Hore

Huawei P8 - špecialista na nočné zábery

Huawei P8 sa v reklame pasuje za kráľa nočnej fotografie a fotografického experimentu. Dokáže niečo viac ako ostatné fotomobily?

Pamätáte sa, keď mobilným telefónom kraľovala fínska Nokia? Jej pozícia sa zdala neotrasiteľná. Prišli však chytré telefóny, neskôr aj tablety a z kráľovskej vikingskej veslice sa stal vrak na dne technologického mora, ktorý sa neúspešne snažil vyloviť Microsoft. Pánmi mobilných oceánov sa stali ázijské značky a samozrejme Apple. A ako rýchlo! Na Nokiu pomaly zabúdame a najmä mladšej generácii sa pri vyslovení slov “mobilný telefón”, vybaví skôr Apple, Samsung, LG… Ani ich pozícia však nie je neotrasiteľná. Tradícia akoby nič neznamenala, dôležitý je produkt. Aj neznáma značka, jediným modelom telefónu, môže riadne zamiešať kartami. Máme tu druhú generáciu výrobcov, ktorí agresívne šliapu na päty zavedeným značkám. Pred rokom prakticky neznáme, dnes sú symbolom pokroku a toho, že kráľovský trón má vratké nohy. Xiaomi, Huawei, OnePlus, HTC - ázijskí draci, ktorí ukazujú, že vedia konkurovať tým najlepším. Toto nie sú bezmenný plagiátori iPhonu. Treba s nimi seriózne počítať.

Značka Huawei si v našich končinách začala robiť meno v roku 2013 svojim modelom Ascend P6. Aktuálne prebieha reklamná kampaň zameraná na fotografické schopnosti nového modelu P8. A to je niečo, čo nás zaujíma. Huawei si dokonca vybral jeden z najťažších fotografických žánrov - nočnú fotografiu s prihliadnutím na fotografický experiment. Niekto tu chce ukázať, že medzi fotomobilmi patrí k špičke. Poďme to preveriť.

 

    


Prvý dojem

Ako kontrast k bielym krabičkám používaným u Aplle a Samsungu, Huawei P8 je zabalený v matne čiernej krabičke s logom z červeného zlata. V balení je okrem telefónu samozrejme USB nabíjačka  a slúchadlá s handsfree.

Posudzovanie dizajnu je subjektívne, mne sa telefón páči. Trochu kopíruje nové iPhony, hrany však nie sú tak zaoblené, len mierne skosené, čo je rozhodne elegantnejšie. Predná strana je zo skla Corning Gorilla Glass 3, hore a dole s bielym pásom, kde by pasovalo logo výrobcu. Displej akoby bol od kraja po kraj, po zapnutí vidno okolo tenký čierny pásik. Mechanické ovládacie prvky sú naboku, dostupné palcu pravej ruky. Boky a zadná časť sú z kovu farby Mystic Champagne. Boky sú mierne skosené, preto nerežú do ruky. Hlavný fotoaparát je umiestnený takmer v rohu zadnej strany.

Veľkosťou je pre moje ruky akurátny, nie je to ešte prerastený phablet. Kvalite spracovania niet čo vytknúť, telefón pôsobí luxusne. K dispozícii je aj v striebornom prevedení Titanium Grey a v čiernej farbe.

Huawei P8 útočí na fotomobily najvyššej triedy, medzi ktoré môžeme zaradiť napr. LG G4, Apple iPhone 6, Samsung Galaxy S6, Sony Xperia Z3, či Nokia Lumia 930. Vo fotovýbave nájdete zadný fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx, automatickým zaostrovaním a optickou stabilizáciou, doplnený dvojfarebným LED bleskom. Objektív je ekvivalentom 28 mm objektívu so svetelnosťou F2.0. Predný (selfie) fotoaparát má 8Mpx. Na konkurenciu útočí Huawei ponukou špeciálnych funkcií pre nočné fotenie.

