Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

macro reverzný objektív

šereda
šereda 2017-01-17 12:33:50+01
Ahoj zdravím vás, tak ma napadlo skúsiť extreme macro asi 4 až 5 :1 pomocou reverzného objektívu už som takú zostavu mal na nikon 28mm revezne + medzikrúžky teraz mám Fujifilm. Problém je že podla exif odkukaného ad makristov čiže čas 1/200s clona F11 mám všetko rozmazané pohybom ked nasadím reverzne lens aj medzi krúžky , neviem či som vtedy použil aj použil blesk ktorý vraj zmrazí pohyb. Takže je otázne aký čas udržím, že ? Je tu ešte jedna alternatíva a to Mitakon 20mm f/2 4.5X Super Macro Lens, čo navrhujeťe. Nejaké nápady? Zaplatil som si aj foto školu a zbytočne vyhodené 2 EURÁ, vaše názory ? Ď
 
fofoja
2017-01-17 17:08:35+01
príspevok od: šereda
Asi sa nakoniec kvôli zväčšeniu rozhodnem pre reverzný objektív a budem skúšať, nejaká 28mm vraj dáva 2:1 plus medzi krúžok. Tak potom posledná otázka. Nejaký vhodný starý objektív s clonovým krúžkom , nikon, canon alebo niečo iné.??
aj takto sa to dá, je s tým fotená táto fotka, je to bez orezu a z ruky www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/578725/purpurova/?a=
 
martin_kubik
2017-01-17 17:11:03+01
Šereda:

1, thomas shahan používa z ruky malé zväčšenia, taktiež tie americké skákavky sú omnoho väčšie ako naše. Ak si všimneš tak on dokonca má v kompozícií aj skákavku s prostredím. Väčšie ppriblíženia robí klasicky skladaným makrom.

2, Statív je nutnosť. Dokonca aj pri väčších priblíženiach je aj ten najkvalitnejší statív slabý. Lebo sa to stabilizuje cez špeciálnu micro zostavu kde máš kvoli vibračným otrasom objekt na tej istej sústave.

3. Odporúčam ti najprv naštudovať problematiku na internete. Z ruky dáš maximálne 1:1 zväčšenie aj to s veľkou pravdepodobnosťou odpadu. Musíš pochopiť že pri väčších priblíženiach sa pohybuješ na stotinách milimetroch čo sa presne z ruky nedá odfotiť. Aj keby si mal to obrovské štastie, že počas zaostrenia , nastavenia kompozície a stalčenia spúšte by si sa nepoho ani milimeter, tak ti to pokazí tep srdca....však súšať môžeš, mi ti len chceme poradiť, že pri takomto štýle fotenia budeš mať 98% odpadu.
Ďalej k tej neostrosti, čo riešiš, existuje aj "Effective apreture", to znamená, že keby si použil napr. Ten 4,5x Mitakon na clone 11, tak v skutočnosti je ako keby si použil clonu 49,5 na klasickom objektíve. To znamená, že aj keby si mal fotku špičkovo zaostrenú a zastabilizovanú, tak ti ju zničí difrakcia. Preto objektívy s veľkým priblížením sa používajú len na skladané makro na plnej diere.
 
šereda
2017-01-17 17:15:26+01
príspevok od: martin_kubik
Šereda:

1, thomas shahan používa z ruky malé zväčšenia, taktiež tie americké skákavky sú omnoho väčšie ako naše. Ak si všimneš tak on dokonca má v kompozícií aj skákavku s prostredím. Väčšie ppriblíženia robí klasicky skladaným makrom.

2, Statív je nutnosť. Dokonca aj pri väčších priblíženiach je aj ten najkvalitnejší statív slabý. Lebo sa to stabilizuje cez špeciálnu micro zostavu kde máš kvoli vibračným otrasom objekt na tej istej sústave.

3. Odporúčam ti najprv naštudovať problematiku na internete. Z ruky dáš maximálne 1:1 zväčšenie aj to s veľkou pravdepodobnosťou odpadu. Musíš pochopiť že pri väčších priblíženiach sa pohybuješ na stotinách milimetroch čo sa presne z ruky nedá odfotiť. Aj keby si mal to obrovské štastie, že počas zaostrenia , nastavenia kompozície a stalčenia spúšte by si sa nepoho ani milimeter, tak ti to pokazí tep srdca....však súšať môžeš, mi ti len chceme poradiť, že pri takomto štýle fotenia budeš mať 98% odpadu.
Ďalej k tej neostrosti, čo riešiš, existuje aj "Effective apreture", to znamená, že keby si použil napr. Ten 4,5x Mitakon na clone 11, tak v skutočnosti je ako keby si použil clonu 49,5 na klasickom objektíve. To znamená, že aj keby si mal fotku špičkovo zaostrenú a zastabilizovanú, tak ti ju zničí difrakcia. Preto objektívy s veľkým priblížením sa používajú len na skladané makro na plnej diere.
Preto som sa rozhodol nebrat ten Mitakon ale radšej reverzne , nejaké kalkulačky som už našiel na google ale nič s toho som nepochopil.
 
-rs-
2017-01-17 21:03:21+01
príspevok od: fofoja
aj takto sa to dá, je s tým fotená táto fotka, je to bez orezu a z ruky www.ephoto.sk/fotogaleria/hodnotit-fotografiu/578725/purpurova/?a=
ake objektivy tam mas pouzite, resp. co je ta posledna cast na konci?
 
fofoja
2017-01-17 21:39:02+01
príspevok od: -rs-
ake objektivy tam mas pouzite, resp. co je ta posledna cast na konci?
medzikrúžky - pentacon 135/2.8 - raynox dcr 250
ale bežne používam namiesto toho pentaconu lacný telezoom 40-150/4-5.6 R
 
šereda
2017-01-17 22:13:54+01
Doma mám Canon FD 50mm F2/8 tak som objednal reverzný krúžok a medzikrúžky chcem ale 28mm sklo lebo vraj dáva 2:1 , 50siatka len 1:1 nakoniec som však kúpil fuji XC 50-230mm a dokúpim k tomu raynox dcr 250 na Flick sú s touto kombináciou slušné fotky nehovoriac ked na to dám ešte medzikrúžky s elektronickým prenosom.
 
martinmlm
2017-01-19 18:25:55+01
Ja by som sa chcel opýtat, aký pomer zvätšenia som to dosiahol, od čiary po čiaru je 1mm. fuji x-t10 a foto nie je orezaná. technické prevedenie si nemusíte všímat. Dakujem
 
JohnNewton
2017-01-19 19:53:39+01
príspevok od: martinmlm
Ja by som sa chcel opýtat, aký pomer zvätšenia som to dosiahol, od čiary po čiaru je 1mm. fuji x-t10 a foto nie je orezaná. technické prevedenie si nemusíte všímat. Dakujem
Ak to je celá šírka snimača a značky sú po 1 mm, vydeľ širku snímača 15,6 zobrazenou dlžkou. Ale presnejšie by to bolo keby si to odfotil na dlžku a potom vydelil 23,6 nameranou dlžkou. Snaž sa trafiť mm značku tesne ku kraju. Hrubým odhadom to vyzerá približne 5:1. Dúfam, že som to nedomútil
 
martinmlm
2017-01-19 20:03:42+01
príspevok od: JohnNewton
Ak to je celá šírka snimača a značky sú po 1 mm, vydeľ širku snímača 15,6 zobrazenou dlžkou. Ale presnejšie by to bolo keby si to odfotil na dlžku a potom vydelil 23,6 nameranou dlžkou. Snaž sa trafiť mm značku tesne ku kraju. Hrubým odhadom to vyzerá približne 5:1. Dúfam, že som to nedomútil
Dík...až tak presne to nepotrebujem.... a aké zvätšenie používajú alebo je treba na tých pekných pavúčikov?
 
JohnNewton
2017-01-19 20:10:49+01
príspevok od: martinmlm
Dík...až tak presne to nepotrebujem.... a aké zvätšenie používajú alebo je treba na tých pekných pavúčikov?
To neviem, vôbec netuším aké sú veľké ... nikdy som ich nefotil
 
brozm
2017-07-09 23:09:18+02
Ja používam Nikkor 18-105 reverzne a celkom sa to dá...ale skladám aj zo 40 fotiek....neposúvam,iba ručne preostrujem ostriacim krúžkom asi po milimetri....
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/594195/mravec-lesny/?s=photos
 
jacisko
2017-11-24 19:36:23+01
Lepšie snimky budu ak dam na Tamron 90 makro reverzne Nikon 35 DX,alebo na makromech Nikon 35 DX?Má to niekto odskušané?
Vďaka.
 
yquinox
2017-11-24 21:08:40+01
príspevok od: jacisko
Lepšie snimky budu ak dam na Tamron 90 makro reverzne Nikon 35 DX,alebo na makromech Nikon 35 DX?Má to niekto odskušané?
Vďaka.
... Tamron + 35 reverz mam odskusany, pozri moje clanky ... 35 na makromechu nie, ale napr pentacon 30 ano s vybornymi vysledkami, len treba pocitat s tym, ze pracovna vzdialenost moze byt par milimetrov od sosovky ...
 
jacisko
2017-11-27 16:02:46+01
Vďaka.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()