Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

pomoc s výberom fotoaparátu

lenka_kocurova
lenka_kocurova 2015-08-05 17:20:11+02
Dobrý deň,
chcela som sa opýtať ak by ste mi niekto vedeli poradiť či nikon d5100 alebo nikon d5200.. fotografovať fotografujem aj ľudí aj prírodu tak všetko z každého trochu .. dá sa povedať že to trochu aj študujem máme fotografovanie ako súčasť praxe a tým pádom fotoaparát potrebujem hlavne kvôli škole.. ak by ste mi niekto vedeli poradiť možno aj canon alebo inú triedu nikonu .. ďakujem vopred
 
Jastojan
2015-11-13 16:05:49+01
príspevok od: zvonec
Treba sa hlavne zamerat objektivy, tie su podstatne...
Trocha konstruktivnej recesie... https://youtu.be/hk5IMmEDWH4

Plne zdielam nazor wayne-ho, velmi dobre napisane...

Este trocha trollovania.. Ta tokina sa robi aj na canon a stoji o 14 EUR viacej ako pre Nikon..., resp. najlepsi fotoaparat je ten, ktory mas prave pri sebe...
Dík ešte raz,
budem dumať ďalej, resp. skúsim zohnať niekoho v blízkom okolí na pár testov
 
martinjarda
2015-11-13 16:07:23+01
Viem že je to od veci ale môžem sa opýtať neviete nahodou niekto aky ma rozsah clony objektív Carl Zeiss Jena flektogon 4/20 a akú redukciu mi naň treba ak ho chcem zapojiť na canon eos?
 
Jastojan
2015-11-13 16:16:30+01
príspevok od: martinjarda
Viem že je to od veci ale môžem sa opýtať neviete nahodou niekto aky ma rozsah clony objektív Carl Zeiss Jena flektogon 4/20 a akú redukciu mi naň treba ak ho chcem zapojiť na canon eos?
Ahoj, no určite by bolo lepšie pýtať sa v nejakom vlákne o objektívoch. Flektogon, závisí, či máš závitový (m42) alebo napr. exacta mount a na aký foťák to chceš - toľko čo sa týka redukcie (m42 na canon eos, alebo exacta na canon eos, to isté u iných značiek tiel). Čo sa týka clony, tak skús pohľadať tu:
http://www.manualniskla.cz/viewtopic.php?f=12&t=74&p=211&hilit=flektogon+20#p211

Veľmi užitočné fórum o starších sklách a použití na moderných zrkadlovkách
 
RasťoS
2015-11-13 21:41:23+01
príspevok od: wayne
Taky netechnicky meta-pohlad:

Moja rada je, ze menit system je blbost. Ak to urobis, zistis, ze vlastne si az tak vela neziskal, hoci marketingove ISO a super duper ficury zneju uplne genialne. Nechcem aby to nelo dehonestujuco alebo hanlivo, viem ze cisla na papieroch a laboratorne testy DxO zneju dost lakavo. Ale su to tvoje peniaze, ak myslis ze vies co robis do toho.

Ja som menil system 2x. Raz zo SONY na Nikon, pretoze kazdy chvalil Nikon a pritom so SONY som mal ovela "pacivejsi" vystup uz v JPEGu, Nikon potreboval doladovat v Lightroome celkom casto... A druhykrat na micro4/3 lebo velke zrkadlovky sa mi tahat so sebou nechelo, a micro 4/3 ponuka len o cosi horsi dynamicky rozsah a DOF, no ovela lepsie rozmery a prenositelnost. Sucasne mam iba E-PL1 a vacsinou nasadeny Panasonic 20/1.7, staci to vsak na 99% situacii zo zivota. Vacsinou cvaky do rodinneho albumu. Co mi vsak neprekaza, pretoze som pochopil, ze fotografia je o tom kedy, kam a ako svieti svetlo. A nie o laboratornych testoch. Aktualne "polujem" na SONY RX100 bud MK III, alebo mozno buduci rok na MK V, ak 4K video "dozrie".

Tak vela stastia, ak skutocne prejdes na d5300, dufam, ze budes spokojny.

Odhliadnuc od technickej kvality, od prvej zmeny systemu zacal moj umelecky cit co sa tyka fotografie stagnovat, pretoze som riesil objektivy, fotoaparaty, a uplne zabudal na to co chcem fotit.

Ak vsak mas peniaze, do toho, zijeme len raz a je tolko veci, ktore sa oplati vyskusat.

Prečo tvoj meta-pohľad, ktorý je navyše taký populárny nevyužiješ v praxi a neprestaneš konečne s nakupovaním nových foťákov?
Ja nevidím nič zvláštne na výmene techniky, raz za niekoľko rokov. Taktiež je logické, že ak niekto fotí krajinku, zaujíma sa pred nákupom o technickú stránku tj. rozlišovaciu schopnosť senzora a objektívu. A reakcie typu, nechaj si to čo máš, aj tak je to všetko jedno...
Asi to bude tým, že niektoré žánre sú na techniku náročnejšie, ako iné...
 
fatality
2015-11-14 13:13:43+01
príspevok od: PeCh
Práve takéto syntetické testy predstavujú síce presné merania, no v závere ťa zavádzajú, lebo merajú rozdiely, ktoré v skutočnosti nikdy neuvidíš. Takže po správnosti by sa mal pýtať, či niekto používa kombináciu C 760D + C 10-22, prípadne či by ťa nechal odskúšať 10-22 na 24 Mpx tele. Bolo by to oveľa relevantnejšie.

Keď sa zamyslíš, tak keď to isté odfotíš s 10-22 raz nasadenou na 40D a druhýkrát na 760D, tak aj keby objektív nestíhal na 24 Mpx, tak tá druhá fotka nebude horšia. Vždy môže byť len lepšia. A pripadajú ti tvoje fotky na 40D zlé len kvôli nízkemu rozlíšeniu?

Najlepšie ti to napísal Wayne. Ale sám zváž, čo ťa limituje, čo sa ti nepáči a čo vlastne potrebuješ. Lebo to môžeš vedieť iba ty.

BTW ja som raz prechádzal z APS-C Canonu na FF Canon a potom opäť na APS-C Fuji.
jedno nevylucuje druhe..to,ze bude 10-22 lepsia na 760D nez na 40D potvrdzuje aj dxomark..
 
wayne
2015-11-18 18:46:29+01
príspevok od: RasťoS
Prečo tvoj meta-pohľad, ktorý je navyše taký populárny nevyužiješ v praxi a neprestaneš konečne s nakupovaním nových foťákov?
Ja nevidím nič zvláštne na výmene techniky, raz za niekoľko rokov. Taktiež je logické, že ak niekto fotí krajinku, zaujíma sa pred nákupom o technickú stránku tj. rozlišovaciu schopnosť senzora a objektívu. A reakcie typu, nechaj si to čo máš, aj tak je to všetko jedno...
Asi to bude tým, že niektoré žánre sú na techniku náročnejšie, ako iné...
Ved som prestal, teraz kupujem nove telefony
Nie je na tom nic zvlastne, pretoze vela fotografov berie krivku nadobudania technicky nieco ako "povinnu jazdu". Ze ak investuju do aps-c, o par rokov pojdu do FF, pretoze tak je to medzi fotografmi zauzivane a tak sa fotograf vyvija. Tiez som na tu vlnu naskocil par rokov dozadu, kym som nezistil, ze to nie je pravda. Cloveka neposuva dopredu technika, ale jeho tvorive schopnosti.

A taktiez ma zmysel zostavu vylepsit/vymenit, pokial ma autor realne ambicie nadobudnute zlepsenie techniky nejak propagovat verejne. Na webovej/domacej urovni je to jedno.

Neviem o tom, ze by moj nazor bol popularny, nie som dobry fotograf, nemam umelecky cit na vysokej urovni. VIdno to na mojej galerii, ktoru uz nemam cim doplnat.

Viac mi vsak vzdy pomohlo pouzivat technicku ktoru som mal, a nie premyslat, ktory objektiv, ci snimac mi chyba, aby som mal lepsie foto.

Samozrejme ak na to clovek ma prostriedky a chce naplnat svoje tuzby a plnit si sny - nech sa paci, nechcel som autora odhovarat, ked na to ma, nech to urobi.
 
Jastojan
2015-11-19 17:44:23+01
príspevok od: wayne
Ved som prestal, teraz kupujem nove telefony
Nie je na tom nic zvlastne, pretoze vela fotografov berie krivku nadobudania technicky nieco ako "povinnu jazdu". Ze ak investuju do aps-c, o par rokov pojdu do FF, pretoze tak je to medzi fotografmi zauzivane a tak sa fotograf vyvija. Tiez som na tu vlnu naskocil par rokov dozadu, kym som nezistil, ze to nie je pravda. Cloveka neposuva dopredu technika, ale jeho tvorive schopnosti.

A taktiez ma zmysel zostavu vylepsit/vymenit, pokial ma autor realne ambicie nadobudnute zlepsenie techniky nejak propagovat verejne. Na webovej/domacej urovni je to jedno.

Neviem o tom, ze by moj nazor bol popularny, nie som dobry fotograf, nemam umelecky cit na vysokej urovni. VIdno to na mojej galerii, ktoru uz nemam cim doplnat.

Viac mi vsak vzdy pomohlo pouzivat technicku ktoru som mal, a nie premyslat, ktory objektiv, ci snimac mi chyba, aby som mal lepsie foto.

Samozrejme ak na to clovek ma prostriedky a chce naplnat svoje tuzby a plnit si sny - nech sa paci, nechcel som autora odhovarat, ked na to ma, nech to urobi.
Ahoj, ja si vážim každú radu. Už len to, že nejaký zlomok času stráviš nad tým, kým odpíšeš.
Čo sa týka "meta-pohľadu", tak som zaň rád a beriem to tak, že pokiaľ si ho pozrie nejaký začiatočník, tak mu môže v istom smere pootvoriť oči, pozrieť na vec z iného pohľadu a na druhej strane, niekto ako ja, ktorý uvažuje o zmene systému a môže ho poučiť skúsenosť iných. Sám fotím však nejaký ten rok, síce len amatérsky, no nie som žiaden "technokrat" a nemusím mať vždy top nové veci a absolútne novinky (ani keby som na to mal).Proste len po x rokoch idem meniť telo a prípadnú zmenu značky vnímam trochu inak. Nie som zarytý canon-ista ani nikon-ista ani nič iné. Nikde ma nič nedrží. Idem na to takto - od každého stroja (teraz už viem, ktoré presne to sú) si skúšam odmyslieť značku (akoby som ju prelepil) a idem čisto na parametre a vlastnosti, ktoré mi dokáže poskytnúť za určitú sumu. Pritom si môžem položiť otázku, prečo by som si mal kúpiť tento stroj, keď ten druhý mi za rovnaké peniaze ponúka viac?
Myšlienka, že ostanem pri canone 40D, lebo ja vlastne nič nové nepotrebujem, len o tom ešte neviem, je síce tiež alternatíva, ale ani tento foťák nevydrží večne a nahradiť ho bude časom treba tak či tak (ani ten som nekupoval nový, ale z druhej ruky a má už teda dosť za sebou) a ja radšej riešim veci v predstihu ako sa potom hnať. Hovorím, do konca zimy resp. do nového roka je ešte stále ďaleko, ale predstavu už mám. Aj vďaka vám tu na ephote, za čo vám ďakujem.
 
Jastojan
2015-12-27 23:01:32+01
Ahojte,

tak dávam echo do témy ohľadom konečného rozhodnutia. Nakoniec som vzal Pentax K-5iis spolu so sigmou 10-20 a sigmou 17-70 (contemporary). Dokopy spolu všetko rovných 1000 euro (+brašna, uv filter, Sd karta, origo balenia a doklady o kúpe január 2015), týmpádom som sa dostal do rozpočtu, ktorý som si na to vyčlenil. Prvotne som uvažoval hlavne nad Nikonom D5300 + tokina 11-16 alebo Nikon D7000 + tokina 11-16 alebo ešte canon eos 760D + canon eos 10-22. Keďže sa mi naskytla možnosť kúpiť tento Pentax spolu s týmito dvoma objektívmi, tak po odskúšaní som neváhal. Nejaké výsledky zatiaľ nemám, len ešte dodám, že pri výbere som bral do úvahy aj možnosť použitia svojich starých M42 objektívov - cca 7 raritných kusov, ktoré by som rád používal aj ďalej. Zatiaľ čo som poskúšal len tak narýchlo ešte v deň kúpy (tj. dnes), tak musím uznať, že tá sigma 17-70 kreslí krásne, ostro. Čo ma trochu mrzí je posterizácia pri jpegu a dokonca aj pri raw-ku (neviem, či to je telom, sklom alebo čím). Ale pri slnkom osvietenej inverznej oblačnosti sa mi dosť viditeľne ukazuje posterizácia pri odtieňoch v hmle (dosť je to vidieť). Uvidím, či to bude aj inokedy v iných podmienkach, ale zatiaľ ma to pri tak ospevovanom tele ako je Pentax k-5iis trochu zamrzelo. Inak sa tento foťák javí celkom odolne, no zároveň dosť spratne oproti canon-40D a super je, že je utesnené voči vonkajším vplyvom (vlhkost a prachu).
 
Jastojan
2015-12-27 23:48:30+01
PS: teraz ak som na to kukal, tak tá posterizácia nie je až taká a závisí aj v akom programe to kukám, ale uvidím či sa nadobro vytratí
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()