Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Novacikovske trable

Dazdn1k
Dazdn1k 2015-11-26 03:49:39+01
Zdravim komunitu.
Po par precitanych clankoch tu aj na inych weboch sa moja dilema ohladne vyberu prveho fotaka akurat tak zvacsila.
Preto by som sa rad uistil pred kupou. Existuje kompromis medzi kombinaciou fotaka-objektivu a vyslednou kvalitou??
Upresnim - planujem si kupit prvy aparat na fotenie prevazne wildlife, prirody pohybu v exteriery a nejake to video... urcite by som rad skusil.
Je rozumne usetrit na fotaku a radsej si priplatit za poriadky oobjektiv, ci skor lepsi fotak a na zaciatok objektiv ktory je standardne dodavany k nemu?
Neplanujem neskor rozsirovat vybavu ani o iny fotak ci dokupenim objektivu ...
Preto by som bol zvedavy na vas nazor.
Vdaka
 
PeCh
2015-11-27 23:33:01+01
No naozaj najprv ešte cca tak pol roka čítať a študovať a potom sa rozhodovať a kupovať, aby si neskôr neľutoval.

V skratke wildlife je zväčša fotenie divej zvery v prírode. Tomu by mal zodpovedať dlhý objektív. Čím si schopný sa k zveri dostať bližšie, tým menej dlhý objektív ti stačí. Určite pomôže crop, preto APS-C telo. Objektívy 70-300, 100-400, 200-400, 150-600, či pevné 300, 400, 600... Pre začiatočníka skôr tie zoomy. Nevýhodou týchto objektívov je to, že cih využiješ len pri zopár žánroch, a to wildlife, šport. Na ostatné veci sa zídu len výnimočne. Aj keď na taký krajinný detail sa výborne hodia, ale určite nie ako jeden jediný objektív.

Na krajinky (landscape, seascape...) sa zväčša zíde širokouhlí až superširokouhlý objektív, no ani základný štandarný zoom sa dá použiť. Na detaily sa zíde opäť teleobjektív. Tu ti opäť stačí APS-C telo (aj keď niektorí by prijali fullframe, no podľa mňa je to v dnešnej dobe kontraproduktívne). Objektívy ultraširokouhlé 10-18, 10-22, 11-16... štandardné 18-55, 17-40, 15-85, 18-105, 18-135. Teleobjektív v tomto prípade zväčša stačí 70-200, 70-300. Podobne platí aj pre reportáže, kde je už však potrebné zvažovať koľko svetla tam bude a podľa toho vyberať aj svetelnosť objektívov. Na krajinky svetelné objektívy nepotrebuješ (nikam ti neujde a aj tak je vhodné používať statív).

Podľa mňa ešte nevieš, čo vlastne chceš fotiť, nie to ešte čo budeš potrebovať. Môj odhad je, že 7D Mark II nepotrebuješ 5D už vonkoncom nie. Stačiť ti bude 750D/760D, samozrejme ak máš dostatočný budget, drahšie telo nebude chybou, len zváž, kam s tým budeš chodiť a koľko váži, či budeš ochotný to vláčiť. K tomu by som pre tvoje žánre bral 10-22, 24-105 a 100-400. Pokryl by si všetky potrebné ohniská. Keďže fotiť ultraširokáčom nie je úplne najľahšie (na to vedieť ako), tak by si ho možno mal kupovať až na koniec, keď zistíš, že ho potrebuješ. Prípadne môžeš ísť do toho tak, že na začiatok kúpiš 15-85 alebo 18-135 a podľa toho, či zistíš že potrebuješ dlhšie alebo širšie sklo prikúpiť buď 10-18 alebo 70-300 či 100-400. Takže ak začneš Canon 750D + 18-135, tak ťa výjde na cca 950 € a za zbytok si neskôr kúpiš, čo budeš potrebovať, hlavne statív.

Samozrejme, ak by si chcel Nikon, tak určite nájdeš analogickú zostavu, prípadne by si mohol ísť aj do Olympusu OMD (vhodnejšie pre amatéra na cestovanie, šéfredaktor tu s ním už niekoľkokrát ukázal, aký má potenciál na krajinky, prírodné detialy...).
 
mikkael
2015-11-28 13:29:17+01
ak si doteraz fotil mobilom a nejakym trsatkom, toto by ta az tak znudilo? www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/sony-cybershot-dsc-rx10/
 
Dazdn1k
2015-11-29 03:22:06+01
Myslim, ze uz zrkadlovku mam vybratu, len striehnem na najlepsiu cenu
 
Dazdn1k
2016-06-01 12:59:08+02
Zdravim
V nedelu si idem kupit fotak konecne, po precitani a studovani fotoskoly ostali pre mna na vyber totoq : http://www.bhphotovideo.com/c/product/892354-REG/Canon_8035b009_EOS_6D_Digital_Camera.html

Alebo canon 7D mark ii, ktory ma lepsi autofokus a je rychlejsi, na druhej strane canon 6d sa predava s dobrym objektivom ved kuknite link

Poradi mi niekto rozhodnut sa??

