Hore

Samsung Galaxy S7 edge

Po čase tu opäť máme test jedného zo špičkových fotomobilov. Možno toho najlepšieho vôbec.

Nový fotomobil od Samsungu sprevádza nielen veľká reklamná kampaň, ale aj viac než priaznivé recenzie. Mal som tú možnosť na pár dní ho vyskúšať. Keďže sme fotografický portál, zameral som sa na modul fotoaparátu. Recenzií, ktoré sa venujú telefonickej časti, operačnému systému a hardvéru celkovo, nájdete na internete dostatok od odbornejšie zameraných recenzentov ako som ja.

Prvý dojem

Naživo pôsobí telefón lepšie ako na obrázkoch, reklamná kampaň je graficky nemastná-neslaná. Prívlastok “edge” označuje zaoblené hrany displeja. Tento prvok vytrháva telefón zo šedivého dizajnového priemeru. Zároveň ho robí relatívne úzkym a tak aj pri väčšej uhlopriečke displeja sa drží relatívne pohodlne. Spredu i zozadu je mobil zo skla, kovový je obvodový rámik. Telefón sa podobá na svojho predchodcu, ten mal však strieborný rámik, ktorý sa mi páčil viac ako grafitový u S7 edge. Na výber je  viacero farebných variant, z ktorých si určite vyberiete.

Prvé kroky smerovali do aplikácie Fotoaparát. Po pár minútach mi bolo jasné, že funkčne tu máme nadpriemer. Galaxy S7 edge je zameraný na najnáročnejších používateľov, nechýba dokonca ani formát RAW.

Špecifikácia

  • Čipset: Samsung Exynos 8890 Quad-core (2.15GHz + 1.6GHz)
  • RAM: 4 GB
  • Úložisko: 32 GB alebo 64 GB, rozšíriteľné (podpora microSD do 200 GB)
  • Displej. 5,5” Dual Edge Quad HD super AMOLED, 2560 x 1440 pixels (534 ppi), Gorilla Glass
  • Zadný fotoaparát:   Sony IMX260 CMOS 1/2.6”, 12Mpx dual pixel CMOS, objektív 4,2 mm (135 EQ = 26 mm), fF1,7, optická stabilizácia
  • Zaostrovanie: hybridné PDAF
  • Predný fotoaparát: 5 Mpx
  • LED blesk: áno, Dual LED
  • Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou TouchWiz
  • Batéria: 3600 mAh
  • Odolnosť: vodotesný a prachotesný, IP68 certifikát
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 MU-MIMO Bluetooth v4.2, ANT+, USB 2.0, NFC, GPS, Glonass
  • Audio: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA
  • Video: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
  • Rozmery: 150.9 x 72.6 x 7.7 mm
  • Hmotnosť: 157 g
  • Ostatné: Accelerometer, Barometer, Fingerprint, Gyro, Geo-magnetic, Hall, HRM, Proximity, RGB Light

Samsung Galaxy S7 edge v praxi


Pri testovaní mi robil spoločnosť aj ministatív Joby Gorilapod s držiakom mobilného telefónu.

Začnem mínusom. Tým je tenkosť fotoaparátu a hladký sklenený povrch. Pokiaľ telefonujete alebo sa hráte s aplikáciami, nie je to až tak kritické, pri fotení som mal však veľké obavy, aby mi prístroj nevykĺzol z rúk. Byť to môj mobil, okamžite by som k nemu dokúpil ochranné puzdro, najlepšie s protišmykovou úpravou.

Mierne výhrady mám aj k zaobleným hranám displeja. Dizajnovo je to atraktívne, ale občas sa stáva, že nechtiac niečo prepnete, najmä pri fotení. Potešil ma štandardný Micro USB konektor, novší USB C má zatiaľ malé rozšírenie.

Spracovanie fotoaparátu je prvotriedne. Fotoaparát vytŕča menej a nestretol som sa s tým, že by mi prekážal pri manipulácii s prístrojom.




Odporúčam okamžite dokúpiť ochranné puzdro, hladký povrch fotoaparátu môže spôsobiť, že vám vykĺzne z ruky.

Toto je test fotografickej časti prístroja, ale pridám pár poznámok aj k tým netelefonickým. Že sa jedná o vlajkovú loď poznať pri práci s aplikáciami. Všetky bežia rýchlo. Páči sa mi grafické rozhranie, prehľadnosť i funkčnosť inštalovaného Androidu 6.0.1 Marshmallow s nadstavbou TouchWiz. Google spravil so svojim OS veľký skok dopredu.

Skosené zaoblené hrany nie sú len tak na parádu. Edge Screen je nadstavba ovládania, z hrany môžete palcom “vytiahnuť” panel s ikonami aplikácií, ale i widgetami (kompas, pravítko…).  Edge Screen slúži na to, aby ste nemuseli odchádzať z aplikácie a rýchlo spustili inú. Ak si na to nezvyknete, môžete Edge Screen deaktivovať.


Skosené zaoblené hrany nie sú len na parádu. Palcom môžete “vytiahnuť” ikony aplikácií alebo iných šikovných pomocníkov.


U 32 GB verzie je k dispozícii 25GB voľného miesta, preto príde vhod slot pre microSD kartu.

K príjemným vychytávkam patrí možnosť nechať na displeji trvale zobrazovať dátum, čas a iné informácie. Ja som si nastavil, aby mi zobrazoval čas a mesačný kalendár. Možnosti zobrazenie rozšírite doinštalovaním ďalších šablón.

Príjemne ma prekvapila výdrž batérie, veď má aj nadštandardných 3600 mAh. Konečne som vyskúšal aj bezkáblové nabíjanie. Je veľmi pohodlné. Telefón len položíte na platformu a začne sa nabíjať, kedykoľvek ho môžete zobrať bez toho, aby ste museli odpájať kábel.

Spomenúť musím odolnosť prístroja proti prachu a striekajúcej vode. Nedá sa s ním potápať ako s niektorými Xperiami od Sony, ale odolnosť poteší, napríklad ak vám kamarát nechtiac obleje telefón pivom. Dokonca prežije aj krátky pád do plytkej vody. Mobil spĺňa podmienky pre certifikát IP68.

Veľmi dobre sú všetky vychytávky nového telefónu popísané na stránkach Samsungu.

Displej

5,5” Quad HD (534 ppi) je nielen neskutočne ostrý, ale naviac aj jasný. Po prvýkrát môžem povedať bez preháňania, že displej je výborne čitateľný aj na priamom slnku. Ak pustíte jas na maximum po tme, budete nepríjemne oslnení.

Pamätám si na OLED displeje, ako preháňali saturáciu farieb. Tento sa oveľa viac blíži realite. Ak porovnávate scénu, ktorú máte pred sebou s tým, čo je na displeji, vidíte len minimálne rozdiely (ak nemáte aktivovaný obrazový efekt). Presvedčil som sa o tom aj pri fotografovaní referenčnej farebnej tabuľky Colorchecker Passport (výsledky v časti venovanej obrazovej kvalite). Naviac môžete prepnúť spôsob zobrazovania farieb. Ak sa vám páčia výrazné farby, môžete si ich aktivovať. Potešil ma špeciálny zobrazovací režim pre foto a video.

Fotoaparát

Na fotoaparát som sa vyslovene tešil, nový snímač s duálnou technológiou pixelov a svetelný objektív dávajú tušiť veľký obrazový potenciál.

Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 12 Mpx, vyrobený je technológiou CMOS. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpx. Prepáčte, že ju nezrecenzujem, ale vážne nie som priaznivcom selfie.

Objektív hlavného fotoaparátu má výbornú svetelnosť F1,7. Z EXIFU som vyčítal jeho ohniskovú dĺžku 4,2 mm, ktorá uhlom záberu zodpovedá 26 mm plnoformátovému objektívu. Na mobil je to slušne širokouhlý objektív.


Rýchle zaostrovanie je veľkou prednosťou testovaného modelu. Pričinila sa k tomu technológia fázovej detekcie Dual Pixel Sensor.

Fotoaparát spustíte cez ikonku, ale oveľa praktickejšie je to dvojitým stlačením Home tlačidla. Štart fotoaparátu je skutočne rýchly. Spúšť môžete aktivovať dotykom, alebo stlačením jedného z tlačidiel ovládania hlasitosti. Pri podržaní sa aktivuje sériové snímanie. Hrozí tu však riziko roztrasenia, keďže na tlačidlá treba vyvinúť vyššiu silu.


26 mm objektív je dostatočne širokouhlý pre snímanie pamiatok, ktoré bývajú jedným z najfotografovanejších motívov.

K výbave fotoaparátu patrí aj Dual LED flash. Vďaka dvom diódam s rôznou teplotou môže prístroj meniť teplotu blesku podľa okolitých svetelných podmienok. Výkon LED bleskov je samozrejme obmedzený. Využijete ho na kratšie vzdialenosti za horších svetelných podmienok.

Fotografické režimy

Výbava fotoaparátu je veľmi dobrá, ako sa na špičkový fotomobil patrí. Miesto hrania sa s efektami (žiadne dinosaury ako u Sony Xperia), je dôraz kladený na praktické funkcie. Okrem nižšie uvedených režimov si môžete ďalšie stiahnuť. Z tých zaujímavejších spomeniem program Sport.


Ponuka foto a video režimov, ďalšie si môžete doinštalovať.

Automatika - základný režim s možnosťou voľby rozlíšenia a pomeru strán. V ponuke j len formát JPG. Ovládať môžete LED blesk, samospúšť, vybrať si z efektov (pomerne striedmych). Z hľadiska expozície je najzaujímavejšia funkcia HDR, ktorá účinne rozširuje dynamický rozsah. Má tri režimy: ON, OFF a AUTO. Odporúčam ju používať pri vysokokontrastnom osvetlení. Výsledky sú skutočne dobré. Praktická je korekcia expozície, ktorú aktivujete dotykom. Nechýba zámok zaostrenia a expozície. Aj v automatike má skúsenejší fotograf dostatok funkcii pre ovládanie zaostrenia a expozície.


JPG s aktivovaným HDR, HDR funguje veľmi dobre, pritom sú fotografie prirodzené.

Profesionálny - tí najnáročnejší budú fotografovať v tomto režime. Minimálne z dôvodu, že tu môžu zvoliť formát RAW (DNG). Nastavení je tu oveľa viac a blížia sa pokročilým fotoaparátom. Aj tu môžete voliť rozlíšenie a pomer strán, ovládať LED blesk a samospúšť. Naviac máte k dispozícii nastavenie spôsobu merania a zaostrovania. Je tu ďalej korekcia expozície, nastavenie expozičného času, citlivosti ISO, vyváženia bielej a vyberať môžete z viacerých obrazových profilov. Bonusom je pamäť na 3 užívateľské nastavenia.

Fotoaparát v profesionálnom režime.

Panoráma - Funkcia panorámy ma skutočne dostala. Funguje systémom stlač spúšť a otáčaj telefónom. Kedykoľvek môžete snímanie zastaviť, takže nemusíte ísť až na najširší uhol. Väčšina panorám snímaných kontinuálne ma na výšku okolo 2000 bodov, tu je to 3888 bodov! Rozlíšenie sa tak pohybuje v desiatkach MB. Algoritmus spájania je veľmi dobrý. Zaujímavé je, že v telefóne si môžete prehrať panorámu, pritom je v nej aj pohyb ako vo video. V panoráme sa pohybujete nakláňaním telefónu. Panoráma sa dá vyexportovať aj ako video.


Panoráma snímaná na výšku, 9568x3888 bodov, rozlíšenie ako z profesionálnej zrkadlovky.

Selektívne zaostrenie - pri fotení objektov vzdialených do 50 cm urobí táto funkcia niekoľko záberov z rôznym zaostrením a spojí ich do jedného. Pri prezeraní môžete zvoliť zaostrenie na objekt alebo pozadie, prípadne zaostrenia zlúčiť do fotky s väčšou hĺbkou ostrosti. Ide teda o kombináciu funkcií Postfocus a Focus Stacking.

Videokoláž - 6 sekundový videoklip zložený zo 4 videí, poslúži ako krátka videopohľadnica.

Živé vysielanie - streamovanie videa na You Tube.

Pomalý pohyb - video v HD rozlíšení s obľúbeným “slow motion” efektom, spomalené je 8x. Kvalita je slušná

Virtuálna snímka - po stlačení spúšte obkrúžite objekt. Pri prezeraní sa na neho môžete potom pozerať z ľubovoľnej strany. Pohyb riadite dotykom alebo otáčaním telefónu. Funkciu môžete využiť napr. pri predvádzaní novej lampy, ktorú ste si domov kúpili.

Jedlo - účel tohto režimu je zrejmý, slúži na fotografovanie jedla. Food photografy je po selfie asi druhý najrozšírenejší žáner. Pri fotení môžete zvýrazniť vybranú oblasť, napríklad tanier so zákuskom. Okrem toho môžete nastaviť tónovanie fotografie do teplých alebo studených odtieňov.

Hyperčasozberné snímanie - časozberné video. Podľa snímaného motívu prístroj sám určí frekvenciu snímania. Ukážku nájdete v sekcii Video.

Zaostrovanie

Na telefón je zaostrovanie neskutočne rýchle. V profesionálnom expozičnom režime vidíte zelené štvorčeky AF senzorov, ako sa rýchlo premiestňujú podľa aktuálnej kompozície. Veľmi to pripomína pohľad na kontinuálne zaostrovanie Sony A6000. V automatike senzory nevidíte, ale môžete dotykom určiť, kam má fotoaparát zaostriť. Nechýba detekcia tváre. Fotoaparát má dokonca manuálne zaostrovanie, ktoré funguje mimochodom veľmi dobre.


Porovnanie automatického zaostrovania Samsungov S6 a S7.

Makro nie je silnou stránkou prístroja. Z najkratšej vzdialenosti nasnímate na šírku objekt s dĺžkou približne 7 cm, čo je mierka zväčšenia 1:2. Na malých chrobáčikov preto zabudnite. Pri snímaní detailov sa ukážu nedokonalosti objektívu, stred je ostrý, ale rohy neostré. Pri fotení kvetiniek si to nevšimnete, ale ak prefocujete nejaký dokument, tak áno.


Oveľa bližšie sa už nedostanete.

Obrazová kvalita

12 Mpx postačuje pre kvalitnú tlač až do formátu A2. Väčšina fotografií však papier nikdy neuvidí a skončí v internetových galériách a sociálnych stránkach ako Facebook, či Instagram.

Farby sú prirodzené a verné. Kontrolný obrazový profil, ktorý som si vytvoril pomocou Colorcheckera sa len málo odlišoval od toho zabudovaného. K celkovej spokojnosti prispelo dobré vyváženie bielej. Len pri fotení zelene sa WB snažilo kompenzovať premiéru zelenej posunom do purpurovej. V tomto prípade je lepšie použiť prednastavené WB podľa svetelných podmienok.


Referenčná tabuľka Colorchecker Passport, zabudovaný profil. Vernosť farieb je veľmi výborná.


Aplikovaný profil vytvorený podľa Colorcheckera. Výraznejšie sa zmenila len modrá, ktorá je tmavšia. S modrou majú problém aj profesionálne fotoaparáty.

Dynamický rozsah je na malý snímač dobrý, s prepalmi som sa stretával pomerne málo. Celkovo sa snaží automatika prepalom vyhýbať i za cenu miernej podexpozície. Najmarkantnejšie je to vo videu. Pri fotení funguje meranie expozície veľmi dobre a korekciu expozície som používal len zriedkavo.

Obrazovej kvalite by prospelo, ak by mal fotoaparát clonu. Tú nemá, expozíciu reguluje len expozičným časom a citlivosťou. Fotoaparát má vďaka širokému ohnisku a malému rozmeru snímača veľkú hĺbku ostrosti. Možnosť pricloniť by však zlepšila kresbu. Za krásneho slnečného dňa sa expozičný čas zbytočne pohybuje v časoch rádovo tisícin sekundy.

Modul fotoaparátu naplno využíva svetelnosť objektívu a tak aj za zlých svetelných podmienok nemusí príliš zvyšovať citlivosť ISO sprevádzanú vyššou úrovňou šumu. Šum tu však je a to už od najnižšej citlivosti. Spracovanie JPG ho dobre maskuje, ale v DNG odhalíte pravdu.

Za čo i len trochu lepších podmienok fotoaparát nastaví ISO 50. Šum je tu viditeľný, výraznejší je pri použití funkcie HDR.

Pri citlivosti ISO 200-250 je miera šumu porovnateľná so staršou APS-C zrkadlovkou pri ISO 1600. Šum má charakter filmového zrna a tak nepôsobí až tak rušivo. ISO 250 sa mi vidí ako horná hranica použitia pre náročnejších fotografov a fotoaparát sa snaží cez túto hodnotu nejsť.

Manuálne nastavíte citlivosť do ISO 800, automatika ide až po ISO 1250. Pri prezeraní na obrazovke telefónu si šumu takmer nevšimnete. V počítači je to iné. U JPG fotografií vidno silný odšumovací efekt, ktorý má za následok stratu jemných detailov. U RAW-u je tu monochromatický šum, ktorý ponecháva dostatok jemných detailov. U ISO 800 môžete tlačiť dostatočne kvalitné fotografie formátu A4.


JPG, ISO 250. Aj pri tejto relatívne nízkej citlivosti je zásah odšumovania už výrazný.

RAW nie je u telefónov samozrejmosťou. Toto je však vlajková loď a tak tu nechýba. Sympatické je, že sa jedná o RAW v DNG formáte, ktorý je oveľa univerzálnejší. Do DNG môžete fotografovať v expozičnom režime Pro, kedy sa ukladá okrem RAW-u aj JPG fotografia. DNG umožňuje vylepšiť expozíciu a dynamický rozsah. Majiteľ telefónu sa s ním asi hrať nebude, predsa je to len krok naviac. V takom prípade odporúčam využívať funkciu HDR. Tá funguje veľmi dobre. Hlavne to nepreháňa a z fotografií nerobí neprirodzené akvarelové maľby.

DNG má jednu veľkú výhodu v tom, že máte pod kontrolou šum a doostrovanie. Oceníte to u fotografií snímaných za horších svetelných podmienok.

V galérii nájdete fotografie snímané priamo do formátu JPG i fotografie vyvolané z DNG, rozlíšite ich podľa názvu súboru.


DNG formát, ISO 800. Šum pôsobí prirodzene, rovnako ako na zrkadlovkách. Náročnejší mu dajú prednosť pred vyhladeným JPG.

Naposledy sme tu testovali Huawei P8, ktorý má tiež veľké fotografické ambície. Samsung ho s prehľadom poráža. Nemá síce funkcie pre prírastkovú nočnú expozíciu, ale obrazová kvalita je o viac ako triedu lepšia. JPG fotografie z Huawei sú farebne menej prirodzené, tiene menej prekreslené a poznačené odšumovaním. Horšie je prekreslenie jemných detailov.

V teste sme mali i Samsung Galaxy S6. Obrazovou kvalitou za S7 edge takmer nezaostáva až na výkon pri slabom osvetlení, kde S7 ťaží z väčších pixelov. Novinka ponúka väčší výkon, najnovší softvér a po fotografickej stránke oceníte najmä vylepšené zaostrovanie.


Porovnanie videa pri slabom osvetlení, vľavo S6, vpravo S7.

http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/blesky-a-ine/huawei-p8---specialista-na-nocne-zabery/

http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/samsung-galaxy-s4-zoom/

http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/samsung-galaxy-camera/

http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/blesky-a-ine/samsung-galaxy-s6---nielen-dobry-telefon/


Samsung Galaxy S7 edge je novým šampiónom v testoch DXOMark.

Video

Samsung Galaxy S7 edge zvláda video v UHD (4K) rozlíšení a samozrejme v nižších rozlíšeniach. Zatiaľ najrozšírenejšie Full HD video je možné snímať aj s frekvenciou 60FPS. Elektronická stabilizácia funguje len do Full HD rozlíšenia pri štandardnej frekvencii. Využíva sa pri tom plocha snímača, čo si hneď všimnete orezom obrazu, pri ktorom prídete o cenné stupne zo širokouhlého záberu.

Použitý je kodek H.264 s pomerne vysokou kompresiou. Video vo Full HD rozlíšení je dobrej kvality, ale UHD je o dve triedy lepšie. Aj bez stabilizácie nie je obraz až tak roztrasený, ako som čakal. Širokouhlý objektív na otrasy nie je až tak citlivý. Pri pohybe s kamerou je viditeľný “želatínový” efekt.

U videa mi vadilo ako pracuje expozícia, ktorá trochu prehnane reaguje na zmenu svetelných podmienok. Výborné je však automatické zaostrovanie.

Vyskúšal som aj spomalené video a hyperlapse, čiže zrýchlené video. U spomaleného videa musíte klip editovať a exportovať. Je však len v HD rozlíšení. Je dostatočne kvalitné, aby nebolo len na parádu. Hyperlapse video sa podarí podľa toho, čo snímate. Niekedy to vyzerá, že ho natočil komixový hrdina Flash.

V ukážkovom video som použil Full HD video, 4K video zmenšené na Full HD, Slowmotion i Hyperlapse.

Plusy a mínusy

+ spracovanie
+ utesnenie proti prachu a vode
+ displej
+ grafické rozhranie
+ rýchlosť
+ fotoaparát
+ micro USB
+ dvojitý LED blesk
+ trvalé zobrazenie času, dátumu a stavu batérie na displeji
+ slot pre microSD kartu
+ panoramatický režim
+ rýchlé nabíjanie (aj bezkáblové)

-  ergonómia držania
-  tlačidlá vedľa Home by mohli svietiť trvale (nenašiel som, kde by sa dali zapnúť trvale, ale možno som len zle hľadal)
-  expozícia vo videu
-  stabilizácia videa len do Full HD rozlíšenia
-  nepodporuje Adoptable Storage
-  mono reproduktory
-  cena

Záver

Priznám sa, nečakal som, že Galaxy S7 edge bude tak dobrý telefón i fotoaparát. Vysoký výkon, najnovší Android, fantastický displej a perfektný fotoaparát. Oceňujem, že výrobca použil snímač s rozumným rozlíšením 12 Mpx. Miesto honby za vysokým rozlíšením zapracoval na zaostrovaní, presnej expozícii a vyladení farieb. Úplne ma dostal panoramatický režim a samozrejme zaostrovanie, ktoré konkuruje rýchlosťou tomu z pokročilých fotoaparátov. Aj keď je doménou takýchto prístrojov najmä pekné slnečné počasie, S7 si poradí aj za horších svetelných podmienok. Vďačí za to vysokej svetelnosti a novému citlivejšiemu snímaču. Najnáročnejší využijú i formát DNG, s ktorým majú pod kontrolou expozíciu, farby a mieru odšumenia a doostrenia.

Nás samozrejme zaujíma ako fotí a sníma video hlavný fotoaparát, S7 edge nesklame ani “selfíčkarov”. Ponúka režimy pre lepšie nasvietenie a dokonca aj 120°selfie pre skupinové fotografie.

Video je vďaka 4K rozlíšeniu veľmi kvalitné, najmä pri prehrávaní na TV s menším Full HD rozlíšením. Výborný dojem kazí len expozičná automatika.

Samsung Galaxy S7 edge zbiera po svete najvyššie ocenenia nielen od recenzentov, ale hlavne od užívateľov. Musím sa k ním pripojiť. Len ťažko hľadať vydarenejší fotomobil.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2016-03-30 07:41:06
"Pri snímaní detailov sa ukážu nedokonalosti objektívu, stred je ostrý, ale rohy neostré"
Nebude to sposobene skor tym, ze telefon ma pevnu clonu a pri ostreni na blizko sa najviac prejavi (relativne) mensia hlbka ostrosti (stred je zaostreny, ale okraje su uz mimo hlbky ostrosti) ?
 
Matt83
ocenenie redakciou 2016-03-30 09:15:15
"Nemá síce funkcie pre prírastkovú nočnú expozíciu" samozrejme ma v rezime (profesionalny) tam sa daju nastavit dlhsiu expoziciu do 10sek.
 
Matt83
ocenenie redakciou 2016-03-30 09:17:30
príspevok od: Matt83
"Nemá síce funkcie pre prírastkovú nočnú expozíciu" samozrejme ma v rezime (profesionalny) tam sa daju nastavit dlhsiu expoziciu do 10sek.
screenshot
 
Paladin25
2016-03-30 10:43:06
príspevok od: z80
"Pri snímaní detailov sa ukážu nedokonalosti objektívu, stred je ostrý, ale rohy neostré"
Nebude to sposobene skor tym, ze telefon ma pevnu clonu a pri ostreni na blizko sa najviac prejavi (relativne) mensia hlbka ostrosti (stred je zaostreny, ale okraje su uz mimo hlbky ostrosti) ?
asi nie kedže p. Srnec písal že je to vidieť hlavne pri fotení dokumentov a tie asi budú v jednej HO
 
Roman Point
2016-03-30 11:15:52
príspevok od: Matt83
"Nemá síce funkcie pre prírastkovú nočnú expozíciu" samozrejme ma v rezime (profesionalny) tam sa daju nastavit dlhsiu expoziciu do 10sek.
Aj viac nie? Do 30sec. By to malo ísť podľa mňa.
Minuloročný fotomobil roka ( podľa EISA ) má 30sec expozíciu Bulb myslím že nie.
 
Roman Point
2016-03-30 11:27:39
No vyzerá to že sa v niektorých parametroch ( veľkosť snímača, clona ) Dotiahol na rok starú G4
Ale napr. G4 má stabilizáciu aj pri 4K videu, Predný ( "nepotrebný ) fotoaparát 8Mpx nahráva FHD videa, Obraz je ostrý až po okraj snímku atď atď.

Ale to je minuloročný sneh treba počkať na G5ku a jej prvé testy
Samsung má výhodu že ako prvý vidal upgrade. Takže to ako je dobrý a či je dobrý je relatívne. Treba počkať na ďalšie vlajkové lode a potom hodnotiť
 
z80
2016-03-30 18:06:32
príspevok od: Paladin25
asi nie kedže p. Srnec písal že je to vidieť hlavne pri fotení dokumentov a tie asi budú v jednej HO
To zavisi od toho, ci je rovina ostrosti naozaj rovina, alebo skor gulova plocha (bezna vec u jednoduchsich objektivov), kde potom bude okraj dokumentu v inej vzdialenosti ako stred (a teda aj mimo rovinu ostrosti).
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované