Hore

Kritické okienko - 3 x 3 tipy pre lepšiu fotografiu (VI)

Na to, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor! Práve preto vám teraz prinášame 3x3 tipy pre lepšiu fotografiu - tri fotky, tri praktické tipy lektorov Akadémie Kreatívnej Fotografie, čo a ako zlepšiť. Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov :) Aj Branislav Vaněk, tvorca dnešných 3 Tipov, je členom tímu AKF.

Páni ďakujem za vaše fotografie. Na “otipovanie” som si z pomerne rôznorodého množstva vybral práve tieto.

Autor fotografie: Acton

Prekvapujúce na Actonových fotkách je, že vznikli už pred cca. dva a pol rokom. Tým pádom, si nie som úplne istý, či ti moje tipy budú k úžitku :). Skúsme sa teda pozrieť na Julin portrét. Vydarená, takmer čiernobiela, snímka peknej dievčiny v príjemnom svetle. Ateliér, jedno svetlo, pravdepodobne Beauty dish. Môj prvý tip je otázka: prečo iba takmer čiernobiela?

V druhom tipe by som odporučil doladiť pár drobností. Ľavá Julina ruka hrajúca sa s vlasmi tak trocha zvláštne “vykukuje”. Práve z tohto dôvodu sa robí viac záberov jednej pózy. Aby bolo z čoho vyberať, prípadne spojením vyrobiť jeden perfektný kompozit. Strapatosť snímke, nálade a pokrčenej blúzke sedí, skôr kvetinková podprsenka je tam naviac. Plus nie úplne šťastne useknutý lakeť. To dôležité, teda tvár na snímke však vidíme. Trošku opatrnejšie so žehlením pleti.

A teraz vážne. Nos. Za ten “zemiak” medzi očami ti Jula asi nepoďakovala :) Nasvietenie z pravej hornej strany a nie úplne podarená retuš spôsobila, že nos vyzerá akoby bol opuchnutý. Trocha posunúť svetlo, zmeniť uhol, prípadne použiť doplnkový svetelný zdroj pre správne tvarovanie. Pri retuši dbajte na to, aby zostal zachovaný pôvodný oblúk nozdry. Ďakujem.

Autor fotografie: Marián Ragan

Teraz trocha “street”. Všetky predpoklady splnené? Netvrdím, že street vyžaduje akciu, len by sa mi žiadalo vidieť trocha viac. Väčšiu skupinu podobne oddychujúcich ľudí, psov, deti… doplňte podľa vlastnej preferencie.

Veľmi oceňujem svetlo na tejto snímke. Práve svetlo je to, čo môže z vašej snímky urobiť snímku výnimočnú. Čo je však nedostatočné, je obsah. Prečo od chrbta? Prečo je na fotke toľko okolia? Naučte sa obraz zjednodušovať. Odstráňte komponovaním už vo fotoaparáte všetko nepodstatné. Okolie na tejto snímke fotografiu neposunulo ďalej, naviac je celá fotka “nakrivo”.

Vzdialenosť. Prečo ste tak ďaleko? Prekonajte sa. Fotíte pevným sklom, tam iná cesta ako podísť bližšie nie je. A ešte jedna poznámka na koniec: asi by som skôr ocenil dokonalú ostrosť v celom poli. Svetla na to bolo dosť. Ďakujem.

Autor fotografie: Peter Bojo

Vaša fotografia ma zaujala, Afriku sme ešte v hodnotení nemali:). Ide o snímku vytvorenú vo voľnej prírode? Alebo v prírodnej rezervácii? Podarený moment. Zaujímavejší výsledok by ste však dosiahli posunutím kompozície. Navrhol by som Vám úplne odrezať ľavú časť snímky, niekde medzi očami, tak aby sa pravé oko dostalo zhruba do dolnej ľavej tretiny. Tým by sa otvorila pravá časť snímky pre vodnú hladinu.

Evidentne ste ostrili “na stred”. Snímka je žiaľ nesprávne zaostrená na vrchol hlavy hrocha. V prípade fotografovania živých tvorov, či osôb, znie všeobecné odporúčanie ostriť na oko. Skúste sa pohrať s výberom ostriacich bodov na vašom fotoaparáte. Ide to aj inak ako na stred a výsledok sa prejaví v celkovom zlepšení vašich snímok. Canon 50D má jeden z krížových ostriacich bodov takmer presne na priesečníku tretín, čo je ideálne práve pre spomínanú kompozíciu v prvom tipe.

Fotografia je naexponovaná viac menej správne, všetky plochy sú vizuálne vyrovnané. Jemný prepal na vodnej hladine je akceptovateľný, pomohla by kompenzácia expozície do mínusu. Aj keď pod takýmto uhlom, prepal na vode bude vždy. Odporučil by som Vám snímku prehnať fotoeditorom. Ak Vám to nie je “proti srsti”. Trochu oživiť farbu. Zvýrazniť kontrast. Priostriť. Tak, aby vystúpili podrobnosti, štruktúra kože, štetiny a podobne. Zvýrazniť rozdiel medzi hladinou a zvieraťom. Ďakujem.

Všetkým držím palce a prajem dobré svetlo do ďalšej tvorby.

Pokiaľ aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel niekto z lektorov AKF a dal vám tri praktické rady, čo na nej zlepšiť, je to možné! Stačí ak pošlete svoje tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme zábery do ďalšieho článku 3x3 tipy :).

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MagickVamp
2016-01-28 08:32:57
1.- foto - tak nejako si predstavujem kriticke okienko. Ze nas to uci vnimat detaily na foto, ktore zvykneme prehliadat. Idealne by bolo, keby vam autor posielal aj originalnu foto a nasledne vy potom spravili spravny orez a upravu a ukazali ako by to malo vyzerat. Toto mne osobne dost pomohlo, ked skusenejsi, dokonca len stiahli moju foto, spravili spravny orez a upravu. Poukazat na chyby je prvy krok, ale ked je moznost ukazat nasledne ako to vyzera ked sa to spravi spravne, da to cloveku ovela viac.

 
jerzi45
2016-01-28 10:21:43
Poznámka k hrochovi v afrike: v afrike už nie je rozdiel medzi fotením zvierat vo volnej prírode a prírodnej rezervácii...volná príroda s takýmito zvermi je už vždy minimálne prírodnou rezerváciou, prípadne NP, prípadne "conservation area".
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované