Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Prosim o radu - posterizacia

pistik
2013-03-22 12:01:34+01
Vedel by mi niekto poradit ci sa da dako v postprocese odstránit posterizácia. Fotim do RAW aj tak sa mi na fotke dost prejavuje. Mam fotoaparat Canon 500D. www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/355580/posteriz/?s=photos
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-22 12:18:33+01
Musis pocitat hned s niekolkymi veciami, co s posterizaciou suvisia:
1. Monitor na ktorom pozeras. Jeho farebna hlbka, kalibracia.
2. Vyuzitie obmedzenej skaly odtienov pri konkretnej fotografii
3. A hlavne!!!! 8-bitovy skomprimovany JPG ti posterizaciu vytvori takmer zarucene, aj ked ju v RAW-e nemas.

Posterizaciu mozes posudit na kvalitnom vystupnom zariadeni. Urcite nie v JPG a ani RAW nahlade a nadovaz na obycajnom monitore. Odporucam format TIFF 16bit, Prophoto RGB, profesionalny monitor so sirokym gamutom alebo profesionalna tlaciaren.
 
atariak
2013-03-22 12:21:06+01
príspevok od: pistik
Vedel by mi niekto poradit ci sa da dako v postprocese odstránit posterizácia. Fotim do RAW aj tak sa mi na fotke dost prejavuje. Mam fotoaparat Canon 500D. www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/355580/posteriz/?s=photos
daj link na RAW a popis, ake upravy robis. alebo ti vznika posterizacia aj bez akehokolvek postprocessingu?
 
pistik
2013-03-22 12:42:03+01
príspevok od: atariak
daj link na RAW a popis, ake upravy robis. alebo ti vznika posterizacia aj bez akehokolvek postprocessingu?
http://ulozto.sk/x9vwow1/img-6996-cr2
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-22 13:32:12+01
1. Obmedzene spektrum svetla a celkova podexpozicia viedli k nevyuzitiu dynamickeho rozsahu snimaca
2. Odporucam fotit menej kontrstne pre zachovanie informacii aj v tmavsich partiach a kontrast dohnat az postprocesom, nie naopak ziskavat kresbu v tienoch vytahovanim RAW-u. Vyuzivat profil neutral, spravne vyvazenie bielej a celu skalu jasov.
3. Pri takto kritickych problemoch s prechodmi v tienoch odporucam pracovat v priestore LAB.
 
pistik
2013-03-22 13:41:49+01
príspevok od: Karol Srnec
1. Obmedzene spektrum svetla a celkova podexpozicia viedli k nevyuzitiu dynamickeho rozsahu snimaca
2. Odporucam fotit menej kontrstne pre zachovanie informacii aj v tmavsich partiach a kontrast dohnat az postprocesom, nie naopak ziskavat kresbu v tienoch vytahovanim RAW-u. Vyuzivat profil neutral, spravne vyvazenie bielej a celu skalu jasov.
3. Pri takto kritickych problemoch s prechodmi v tienoch odporucam pracovat v priestore LAB.
Dakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Jedine čomu nerozumiem je priestor LAB. Ak by sa ti dalo vysvetlit. Dik
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-22 13:53:43+01
príspevok od: pistik
Dakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Jedine čomu nerozumiem je priestor LAB. Ak by sa ti dalo vysvetlit. Dik
Fotka moze byt ulozena v roznych priestoroch. Najcastejsie pouzivame RGB, pre tlac CMYK. Pre niektore upravy sa ale viac hodi LAB. V Photoshope sa da medzi priestormi prepinat. Odporucam pozriet nejake tutorialy na You Tube, pripadne kupit knihu od Zoner Press. Celkovo to ale vyzaduje pokrocilejsie znalosti prace v PS.
 
radoadamek
2013-03-22 14:10:57+01
som rad ze pocujem o LAB, cize mozem v LAB farbach robit aj ine PP ako len doostrovanie cez high pass?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-22 14:21:44+01
príspevok od: radoadamek
som rad ze pocujem o LAB, cize mozem v LAB farbach robit aj ine PP ako len doostrovanie cez high pass?
Idealny na vsetky upravy jasu, kontrastu, graacie, lokalne stmivanie a zosvetlovanie. Ked to robis len v kanale Lightness, novplyvnujes farby. Alebo naopak ovplyvnujes farby v kanaloch A/B, ale jas nechas napokoji. Pekna ukazka vyuzitia: www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/ako-na-jesenne-farby/
 
radoadamek
2013-03-22 14:44:03+01
príspevok od: Karol Srnec
Idealny na vsetky upravy jasu, kontrastu, graacie, lokalne stmivanie a zosvetlovanie. Ked to robis len v kanale Lightness, novplyvnujes farby. Alebo naopak ovplyvnujes farby v kanaloch A/B, ale jas nechas napokoji. Pekna ukazka vyuzitia: www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/ako-na-jesenne-farby/
i ci pana dakujem moc za radu...budem si pamatat hlavne pri tom lokalnom stmavovani...ja debil som lokalne stmavoval normalne rgb super!!!!!!!!! hned vyskusam to iste v LAB a lightness....este raz diky za radu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
slavmiro
2013-03-22 15:29:16+01
posterizacia sa neuplatni ak robis editacne upravy nad 12/14 bit RAWom alebo ked pracujes so 16bit TIFFom v PhotoShope. Ak predpokladas mohutne upravy v PS, kde sa posterizacia prejavuje (umelo ztmavovane prechody cez oblohu a pod.), tak si z RAWu vyexportuj 16bit TIFF. Po upravach, az na zaver, mozes prekonvertovat na 8bit a ulozit ako finalny JPEG.
 
radoadamek
2013-03-22 15:59:19+01
príspevok od: slavmiro
posterizacia sa neuplatni ak robis editacne upravy nad 12/14 bit RAWom alebo ked pracujes so 16bit TIFFom v PhotoShope. Ak predpokladas mohutne upravy v PS, kde sa posterizacia prejavuje (umelo ztmavovane prechody cez oblohu a pod.), tak si z RAWu vyexportuj 16bit TIFF. Po upravach, az na zaver, mozes prekonvertovat na 8bit a ulozit ako finalny JPEG.
super, pred casom sme sa tu mi dvaja bavili o tom ako na jasovo nevyrovnanu scenu, si pisal ze k takej modrej oblohe jedine PP v Adobe...skusal som to a mal si pravdu...ale robili to aj mne tu posterizaciu...zistil som ze robim v 8bit tiff....tak to skusim ako pises exportovat do 16bit tiff...mozno blba otazka, nikdy som nezistoval do akeho formatu raw konvertuje, to sa da nastavi priamo pri exporte raw? alebo vyexportujem a potom zmenim z 8 bit na 16 bit v obraz - rezim - 16 bit?
 
Paulie
2013-03-22 16:27:49+01
Pridaj monochromatický šum cca 2-3 percentá.
 
martinpsenky
2013-03-22 16:30:08+01
príspevok od: Karol Srnec
Idealny na vsetky upravy jasu, kontrastu, graacie, lokalne stmivanie a zosvetlovanie. Ked to robis len v kanale Lightness, novplyvnujes farby. Alebo naopak ovplyvnujes farby v kanaloch A/B, ale jas nechas napokoji. Pekna ukazka vyuzitia: www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/ako-na-jesenne-farby/
Mozem v LAB farbach robit dodge&burn s prekrytim 50% sedou ( nedestruktivna technika) alebo to nema vyznam ak robim v LAB v lightness?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-22 16:32:23+01
príspevok od: martinpsenky
Mozem v LAB farbach robit dodge&burn s prekrytim 50% sedou ( nedestruktivna technika) alebo to nema vyznam ak robim v LAB v lightness?
Na vsetko je v PS 100 postupov. Vyskusaj a sam sa rozhodni, co je pre teba lepsie.
 
seifi
2013-03-22 16:45:03+01
tá dnešna víťazná je tiež poznačená
 
slavmiro
2013-03-22 17:21:26+01
príspevok od: radoadamek
super, pred casom sme sa tu mi dvaja bavili o tom ako na jasovo nevyrovnanu scenu, si pisal ze k takej modrej oblohe jedine PP v Adobe...skusal som to a mal si pravdu...ale robili to aj mne tu posterizaciu...zistil som ze robim v 8bit tiff....tak to skusim ako pises exportovat do 16bit tiff...mozno blba otazka, nikdy som nezistoval do akeho formatu raw konvertuje, to sa da nastavi priamo pri exporte raw? alebo vyexportujem a potom zmenim z 8 bit na 16 bit v obraz - rezim - 16 bit?
slusny raw editor, napr. NC Capture sa pyta ci chcem 8 alebo 16 bit TIFF. Iny, ked sa nepyta, este to moze mat v nejakych general options nastaveniach. Ono pomoze aj 8bit jpeg v PS konvertovat do 16 bit a potom upravovat a po upravach vratit na 8bit aby sa to dalo ulozit ako JPEG. Ale idealne je v pripade uprav 12/14bit RAW -> 16bit TIFF -> 8 bit JPEG
 
JohnNewton
2013-03-22 18:52:05+01
príspevok od: pistik
Vedel by mi niekto poradit ci sa da dako v postprocese odstránit posterizácia. Fotim do RAW aj tak sa mi na fotke dost prejavuje. Mam fotoaparat Canon 500D. www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/355580/posteriz/?s=photos
Keď si to chceš zjednodušiť, tak jemné zašumenie to vyrieši
 
slavmiro
2013-03-22 19:25:13+01
príspevok od: JohnNewton
Keď si to chceš zjednodušiť, tak jemné zašumenie to vyrieši
Q: je jednoduchsie extrahovat 16 bit TIFF s predvidatelnym a nepokazitelnym postupom, resp. sa ad-hoc aspon prepnut v PS z 8 na 16 bit alebo nadavkovat lokalne/vsade urcity sum s prementlivou charakteristikou?
 
ujosajner
2014-12-02 10:16:02+01
moja otazka je, aky vplyv ma na posterizaciu fotoaparat, resp. objektiv. fotil som s 5dmk2 a d610 s roznymi objektivmi a nikdy som nemal na fotkach ziadnu posterizaciu. teraz fotim s d700 a silnu posterizaciu mam na kazdej fotke.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()