISO 200 a v postprocese kompenzuješ expozíciu +4EV, tak vo výsledku dostaneš rovnako kvalitnú fotku. Rozdiel je iba v softe, ak ho inak nastavíš. Napríklad firmvér piramo vo foťáku spracováva RAW rôzne podľa nastavenej citlivosti ISO. Vidno to na odšumovaní, kde je známe, že aj keď máš redukciu šumu nastavenú na -2 (najnižšia hodnota), neznamená to, že je vypnutá a od ISO 3200 je dosť silná a na portréty sa oplatí radšej podexponovať a následne v postprocese pridať expozíciu, aby sa človek tomuto odšumovaniu vyhol. Hold, Fuji nie je dokonalý, len dostatočne dobrý .
 
sharkyyy
2016-11-29 08:52:32
Z poslednych strojov /5 rokov/ som vlastnil pentax, fuji, mal som dlhodobo nikon d7000 a sony nex.
Paradoxne najhorsie ovladanie mal pre mna nikon. Nevedel som si nanho zvyknut/prechadzal som nanho z pentaxu- skvely stroj, skvele ovladanie, funkcie- co ma stvalo bol bf a ff pri tamron zoom sklach- nepomohla ani korekcia na jednotlivych ohniskach/.
Johnnny zrejme necital manual, kedze nepochopil ovladanie fuji.
Pre mna suverejne najpraktickejsie ovladanie, 7 programovacich tlacidiel, absolutne ziadna potreba liest do menu. Pri menej castych funkciach ma vsetko v quickmenu, ak nahodou.
Sony nex tiez nic moc ovladanie.
 
JohnNewton
2016-11-30 07:51:52
príspevok od: sharkyyy
Z poslednych strojov /5 rokov/ som vlastnil pentax, fuji, mal som dlhodobo nikon d7000 a sony nex.
Paradoxne najhorsie ovladanie mal pre mna nikon. Nevedel som si nanho zvyknut/prechadzal som nanho z pentaxu- skvely stroj, skvele ovladanie, funkcie- co ma stvalo bol bf a ff pri tamron zoom sklach- nepomohla ani korekcia na jednotlivych ohniskach/.
Johnnny zrejme necital manual, kedze nepochopil ovladanie fuji.
Pre mna suverejne najpraktickejsie ovladanie, 7 programovacich tlacidiel, absolutne ziadna potreba liest do menu. Pri menej castych funkciach ma vsetko v quickmenu, ak nahodou.
Sony nex tiez nic moc ovladanie.
Takže sme sa vlastne dozvedeli, že "Johnnny zrejme necital manual, kedze nepochopil ovladanie fuji" a Ty si zrejme nečítal manuál a nepochopil ovládania Nikonu
 
blahoslav J B Art
2016-11-30 11:15:57
príspevok od: JohnNewton
Takže sme sa vlastne dozvedeli, že "Johnnny zrejme necital manual, kedze nepochopil ovladanie fuji" a Ty si zrejme nečítal manuál a nepochopil ovládania Nikonu
a vyzera to tak, ze ty si nepochopil pisanemu textu 😊
 
JohnNewton
2016-11-30 11:26:03
príspevok od: blahoslav J B Art
a vyzera to tak, ze ty si nepochopil pisanemu textu 😊
Tak už sme dvaja
 
blahoslav J B Art
2016-11-30 17:19:27
príspevok od: JohnNewton
Tak už sme dvaja
podla mna je vas urcite viac
 
JohnNewton
2016-11-30 18:51:22
príspevok od: blahoslav J B Art
podla mna je vas urcite viac
Nás, Blahoslav, nás Neodtŕhaj sa od kolektívu....
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované