Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Zrkadlovka na fotenie vo fotostane

martinsos
2016-01-06 15:13:26+01
Ahojte, som amatér vo fotení/foťákoch tak sa chcem poradiť. Dlhé roky mám moju prvú zrkladlovku Nikon D40 so setovým objektívom. Fotím 90% fotiek iba modely vo fotostane na bielom pozadí pod 3mi lampami s denným svetlom. No keď pozerám nové foťáky, tak už sú zrkadlovky kombinované aj s kamerou. Mám starú kameru Canon Legria HF M46 E. Chcem sa spýtať či by som si výrazne polepšil s kvalitou fotiek a kvalitou videa (hlavne videá v tme\ohňostroj) keby kúpim Nikon D3200/3300 s pribaleným setovím objektívom alebo by som kúpil D5200 iba telo a použil starý objektív z tejto D40 (ak by pasoval)? Nakoniec nejaké fotky pre predstavu na čo to potrebujem.
 
DrAcula
2016-01-06 23:37:05+01
Ahoj,

Som tiez iba amater, ale myslim si, ze s D3x00 + setak a vyslovene fotenie vo fotostane si asi moc neprilepsis, ale ani nie tak kvalitou (ktora mozno bude mierne lepsia), ale hlavne ergonomiou ovladania. Pri inom foteni pravdepodobne pocitis vacsi kvalitativny prinos, hlavne vyssie mozne pouzitelne ISO, no ergonomia ovladania rovnaka ako D40.
(povodny setak z D40 Ti bude pasovat aj na D3x00 aj na D5x00)

Video kvalitou pravdepodobne ano ... nepoznam tu kameru ... ale ergonomia a moznosti ovladania fotoaparatu ako kamery je skor trapenie oproti kamere (bez dalsieho specialneho prislusenstva).

D5x00, hlavne modely z vyklopnym displejom + lepsi objektiv bude urcite vacsim prinosom.

Otazka je ci ti to stoji za tie peniaze a ci sucasna kvalita je pre Teba uz nepostacujuca, kedze 90% fotis fotostan. Na druhej strane, ale kto si nechce spravit radost novou hrackou ... a tam by som osobne siel do vyssieho modelu s lepsim objektivom.

Mozno sa vyjadria aj lepsi odbornici ... toto je iba moj nazor.

Btw. nadherne modely.
 
PeCh
2016-01-07 09:24:54+01
Pri takýchto fotkách nezbadáš rozdiel, ani keby si si kúpil stredoformát. Jednoducho pri kontrolovanom prostredí/svetle dostaneš obdobný výstup. Rozdiel zistíš pri inom type fotenia (málo svetla, akcia...) Ako je na tom Nikon s videom neviem, bežne na video sa odporúča skôr Sony alebo Canon.
 
martinsos
2016-01-07 11:11:57+01
Ďakujem za rady , tak teda dodatočne sa ešte chcem spýtať dve otázky.
1. Táto D40 má 8mpx je to stále dostatočné rozlíšenie na tlač (magazíny)? lebo tieto nové majú už 16-24mpx.
2. Nepotreboval by som mať z toho foťáku top kameru ale aby to točilo v tme lepšie ako tá kamera čo mám doma, tu bol s ňou točený malý ohňostroj a nič tam skoro nieje vidno/nereálne zaznamenané efekty https://www.youtube.com/watch?v=HbP54lv0AYY bolo by to s novou zrkadlovkou lepšie? Na Ytube moc vzoriek nieje.
 
DrAcula
2016-01-07 12:33:26+01
1. ano dostatocne
2. kameru nepoznam a pravdu povediac ani moc nefilmujem, ale mozno je na nej nejake nastavenie na tocenie ohnostroja, ktore si nevyuzil. A co konkretne na tom videu ma byt lepsie ? Ako myslis tie nerealne zaznamenane efekty ?

S zrkadlovkou na stative taky ohnostroj natocis. Kvalita zavisi aj od objektivu.
 
