Hore

História digitálnej tlače

V rámci postupného rozvoja polygrafického priemyslu sa striedali obdobia stagnácie a rýchleho dynamického rastu, ktoré boli vždy spojené s revolučnými objavmi a inováciami. Jednou z takýchto inovácií bol aj vynález digitálnej tlače pred viac ako 30 rokmi.

K prvej digitálnej tlačiarni však viedla dlhá cesta, ktorú lemovalo niekoľko významných míľnikov. Tým prvým a najdôležitejším bol vznik xerografie, ako odborne nazývame tlač založenú na elektrostatickom princípe. Jej vznik je spojený s menom amerického fyzika a vynálezcu Chestera Carlsona. V roku 1938 vynašiel elektrofotografiu, ktorá využíva špecifickú vlastnosť niektorých materiálov, ktoré keď vystavíme svetlu, zmenia svoje elektrostatické vlastnosti.


Prvý xerografický obrázok na svete vznikol v New Yourku v 1938.

Na niekoľko rokov jeho patent upadol a zaujímavým začal byť opäť až po vojne, keď v 1947 práva na patent kúpila spoločnosť Haloid Company v štáte New York. Tá túto myšlienku ďalej zdokonaľovala aj s podporou americkej armády, ktorá v tejto metóde videla riešenie problému s vtedy používanými metódami kopírovania. V prípade atómového konfliktu by z dôvodu rádioaktívneho žiarenia používané metódy prestali fungovať, na elektrografiu však žiarenie nemalo žiadny vplyv.


Chester Carlson.

Pomenovanie xerografia vzniklo až 10 rokov po objavení elektrografie. Novému majiteľovi patentu sa starý názov zdal kostrbatý, tak sa obrátil na profesora klasických jazykov, ktorý navrhol slovo xerografia. Je to odvodenina od gréckych slov "suché" a "písanie" a xeroxová revolúcia v kancelárskom kopírovaní mohla začať. Po obchodnom úspechu modelu Xerox 914 (za 5 rokov sa predalo 22 mil.kusov!), ktorý prekvapil aj vedenie spoločnosti, sa firma Haloid premenovala v roku 1961 na Xerox Corporation.

Spoločnosť Xerox Corp. v roku 1971 založila PARC (Palo Alto Research Center), v ktorom vznikli mnohé patenty v snahe o spojenie počítačov a tlačiarní. Na tento účel v druhej polovici 70 rokov vytvorili jeho dvaja zamestnanci John Warnock a Charles Geshke špeciálny jazyk PostScript, čo sa považuje za oficiálny vznik digitálnej tlače. Dnes sú jeho autori známi viac ako zakladatelia spoločnosti na vývoj grafického softwéru s názvom Adobe Systems Inc., ktorú založili po svojom odchode z PARC-u v 1982.


Zakladatelia Adobe John Warnock a Charles Geshke so Stevom Jobsom.

30 rokov digitálnej tlače z desktopov

  • 1985. Objavili sa prvé laserové tlačiarne s vysokou kvalitou tlače textu aj grafiky. Jednou z nich bola aj Apple LaserWriter, ktorá používala PostScript. HP predstavila svoj LaserJet približne v tom istom čase a tiež používala technológiu Canon engine ako LaserWriter, ale vytvorila k nemu vlastný jazyk PCL (page description language). Laserové tlačiarne a OEMing tlačiarenských technológií ostávajú charakteristickými znakmi tohto priemyslu na dlhé roky.
  • 1985-1990. Adobe, založená v 1982, rozšírila svoj grafický software pre Macintosh o PhotoShop a Illustrator. PageMaker a Quark Express priniesli revolúciu do desktop publishing (DTP). Tieto systémy založené na PostScript spolu s lacnými, ale vysokokvalitnými PostScript Type 1 fontmi dovolili užívateľom Mac-ov konkurovať veľkým grafickým štúdiám.
  • 1990 - 1992. Canon CLC 500 vysoko kvalitná farebná laserová tlačiareň s PC rozhraním ktorá sa dostala na trh v 1989 sa stala najrozšírenejšou tlačiarňou v USA a Európe. Niekoľko firiem vyvinulo rozhrania pre CLC500 umožňujúce vyššiu kvalitu tlače a súčasne drastickú redukciu nákladov.
  • 1991. Xerox DocuTech, vysokorýchlostný highduty cyklus čiernej a bielej digitálnej laserovej tlačiarne exploduje na trhu a definuje firemnú tlač. Prvýkrát je možné dokumenty digitálne uložiť na disk a vytlačiť na vyžiadanie v potrebnom objeme.
  • 1995. Windows NT 3.51 uvedený na trh. Je to prvý operačný systém od spoločnosti Microsoft s vlastným rozhraním pre tlač s podporou pre AppleTalk, LPR a SMB tlač. Tlač cez sieť sa stala dostupnou ako nikdy predtým.
  • 1995. Xerox Majestik ponúka porovnateľnú kvalitu tlače a farebnosti ako Canon CLC a trh s laserovými talčiarňami sa stáva konkurenčným prostredím.
  • 1999. Xerox DocuColor 1250 ešte výraznejšie zlepšuje kvalitu farieb a grafiky, podobne ako rada Majestik family 4040 je pre Xerox navrhnutá a vyrábaná firmou Fuji Xerox.
  • 2000 - 2010. Ricoh, Konica, Minolta a ďalší výrobcovia dodávajú farebné tlačiarne za stále nižšie ceny, pričom svojou kvalitou konkurujú zariadeniam Canon a Xerox.
  • 2008. Monolithic inkjet technológia začína ohrozovať dovtedy suverénnu laserovú tlač. Edgeline od HP a Silverbrook Research’s vyzerali ako vážni adepti na prevzatie dominancie v segmente, dodnes však nebol vyrobený žiadny úspešný produkt s touto technológiou.


Nabudúce si povieme niečo z histórie veľkoformátovej tlače.

Článok pripravený v spolupráci s ImagePoster.eu

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované