Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

keď filter nejde dolu :-/

MatusM
2010-12-18 13:23:20+01
Zdravím, som tu jediný manták, čo nasadil polarizák nakrivo a teraz mi nejde odšrobovať?
Trápim sa s ním už polhodinu, drží ako zapečený. Nepomáha ani uchop všetkými 5 prstami, dostatočne veľký hasák, ani zverák nie je poruke (a asi by som ich ani neskúšal z obavy o nie práve najlacneší objektív).
Ak máte pre mňa nejakú účinnú radu, budem vďačný. Vďaka!
 
bear
- moderator
2010-12-18 13:27:06+01
Nasad na filter krytku, pojde Ti lepsie chytit. Ak to ani tak nepojde, skus to pri vyssej, alebo nizsej teplote. Rozdielna tepelna roztaznost materialu na zavite objektivu a filtra moze srobovanie znacne stazit, ale ked spoj ochladis, alebo zohrejes, moze to pomoct. To ci pomoze ochladit, alebo zohriat zalezi na materialoch a nie je to univerzalne pravidlo.
 
NemesiS
2010-12-18 13:31:46+01
možno zohriať, napr. fénom na vlasy. alebo, záleží od toho ako si to pevno zarezal nakrivo, by možno stačilo tú časť filtra ktorá vytŕča viac, iba zatlačiť dovnútra, aby závit zaskočil do závitu.
 
Big Lebowski
2010-12-18 13:43:53+01
Ak je obruba filtru kovová, schladiť. Schladenie = stiahnutie materiálu. Ak by si to nahrial, tak by sa obruba filtru ešte viac roztiahla. Nechaj to celé vonku alebo v chladničke. Ale lepšie vonku kde potom odšróbuješ filter a objektív necháš aklimatizovať v brašni alebo mikroténovom sáčku bez vzduchu.
 
wolfino
2010-12-18 13:46:59+01
mal som podobny problem no v mojom pripade bol pritiahnuty tak ze nesiel povolit po dlhom boji a bezradnosti som to nakoniec vyriesil v zveraku ked si das pozor jedine co utrpy je obruc polarizaku a max. stiahnes kus farby
 
Strhak
2010-12-18 13:48:00+01
haha aj mne sa to stalo a mali sme potom v práci stresy jak dať ten filter dole. Nakoniec pomohlo trochu sa ukľudniť zobrať do ruky handru a s pomocou tej dať dole filter. V takýchto prípadoch je stres najväčší nepriateľ
 
NemesiS
2010-12-18 13:49:23+01
tak nevieme či je obruba filtra kovová, a takisto čo je to za objektív. to by dosť pomohlo.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-12-18 14:04:51+01
My sme davali zaseknute filtre dole pomocou pasu hrubsej gumy omotanej okolo obruby filtra. Guma vyvynie vacsie trenie ako hola ruka alebo handra.
 
mago
2010-12-18 14:11:54+01
heh stalo sa mi nieco podobne. Filter bol nasadeny rovno a na nom bol este dalsi filter, ktory som silnejsie dotiahol a ked som ich daval dole, tak z objektivu to slo v pohodicke, ale rozpojit tie dva filtre od seba, to bol zazitok, skoro som si polamal nechty...
 
Cerberus
2010-12-18 14:25:01+01
Tiež mi jeden filter zvykne na objektíve zatuhnúť. Nosím kvôli nemu so sebou gumičku, ktorú v takom prípade natiahnem na obrubu filtra a prstami \"obkročmo\" kvôli rovnomernejšiemu rozloženiu tlaku zatiaľ vždy závit povolil. Ako nasledujúcu alternatívu by som použil chlad.
 
pathy
2010-12-18 15:01:46+01
jedna zakladna vec, kov sa v zime stahuje a v teple roztahuje...vybehni na polhodku s tym von a pojde to. Ja som tak v lete daval polarizak zapeceny s UVcko do mraziaku a fungovalo to.
 
pathy
2010-12-18 15:03:00+01
niekedy staci aj mierne poklepkanie po kovovej casti filtra.
 
MatusM
2010-12-18 15:13:40+01
Ďakujem Vám všetkým za rady, akurát s ním idem von tak uvidíme, či schladením povolí.

P.S. objektív Canon EF-S 10-22mm, filter Hoya CIR-PL HD
 
bonifacko
2010-12-18 15:51:09+01
príspevok od: MatusM
Zdravím, som tu jediný manták, čo nasadil polarizák nakrivo a teraz mi nejde odšrobovať?
Trápim sa s ním už polhodinu, drží ako zapečený. Nepomáha ani uchop všetkými 5 prstami, dostatočne veľký hasák, ani zverák nie je poruke (a asi by som ich ani neskúšal z obavy o nie práve najlacneší objektív).
Ak máte pre mňa nejakú účinnú radu, budem vďačný. Vďaka!
Neviem, či ti pomôže rada vyskušať wd spray. Mne pomohol pri zapečenom závite, teda nebol zle nasadeny. Rukou to nešlo a pomohol ten spray.
 
BelAir
2015-02-18 09:12:57+01
Mne padol celý foták v puzdre a UV čko sa rozbilo. No tým nárazom sa filter zasekol na objektíve tak silno, že nijak nešiel povoliť. Kedže som už nemusel riskovať poškodenie filtru, s mini brúskou som ho na boku narezal a potom konečne vypadol z objektivu. Odporúčam ako poslednú možnosť pri zúfalstve s filtrami
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()