Hore

Profoto B1 500 Air TTL - voľnosť s TTL (update)

V roku 2011 sme v redakcii, krátko odskúšali profesionálne štúdiové blesky Profoto D1. Presvedčili sme sa, že Profoto je absolútnou svetovou špičkou a odvtedy sa nám nič lepšie do rúk nedostalo. Teraz tu máme nový blesk, ktorý akoby D1-ke z oka vypadol. Ale len na prvý pohľad.

Špecifikácia

Výkon blesku Profoto B1 500 Air TTL je 500 Ws, nastaviteľný v rozsahu 2 a 500 Ws, po 1/10 stupňa. Recyklačný čas je, podľa nastaveného výkonu, 0,1 až 1,9 sekundy. Pilotné LED svetlo, s možnosťou proporcionálneho alebo manuálneho ovládania výkonu, má výkon 20W (ekvivalent 70W halogénovej žarovy). Pilotné LED svetlo vydrží pri plnom výkone svietiť cca 90 minút. Teplota svetla je približne 3000°K.

Blesk má dva režimy ovládania: Freez - kratšia doba záblesku. Normal - farebne vyvážený záblesk. V režime Freez je doba trvania záblesku 1/19 000 - 1/1000 s. V ražime Normal je to 1/11 000 - 1/1000 s.

Pri nastavení na nízky výkon dokáže B1 odpáliť až 20 výbojov za sekundu, čo je oveľa viac ako dokážu systémové blesky pri rovnakom výkone.

Oficiálne stránky.

Prospekt v PDF.

Charakteristika a využitie

Každý, kto bol niekedy v ateliéri videl štúdiové zábleskové svetlá. Veľké blesky s pilotnými žiarovkami, napojené na elektrickú sieť, umožňujúce používať širokú škálu modifikátorov svetla (softboxy, dáždniky, komínky...). Tieto blesky sa ovládajú manuálne, výkon sa často nastavuje tak, že sa použije flashmeter - expozimeter schopný merať intenzitu krátkeho záblesku. Práca so štúdiovými bleskami býva nekomfortná. Pokiaľ nemáte závesný koľajnicový systém, prekážajú vám stojany a káble. Pokiaľ zmeníte setup rozostavania svetiel, alebo vymeníte modifikátor, musíte zisťovať ako nastaviť výkon a expozičný trojuholník. Väčšine fotografov to až tak nevadí, patrí to k práci v ateliéri. Zvykli sme si. Komfort nám v posledných rokoch prinieslo rádiové ovládanie bleskov, či dokonca ovládanie cez počítač. Káblov a ani nutnosti nastavovania výkonu blesku sme sa tým nezbavili. Musel prísť blesk Profoto B1.

Profoto B1 je štúdiový blesk pre použitie v interiéri i exteriéri. Práve v exteriéri sa ukážu jeho prednosti. Na prvý pohľad sa takmer nelíši od blesku Profoto D1, z ktorého aj vychádza. Veď prečo meniť niečo, čo sa tak dobre osvedčilo? Stačí len pridať niečo, čo osvedčenú koncepciu ešte vylepší.

Oproti D1-ke sa zmenil zadný ovládací panel. Jednoduchý dvojznakový displej bol nahradený podrobnejším veľkoplošným LED displejom s výborne čitateľnou inverznou grafikou. Ubudlo pár tlačidiel, nie však na úkor pohodlnosti ovládania.


Dizajn B1 sa od D1 príliš nelíši. Pozornejší si všimnú batériu na boku a absenciu napájacieho kábla.




Priestor pre batériu.

V posledných rokoch sa rozmohlo používanie malých bleskov, pri fotení v štýle ateliérových bleskov. Túto techniku nazývame Strobist. Malé blesky majú samostatné napájanie batériami typu AA, nemusíte riešiť napájanie z rozvodnej siete, alebo ťažkých externých batérií. Plusom je aj riadenie bleskov v TTL režime (pri použití systémových bleskov). Limitujúci je výkon týchto malých bleskov v exteriéri za denného svetla a aj možnosť pripojiť väčšie a účinnejšie modifikátori svetla.

Profoto B1 je prvý blesk, ktorý prepája svet Strobist so svetom ateliérových zábleskových systémov. Ateliérové blesky sa používajú aj mimo ateliéru. Veľkým problémom je pri tom napájanie. K bleskom je potrebné dokúpiť externé generátory, čo sú vlastne zariadenia obsahujúce vysokokapacitné a ťažké akumulátory. Pri dlhšom fotení, potrebujete aj náhradné akumulátory do týchto generátorov. Preprava a manipulácia s takýmto systémom je komplikovaná. Profoto B1 fotenie v exteriéri výrazne zjednodušuje. Ako som spomínal, zachováva to, čo je na ateliérových bleskoch dobré a pridáva k tomu vylepšenia, najmä pre prácu v exteriéri, vlastne celkovo mimo ateliéru. Tým prvým je akumulátor, ktorý sa pripája priamo na blesk. Pri nastavenom plnom výkone má kapacitu 220 zábleskov.

Druhým, dá sa povedať prevratným vylepšením, je zabudovanie TTL ovládania. Podporované sú zatiaľ fotoaparát Canon a Nikon. Vďaka TTL môžete s bleskom pracovať rovnako, akoby ste používali systémový blesk. Kľudne aj v automatických expozičných režimoch. Komunikáciu medzi bleskom a fotoaparátom zabezpečuje rádiový ovládač (triger). Vysielač sa nasadí na fotoaparát, prijímač je zabudovaný do blesku. Vysielač má displej, na ktorom nastavíte všetko, čo potrebujete pre ovládanie blesku. Kto používa rádiové ovládanie pri systémových bleskoch, bude u Profota B1 ako doma.




Detail stavového dipleja a ovládacích prvkov. Displej je väčší ako u rady D1.


Rádiový vysielač kompatibilný s fotoaparátmi Nikon, podporuje i-TTL meranie záblesku. Nie je možné ho použiť s inými fotoaparátmi. Praktické je naklonenie panelu ovládania smerom k fotografovi.


Univerzálne ovládanie, ale bez podpory TTL.

Akumulátor typu Li-Ion má kapacitu 3 Ah. Nabíja sa po pripojení k externej nabíjačke. Na plnú kapacitu to trvá niečo cez 3 hodiny. V ponuke je aj rýchlonabíjačka schopná akumulátor nabiť približne za hodinu. Praktické je, že akumulátor má v sebe zabudovanú kontrolu kapacity - 4 diódy. Stačí len stlačiť tlačidlo “check” a okamžite viete ako je na tom.

Ovládanie blesku je rádiové, prípane aj cez kábel alebo IR. Okrem TTL triggerov pre fotoaparáty Canon a Nikon je možné použiť aj univerzálny trigger Air Remote. Dosah je až 300 metrov.

Air Remote podporuje práce v 6 skupinách na 8 komunikačných kanáloch. Umožňuje vládať nielen výkon bleskov, ale aj modelové svetlo.

V spojení s bleskom B1 sú zaujímavejšie TTL triggery AIr Remote TTL-C a TTL-N. Tie majú naviac displej. Podporujú TTL aj manuálne nastavenie výkonu. Komunikujú s tromi skupinami bleskov na 8 kanáloch. Ovládať je možné aj pilotné svetlo a jeho výkon. Displej je veľmi dobre čitateľný aj na silnom svetle. Grafika je inverzná (biele písmená na čiernom podklade).

Blesk je možné ovládať aj z počítača (MAC alebo PC), z programu PROFOTO Studio, pomocou Air USB triggeru.

Profoto B1 je dostupné aj v cenovo výhodnej zostave (Location Kit), ktorý obsahuje dvojicu bleskov s akumulátormi, jednu štandardnú a jednu rýchlonabíjačku a to všetko v praktickom batohu.

Modifikátory svetla

Samotný blesk, akokoľvek kvalitný, by bol ťažko použiteľný bez príslušenstva pre modifikáciu kvality svetla. Profoto B1 je kompatibilné s príslušenstvom pre rodinu bleskov D1. Má zabudovaný držiak na dáždniky a unikátny systém pripojenia “hrncov”. Posunom “hrnca” po tubuse je možné meniť vyžarovací uhol. Na tubuse je stupnica, na “hrncoch” schéma nastavenia. Celkovo Profoto ponúka viac ako 120 druhov príslušenstva a ďalšie ponúkajú iný výrobcovia. Odporúčam však origináne príslušenstvo. Je presne navrhnuté pre blesky Profoto. Výrobca si dáva záležať nielen na kvalite, ale aj na presnom návrhu tvarov, tak aby bolo zabezpečené presné a optimálne nasvietenie.


Štandardne je výbojka prekrytá plochým matovaným sklom. Vyžarovací uhol môžete rozšíriť výmenou za sklenený prekryt typu “dom”.


Základný model “hrnca” pre usmernenie svetla.




Detail vnútornej odraznej plochy.


Detail upevnenia.


Držiak pre dáždnik je zabudovaný v hornej časti tela blesku.



Profoto B1 v praxi - pruský vojak

Profoto B1 je navrhnuté najmä na fotenie v exteriéri. Dohodol som sa s kamarátom Petrom, ktorého som už niekoľkokrát fotil, že sa stretneme poobede v meste. Začali sme s fotením o 14-tej hodine. Bratislava sa predstavila vo svojej typickej zimnej podobe. Šedivé mraky, sychravo, veterno. V taký čas je svetlo nezaujímavé a fotenie zachráni len použitie blesku.

K dispozícii som mal len jeden blesk Profoto B1. Musel som preto oželieť pokročilejšie svietenie viacerými bleskami. Pracovať sa dá ale aj s jedným bleskom, v angličtine sa pre to ujal názov “one flash/one light” a na YouTube nájdete veľa návodov, ako kreatívne svietiť jediným bleskom.

Pozastavím sa ešte pri samotnom blesku. Jeho premyslenú konštrukciu oceníte práve v teréne. Či už je to rukovať na prenášanie a nastavovanie polohy, alebo obruba zadnej strany, vďaka ktorej môžete blesk položiť na zem. Konštrukcia zapustenej výbojky a ľahko nasaditeľnej krytky minimalizujú riziko poškodenia výbojky. Komfortné je ovládania blesku z rádiového vysielača na fotoaparáte. Nemusíte blesk priťahovať nižšie, ak ho máte vysoko na statíve.

S bleskom sa dobre pracuje aj bez statívu. Ak máte pri fotení asistenta, môže blesk držať v rukách a rýchlo reagovať na vaše požiadavky. Vysokospoľahlivé je rádiové ovládanie s dlhým dosahom. Keď strobistujem s bleskami Nikon v CLS režime, stáva sa, že blesky neodpálim, lebo “nevidia” na vstavaný blesk, slúžiaci ako riadiaca jednotka.

Použitá technika

Nikon D800E

Nikon AF-S 85/1,8G

Nikon AF-S 50/1,4G

Profoto B1

Air Remote Nikon TTL

Hrniec Profoto

Reflexný dáždnik Profoto

Nastavenie

Fotoaparát som prepol do expozičného režimu M, čas, clonu aj citlivosť som nastavil ručne. Expozičným trojuhoľníkom ovplyvňujete to, na koľko sa využije stávajúce prirodzené osvetlenie. Výsledok pozorujete najmä na pozadí, akým spôsobom bude naexponované. Môžete ho aj výrazne podexponovať. Tým zvýraznite svetlo blesku. Čas a clonu som preto menil, aby som dosiahol rôznu svetelnú atmosféru.

Pre odpaľovanie som použil rádiový trigger Profoto. Blesk som nastavil na TTL riadenie záblesku. Podľa potreby som výkon blesku korigoval z triggeru nastavením korekcie blesku. Trigger je veľmi praktický, pretože umožňuje nastaviť výkon a režim blesku bez toho, aby ste k nemu museli ísť. Fotenie je preto svižnejšie. Za rovnaký čas zvládnete viacero setupov. Ešte praktickejšie, ako použitie rádiového ovládania je to, že blesk má vstavanú batériu. Nepotrebujete ťažké generátory, nezavadzajú vám káble a blesky sa ľahko prenášajú. Za krátky čas som vďaka tomu niekoľkokrát zmenil miesto fotenia. Celkovo som nafotil približne 120 fotografií, fotenie trvalo 30 minút. Na konci blesk stále signalizoval plne nabitú batériu. Je pravda, že som nepoužil pilotné svetlo. Jeho výkon je nižší, ako u halogénových žiaroviek a pri dennom svetle jeho výkon nepostačuje. Naviac je to veľký žrút energie.


Tu možno vidieť svetelnú atmosféru prirodzeného denného svetla.


Informácie na stavovom displeji sú dobre čitateľné aj vonku. Blesk je nastavený do TTL režimu.


Pridaním blesku výrazne zmeníte svetelnú atmosféru. Dôležité je nastavenie pomeru svetla blesku a prirodzeného svetla. Ním meníte celkovú svetelnú atmosféru.


Najprv som odskúšal štandardný “hrniec”.


“Hrniec” som vymenil za dáždnik.


Reflexný dáždnik je veľmi robustný a vydrží oveľa dlhšie ako neznačkové lacné modely.






Návrat k “hrncu”, ktorý poskytuje užší svetelný kužel.





Záver

Keď sa B1-tka objavila na trhu zmenilo to mnohým fotografom život. Asi sa nenájde nikto, kto by po tomto blesku nezatúžil. Nejde ani tak o to, že je to štúdiový blesk s TTL ovládaním. Veľa profesionálov dá prednosť manuálnemu nastaveniu výkonu. Najväčšou prednosťou je zjednodušenie logistiky, pritom bez kompromisu z hľadiska funkcionality a kvality. Profoto B1 prináša do profesionálneho fotografovania so štúdiovými bleskami prvky strobist, čiže fotenie s malými externými bleskami. Oproti ním je tu výhoda v niekoľkonásobne väčšom výkone, ktorý využijtete najmä pri boji so slnečným svetlom.

Niektorí fotografi sa potešia aj TTL ovládaniu. Napríklad svadobní fotografi. Asistent im môže prenášať blesk(y), meniť rozostavenie, miesto fotenia a fotograf nemusí venovať veľa času nastaveniam. Blesk zatiaľ nepodporuje High Speed synchronizáciu, ale výrobca na tom pracuje a táto funkcia by mala pribudnúť v niektorom z ďaľších upgradov firmvéru. Už samotné rádiové ovládanie, s dosahom až 300 metrov, je výborným pomocníkom. Je spoľahlivé a kvôli prenastaveniu blesku nemusíte nikam chodiť. Všetko pohodlne ovládate z riadiacej jednotky pripevnenej na fotoaparáte.

Bezkáblové napájanie je oslobodzujúce a dovoľuje fotografovi umiestňovať blesk tam, kde by to predtým nebolo možné.

V burst móde je trvanie záblesku veľmi krátke, čo je využiteľné pri fotení pohybu, napr. pri fotení kvapiek.

Blesk získal ocenenie Tipa Awards 2014 a od nás k nemu pripájame ocenenie TOP redakcie. Blesk má široké využitie pri fotení módy, portrétu, športu, ale aj svadieb, či iných spoločenských udalosti. Je to riešenie bez kompromisu, absolútne profesionálne.

Update: Podľa najnovšej tlačovej správy, po nahraní nového firmvéru dokáže blesk Profoto B1 pracovať aj v režime HSS (synchronizácia s krátkymi časmi). 

Blesk do testu zapožičala firma Stella Integration s.r.o.







Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
total empty
2014-12-08 11:43:57
1.Dík za článok, taká mala pripomienka, dá sa v atelieri normálne pichnuť do zásuvky ?
Ono ani tých 220 zábleskou na baterku nieje veľa, alebo hoci 400 na polovičny výkon.
2. Predpokladám, že cena nebude pod tisíc euri ?
 
samophoto
2014-12-08 13:09:27
príspevok od: total empty
1.Dík za článok, taká mala pripomienka, dá sa v atelieri normálne pichnuť do zásuvky ?
Ono ani tých 220 zábleskou na baterku nieje veľa, alebo hoci 400 na polovičny výkon.
2. Predpokladám, že cena nebude pod tisíc euri ?
no nekúp to za tie peniaze......
www.prolaika.sk/e-shop/profoto-b1-500-airttl/
www.amazon.com/Profoto-AirTTL-Battery-Powered-Flash/dp/B00GGJ18NM
 
jan21
2014-12-08 14:09:20
Je to PROfesionalna výbava...ale parádna. Nejak som sa zasekol u popisu pod obrázkom rádiového ovládača "Univerzálne ovládanie, ale bez podpory TTL.."
Podľa popisu výrobcu ale pre Canon AIR Remote je možné použiť s upgrade firmvéru (na verziu A6) a doplni TTL mod pre: Canon EOS-1D X, Canon EOS-1Ds MK III a Canon EOS M a ostatné Canon-y su TTL tiež! Kto by to overil pre Canon-y? Aj ja ale mam len jeden z nich

 
jan21
2014-12-08 14:17:42
Je to moja mýlka, pardon, univerzálne nevie TTL iba ten AIr Remote TTL-C/TTL-N..ten je kusok iný...a kusok inak funkčný

Dík Karol, inšpirujúce!!
 
fair_play
2014-12-08 14:36:17
Pekná recenzia. Nedočítal som sa o X-sync a ako je to s tým TTL režimom, lebo na stránke Prolaika je uvedené, že od marca 2014 bude toto svetlo pracovať v režime i-TTL aj s Nikonmi.

Tento blesk som videl v jednej epizóde Geissenovcov, keď sa dali vonku fotiť. Už vtedy ma to zaujalo. Lenže suma 1800 eur nie je málo a pre väčšinu smrteľníkov sci-fi. Preto by ma zaujímalo porovnanie s Fomei Digitalis Pro - S600 DC (strobo flash) alebo AC. Obe sú na batériu ako tento B1 akurát bez TTL. Za to podstatne o dosť lacnejšie, a to nehovorím o doplnkoch.
 
psykora2
2014-12-08 14:39:10
príspevok od: samophoto
no nekúp to za tie peniaze......
www.prolaika.sk/e-shop/profoto-b1-500-airttl/
www.amazon.com/Profoto-AirTTL-Battery-Powered-Flash/dp/B00GGJ18NM
ved to, za tu cenu si radsej kupim 4ks Godox AD360 (360Ws) s podporou HSS, sice bez TTL a pilotky (aj tak je vonku nepouzitelna), o nieco dlhsim casom dobijania na plny vykon (3-4s), ale s moznostou dialkoveho ovladania vykonu a odpalu a s bateriovym generatorom na 450 zableskov pri plnom vykone, ktory je samozrejme v cene
 
total empty
2014-12-08 17:01:21
príspevok od: psykora2
ved to, za tu cenu si radsej kupim 4ks Godox AD360 (360Ws) s podporou HSS, sice bez TTL a pilotky (aj tak je vonku nepouzitelna), o nieco dlhsim casom dobijania na plny vykon (3-4s), ale s moznostou dialkoveho ovladania vykonu a odpalu a s bateriovym generatorom na 450 zableskov pri plnom vykone, ktory je samozrejme v cene
Tu ide o sekvenčné snímanie aby si zachytil pri modeloch tú pravý a jedinečný výraz.
Napr. aj pri fotení deti, alebo nejakej akcie.
A normálny blesk to nedokáže.
 
total empty
2014-12-08 17:02:36
príspevok od: fair_play
Pekná recenzia. Nedočítal som sa o X-sync a ako je to s tým TTL režimom, lebo na stránke Prolaika je uvedené, že od marca 2014 bude toto svetlo pracovať v režime i-TTL aj s Nikonmi.

Tento blesk som videl v jednej epizóde Geissenovcov, keď sa dali vonku fotiť. Už vtedy ma to zaujalo. Lenže suma 1800 eur nie je málo a pre väčšinu smrteľníkov sci-fi. Preto by ma zaujímalo porovnanie s Fomei Digitalis Pro - S600 DC (strobo flash) alebo AC. Obe sú na batériu ako tento B1 akurát bez TTL. Za to podstatne o dosť lacnejšie, a to nehovorím o doplnkoch.
Geissenovcov nepozeraj ! ...škodí to na mozog a človek má potom skreslené vnímanie reality, je to horšie ako počúvať Riťmusa.
 
psykora2
2014-12-08 17:16:25
príspevok od: total empty
Tu ide o sekvenčné snímanie aby si zachytil pri modeloch tú pravý a jedinečný výraz.
Napr. aj pri fotení deti, alebo nejakej akcie.
A normálny blesk to nedokáže.
nejde len o sekvencne snimanie, to dokaze aj AD360, ide hlavne o vykon, kompaktne prevedenie a vahu pre pouzitie v exterieri
 
total empty
2014-12-08 17:46:50
príspevok od: psykora2
nejde len o sekvencne snimanie, to dokaze aj AD360, ide hlavne o vykon, kompaktne prevedenie a vahu pre pouzitie v exterieri
Pochodil som po obchodoch na nete a na odkaz Godox Witstro AD360 Blesk som našiel cenu od 296eura po 540 eura, aký je v nich rozdiel ? Keď ide o to isté číslo.
Je tam dačo ako prislušenstvo k tomu (nebolo v popise) ale obchodníci sú vychcaný ?
 
psykora2
2014-12-08 18:23:17
príspevok od: total empty
Pochodil som po obchodoch na nete a na odkaz Godox Witstro AD360 Blesk som našiel cenu od 296eura po 540 eura, aký je v nich rozdiel ? Keď ide o to isté číslo.
Je tam dačo ako prislušenstvo k tomu (nebolo v popise) ale obchodníci sú vychcaný ?
ano je k tomu kopu prislusenstva a niekde ho predavaju aj bez baterioveho generatora, preto sa cena moze lisit, dokonca ho predava viac vyrobcov pod svijim oznacenim napr. http://www.mini-max.sk/blesky/genesis-reporter, ja som ho kupil v alze pod hlavickou fomei http://www.alza.sk/fomei-power-flash-pf400-terronic-d559397.htm
 
total empty
2014-12-08 19:48:19
príspevok od: psykora2
ano je k tomu kopu prislusenstva a niekde ho predavaju aj bez baterioveho generatora, preto sa cena moze lisit, dokonca ho predava viac vyrobcov pod svijim oznacenim napr. http://www.mini-max.sk/blesky/genesis-reporter, ja som ho kupil v alze pod hlavickou fomei http://www.alza.sk/fomei-power-flash-pf400-terronic-d559397.htm
Zvládne tých 20 zábleskou za sekundu ako ten Profoto B1 ?
Alebo aspoň 10, to by postačovalo.
Ten odpaľovač sa dáva do sánok na extr.blesk ,nie ?
Tak potom by mal spolupracovať aj z inými foťakmi,nie len Canon-Nikon ?
Tiež nechcem kúpiť niečo, čo nebude spolupracovať-synchronizovať.
 
SLA
2014-12-08 20:10:59
príspevok od: total empty
Zvládne tých 20 zábleskou za sekundu ako ten Profoto B1 ?
Alebo aspoň 10, to by postačovalo.
Ten odpaľovač sa dáva do sánok na extr.blesk ,nie ?
Tak potom by mal spolupracovať aj z inými foťakmi,nie len Canon-Nikon ?
Tiež nechcem kúpiť niečo, čo nebude spolupracovať-synchronizovať.
Áno dáva sa do sánok na foťák. Univerzálny odpaľovač funguje s každým foťakom dokonca sa dá použiť aj na odpaľovanie iných bleskov alebo ako diaľková spúšť ak sa použije ďalší odpaľovač. Existujú viaceré varianty. Nikon-Canon TTL odpaľováč sa dajú použiť iba vybrane Nikony alebo Canony. Laco
 
SLA
2014-12-08 20:22:53
príspevok od: psykora2
ved to, za tu cenu si radsej kupim 4ks Godox AD360 (360Ws) s podporou HSS, sice bez TTL a pilotky (aj tak je vonku nepouzitelna), o nieco dlhsim casom dobijania na plny vykon (3-4s), ale s moznostou dialkoveho ovladania vykonu a odpalu a s bateriovym generatorom na 450 zableskov pri plnom vykone, ktory je samozrejme v cene
Určite áno, nájdu sa oveľa lacnejšie riešenia. Napríklad kilo horčíkového prášku a zápalky. Podla množstva aké si nasypete môžete regulovať dĺžku horenia a výkon, bude Vás to stáť pár €. Horšie to bude so synchronizáciou ale šikovné detičky v číne to určite zvládnu.
Profoto je profesionálne náradie zo Švédska...
 
total empty
2014-12-08 20:24:31
príspevok od: SLA
Áno dáva sa do sánok na foťák. Univerzálny odpaľovač funguje s každým foťakom dokonca sa dá použiť aj na odpaľovanie iných bleskov alebo ako diaľková spúšť ak sa použije ďalší odpaľovač. Existujú viaceré varianty. Nikon-Canon TTL odpaľováč sa dajú použiť iba vybrane Nikony alebo Canony. Laco
Dík, a teraz:
Foťak mi po načítani extr. blesku (ak je tam ten odpaľovač) načíta max synchro čas napr. 1/160 s a potom dlhšie časy tiež také z ktorími synchronizoje.
Na iné časy ma nepustí, len tie ktoré načíta z blesku.?
Tá časová synchronizácia je obmedzenie len blesku, či aj obmedzenie foťaku ?
Napr max. čas mám 1/4000 s a rýchlosť uzavierky asi 7obr. za sekundu-neviem teraz presne.
Jednoducho inteligencia foťaku mi nedovolí nastaviť bludný čas, vyskočí mi len tabuľka z časmi použiteľnými k danému blesku čo mám. Čo sa týka ISO a clony, tam mám voľnosť a môžem si nastaviť čo chcem.
 
SLA
2014-12-08 20:40:12
príspevok od: total empty
Dík, a teraz:
Foťak mi po načítani extr. blesku (ak je tam ten odpaľovač) načíta max synchro čas napr. 1/160 s a potom dlhšie časy tiež také z ktorími synchronizoje.
Na iné časy ma nepustí, len tie ktoré načíta z blesku.?
Tá časová synchronizácia je obmedzenie len blesku, či aj obmedzenie foťaku ?
Napr max. čas mám 1/4000 s a rýchlosť uzavierky asi 7obr. za sekundu-neviem teraz presne.
Jednoducho inteligencia foťaku mi nedovolí nastaviť bludný čas, vyskočí mi len tabuľka z časmi použiteľnými k danému blesku čo mám. Čo sa týka ISO a clony, tam mám voľnosť a môžem si nastaviť čo chcem.
To je dané synchronizáciou blesku a závierky (X-Sync). Tj blesk môže blesknúť len vtedy keď je celý snímač otvorený. Inak by osvetlil len štrbinu a na fotke by bol len svetlý prúžok vo veľkosti štrbiny. Čiže X-Sync čas vášho foťáku je 1/160 sec. teda doba než sa závierka úplne otvorí cez celý chip a tiež aj prejde zhora dole cez celé políčko/chip. Ako náhrada sa používa HSS (high speed sync). HSS funguje tak, že počas celého chodu závierky blesk bliká a tým postupne osvetľuje celý chip. Má to drobnú nevýhodu, že výkon dramaticky klesá. B1 zatiaľ HSS nepodporuje ale časom bude. Ak potrebujete rýchle časy a blesk je ideálne použiť centrálnu závierku.
 
total empty
2014-12-08 20:48:35
príspevok od: SLA
To je dané synchronizáciou blesku a závierky (X-Sync). Tj blesk môže blesknúť len vtedy keď je celý snímač otvorený. Inak by osvetlil len štrbinu a na fotke by bol len svetlý prúžok vo veľkosti štrbiny. Čiže X-Sync čas vášho foťáku je 1/160 sec. teda doba než sa závierka úplne otvorí cez celý chip a tiež aj prejde zhora dole cez celé políčko/chip. Ako náhrada sa používa HSS (high speed sync). HSS funguje tak, že počas celého chodu závierky blesk bliká a tým postupne osvetľuje celý chip. Má to drobnú nevýhodu, že výkon dramaticky klesá. B1 zatiaľ HSS nepodporuje ale časom bude. Ak potrebujete rýchle časy a blesk je ideálne použiť centrálnu závierku.
Ak použijem iný blesk, nenaskočia mi iné časy?
Centrálna zavierka je čo ?
Fakt potrebujem rýchlejšie časy a neviem či to je len starším bleskom, či novší a iný nebude pracovať inak.
 
SLA
2014-12-08 20:58:43
príspevok od: total empty
1.Dík za článok, taká mala pripomienka, dá sa v atelieri normálne pichnuť do zásuvky ?
Ono ani tých 220 zábleskou na baterku nieje veľa, alebo hoci 400 na polovičny výkon.
2. Predpokladám, že cena nebude pod tisíc euri ?
Do zásuvky sa v ateliéry nedá. Je primárne určený ako výkonný systémový blesk. V ateliéry sú sveteľné podmienky stabilné a nie je tak žiaduce TTL. Tu majú prednosť iné zariadenia ako napríklad monolight D1 alebo generátory. Samozrejme však jedna baterka môže byť v ňom a druhá v nabíjačke. Ak použijete rýchlonabíjačku tak sa nabije za cca 45min..
 
SLA
2014-12-08 21:03:56
príspevok od: fair_play
Pekná recenzia. Nedočítal som sa o X-sync a ako je to s tým TTL režimom, lebo na stránke Prolaika je uvedené, že od marca 2014 bude toto svetlo pracovať v režime i-TTL aj s Nikonmi.

Tento blesk som videl v jednej epizóde Geissenovcov, keď sa dali vonku fotiť. Už vtedy ma to zaujalo. Lenže suma 1800 eur nie je málo a pre väčšinu smrteľníkov sci-fi. Preto by ma zaujímalo porovnanie s Fomei Digitalis Pro - S600 DC (strobo flash) alebo AC. Obe sú na batériu ako tento B1 akurát bez TTL. Za to podstatne o dosť lacnejšie, a to nehovorím o doplnkoch.
X-Sync je daný foťakom. Nikon Canon +- 1/250 sec. Hasselblad 1/800sec PhaseOne 1/1600 sec. Ak chcete, môžete si ho sám vyskúšať. Potom poviete čo sa Vám viac páči. Laco
 
SLA
2014-12-08 21:15:45
príspevok od: total empty
Ak použijem iný blesk, nenaskočia mi iné časy?
Centrálna zavierka je čo ?
Fakt potrebujem rýchlejšie časy a neviem či to je len starším bleskom, či novší a iný nebude pracovať inak.
Centrálna závierka je v objektíve alebo HSS. Centrálna závierka je taká, že sa otvára zo stredu von. Je to záležitosť profi techniky alebo veľkoformátových fotoaparátov. Záleží čo potrebujete fotiť. Ak chcete zmrazovať pohyb dá sa to bleskom. Ak chcete zmrazovať pohyb proti slnku bude to drobátko väčší problém...
 
total empty
2014-12-08 21:22:16
príspevok od: SLA
X-Sync je daný foťakom. Nikon Canon +- 1/250 sec. Hasselblad 1/800sec PhaseOne 1/1600 sec. Ak chcete, môžete si ho sám vyskúšať. Potom poviete čo sa Vám viac páči. Laco
PhaseOne pod 4000 euri asi ani nekúpim , toť pre mňa nedostupné.
 
SLA
2014-12-08 21:24:31
príspevok od: total empty
Ak použijem iný blesk, nenaskočia mi iné časy?
Centrálna zavierka je čo ?
Fakt potrebujem rýchlejšie časy a neviem či to je len starším bleskom, či novší a iný nebude pracovať inak.
Ešte na margo blesku, žiaden blesk Vám nezrýchli závierku vo foťáku. Možno Vám zapne HSS ale výkon klesne rádovo dole. Neviem presne o koľko, dá sa to nájsť v dokumentácií k bleskom. Predpokladám, že to bude stotiny pôvodného výkonu. Blesk sa musí počas celej doby chodu závierky správať ako svietidlo, musí blikať a musí blikať tak aby mal rovnaký výkon na začiatku chodu závierky aj na konci. Inak by bol napr stred svetlejší ako začiatok či koniec snímku. Detto platí o farebnosti záblesku. Ak by napríklad v strede snímku blikol na ružovo tak stred snímku bude ružový.
 
total empty
2014-12-08 21:25:55
príspevok od: SLA
Centrálna závierka je v objektíve alebo HSS. Centrálna závierka je taká, že sa otvára zo stredu von. Je to záležitosť profi techniky alebo veľkoformátových fotoaparátov. Záleží čo potrebujete fotiť. Ak chcete zmrazovať pohyb dá sa to bleskom. Ak chcete zmrazovať pohyb proti slnku bude to drobátko väčší problém...
Takže pokiaľ nemám profi techniku ako Hasseblad, PhaseOne, tak mi to nedokáž foťak ani využiť pri žiadnom režime, myslím tých 10-20 zábleskou za sekundu, alebo čas kratší ako 1/500s.
Že jedno bez druhého ani nejde.? Tak je ?
 
psykora2
2014-12-08 21:26:36
príspevok od: SLA
Určite áno, nájdu sa oveľa lacnejšie riešenia. Napríklad kilo horčíkového prášku a zápalky. Podla množstva aké si nasypete môžete regulovať dĺžku horenia a výkon, bude Vás to stáť pár €. Horšie to bude so synchronizáciou ale šikovné detičky v číne to určite zvládnu.
Profoto je profesionálne náradie zo Švédska...
pre mna za mna nech je aj z kambodze to profoto, svoju klientelu si urcite najde, ale osobne pochybujem ze to bude hit medzi beznymi uzivatelmi, aj ked nepochybujem ze aj u nas si ho par ludi urcite kupi, ty zrejme budes jeho dilerom ked sem pises taketo ironicke somariny
 
SLA
2014-12-08 21:29:52
príspevok od: total empty
PhaseOne pod 4000 euri asi ani nekúpim , toť pre mňa nedostupné.
No to naozaj nie... Ale... raz možno Každopádne objektívy k veľkoformátom alebo staré hasselblady majú centrálnu závierku a X-Sync 1/500. A dať na Canon alebo Nikon takmer ľubovolný objektív možné je. Samozrejme žiaden autofocus atď... Záleží čo potrebujete.
 
SLA
2014-12-08 21:37:00
príspevok od: total empty
Takže pokiaľ nemám profi techniku ako Hasseblad, PhaseOne, tak mi to nedokáž foťak ani využiť pri žiadnom režime, myslím tých 10-20 zábleskou za sekundu, alebo čas kratší ako 1/500s.
Že jedno bez druhého ani nejde.? Tak je ?
Dokáže, napr. dáte si 1/19000 sec. čas nastavíte na na foťáku na 1/160 a cvaknete. Blesk Vám osvetlí scénu a naexponuje niečo. Zbytok osvetlí okolité svetlo. Čiže ak to urobíte v tme tak budete exponovať bleskom a budete mať zaznamenané to čo sa udialo za tú 1/19000 sec. Tých veľa zábleskov bude cvakať tak rýchlo ako zvláda Váš foťák tj 1/160 čiže kľudne 10 záberov 1/160s za sekundu. A zasa ten Hasselblad alebo PhaseOne Vám viac ako jeden jeden a pol záberu za sekundu nedá... Zasa je určený na iné ako pomalobežné video
 
jan21
2014-12-08 21:37:10
príspevok od: SLA
Ešte na margo blesku, žiaden blesk Vám nezrýchli závierku vo foťáku. Možno Vám zapne HSS ale výkon klesne rádovo dole. Neviem presne o koľko, dá sa to nájsť v dokumentácií k bleskom. Predpokladám, že to bude stotiny pôvodného výkonu. Blesk sa musí počas celej doby chodu závierky správať ako svietidlo, musí blikať a musí blikať tak aby mal rovnaký výkon na začiatku chodu závierky aj na konci. Inak by bol napr stred svetlejší ako začiatok či koniec snímku. Detto platí o farebnosti záblesku. Ak by napríklad v strede snímku blikol na ružovo tak stred snímku bude ružový.
Pri Canonoch 430EX, 580EX pri HSS klesne výkon poriadne ..realne sa to prejaví o 2-2.5 EV. Blesk odpaluje cca 35 kHz a ide ho využit do rychlosti uzavierky 1/8000s...ked máš takú
 
jan21
2014-12-08 21:42:04
príspevok od: total empty
Takže pokiaľ nemám profi techniku ako Hasseblad, PhaseOne, tak mi to nedokáž foťak ani využiť pri žiadnom režime, myslím tých 10-20 zábleskou za sekundu, alebo čas kratší ako 1/500s.
Že jedno bez druhého ani nejde.? Tak je ?
Alebo choď do nejakého starého analogu, stredoformátu...tam to išlo v pohode. Aj tu sa predávajú v bazare
...HSS je použiteľné alebo sú aj iné alternatívy ide o to čo potrebuješ: bleskať alebo svietiť a kde?
 
SLA
2014-12-08 21:43:18
príspevok od: psykora2
pre mna za mna nech je aj z kambodze to profoto, svoju klientelu si urcite najde, ale osobne pochybujem ze to bude hit medzi beznymi uzivatelmi, aj ked nepochybujem ze aj u nas si ho par ludi urcite kupi, ty zrejme budes jeho dilerom ked sem pises taketo ironicke somariny
Nie nie som dealerom ale distribútorom... Je to High End nie mainstream. Aj keď v oblasti profi techniky je jeho cena extrémne nízka.
Každopádne je určený pre profi nasadenie a tam sa očakávajú aj iné vlastnosti ako cena. Dokonca tá cena je posledná vec ktorá ludí z brandže zaujíma. Nič v zlom len ma vždy naštartuje ak niekto ide porovnávať Ferrari z Daciou... Obe sú síce auta... A tak isto kto sa pýta čo stojí Rolls Royce tak ten si ho nikdy nekúpi. Neber to v zlom.
 
psykora2
2014-12-08 21:46:33
príspevok od: total empty
Zvládne tých 20 zábleskou za sekundu ako ten Profoto B1 ?
Alebo aspoň 10, to by postačovalo.
Ten odpaľovač sa dáva do sánok na extr.blesk ,nie ?
Tak potom by mal spolupracovať aj z inými foťakmi,nie len Canon-Nikon ?
Tiež nechcem kúpiť niečo, čo nebude spolupracovať-synchronizovať.
tento rezim som neskusal, mam ho len mesiac a teraz mam inu robotu ako fotenie, takze az po vianociach ak budes chciet to mozem vyskusat, ono lepsie by bolo keby si mal fotak s podpororou HSS, testoval som ten blesk v rezime HSS a jeho vykon v tomto rezime je asi 4x vyssi ako maju najvykonejsie blesky typu SB-900 a pod., sanozrejme ze bude spolupracovat ale max. len na ten synchro cas co ti umoznuje telo fotaku
 
SLA
2014-12-08 21:48:05
príspevok od: jan21
Pri Canonoch 430EX, 580EX pri HSS klesne výkon poriadne ..realne sa to prejaví o 2-2.5 EV. Blesk odpaluje cca 35 kHz a ide ho využit do rychlosti uzavierky 1/8000s...ked máš takú
Tá 1/8000 je len to akú medzierku si nastaví milý Canon alebo Nikon medzi prvou a druhou lamelou závierky. Prechod závierky je konštantný samozrejme pod časy X-Sync je dlhší ako X-Sync. Teoreticky by si mohli nastaviť tak malú štrbinku, že by to bola povedzme 1/50000 alebo 1/1000000 sec. len ten čas expozície celého snímku by bol stále rovnaký....
 
psykora2
2014-12-08 21:58:51
príspevok od: SLA
Nie nie som dealerom ale distribútorom... Je to High End nie mainstream. Aj keď v oblasti profi techniky je jeho cena extrémne nízka.
Každopádne je určený pre profi nasadenie a tam sa očakávajú aj iné vlastnosti ako cena. Dokonca tá cena je posledná vec ktorá ludí z brandže zaujíma. Nič v zlom len ma vždy naštartuje ak niekto ide porovnávať Ferrari z Daciou... Obe sú síce auta... A tak isto kto sa pýta čo stojí Rolls Royce tak ten si ho nikdy nekúpi. Neber to v zlom.
neberem to v zlom, viem ze v high end brandzi lietaju ine sumy, lenze toto je portal pre amaterov a mierne pokrocilych, robit reklamu na high end produkt je rovnaky nezmysel ako urobit televiznu reklamu pre lamborgini, pretoze ludia co cumia do telky si ho nikdy nebudu moct kupit, rozumies co som tym chcel povedat?
 
lacikamo
2014-12-08 22:04:06
Profoto je so svojim systémom umiestnenia výbojky a "fokusu" modifikátormi preceňované zariadenie.
 
psykora2
2014-12-08 22:07:42
príspevok od: SLA
Nie nie som dealerom ale distribútorom... Je to High End nie mainstream. Aj keď v oblasti profi techniky je jeho cena extrémne nízka.
Každopádne je určený pre profi nasadenie a tam sa očakávajú aj iné vlastnosti ako cena. Dokonca tá cena je posledná vec ktorá ludí z brandže zaujíma. Nič v zlom len ma vždy naštartuje ak niekto ide porovnávať Ferrari z Daciou... Obe sú síce auta... A tak isto kto sa pýta čo stojí Rolls Royce tak ten si ho nikdy nekúpi. Neber to v zlom.
a este jedna vec, vobec si nemyslim ze rozdiel v kvalite alebo vykone je taky dramaticky ako sa ho snazis ironicky vykreslit, skor by som povedal ze je zanedbatelny v pomere cena/vykon
 
SLA
2014-12-08 22:14:06
príspevok od: psykora2
neberem to v zlom, viem ze v high end brandzi lietaju ine sumy, lenze toto je portal pre amaterov a mierne pokrocilych, robit reklamu na high end produkt je rovnaky nezmysel ako urobit televiznu reklamu pre lamborgini, pretoze ludia co cumia do telky si ho nikdy nebudu moct kupit, rozumies co som tym chcel povedat?
Poznám ľudí čo čumia do telky a majú Ferrari. S Lamborghini nepoznám nikoho. Toto nebola reklama bol to test, nijako som ho neovplyvňoval ani doň nezasahoval. Dokonca som ho čítal až pár hodín po zverejnení. A dokonca som tu nemal ani kotno ale urobil som si ho pred pár hodinami aby som vedel ozrejmiť ako fungujú blesky a je úplne jedno od ktorého výrobcu. Jediné čo som urobil dal som B1-tku do redakcie na pár týždňov nech si ho skúsia. Výsledok si čítal. Rád toto svetlo ukážem komukoľvek a dokonca aj inú techniku ak bude mať záujem. Nemyslím si, že by toto bol portál len pre amatérov a aj keby, amatér je človek čo robí veci z láskou a všetci určite budeme radi ak z neho raz bude skvelý profík. Osobne nemám nič proti tomu ak sa aspoň touto formou dostane na verejnosť čo to vlastne tá profi technika je. Nie je to hriech? Rád poradím aj tebe ak budeš chcieť a dokonca ti nepošlem ani faktúru za radu.
 
SLA
2014-12-08 22:16:28
príspevok od: psykora2
a este jedna vec, vobec si nemyslim ze rozdiel v kvalite alebo vykone je taky dramaticky ako sa ho snazis ironicky vykreslit, skor by som povedal ze je zanedbatelny v pomere cena/vykon
Prirodzene máš právo na názor. Ja a veľa veľa iných ľudí ma skúsenosť. Ty domnenku... Čo je viac?
 
SLA
2014-12-08 22:19:35
príspevok od: lacikamo
Profoto je so svojim systémom umiestnenia výbojky a "fokusu" modifikátormi preceňované zariadenie.
Treba skúsiť...
 
total empty
2014-12-08 22:19:47
príspevok od: jan21
Alebo choď do nejakého starého analogu, stredoformátu...tam to išlo v pohode. Aj tu sa predávajú v bazare
...HSS je použiteľné alebo sú aj iné alternatívy ide o to čo potrebuješ: bleskať alebo svietiť a kde?
Nie, ja som verný mirroles Lumixom. Hľadám len alternatívu ako sekvenčne snímať zo 100% Flash -zábleskom. Štve ma,že pokiaľ spravím 2-3 zábery za sekundu, tak prvý je OK a ďalšie podexponované. A práve tie podexponované aj o 2EV sú najlepšie-na nervy.
Ide hlavne o fotenie deti v ateliérových podmienkach, to značí, že techniku presúvam občas a taktiež potrebujem aj sieť 240V, lebo ak mi blesk, resp. baterka zdochne po 250 záberoch, toť prúser a čakať pol hodiny aby sa ako tak nabila, to nie je oné.
Ísť na baterky je dobrá vec, ale keď to nie je nutnosť, tak radšej som na sieti.Zase kupovať dve batérie je už dosť do rozpočtu,lebo sa jedná o výkonné baterky, takže cena bude určite niekde okolo 200e ak majú držať výkon.
Trvalé svetlo je dosť nepríjemné a potrebuje výkon, na takú 60Watowú vybojku podľa mojích skúsenosti potrebuješ asi 100Watov leddiodového svetla to jest asi 14 led žiaroviek z 7-7,5W, a teplotou 5600K.(najnovšie modely, a tie vyprodukujú dosť tepla cez objímku)
A ver mi, to je pohľad do slnka.
Ale zase ti odpadá problém z expozíciou,nastaviš si čo chceš a ako chceš.
Lenže blesk len pichne ako včelička a je po všetkom, kdežto trvalé svetlo skoro rentgenuje.
Taktiež som skúšal osvetliť ešte secundárne dieťa UV neonkou-z filtrom!, tu potrebuješ asi 150W to jest 4UV trubice po 40W. Zvýrazni to farby a priestor, ale zase modrastý nádych tvári musíš eliminovať ďalším bodovým svetlom z teplotou 3000K a menej.
Dáva to úpne inú perspektívu a nádých fotke.
Momentálne ma nadchlo osvetľovanie v exteriéroch bielym laserovým svetlom o sile 1 až 2Waty, alebo modrým laserom 2W.
To dáva zase iné možnosti fotiť v noci na ulici a tak.
Všetko je to pekné, ale ja nemôžem deti v ateliery ožarovať , preto hľadám alternatívu.
 
psykora2
2014-12-08 22:23:57
príspevok od: SLA
Poznám ľudí čo čumia do telky a majú Ferrari. S Lamborghini nepoznám nikoho. Toto nebola reklama bol to test, nijako som ho neovplyvňoval ani doň nezasahoval. Dokonca som ho čítal až pár hodín po zverejnení. A dokonca som tu nemal ani kotno ale urobil som si ho pred pár hodinami aby som vedel ozrejmiť ako fungujú blesky a je úplne jedno od ktorého výrobcu. Jediné čo som urobil dal som B1-tku do redakcie na pár týždňov nech si ho skúsia. Výsledok si čítal. Rád toto svetlo ukážem komukoľvek a dokonca aj inú techniku ak bude mať záujem. Nemyslím si, že by toto bol portál len pre amatérov a aj keby, amatér je človek čo robí veci z láskou a všetci určite budeme radi ak z neho raz bude skvelý profík. Osobne nemám nič proti tomu ak sa aspoň touto formou dostane na verejnosť čo to vlastne tá profi technika je. Nie je to hriech? Rád poradím aj tebe ak budeš chcieť a dokonca ti nepošlem ani faktúru za radu.
proti testu nemam absolutne nic, len ma irituju tie ironicke porovnavacky, mna zaujima len vykon a kvalita a samozrejme k tomu patri aj cena, parametrami ma to vsak nepresvedcilo o tom ze to je hodne 4x vyssej ceny ako cinske hracky, pretoze tie cinske hracky mam otestovane a viem co dokazu, napr. uz len samotna absencia HSS je pre mna nepochopitelna pri tej koncovej cene aj ked pisete ze ju mozno niekedy dorobia
 
total empty
2014-12-08 22:25:06
príspevok od: psykora2
neberem to v zlom, viem ze v high end brandzi lietaju ine sumy, lenze toto je portal pre amaterov a mierne pokrocilych, robit reklamu na high end produkt je rovnaky nezmysel ako urobit televiznu reklamu pre lamborgini, pretoze ludia co cumia do telky si ho nikdy nebudu moct kupit, rozumies co som tym chcel povedat?
Ja mám Lamborghini-elektrickú reťazovú pílu.
 
SLA
2014-12-08 22:27:55
príspevok od: total empty
Nie, ja som verný mirroles Lumixom. Hľadám len alternatívu ako sekvenčne snímať zo 100% Flash -zábleskom. Štve ma,že pokiaľ spravím 2-3 zábery za sekundu, tak prvý je OK a ďalšie podexponované. A práve tie podexponované aj o 2EV sú najlepšie-na nervy.
Ide hlavne o fotenie deti v ateliérových podmienkach, to značí, že techniku presúvam občas a taktiež potrebujem aj sieť 240V, lebo ak mi blesk, resp. baterka zdochne po 250 záberoch, toť prúser a čakať pol hodiny aby sa ako tak nabila, to nie je oné.
Ísť na baterky je dobrá vec, ale keď to nie je nutnosť, tak radšej som na sieti.Zase kupovať dve batérie je už dosť do rozpočtu,lebo sa jedná o výkonné baterky, takže cena bude určite niekde okolo 200e ak majú držať výkon.
Trvalé svetlo je dosť nepríjemné a potrebuje výkon, na takú 60Watowú vybojku podľa mojích skúsenosti potrebuješ asi 100Watov leddiodového svetla to jest asi 14 led žiaroviek z 7-7,5W, a teplotou 5600K.(najnovšie modely, a tie vyprodukujú dosť tepla cez objímku)
A ver mi, to je pohľad do slnka.
Ale zase ti odpadá problém z expozíciou,nastaviš si čo chceš a ako chceš.
Lenže blesk len pichne ako včelička a je po všetkom, kdežto trvalé svetlo skoro rentgenuje.
Taktiež som skúšal osvetliť ešte secundárne dieťa UV neonkou-z filtrom!, tu potrebuješ asi 150W to jest 4UV trubice po 40W. Zvýrazni to farby a priestor, ale zase modrastý nádych tvári musíš eliminovať ďalším bodovým svetlom z teplotou 3000K a menej.
Dáva to úpne inú perspektívu a nádých fotke.
Momentálne ma nadchlo osvetľovanie v exteriéroch bielym laserovým svetlom o sile 1 až 2Waty, alebo modrým laserom 2W.
To dáva zase iné možnosti fotiť v noci na ulici a tak.
Všetko je to pekné, ale ja nemôžem deti v ateliery ožarovať , preto hľadám alternatívu.
No laser by som na detičky nepúšťal . Na toto nie je nutná B1. Keď že ide štúdio tak by som odporúčal D1 radšej výkonnejšiu tj 1000Ws aby mala dosť kapacity na viac záberov alebo viac D1-tiek. Pripadne aj slabšiu. Môžem Ti nejakú požičať na vyskúšanie.Okrem iného sú D1 lacnejšie ako B1.
 
SLA
2014-12-08 22:29:33
príspevok od: total empty
Ja mám Lamborghini-elektrickú reťazovú pílu.
tak konečne niekto s Lamborghini!
 
SLA
2014-12-08 22:33:03
príspevok od: psykora2
proti testu nemam absolutne nic, len ma irituju tie ironicke porovnavacky, mna zaujima len vykon a kvalita a samozrejme k tomu patri aj cena, parametrami ma to vsak nepresvedcilo o tom ze to je hodne 4x vyssej ceny ako cinske hracky, pretoze tie cinske hracky mam otestovane a viem co dokazu, napr. uz len samotna absencia HSS je pre mna nepochopitelna pri tej koncovej cene aj ked pisete ze ju mozno niekedy dorobia
U Profoto sa dosť kladie dôraz na spoľahlivosť robustnosť a iné. Napr. aj preto ma 80% požičovní fototechniky v USA má Profoto. Ani to lamborghini nie je 4x rýchlejšie ako Dacia...
 
psykora2
2014-12-08 22:50:12
príspevok od: SLA
U Profoto sa dosť kladie dôraz na spoľahlivosť robustnosť a iné. Napr. aj preto ma 80% požičovní fototechniky v USA má Profoto. Ani to lamborghini nie je 4x rýchlejšie ako Dacia...
jednoducho povedane plati sa za znacku a dufajme rychly servis, pretoze vykon, kvalita spracovania a pouzitych materialov je plus minus taka ista, rozdiel vidim jedine v pokryti servisom, aj ked neviem ci aj u nas funguje nejaky servis na tuto znacku
 
total empty
2014-12-08 22:53:38
príspevok od: SLA
No laser by som na detičky nepúšťal . Na toto nie je nutná B1. Keď že ide štúdio tak by som odporúčal D1 radšej výkonnejšiu tj 1000Ws aby mala dosť kapacity na viac záberov alebo viac D1-tiek. Pripadne aj slabšiu. Môžem Ti nejakú požičať na vyskúšanie.Okrem iného sú D1 lacnejšie ako B1.
Ono v podstate ide o svetlo na určitej vlnovej dĺžke v nanmetroch, a každé svetlo sa dá rozptýliť alebo zlúčiť cez optiku a odrazové plochy v tvare polgule napr.
Ide o to, že vlnové dlžky svetla, ako spektra ,dokážu fotku veľmy ovplyvniť, toľko k experimentom.
A to požíčanie a vyskúšanie-vďaka, ale som dosť ďaleko od Bratislavy, skoro až pri Humennom, takže nejak to nepríchadza do úvahy.
Mrkol som aj na tú D1, ono potrebujem blesk ktorý zvládne pár záberov za sekundu, ale zase ho nevyužívam naplno, možno len na 1/4 výkonu. Je zbytočne ho dávať naplno a fotiť vybľuté mrtvoly, a podľa fyziky najviac svetla odrazí biela,potom maslová,žltá....a čierna pohltí všetko.
Takže určitá časť rozptýleného jasu sa vráti do objektívu (rýchlosť svetla) a pokiaľ je svetlé pozadie a dieťa či model/ka majú bielé či svetlé šaty , tak to robí problém.
Pre niekoho banálne veci,ktoré si ani nevšíma, ale pre fotografa myslím dosť podstatný detail.
 
jan21
2014-12-08 22:54:21
príspevok od: SLA
tak konečne niekto s Lamborghini!
To ja ona, reže poriadne
 
total empty
2014-12-08 23:05:51
príspevok od: jan21
To ja ona, reže poriadne
Ten obrazok čosi nechce natiahnuť.
Ano Lamborghini z 2kW elektromotorom a rýchlosťou reťaze 12m/s úplne postačuje na rezanie dreva do kozubov a tak , aj stromou z priemerom až 50cm.
Je tichá a bezpečná, reže jak diabol.
Inak som mal aj voňavku Lamborghini a dokonca tu na Slovensku sú zopár traktore tejto značky.
Takže Lamborghini pre všetkých !

Niekedy za socializmu koloval taký vtip,že v ČSSR si môže kúpiť Favorita každí:
Majetnejší auto, tí menej bicykel a chudobní syrečky.
Teraz si môže na Slovensku kúpiť každí Lamborghini, tí majetnejší auto..........
 
lacikamo
2014-12-08 23:37:05
príspevok od: SLA
Treba skúsiť...
Myslel som konkrétne modely, kde je výbojka "utopená" v tele záblesku. Akýkoľvek "ZOOM"
modifikátorom po tele záblesku (hoci tam je na to stupnica) je len ilúzia zmeny vyžarovacieho uhlu.
Na to je tá výbojka príliš hlboko, po obvode obkrúžená vlastným "reflektorom". Situáciu môže mierne zlepšiť toto : "Vyžarovací uhol môžete rozšíriť výmenou za sklenený prekryt typu “dom”."
- vtedy verím, že sa niečo vyžiari aj do strán. Pri pravidle, že použitím modifikátora (aj to sklo pred výbojkou je modifikátor) sa zdrojom svetla stáva výstupná plocha modifikátora je pôvodné rovné sklo umiestnené v hrane zariadenia aj tak príliš ploché a nejaké hry s uhlom vyžarovania - ten primárne určuje to usadenie výbojky v tele a jej pozícia voči modifikátorom sa tým nemení.
 
lacikamo
2014-12-08 23:50:56
príspevok od: lacikamo
Myslel som konkrétne modely, kde je výbojka "utopená" v tele záblesku. Akýkoľvek "ZOOM"
modifikátorom po tele záblesku (hoci tam je na to stupnica) je len ilúzia zmeny vyžarovacieho uhlu.
Na to je tá výbojka príliš hlboko, po obvode obkrúžená vlastným "reflektorom". Situáciu môže mierne zlepšiť toto : "Vyžarovací uhol môžete rozšíriť výmenou za sklenený prekryt typu “dom”."
- vtedy verím, že sa niečo vyžiari aj do strán. Pri pravidle, že použitím modifikátora (aj to sklo pred výbojkou je modifikátor) sa zdrojom svetla stáva výstupná plocha modifikátora je pôvodné rovné sklo umiestnené v hrane zariadenia aj tak príliš ploché a nejaké hry s uhlom vyžarovania - ten primárne určuje to usadenie výbojky v tele a jej pozícia voči modifikátorom sa tým nemení.
Na skúšanie by ma bavil napríklad reflektor Briese alebo niečo iné z Profota. Osobne mám 4xElinchrom 500 BxRi a Ranger Quadra s tou malou hlavou. Elinchrom má stredové, takmer dokonalo osové uchytenie nielen pre dáždnik ale aj pre deflektory, čo v kombinácii s napríklad softboxom, ktorý má dvojitý difúzor umožňuje dokonale využiť svetlo. Vaňa v 500 BxRi je plytká a výbojka vyžaruje aj do strán modifikátorov, takže napríklad reflektor naozaj smeruje svetlo dopredu v uhle, na ktorý je vypočítaný a skonštruovaný. Celá tá vnútorná "šaráda" so svetlom má za účel dosiahnuť (v určitých situáciách, kedy je to potrebné) pri veľkosti modifikátora rovnakú pracovnú clonu ako v strede (osi) modifikátora, tak na okraji. O tom je posledný obrázok. Veľkoplošne vyžarujúci zdroj (za zdroj je teraz považovaná predná plocha modifikátora) z pôvodného Deep "reflektora", ktorý už len z princípu (uhol vyžarovania) má tvrdšie svetlo ako klasickejší (uhlom) softbox.
 
