Hore

Fujifilm X-T10 vz. Olympus OM-D E-M5 Mark II

Nejdeme sa zúčastniť bitky medzi týmito dvomi fotoaparátmi. Obidva zvíťazili v mnohých porovnávacích testoch a získali najvyššie samostatné ocenenia. Preto sa stávajú častou voľbou pri výbere pokročilého CSC fotoaparátu. Porovnaním obidvoch, vám dúfam zjednodušíme neľahký výber.

Slovenský trh s fotoaparátmi sa od toho globálneho líši. Úspešné sú tie značky, u ktorých je vidno záujem o zákazníka. V kategórii CSC fotoaparátov tu hrajú prím značky Fujifilm a Olympus. Obidve sú známe nielen širokým portfóliom fotoaparátov a objektívov, ale aj výraznou podporou predaja v podobe akcií typu ,,cash back“, či ďalší objektív zdarma a pod. Na to slovenský zákazník počúva.

Dnes sa pozrieme na dvojicu výborných fotoaparátov, ktoré svoje kvality už preukázali a každý z nich zbiera ocenenia po celom svete. Nebudeme z toho robiť súboj, ktorý je lepší. Porovnáme si ich z hľadiska parametrov a funkcionality, aby ste sa mohli ľahšie rozhodnúť, ktorý vyhovuje vaším konkrétnym potrebám.

Fujifilm X-T10

 

Fujifilm ponúka dva modely radu X-T, čo sú fotoaparáty v dizajne zrkadloviek, druhý rad X-E čerpá inšpiráciu z hľadáčikových fotoaparátov. X-T10 je lacnejší z dvojice, ako novší model priniesol niektoré vylepšenia, ktoré TOP model X-T1 dohnal až novým firmvérom. X-T10 je predstaviteľom strednej triedy, nie je to teda žiadna hračka, ale fotoaparát navrhnutý pre náročnejších amatérov, ktorí už majú s fotením niekoľkoročné skúsenosti. Celkovo sa Fujifilm zameriava hlavne na skúsenejších fotografov. Viac informácií sa dozviete v našej recenzii od Jožka Peniaka, mimochodom prvého slovenského X-Photographera. Viac informácií sa dočítate aj na oficiálnych stránkach výrobcu.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

 

Aj tento model je v hierarchii na druhom mieste, patrí však do vyššej kategórie. Fujifilm X-T10 je o 1/2 triedy nižšie, ale aj tak mu priamo konkuruje. Niekedy jednoducho nie sú súperi plne porovnateľný. Jedná so o druhú generáciu, čo je jeho konkurenčnou výhodou. Výrobca vychytal detské chyby prvého modelu a na fotoaparáte tak nájdete len minimum nedostatkom.

Fotoaparátu sme sa podrobne venovali v recenzii, ktorú si môžete prečítať tu. Viac informácií si nájdete aj na oficiálnych stránkach výrobcu.

Porovnanie

Konštrukcia, ergonómia a dizajn

Olympus OM-D E-M5 Mark II je o niečo vyšší model. Nielenže je vyrobený z kovu, ale je aj utesnený a mrazuvzdorný. Fujifilm X-T10 je rovnako kovový, ale nie je utesnený. To však nemusí vôbec vadiť, väčšina fotoaparátov nie je utesnená. Keď si budete dávať pozor, nič sa im nestane.

Obidva modely sú v retro štýle, inšpirované filmovými zrkadlovkami. Olympus sa však nenechal zlákať retrom pri návrhu ergonómie ovládania, tá je čisto moderná i keď s mnohými mechanickými prvkami. X-T10 preberá ovládanie z filmových aparátov takmer na 100%.

Olympus sa lepšie drží v ruke. U obidvoch modelov zlepšuje držanie prídavný grip. Ten u Olympusu je vydarenejší a naviac môžete mať aj batériový spodok s ovládacími prvkami.

 
Fujifilm X-T10 je v ponuke v striebornej a čiernej farbe, dizajn vychádza z mechanických filmových zrkadloviek. Manuálnejšie ovládanie na digitálnom fotoaparáte azda ani nenájdete.

 
Olympus OM-D E-M5 Mark II, pri jeho návrhu sa konštruktéri inšpirovali legendárnymi filmovými OM-kami. Vyrába sa v čiernom, striebornom a limitovanom titánovom zvršku.

Veľkostne sú fotoaparáty porovnateľné, Olympus je nepatrne väčší (124 x 85 x 45 mm vz. 118 x 83 x 41 mm) a o pár gramov ťažší (350g vz. 310g). Olympusácka brašna však bude napokon menšia a ľahšia, pretože objektívy pre menší Micro 4/3 snímač sú menšie a ľahšie.

 
Jedine na Olympus môžete pripojiť vertikálny batériový grip.

 
Prídavný grip pre Fuji len zlepšuje držanie. Jeho súčasťou je aj základňa pre upevnenie na statívovú hlavu (Arca Swiss kompatibilnú), podobný grip je v ponuke aj pre Olympus.

Ak o výbere u vás rozhoduje ovládanie, odporúčam navštíviť predajňu fototechniky a nechať si obidva modely predviesť. Rozdiel v ovládaní je veľký. V niečom má navrch Olympus, v niečom Fuji. Vyberte si to, čo vám viac vyhovuje. Olympus bude viac vyhovovať začiatočníkom a tým, ktorí doteraz fotili digitálnou zrkadlovkou. Fujifilm poteší tých, ktorí na digitál prechádzajú z manuálnych filmových zrkadloviek a tým, ktorí hľadajú priamočiarejšie nastavenie expozičných parametrov. Fujifilm X-T10 je jednoducho viac retro.

 
To, že Fujifilm X-T10 nie je utesnený, nie je až takou nevýhodou. Pokiaľ si budete dávať pozor, prístroj nepoškodíte. Ak budete častejšie fotografovať pri nepriaznivejších podmienkach alebo v znečistenom prostredí, oceníte kompletné utesnenie Olympusu.

Snímač

Obidva fotoaparáty majú rovnaké rozlíšenie snímača. 16 Mpx je optimum, ktoré umožňuje kvalitnú tlač výstavných zväčšenín, ale zbytočne nezvyšuje nároky na kvalitu objektívov i na kapacitu a výkon počítačov. Olympus používa menší snímač štandardu Micro 4/3, typu Live MOS. Fujifilm má snímač veľkosti APS-C, typu X-Trans CMOS II. V praxi sa ukazuje, že nie je medzi nimi ani tak kvalitatívny rozdiel, ako rozdiel v charaktere obrazu daného odlišnou konštrukciou.

Olympus má snímač klasickej konštrukcie, čo je jeho výhodou, pretože sa výstupom podobá na ostatné CMOS senzory. So spracovaním RAW súborov nemá problém žiaden konvertor.

Fujifilm používa vlastnú konštrukciu snímačov s jedinečnou bayerovou maskou. Tá je silnou i slabou stránkou snímača. Silnou v tom, že je jedinečná. Charakter obrazu je viac “analógový”, spolu s použitím jedinečných obrazových profilov, napodobňujúcich charakter známych filmov Fujifilm, sa pričiňuje o to, že výstup z Fujiniek je iný ako z iných fotoaparátov.

Na druhú stranu, tento jedinečný charakter je aj nedostatkom. Nie každý RAW konvertor dokáže dobre vyvolať RAW. Smutné je to najmä pri obľúbenom Lightroome a Photoshope. Kto chce z Fujiny vydolovať maximum, nech siahne po programe Capture One alebo Silkypix.

Olympus má jednu unikátnu funkciu, dokáže pohybom snímača vytvoriť fotografie s oveľa vyšším rozlíšením. V RAW-e je to 64Mpx, v JPG 42 Mpx. Nevýhodou je, že fotoaparát musí byť v úplnom kľude. Expozícia trvá nejaký čas a preto nie je táto funkcia použiteľná pre fotenie pohybujúcich sa objektov. Využitie je obmedzené a na fotografiách pozorovať špecifické drobné nedostatky obrazu, pre ktoré je plné 64 Mpx rozlíšenie nevyužiteľné. Aj tak je to však v určitých prípadoch veľmi dobre použiteľná funkcia.

Snímač vo Fujinke je jedinečný, čo má svoje pre i proti.

Práve rozdiel v charakteristike obrazového výstupu je jedným z hlavných parametrov, ktorý rozhoduje o tom, či si zvolíte Olympus alebo Fujifilm. S menším snímačom Olympusu ľahšie dosiahnete veľkú hĺbku ostrosti, čo oceníte pri fotení krajiny, architektúry a makra. Väčší snímač Fujifilmu dovoľuje ľahšie sa vyhrať s malou hĺbkou ostrosti a lepšie si vedie za horších svetelných podmienok (menší šum). To je výhodou pri fotení portrétov a reportáží.

Citlivosť

Obidva fotoaparáty majú natívne ISO 200. U Olympusu je možné zvoliť aj nižšiu hodnotu ISO 100. Tá je nastaviteľná aj u Fujifilmu, ale len pri formáte JPG, u RAW je obmedzená aj najvyššia hodnota a to na ISO 6400.

Stabilizácia obrazu

Olympus OM-D E-M5 Mark II má asi najlepšie stabilizovaný snímač vôbec. Výhodou je, že akýkoľvek objektív na fotoaparát nasadíte, dokonca aj manuálny cez adaptér, bude obraz stabilizovaný.


Schéma stabilizácie pohybom snímača. Olympus OM-D E-M5 Mark II dokáže stabilizovať aj neoriginálne objektívy, vrátane manuálnych objektívov nasadených prostredníctvom adaptéru.

Ohľadom stabilizácie obrazu je Olympus ďaleko vpredu. Obraz bude stabilizovaný, nech na fotoaparát nasadíte akýkoľvek objektív. Vo videu je takmer na úrovni stabilizácie steadycamom. U Fujifilmu sú stabilizované len niektoré objektívy.

Zaostrovanie

Obidva fotoaparáty využívajú zaostrovanie so systémom vyhodnocovania kontrastu. Nelíšia sa príliš ani počtom AF bodov a ani rýchlosťou zaostrovania. Fujifilm má 77 bodov a Olympus 81.

Zaostrovanie je u obidvoch fotoaparátov porovnateľné. Rozdiely nájdete v spôsobe nastavovania. Fujifilm má praktický mechanický prepínač režimov zaostrovania (AF-C/AF-S/AF-M), u Olympusu rýchlejšie zvolíte AF bod, dotykom na displeji a niektoré objektívy majú praktický prepínač AF/MF posunom prstenca.

Displej

U obidvoch fotoaparátov je 3” displej, u Fujifilmu s 920 000 bodmi a u Olympusu 1 037 000 bodmi. Zanedbateľný rozdiel. Fujina má displej výklopný, Olympus však kompletne otočný a naviac dotykový. To zvyšuje komfort pri komponovaní a nastavovaní.


Displej Fujifim X-T10 je len výklopný, smerom hore i nadol.


Olympus OM-D E-M5 Mark II má displej plne otočný, naviac dotykový.

Hľadáčik


Hľadáčik Fujifilmu X-T10 má rovnaké rozlíšenie ako u Olympusu, len je o niečo menší. To neznamená, že je malý, nejedna zrkadlovka môže závidieť.

Hľadáčiky obidvoch fotoaparátov majú rovnaké rozlíšenie 2 360 000 bodov a patria k tomu najlepšiemu na trhu. Majú 100% pokrytie obrazu. Olympusácky hľadáčik je väčší najmä na výšku (dané pomerom 4:3), rozdiel však nie je podstatný. Obidva fotoaparáty zväčšením hľadáčikov konkurujú plnoformátovým zrkadlovkám.

Uzávierka

To, že Olympus patrí do vyššej kategórie, potvrdzujú parametre uzávierky, ktorá ma rozsah 60 sekúnd až 1/8000 s., elektronická uzávierka až 1/16000 s. Fujinka má rozsah 30 sekúnd až 1/4000 sekundy. Elektronická uzávierka poskytuje až 1/32 000 sekundy. Olympus má lepšiu aj synchronizáciu s bleskom 1/250 s, je kratšia ako 1/180 s. u Fuji.

