Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Filter na slnecnej clone....

rudolfo63
rudolfo63 2016-03-10 09:40:55+01
Prisla mi kovova clona,vyska asi 10 cm na 500mm teleobjektiv a zaroven aj UV filter a CPL filter.Ten pan mi potom zavolal a vysvetloval,ze filter je lepsie namontovat priamo na slnecnu clonu.Vyklad som akosi nepochopil.JJe to skutocne lepsie?
 
inkubbus
2016-03-10 12:50:46+01
príspevok od: rudolfo63
chlapci,diky za odpovede,podstatne som sa dozvedel,teda vlastne prd...
otázka:

"vysvetloval,ze filter je lepsie namontovat priamo na slnecnu clonu.Vyklad som akosi nepochopil.JJe to skutocne lepsie?"

odpoveď:

" lepšie to nebude, skôr naopak. ak to má clonu 8 ako najväčšiu možnú dieru, tak si viem predstaviť tú kresbu a ostrosť, kontrast, aberáciu... a ak na to hodíš ešte aj CPL, tak neviem aké svetlo by muselo byť aby sa s tým reálne dalo niečo odfotiť pri clone ktorá by aspoň trocha eliminovala nedostatky."

"Btw pokial tam nemas aspon trocha kvalitne UV, tak to tu kresbu este tak 10x zhorsi pri takomto ohnisku..."

...ešte stále si sa prd dozvedel?
 
rudolfo63
2016-03-10 13:08:13+01
ok,velmi pekne dakujem,zariadim sa podla toho...,diky
 
Marek Janicko
2016-03-10 14:16:12+01
príspevok od: rudolfo63
Prisla mi kovova clona,vyska asi 10 cm na 500mm teleobjektiv a zaroven aj UV filter a CPL filter.Ten pan mi potom zavolal a vysvetloval,ze filter je lepsie namontovat priamo na slnecnu clonu.Vyklad som akosi nepochopil.JJe to skutocne lepsie?
Odpisujem ti z vlastnej skusenosti: je to nepouzitelne. Mam Nikon 85tku i 105 Dckovu verziu a tie objektivy su konstruovane tak, ze predny clen je este zapusteny do tela objektivu. Pri 85 niekolko centimetrov. Akonahle som dal na neho ochrane UVcko, mal som pocit, ze fotim cez okno. Vznikali odrazy.
Su to profi skla starsej produkcie a ked to nebolo na nich dobre, tak to nebude dobre ani v tvojom pripade.
Dalsi problem moze byt, ze dlzka clony je priama umerna s uhlom zaberu sceny. Akonahle nasrubujes UVcko o hrubke 5mm moze ti vzniknut vinetacia.

PS: UV filter je uz mnohokrokov integrovane na objektivoch. Viacmenje si zachovava funkciu ochrany. Pri starom objektive nepodstatne. A za dalsie vznikaju ti odlesky od zadneho clena. CPLko je na povazeni.
 
PeCh
2016-03-10 15:36:50+01
Montovať filter clonu je blbosť. Slnečná clona sa používa preto, aby ti nesvietilo na sklo a nevznikali tak odlesky. Ak tam namontuješ filter, tak ti bude robiť tie odlesky. Takže by som to nepoužíval. Zmysel by to malo pre CPL filter, ktorý sa nepoužíva spôsobom nasadím a fotím ale spôsobom nasadím a pri každej fotke nastavujem/krútim a potom fotím a to pri dlhých objektívoch s veľkou slnečnou clonou je nepraktické. Preto sa v takýchto prípadoch používajú špeciálne clony, ktoré disponujú otvorom na nastavenie clony (prípadne sa vkladá filter priamo do špeciálneho puzdra v objektíve), aby nebolo potrebné robiť takú sprostosť ako montovať filter na clonu.
 
Roman Point
2016-03-10 16:20:52+01
Rád by som videl nejakú foto z týmto objektívom spravenú z vrtuľníku. Ak to nebude problém.
 
Paulie
2016-03-10 17:24:03+01
Graf v prílohe stále aktuálny.
 
lennyl
2016-03-10 21:55:32+01
nepoznam ten 500mm objektiv....ale neviem preco sa mu smejete, namiesto toho, aby ste mu odpovedali.

na sklo Nikkor 135/2 DC som si kupil za par drobných z eBay kovovu slnecnu clonu, lebo je o trosku dlhsia ako ta vstavana a to sklo ma dost slaby vykon do protisvetla - takze som si to poriesil takto. mam na skle nonstop nasadeny polarizacny fiter Hoya HD a na nom tu kupenu slnecnu clonu..vyborny výsledok, zvysil sa mi kontrast do protisvetla/bocneho protisvetla.

bol som fotit vo Fatre zapad slnka a nasroboval som na tu slnecnu clonu (kedze ma 77mm zavit na konci) dalsi filter, VF ND1000 a ziadny problem, ziadna vinetacia - ale lahka manipulacia, mal som teda polarizak priamo na skle, na tom slnecnu clonu a na nej konci ND filter.

UV filter som nikdy nepouzival,pre mna zbytocny opticky prvok zhorsujuci odlesky

http://www.imagehosting.cz/images/dsc4062.jpg

D750 + 135/2DC + CPL Hoya HD + VF Foto ND1000
http://www.imagehosting.cz/images/dsc2476res.jpg
 
Jozep
2016-03-10 23:34:44+01
Tipnem si že jeden z dôvodov prečo ti pán odporúčal nasadiť filter na tú clonu je že k tomu polarizáku treba mať prístup aby si s ním mohol vrtieť, tak môžeš mať oboje.
 
inkubbus
2016-03-11 01:58:34+01
príspevok od: lennyl
nepoznam ten 500mm objektiv....ale neviem preco sa mu smejete, namiesto toho, aby ste mu odpovedali.

na sklo Nikkor 135/2 DC som si kupil za par drobných z eBay kovovu slnecnu clonu, lebo je o trosku dlhsia ako ta vstavana a to sklo ma dost slaby vykon do protisvetla - takze som si to poriesil takto. mam na skle nonstop nasadeny polarizacny fiter Hoya HD a na nom tu kupenu slnecnu clonu..vyborny výsledok, zvysil sa mi kontrast do protisvetla/bocneho protisvetla.

bol som fotit vo Fatre zapad slnka a nasroboval som na tu slnecnu clonu (kedze ma 77mm zavit na konci) dalsi filter, VF ND1000 a ziadny problem, ziadna vinetacia - ale lahka manipulacia, mal som teda polarizak priamo na skle, na tom slnecnu clonu a na nej konci ND filter.

UV filter som nikdy nepouzival,pre mna zbytocny opticky prvok zhorsujuci odlesky

http://www.imagehosting.cz/images/dsc4062.jpg

D750 + 135/2DC + CPL Hoya HD + VF Foto ND1000
http://www.imagehosting.cz/images/dsc2476res.jpg
Snáď nebudeme porovnávať 135/2 + filtre a 500/8 + filtre.
 
rudolfo63
2016-03-11 07:28:36+01
mam UV filter a k tomu Hoya CPL filter Pro Digital 1,neviem,ci je to dostacujuce,dakujem za vsetky odpovede
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-03-11 09:56:21+01
príspevok od: rudolfo63
mam UV filter a k tomu Hoya CPL filter Pro Digital 1,neviem,ci je to dostacujuce,dakujem za vsetky odpovede
Filter je mnohonasobne kvalitnejsi ako pouzita optika.
 
rudolfo63
2016-03-11 14:51:01+01
Karolko,ja celkom chapem,ze si tu kustodom,umeleckym majstrom,sef-moderatorom,itd.Ja sice nerobim umelecke foto a ani mi na tom nezalezi,nechcem sa ani tomu venovat,vo volnom case a trebars na dochodku si chcem porobit nejake foto na svoj hrob.Tvoja ironia a ludsky pristup je dost kurevsky,ale ani sa nedivim,poznam viacero takych....Zelam vsetko dobre...Mozes ma zmazat...
 
JakubH
2016-03-11 21:31:37+01
Ver či nie, každý ti tu chce pomôcť, je tu veľa ľudí čo si niečim podobným prešli. Odpovede znejú opovrhovane, ale sladkým slovom nikoho neodlákaš. Inak skús si to prerátať 500mm na APS-C je cca 800mm...čiže rýchlosť závierky musí byť min. 1/800-1/1000, aby sme vylúčili motion blur (rozmazanie pohybom objektívu), clona F8 je už fakt dosť na to aby ti cez slnečný deň vychádzalo 1/1000 pri dobrom ISO. Z toho plynie, že musíš maxovať ISO, aby si dostal tento udržateľný čas, a z toho zasa plynie, že foto budú dosť zašumené, čiže stratia aj ako takú kresbu, ktorú môže tento objektív dať. Foto v konečnom dôsledku nebude skoro vôbec použiteľná (fakt ani na ten pomník), len budeš zo sebou vláčiť kus šrotu. Keby si si radšej kúpil nejakú 70-300, aj od Sigmi základ za cca 100€ aj menej, či ako sa pohybujú, vždy to bude kvalitnejší objektív než táto rúra. Ale keď ti ide o to mať čo najväčší objektív tak choď do toho, každý bude na teba pozerať zo smiechom, lebo toto naozaj nie je niečo s čím by som chcel vyjsť von. Inak s tou 70-300 aj pri oreze dostaneš lepšiu kvalitu foto, pri menšej námahe, s lepším ISO, tj. s lepšou kresbou...Skús sa toho zbaviť, lebo nechcem čítať v noviných ako niekto s týmto "ufaklil" list na rotore vrtulníka
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-03-11 22:31:49+01
príspevok od: rudolfo63
Karolko,ja celkom chapem,ze si tu kustodom,umeleckym majstrom,sef-moderatorom,itd.Ja sice nerobim umelecke foto a ani mi na tom nezalezi,nechcem sa ani tomu venovat,vo volnom case a trebars na dochodku si chcem porobit nejake foto na svoj hrob.Tvoja ironia a ludsky pristup je dost kurevsky,ale ani sa nedivim,poznam viacero takych....Zelam vsetko dobre...Mozes ma zmazat...
Ty od zaciatku ziadnu radu vlastne nechces. Odmietas ich. Kupujes lacne veci, ale napokon ta vsetko spolu vyjde draho. Veci co kupujes su nepouzitelne, ale ty to nechces pocut. No niekto na to musi prist sam, ked nechce pocuvat skusenejsich. Hned na zaciatku si si mohol kupit nejaky pekny CSC s jednym, dvomi bezproblemovymi objektivmi a davno fotit z toho vrtulniku pekne fotky.
Ja tiez poznam viacero takych, nie argogantnych ako ja, ale takych ktorym niet pomoci. ALe kazdy nech si ide vlastnou cestou. Mozno ta naplna prave to, co robis, hoci vacsina ostatnych si mysli, ze je to hlupost.
 
Paulie
2016-03-11 22:54:20+01
príspevok od: JakubH
Ver či nie, každý ti tu chce pomôcť, je tu veľa ľudí čo si niečim podobným prešli. Odpovede znejú opovrhovane, ale sladkým slovom nikoho neodlákaš. Inak skús si to prerátať 500mm na APS-C je cca 800mm...čiže rýchlosť závierky musí byť min. 1/800-1/1000, aby sme vylúčili motion blur (rozmazanie pohybom objektívu), clona F8 je už fakt dosť na to aby ti cez slnečný deň vychádzalo 1/1000 pri dobrom ISO. Z toho plynie, že musíš maxovať ISO, aby si dostal tento udržateľný čas, a z toho zasa plynie, že foto budú dosť zašumené, čiže stratia aj ako takú kresbu, ktorú môže tento objektív dať. Foto v konečnom dôsledku nebude skoro vôbec použiteľná (fakt ani na ten pomník), len budeš zo sebou vláčiť kus šrotu. Keby si si radšej kúpil nejakú 70-300, aj od Sigmi základ za cca 100€ aj menej, či ako sa pohybujú, vždy to bude kvalitnejší objektív než táto rúra. Ale keď ti ide o to mať čo najväčší objektív tak choď do toho, každý bude na teba pozerať zo smiechom, lebo toto naozaj nie je niečo s čím by som chcel vyjsť von. Inak s tou 70-300 aj pri oreze dostaneš lepšiu kvalitu foto, pri menšej námahe, s lepším ISO, tj. s lepšou kresbou...Skús sa toho zbaviť, lebo nechcem čítať v noviných ako niekto s týmto "ufaklil" list na rotore vrtulníka
Ale kdeže aps-c. Je to starý Olympus E-1, crop 2x, takže s hentou rúrou ešte väčší fun.
 
Paulie
2016-03-11 22:57:40+01
príspevok od: Karol Srnec
Ty od zaciatku ziadnu radu vlastne nechces. Odmietas ich. Kupujes lacne veci, ale napokon ta vsetko spolu vyjde draho. Veci co kupujes su nepouzitelne, ale ty to nechces pocut. No niekto na to musi prist sam, ked nechce pocuvat skusenejsich. Hned na zaciatku si si mohol kupit nejaky pekny CSC s jednym, dvomi bezproblemovymi objektivmi a davno fotit z toho vrtulniku pekne fotky.
Ja tiez poznam viacero takych, nie argogantnych ako ja, ale takych ktorym niet pomoci. ALe kazdy nech si ide vlastnou cestou. Mozno ta naplna prave to, co robis, hoci vacsina ostatnych si mysli, ze je to hlupost.
Komu niet rady, tomu niet pomoci. Niektorí jednoducho majú potrebu si tým prejsť.
 
rudolfo63
2016-03-15 10:09:49+01
uz som to niekde pisal,mam objektivy olympus zuiko 14-48,40-150,300-vku,jeden manualny portretovy Chinon 50.tku.Baroflex 500.vku som dokupil,aby som si vyskusal manualne ostrenie,ev,dokupim este jeden inej znacky...
 
rudolfo63
2016-03-15 10:27:31+01
...,ked dokupim,Baroflex darujem na tejto stranke niekomu...
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()