Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Fotenie Hviezd/nočnej oblohy NIKONom

majkta3
2012-10-19 22:55:41+02
ahojte , niesom este dako vymakany v nocnom foteni , foteni hviezd a moja otazka je jednoducha mam Nikon D60 objektiv 18-200 ... ake odporučite nastavenia . ak by ste mi mohli dako laicky napisat ze ako sa presne nastavuje ten expozičny cas ktory sa mi nedari nastavit na minuty dako ... dakujem pekne
 
rick01
2012-10-19 23:08:11+02
Na začiatok skús fotky zo statívu pri ohnisku 18mm. Režim manuál, expozičky do 30 sekúnd +- a ISO, aby si nemusel dávať brutál vysoké, tak skús fotiť pri mesačnom svite (napr. teraz najbližšie dni by boli vcelku vhodné). O astrofotografii tu boli tuším aj nejaké tie články už popísané ...
 
viking81
2012-10-19 23:08:42+02
manualny rezim...nastavit tam bulb...samozrejme fotak na stativ....predsklopenie zrkadla...a fotis...iso co najnizsie clonu adekvatnu pozadovanej HO a fotis.....a ked sa pytas ze ako dlho to mas fotit....tak na to ti nikto neodspovie....lebo nevieme co presne budes fotit
 
arpgdval
2012-10-20 08:16:13+02
" ze ako sa presne nastavuje ten expozičny cas ktory sa mi nedari nastavit na minuty dako "

Rezim M, cas na BULB + káblová alebo dialková spust.
 
misík
2012-10-20 20:04:52+02
Ak chceš fotiť hviezdy,tak časy sa pohybujú od 15 minút a viac.Potom už budeš mať na zábere dráhy tých hviezd.Ak chceš mať dráhy hviezd do kruhu,tak foťák nastavíš na polárku v súhvezdí malého voza,okolo ktorej sa točia ostatné hviezdy.Vo fotoškole sú články o astrofotografí.
 
Martin Prievalsky
2012-10-20 20:10:56+02
pokial chces fotit hviezdy ako bodky, a nie ako ciary, tak nechod do viac ako 45 sek. Iso tak do 1600, aby ich tam bolo co najviac. Ked by si chcel mat viac ako 1 min. ale hviezdy ako "bodky" treba dokupit take zariadenie AstroTrac, tam mozes aj do 20min. a nebudu znamky pohybu. Je to vsak velmi drahe...

Pozor vsak, pri velkych mestach sa fotit hviezdy nedaju, pretoze je obloha akoby "zahmlena" od svetiel z mesta. Hlavne na odlahlych miestach, , sa ti mozno s trochou stastia podari zachytit aj mliecnu cestu...
 
Mito24
2012-10-20 20:11:37+02
Ak chceš mať len hviezdy ako bodky tak záleží od veľkosti objektívu, svetelnosti a už len ISO/uzávierka. Tu som použil www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/317141/nocna-obloha-pri-25-mesiaci/ tu je fotka čo som robil včera, sú tam aj nastavenia. Ak ti ide o čiary, tak tam tréba buď jednu dlhú snímku (pár minút až hodín, záleží aké dlhé tie čiary chceš mať). Potom druhá metóda je fotiť jednotlívé fotky zasebou v menších intervaloch a spojiť ich potom v PC. Tu je tá istá fotka len pospájaná so 400 ďalšími www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/317255/startrails-20-10/

Dúfam, že som pomohol.
 
prototype
2013-01-27 18:48:07+01
mam otazku
je vhodne fotiť hviezdy zo svetlým objektívom to ja asi jasne
budu fotky aj s penvym ohniskom ? napr f/1.8 35mm alebo 50mm ? alebo je lepší zoom objektív
 
Mito24
2013-01-27 19:21:21+01
príspevok od: prototype
mam otazku
je vhodne fotiť hviezdy zo svetlým objektívom to ja asi jasne
budu fotky aj s penvym ohniskom ? napr f/1.8 35mm alebo 50mm ? alebo je lepší zoom objektív
Vždy je najlepšie pevné sklo (možno až na Nikon 14-24mm), čím širšie (menšie mm) tým lepšie na hviezdy. Keď máš nad 35mm tak je to už príliž dlhé aj na FF, nehovoriac o crope. Takže pozeraj po objektíve čo je do 20mm a svetelnosť pod 3 (dá sa aj s Canon 17-40mm f4)
 
Trevor
2013-01-27 19:39:37+01
Odznelo tu, že fotiť pri mesačnom svite, ISO čo najmenšie atď...Blbosti...Najlepšie sa fotí keď je nov, hviezdy vtedy vidno najlepšie, odporúčam vychytať aj čo najchladnejšie počsie, vzduch sa Ti tak nebude vlnieť a hviezdy budú jasnejšie a ostrejšie...Taktiež nájsť miesto bez svetla, najlepšie niekde na horách. ISO nastaviť čo najvyššie! Samozrejme pokiaľ Ti to aparát dovolí, nech to nešumí...Väčšina APS-C maximálne 1600...Samozrejme závisí aj od clony a času. Clonu otvoriť čo to dá a čas podľa toho, čo chcem...Pokiaľ chcem "bodky" tak kľudne do 30-40 sek., pokiaľ chcem skladať startrails, tak samozrejme čo najdlhší, nech môžem dať ISO čo najmenšie kvôli kvalite...Ak niečo napíš mi správu.
 
rick01
2013-01-28 00:25:14+01
Fotiť hviezdy je široký pojem. Môžeš fotiť tzv. Startrails, kde sa používajú dlhé, aj niekoľkohodinové exozičné časy pri nízkom ISO. Potom môžeš fotiť nočnú krajinku s hviezdnym pozadím, kde zas treba krátke expozície a vysoké ISO, aby ti hviezdy zostali bodové. Alebo sa chceš pustiť do astrofotografie? Tam ale bude treba paralaktickú montáž na dlhé expozície, svetelné objektívy a plno ďalšieho príslušenstva, ktoré nie je lacné. Pár článkov tu bolo popísaných, viac informácií sa dozvieš na českom astrofóre ...
 
Ľuboš Capcara
2013-01-28 01:40:31+01
Ak fotim bulpom tak mi stale da cas 30 sec, ako to dam vyssie ? je nutna dialkova spust ?
 
arpgdval
2013-01-28 08:00:34+01
Ano.
 
POKY
2013-01-28 08:22:07+01
Súhlasím s Trevorom, mne sa lepšie fotí keď je nov, neosvetluje mi to toľko objektív a hviezdy sú jasnejšie. Ja fotím na ohnisku 75, mám rád len také malé dráhy pár hviezd, možno neskôr pridám aj nejaké fotky ak bude čas. A keď tak aj čisto nepohybujúce sa hviezdy, tie docielim menším ohnioskom. Takže keď na 35 dám F10 a BULB so spúšťou na 15 až 30 minút nevznikne mi žiadny pohyb hviezd. Pri hodinách by vznikol, ale tam by som asi dal F32, bál by som sa prepálenia. Pri 75mm nastavím na nejaké jasné hviezdy (možno aj 100 - 150mm), tak mi stačí dať na 5 minút a mám krásnu dráhu niekoľkých hviezd. Hlavne kým som prišiel na všetky nastavenia, o štvrtej ráno prišla priateťka nech idem už spať Takže skúšať a skúšať.
 
scientific
2013-01-28 11:25:33+01
Mám tu pár nočných fotiek s canon 450D a seťákmi 18-55 a 55-250. Fotím aj za splnu krajinu a kopce, aj so svetlami miest. Na hviezdy len bez Mesiaca, pri ohnisku 250mm aj 10 sekundová expozícia urobí čiarku. Ostrím len na živý náhľad na najjasnejšiu hviezdu alebo Jupiter. Nad 30 sekúnd musí byť aj kvalitný stojan, môj je vo vetre roztrasený.
 
quintes
2013-01-28 13:33:31+01
Ak to môžem zhrnúť, Z mojich skúseností...

Podmienky: mesačný nov, miesto s nízkym svetelným bordelom, niekde v horách, medzi kopcami

Technika nastavenie: clona čo najmenej, manuál ostrenie nastaviť na nekonečno (pri určitých objektívoch 1mm späť), iso max 1600,zapnúť odsumovanie pri vysokých iso, predsklopenie zrkadla, bulb režim stačí, ak nemáte diaľkové, keďže už aj pri 17mm ohnisku nad 33s na apsc vidieť posun hviezd...

Ak chcete startrail, ja dávam iso 200 a čas aj polhodinu, bez odšumovania samozrejme, viac foto a pospájať, hodia sa tzv. dark framy ktoré cez pc odstránia hot pixely... Zabudol som na niečo?
 
01pralinka
2013-01-28 13:39:07+01
príspevok od: quintes
Ak to môžem zhrnúť, Z mojich skúseností...

Podmienky: mesačný nov, miesto s nízkym svetelným bordelom, niekde v horách, medzi kopcami

Technika nastavenie: clona čo najmenej, manuál ostrenie nastaviť na nekonečno (pri určitých objektívoch 1mm späť), iso max 1600,zapnúť odsumovanie pri vysokých iso, predsklopenie zrkadla, bulb režim stačí, ak nemáte diaľkové, keďže už aj pri 17mm ohnisku nad 33s na apsc vidieť posun hviezd...

Ak chcete startrail, ja dávam iso 200 a čas aj polhodinu, bez odšumovania samozrejme, viac foto a pospájať, hodia sa tzv. dark framy ktoré cez pc odstránia hot pixely... Zabudol som na niečo?
na rukavice a caj s rumom ,)
 
quintes
2013-01-28 14:45:37+01
príspevok od: 01pralinka
na rukavice a caj s rumom ,)
Presne a teplú obuv ...
 
Ľuboš Capcara
2013-01-28 15:17:51+01
Zaujimavy topic, niesom zakladatel ale aj tak dakujem za uzitocne tipy
 
JohnNewton
2013-01-28 16:15:10+01
príspevok od: POKY
Súhlasím s Trevorom, mne sa lepšie fotí keď je nov, neosvetluje mi to toľko objektív a hviezdy sú jasnejšie. Ja fotím na ohnisku 75, mám rád len také malé dráhy pár hviezd, možno neskôr pridám aj nejaké fotky ak bude čas. A keď tak aj čisto nepohybujúce sa hviezdy, tie docielim menším ohnioskom. Takže keď na 35 dám F10 a BULB so spúšťou na 15 až 30 minút nevznikne mi žiadny pohyb hviezd. Pri hodinách by vznikol, ale tam by som asi dal F32, bál by som sa prepálenia. Pri 75mm nastavím na nejaké jasné hviezdy (možno aj 100 - 150mm), tak mi stačí dať na 5 minút a mám krásnu dráhu niekoľkých hviezd. Hlavne kým som prišiel na všetky nastavenia, o štvrtej ráno prišla priateťka nech idem už spať Takže skúšať a skúšať.
Podľa mňa tam máš chybu, 15-30 minút musí spôsobiť celkom dlhú dráhu hviezd (15-30 sec) ja až až
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()