Mechanické časy uzávierky u Fuji sú menšieho rozsahu ako u Olympusu. Obidva fotoaparáty majú aj elektronickú uzávierku a to úplne tichú, ktorá rozdiely zmazáva. Z Fuji je šikovné automatické prepínanie medzi mechanickou a elektronickou uzávierkou. Olympus má výhodu vo väčšom rozsahu korekcie expozície.

Rýchlosť snímania

Fujina poskytuje maximálnu frekvenciu 8 obr./s, Olympus až 10 obr./s. Obidve hodnoty sú nadpriemerné a pri rozhodovaní by som rozdiel nebral v úvahu.

Expozičné režimy

Obidva fotoaparáty patria do rúk skúsenejším fotografom. Fujifilm je retro nielen dizajnom, ale aj ovládaním, ktoré nahráva do kariet priaznivcom poctivého manuálneho nastavenia, pomocou mechanických voličov. Olympus je v tomto modernejší, do retro dizajnu zakomponoval aktuálne trendy v ovládaní i výbave. Preto bude jeho ovládanie jednoduchšie pre začiatočníkov, ktorí tu nájdu aj množstvo prednastavených motívových programov a efektových funkcií.


Olympus má ovládanie vychádzajúce z pokročilých digitálnych zrkadloviek. Nechýba tu preto otočný volič programov a dva rollery.

Olympus ponúka určite viac expozičných programov i funkcií s nimi spojených. Niekedy však býva menej viac, mechanické nastavenie expozície u Fujifilm môže vyhovovať viac. Tým , ktorí vedia čo nastavujú, tu neprekáža množstvo zbytočností a môžu sa sústrediť na čas, clonu a citlivosť.

Blesk

Fujinka má vstavaný blesk, Olympus nie. Napriek tomu je vo výhode Olympus, ku ktorému sa dodáva malý externý blesk (napájaný z fotoaparátu), ktorý má dokonca otočnú výklopnú hlavu. Pri nasvecovaní to dáva fotografovi viac možností.


Fujifilm X-T10 má vstavaný blesk.


Olympus má pribalený externý blesk, napájaný z tela fotoaparátu. Jeho hlava je výklopná i otočná.

Video

Obidva fotoaparáty poskytujú maximálne rozlíšenie videa Full HD, porovnateľná je aj snímková frekvencia, max. 60p. Fujifilm celkovo berie funkciu videa ako nutný doplnok pre občasné použitie. U Olympusu je však E-M5 Mark II najlepším fotoaparátom, čo sa týka videa. Vysoký dátový tok, množstvo nastavení a k tomu fantastické zaostrovanie a stabilizácia. Okrem fotoaparátu je päťka aj vynikajúcou kamerou.

Ukážka schopností Olympusu OM-D E-M5 Mark II.

Ak budete častejšie snímať video, tak Olympus odporúčam viac. Rozdiel je tu veľký s rozdielom 2 tried. E-M5 Mark II je od začiatku ponímaný aj ako kamera pre náročných. U Fujifilmu je video len doplnkom pre občasné použitie. To však neznamená, že by ste s Fuji nenakrútili kvalitné video. Len to nepôjde tak ľahko a niektoré nastavenia vám môžu chýbať.

Vychytávky

Obidvom fotoaparátom nič nechýba. Fujifilm X-T10 je však výrazne sparťanskejší model. Až na WiFi neohuruje žiadnymi špeciálnymi funkciami. Olympus je naopak vo vychytávkach preborníkom a ponúka funkcie, aké žiadna iná značka neponúka. Okrem režimu Multishot (jediný model na trhu) je to využitie živého náhľadu pri fotení dlhými časmi, kedy na displeji môžete sledovať, ako postupuje exponovanie záberu (Live Bulb, Live Composite). Makristov poteší funkcia nasnímania záberov pre Focus Stacking. S farbami sa vyhráte vďaka funkcii Color Creator. Ďalej tu máme vydarené umelecké efekty. Ani Olympusu nechýba WiFi.

Vo vychytávkach je medzi fotoaparátmi veľký rozdiel. Fujina je vyslovene konzervatívna, má len to čo je nutné. Olympus naproti tomu disponuje množstvom ”hračičiek” a bude sa viac páčiť technicky založenejším fotografom. Obidve firmy musím pochváliť za kvalitnú aplikáciu pre chytré zariadenia.

Plusy a mínusy

Fujifilm X-T10

Olympus OM-D E-M5 Mark II

+ väčší snímač
+ príkladné mechanické ovládanie
+ v jednoduchosti je krása
+ kovové telo
+ tichá elektronická uzávierka
+ automatické prepínanie mechanickej a elektronickej uzávierky
+ automatické zaostrovanie
+ simulácia filmov
+ rýchle sériové snímanie
+ výklopný displej
+ kvalitný elektronický hľadáčik
+ vstavaný blesk
+ WiFi
+ ukážkové portfólio objektívov

+ kovové telo
+ utesnenie a mrazuvzdornosť
+ tichá elektronická uzávierka
+ rozsah uzávierky
+ Multishot režim
+ rýchle sériové snímanie
+ automatické zaostrovanie
+ vynikajúca stabilizácia obrazu
+ veľký elektronický hľadáčik
+ plne otočný displej s dotykovým ovládaním
+ prídavný blesk s otočnou výklopnou hlavou
+ kvalita videa, video funkcie, prepojenie externého mikrofónu a slúchadiel (len s gripom)
+ množstvo scénických programov
+ vydarené umelecké filtre
+ špeciálne režimy: Live Bulb, Live Composite, Focus Bracketing, Colour Composer
+ väčšia ponuka objektívov

- nemá stabilizovaný snímač
- telo nie je utesnené
- horšie parametre uzávierky
- najnižšie ISO 200
- hľadáčik je menší ako u Olympusu
- horšie video
- horšia ergonómia držania
- displej je len výklopný a nie je dotykový
- nemá NFC
- obťažnejšie vyvolávanie RAW

- nemá NFC
- dlhšie preberanie zo spánku
- obmedzené použitie Multishot funkcie
- nepodporuje rýchly AF u starších objektívov Zuiko Digital
- komplikovanejšie nastavenie niektorých funkcií
- pre niekoho až príliš veľa funkcií

Záver

Obidva fotoaparáty patria k najobľúbenejším modelom, aj keď nie sú presne v rovnakej triede, priamo si konkurujú. Osobne mám rád obidva a obidva aj odporúčam a to bez váhania. Pri výbere tu nezohráva úlohu to, ktorý fotí lepšie, výborne fotia obidva. V obidvoch nájde fotograf výborný pracovný nástroj. Pozrime sa ešte raz v krátkosti, čím sa líšia.

Fujifilm poskytuje jedinečný charakter obrazu, čo ale spôsobuje, že nie každý RAW konvertor ho dokáže kvalitne spracovať. Obraz z Olympusu je sterilnejší (digitálnejší), ľahšie spracovateľný a univerzálnejší. To je výhodou, ak zároveň používate aj iný fotoaparát, napr. zrkadlovku. Pre niektoré motívy je tu výhodou špeciálny Multishot režim s vyšším rozlíšením.

A chcete fotoaparát intenzívne používať ako videokameru, bez debaty tu vedie Olympus s vysokým  dátovým tokom, množstvom nastavení, účinnou stabilizáciou a výborným zaostrovaním. Účinná stabilizácia Olympusu môže byť veľkou výhodou, aj keď sa dá bez nej zaobísť. Pri fotení s X-10 mi však stabilizácia niekedy riadne chýbala.

Významný je rozdiel v ergonómii ovládania. Olympus je vybavenejší a ovládaním zodpovedá súčasným moderným fotoaparátom i keď v retro dizajne. Fujifilm je digitálnou kópiou filmových fotoaparátov, od ktorých takmer presne preberá mechanické nastavenie expozície a mechanické prepínanie rôznych funkcií. Nebyť displeja, máte pocit, že držíte 30-40 ročný fotoaparát. Obidva fotoaparáty sa ovládajú výborne i vďaka mnohým funkčným tlačidlám. To čo Olympus stráca v mechanických ovládačoch, doháňa dotykovým nastavením.

Fotografiu robí snímač a objektív. Tie rozhodujú a pri výbere zohrávajú podstatnú úlohu. Rozdiel medzi snímačmi sme si popísali, je hlavne o rozdielnom charaktere obrazu. Tam, kde iný výrobcovia doplácajú na horšie portfólio objektívov, si fanúšikovia Olympusu a Fujifilmu nemôžu sťažovať. Obidve značky majú nielen široké, ale i kvalitné portfólio objektívov. Jednoduchšie je vyberať si u Fujifilmu, kde sa rozhodli vyrábať najmä vysokokvalitné pevné objektívy, doplnené niekoľkými transfokátormi. Dokonca ani u najlacnejších objektívov sa nejde pod slušný štandard.

Olympus má portfólio o niečo väčšie, ale nájdete tu aj priemerné objektívy. To neznamená, že je tu núdza o kvalitné kúsky. Naviac k nim môžeme pripočítať veľmi slušné portfólio plne kompatibilných objektívov Panasonic.

Produkty Fujifilm sú celkovo viac retro v dizajne i ovládaní. Zo všetkých značiek najlepšie zachovávajú v sebe ducha analógovej fotografie. Preto je okolo tejto značky vytvorený takmer kult.

Olympus tiež ťaží s popularity retra. Je však modernejší a nebojí sa do svojich fotoaparátov dať všetko, čo sa dá a niekedy aj naviac (Multishot, Live Composite atď.). Viac funkcií = viac zábavy.

Nehľadali sme tu globálneho víťaza, ale fotoaparát/systém, ktorý by najlepšie vyhovoval vaším potrebám. Dúfam, že vám tento prehľad, či skôr porovnanie, aspoň trochu pomohol pri výbere.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
landov
2016-01-05 09:01:29
Moj pocit je, ze sa tu porovnava neporovnatelne (m4/3 vs APSC), cim mi osobne unika zmysel. Takisto akoby sa porovnavalo APSC vs FF.
 
blahoslav J B Art
2016-01-05 09:18:40
príspevok od: landov
Moj pocit je, ze sa tu porovnava neporovnatelne (m4/3 vs APSC), cim mi osobne unika zmysel. Takisto akoby sa porovnavalo APSC vs FF.
to akoze ked ma niekto mensi penis ako druhy, tak sa nemozu porovnavat v tom, aki su dobri manzelia?
inak ja som dilemu, ci Olympus alebo Fuji, vyriesil tak, ze mam oba systemy ... aj ked nizsie a starsie modely OMD M10 a X-E1 ... (no dobre, kdesi v skrini dochodcov mam este stary Canon 350D)
 
jan21
2016-01-05 09:24:59
príspevok od: landov
Moj pocit je, ze sa tu porovnava neporovnatelne (m4/3 vs APSC), cim mi osobne unika zmysel. Takisto akoby sa porovnavalo APSC vs FF.
Tu Karol skôr porovnáva fotoaparáty (veľkost, prevedenie tela, ovládanie....). Snímače majú iné rozmerom ale rovnaké rozlíšením!!, čo vlastne dáva skoro porovnateľné výstupy pixel:pixel a ide len o kvalitu objektívov. A keď je kvaltia skiel podobná tak potom už len sw spracovania v aparáte alebo keď chceš podrobne skúmať rozdiela tak výstup v RAW a sw v pc je tiež rovnaký.
Myslím že ANO, daju sa porovnať a rozdiel je v detailoch...(the devil is hidden in the details)!

PF2016,
 
jan21
2016-01-05 09:37:17
príspevok od: blahoslav J B Art
to akoze ked ma niekto mensi penis ako druhy, tak sa nemozu porovnavat v tom, aki su dobri manzelia?
inak ja som dilemu, ci Olympus alebo Fuji, vyriesil tak, ze mam oba systemy ... aj ked nizsie a starsie modely OMD M10 a X-E1 ... (no dobre, kdesi v skrini dochodcov mam este stary Canon 350D)
Ja nemám ani jeden, stále ale škúlim po nejakom, len stále mi na CSC foťákoch niečo vadí a to som s nimi fotil dosť..(hľadáčik, ovládanie, titernosť..malosť, nemožnosť ovládania v rukaviciach...) a tak vláčim kilo a pol až dve (7D) alebo vo vačku compakt.

...a v skrini ešte filmový FED3 a Canon300 ostatné staršie aj stredoformáty sú už preč.

 
smartin
2016-01-05 10:38:07
Nakoniec asi vsak rozhodne cena
 
markato1
2016-01-05 10:58:45
ja som si zatial nevybral ziaden a to som dost chcel..mozno neskor nieco..neponahla to
 
blahoslav J B Art
2016-01-05 11:04:33
príspevok od: jan21
Ja nemám ani jeden, stále ale škúlim po nejakom, len stále mi na CSC foťákoch niečo vadí a to som s nimi fotil dosť..(hľadáčik, ovládanie, titernosť..malosť, nemožnosť ovládania v rukaviciach...) a tak vláčim kilo a pol až dve (7D) alebo vo vačku compakt.

...a v skrini ešte filmový FED3 a Canon300 ostatné staršie aj stredoformáty sú už preč.

aj ja som predtym nosli zrkadlovku Canon 350D s dvoma objektivmi a k tomu este kompakt ... a teraz namiesto toho nosim kompakt s vymennymi objektivmi ... dva v jednom
 
JohnNewton
2016-01-05 11:55:57
príspevok od: landov
Moj pocit je, ze sa tu porovnava neporovnatelne (m4/3 vs APSC), cim mi osobne unika zmysel. Takisto akoby sa porovnavalo APSC vs FF.
A pre čo nie. Kľudne porovnaj Foveon a FF. Je to blbé, ale pri nízkom ISO FF prehráva, a to za zlomok ceny (ak to zredukujeme na kvalitu výstupu)
 
JohnNewton
2016-01-05 12:00:33
príspevok od: jan21
Ja nemám ani jeden, stále ale škúlim po nejakom, len stále mi na CSC foťákoch niečo vadí a to som s nimi fotil dosť..(hľadáčik, ovládanie, titernosť..malosť, nemožnosť ovládania v rukaviciach...) a tak vláčim kilo a pol až dve (7D) alebo vo vačku compakt.

...a v skrini ešte filmový FED3 a Canon300 ostatné staršie aj stredoformáty sú už preč.

Ak Ti to vadí, nič s tým neurobíš . Možno CSC s ovládaním zrkadlovky, ak sa objaví napr. P GH5. Ja chcem aj komfortné video, tak že moc na výber nemám.
 
matpi
2016-01-05 15:51:37
Mam Fuji a nechapem, preco Adobe ani po styroch rokoch stale nepodporuje fuji fotoaparaty a objektivy. Na druhej strane, skusal som rawy upravovat aj v spominanom capture one a rozdiel bol oproti lightroomu minimalny, ale aj tak je to pre mna nepochopitelne.
 
JohnNewton
2016-01-05 16:14:57
príspevok od: matpi
Mam Fuji a nechapem, preco Adobe ani po styroch rokoch stale nepodporuje fuji fotoaparaty a objektivy. Na druhej strane, skusal som rawy upravovat aj v spominanom capture one a rozdiel bol oproti lightroomu minimalny, ale aj tak je to pre mna nepochopitelne.
Pre mňa je nepochopiteľné skôr to, že Fuji neuviedlo na trh k svojmu neštandardnému X trans kvalitný RAW konvertor, tak ako sigma k Foveonu.
 
landov
2016-01-05 16:33:36
príspevok od: matpi
Mam Fuji a nechapem, preco Adobe ani po styroch rokoch stale nepodporuje fuji fotoaparaty a objektivy. Na druhej strane, skusal som rawy upravovat aj v spominanom capture one a rozdiel bol oproti lightroomu minimalny, ale aj tak je to pre mna nepochopitelne.
LR 6 mi podporuje Fuji x100s
 
Marconi
2016-01-05 17:49:57
Ahojte.