 

Špecifikácia

  • unibody dizajn
  • 64-bitový 8-jadrový procesor HiSilicon Krin 930 (4 x 2,0 GHz / 4 x 1,5 GHz)
  • objektív 28 mm (135EQ), F2,0, 13Mpx (RGBW), predná kamera 8Mpx
  • optická stabilizácia obrazu
  • dvojfarebný LED blesk
  • ISO 100 - 1600 (rozšírená citlivosť od ISO 50)
  • 144,9x72,1x6,4 mm, hmotnosť 144 g
  • 5,2” FHD displej typu IPS, 1920x108 bodov, 424 ppi
  • RAM 3GB
  • ROM 16 GB/64 GB
  • Micro SD až do 128GB
  • Android 5.0 s grafickou nadstavbou
  • 2680 mAh
  • WiFi, BT, NFC

http://consumer.huawei.com/minisite/cz/p8/

Mobil v praxi

Telefón má dve tlačidlá na pravej strane. Menšie ON/OFF a väčšie dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Úvodná zamknutá obrazovka náhodne premieta fotografie, ktoré vás majú navnadiť na fotografovanie s týmto telefónom. Nadstavba Androidu je iná ako u LG, či Samsungu. Musel som si zvykať na nové ikonky. Príjemne ma potešilo to, ako ľahko sa robia snímky obrazovky, ktoré do recenzie potrebujem, stačí len dvakrát zaklopať na displej.

 
Jeden z predinštalovaných, veľmi elegantných motívov. Vydarená je aj grafická nadstavba. Zvykať som si musel na neštandardné ikonky Home, Back a Menu.

Prvý Huawei P6, ktorý ma veľmi zaujal pred necelými dvomi rokmi, sa rýchlo a silne prehrieval. P8 sa tiež prehrieva, no oveľa menej.

K fotoaparátu sa dostanete niekoľkými spôsobmi. Z uzamknutej obrazovky posunutím ikonky fotoaparátu. Samozrejme spustením aplikácie Fotoaparát. Ak sa veľmi ponáhľate, tak raketovou rýchlosťou urobíte záber pri vypnutom telefóne, ak dvakrát rýchlo stlačíte stíšenie hlasitosti.

Aplikácia Fotoaparát sa snaží byť jednoducho ovládateľná, nastavenia sú však ukryté hlbšie a tak pri experimentovaní stále klikáte na displej. Fotoaparát by mohol mať pokročilý režim, kde by boli všetky nastavenia rýchlo dostupné. Komu nebude ovládanie vyhovovať, môže si nainštalovať niektorú z alternatívnych fotoaplikácií. Ja som pri testovaní používal tú predinštalovanú. Jej hlavným nedostatkom je spomínaná absencia podrobného manuálneho nastavenia. Na jednej strane tu máme zaujímavé funkcie pre pokročilé experimentovanie, na druhú tu chýbajú základné pokročilé nastavenia.


Špecialita fotoaparátu - ponuka nočných režimov.


Ponuka nastavení fotoaparátu.

Na to, aby ste mohli špecializované funkcie využiť, potrebujete statív pre mobilné telefóny. Je to rovnaké ako u fotoaparátu, nočné zábery a experimentovanie s maľovaním svetlom sa robia dlhými časmi.

Pochváliť musím displej. Myslel som si, že ten na mojom LG G2 je perfektný, ale priame porovnanie vyhral Huawei s rozdielom triedy ako v prekreslení poltónov, tak aj saturácii farieb. Teraz mi LG príde taký šedivý :-(.

Denné fotenie

Aj keď je Huawei P8 špecialista na nočné zábery, väčšinou ho asi budete používať na bežné denné zábery. Automatické zaostrovanie je dostatočne rýchle i odozva spúšte. Veľmi ľahko premeníte telefón na fotoguľomet, stačí fotiť tlačidlami nastavenia hlasitosti.

Výhrady mám k dotykovému ovládaniu, kde som neustále prestavoval režim fotoaparátu, pričom som chcel len nastaviť korekciu expozície. Tú treba používať častejšie, automatika má tendenciu k svetlejším záberom.

 
Objektív uhlom záberu zodpovedá širokouhlému 28 mm plnoformátovému objektívu.

 
Kresba objektívu je dobrá a to aj v rohoch obrazu.

 
K foteniu s telefónom neodmysliteľne patria obrazové efekty, ktorých nájdete v aplikácii Fotoaparát niekoľko. Nainštalovať si samozrejme môžete efektových programov od výmyslu sveta.

28 mm objektív je dostatočne širokouhlý pre väčšinu toho, čo potrebujete odfotiť. Ak vám širší uhol chýba, môžete použiť funkciu Panorámy, ktorá funguje veľmi dobre. Horšie je to z digitálnym zoomom, ktorý extrapoluje výraz na plné rozlíšenie. Kvalita je potom mizerná.

 
Bez digitálneho zoomu.


Digitálny zoom približne v strede rozsahu.

 
Maximálny digitálny zoom.

 
U maličkého snímača nečakajte malú hĺbku ostrosti a ukážkový bokeh. Len pri detailoch sa prejaví menšia hĺbka ostrosti.


Automatické skladanie panorámy funguje dobre. Zvládnutá je aj za ťažkých svetelných podmienok a tečúcej vody.


Pri dobre zvolenej scéne, s využitím obrazových efektov, dokážete nafotiť zaujímavé zábery.


Mravcovi zadok nenafotíte, ale na kvetinky zväčšenie stačí.

Nočné fotenie a špeciálne efekty

U mobilných telefónov sa s upevnením na statív nepočíta, veď priemer závitu je väčšinou väčší ako hrúbka mobilu. Bez statívu však dobrý nočný záber neurobíte. Ja som použil známy Gorillapod s nástavcom GripTight od firmy Joby. Držiak mobilu sa dá pripevniť na akýkoľvek statív. Do GripTight upevníte akýkoľvek mobil so šírkou 54 až 72 mm. V ponuke sú ešte dve ďalšie veľkosti.

    
   

Pri nočných záberoch je dôležité neroztriasť telefón. Zabudovaná je samozrejme funkcia samospúšte, nastaviteľná na 2, 5 a 10 sekúnd. Spúšť môžete ovládať aj hlasovým povelom “chees”. Najpraktickejšie je však použiť priložené slúchadlá, ovládanie hlasitosti na nich funguje ako spúšť.

Fotenie svetelných stôp automobilov, luminografia, maľovanie svetlom, rozmazávanie vody, to sú pokročilé fotografické techniky. Huawei sa ich snaží priblížiť nefotografom, ktorí ich doteraz len ticho obdivovali. Ak tieto techniky ovládate, zistíte, že v P8 sú akési iné. Nefungujú tak ako sme zvyknutí, že otvoríme uzávierku na nejaký čas a potom skontrolujeme výsledok. P8 má plne elektronickú uzávierku a tak je schopný fungovať inak. Dokáže exponovať každý jediný pixel iným časom. A všetko to sledujete v priamom prenose na displeji. Pre neznalého sú to kúzla a aj pokročilý fotograf sa nestačí čudovať. Napr. pri funkcii “hodvábna voda”, fotoaparát detekuje pohyb. Nakrátko sa najprv objaví normálny záber a potom len zízate, ako sa voda pomaly rozmazáva.

Nefotografovia sa môžu pekne zabávať, ak použijú statív. Pokročilí fotografi však rýchlo prídu na to, že čo je pre amatéra super, pre nich nie je ideálne. Fotoaparát nikdy nedostanete pod úplnú kontrolu. Myslíte, že máte nastavené pevné ISO a aj tak si fotoaparát urobí po svojom. Niekedy dokonca podvádza. A vadí to? Nie. Huawei jednoducho využíva najnovšie technológie, aby umožnil nefotografom lepšie fotiť. Dennodenne sa stretávam s turistami, ktorý sa snažia o nočné zábery telefónom, pritom je mi jasné, že výsledky budú katastrofálne. S P8 sa musia naučiť len vybrať vhodný automatický režim a dať mobil na statív. Poďme sa pozrieť na výsledky iluzionistických schopností testovaného prístroja.

Hodvábna voda

 
Joby GripTight pri fotení Dunaja.

Pohybové rozmazanie tečúcej vody patrí medzi obľúbené pokročilé techniky. Aby sme počas dňa dosiahli želaný efekt, potrebujeme expozičný čas okolo 1 sekundy. To sa dá dosiahnuť len s použitím ND filtra. Tu ho však nepotrebujete. P8 použije počítačové spracovanie obrazu. Nepohyblivé časti zmrazí a pohyblivé postupne exponuje bez toho, aby vznikli prepaly, ktoré by ste inak očakávali. Vy len určíte, ako dlho má expozícia trvať. Stačí sledovať displej a keď je voda rozmazaná tak ako sa vám páči, expozíciu zastavíte.


Štandardný záber.


S programom Hodvábna voda.

Svetelné stopy áut

Aj tu vidíte kúzla v priamom prenose. Fotoaparát opäť naexponuje základ a potom len na displeji sledujete, ako svetelné zdroje kreslia čiary. Pristihol som ho, ako si vymýšľa. Dokonca aj na statickom zábere začal sám od seba postupne “preťahovať” svetelné stopy.


Na svetelných stopách vidno, že fotoaparát fotí v intervaloch, ktoré pospája dohromady.


Dosiahnuť rovnaký výsledok ako s “poriadnym” fotoaparátom, nie je ľahké ani s funkciou Svetelné stopy áut.


Tu som omylom nechal zapnutú funkciu Svetelné stopy áut, aj bez pohybu sa začali tvoriť svetelné stopy, fotoaparát si tu zjavne “vymýšľa”.

Maľovanie svetlom

Kreslenie svetelným zdrojom tiež nepatrí medzi jednoduché techniky. Na rozdiel od tých predchádzajúcich tu je dobré mať asistenciu. Jeden by mal sledovať displej a obsluhovať fotoaparát, druhý kresliť zdrojom svetla. Fotoaparát na začiatku urobí základnú expozíciu pozadia a potom do nej postupne vykresľuje svetelné stopy. Môžete kresliť baterkou, displejom telefónu, prisvetľovacou LED-kou, napodobneninou Jedijského meča.


Luminografia je s Huawei P8 jednoduchá.




Tu bola použitá technika maľovania svetlom.

Nočné zábery

Už mimo sady špeciálnych efektov je klasická nočná fotografia. Ani tá však nefunguje tak ako u bežného fotoaparátu. Opäť budeme v priamom prenose sledovať postupné exponovanie záberu. Môžete v automatike alebo manuálne zvoliť ISO alebo čas. Výberom času nevolíte celkovú dĺžku expozície, ale len jej základ. Po nastavenom čase prebieha exponovanie ďalej tak, aby bola expozícia vyvážená.

Možnosť priameho nastavenia celkového času nehľadajte. Fotoaparát vás k plnému ovládnutiu expozície nepustí.

 


Stačí mať zapnutý režim Nočných záberov a o viac sa starať nemusíte, automatika zariadi správnu expozíciu aj bez vašej pomoci. A samozrejme chce to statív.

Nie som sklamaný z toho, že si Huawei P8 robí čo chce. Robiť z neho placatú zrkadlovku je nezmysel. Veď keď chcete špičkové zábery, aj tak použijete fotoaparát s veľkým snímačom. Konečne však môžete niečo podobného dostať aj z mobilu. A to jednoducho, bez námahy, šikovne obchádzajúc obmedzenia použitej techniky. P8 skôr než s objektívom a snímačom čaruje z výpočetným výkonom umožňujúcim v reálnom čase vykonávať náročné operácie s obrazom.

