Počas jedného predvianočného, nie príliš busy pracovného dňa, som natrafil na tomto webe na sekciu "blogy".
Rád by som sa s vami podelil o jeden celkom krátky novembrový výlet na západné pobrežie Írska. Je to už nejaký piatok, čo nežijem v Írsku, avšak záujem o túto krajinu vo mne nevyprchal. Keďže som si už pár víkendových tripov zažil, vedel som, kde som ešte nebol a kam chcem ísť. Preto som už nejaký čas poškuľoval po lacných letenkách, až sa mi napokon podarilo letieť cez Ryanair(snáď to nebude brané ako reklama) a to za cca 2700 sk/2 spiatočné BA-DUB(fees included).
Odleteli sme napokon 23.11.07(piatok). Dublin nás (rozumej priateľku a mňa) privítal na tamojšie pomery veľmi chladným počasím okolo -3 oC. V Dubline sme sa ale dlho nezdržali, pretože sme priamo z letiska odišli ku kamarátom
do asi 3,5 h vzdialeného Waterfordu. Krátko po polnoci sme dorazili a nevedeli sa už dočkať odpočinku.
Sobota: po krátkom asi 6 hod spánku sme si išli vyzdvihnúť auto z požičovne. Mal som nemalé obavy so šoférovaním po ľavej strane, ale ako mi už veľa ľudí hovorilo: "Zvykneš si" :) Aj som si zvykol, trvalo mi cca 15 min., kým som si zvykol do kruháčov vchádzať zľava. Jediné, s čím som mal problém bolo radenie ľavou rukou. Za ten týždeň sa mi dvakrát podarilo pri podraďovaní zaradiť spiatočku (pri púšťaní spojky som vedel, že niečo nie je OK). Ale aby som toľko nekecal len o šoférovaní ... vybrali sme sa na najstarší funkčný maják v Európe - Hook Head Lighthouse, ktorý leží cca 25 km na JZ od Waterfordu. Najkratšia cesta z Watíku vedie cez dedinku "Passage East", v ktorej kompa vás
prepraví (11 euro return ticket) aj s autom na opačný breh za cca 10min. Ako už názov napovedá, maják je postavený na polostrove Hook Head. V letných mesiacoch sa tu dá krásne potápať, sem tam opaľovať či loviť ryby, ktorých tu je veľmi veľa. Tento maják je moja srdcovka, preto prvý deň tripu patril jemu. Sobotný večer patril príjemnému posedeniu
s priateľmi v tradičnej írskej NEZAFAJČENEJ krčme, pri nejednej pinte Guinnessu. :)
Nedeľa: zvoní budík, vstávame, nakladáme veci do auta a pomaly odchádzame z "domu". Ani neviem prečo, sa pozriem na hodinky, ktoré mi ukazujú 5.27. Trochu divné, pretože budík som si nastavoval na 5.30. Zabudol som však na
to, že v Írsku je o hodinku menej a čas v mobile zostal po prílete mnou nezmenený. Ale veď čo hovorím si, aspoň sa vyhneme trafficu a budeme v Cork-u skôr. Náš dnešný cieľ je polostrov Dingle, county Kerry, na západnom pobreží.
(Waterford-Cork-Killarney-Dingle). Potreboval som natankovať... bol som však lenivý zastaviť na benzínke vo Watíku, čo sa neskôr ukázalo ako veľká chyba. Niekde na polceste do Corku mi už začala blikať kontrolka, nuž hovorím si, pred nami je Dungarvan, natankujem. Iste, pokiaľ by neboli ešte všetky benzínky zatvorené. Nechcelo sa mi ale veriť, že by
v celom meste nebola aspoň jedna benzínka otvorená nonstop. Pre istotu som sa šiel spýtať na miestny GARDA Station(policia), kde zoženiem benzín. Odpoveď znela: Well, the nearest 24hour open petrol station is in Waterford... Ja: I 'm just comming from Waterford... Takže sme si počkali do 7.30, kedy otvorili benzínku a my sme mohli pokračovať ďalej.
Cesty boli prázdne, cesta ubiehala rýchlo, cez Cork sme iba prešli a smerovali do Killarney. Za Killarney je národný park, ktorého súčasťou je aj Muckross House http://www.muckross-house.ie (vnútri sa nachádza múzeum hrabstva Kerry). Dom je postavený v krásnom a veľkom parku, s množstvom rôznych stromov, rastlín a živočíchov. Ak pôjdete okolo, určite sa tu zastavte a choďte na prechádzku okolo jazera, ktoré je súčasťou parku. My sme sa tu príliš nezdržali, pretože popŕchalo a bolo mizerné počasie na fotenie.
Smerujúc do mesta Kenmare, odkiaľ začína jazda po polostrove Kerry - Ring of Kerry, prechádzate po úbočiach kopcov Killarney National Park. Odtiaľto je možno sa za dobrého počasia pokochať krásnymi výhľadmi na okolité hory, riečky a jazerá,... Ring of Kerry sme precestovali na jeden šup až do mestečka Killorglin (vstupná brána na polostrov Dingle); strašná hmla, sychravo, zima,... takže vôbec neviem, ako Ring of Kerry vyzerá:( Do Killorglinu sme prišli až večer, nemali sme zatiaľ kde spať a ako to pokračovalo ďalej vám napíšem nabudúce. :)