Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Raw vs Jpg

buckito
2012-07-22 16:56:23+02
Dobry den, mam malu otazku ohladne rozdielu fotenia do tychto fotmatov, konkretne o uhle zaberu.. ked som vyskusal na mojom nikon-e d3100 +18-55mm fotit raw+jpg , tak sa mi zda ze maju rozdielny uhol zaberu.. posielam foto - je to najviac vidiet na modrom zavese vpravo.. neviem ci to je v poriadku alebo ako to je mozne dakujem za odpovede
https://lh5.googleusercontent.com/-sFoIQKFTlKk/UAwSlKagAbI/AAAAAAAAAOw/DFokFB1fiQ4/s1280/DSC_0001%2520raw.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-ix1zy1X3c7E/UAwSuDwG7KI/AAAAAAAAAO4/ssCyDAJrvjQ/s1280/DSC_0001.JPG
 
Daniel.U
2012-07-22 17:01:55+02
fotak pouzil softwarovu korekciu sferickeho skreslenia
 
lubco
2012-07-22 17:02:17+02
príspevok od: buckito
Dobry den, mam malu otazku ohladne rozdielu fotenia do tychto fotmatov, konkretne o uhle zaberu.. ked som vyskusal na mojom nikon-e d3100 +18-55mm fotit raw+jpg , tak sa mi zda ze maju rozdielny uhol zaberu.. posielam foto - je to najviac vidiet na modrom zavese vpravo.. neviem ci to je v poriadku alebo ako to je mozne dakujem za odpovede
https://lh5.googleusercontent.com/-sFoIQKFTlKk/UAwSlKagAbI/AAAAAAAAAOw/DFokFB1fiQ4/s1280/DSC_0001%2520raw.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-ix1zy1X3c7E/UAwSuDwG7KI/AAAAAAAAAO4/ssCyDAJrvjQ/s1280/DSC_0001.JPG
korekcia chyby objektívu.
 
calven
2012-07-22 17:09:18+02
Plus by som pridal aj to, že občas je RAW súbor čo do rozlíšenia jemne väčší ako JPEG priamo z foťáku.
Poprípade kombinácia oboch dôvodov.
 
Peto15
2013-05-23 21:29:45+02
Čavte chcem sa vás opýtat idem fotit jednu oslavu tych foto bude urcite okolo 400 a neviem či mám fotit do raw bude stím vela roboty alebo jpg a trosku doladit
 
roakmorg
2013-05-23 21:58:27+02
príspevok od: Peto15
Čavte chcem sa vás opýtat idem fotit jednu oslavu tych foto bude urcite okolo 400 a neviem či mám fotit do raw bude stím vela roboty alebo jpg a trosku doladit
Odpovedal som na Tvoju otazku pri clanku o formatoch raw, jpeg, tiff. Nezahlcuj forum pokial nechces BAN, nerobis to prvy krat chlapecku.
 
pufko
2013-05-23 22:09:02+02
príspevok od: Peto15
Čavte chcem sa vás opýtat idem fotit jednu oslavu tych foto bude urcite okolo 400 a neviem či mám fotit do raw bude stím vela roboty alebo jpg a trosku doladit
To môžeš DSLR nechať doma, a "naplieskať" to kompaktom za 50€ tak ani postproces netreba.
Ale fot kludne aj do JPG ak to nie je pre teba dôležité a ani pre nich, ale moja skúsenosť je taká že či fotíš do RAW, alebo JPG tak či tak tie foto budeš postprocesom upravovať, jediné čo ušetríš bude miesto na karte
 
lacikam
2013-05-23 22:33:07+02
Chalani, chci dosáhnout zasvěcení, čo myslíte týmto :
- "fotak pouzil softwarovu korekciu sferickeho skreslenia" (Daniel.U)
- "korekcia chyby objektívu." (lubco)
???
Fotoaparát pri .jpg/RAW robí korekcie? Sám? Myslel som si, že to sa robí dodatočne (vždy až v editore) Tak jak je to? (nie, že by som si nemyslel, že nepoznám správnu odpoveď)

Rád by som si tiež ujasnil všetkočosúvisí s RAW - v článku z linku tu : www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/raw-tiff-jpg/
Týka sa celého ponímania RAW - ako všemocného nástroja na všezmeny - najlepšie tú nepresnosť vystihuje veta : "Využitie RAW-u prináša fotografovi väčší dynamický rozsah (lepšie prekreslenie tieňov, svetiel), ktorú by inak dosiahol len pomocou funkcie HDR z viacerých dielčich expozícii."
p. Karol Srnec ma opraví, ak sa mýlim - ale RAW je v najlepšom prípade "iba" plný dynamický rozsah, daný konštrukciou toho ktorého modelu fotoaparátu, resp. snímača + elektroniky v ňom.
Teda niekoľko EV, každý model má iný rozsah - profistroje napr. http://nikonblog.cz/nikon-d800-kralem-testu-dxo-labs/
Ja to vidím takto - fotiť do RAW vám nezachráni v princípe zlú expozíciu, ale všetky dáta, ktoré sa pri expozícii zachytia vďaka rozsahu EV - budú pri RAW k dispozícii.
Proste, kde nič nie je - ani smrť neberie. Chápem to správne. Nižšie modely, ak budú mať 8EV vám automaticky znížia možnosť mýliť sa - v prípade nesprávnej expozície a v prípade fatálne nesprávnej expozície o to viac - nebude z čoho brať dáta, AK je správna expozícia v ideálnom prípade využitých celých 8EV, tak pri prestrele o 2EV na krajoch expozície (svetlá/tiene) budete mať v RAW k dispozícii iba 6EV, ktoré zostanú.
 
Štefan Káčer
2013-05-23 22:33:32+02
príspevok od: Peto15
Čavte chcem sa vás opýtat idem fotit jednu oslavu tych foto bude urcite okolo 400 a neviem či mám fotit do raw bude stím vela roboty alebo jpg a trosku doladit
cisto zo zvedavosti, kto je taky odvazny, ze chce nafotit oslavu od fotografa, co nevie, do akeho formatu ma fotit ?...
daj si aj aj a ak bude nieco za nieco stat, tak mas raw ...
 
lacikam
2013-05-23 22:37:15+02
Spomínaná veta, ak by mala byť pravdivá, by musela byť editovaná takto :
Využitie RAW-u prináša fotografovi celý dynamický rozsah fotoaparátu (lepšie prekreslenie tieňov, svetiel), pomocou viacerých dielčich expozícii, by tento dynamický rozsah mohol byť ešte viac rozšírený a fotografia by bola s HDR."
 
Luboss7
2013-05-23 23:08:48+02
príspevok od: lacikam
Chalani, chci dosáhnout zasvěcení, čo myslíte týmto :
- "fotak pouzil softwarovu korekciu sferickeho skreslenia" (Daniel.U)
- "korekcia chyby objektívu." (lubco)
???
Fotoaparát pri .jpg/RAW robí korekcie? Sám? Myslel som si, že to sa robí dodatočne (vždy až v editore) Tak jak je to? (nie, že by som si nemyslel, že nepoznám správnu odpoveď)

Rád by som si tiež ujasnil všetkočosúvisí s RAW - v článku z linku tu : www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/raw-tiff-jpg/
Týka sa celého ponímania RAW - ako všemocného nástroja na všezmeny - najlepšie tú nepresnosť vystihuje veta : "Využitie RAW-u prináša fotografovi väčší dynamický rozsah (lepšie prekreslenie tieňov, svetiel), ktorú by inak dosiahol len pomocou funkcie HDR z viacerých dielčich expozícii."
p. Karol Srnec ma opraví, ak sa mýlim - ale RAW je v najlepšom prípade "iba" plný dynamický rozsah, daný konštrukciou toho ktorého modelu fotoaparátu, resp. snímača + elektroniky v ňom.
Teda niekoľko EV, každý model má iný rozsah - profistroje napr. http://nikonblog.cz/nikon-d800-kralem-testu-dxo-labs/
Ja to vidím takto - fotiť do RAW vám nezachráni v princípe zlú expozíciu, ale všetky dáta, ktoré sa pri expozícii zachytia vďaka rozsahu EV - budú pri RAW k dispozícii.
Proste, kde nič nie je - ani smrť neberie. Chápem to správne. Nižšie modely, ak budú mať 8EV vám automaticky znížia možnosť mýliť sa - v prípade nesprávnej expozície a v prípade fatálne nesprávnej expozície o to viac - nebude z čoho brať dáta, AK je správna expozícia v ideálnom prípade využitých celých 8EV, tak pri prestrele o 2EV na krajoch expozície (svetlá/tiene) budete mať v RAW k dispozícii iba 6EV, ktoré zostanú.
Chápeš to vcelku dobre, len si uvedom že jpg má síce vcelku pár miliónov "farieb" ale v každej základnej farbe má len 8 bitov = 256 úrovní, čo nie je až tak veľa a teda si foťák rozmyslí ako tých 256 úrovní využije, preto máš v jpg - aj náhľade na displeji prepaly ktoré by tam nemuseli byť a ani nie sú - v rawe. Jednoducho 12 bitový raw má 16x viac úrovní v každej farbe (celkovo 4096x viac ako jpg) - z toho vyplýva to lepšie prekreslenie a lepšie využitie dynamického rozsahu snímača. Väčší dynamický rozsah sa asi v uvádzanom článku myslí v porovnaní s jpg, logicky že nebude väčší ako je dané vlastnosťami snímača .
 
lacikam
2013-05-23 23:18:41+02
Dakujem. Áno, takto (.jPG vs RAW) to chápem. Chcel som len inteligentne upozorniť na "nahodnocovanie" možností RAWu. Správna expozícia s čo najväčším využitím rozsahu v EV je len jedna, takpovediac "do stredu." Akákoľvek odchýlka vedie k zníženiu rozsahu (ako som vyššie príkladoval) a len v tomto rozsahu sa snímok dá využívať.
 
total empty
2013-05-24 01:57:39+02
príspevok od: lacikam
Chalani, chci dosáhnout zasvěcení, čo myslíte týmto :
- "fotak pouzil softwarovu korekciu sferickeho skreslenia" (Daniel.U)
- "korekcia chyby objektívu." (lubco)
???
Fotoaparát pri .jpg/RAW robí korekcie? Sám? Myslel som si, že to sa robí dodatočne (vždy až v editore) Tak jak je to? (nie, že by som si nemyslel, že nepoznám správnu odpoveď)

Rád by som si tiež ujasnil všetkočosúvisí s RAW - v článku z linku tu : www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/digitalna-fotografia/raw-tiff-jpg/
Týka sa celého ponímania RAW - ako všemocného nástroja na všezmeny - najlepšie tú nepresnosť vystihuje veta : "Využitie RAW-u prináša fotografovi väčší dynamický rozsah (lepšie prekreslenie tieňov, svetiel), ktorú by inak dosiahol len pomocou funkcie HDR z viacerých dielčich expozícii."
p. Karol Srnec ma opraví, ak sa mýlim - ale RAW je v najlepšom prípade "iba" plný dynamický rozsah, daný konštrukciou toho ktorého modelu fotoaparátu, resp. snímača + elektroniky v ňom.
Teda niekoľko EV, každý model má iný rozsah - profistroje napr. http://nikonblog.cz/nikon-d800-kralem-testu-dxo-labs/
Ja to vidím takto - fotiť do RAW vám nezachráni v princípe zlú expozíciu, ale všetky dáta, ktoré sa pri expozícii zachytia vďaka rozsahu EV - budú pri RAW k dispozícii.
Proste, kde nič nie je - ani smrť neberie. Chápem to správne. Nižšie modely, ak budú mať 8EV vám automaticky znížia možnosť mýliť sa - v prípade nesprávnej expozície a v prípade fatálne nesprávnej expozície o to viac - nebude z čoho brať dáta, AK je správna expozícia v ideálnom prípade využitých celých 8EV, tak pri prestrele o 2EV na krajoch expozície (svetlá/tiene) budete mať v RAW k dispozícii iba 6EV, ktoré zostanú.
..."fotiť do RAW vám nezachráni v princípe zlú expozíciu" - dosť často hej,ale za podmienok,že ide o podexponovanie (až 2EV), z prepalu nevytiahneš nič,samozrejme aj nastavenie bielej,farieb,čiernej,jasu kontrastu,gamma,priostrenie-rozmazanie atď. stým všetkym je v jpeg problém
HDR je niečo iné ako RAW, z raw sa dá robiť HDR, ale sú tam iné krivky a väčšinov sa robí z viac expozícií z posunom EV.
 
Peto15
2013-05-24 09:19:13+02
príspevok od: Štefan Káčer
cisto zo zvedavosti, kto je taky odvazny, ze chce nafotit oslavu od fotografa, co nevie, do akeho formatu ma fotit ?...
daj si aj aj a ak bude nieco za nieco stat, tak mas raw ...
Moja mamina ma oslavu tak to idem fotit
 
Peto15
2013-05-24 09:36:38+02
ja som to chcel fotit raw + jpg a niektoré fotky použijem z jpg a doladím a niektoré z raw tie spracujem a tak to aj urobím , Ďakujem za rady
 
Seto
2013-05-24 10:49:28+02
príspevok od: Peto15
Moja mamina ma oslavu tak to idem fotit
na aku ........... ti 400fotiek z rodinnej oslavy?
ved rozmyslaj pred cvaknutim.
 
Peto15
2013-05-24 11:08:15+02
príspevok od: Seto
na aku ........... ti 400fotiek z rodinnej oslavy?
ved rozmyslaj pred cvaknutim.
to neni oslava ktora bude doma to je oslava kde bude okolo 50 ludí tak aj jeden fotograf co fotil pre jej kamaratku jej dal 400 fotiek na cd a urcite ich spravím aj ja od 5 tej do nieakej 4 tej do noci alebo tych 300 urcite
 
Peto15
2013-05-24 11:09:47+02
toto je niečo ako zábava lebo rodinnu oslavu sme uz mali a toto je oslava z kamaratmi a ten cas som myslel od 17:00 do 04:00
 
blahoslav J B Art
2013-05-24 12:40:01+02
príspevok od: Peto15
toto je niečo ako zábava lebo rodinnu oslavu sme uz mali a toto je oslava z kamaratmi a ten cas som myslel od 17:00 do 04:00
rozhodne by si najneskor o pol noci mal spat, mlady organizmus potrebuje vela spanku
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()