SLA
2014-12-09 08:00:54
príspevok od: lacikamo
Myslel som konkrétne modely, kde je výbojka "utopená" v tele záblesku. Akýkoľvek "ZOOM"
modifikátorom po tele záblesku (hoci tam je na to stupnica) je len ilúzia zmeny vyžarovacieho uhlu.
Na to je tá výbojka príliš hlboko, po obvode obkrúžená vlastným "reflektorom". Situáciu môže mierne zlepšiť toto : "Vyžarovací uhol môžete rozšíriť výmenou za sklenený prekryt typu “dom”."
- vtedy verím, že sa niečo vyžiari aj do strán. Pri pravidle, že použitím modifikátora (aj to sklo pred výbojkou je modifikátor) sa zdrojom svetla stáva výstupná plocha modifikátora je pôvodné rovné sklo umiestnené v hrane zariadenia aj tak príliš ploché a nejaké hry s uhlom vyžarovania - ten primárne určuje to usadenie výbojky v tele a jej pozícia voči modifikátorom sa tým nemení.
Reflektor v B1, D1 je myslím 72 stupňov. "Modifikátor" tj sklená doštička "svieti" v strede inak ako na krajoch tým zabezpečuje malú ale Zoom funkciu. Pri hlavách na generátor žiaden vstavaný reflektor nie je. B1 D1 sú konštruované ako prenosné univerzálne lampy. Ak z nich niekto potrebuje urobiť niečo ako lampu na generátor dá sa to práve pomocou dom. Prídavné Zoom reflektory fungujú aj na B1 D1 pokiaľ budú mať dopadajúci uhol menší ako uhol zabudovaného reflektoru. Na väčše uhly je práve dom, ktorý vyžiari svetlo pred reflektor. Tieto "modifikátory" existujú v rôznych variantách a z rôznou farebnou teplotou. Zoom funkcia samozrejme mení vyžarovací uhol ale číselká na Zoom reflektoroch nevravia o vyžiarenom uhle ale o DOPADAJÚCOM UHLE. Tj napr. 40 stupňov znamená, že keď budú tri objekty medzi sebou umiestnené v 40 stupňovom uhle tak budú rovnomerne nasvietené. Čiže ak budú napr. dvaja ľudia vpredu a tretí niekde vzadu dajú sa pomocou Zoom funkcie rovnomerne nasvietiť. Zoom sa stará o rôznu, aktuálne potrebnú distribúciu svetla a nie o rovnakú. Ak by bolo vyžiarené svetlo všade rovnaké tak prví dvaja budú nasvietení dobre a osoba vzadu bude podexponovaná. Nemyslím si, že je Zoom funkcia preceňovaná ale skôr nepochopená. Nakoniec, nie je podstatné ako vyzerá svetlo pri lampe ale aké dopadne na objekt, nefotíme predsa lampu ale objekty. A práve pomocou Zoom reflektorov sa dajú nasvietiť jedným svetlom komplikovanejšie scény.
 
lacikamo
2014-12-09 08:02:59
Zmena uhlu vyžarovania sa u Briese deje reflektorom a tiež posunom výbojky - niečo podobné má tuším len Broncolor. Pri najširšom "rozovretí" (a priemere zdroja 3 metre?) je pokles clony k okraju o necelé jedno číslo. Aj tak to znamená úbytok svetla na okraji takmer o násobok..Preto ten moj názor na Profoto vyššie, hoci som neskúsil.
 
total empty
2014-12-09 08:11:39
príspevok od: SLA
Reflektor v B1, D1 je myslím 72 stupňov. "Modifikátor" tj sklená doštička "svieti" v strede inak ako na krajoch tým zabezpečuje malú ale Zoom funkciu. Pri hlavách na generátor žiaden vstavaný reflektor nie je. B1 D1 sú konštruované ako prenosné univerzálne lampy. Ak z nich niekto potrebuje urobiť niečo ako lampu na generátor dá sa to práve pomocou dom. Prídavné Zoom reflektory fungujú aj na B1 D1 pokiaľ budú mať dopadajúci uhol menší ako uhol zabudovaného reflektoru. Na väčše uhly je práve dom, ktorý vyžiari svetlo pred reflektor. Tieto "modifikátory" existujú v rôznych variantách a z rôznou farebnou teplotou. Zoom funkcia samozrejme mení vyžarovací uhol ale číselká na Zoom reflektoroch nevravia o vyžiarenom uhle ale o DOPADAJÚCOM UHLE. Tj napr. 40 stupňov znamená, že keď budú tri objekty medzi sebou umiestnené v 40 stupňovom uhle tak budú rovnomerne nasvietené. Čiže ak budú napr. dvaja ľudia vpredu a tretí niekde vzadu dajú sa pomocou Zoom funkcie rovnomerne nasvietiť. Zoom sa stará o rôznu, aktuálne potrebnú distribúciu svetla a nie o rovnakú. Ak by bolo vyžiarené svetlo všade rovnaké tak prví dvaja budú nasvietení dobre a osoba vzadu bude podexponovaná. Nemyslím si, že je Zoom funkcia preceňovaná ale skôr nepochopená. Nakoniec, nie je podstatné ako vyzerá svetlo pri lampe ale aké dopadne na objekt, nefotíme predsa lampu ale objekty. A práve pomocou Zoom reflektorov sa dajú nasvietiť jedným svetlom komplikovanejšie scény.
Podľa mňa umiestnenie výbojky v tele nieje až také podstatné,dôležitejšie je odrazová plocha a jej schopnosť pravidelného rozptylu a nastavenie uhlu stien paraboly-odrazky.
Vysterčením výbojky vonku predsa môže vzniknúť neželaný jas ktorý ide bokom a nedopadne do paraboly a vytvorí nepotebný svetelný smog.
Alebo sa mýlim ?
 
SLA
2014-12-09 08:17:16
príspevok od: lacikamo
Na skúšanie by ma bavil napríklad reflektor Briese alebo niečo iné z Profota. Osobne mám 4xElinchrom 500 BxRi a Ranger Quadra s tou malou hlavou. Elinchrom má stredové, takmer dokonalo osové uchytenie nielen pre dáždnik ale aj pre deflektory, čo v kombinácii s napríklad softboxom, ktorý má dvojitý difúzor umožňuje dokonale využiť svetlo. Vaňa v 500 BxRi je plytká a výbojka vyžaruje aj do strán modifikátorov, takže napríklad reflektor naozaj smeruje svetlo dopredu v uhle, na ktorý je vypočítaný a skonštruovaný. Celá tá vnútorná "šaráda" so svetlom má za účel dosiahnuť (v určitých situáciách, kedy je to potrebné) pri veľkosti modifikátora rovnakú pracovnú clonu ako v strede (osi) modifikátora, tak na okraji. O tom je posledný obrázok. Veľkoplošne vyžarujúci zdroj (za zdroj je teraz považovaná predná plocha modifikátora) z pôvodného Deep "reflektora", ktorý už len z princípu (uhol vyžarovania) má tvrdšie svetlo ako klasickejší (uhlom) softbox.
Myslím že toto je úloha každého softboxu, jedno ktorej značky. Samozrejme rozdiely sú v kvalite pracovania difúzorov atď. Na extrémne rovnomerné rozptýlenie svetla sú napr Probox alebo StillLight ktorý vie ísť až do výkonov 19200 Ws... Treba si pozrieť Light Shaping Tools for Special Applications a Special Application Heads. Dajú sa tam nájsť naozaj neuveriteľné kúsky. Čosi máme na stránkach aj my ale na profoto.com je toho určite viac. Celé Profoto je o tom, že človek začne napríklad jednou D1 a môže rásť až do nadnárodného fotografického štúdia bez toho aby akákoľvek časť výbavy vyšla na zmar.
 
SLA
2014-12-09 08:48:30
príspevok od: psykora2
jednoducho povedane plati sa za znacku a dufajme rychly servis, pretoze vykon, kvalita spracovania a pouzitych materialov je plus minus taka ista, rozdiel vidim jedine v pokryti servisom, aj ked neviem ci aj u nas funguje nejaky servis na tuto znacku
Značku robia práve tie veci ako kvalita a spracovanie materiálov práve táto časť je dosť rozdielna. Výkon je podstatný ale ešte podstatnejšia je opakovateľnosť výsledkov. Keď máš scénu z 8-10 a viac svetlami a každé blikne vždy inak... To je ako s tým horčíkovím práškom... ťažko sa bude štelovať aby podal vždy rovnaké svetlo či už výkonom alebo farebnosťou. Servis je samozrejme podstatný, aj keď Profoto je extrémne spoľahlivé, môže sa stať že sa niečo pokazí. Teraz je servis priamo vo Švédsku. Časom keď bude na Slovensku väčšia užívateľská základňa máme v pláne urobiť vlastné servisné stredisko. Nie je to však len otázka letovačky a šroubováku, vyžaduje to značné investície. V profesionálnej triede zariadení ako je PhaseOne, Profoto a podobne sa na dobu prípadného servisu klientom zapožičiavajú náhradné zariadenia ak to klient potrebuje. Sme si vedomí, že profesionálna technika je pre profesionálov a tí predsa zo svojej práce žijú a my žijeme z nich. Ak sa ti pokazí čínske svetielko, no tak si babku pri obede alebo frajerku odfotíš za mesiac keď príde z alibaby nove ale ak je nastúpený štáb modelky vizážisti a spústa ľudí bol by to prúser. Preto je dobré spolupracovať vieme na produkcie zariadenia nie len zapožičať ale aj byť v pozore pre prípadné neštandardné situácie. Aj toto robí značku značkou a nie len logo...
 
SLA
2014-12-09 08:51:19
príspevok od: total empty
Podľa mňa umiestnenie výbojky v tele nieje až také podstatné,dôležitejšie je odrazová plocha a jej schopnosť pravidelného rozptylu a nastavenie uhlu stien paraboly-odrazky.
Vysterčením výbojky vonku predsa môže vzniknúť neželaný jas ktorý ide bokom a nedopadne do paraboly a vytvorí nepotebný svetelný smog.
Alebo sa mýlim ?
Tá výbojka sa nevystrčuje náhodne ale presne podla "zámeru" aby robilo to svetlo čo robiť má. Rozptýlenie svetla je niekedy doležité a niekedy nie. Preto je tých cca 120 zariadení na tvarovanie svetla.
 
total empty
2014-12-09 09:00:39
príspevok od: lacikamo
Zmena uhlu vyžarovania sa u Briese deje reflektorom a tiež posunom výbojky - niečo podobné má tuším len Broncolor. Pri najširšom "rozovretí" (a priemere zdroja 3 metre?) je pokles clony k okraju o necelé jedno číslo. Aj tak to znamená úbytok svetla na okraji takmer o násobok..Preto ten moj názor na Profoto vyššie, hoci som neskúsil.
Lacikamo, nechcem ťa presviedčať na inú "vieru", ale výbojka z odrazovou parabolkou funguje tiež ako tienidlo aj ako násobiteľ svetelnej žiari,lebo z časti odráža svetlo ktoré ide do zadu , do predu. Vysterčením vybojky riskuješ jas mimo ktorý nepotrebuješ a je nevyužitý a tiež možno nevhodný či prekažajúci.
Pokiaľ chceš meniť uhly odrazu, tak musíš celé svetlo posúvať dopredu a dozadu, prípadne uhly paraboly.
Svetlo-blesk by mal fungovať skôr bodovo a tak svietiť do odrazky-trebárs ambrelky.
Kus by si mal najsť niečo o optike a fyzike svetla-usmernenie a rozptyl. Pri výrobe svetelných efektov som to často riešil, ako vzdialenosti, nastavenie,sklony a následne to bolo prehnané cez optiku. Tam bol bočný jas nežiadúci, muselo ísť čisto o odrazy.
Aspoň ja mám s tým také skúsenosti. Tak v podstate,nechcem tu písať litánie.
 
SLA
2014-12-09 09:23:24
príspevok od: lacikamo
Zmena uhlu vyžarovania sa u Briese deje reflektorom a tiež posunom výbojky - niečo podobné má tuším len Broncolor. Pri najširšom "rozovretí" (a priemere zdroja 3 metre?) je pokles clony k okraju o necelé jedno číslo. Aj tak to znamená úbytok svetla na okraji takmer o násobok..Preto ten moj názor na Profoto vyššie, hoci som neskúsil.
No to je parabolicky reflektor, v Profoto sú 3 veľkosti najväčší ma 3m priemer. Broncolor ich má tiež. So Zoom reflektormi to funguje podobne ovšem s tým, že tvar reflektora je pevný a posunom reflektora po hlave sa mení dopadajúci uhol. Preto sa na D1 B1 dáva dom aby svetlo nebolo "utopené" vo vstavanom reflektore ak je potrebný dopadajúci uhol väčší ako má vstavaný reflektor. Myslím že Zoom funkcia je dosť jedinečná a ale nechcem to tvrdiť, že ju ešte nik neokopíroval.
 
psykora2
2014-12-09 10:06:25
príspevok od: SLA
Značku robia práve tie veci ako kvalita a spracovanie materiálov práve táto časť je dosť rozdielna. Výkon je podstatný ale ešte podstatnejšia je opakovateľnosť výsledkov. Keď máš scénu z 8-10 a viac svetlami a každé blikne vždy inak... To je ako s tým horčíkovím práškom... ťažko sa bude štelovať aby podal vždy rovnaké svetlo či už výkonom alebo farebnosťou. Servis je samozrejme podstatný, aj keď Profoto je extrémne spoľahlivé, môže sa stať že sa niečo pokazí. Teraz je servis priamo vo Švédsku. Časom keď bude na Slovensku väčšia užívateľská základňa máme v pláne urobiť vlastné servisné stredisko. Nie je to však len otázka letovačky a šroubováku, vyžaduje to značné investície. V profesionálnej triede zariadení ako je PhaseOne, Profoto a podobne sa na dobu prípadného servisu klientom zapožičiavajú náhradné zariadenia ak to klient potrebuje. Sme si vedomí, že profesionálna technika je pre profesionálov a tí predsa zo svojej práce žijú a my žijeme z nich. Ak sa ti pokazí čínske svetielko, no tak si babku pri obede alebo frajerku odfotíš za mesiac keď príde z alibaby nove ale ak je nastúpený štáb modelky vizážisti a spústa ľudí bol by to prúser. Preto je dobré spolupracovať vieme na produkcie zariadenia nie len zapožičať ale aj byť v pozore pre prípadné neštandardné situácie. Aj toto robí značku značkou a nie len logo...
s tymto co si napisal suhlasim, keby kazdy fotil exluzivne zakazky so stabom ludi okolo seba tak si urcite kupi nieco spolahlive a s dobrym servisom, pretoze jedna zakazka by mu vratila investovane financie, na druhej strane by som nepodcenoval ani cinsku konkurenciu, pretoze nespi na vavrinoch a za posledne roky isla kvalitativne aj spolahlivostou dost vysoko a tyka sa to aj highend segmentu (samozrejme nie vo vsetkom, aj tam existuje 5 stupnovy system kvality a najvacsie sracky idu na najslabsie trhy)
 
kozakm
2014-12-09 14:47:52
Na konec roku Profoto slibovalo, že přidají do FW možnost HSS.

Ještě k tomu porovnávání s levnou Čínou - Profoto B1 je tu s námi už nějaký rok a půl, dva, tehdy Číňana nic takového nenapadlo.
 
jan21
2014-12-15 21:46:14
príspevok od: kozakm
Na konec roku Profoto slibovalo, že přidají do FW možnost HSS.

Ještě k tomu porovnávání s levnou Čínou - Profoto B1 je tu s námi už nějaký rok a půl, dva, tehdy Číňana nic takového nenapadlo.
Martine...Profoto hlási splněno:

HSS Upgrade for Air Remote TTL-C (PC)
Upgrade name: HSS Upgrade for Air Remote TTL-C (PC)
Released: 10 December 2014
Version: B5

Upgrade name: HSS Upgrade for B1 (PC)
Released: 10 December 2014
Version: C6


PS Ty jsi s ním něco nafotil?
 
kozakm
2014-12-15 21:50:03
príspevok od: jan21
Martine...Profoto hlási splněno:

HSS Upgrade for Air Remote TTL-C (PC)
Upgrade name: HSS Upgrade for Air Remote TTL-C (PC)
Released: 10 December 2014
Version: B5

Upgrade name: HSS Upgrade for B1 (PC)
Released: 10 December 2014
Version: C6


PS Ty jsi s ním něco nafotil?
Jo, asi před dvěma minutama jsem na to taky narazil

S Profoto jsem nefotil. Snažil jsem se počátkem roku ukecat distributora, aby mi ho půjčil na test, ale nakonec to nedopadlo. A jelikož se mi nechtělo na HSS čekat, tak jsem v létě koupil Priolite Hotsync. A spokojenost.
 
jan21
2014-12-15 21:53:58
príspevok od: kozakm
Jo, asi před dvěma minutama jsem na to taky narazil

S Profoto jsem nefotil. Snažil jsem se počátkem roku ukecat distributora, aby mi ho půjčil na test, ale nakonec to nedopadlo. A jelikož se mi nechtělo na HSS čekat, tak jsem v létě koupil Priolite Hotsync. A spokojenost.
Sehr gut
 
tomis.ales
2014-12-15 22:47:35
príspevok od: psykora2
neberem to v zlom, viem ze v high end brandzi lietaju ine sumy, lenze toto je portal pre amaterov a mierne pokrocilych, robit reklamu na high end produkt je rovnaky nezmysel ako urobit televiznu reklamu pre lamborgini, pretoze ludia co cumia do telky si ho nikdy nebudu moct kupit, rozumies co som tym chcel povedat?
Ja teda nechapem. To ako napr. nemam citat sci-fi knihy, pretoze to co tam citam, nikdy neprezijem???
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované