Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Zvysenie svetelnosti z 1.4 na 1.0? speedbooster?

cinges
cinges 2017-01-09 10:21:52+01
Cavte, pozeral som jedno video ohladne objektivu Sigma 20mm 1.4 ART, kde typek povedal, ze moze dosiahnut svetelnost 1.0 so speedbooster. V zivote som o tom nepocul, mozete mi to trosku objasnit? Vdaka.

https://youtu.be/2wAndjZLshQ?t=36s
 
JohnNewton
2017-01-11 08:14:36+01
príspevok od: f64
Ked ti dosli vecne argumenty a znalosti zo zakladnej fyziky, tak zacinas oznacovat druhych ludi, ktorych vobec nepoznas, ad hominem, konspiracnymi teoretikmi? To je tvoja uroven?
Základná znalosť fyziky, špeciálne pre teba:

Svetelnosť je bezrozmerná veličina vo fotografii, ktorá vyjadruje najvyššie možné množstvo svetla, ktoré prepustí daná optická sústava. Vždy je vyjadrená pomerom, ktorý je závislý od ohniskovej vzdialenosti a priemeru optickej sústavy pri plne otvorenej clone.
 
Marcel Rebro
2017-01-11 08:49:50+01
príspevok od: JohnNewton
Zabudni, svetelnosť ako expozičný parameter sa nedá prepočítavať cropom. Znížením oniskovej vzdialenosti (jej redukciou) vzrastie adekvátne svetelnosť. Ale ak s tým chceš uspieť, tak na digiaréne A keď pridáš nejakú konšpiračnú teóriu, budeš top. Odporúčam NYC 11/9. Takže FF sklo 1,4 bude mať použitím metabones svetelnosť 1.
Ten "prepočet svetelnosti cropom" sa dosť často používa vo vzťahu k hĺbke ostrosti. Ale neviem či práve toto mal kolega f64 na mysli.
 
JohnNewton
2017-01-11 09:13:04+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ten "prepočet svetelnosti cropom" sa dosť často používa vo vzťahu k hĺbke ostrosti. Ale neviem či práve toto mal kolega f64 na mysli.
Predpokladám, že práve to mal na mysli. A je to účelové a dosť zavádzajúce. Ak sa budeme baviť o DOF použijeme DOF kalkulátor, alebo Ty si snáď vieš predstaviť reálnu hodnotu HO v dĺžkových jednotkách, keď Ti poviem zaostrenú vzdialenosť, veľkosť snímača clonu a ohniskovú vzdialenosť ? A vnímanie ostrosti je dané aj veľkosťou rozptylového krúžku, a ten bude iný na FF 12 Mpx a iný na FF 50 Mpx. Tzv. "prepočítaná svetelnosť" má len navodzovať dojem že čokoľvek menšie ako FF nemá svetelnosť aká je uvedená na objektíve. Crop na svetelnosť nemá žiadny vplyv.
 
Iygor
2017-01-11 10:11:23+01
príspevok od: JohnNewton
Predpokladám, že práve to mal na mysli. A je to účelové a dosť zavádzajúce. Ak sa budeme baviť o DOF použijeme DOF kalkulátor, alebo Ty si snáď vieš predstaviť reálnu hodnotu HO v dĺžkových jednotkách, keď Ti poviem zaostrenú vzdialenosť, veľkosť snímača clonu a ohniskovú vzdialenosť ? A vnímanie ostrosti je dané aj veľkosťou rozptylového krúžku, a ten bude iný na FF 12 Mpx a iný na FF 50 Mpx. Tzv. "prepočítaná svetelnosť" má len navodzovať dojem že čokoľvek menšie ako FF nemá svetelnosť aká je uvedená na objektíve. Crop na svetelnosť nemá žiadny vplyv.
Crop na svetelnosť má práve taký vplyv ako na ohnisko. Pre ekvivalent vo výsledku (ak chcem dosiahnuť obdobnú výslednú fotku), s ňím treba teoreticky počítať.

Optická sústava 50/1,8 zostane rovnaká na FF aj na APSC, fotka je len orezaná. Ak chcem ale fotku identickú, teda rovnaký zorný uhol a HO, musím použiť na APSC iné ohnisko, a aj inú svetelnosť.
 
JohnNewton
2017-01-11 10:49:06+01
príspevok od: Iygor
Crop na svetelnosť má práve taký vplyv ako na ohnisko. Pre ekvivalent vo výsledku (ak chcem dosiahnuť obdobnú výslednú fotku), s ňím treba teoreticky počítať.

Optická sústava 50/1,8 zostane rovnaká na FF aj na APSC, fotka je len orezaná. Ak chcem ale fotku identickú, teda rovnaký zorný uhol a HO, musím použiť na APSC iné ohnisko, a aj inú svetelnosť.
No začínam byť celkom rád, že si nepletiem astronómiu s astrológiou Crop na svetelnosť objektívu ako na expozičný parameter nemá vplyv. A či tomu niekto rozumie alebo nie mi začína byť jedno. . Ale začalo to metabonesom a tým to aj ukončím. objektív FF35/1.4 nasadený na APSC má svetelnosť 1.4. Cez speedboster bude mať svetelnosť 1. Ak som rovnakú scénu exponoval pri nezmenených ostatných parametroch exp. trojuholníka 1/500 sec tak cez spedbooster to bude 1/1000 sec. A crop nemení ohniskovú vzdialenosť objektívu ale zorný uhol vo výsledku. Ak si z foto A4 vistrihnem A5 tak sa na nej nezmení ani expozícia a ani ohnisková vzdialenosť, to isté sa deje pri crope (vystrihnutí zo snímača) . Celý problém je v nesprávnom a účelovom vyjadrovaní sa. Nikto nepíše " prepočítaná svetelnosť vzhľadom na ekvivalentnú hĺbku ostrosti".
 
Iygor
2017-01-11 14:49:08+01
príspevok od: JohnNewton
No začínam byť celkom rád, že si nepletiem astronómiu s astrológiou Crop na svetelnosť objektívu ako na expozičný parameter nemá vplyv. A či tomu niekto rozumie alebo nie mi začína byť jedno. . Ale začalo to metabonesom a tým to aj ukončím. objektív FF35/1.4 nasadený na APSC má svetelnosť 1.4. Cez speedboster bude mať svetelnosť 1. Ak som rovnakú scénu exponoval pri nezmenených ostatných parametroch exp. trojuholníka 1/500 sec tak cez spedbooster to bude 1/1000 sec. A crop nemení ohniskovú vzdialenosť objektívu ale zorný uhol vo výsledku. Ak si z foto A4 vistrihnem A5 tak sa na nej nezmení ani expozícia a ani ohnisková vzdialenosť, to isté sa deje pri crope (vystrihnutí zo snímača) . Celý problém je v nesprávnom a účelovom vyjadrovaní sa. Nikto nepíše " prepočítaná svetelnosť vzhľadom na ekvivalentnú hĺbku ostrosti".
Súhlasím. V princípe som napísal to isté: "Optická sústava 50/1,8 zostane rovnaká na FF aj na APSC, fotka je len orezaná". Crop na expozičné parametre samozrejme nemá vplyv, to som ani nikde netvrdil.

Rozdielny názor mám na pojem "prepočítaná svetelnosť", má taký istý význam ako pojem "prepočítaná ohnisková vzdialenosť" V praxi pri fotografovaní Ťa nemusí zaujímať ani prepočítaná svetelnosť, ani prepočítaná ohnisková vzdialenosť. Význam má pri teoretickom porovnávaní systémov, objektívov a pod.
 
tomis.ales
2017-01-14 03:30:28+01
Chlapci vam rozumet, to je teda fuska. Proste si pozrite videa a fotky. Co riesite chujoviny. Jeden o voze, druky o koci a aj tak kazdy idete inym smerom.
 
JohnNewton
2017-01-15 03:24:50+01
príspevok od: tomis.ales
Chlapci vam rozumet, to je teda fuska. Proste si pozrite videa a fotky. Co riesite chujoviny. Jeden o voze, druky o koci a aj tak kazdy idete inym smerom.
Ak to vieš vysvetliť jednoduchšie a zrozumiteľnejšie, ja to len uvítam..
 
tomis.ales
2017-01-17 02:12:39+01
príspevok od: JohnNewton
Ak to vieš vysvetliť jednoduchšie a zrozumiteľnejšie, ja to len uvítam..
Ja nie, ale google ano. Na nete je kopec zrozumitelnych videi, nakresov a jednoduchych vysvetleni.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()