Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Aký fotoaparát na fotenie v horských oblastiach?

johnny-5
2013-05-25 13:13:58+02
Zdravim

Chcel by som sa poradit ohladom vyberu vhodneho fotoaparatu. Kedze mam velmi
vysoke poziadavky, tak mam dojem ze fotoaparat pre mna este nevynasli

Co sa tyka rozpoctu max cena 300€ v pripade velmi dobreho zariadenia som ochotny hranicu aj prekrocit. Kedze sa aktivne venujem turistike potrebujem taky fotoparat aby mal co najmensie rozmery. Ultrazoomy vyhovuju mojim poziadavkam, no zdaju sa mi privelmi tazke a velke na moje pouzitie.

Technicke parametre ake potrebujem :
Opticky zoom aspon 15x
opticka stabilizacia
fotenie do raw
expozicia - plny manual
potesilo by aj manualne zaostrovanie, no nie je to podmienka

Hlavne potrebujem vysoku ostrost zaberov, mal som f550exr, z globalu mi vyhovoval no robil roz-ostrene fotografie v dolnych okrajoch fotiek a trpel silnou vinetaciou.

Takze ak mate tip na nejaky fotoaparat, budem rad ked ma o nom informujete.
Potesi ma kazdy napad, ci nazor.

Dakujem
 
Blackman
2013-05-25 13:31:36+02
príspevok od: johnny-5
Zdravim

Chcel by som sa poradit ohladom vyberu vhodneho fotoaparatu. Kedze mam velmi
vysoke poziadavky, tak mam dojem ze fotoaparat pre mna este nevynasli

Co sa tyka rozpoctu max cena 300€ v pripade velmi dobreho zariadenia som ochotny hranicu aj prekrocit. Kedze sa aktivne venujem turistike potrebujem taky fotoparat aby mal co najmensie rozmery. Ultrazoomy vyhovuju mojim poziadavkam, no zdaju sa mi privelmi tazke a velke na moje pouzitie.

Technicke parametre ake potrebujem :
Opticky zoom aspon 15x
opticka stabilizacia
fotenie do raw
expozicia - plny manual
potesilo by aj manualne zaostrovanie, no nie je to podmienka

Hlavne potrebujem vysoku ostrost zaberov, mal som f550exr, z globalu mi vyhovoval no robil roz-ostrene fotografie v dolnych okrajoch fotiek a trpel silnou vinetaciou.

Takze ak mate tip na nejaky fotoaparat, budem rad ked ma o nom informujete.
Potesi ma kazdy napad, ci nazor.

Dakujem
V profile mas ze si stredne pokrocily a v tomto stadiu by si si mal vediet uz techniku vybrat sam. Ak to nevies, tak si prestuduj tu na portali fotoskolu. Ak nepomoze ani ta, tak rovnaku temu ako ty tu otvori 5 ludi tyzdenne, takze treba preskumat aj forum. Drzim ti palce.
 
johnny-5
2013-05-25 13:45:13+02
ako som pisal v uvodnom prispevku mam dojem ze fotoaparat pre mna este nevynasli, to znamena ze uz mesiac prezeram rozne modely ale nenasiel som taky ktory by ma dokonale uspokojil. Preto som sa obratil tu, ze ak ma niekto tip na dobry fotoaparat necham si poradit.

co sa tyka mojho vyberu jediny schopny fotoaparat je Sony Cyber-Shot DSC-HX20...ten zial nepodporuje RAW a nie som si isty ci som v ramci kompromisov schopny obetovat prave RAW
 
DBandyk
2013-05-25 15:11:51+02
To je možné, že nevymysleli, tak prečo sa pýtaš? Máme tu dva problémy. Ultrazoom má obtiažne manuálne ostrenie. Tam kde je dobré ostrenie nie je cena 300 euro. Tam kde je dobrá optika nie je 15x zoom. Tak nehľadaj prístroj ktorý ti splní požiadavky do bodky, ale škrtaj tie čo sú nepodstatné. Začal by som zoomom a skončil by som tým že možno by si potreboval 400-500 eur na nejaký mirorless a časom si dokúp nejaký objektív s väčším ohniskom aby si si vyriešil problém so zoomom. Ten má mauálnu expozíciu, manuálne ostrenie, raw, obstojnú obrazovú kvalitu a pokiaľ to doplníš dobrým objektívom tak to bude super. Globálne to môže stáť aj 1000eur, ale nemusíš robiť investíciu jednorázovo. Kúp si základ so širokouhlým objektívom a ak ti bude dlhé ohnisko chýbať tak si dokúp časom aj to. Ak si skúsený fotograf a nefotografuješ žáner ako je wild life a príbuzne žánre, tak zoom nepotrebuješ a zoomuj nohami.
 
Bobo2sk
2013-05-25 15:21:54+02
na pidicipe by som kaslal na manualne zaostrovanie. Mam slr a aj tak som manualne zaostrovanie pouzil len par krat. Dalej by som kaslal na 15x zoom. Ked nic ine,tak pri 1000mm ohnisku ostru foto nespravis uz len pre vzdusnu neostrost. Vies co... Kaslat aj na kompakt. Aj najlacnejsi mirrorless ti spravi lepsiu sluzbu ako vsetky ultrazoomy dohromady. A napriklad oly pen PL3 so zakladnym objektivom sa da zohnat od 330e
 
om7aqa
2013-05-25 16:56:26+02
Aký fotoaparát na fotenie v horských oblastiach?

... aj s fotoaparátom SMENA 8M sa dá fotiť v horských oblastiach, ale dá sa na to použiť aj toto:
http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/4534/product/nikon-d4.xhtml

s týmto sklom:
http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/1611957/product/nikon-80-400mm-f45-56g-af-s-vr-ed.xhtml

prípadne niečo široké:
http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/1959/product/nikon-objektiv-nikkor-14-24mm-f-28g-ed-af-s.xhtml

... ale tú istú službu a tiež fajné fotky vie spraviť aj stará bazárová SONY A 200 so setovým sklom prípadne k tomu nejaký lacný TAMRON všetko v cene menej ako 150€ . ... Kto vie fotiť tak dobrú fotku spraví s čímkoľvek a nerieši tu otázky typu aký foťák na to, alebo na tamto, no ak niekto fotiť nevie tak mu nepomôže ani technika z linkov vyššie ... ...
Ak niekto chce fotiť, tak fotí ...
 
Bpali
2013-05-25 17:13:55+02
ja na turistiku pouzivam mirrorless a som spokojny....tiez ti doporucujem...chod do obchodu,ochytaj si,ci ti vyhovuje sony,nikon,olympus ci panasonic (ja mam staru G1 od panasonicu) a kup si...stale lepsie ako ultrazoom...
 
b.a.f.o.a.r.t.
2013-05-25 19:31:45+02
ja uzivam xz ku ale je pravda ze tolko nezúmuje
 
Jozi Mačutek
2013-05-25 19:51:14+02
fujifilm HS20 alebo HS30 ... ak už nie zrkadlo a chceš zoom ... ale zas nebude to tak kvalitný zoom ako 18-200 na zrkadlovke dajme tomu ... alebo Nikon D3000 + 18-200 máš tam zoom a o dosť kvalitnejší no je to aj o dosť drahšie
 
Paulie
2013-05-25 20:47:21+02
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
ja uzivam xz ku ale je pravda ze tolko nezúmuje
Ty chodíš do horských oblastí?
 
johnny-5
2013-05-25 20:54:16+02
Dakujem vsetkym za tipy a nazory. Zatial to vyzera tak, ze mi mnoho z vas odporuca prave nejaku zrkadlovku.

Voci zrkadlovkam nemam ziadne vyhrady, nebojim sa ani ovladania, len mam obavu o hmotnost a relativne velky objem, kedze na cestach potrebujem co najmenej "batoziny". To je jediny dovod preco by som chcel uprednostnit kompakt.Predsa len ked ma clovek na celodennom pochode v batohu 4l vody, kilo jedla, kilovy fotak a kilovy stativ tak to nie je zrovna idealna kombinacia.

Co sa tyka zoomu, tak nemam v umysle fotit z Tatier Bratislavu Skor to potrebujem na zabery divych zvierat (kamziky, vtaky, veverice atd.)

Co sa tyka myslienky ze kto vie fotit tak dobru fotku spravi s cimkolvek, v podstate suhlasim, no ako som spominal mal som f550exr, co nie je ziadny kompakt za 50eur a napriek tomu robil strasne zle fotky kvoli nedokonalosti snimacu resp. optiky, trpel na rozmazane okraje a silnu vinetaciu.
 
Bergkristall
2013-05-25 21:03:06+02
príspevok od: johnny-5
Zdravim

Chcel by som sa poradit ohladom vyberu vhodneho fotoaparatu. Kedze mam velmi
vysoke poziadavky, tak mam dojem ze fotoaparat pre mna este nevynasli

Co sa tyka rozpoctu max cena 300€ v pripade velmi dobreho zariadenia som ochotny hranicu aj prekrocit. Kedze sa aktivne venujem turistike potrebujem taky fotoparat aby mal co najmensie rozmery. Ultrazoomy vyhovuju mojim poziadavkam, no zdaju sa mi privelmi tazke a velke na moje pouzitie.

Technicke parametre ake potrebujem :
Opticky zoom aspon 15x
opticka stabilizacia
fotenie do raw
expozicia - plny manual
potesilo by aj manualne zaostrovanie, no nie je to podmienka

Hlavne potrebujem vysoku ostrost zaberov, mal som f550exr, z globalu mi vyhovoval no robil roz-ostrene fotografie v dolnych okrajoch fotiek a trpel silnou vinetaciou.

Takze ak mate tip na nejaky fotoaparat, budem rad ked ma o nom informujete.
Potesi ma kazdy napad, ci nazor.

Dakujem
"Kedze sa aktivne venujem turistike potrebujem taky fotoparat aby mal co najmensie rozmery." Pri vetách tohto typu si už pripadám ako cvok, ktorý stále chodí na VHT aj so zrkadlovkou, ktorú beriem už ako povinnú súčasť turistického vybavenia.
Ja osobne fotím v horách s Nikonom D7000 + objektív Nikkor 16-85, nuž ale to sa vôbec nezmestí do tvojho rozpočtu. Moji spoluturisti si okrem klasických "mydielok" berú aj mirrorless, ale žiaľ nemám až taký prehľad o týchto typoch foťákoch, takže ti neviem priveľmi odporučiť. Ale z niektorých lezú celkom slušné fotky.
 
om7aqa
2013-05-25 22:16:07+02
príspevok od: johnny-5
Dakujem vsetkym za tipy a nazory. Zatial to vyzera tak, ze mi mnoho z vas odporuca prave nejaku zrkadlovku.

Voci zrkadlovkam nemam ziadne vyhrady, nebojim sa ani ovladania, len mam obavu o hmotnost a relativne velky objem, kedze na cestach potrebujem co najmenej "batoziny". To je jediny dovod preco by som chcel uprednostnit kompakt.Predsa len ked ma clovek na celodennom pochode v batohu 4l vody, kilo jedla, kilovy fotak a kilovy stativ tak to nie je zrovna idealna kombinacia.

Co sa tyka zoomu, tak nemam v umysle fotit z Tatier Bratislavu Skor to potrebujem na zabery divych zvierat (kamziky, vtaky, veverice atd.)

Co sa tyka myslienky ze kto vie fotit tak dobru fotku spravi s cimkolvek, v podstate suhlasim, no ako som spominal mal som f550exr, co nie je ziadny kompakt za 50eur a napriek tomu robil strasne zle fotky kvoli nedokonalosti snimacu resp. optiky, trpel na rozmazane okraje a silnu vinetaciu.
moja povinná výbava pri akomkoľvek výlete je 2x zrkadlo (Sony A200 a Sony A300) na každom nasadené iné sklo - jeden je seťák 18-70mm a druhé je 55-200 a k tomu statív. Prečo dva foťáky? ... nuž tak ... a nesťažujem sa. Aj liezť po skalách s tým chodím. Ak chcem fotiť tak mi objem výbavy neprekáža. Komprimis medzi ultrazoomom a zrkadlom? ... nieje. Jednoznačne zrkadlo, kvalitná optika a pevný statív. (Mrzí ma že som nemal väčší rozpočet ale som rád že som sa v priebehu 4roch rokov dostal k tomuto čo mám a som maximálne spokojný.)
 
MajoC
2013-05-25 22:30:49+02
Ja chodím na celodňovky s:
Canon 450D
EF 17-40mm f/4L USM
Tamron 70-200mm F/2.8 AF SP Di LD (IF) Macro - nie vždy, ale nosievam ho
EF 50mm f/1.8 II
Triopo MT-3230X8C + hlava B-2
a štyri plechovky piva , okrem iného
 
b.a.f.o.a.r.t.
2013-05-25 22:43:40+02
príspevok od: Paulie
Ty chodíš do horských oblastí?
jasne aj v tatroch som bol sice z omdeckom ale ano
 
pufko
2013-05-25 23:56:51+02
Minule som na Ebay videl Pentax Q10, za velmi rozumnú cenu - bola tam aj dražba, za štandartnú cenu je to nepredajný foťák. Na väčší rozsah by bolo treba dalšie sklo a aj tak by to nebolo 15x a cena zasa mimo... Bolo by to asi lepšie ako nejaký UZ, ale za tie groše sa dá kúpiť aj niečo s väčším snímačom, ale ked ti ide tak o hmotnosť a rozmery...
Za nejakých 300€ by som si to tak nejak ešte vedel predstaviť, ale nie za 595€ (Q10 + 5-15 + 15-45)
 
martin9113
2013-05-26 08:41:33+02
ak chces vysoku ostrost zaberov. urcite nie ultrazoom! cize prichadza do uvahy miroles alebo zrkadlovka
vsetky znacky ako N C P S ponukaju vela moznosti z coho vybrat,
ale zasa mas nizko postavenu cenu.
skus popremyslat o bazarovom nikone d3000 + 18-200. rozpovet bude vissi ale mas dobry zaklad a turistyku. ja teraz nosievam d300+16-85 a d90+40 micro a nejaky stativ a filtre. a da sa to odniest .
 
norulakp
2013-05-26 13:26:08+02
príspevok od: Jozi Mačutek
fujifilm HS20 alebo HS30 ... ak už nie zrkadlo a chceš zoom ... ale zas nebude to tak kvalitný zoom ako 18-200 na zrkadlovke dajme tomu ... alebo Nikon D3000 + 18-200 máš tam zoom a o dosť kvalitnejší no je to aj o dosť drahšie
pre Boha ziveho, len nie Fujifilm HS... Mal som a nikdy viac. Tak hrozne fotky, ako lezu z ultrazoomov, to snad ani nie je mozne. Zoom ide na ukor kvality.
 
Jozi Mačutek
2013-05-26 13:36:28+02
príspevok od: norulakp
pre Boha ziveho, len nie Fujifilm HS... Mal som a nikdy viac. Tak hrozne fotky, ako lezu z ultrazoomov, to snad ani nie je mozne. Zoom ide na ukor kvality.
ale spomínal som že kvalita to nieje bohviečo ... a dal som aj druhu možnosť ... no s zoomom 15x +++ je už len ultrazoom ... alebo ber mirrorles sony nex + 18-200 pre nex
 
lowenature
2013-05-26 14:55:16+02
Fotoaparát neporadím ale doporučuje sa UV filter len neviem nad koľko mm nad morom....
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()