Ďakujem za cenné info. Mne by sa hodilo aj porovnanie XT-10 s OM-D EM10 Mark II (asi by som veľa chcel ). Mierna chybička v odseku Zaostrovanie, XT10 má hybrid AF. Držím palce.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2016-01-05 21:47:50
Karol to veľmi pekne zhrnul. Ono sú to podobné foťáky, skôr si tam treba dosadiť nový Olympus OMD EM10 II. Olympus má pre mňa stále asi o niečo málo lepší AF a trošku lacnejšie objektívy (niektoré), Fujina zas lepšie umožňuje pracovať s DOF a aj zas menej šumí, čo vidieť ale tak na ISO 1600-3200. Sú to dosť malé rozdiely. Dosť zaváži aj iný pomer strán pri fotení 3:4 a 2:3
 
blahoslav J B Art
2016-01-06 10:19:36
a kto by chcel s fotakom Olympus OMD M5 II zazit nejaku divocinu, bude mat moznost
http://www.digineff.cz/clanek/objektivy/olympus-mzuiko-digital-ed-300mm-f40-pro
a
http://www.digineff.cz/clanek/leica/leica-dg-vario-elmar-100-400-mm40-63-asph
 
stano66
2016-01-07 22:21:32
rok som špekuloval. bol som si pozrieť a vyskúšať Fujinu, mal som mesiac požičaný Olympus. Kúpil som si Oly 5, Mark II (s Pro sklami) a som veľmi spokojný. Nikon 800 E s asi 6 objektívmi leží v skrini a zrejme si bude hľadať nového majiteľa.
 
sharkyyy
2016-01-10 20:27:31
Fuji by malo najme zapracovat na videu, a obohatit ho o neake funkcie. Co sa tyka ficurov pri foteni, z clanku to tak nevyzneje, ale ma ich dostatocne-vsetko dolezite. Ma to time lapse, panoramu, ovladanie mobilom s prenosom obrazu, focus peaking. Pri nastaveni iso sa da nastavit minimalny cas, ktory dosiahne a az nasledne zacne zvysovat iso.
Mozno ten Live Bulb by sa zisiel.
 
A1ex
2016-02-02 16:59:13
Mňa by celkom zaujímalo porovnanie Fuji s Lumixom G7. Zaujímavé foťáky
 
Barb77
2020-07-20 11:26:04
a čo poviete na Fujifilm X-T100?? v porovnaní s Olympusom OM-D E-M10 MARK II? Vďaka za radu.
 
fatality
2020-07-20 12:21:58
príspevok od: Barb77
a čo poviete na Fujifilm X-T100?? v porovnaní s Olympusom OM-D E-M10 MARK II? Vďaka za radu.
vystup lepsi u Fuji..ale fotak pomalsi..
 
Barb77
2020-07-21 23:10:26
príspevok od: fatality
vystup lepsi u Fuji..ale fotak pomalsi..
vďaka za radu ešte sa chcem spýtať ktorý sa ľahšie ovláda? Som začiatočník..
 
fatality
2020-07-22 09:23:16
príspevok od: Barb77
vďaka za radu ešte sa chcem spýtať ktorý sa ľahšie ovláda? Som začiatočník..
myslim,ze je to jedno..obidva maju aj rezim automatiky,aj poloautomatiky aj manualny..
mozno by bolo fajn skocit do kamennej predajne skusit si ich..vzdy je to individualne..
napriklad,okrem ineho,orientacia v menu a pod..
 
Barb77
2020-07-22 20:06:57
príspevok od: fatality
myslim,ze je to jedno..obidva maju aj rezim automatiky,aj poloautomatiky aj manualny..
mozno by bolo fajn skocit do kamennej predajne skusit si ich..vzdy je to individualne..
napriklad,okrem ineho,orientacia v menu a pod..
OK vďaka za radu
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované