Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Silny neutralny ND 1000 filter

Johnnny
Johnnny 2015-11-21 12:51:49+01
Ahojte,

existuje nejaky cenovo dostupny neutralny ND 1000 filter s ktorym mate skusenost ? Skusal som
http://www.photonet.sk/formatt-hitech-85-mm-nd-3-0/prod_809.html . Nechal som sa zlakat nizkou cenou, pretoze som necakal, ze vystup by mohol byt tak hrozny, ale je to ako fotit cez cervenu foliu. Fotka brutalne taha do cervena. Existuje nieco co je aspon vzdialene porovnatelne s Big Stopperom, no za vyrazne nizsiu cenu ? Malo by to byt pre Cokin P system.

Vdaka
 
Johnnny
2015-11-25 19:41:48+01
Cize ak to chapem spravne, tak pomocou redukcie tam zalozis 82mm filter a stale na to vies nasadit clonu ?
 
Martin Kurka
2015-11-25 20:31:19+01
príspevok od: Johnnny
Cize ak to chapem spravne, tak pomocou redukcie tam zalozis 82mm filter a stale na to vies nasadit clonu ?
ja neviem ako má canon riešené uchytenie clony, Tamron to má cez také zacvakávacie drážky na tele objektívu....otočíš o 1/4 otáčky a zacvakne...na objektíve máš 77filter, slnečná clona sa dá normálne nasadiť aj zložiť a ovládat npr. CPL, na nom je redukcia na 77/82 a na nej další filter, ale v tomto prípade už clonu nezložíš to ti je snáď jasné ...
 
Johnnny
2015-11-25 20:55:26+01
Ano, to s uvedomujem, ale to by nemusel byt tak velky problem. Inak podobne riesenu clonu ma aj Sigma (ak som ta spravne pochopil). Pozeral som nejake screeny toho Canonu a vyzera to, ze by s tou clonou nemal byt problem. Oproti priemeru filtra vyzera byt znacne rozsirena, takze to tam zrejme nasrobujem. Vyriesim to teda tak, ze to ND vezmem 82mm.

Ty mas teda CPL 77mm ?
 
lennyl
2015-11-25 21:00:27+01
odpoved je jednoducha:
- kazdy objektiv je inak konstruovany a vacsine nevadi nasadeny naraz CPL + ND (v pripade VF Foto super tenky ramcek) ze to nevinetuje
- kriticke su vseobecne super sirookruhle ohniska 10-11mm, kedy by to uz vinetovalo snad na kazdom objektive, POZOR: na takej sirocine uz nerobi dobre ten polarizak (obloha vdaka uhlu zaberu tmavsia na jednom konci atd.)
- ak das step-up kruzok z 77 na 82mm, vyhnes sa vinetacii na super sirokych ohniskách 10-11mm, samozrejme ze tam uz nenarves slnecnu clonu mechanicky nie je ako

zaver: ja mam na FF najsirsie 20/1,8G a ziadny problem CPL + ND, ani na 18-35/3,5-4,5G ziadny problem.
 
Johnnny
2015-11-25 21:12:56+01
Vdaka. Ja viem, ze uz je tych obav a otazok prilis vela, ale nie je to uplne lacne a nemam moznost to vyskusat, tak sa snazim riesit to aspon teoreticky. Vsetky rady si skutocne vazim

1. Tomuto samozrejme rozumiem.
2. Toto by nemusel byt tak velky problem. Momentalne pocitam skor s ohniskom 14mm a viac. Tym netvrdim, ze ziadnych okolnosti nepojdem nizsie, ale ocakavam, ze tam niekde sa budem pohybovat. O tom probleme s polarizakom som uz velmi letmo niekde cital (tusim aj tu), ale dakujem za objasnenie.
3. Tu śe prave s Martinom riesili, ze to nemusi byt pravidlo. Napriklad moja Sigma ma clonu riesenu tak, ze by to bolo presne ako si pisal, ale clona na tom Canone ma aspon podla screenov (v ruke som ho nemal) vyrazne sirsi priemer nez priemer filtra. Akurat by som ju s nasadenym filtrom nemohol dat dole. Ako sa tak na tu clonu divam, mozno ani nema valny efekt a nemusim na nej tak lipnut.
 
Martin Kurka
2015-11-25 21:13:07+01
príspevok od: lennyl
odpoved je jednoducha:
- kazdy objektiv je inak konstruovany a vacsine nevadi nasadeny naraz CPL + ND (v pripade VF Foto super tenky ramcek) ze to nevinetuje
- kriticke su vseobecne super sirookruhle ohniska 10-11mm, kedy by to uz vinetovalo snad na kazdom objektive, POZOR: na takej sirocine uz nerobi dobre ten polarizak (obloha vdaka uhlu zaberu tmavsia na jednom konci atd.)
- ak das step-up kruzok z 77 na 82mm, vyhnes sa vinetacii na super sirokych ohniskách 10-11mm, samozrejme ze tam uz nenarves slnecnu clonu mechanicky nie je ako

zaver: ja mam na FF najsirsie 20/1,8G a ziadny problem CPL + ND, ani na 18-35/3,5-4,5G ziadny problem.
- to stmavenie oblohy sa dá v PP doladiť, a pri fotení si dat pozor na silu polarizácie ... nehnať to úplne až do krajnej polohy...
 
lennyl
2015-11-25 21:20:33+01
ano Martin, dobra poznamka, obcas sa oplati nechat efekt polarizaku kludne na 1/2 alebo aj na 1/3 sile, nedomrvi to tak oblohu. opravoval som taku fotku aj v LightRoome a nasledne este v Zoneri, je to dost roboty, resp. sa mi to vôbec nechcelo robit.

uz neviem ktory som tom mal objektiv a slnecnu clonu, tusim tamron 28-75/2,8 s 67mm zavitom a chcel som tam dat 67-77 kruzok a 77 CPL (iny som nemal), ale chybala stotina milimetra, slnecna clona tam nesla. takze to zalezi asi aj od kontretneho navrhu clona-sklo.
 
Johnnny
2015-11-26 08:58:26+01
Ono ta Hoya HD aspon podla recenzii sama o sebe nema tak drasticky polarizacny efekt ako ine, lacnejsie filtre a rozumiem, ze ani nie je vzdy nutne. Ale ako som pisal, ohniska 10-11 su skor extremne pripady a moc ich pouzivat nebudem. Povodne som dokonca rozmyslal nad Sigmou Art 18-35 f/1.8, ale najsirsie ohnisko mi este stale nepride dost siroke.

Na tom Canone to bude chciet vyskusat, ale pevne verim, ze by som to osadil aj s clonou.
 
Johnnny
2015-12-04 05:28:13+01
Ahojte, len doplnim, ze som nakoniec kupil (kvoli cene a na jedno doporuceniu) skor na skusku nieco taketo: http://www.foto-eshop.cz/www-foto-eshop-cz/eshop/22-1-Filtry-k-objektivum/388-2-ND1000-filtry-plne-sklo/5/2291-Sedy-ND1000-skleneny-filtr-plny-55mm-ELEMENTRIX

Vyrobca je GreenL, takze cina, ale pokusne som skusal len fotku v tme (kvoli praci nebola moznost skusit to cez den) a aj ked som zatial fotku hlbsie neskumal, na displeji som si ziadny farebny posun nevsimol. Zatial to vyzera na vyborne vysledky. Horsie je to s vinetaciu. Mam 77mm filter na 72mm Sigme 17-70 a uz je vidiet, ze to nie je ono. Mozno sa ho zbavim a kupim 82mm. Cez vikend by som mozno mohol postnut nejake jpg, ako to foti cez den, ak by bol zaujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-12-04 06:33:49+01
príspevok od: Johnnny
Ahojte, len doplnim, ze som nakoniec kupil (kvoli cene a na jedno doporuceniu) skor na skusku nieco taketo: http://www.foto-eshop.cz/www-foto-eshop-cz/eshop/22-1-Filtry-k-objektivum/388-2-ND1000-filtry-plne-sklo/5/2291-Sedy-ND1000-skleneny-filtr-plny-55mm-ELEMENTRIX

Vyrobca je GreenL, takze cina, ale pokusne som skusal len fotku v tme (kvoli praci nebola moznost skusit to cez den) a aj ked som zatial fotku hlbsie neskumal, na displeji som si ziadny farebny posun nevsimol. Zatial to vyzera na vyborne vysledky. Horsie je to s vinetaciu. Mam 77mm filter na 72mm Sigme 17-70 a uz je vidiet, ze to nie je ono. Mozno sa ho zbavim a kupim 82mm. Cez vikend by som mozno mohol postnut nejake jpg, ako to foti cez den, ak by bol zaujem.
Zvacsenie priemeru ti nemusi pomoct. Mne takto vinetoval B+W (nemyslim tym, ze by som videl ramik filtra).
 
Johnnny
2015-12-04 07:28:28+01
príspevok od: Karol Srnec
Zvacsenie priemeru ti nemusi pomoct. Mne takto vinetoval B+W (nemyslim tym, ze by som videl ramik filtra).
To si ma moc nepotesil. Nemusi pomoct znamena, ze to vinetaciu neodstrani uplne, alebo ze sa to proste vobec neprejavi ? Podla mna by tam aspon maly rozdiel byt mohol.

Ako som uz spominal vyssie, ze mi to vinetuje na sucasnej Sigme ma az tak netrapi, je to skor objektiv na hranie. Podstatne pre mna je aby mi to nevinetovalo na buducom sirokaci, co bude asi Canon 10-22 (cca od 14mm vyssie). Ten bude mat priemer zrejme 77mm, takze som premyslal, ze nan nasadim 82mm ND a CPL a dufal, ze to pomoze. Z toho co pises je ale asi lepsie nasadit tam 2x 77mm a nepridavat tam dalsi clen (adapter 82-77).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-12-04 08:00:33+01
príspevok od: Johnnny
To si ma moc nepotesil. Nemusi pomoct znamena, ze to vinetaciu neodstrani uplne, alebo ze sa to proste vobec neprejavi ? Podla mna by tam aspon maly rozdiel byt mohol.

Ako som uz spominal vyssie, ze mi to vinetuje na sucasnej Sigme ma az tak netrapi, je to skor objektiv na hranie. Podstatne pre mna je aby mi to nevinetovalo na buducom sirokaci, co bude asi Canon 10-22 (cca od 14mm vyssie). Ten bude mat priemer zrejme 77mm, takze som premyslal, ze nan nasadim 82mm ND a CPL a dufal, ze to pomoze. Z toho co pises je ale asi lepsie nasadit tam 2x 77mm a nepridavat tam dalsi clen (adapter 82-77).
Su dva druhy vinetacie. Tej, ktorej sa u filtrov obavame najcastejsie je, ze sirokouhly objektiv zachyti v rohoch obrucku filtra. Na fotke mas potom vyrazne cierne rohy. Potom samozrejme pozname vinetaciu samotneho objektivu. Ma ju takmer kazdy objektiv, ked je odcloneny. Vacsinou staci priclonit o 2 clonove cisla a vinetacia sa vyrazne zmensi alebo zmyzne. No a poto je tu vinetacia, ktoru sposobi samotny filter, nie jeho obrucka. Cim je filter silnejsi a expozicne casy dlhsie, tym vyraznejsie je chyby filtra vidno. Mojim prvym silnym ND filtrom bol B+W 1000x. Prave ten vinetoval pozvolna, od stredu ku krajom, a mal vyrazny posun do tepla. Potom som testoval filtre VF FOTO, ceskeho vyrobcu. V kratkom case presli ich ND filtre dvomi inovaciami. Tretia generacia ma dokonca antireflexne vrstvy a len minimalny farebny posun.
Mozes tu kupova, skusa, vymienat a takto minat prachy, alebo si rovno kupis poriadny filter. Financne ta to vyde na rovnako, alebo dokonca v prvom pripade prerobis.
 
Johnnny
2015-12-04 09:32:00+01
Rozumiem. Fotenie s dlhou expoziciou je nieco comu by som chcel venovat vacsiu pzoornost, takze asi nebudem riesit lacne nahrady kvalitnych filtrov. Co uz, clovek sa uci kazdy den

Este ak som to pochopil spravne, odporucas tiez VFfoto ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-12-04 09:58:06+01
príspevok od: Johnnny
Rozumiem. Fotenie s dlhou expoziciou je nieco comu by som chcel venovat vacsiu pzoornost, takze asi nebudem riesit lacne nahrady kvalitnych filtrov. Co uz, clovek sa uci kazdy den

Este ak som to pochopil spravne, odporucas tiez VFfoto ?
Ja pouzivam tie, mam ich overene. Pouzivam ND1000 + ND64.
 
Johnnny
2015-12-04 10:13:34+01
príspevok od: Karol Srnec
Ja pouzivam tie, mam ich overene. Pouzivam ND1000 + ND64.
Ok, takze dalej uz nebudem vymyslat. Nie je to zase tak velka investicia a nejaku dobu to vydrzi.
Vdaka.
 
lennyl
2015-12-04 13:47:59+01
potvrdzujem co napisal Karol, tie VF Foto ND filtre su v pohode, ako som ukazal aj ja na fotkách, mam prvu seriu ND1000 a ND64, neplanujem kupovat novu tretiu generaciu, jednak nefotim tak vela s tymi ND filtrami a na druhu stranu nemam s nimi ani ziadne problemy.
keby som mal dalsie sklo s inym zavitom a chcel by som na nom pouzivat ND filter, opat kupim VF Foto a uz rovno tu najnovsiu negeraciu.
 
Johnnny
2015-12-04 14:49:24+01
Ja viem, v podstate sa mi aj dost pozdavali, ale potom prisiel ten elementrix. Farebny posun bol minimalny a cena polovicna. Nad vinetaciou som sa vobec nezamyslal. Ale ako povedal Karol, nema skusat filter za filtrom. Necham si poradit od vas a myslim, ze budem spokojny.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()