Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Ostrost Nikon D3100 Kit s 18-55 AF S DX VR

everhard
2012-08-25 17:51:32+02
Dobry den.

Kupil som si spomenuty fotak, moju prvu zrkadlovku, novy Nikon D3100 Kit s objektivom 18-55 AF S DX VR. Som dost sklamany s ostrostou foteiek, ked fotim osoby. Je to snad horsie ako s kompaktom, ktory som mal (Sony DSC W-1).
D3100 som nastavil na manual, vonku pri expizicii 1/500, ohnisku 55mm teda clone f5.6. Aufotocusom som si naklikal bod vzdy na tvar osoby, a foti to rozmazane. Ci uz je tvar osoby presne v strede zaberu alebo krajne body. Skusal som aj manualne zaostrit, no ked som manualne ostril, polovicu fotiek som zaostril este horsie a druhu polovicu tak ako automaticke zaostrovanie, takze ziadna slava. Takze neviem co je s tym, ale foti to podla mna dost rozmazane. Alebo to je objektivom, lepsie to pri clone 5.6 nezaostri?
Pri vzdialenosti do 1 metra to ostri dobre, vsetko fajn, aj pri ohnisku 18 aj pri ohnisku 55. Ale ked fotim na dlhsiu vzialenost, napr 2 metre, fotky su proste rozmazane.
Tak rozmyslam, ci to ist dat reklamovat.
Vdaka za nejake odpovede.
 
everhard
2012-08-25 17:53:37+02
Este doplnim VR (Vibration-Reduction) na objektive som mal aj zapnuet, ale aj pri vypnutom ziadny rozdiel.
 
martin9113
2012-08-25 18:14:43+02
príspevok od: everhard
Dobry den.

Kupil som si spomenuty fotak, moju prvu zrkadlovku, novy Nikon D3100 Kit s objektivom 18-55 AF S DX VR. Som dost sklamany s ostrostou foteiek, ked fotim osoby. Je to snad horsie ako s kompaktom, ktory som mal (Sony DSC W-1).
D3100 som nastavil na manual, vonku pri expizicii 1/500, ohnisku 55mm teda clone f5.6. Aufotocusom som si naklikal bod vzdy na tvar osoby, a foti to rozmazane. Ci uz je tvar osoby presne v strede zaberu alebo krajne body. Skusal som aj manualne zaostrit, no ked som manualne ostril, polovicu fotiek som zaostril este horsie a druhu polovicu tak ako automaticke zaostrovanie, takze ziadna slava. Takze neviem co je s tym, ale foti to podla mna dost rozmazane. Alebo to je objektivom, lepsie to pri clone 5.6 nezaostri?
Pri vzdialenosti do 1 metra to ostri dobre, vsetko fajn, aj pri ohnisku 18 aj pri ohnisku 55. Ale ked fotim na dlhsiu vzialenost, napr 2 metre, fotky su proste rozmazane.
Tak rozmyslam, ci to ist dat reklamovat.
Vdaka za nejake odpovede.
daj sem foto
 
sachmo
2012-08-25 18:36:49+02
príspevok od: everhard
Dobry den.

Kupil som si spomenuty fotak, moju prvu zrkadlovku, novy Nikon D3100 Kit s objektivom 18-55 AF S DX VR. Som dost sklamany s ostrostou foteiek, ked fotim osoby. Je to snad horsie ako s kompaktom, ktory som mal (Sony DSC W-1).
D3100 som nastavil na manual, vonku pri expizicii 1/500, ohnisku 55mm teda clone f5.6. Aufotocusom som si naklikal bod vzdy na tvar osoby, a foti to rozmazane. Ci uz je tvar osoby presne v strede zaberu alebo krajne body. Skusal som aj manualne zaostrit, no ked som manualne ostril, polovicu fotiek som zaostril este horsie a druhu polovicu tak ako automaticke zaostrovanie, takze ziadna slava. Takze neviem co je s tym, ale foti to podla mna dost rozmazane. Alebo to je objektivom, lepsie to pri clone 5.6 nezaostri?
Pri vzdialenosti do 1 metra to ostri dobre, vsetko fajn, aj pri ohnisku 18 aj pri ohnisku 55. Ale ked fotim na dlhsiu vzialenost, napr 2 metre, fotky su proste rozmazane.
Tak rozmyslam, ci to ist dat reklamovat.
Vdaka za nejake odpovede.
A je na tych fotkach aspon nieco ostre? Mozes tam mat front alebo back focus a to, ze su fotky rozmazane aj pri rucnom ostreni, este nic neznamena. Predpokladam, ze si fotil z ruky a ostril cez hladacik.
Skus hodit fotak na stativ a zaostrovat na nejaky staticky, dobre kontrastny objekt, automaticky aj rucne (rucne pomocou ziveho nahladu s potrebnym zvacsenim) a uvidis vysledok.
Je dost mozne, ze ten setak nie je ziadna slava. Nevieme ale, co u teba znamena 'dost rozmazane', takze priloz foto.
 
kofoluska
2012-08-25 20:23:21+02
Ci mas problem s back focusom alebo front focusom zistis aj vdaka tomuto http://focustestchart.com/focus10.pdf - precitaj si pokyny, vytlaci si tabulku a odfot. Potom si v prehliadaci pozri, ako tvoj objektiv ostril.
A len trosku doplnim Sachma - ked budes skusat fotit zo stativu, vypni si redukciu vibracii. Mohla by posobit kontraproduktivne a fotku prave rozmazat.

A este jedna mozno blba otazka. Mas tento problem len ked fotis osoby? Lebo f5.6 ti neda ostrost celej fotke - len bodu, na ktory zaostris. Ci uz manualne alebo automaticky. Ak zaostris chybne, mas maznutu fotku. (To sa moze stat aj v pripade, ze fotena osoba nie je postavena kolmo k tebe a zaostris jej len na jedno oko - druhe moze byt nedoostrene).
 
hladacvody
2012-08-25 21:02:32+02
neviem,ak si mal pred tym kompakt je to mozne ,ked som zacinal tiez som mal fotky maznute ,chvilu skusaj a uvidis ze to bude ok,ja som bol ako zaciatocnik s nim max.spokojny ,daj sem fotky,nejake pozrieme ,ale skus sa s niekym poraddit kto ma v blizkosti zrkadlovku,ten setovy objektiv nie je az taky zly ,mam v galerke kopec fotiek s nim urobenych ,myslim ze to bude v niecom inom,zozen niekoho z okolia co sa do toho trosku vyzna ,poradi ti ,o tyzden to bude ok....
 
miso22
2012-08-26 14:47:22+02
ja mam 3100 ale s 18-105, ale nemam ziadne take skusenosti,aj ked oproti kompaktu ktory mal 4 systemy na redukciu vybracii je to trosku rozdiel..( stava sa mi castejsie ,ze mam maznute fotky ako s kompaktom) kompakty nas len rozmaznavaju..ale ja si myslim,z eto je len ve cviku pevnej ruky.aj ked s tym casom sa mi to nezda.1/500 ?.. a rozmazane?
 
viktorbu
2015-05-01 23:25:00+02
Ahojte.
Nevedeli by ste mi prosim poradit? Mam NikonD3100 s objektivom Nikkor 18-55 AF S DX VR a tiez Nikkor 35mm f/1,8 G. V poslednej dobe, ako som zacal viac fotit portretove fotografie, tak zistujem, ze zle zaostruje na tvare. Ostriace body si vzdy nastavujem a dbam nato, aby boli vzdy na tvary/ociach. Okolie tvare je viac menej ostre, no ta tvar nema zaostrene rysy a ako keby na nej bolo vysoke iso (asi tak by som to opisal). Tvar je taka poprasena.
Skusal som aj test na autofokus a ten mi dopadol dobre. Neviem ci by som este mohol mat nieco zle nastavene, neviem. Robi mi to inak pri oboch objektívoch.

Dakujem.
 
Peto15
2015-05-02 09:17:03+02
príspevok od: viktorbu
Ahojte.
Nevedeli by ste mi prosim poradit? Mam NikonD3100 s objektivom Nikkor 18-55 AF S DX VR a tiez Nikkor 35mm f/1,8 G. V poslednej dobe, ako som zacal viac fotit portretove fotografie, tak zistujem, ze zle zaostruje na tvare. Ostriace body si vzdy nastavujem a dbam nato, aby boli vzdy na tvary/ociach. Okolie tvare je viac menej ostre, no ta tvar nema zaostrene rysy a ako keby na nej bolo vysoke iso (asi tak by som to opisal). Tvar je taka poprasena.
Skusal som aj test na autofokus a ten mi dopadol dobre. Neviem ci by som este mohol mat nieco zle nastavene, neviem. Robi mi to inak pri oboch objektívoch.

Dakujem.
Čo tak dať nie akú fotku takto je to tažko si predstaviť .
 
viktorbu
2015-05-02 13:17:20+02
Tu je jeden priklad.
 
stafa
2015-05-02 13:51:19+02
príspevok od: viktorbu
Tu je jeden priklad.
Táto foto je zle zaostrená - ostrá čižma. Predpokladám, že fotíš do jpg - mám pocit, že je tam vysoký stupeň kompresie. Ani nastavené hodnoty - 18 mm/ f 3,5 sa mi nezdajú pre takýto typ portrétu vhodné - volil by som cca 35-50mm / f 5-5,6 aj vzhľadom k tomu, že tento objektív na plnej diere bude mať zrejme blatoidný výstup...
 
viktorbu
2015-05-02 15:18:24+02
Ostriacaci bod na fotke bol vybraty pravy horny a bol presne na dcérinej tvary. Fotim vzdy do RAW. Fotka bola preto zmensena, aby som ju sem mohol vlozit. Tento objektiv ma najlepsiu ostrost pri 18mm. Aj ked spravim viac fotiek s pokazde samostatnym zaostrenim vsetky su rovnako zle. Potom sa par zaberov ako keby nahodne podarilo a potom su opät zle. Co sa tyka foteni tvari/portretov, tak viac je takýchto ako peknych ostrych. To iste plati aj pre objektiv nikkor 35mm f/1,8.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-02 15:53:35+02
príspevok od: viktorbu
Ostriacaci bod na fotke bol vybraty pravy horny a bol presne na dcérinej tvary. Fotim vzdy do RAW. Fotka bola preto zmensena, aby som ju sem mohol vlozit. Tento objektiv ma najlepsiu ostrost pri 18mm. Aj ked spravim viac fotiek s pokazde samostatnym zaostrenim vsetky su rovnako zle. Potom sa par zaberov ako keby nahodne podarilo a potom su opät zle. Co sa tyka foteni tvari/portretov, tak viac je takýchto ako peknych ostrych. To iste plati aj pre objektiv nikkor 35mm f/1,8.
1. Fotka je skutocne zle zaostrena. CI je to tvoja chyba, alebo chby afotaku, to neviem. Treba skontrolovat, ci nemas backfocus/frontfocus.
2. Fotograf pouziva ohnisko a clonu podla svojho zameru a nie podla toho, ci sa mu zda, ze na 18 mm je objektiv najostrejsi. Asi najostrejsi nie je. Mylis si rozlisovaciu schopnost vplyvajucu na ostrost s hlbkou ostrosti. Ta je samozrejme na 18 mm najvacsia, pretoze je to sirokac.
3. Tym, ze fotis portret na 18 mm vobec nevyuzivas prednost zrkadlovky, schopnost nafotit fotku s malou hlbkou ostrosti, kde je hlavny objekt ostry a pozadie pekne rozmazane. Toho dosiahnes pri nastaveni na 55 mm a f/5,6. Pri malej hlbke ostrosti ale treba presne zaostrovat. Naviac pri sirokaci zvyraznujes perspektivu, co na portrete nevyzera dobre, tam sa naopak perspektiva potlacuje pouzitim dlhsieho ohniska.
 
JohnNewton
2015-05-02 17:13:44+02
1/25 sec...... no vidím to na klasickú pohybovú neostrosť na tvári dieťaťa, ktoré sa pri tomto nekonečnom čase pohlo
 
JohnNewton
2015-05-02 17:25:27+02
príspevok od: viktorbu
Tu je jeden priklad.
1/25 sec je riziko aj pri portrétovaní súsošia
 
fatality
2015-05-02 19:42:03+02
príspevok od: viktorbu
Ostriacaci bod na fotke bol vybraty pravy horny a bol presne na dcérinej tvary. Fotim vzdy do RAW. Fotka bola preto zmensena, aby som ju sem mohol vlozit. Tento objektiv ma najlepsiu ostrost pri 18mm. Aj ked spravim viac fotiek s pokazde samostatnym zaostrenim vsetky su rovnako zle. Potom sa par zaberov ako keby nahodne podarilo a potom su opät zle. Co sa tyka foteni tvari/portretov, tak viac je takýchto ako peknych ostrych. To iste plati aj pre objektiv nikkor 35mm f/1,8.
vzhladom na to,ze vsetko pred a za postavami je viacmenej ostre a vzhladom na cas 1/25,je to klasicka pohybova neostrost..
 
viktorbu
2015-05-02 20:13:03+02
príspevok od: Karol Srnec
1. Fotka je skutocne zle zaostrena. CI je to tvoja chyba, alebo chby afotaku, to neviem. Treba skontrolovat, ci nemas backfocus/frontfocus.
2. Fotograf pouziva ohnisko a clonu podla svojho zameru a nie podla toho, ci sa mu zda, ze na 18 mm je objektiv najostrejsi. Asi najostrejsi nie je. Mylis si rozlisovaciu schopnost vplyvajucu na ostrost s hlbkou ostrosti. Ta je samozrejme na 18 mm najvacsia, pretoze je to sirokac.
3. Tym, ze fotis portret na 18 mm vobec nevyuzivas prednost zrkadlovky, schopnost nafotit fotku s malou hlbkou ostrosti, kde je hlavny objekt ostry a pozadie pekne rozmazane. Toho dosiahnes pri nastaveni na 55 mm a f/5,6. Pri malej hlbke ostrosti ale treba presne zaostrovat. Naviac pri sirokaci zvyraznujes perspektivu, co na portrete nevyzera dobre, tam sa naopak perspektiva potlacuje pouzitim dlhsieho ohniska.
k 3.bodu: mal som nahodeny tento objektiv a 35-tku som nemal pri sebe. S 18-55 f3,5-5,6 tazko spravi nikto portretovu fotku. To som fotil len normalne rodinne fotky. Ziadne origos portretovky. A som stale zaciatocnik a stale sa ucim. Ale dakujem.
 
blahoslav J B Art
2015-05-02 20:15:56+02
príspevok od: viktorbu
Ostriacaci bod na fotke bol vybraty pravy horny a bol presne na dcérinej tvary. Fotim vzdy do RAW. Fotka bola preto zmensena, aby som ju sem mohol vlozit. Tento objektiv ma najlepsiu ostrost pri 18mm. Aj ked spravim viac fotiek s pokazde samostatnym zaostrenim vsetky su rovnako zle. Potom sa par zaberov ako keby nahodne podarilo a potom su opät zle. Co sa tyka foteni tvari/portretov, tak viac je takýchto ako peknych ostrych. To iste plati aj pre objektiv nikkor 35mm f/1,8.
moj kompakt s vymennymi objektivmi Olympus PEN E-PL5 ma funkciu automatickeho zaostrenia na tvar, alebo oci, alebo sa da vybrat, ci prave alebo lave oko ... skus pohladat v menu fotaku alebo navode, ci tuto funkciu podporuje aj tvoj fotak ... s touto ficurou je fotenie portretov ovela jednoduchsie a s mensim odpadom, ale aj kvoli vacsej hlbke ostrosti M4/3 oproti Apsc

doporucujem tento clanok
http://www.fotoradce.cz/je-lepsi-investovat-do-foto-techniky-nebo-do-svych-dovednosti
 
viktorbu
2015-05-02 20:18:54+02
príspevok od: JohnNewton
1/25 sec je riziko aj pri portrétovaní súsošia
Toto nieje pohybova neostrost. Spravi mi to aj pri case 1/250 a aj 1/500. Proste tie tvare su take ako vidite na fotke.
A nebavim sa len o 1-3 fotkách. Na jednu pozu som spravil aj 10-15 zaberov. Kazda bola zvlast zaotrena a boli zle vsetky. Na velkom mnozstve fotiek mam podobne problemy.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-05-02 20:28:45+02
príspevok od: viktorbu
Toto nieje pohybova neostrost. Spravi mi to aj pri case 1/250 a aj 1/500. Proste tie tvare su take ako vidite na fotke.
A nebavim sa len o 1-3 fotkách. Na jednu pozu som spravil aj 10-15 zaberov. Kazda bola zvlast zaotrena a boli zle vsetky. Na velkom mnozstve fotiek mam podobne problemy.
nalep na dvere noviny a odfot ich, rovnako akoby si fotil rodinu. zaostri na nejaky text rovnakym senzorom. uvidis, na malych pismenach lepsie uvidis, kde je chyba. kludne pouzi stativ, pretoze pises, ze problem nie je s roztrasenim.

P.S. Mozno niekedy urobim clanok, ktory ti dokaze, ze aj s 18-55/3,5-5,6 sa da urobit portret.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()