Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Objektivy a filtre

daradka
daradka 2015-07-10 10:51:57+02
Chcela by som poradit rozhodla som sa že si kupim objektiv s kt. by som chcela fotit prevažne macro fotky ako su napriklad oci,hmyz a rozne detaily.. Mam nikon D5100 a rozmýšľam nad objektivom sigma 30mm 1,4 neviem či je to dobra volba za kazdu radu dakujem
 
lamid
2015-08-01 08:35:37+02
Je rovnaká Canon FF a APS-C 44 mm, Nikon 46,5 mm.
https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance
 
RasťoS
2015-08-01 21:23:09+02
príspevok od: DrAcula
Ahoj,

Neviem ci ten fotograf to uplne spravne vysvetluje (nepozrel som si konkretne toto video podrobne). Inac ma viac videi a napr. v nasledujucom odkaze poukazuju na chyby v jeho vysvetlovani (sice myslim na inom videu ale aj tak). Z toho odkazu citujem:

"... fotograf snažil objasnit pojem "crop-factor" a rozdíl mezi full-frame snímacím čipem a menšími čipy. Bohužel se mu to tak úplně nepovedlo a ve svém videu opakoval řadu běžných omylů. Ale hezky se na to oblékl a opálil ..."

Cely clanok je tu:
http://www.jiriruzek.net/crop-factor-a-vecne-omyly.html


No v tom clanku ma zaujala hlavne veta:
"... vzdálenost posledního členu od snímače je u APS-C fotoaparátů menší, ale menší je také samotný snímač ..."

Preto som aj v predchadzajucom prispevku polozil ten dotaz na tuto vzdialenost.
Mne sa zda ze by mala byt rovnaka ... pretoze inak by podla mna neboli pouzitelne FF objektivy na APS-C. Alebo sa mylim ?
V článku je tých chybičiek viac, ale aspoň hlavná myšlienka sedí.
Zmenou veľkosti čipu, sa pri zachovaní všetkých ostatných parametrov, mení len výrez zo scény.
 
Roman Point
2015-08-02 11:10:55+02
príspevok od: RasťoS
V článku je tých chybičiek viac, ale aspoň hlavná myšlienka sedí.
Zmenou veľkosti čipu, sa pri zachovaní všetkých ostatných parametrov, mení len výrez zo scény.
Takže ako bolo povedané vo videu ohnisko ( perspektíva nie samotný fyzický údaj vztahujuci sa k fyzikalnym proporciam objektívu ) 100mm na FF sa zmení na 160mm ( c ) a 150mm ( n ) vďaka crop faktoru.. Tonda vo videu to popísal jednoducho a zrozumiteľne a pepan na jeho blogu to miesto farebne povedal v IR farbách a aj to ešte v jazyku starých Májov. Komplikovane a uplne zbytočne.

Záver.
Pokiaľ chcem fotiť krajinu na 16mm FF tak si musím kúpiť objektív z najširším ohniskom 10mm aby som mal rovnakú perspektívu. Čo zase znamená že som musel zmeniť ohniskovu dĺžku objektívu.
A možno sa mýlim a som lietadlo..
 
DrAcula
2015-08-02 12:16:48+02
príspevok od: Roman Point
Takže ako bolo povedané vo videu ohnisko ( perspektíva nie samotný fyzický údaj vztahujuci sa k fyzikalnym proporciam objektívu ) 100mm na FF sa zmení na 160mm ( c ) a 150mm ( n ) vďaka crop faktoru.. Tonda vo videu to popísal jednoducho a zrozumiteľne a pepan na jeho blogu to miesto farebne povedal v IR farbách a aj to ešte v jazyku starých Májov. Komplikovane a uplne zbytočne.

Záver.
Pokiaľ chcem fotiť krajinu na 16mm FF tak si musím kúpiť objektív z najširším ohniskom 10mm aby som mal rovnakú perspektívu. Čo zase znamená že som musel zmeniť ohniskovu dĺžku objektívu.
A možno sa mýlim a som lietadlo..
Ahoj,

Sorry ze oponujem, ale ohnisko objektivu sa nezmeni. To je fyzikalne nemozne. Zmeni sa iba uhol zaberu (vyrez).

A ohniskova vzdialenost objektivu nemeni perspektivu, ale vzdialenost od fotografovanych objektov ano.

Ak sa mylim opravte ma prosim.
 
RasťoS
2015-08-02 12:22:25+02
príspevok od: Roman Point
Takže ako bolo povedané vo videu ohnisko ( perspektíva nie samotný fyzický údaj vztahujuci sa k fyzikalnym proporciam objektívu ) 100mm na FF sa zmení na 160mm ( c ) a 150mm ( n ) vďaka crop faktoru.. Tonda vo videu to popísal jednoducho a zrozumiteľne a pepan na jeho blogu to miesto farebne povedal v IR farbách a aj to ešte v jazyku starých Májov. Komplikovane a uplne zbytočne.

Záver.
Pokiaľ chcem fotiť krajinu na 16mm FF tak si musím kúpiť objektív z najširším ohniskom 10mm aby som mal rovnakú perspektívu. Čo zase znamená že som musel zmeniť ohniskovu dĺžku objektívu.
A možno sa mýlim a som lietadlo..
To je ako povedať malému dieťaťu, že deti nosí bocian. Tiež je to jednoduché, ale pravda to nieje. Niekomu kto nerozumie fyzike to môže stačiť, ale kto nechce žiť v omyle, musí pochopiť podstatu, aj keď je na prvý pohľad komplikovaná.
Ale keď tak porovnám môj a tvoj príspevok, nemôžem si pomôcť, ale tvoje vysvetlenie je komplikovanejšie. Veď, čo takému začínajúcemu nadšencovi, ktorý sa v tom stráca, hovorí "16mm na FF", keď doteraz fotil s mobilom, alebo kompaktom?
 
DrAcula
2015-08-02 12:45:57+02
príspevok od: RasťoS
To je ako povedať malému dieťaťu, že deti nosí bocian. Tiež je to jednoduché, ale pravda to nieje. Niekomu kto nerozumie fyzike to môže stačiť, ale kto nechce žiť v omyle, musí pochopiť podstatu, aj keď je na prvý pohľad komplikovaná.
Ale keď tak porovnám môj a tvoj príspevok, nemôžem si pomôcť, ale tvoje vysvetlenie je komplikovanejšie. Veď, čo takému začínajúcemu nadšencovi, ktorý sa v tom stráca, hovorí "16mm na FF", keď doteraz fotil s mobilom, alebo kompaktom?
Prepac, ale ja som sa to v mojom prispevku nesnazil vysvetlit, iba upozornit na chybne tvrdenie v tvojom prispevku (aspon podla mna). Na samotne vysvetlenie by to chcelo ozaj obsiahlejsi prispevok.

Problematika je na pochopenie ozaj komplikovanejsia ako pises, ale podla mna nie je spravne to vysvetlovat zavadzanim. Ja som tiez zacinal a tiez som to najskor chapal nespravne.
 
RasťoS
2015-08-02 15:49:27+02
príspevok od: DrAcula
Prepac, ale ja som sa to v mojom prispevku nesnazil vysvetlit, iba upozornit na chybne tvrdenie v tvojom prispevku (aspon podla mna). Na samotne vysvetlenie by to chcelo ozaj obsiahlejsi prispevok.

Problematika je na pochopenie ozaj komplikovanejsia ako pises, ale podla mna nie je spravne to vysvetlovat zavadzanim. Ja som tiez zacinal a tiez som to najskor chapal nespravne.
To si ma s niekym mýliš. Ja som nereagoval na teba.
 
zvonec
2015-08-02 15:51:19+02
Celkom pekna debata sa tu rozprudila, a som celkom rad, ze niektore veci tu boli uvedene na pravu mieru.

Ja som nespravne uviedol, ze pri podla pouzitia velkosti cipu o prislusneho objektivu sa meni ohniskova vzdialenost => nezmysel meni sa iba uhol zaberu(vyrez).

Taktiez bolo spravne spomenute, ze ohniskova vzdialenost meni perspektivu, co je tiez nezmysel => perspektiva sa meni iba vzdialenostou od fotografovaneho objektu.

Hmm, takze ako pisal lacoslav, ze studovat, studovat, az potom pisat na forum...

Tuto nejaka celkom pekna studijna literatura:
http://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care
 
DrAcula
2015-08-02 17:28:03+02
príspevok od: RasťoS
To si ma s niekym mýliš. Ja som nereagoval na teba.
Prepac, ozaj som si Ta pomylil ... chybne si to tam nenapisal ty.Este raz sa ospravedlnujem.
 
RasťoS
2015-08-02 18:59:11+02
príspevok od: DrAcula
Prepac, ozaj som si Ta pomylil ... chybne si to tam nenapisal ty.Este raz sa ospravedlnujem.
Nič sa nestalo.
 
roka222
2016-09-23 20:28:13+02
Má niekto skúseností s touto optikou ?

Laowa 12mm f/2.8 Zero-D
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()