 
Roman Point
2016-06-01 13:59:54+02
príspevok od: Dazdn1k
Zdravim
V nedelu si idem kupit fotak konecne, po precitani a studovani fotoskoly ostali pre mna na vyber totoq : http://www.bhphotovideo.com/c/product/892354-REG/Canon_8035b009_EOS_6D_Digital_Camera.html

Alebo canon 7D mark ii, ktory ma lepsi autofokus a je rychlejsi, na druhej strane canon 6d sa predava s dobrym objektivom ved kuknite link

Poradi mi niekto rozhodnut sa??

Prečo kupovať z ameriky?
 
Dazdn1k
2016-06-01 14:12:31+02
Lebo tu zijem
 
pipin
2016-06-01 22:14:50+02
Dobre si si vybral. Ked ta to zacne bavit a pochopis zaklady, sam zistis, ake objektivy treba dokupit.
 
zvonec
2016-06-02 00:03:52+02
príspevok od: Dazdn1k
Lebo tu zijem
Normalne ticho zavidim, ale z celeho srdca doprajem, ze mas moznost kupovat za mlakou... Ked porovnam promotions za mlakou a v EU, tak US je na tom podstatne lepsie....
Ak si priamo v NY, tak si chod do B&H ohmatat, a uvidis, ze co ti lepsie sadne do ruky. Osobne odporucam v tvojom pripade FF, (cize 6D) je univerzalnejsie, a pokial sa s tym nechystas zivit, tak prezijes aj crop zo 6D.

7D II je crop a cropom ostane (coje nevyhoda na sirokouhle zabery, portrety, astrophoto, atd.. bla bla bla), maz nizsiu ponuku pevnych ohnisk (nativne iba tusim jedno macro a EF-S 40mm), telo je vacsie, ako 6D a viacej to ludia vyuzivaju na sport WL. 6D je univerzalnejsi stroj....
 
Dazdn1k
2016-06-02 02:37:09+02
Vdaka
Tak hej tie ceny su o inom a B&H mam 30 min busom takze som tam bol uz par krat a potazkal som si asi vsetky canon fotoaparaty ake mali v predajni. Viaceri mi radia ist do 6D ked chcem co najlepsi vystup. Tak budis!
 
PeCh
2016-06-02 11:25:26+02
príspevok od: Dazdn1k
Vdaka
Tak hej tie ceny su o inom a B&H mam 30 min busom takze som tam bol uz par krat a potazkal som si asi vsetky canon fotoaparaty ake mali v predajni. Viaceri mi radia ist do 6D ked chcem co najlepsi vystup. Tak budis!
Počuj, nechcel si ti fotiť wildlife? V takom prípade by som nekupoval FF (6D) ale radšej niečo s cropom (keď uvažuješ nad 6D, tak 7DM2 alebo 80D, možno i 760D a peniaze investovať do objektívov). FF (6D) by bol pre wildlife kontraproduktívny a skôr by si využil výhody cropu.
 
Dazdn1k
2016-06-02 12:23:47+02
No wildlife si vyskusam urcite, kazdopadne nemal som na mysli wildlife v style gepard nahana zajaca a z toho mat co najostrejsie zabery. Fotit budem prevazne ako kazdy turista ci sem tam do prirody na noc a pofotit briezdenia - zapady slnka atd. Keby som sa zameral len cisto na wildlife,nakupil fotoveci na te styl a eskor by ma obmedzovalo na fotenie inych veci. ja zo svojho laickeho pohladu som sa rozhodol ze pojdem do FF
 
helmiczka
2016-06-08 15:17:19+02
FullFrame urcite ponuka najvacsiu obrazovu kvalitu (a najvacsiu hmotnost v batohu turistu ).
Na fotenie luk a vychadzajucich slnk je mozno este dolezitejsie, nez konkretne telo a konkretny objektiv, ine bezne prislusenstvo - stativ, filtre.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()