Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

OSTROST SIGMA

mamiya7II
mamiya7II 2016-03-15 09:50:43+01
Dobry den, prosim o radu, toto je 100 percent vyrez ostrosti mojej sigmy 50mm pri 1.4, nezda sa vam to nejake rozmazane? teda neostre? mam ju len pozicanu, pretoze som cital superlativy na ten objektiv, ale takto sa mi to moc nezda.... dakujem za nazory.
 
mamiya7II
2016-03-17 17:39:02+01
Dakujem vsetkym za odpovede, myslite, ze FoCal je riešenie?
 
lennyl
2016-03-17 21:20:24+01
príspevok od: mamiya7II
to znamena, ze ze s FoCal sa objektiv nastavit neda? cez usb dock potom je to lepsie? ale asi nie automaticke, nie? ako to funguje pls? Je ten FoCal spolahlivy? Dakujem za odpovede.
tak si to ideme zratat:
- Sigma USB dock stoji 40euro, soft Reikan FoCal Plus (automaticke zistovanie korekcie AF ale iba na stredovy AF bod) stoji 51euro....dokopy teda 91euro, co je celkom dost.

ak mas Sigmu objektiv v zaruke, treba ju doniest predajcovi spolu s tvojim telom a on je povinny v ramci zaruky poslat kuriérom tuto zostavu do servisu bez uplatnenia poplatku za nastavenie, cize zadarmo (ci budes platit postovne netusim).

pokial je mi zname, tak na Slovensku NIE je Sigma servis, takze predajcovia to posielaju do Ciech.

jediny servis (o ktorom viem) ze nastavuje front/back focus je BOOFT Ruzomberok (ale kedze nemaju ziadnu zmluvu so Sigma distributorom HAMA SK) tak sa u nich plati za nastavenie.
ja som platil nedavno 50euro za Sigmu 35ART, dopredu som tam zavolal, prisiel osobne, za hodinu to bolo nastavene.

Reikan FoCal Pro verzia umoznuje komplexnejsiu analyzu presnosti AF ostrenia. tj. aj ine AF body ako stredovy, vie urobit aj statistiku presnosti ostrenia. Mne vlastne stacila iba Plus verzia, lebo je lacnejsia.

samotne testovanie presnosti AF bodu pomocou Reikan programu je jednoduche, das fotak na stativ, zapojis fotak do pocitaca kablom a program si najde fotak a spustis test. Este si musis vytlacit testovaci obrazec (tercik).

napr.samotna Sigma 35ART ma cez USB dock moznost nastavit korekcie pre tieto vzdialenosti:
0,3metra, 0,4metra, 0,6metra a nekonecno.

vsetky tie hodnoty si zmerias cez FoCal program a ulozis ich pomocou USB docku do objektivu, proste zapises tie korekcie priamo do firmware objektivu.

problem je, ze to musis robit pokus omyl, ja som si nastavoval Sigmu 35ART asi na pat krat, aj tak mi stale dake vzdielenosti neostrili uplne presne. Proste nemam tu know how, aj ked som si precital rady na fore.

zaver: ak nemas sklo v zaruke, nastavenie AF by malo stat cca 50euro, kupa USB docku vyjde 40euro (FoCal program si nemusis kupovat, mozes si vysledne korekcie rucne porovnavat kludne aj v ZONERI pri 1:1 zvacseni).

niekomu sa cez USB dock podaril objektiv nastavit presne a bez problemov, niekomu nie.
 
lennyl
2016-03-17 21:30:36+01
doplnim.

Reikan nevie ovladat na Nikone zmenu korekcie AF, takze ta program vzdy vyzve, aby si tu korekciu urobil ty vo fotaku. mozes si ale drgnut do fotaku a tym zkreslit výsledok merania.

pre Canon fotaky ale vie Reikan tie korekcie pocas testovania menit automaticky,cize uzivatel sa vôbec nemusi dotykat pocas testu fotaku. to je velke plus.

samotny test cez Reikan je velmi prisny na podmienky, tj. musis mat dostatok svetla, ktore dopada na testovaci obrazec, aby bol výsledok testu co nejpresnejsi. najlepsie je denne svetlo z okna a bez mrakov.
naviac potrebujes velmi pevny/stabilny stativ, aby si vôbec nepohol fotakom pocas testu, ked ta vyzve program na zmenu korekcie (pri Nikone).

ja by som si asi uz druhy krat nekupil Reikan FoCal, kedze mam Nikon a musim aj tak pocas testu menit tie hodnoty korekcii vo fotaku a drgram si do fotaku (mackam tlacidla na fotaku).

ked som opakoval test (bez zmeny svetelnych podmienok, bez zmeny vzdialenosti k testovaciemu obrazcu), tak mi vysli ine hodnoty korekcie, tak bud som si moc drgol do fotaku pocas testu, alebo sa zmenilo svetlo pocas testu z okna.

este sa doporucuje vytlacit testovaci obrazec na laserovej tlaciarni, pretoze na atramentovaj sa potom viac leskne ta tlac a test nemusi byt tak presny.
 
satanley
2016-03-18 09:48:47+01
príspevok od: lennyl
satanley: si po nastaveni Sigmy v servise pozrel jej korekcie cez USB dock a boli na nule? ja tam mam po servise hodnoty, co som aj postol. na tele mam samozrejme nulu. hlavne ze mi to dobre ostri.

asi si necham ten USB dock, ak raz vyjde daky novsi FW. (aj ked neviem co by mi zlepsil, ked mi to sklo fachci)
ja som poslal do servisu objektív s vynulovanými hodnotami (ktoré boli nepoužiteľné!) a taký sa mi aj vrátil, ale zaostruje perfektne.
 
WildSammy
2016-03-18 13:16:13+01
v servise to riesia tzv. washermi pod bajonetom..
 
JSP070
2016-03-18 18:59:36+01
Lennyl to posielal do neautorizovaneho servisu, preto mu to nastavili cez usb dock. AWH to nastavuju profesionalnejsie, ale mne nenastavili 17-70 ani na druhy pokus 100%.
Sigmu od importera Hama staci reklamovat mailom a oni objednaju aj zaplatia dopravu.
Na Slovensku je este jeden importer, tam neviem ako to funguje.
 
lennyl
2016-03-18 19:17:57+01
uz som to pisal inde, firma co dodala kalibrovacie zariadenie do servisu BOOFT, to stalo 3.300euro. USB dock to nie je
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()