PeCh
2016-01-07 13:17:11+01
príspevok od: martinsos
Ďakujem za rady , tak teda dodatočne sa ešte chcem spýtať dve otázky.
1. Táto D40 má 8mpx je to stále dostatočné rozlíšenie na tlač (magazíny)? lebo tieto nové majú už 16-24mpx.
2. Nepotreboval by som mať z toho foťáku top kameru ale aby to točilo v tme lepšie ako tá kamera čo mám doma, tu bol s ňou točený malý ohňostroj a nič tam skoro nieje vidno/nereálne zaznamenané efekty https://www.youtube.com/watch?v=HbP54lv0AYY bolo by to s novou zrkadlovkou lepšie? Na Ytube moc vzoriek nieje.
8 Mpx zodpovedá A4@300 DPI. Znamená to, že je dostatočné na tlač A4 strany v časopise. Len nemáš priestor na orez, vyrovnanie horizontu... Pri vyššom rozlíšení na A4 nezbadáš reálny rozdiel (pod lupou môžeš rozdiel zbadať ale iba v prípade vysokokvalitnej tlače). Vyššie rozlíšenie využiješ až na veľkoformátovú tlač.
 
martinsos
2016-01-07 13:44:54+01
DrAcula na kamere som nastavil režim ohňostroj a je to oničom celkom to video. Efekty sú úplne mimo napríklad v 38 sekunde v tom mojom videu je takýto efekt https://www.youtube.com/watch?v=bzYTmwmI52I , porovnaj ako to vypadá na mojom videu a ako na tomto :-/ takto by som chcel aby to vypadalo cca ako na živo. Keby som nekupoval zrkadlovku je nejaká lacná alternatíva čo by zvládla len točenie cca takejto kvality?

PeCh Aha takže keď nechám pôvodne rozlíšenie bez orezania tak to je akurát.

Ešte dodatočná otázka, keby si teda nechám moju D40 je nejaký cenovo rozumný objektív ktorý má lepší zoom? Lebo s týmto sa dosť ťažko fotia detaily keď chcem fotku len niečoho malého z modelu (plocha do 1-5cm) tak to musím z fotky vyrezať aby neprekážalo okolie modelu. (lebo to objektív nedokáže dostatočne priblížiť) Teraz mám ten setový čo bol k tomu 18-55 či ako sa to značí.
 
DrAcula
2016-01-07 14:32:59+01
Na fotenie malickych veci sa pozri po MAKRO objektivoch.
 
DrAcula
2016-01-07 14:37:56+01
Este by som dodal ... najkvalitnejsie objektivy nemaju ZOOM.

Najlacnejsi Nikon makro objektiv je asi: Nikon 40MM F2.8G ED AF-S DX MICRO
 
DrAcula
2016-01-07 14:56:35+01
Ked pozriem to tvoje video pripada mi ze:
1. si od filmovaneho ohnostroja dalej (viac prizoomovat)
2. je zle zaostrene

Mala by to zvladnut aj D3x00 s lepsim objektovom, ale pravdepodobne budes potrebovat lepsi ako setovy objektiv (predpokladam, ze mas 18-55) ... hlavne s vacsou ohniskovou vzdialenostou kedze si od toho dalej.
 
martinsos
2016-01-07 15:25:51+01
A makro objektív nerobí to že rozostrí okolie? Ja potrebujem skratka fotku ale na detail, velky v real 1-5 cm dajme tomu, ale celá foto aby bola ostrá nie len stred. Či to je len o clone?

Predminulý rok sa točilo s tou istou kamerou z cca 90metrov https://www.youtube.com/watch?v=McBXtrPbpP4 a vedľa ťažko sa to vošlo do záberu (ale obraz bol o niečo krajší aj keď stále to má ďaleko od iných videí na ytube), tento rok boli aj 40 a 50mm ráže (minule 20-25 a jeden kompakt 30mm a ten preletoval záber) tak to malo väčší rozptyl tak z menšej vzdialenosti by sa to nevošlo na záber dobre. A zase zoomovať som nechcel pre porovnanie rozptylu.

Takže ani nové telo keby mám D5200ku a tento objektív z D40 tak si moc nepomôžem (bude sa to rozostrovať?) Točilo by sa zase takto ďaleko 150-200m. Nepotrebujem mať efekty na celú obrazovku silou mocou ale aby to bolo ostré a aby boli efekty ako v real nie úplne iné odtiene a niektoré neviditeľné pomaly
 
DrAcula
2016-01-07 15:37:59+01
príspevok od: PeCh
8 Mpx zodpovedá A4@300 DPI. Znamená to, že je dostatočné na tlač A4 strany v časopise. Len nemáš priestor na orez, vyrovnanie horizontu... Pri vyššom rozlíšení na A4 nezbadáš reálny rozdiel (pod lupou môžeš rozdiel zbadať ale iba v prípade vysokokvalitnej tlače). Vyššie rozlíšenie využiješ až na veľkoformátovú tlač.
Podla mna aj ten priestor sa tam najde, pretoze pokial viem v casopisoch (magazinoch) netlacia az v takejto kvalite o ktorej pises.
 
DrAcula
2016-01-07 15:55:26+01
príspevok od: martinsos
A makro objektív nerobí to že rozostrí okolie? Ja potrebujem skratka fotku ale na detail, velky v real 1-5 cm dajme tomu, ale celá foto aby bola ostrá nie len stred. Či to je len o clone?

Predminulý rok sa točilo s tou istou kamerou z cca 90metrov https://www.youtube.com/watch?v=McBXtrPbpP4 a vedľa ťažko sa to vošlo do záberu (ale obraz bol o niečo krajší aj keď stále to má ďaleko od iných videí na ytube), tento rok boli aj 40 a 50mm ráže (minule 20-25 a jeden kompakt 30mm a ten preletoval záber) tak to malo väčší rozptyl tak z menšej vzdialenosti by sa to nevošlo na záber dobre. A zase zoomovať som nechcel pre porovnanie rozptylu.

Takže ani nové telo keby mám D5200ku a tento objektív z D40 tak si moc nepomôžem (bude sa to rozostrovať?) Točilo by sa zase takto ďaleko 150-200m. Nepotrebujem mať efekty na celú obrazovku silou mocou ale aby to bolo ostré a aby boli efekty ako v real nie úplne iné odtiene a niektoré neviditeľné pomaly
Rozostrenie okolia nerobi makro, ale clona ... budes musiet viacej clonit. Ked viac priclonis ... bude ostra cela fotka. Pri makroobjektive, ale mozes k objektu prist blizsie a tym padom zaberie objekt na celu plochu snimaca.

Rovnako je to aj pri videu. Tiez tam budes pravdepodobne musiet troska clonit aby bola vacsia hlbka ostrosti a ostrit budes musiet rucne. Na automaticke ostrenie vo fotoaparate sa moc nespoliehaj, hlavne pri takych svetelnych podmienkach ako je ohnostroj.

Ci ale bude stacit 18-55 ti povedat neviem ... vyskusaj si fotit taky ohnostroj a aku plochu fotky ti zaberie ... podla toho sa rozhodni.
 
DrAcula
2016-01-07 16:08:28+01
Este dodam, ze pri tom makroobjektive co som spominal ... ma pomer zobrazenia 1:1.
Ine objektivy ti nedovolia ist az na ten pomer 1:1.

Ludovo povedane mozes s nim ist tak blizko k fotenemu objektu, ze foteny objekt o velkosti snimaca zobrazis na celu fotku (premietne sa v pomere 1:1 na cely snimac).

Zase cim vacsia ohniskova vzdialenost makro objektivu ... tym dalej mozes byt od foteneho objektu aby si dosiahol ten pomer 1:1. (nebudes si tienit fotakom, hmyz Ti neujde, nevzniknu niektore dalsie "vady" ... lebo si dalej)
 
martinsos
2016-01-07 16:24:10+01
Aha tak to nieje moc dobré keď treba ostriť manuálne :-/ A v kamerách sa nevyznáš? Nieje niečo lacnejšie čo by lepšie točilo? Ja som pozrel len tak zo zvedavosti napodobeninu GOpro za 60eur a ohňostroje na tom vypadajú lepšie alo na tejto canon čo mám https://m.youtube.com/watch?v=wLCSoPnT2BI Aha tak taký objektív by sa mi hodil a dalo by sa s ním fotiť aj normálne fotky vo fotostane? (celý záber modelu ako som dal hore) Keď ano tak tento čo mám by som nemusel stále hore dole meniť.
 
DrAcula
2016-01-07 16:38:22+01
príspevok od: martinsos
Aha tak to nieje moc dobré keď treba ostriť manuálne :-/ A v kamerách sa nevyznáš? Nieje niečo lacnejšie čo by lepšie točilo? Ja som pozrel len tak zo zvedavosti napodobeninu GOpro za 60eur a ohňostroje na tom vypadajú lepšie alo na tejto canon čo mám https://m.youtube.com/watch?v=wLCSoPnT2BI Aha tak taký objektív by sa mi hodil a dalo by sa s ním fotiť aj normálne fotky vo fotostane? (celý záber modelu ako som dal hore) Keď ano tak tento čo mám by som nemusel stále hore dole meniť.
Ohladom videa (aj kamier vratane) ako som spominal ... mam minimalne skusenosti. Tu ti moc neporadim.

Ohladom makro skusim to napisat aj inac:
Makro je obycajny objektiv ako kazdy iny, len na viac ti umoznuje zaostrit aj na velmi kratne vzdialenosti ... a tym padom vies fotit aj tie detaily co si spominal. Teda ho mozes pouzivat aj na ine fotenie ako fotenie makra. Vacsinou je aj kvalitnejsi a ma aj lepsiu svetelnost ako setak ....

Nevyhodou je to ze ma pevne ohnisko ... cize nedokaze "zoomovat".

Konkretne si tu 40tku co som spominal vies nasimulovat aj svojim setakom, ked si ho prizoomujes presne na 40mm. Otestuj si ci Ti tato ohniskova vzdialenost bude vyhovovat pre fotenie v Tvojom fotostane. A u toho makra budes vediet ostrit aj na kratsie vzdialenosti ako Ti umoznuje ten setak.

Konkretne u spominaneho makra je ajkratšia zaostriteľná vzdialenosť: 0,163 m.
(pocita sa to od snimaca ... cize objektivom mozes ist sakra blizko)

 
martinsos
2016-01-07 18:45:50+01
Aha a nebol by mne lepší 18-105? Lebo zas keď nad tým rozmýšlam tak keď ten makro nemá zoom mal by som dosť problem dostať sa k detailu tak aby som nezacláňal (prípadne keby niečo zavazdalo k priblíženiu objektívu k modelu), lebo ja zvyknem fotiť aj z hora z uhlu a to by som musel ten obkektív mať skoro pár cm od modelu nie? Tento 18-105 by som mohol viac priblížiť oproti setovému a z diaľky nie? Teda keby zazoomujem by som sa dostal na ten detail cca tak isto ako s tým makrom no z vačšej diaĺky. Či takto to nefunguje?
 
DrAcula
2016-01-07 19:01:21+01
príspevok od: martinsos
Aha a nebol by mne lepší 18-105? Lebo zas keď nad tým rozmýšlam tak keď ten makro nemá zoom mal by som dosť problem dostať sa k detailu tak aby som nezacláňal (prípadne keby niečo zavazdalo k priblíženiu objektívu k modelu), lebo ja zvyknem fotiť aj z hora z uhlu a to by som musel ten obkektív mať skoro pár cm od modelu nie? Tento 18-105 by som mohol viac priblížiť oproti setovému a z diaľky nie? Teda keby zazoomujem by som sa dostal na ten detail cca tak isto ako s tým makrom no z vačšej diaĺky. Či takto to nefunguje?
Takto 18-105 je tiez setak. Je sice kvalitnejsi ako ten co mas ty a aj ma vacsi rozsah ohnisk (vacsi zoom). No stale budes mat problem s tym, ze taky detail ako pozadujes (1-5cm ako si pisal) nebudes vediet zaostrit tak aby pokryl celu sirku zaberu!

Na to potrebujes objektiv pri ktorom je napisane slovicko MAKRO (MICRO) ... to slovicko prave hovori, ze vies nim okrem ineho fotit aj velmi male objekty.

Pokial chces byt troska dalej od foteneho detailu, Nikon ma v ponuke velmi kvalitny objektiv:
Nikon 105MM F2.8G IF-ED AF-S VR MICRO

Pri nom uz nebudes musiet byt tak blizko. No cena je tam vyssia.

Existuju aj alternativy od inych vyrobcov: Tamron 90mm macro, Sigma 150mm macro ... ale ...
 
blahoslav J B Art
2016-01-07 19:34:10+01
príspevok od: martinsos
Aha a nebol by mne lepší 18-105? Lebo zas keď nad tým rozmýšlam tak keď ten makro nemá zoom mal by som dosť problem dostať sa k detailu tak aby som nezacláňal (prípadne keby niečo zavazdalo k priblíženiu objektívu k modelu), lebo ja zvyknem fotiť aj z hora z uhlu a to by som musel ten obkektív mať skoro pár cm od modelu nie? Tento 18-105 by som mohol viac priblížiť oproti setovému a z diaľky nie? Teda keby zazoomujem by som sa dostal na ten detail cca tak isto ako s tým makrom no z vačšej diaĺky. Či takto to nefunguje?
doporucujem na mesiac si zaplatit konto Classic tuto na Ephoto za 2 Eura a precitat si clanky z Fotoskoly ... o foteni makra, o pouzivani medzikruzkov, o foteni produktov, o vybere zrkadlovky, o vybere objektivov, ...
 
martinsos
2016-01-07 20:35:30+01
DrAcula aha takto to je, skúsim teda ako si písal predtým že si natočím 40 na setovom ako to bude vypadať ako by som sa vedel pichnuť pri model a podľa toho uvidím či by mi to pasovalo. V tom bol teda asi aj pes zakopaný, že keď som moc mal objektív blízko modelu nedalo sa mi zaostriť, lebo to nieje makro objektív. Ďakujem za rady zatiaľ

Blahoslav spravím tak ďakujem za info
 
Strana 1 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()