Kvalita fotografií

Huawei P8 nefotí zle, ale na kráľovský trón v kategórii fotomobilov nemá. Čistá modrá obloha je rušená posterizáciou a farebnými fľakmi. Aj pri najnižších citlivostiach je v tieňoch výrazný farebný šum. Zaujímavé je, že citlivosť takmer nemá vplyv na šum. Či máte ISO 400 alebo 1600, výsledok je podobný.

Automatika sa snaží používať čo najnižšie ISO v spojení s dobrou svetelnosťou objektívu. Ak ma EXIF neklame, všetko, čo som nafotil je na clone f/2,0. A veru je to aj vidieť. Aj keď má maličký objektív veľkú hĺbku ostrosti, pri niektorých architektonických záberoch vidno, že by priclonenie prospelo. Za pekného počasia má telefón v expozičnom čase predsa veľkú rezervu, tak prečo ju nevyužije?

 
ISO 6400, vôbec nie zlý výsledok.

 
Vďaka dobrej svetelnosti nemusí fotoaparát používať vysokú citlivosť, tu si vystačil s ISO 400.

Fotoaparát je citlivý na protisvetlo a bočné svetlo, to však pri objektíve bez slnečnej clony a doslova nalepenom na snímači, je pochopiteľné. Svetlo sa odráža nielen na šošovkách objektívu, ale aj na samotnom snímači.

 
Na reflexy si treba dávať pozor.

Fotoaparát má aj funkciu HDR, ktorá softvérovo rozširuje obmedzený dynamický rozsah. Jej účinok je pomerne slabý, čo beriem skôr ako pozitívum, pretože HDR omaľovánky nemusím.

 
Bez HDR.

 
S HDR.

 



 
Tri zábery rôznych motívov dokazujú, že fotografická časť telefónu je dobre navrhnutá. S lepšou aplikáciou Fotoaparát by skúsenejší fotograf mal častejšie takto vydarené zábery.

Video

Kvalita videa je priemerná. Vidno na ňom obmedzenia snímača z hľadiska dynamického rozsahu i nízky dátový tok spôsobujúci vysokú kompresiu. Pri rýchlejšom pohybe je neprehliadnuteľný “želatínový efekt”, kedy sa obraz vlní zo strany na stranu. Slušnú prácu odvádza stabilizátor. Ten optický môžete kombinovať s elektronickým.

Snímať časozberné video je jednoduché. Nehľadajte žiadne nastavenia, to za vás urobil výrobca. Veľká škoda, že má rozlíšenie len HD. Aj tak som si s ním užil kopec zábavy.

 
Gorillapod som využil aj pri Time Lapse, ktorý nájdete vo videu.


Plusy a mínusy

+ kvalitné spracovanie, elegantný dizajn
+ kvalitný IPS displej
+ bezproblémový chod OS, funkcionalita grafickej nadstavby
+ možnosť rozšírenia pamäte microSD kartou z kapacitou až 128GB
+ NFC
+ objektív s AF, LED blesk s vyvážením teploty
+ kvalita fotografií
+ funkcie pre nočné fotenie

-  video
-  ovládanie aplikácie Fotoaparát
-  automatika expozície
-  mierne prehrievanie

Záver

Huawei P8 patrí medzi najelegantnejšie mobily na trhu. Výkonný s kvalitným veľkým displejom. Aj keď vnútorná pamäť je len 16GB, z ktorých treba odpočítať okolo 5GB pre operačný systém a základné aplikácie, je možnosť ju rozšíriť až 128GB microSD kartou. Škoda, že sa nedá ľahšie vyberať. Možno, že by nebol zlý marketingový ťah, k fotoaparátu pridávať malý statív, aby si nočné fotografie mohol urobiť každý majiteľ tohto telefónu.

V Huawei majú šikovný marketing, ktorý našiel spôsob ako model P8 odlíšiť. Reklamná kampaň zameraná na nočnú fotografiu oslovila fotografov, ktorí patria k silnej zákazníckej skupine. Skôr než zázračný fotoaparát dostali inteligentne naprogramovanú aplikáciu fotoaparátu, ktorá umožňuje experimentovať bez nutnosti hľadať a kupovať špeciálne aplikácie. Aj keby ste nikdy pokročilé funkcie fotoaparátu nepoužili, oceníte kvalitu fotoaparátu pre bežné fotenie. Zároveň je Huawei P8 výkonný smartfón, ktorý vám bude robiť dennodenne príjemnú spoločnosť.

