Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Alternatíva k Lightroom Develop

Jan1
2017-01-08 11:23:23+01
Ahojte, rád by som dostal radu:
Používam Photoshop Elements a som s ním v zásade spokojný. Nie som však spokojný s Adobe Camera Raw, ktorý je v ňom obsiahnutý a ktorý je veľmi redukovaný, má oveľa menej možností/funkcií ako plnohodnotný ACR vo Photoshope či modul Develop v Lightroome.
Zrejme mi neostáva mi nič iné, ako si kúpiť Lightroom (desktop, nie cloud creative) kvôli plnohodnotnému ACR a (najmä) na prácu s vrstvami ho nalinkovať s Elements, ktorý už vlastním. V zásade s tým nemám problém, ale LR stojí 130€. S tým tiež nemám zásadný problém, ale predsa len v cene LR sú veci, ktoré nebudem využívať, resp ktoré už mám kúpené v Elements. Adobe Camera Raw sa samostatne samozrejme nedá kúpiť.

Neviete z vlastnej skúsenosti, či existuje nejaký RAW procesor, ktorý je plnohodnotnou alternatívou k modulu Develop v Lightroome? Nemusí byť zadarmo. Ide mi najmä o editáciu v 24-bitovom formáte (v ACR PSE je veľmi obmedzené) a aplikovanie Lens correction (v ACR PSE nie je vôbec).

Prípadne ocením aj iné poznámky či skúsenosti ku kombinácii Lightroom a Elements.
 
zeroname
2017-01-08 11:37:45+01
príspevok od: Jan1
Ahojte, rád by som dostal radu:
Používam Photoshop Elements a som s ním v zásade spokojný. Nie som však spokojný s Adobe Camera Raw, ktorý je v ňom obsiahnutý a ktorý je veľmi redukovaný, má oveľa menej možností/funkcií ako plnohodnotný ACR vo Photoshope či modul Develop v Lightroome.
Zrejme mi neostáva mi nič iné, ako si kúpiť Lightroom (desktop, nie cloud creative) kvôli plnohodnotnému ACR a (najmä) na prácu s vrstvami ho nalinkovať s Elements, ktorý už vlastním. V zásade s tým nemám problém, ale LR stojí 130€. S tým tiež nemám zásadný problém, ale predsa len v cene LR sú veci, ktoré nebudem využívať, resp ktoré už mám kúpené v Elements. Adobe Camera Raw sa samostatne samozrejme nedá kúpiť.

Neviete z vlastnej skúsenosti, či existuje nejaký RAW procesor, ktorý je plnohodnotnou alternatívou k modulu Develop v Lightroome? Nemusí byť zadarmo. Ide mi najmä o editáciu v 24-bitovom formáte (v ACR PSE je veľmi obmedzené) a aplikovanie Lens correction (v ACR PSE nie je vôbec).

Prípadne ocením aj iné poznámky či skúsenosti ku kombinácii Lightroom a Elements.
Neviem, ci to nebude rada mimo, ale skus pozriet Affinity Photo - https://affinity.serif.com/en-gb/photo/
 
landov
2017-01-08 11:56:17+01
To je taka patova situacia. Mam LR6 (samostatny), predtym som pouzival PSE 13 (ktory stale este mam, ale odinstalovany). Problem bol pre mna, ze PSE 13 podporoval 8bit, co bolo malo. Neviem ci sa to v novsich verziach zmenilo. Inak bol PSE 13 ,ku ktoremu som dokupil plugin Elements XXL (pridaval dost funkcii z velkeho PS), dobry editor. Ovsem kombinacia LR+PS je tazko prekonatelna z hladiska vzajomnej previazanosti a pohodlnosti workflow.
 
Wolis
2017-01-08 14:27:45+01
príspevok od: landov
To je taka patova situacia. Mam LR6 (samostatny), predtym som pouzival PSE 13 (ktory stale este mam, ale odinstalovany). Problem bol pre mna, ze PSE 13 podporoval 8bit, co bolo malo. Neviem ci sa to v novsich verziach zmenilo. Inak bol PSE 13 ,ku ktoremu som dokupil plugin Elements XXL (pridaval dost funkcii z velkeho PS), dobry editor. Ovsem kombinacia LR+PS je tazko prekonatelna z hladiska vzajomnej previazanosti a pohodlnosti workflow.
Takže, čo s amomentálne oplatí kúpiť najviac? PS + LR krabicové verzie? Či sa to dá kúpiť ako nejaký komplet? Alebo potom PS + LR CC?
 
landov
2017-01-08 15:05:01+01
príspevok od: Wolis
Takže, čo s amomentálne oplatí kúpiť najviac? PS + LR krabicové verzie? Či sa to dá kúpiť ako nejaký komplet? Alebo potom PS + LR CC?
Ja mam PS CS6 + LR6, obidva samostatne. Samostatny PS neviem ci sa da este kupit, ale ak aj, tak najnovsie Camera RAW v nom nemozes pouzivat, pretoze Adobe uz podporuje iba PS CC. Ak PS nemas, tak ja osobne by som isiel do PS+LR CC, aj ked to "vypalne" kazdy mesiac je mi proti srsti.
 
Wolis
2017-01-08 17:02:21+01
príspevok od: landov
Ja mam PS CS6 + LR6, obidva samostatne. Samostatny PS neviem ci sa da este kupit, ale ak aj, tak najnovsie Camera RAW v nom nemozes pouzivat, pretoze Adobe uz podporuje iba PS CC. Ak PS nemas, tak ja osobne by som isiel do PS+LR CC, aj ked to "vypalne" kazdy mesiac je mi proti srsti.
Náhodou niekto nevie, či býva nejaká akcia v roku na to "výpalné"?
 
Jan1
2017-01-08 18:02:10+01
@zeroname, ďakujem. Pozrel som si Affinity Photo a vyzerá to zaujímavo. Bohužiaľ nemajú trial pre Windows, ale na fóre pred Vianocami napísali, že bude čoskoro. Zatiaľ som však nenašiel žiadnu zásadne negatívnu referenciu, väčšinou si AP ľudia chvália. Počkám ešte chvíľu na trial, ak nepríde, tak to kúpim a prinajhošom to do 30 dní vrátim...

Ak máte k téme alterantívy k ACR ďalšie poznámky a nápady, sem s nimi.
 
Jan1
2017-01-10 09:37:50+01
Pre tých, ktorých to zaujíma, ako téma pokračuje:
Mám momentálne v počítači aj Affinity Photo 1.5 for Windows (50€) aj Lightroom 6 (130€) a stále nie som rozhodnutý.
Srdce hovorí za Lightroom, pretože napriek IMHO horšiemu ovládaniu je to predsa len prostredie, funkcie a postupy, ktoré sú mi známe, je to intuitívnejšie, existujú k tomu tony tutorialov, postupov, knižiek a pod. Ale stojí kua 130 € ...
Rozum hlasuje za Affinity Photo, v ktorého RAW procesor sa mi ukazuje ako rovnocenný LR. Ale zase má iné ovládanie,nktoré sa treba učiť, je na ňom vidieť, že je to stále len nový software - občas spadne, niektoré veci nie sú ani zďaleka tak intuitívne ako v LR alebo v PSE, má zatiaľ niekoľko nejasností a nedostatkov a pod. Zaujímavá je však reakčná dopa supportu, ktorá je zatiaľ doslova v minútach a to si ako začiatočník cením. A stojí len 50 €, pričom to vyzerá byť kvalitná vec...
Zdá sa, že naozaj rozhoduje iba cena, pričom nejde o cenu aktuálnu - ak by išlo o jednorazovú platbu, tak mi nevadí tých 130€ za LR. Problémom je skôr cena upgrades, nových verzií. Je ľahšie dať raz za čas 50 € za AP než 130 € za Lightroom - pričom pri Adobe ani nie je jasné, či niekedy vôbec bude LR 7 ako samostatná aplikácia...
Takže zatiaľ využívam trial resp. money back guarantee oboch a budem to musieť rozhodnúť čoskoro .
 
landov
2017-01-10 19:49:45+01
Lightroom upgrade nie je 130€,ake okolo 75€ A o standalone verziu LR by som sa zatiaľ nebál. Kopa užívateľov standalone LR, by odisla od Adobe a to asi nechcú.
 
Jan1
2017-01-10 19:54:54+01
O nižšej cene za upgrade LR som nevedel, to je pre mňa zaujímavá infomácia.
A ako je to potom s Adobe Camera Raw (teda vlastne Develop) ? Adobe z času na čas vydáva jeho update, ten sa do standalone Lightroomu dá natiahnuť nezávisle od upgrade samotného LR? A za to sa niečo platí či je to "v cene"?
 
Jan1
2017-01-14 20:11:19+01
Nakoniec u mňa predsa len vyhral Lightroom. Affinity Photo je dobrý pokus, vzhľadom na cenu až výborný, ale zrejme ešte potrebuje nejakú dobu. Ostal som zatiaľ verný Adobe. Ďakujem za rady a poznámky.
 
tom-o
2017-01-15 09:31:57+01
príspevok od: Jan1
Nakoniec u mňa predsa len vyhral Lightroom. Affinity Photo je dobrý pokus, vzhľadom na cenu až výborný, ale zrejme ešte potrebuje nejakú dobu. Ostal som zatiaľ verný Adobe. Ďakujem za rady a poznámky.
ak sa smiem opytat, co ti na affinity nevyhovovalo? najma kvoli cene o nom zacinam uvazovat
 
xherics
2017-01-15 11:10:05+01
príspevok od: Wolis
Náhodou niekto nevie, či býva nejaká akcia v roku na to "výpalné"?
Ano, existuje. Ja mam napr. za 8,99€ aj s DPH na mesiac, standardne to je 11,99 aj s DPH.

Musel som vsak v 1 sume zaplatit cely rok. Kupoval som 12 mesacny kupon na amazon.de.
 
Jan1
2017-01-15 16:03:39+01
príspevok od: tom-o
ak sa smiem opytat, co ti na affinity nevyhovovalo? najma kvoli cene o nom zacinam uvazovat
Začnem od konca - určite sa to oplatí skúsiť, nevyzerá to byť zlý program a tá cena je naozaj dobrá. Zatiaľ neponúkajú trial, ale vrátenie peňazí.

Mňa nakoniec odradilo, že:

- Na mojom počítači bol trochu pomalší ako Lightroom a viac ho zaťažoval.

- Asi sa nemal úplne rád z mojim počítačom - keď som sa do aktuálneho okna editovania fotografie odniekaľ vrátil, tak tam tá fotka nebola a musel kliknúť do okna, aby sa objavila. Vo fórach toto reportovalo aj pár ďalších užívateľov, iní zase túto chybu nemali.

- Sú tam ešte nejaké nedoriešené bugy - napr. pri niektorých užívateľoch, vrátane mňa, sa RAW do procesoru a pri zapnutí Lens correction naťahoval mierne rozmazaný, čo je otravné, že vždy to musím iniciálne doostrovať a program to neurobí sám; ale ak človek vypol Lens correction, tak to bolo OK, program si to iniciálne doostril sám. Vo fórach toto reportovalo iba pár užívateľov, jedným to robilo, iným nie.

- Nemal som trpezlivosť na učenie sa novej užívateľskej logiky, mňa baví fotenie a nie učenie sa nových programov V Lightroom som síce tiež nováčikom, ale vďaka štyrom rokom v Photoshop Elements je mi to predsa len o niečo bližšie.

- Aj keď Affinity má celkom dobrú sadu základných tutorialov (video, články, fóra), tak Lightroom ich má stovky, môžem si kúpiť knižku, spýtať sa na fóre a dostanem viac opovedí a pod.

Ale všetko sú to subjektívne veci, resp. veci vztiahnuté k môjmu počítaču, takže určite sa oplatí to vyskúšať.
 
tom-o
2017-01-16 15:52:50+01
príspevok od: Jan1
Začnem od konca - určite sa to oplatí skúsiť, nevyzerá to byť zlý program a tá cena je naozaj dobrá. Zatiaľ neponúkajú trial, ale vrátenie peňazí.

Mňa nakoniec odradilo, že:

- Na mojom počítači bol trochu pomalší ako Lightroom a viac ho zaťažoval.

- Asi sa nemal úplne rád z mojim počítačom - keď som sa do aktuálneho okna editovania fotografie odniekaľ vrátil, tak tam tá fotka nebola a musel kliknúť do okna, aby sa objavila. Vo fórach toto reportovalo aj pár ďalších užívateľov, iní zase túto chybu nemali.

- Sú tam ešte nejaké nedoriešené bugy - napr. pri niektorých užívateľoch, vrátane mňa, sa RAW do procesoru a pri zapnutí Lens correction naťahoval mierne rozmazaný, čo je otravné, že vždy to musím iniciálne doostrovať a program to neurobí sám; ale ak človek vypol Lens correction, tak to bolo OK, program si to iniciálne doostril sám. Vo fórach toto reportovalo iba pár užívateľov, jedným to robilo, iným nie.

- Nemal som trpezlivosť na učenie sa novej užívateľskej logiky, mňa baví fotenie a nie učenie sa nových programov V Lightroom som síce tiež nováčikom, ale vďaka štyrom rokom v Photoshop Elements je mi to predsa len o niečo bližšie.

- Aj keď Affinity má celkom dobrú sadu základných tutorialov (video, články, fóra), tak Lightroom ich má stovky, môžem si kúpiť knižku, spýtať sa na fóre a dostanem viac opovedí a pod.

Ale všetko sú to subjektívne veci, resp. veci vztiahnuté k môjmu počítaču, takže určite sa oplatí to vyskúšať.
dakujem za odpoved, popravde ma to trosku odradilo, kedze ide o bugy a take tie funkcne chyby ked nieco nejde a podobne, ale zas za tir peniaze a tak mladom programe co cakat... no ved uvidim
 
Jan1
2017-01-17 12:43:40+01
Len pre úplnosť: z Affinity mi včera vrátili mojich 50 eur, takže funguje záruka vrátania peňazí namiesto trialu (aj keď trial pre Windows by sa mal čoskoro objaviť tiež).
 
qwak
2017-01-17 22:40:50+01
Affinity je ale trochu inac zamerany program nez Lightroom- primarne to je skor konkurencia Photoshopu, takze ta cena 50€ je viac nez zaujimava- ked doladia bugy
 
Jan1
2017-01-18 07:53:39+01
Jasne, Affinity ako celok je alternatíva k Photoshopu. Ale moje pôvodné "zadanie" bolo nájsť alternatívny RAW procesor, takže to, či ide o Photoshop-like alebo Lightroom-like, nebolo dôležité.
Čo sa týka bugov, tak ako som už napísal, je možné že sa týkali iba môjho počítača (TP 440p s integrovanou grafikou a 8 GB RAM nie je to pravé orechové na rawy) alebo prípadne medzi stoličkou a počítačom .
 
qwak
2017-01-22 22:53:14+01
príspevok od: Jan1
Jasne, Affinity ako celok je alternatíva k Photoshopu. Ale moje pôvodné "zadanie" bolo nájsť alternatívny RAW procesor, takže to, či ide o Photoshop-like alebo Lightroom-like, nebolo dôležité.
Čo sa týka bugov, tak ako som už napísal, je možné že sa týkali iba môjho počítača (TP 440p s integrovanou grafikou a 8 GB RAM nie je to pravé orechové na rawy) alebo prípadne medzi stoličkou a počítačom .
A ON1 si nahodou neskusal?

https://www.on1.com/products/photo-raw/
 
Jan1
2017-01-23 07:20:50+01
Nie, neskúšal, už si nepamätám, prečo ... Mám taký dojem, že vtedy tam ešte nebola tá zľava, bol za 120 €, čo už bolo v cenovej kategórii LR, tak som ho neriešiel... ale vyzerá dobre a ponúka trial
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()