Počas testovania som nemal problémy s chodom systému a aplikácií. Všetko beží svižne, bez zadrhávania, či pádov. Aplikácia Fotoaparát by mohla byť viac prispôsobená náročnejším fotografom, keď už je reklama orientovaná na nich. Manuálne nastavenia sú ukryté príliš hlboko. Naviac ak si nastavenia neskontrolujete, dodatočne zistíte, že nastavenie kvality nie je na maxime.

Mínusom je určite len Full HD video. Ja viac nepotrebujem, no konkurencia pomaly ale iste prechádza na 4K. Pekne som sa vyhral s Time Lapse videom, ale ani jeho kvalita neuchváti.

Huawei P8 obdržal ocenenie EISA Awards 2015-2016 v kategórii najlepší spotrebiteľský chytrý telefón. Vo foto kategórii zvíťazil LG G4. Huawei P8 je výborný telefón, ktorý by som bez mihnutia oka bral, fotograficky však mierne zaostáva za špičkou, aj keď to kompenzuje unikátnymi funkciami. Možno by stačilo doladiť fotoaplikáciu, takto od nás nedostáva TIP redakcie, ale “len” Tip redakcie na dobrú kúpu.

P.S.: A ako to môže vyzerať, keď ste svetoznámy fotograf Benjamin Von Wong s neobmedzenými možnosťami, demonštruje nasledujúce video a internetové stránky.


V našich končinách sa na propagácii Huawei P8 podieľal napr. Zdenko Hanout, ktorý je autorom tejto fotografie. Na fotke, ephoťákom dobre známy, Igor Slovák z Dua Aratron Aspis.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2015-09-09 10:07:55
"Aj keď má maličký objektív veľkú hĺbku ostrosti, pri niektorých architektonických záberoch vidno, že by priclonenie prospelo. Za pekného počasia má telefón v expozičnom čase predsa veľkú rezervu, tak prečo ju nevyužije?"

Mobily maju pevnu clonu, nevedia ju menit. Na nastavenie expozicie mozu menit len cas a ISO. Dat do maleho a tenkeho modulu fotoaparatu v mobile este mechanizmus clony by bolo technicky narocne a drahe.
 
IO-NR
2015-09-10 12:20:50
Paci sa mi ako zvlada dlhe expozicie - na Lumii 930 mam maximum 4s a aj to uz vyzera dost zle pri ISO 64 (vznikaju tam rozne artefakty). Skoda tej appky na fotenie, no inak je to super nastroj na hranie sa
 
markato1
2015-09-10 15:50:09
mam sice P8 Lite( odlahcenu verziu),ale vyzera to byt naozaj sikovny smartfon,aj co sa fotografovania tyka..ja som zatial spokojny.
 
seejey
2015-09-10 22:26:26
Pri teste mobilu a jeho moznosti fotografovania by sa okrem "vstavanej" aplikacie urcite malo siahnut aj po inych fotoaplikaciach. Asi najlepsie co sa na trhu android foto aplikacii da najst je "Camera FV-5", ktora okrem ineho umoznuje volenie ISO, zaznam do RAW (len niektore telefony) a PNG - bezstratova kompresia, nastavenie expozicneho casu a pod.
Potom sa da spravit aj nieco tak extremneho, ako skusil aj Ian Norman, a to fotografovanie mliecnej drahy.
http://www.lonelyspeck.com/photographing-the-milky-way-with-a-smartphone/
 
nema007
2015-11-12 21:38:43
Vie mi niekto povedat (napisat ), ako je to so zvukom pri snimani v rezime kamry? .... ci to ma nejaku automaticku regulaciu zvuku alebo len zaznam chrcania?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované