Hore
Fórum » Video
 

Zakladne objektivy na natacanie videa s DSLR

adameec
2013-02-28 13:18:20+01
Zdravim,

vo videu som zaciatocnik, ale velmi ma to oslovilo a rad by som sa tomu postupne zacal naplno venovat. Moja otazka znie, ake su podla vas zakladne objektivy, ktore by mal vlastnit kazdy kto sa chce aspon trosku venovat natacaniu videi s digitalnou zrkadlovkou a ake (napr. sirokouhly Canon 20mm f/2.8 USM,...) ? Dalsia moja otazka je, aky by bol vhodny objektiv, ktory ma siroku hlbku ostrosti, resp. nieje taky citlivy na zaostrovanie ?

Dakujem za kazdu odpoved.
 
phototomas
2013-02-28 13:30:20+01
Bolo by dobré vedieť na aký druh videa ten objektív chceš.
Tiež či sa jedná o FF DSLR alebo crop.
Napr na šport ako street bike to bude Fisheye ( aj na manual pri danej hĺbke ostrosti ), na svadobné video iné, na interiér a exteriér iné...
Tak ako na rôzne žánre fotenia používame rôzne sklá, tak to platí aj pri videu......
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-28 13:32:15+01
1. Pri snimani videa vyuzivas celu skalu ohnisk od najsirokouhlejsich po teleobjektivy
2. Ak chces dosiahnut co najlepsi cinema efekt, potrebujes svetelne objektivy (f/2,8 a svetelnejsie). Nutne s nimi pouzivat ND alebo Vario ND filtre pre dodrzanie optimalneho casu zavierky.
3. Vzhladom na velkost snimaca v DSLR nie je ziaden obejktiv, ktory by bol zaostrovanieblbuvzdorny.
 
adameec
2013-02-28 13:35:37+01
príspevok od: phototomas
Bolo by dobré vedieť na aký druh videa ten objektív chceš.
Tiež či sa jedná o FF DSLR alebo crop.
Napr na šport ako street bike to bude Fisheye ( aj na manual pri danej hĺbke ostrosti ), na svadobné video iné, na interiér a exteriér iné...
Tak ako na rôzne žánre fotenia používame rôzne sklá, tak to platí aj pri videu......
ked mam byt konkretnejsi tak by ma zaujimalo natacanie hudobnych videoklipov, mam momentalne canon 60d
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-28 13:42:01+01
http://zrcadlovkou.cz
 
adameec
2013-02-28 13:47:10+01
príspevok od: Karol Srnec
http://zrcadlovkou.cz
tu stranku som si uz presiel, zaujimali by ma dalsie nazory a typy
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-28 13:47:43+01
Videoklip musi byt bezchybny a tak budes potrebovat kopec prislusenstva. Poriadny stativ, steadycam, rig s prislusenstvom (follow focus, monitor...). Potrebujes sa blysnut hlavne vizualnou zlozkou, takze vysokosvetelne objektivy su nutnostou. K tomu sada trvalych svetiel, najlepsie fresneliek.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-02-28 13:53:18+01
Podla tvojej otazky usudzujem, ze toho o filmovani vela nevies (ja tiez nie). Vazne sa chces do toho pustit? Filmovanie to nie je len technika. To je scenar, rezia, strih, ozvucenie, svietenie... Ak chces nejaky klipik na YouTube, kludne sa do toho pusti. Ale ak to ma byt klip do televizie, prenechal by som to niekomu, kto ma dlhorocne skusenosti.
 
adameec
2013-02-28 13:55:19+01
príspevok od: Karol Srnec
Videoklip musi byt bezchybny a tak budes potrebovat kopec prislusenstva. Poriadny stativ, steadycam, rig s prislusenstvom (follow focus, monitor...). Potrebujes sa blysnut hlavne vizualnou zlozkou, takze vysokosvetelne objektivy su nutnostou. K tomu sada trvalych svetiel, najlepsie fresneliek.
s tymto vsetkym pocitam a pomalicky rozsirujem svoje prislusenstvo samozrejme podla financnych moznosti. mna by hlavne zaujimali objektivy a hlbka ostrosti. ide o to, ze klipy byvaju castokrat rychle dynamicke a podla toho by som potreboval aj nejake objektitivy, ktore nerozostria az tak pozadie a neboli by take citlive na zaostrovanie napriklad ako moja 50mm f/1.8 II
 
adameec
2013-02-28 14:04:01+01
príspevok od: Karol Srnec
Podla tvojej otazky usudzujem, ze toho o filmovani vela nevies (ja tiez nie). Vazne sa chces do toho pustit? Filmovanie to nie je len technika. To je scenar, rezia, strih, ozvucenie, svietenie... Ak chces nejaky klipik na YouTube, kludne sa do toho pusti. Ale ak to ma byt klip do televizie, prenechal by som to niekomu, kto ma dlhorocne skusenosti.
Smrtelne vazne sa chcem do toho pustit, uz som s tym zacal Scenar strih, oszvucenie, svietenie zo vsetkym pocitam, ucim sa v adobe premier cs6. Na klipy v televizii mam este cas, skor som myslel na zaciatok klipy na youtube ako to teraz byva v mode.
 
4pepe
2013-02-28 14:06:40+01
osobne by som odporučil tento www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/objektivy/samyang-35mm-f14-as-umc---pomaly-ale-kvalitne/ tu ho rozberajú na fóre http://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33735-Nova-skla-od-Samyang a aj tie ostatné by boli na zváženie
 
adameec
2013-02-28 14:08:27+01
príspevok od: 4pepe
osobne by som odporučil tento www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/objektivy/samyang-35mm-f14-as-umc---pomaly-ale-kvalitne/ tu ho rozberajú na fóre http://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33735-Nova-skla-od-Samyang a aj tie ostatné by boli na zváženie
dakujem idem ho prestudovat
 
vd
2013-02-28 14:47:28+01
dobre skla na natacanie su manualne samyangy. kasli na AF, aj na conon
 
slavofoto
2013-02-28 15:03:39+01
natacanie zrkadlovkou na ktorej ma byt vsetko navesane a ma sa nou tocit klip tak urcite nieje one man show - s tym treba ratat - nebudes to stihat ..standardne to robia dvaja ludia - svekker - kameraman a ostric - technik..pokial sa tomu fakt chces venovat tak by som zakupil HD kamerku s vymennymi optikami - sony napriklad .. u zrkadlovky je aj problem s postprodukciou - ake formaty z nej lezu.. na zostrih doporucujem Vegas pro od sony .. dobry a intuitivny softver a nie kamenna sekera ako Premiera.. skoda ze Vegas nechodi na apple lebo je super, ale ludia zo spravodajstva jen kvoli tomu maju Win na apple aby im siel Vegas ... ked na apple tak asi len Final cut
proti zrkadlovke este hovori ergonomia .. inak je malo zrkadloviek ktore tocia slusne video - napriklad Canon 5D mark 2 -3, alebo Nikon D 800..cize aj cenovo vychadza jednoucelovy pristroj asi vyhodnejsie ..drzim palce!!
 
Marcel Rebro
2013-02-28 15:12:25+01
príspevok od: slavofoto
natacanie zrkadlovkou na ktorej ma byt vsetko navesane a ma sa nou tocit klip tak urcite nieje one man show - s tym treba ratat - nebudes to stihat ..standardne to robia dvaja ludia - svekker - kameraman a ostric - technik..pokial sa tomu fakt chces venovat tak by som zakupil HD kamerku s vymennymi optikami - sony napriklad .. u zrkadlovky je aj problem s postprodukciou - ake formaty z nej lezu.. na zostrih doporucujem Vegas pro od sony .. dobry a intuitivny softver a nie kamenna sekera ako Premiera.. skoda ze Vegas nechodi na apple lebo je super, ale ludia zo spravodajstva jen kvoli tomu maju Win na apple aby im siel Vegas ... ked na apple tak asi len Final cut
proti zrkadlovke este hovori ergonomia .. inak je malo zrkadloviek ktore tocia slusne video - napriklad Canon 5D mark 2 -3, alebo Nikon D 800..cize aj cenovo vychadza jednoucelovy pristroj asi vyhodnejsie ..drzim palce!!
Ktore Sony? NEX VDxx s vymennymi objektivmi je (podla mna) tiez len fotak (teda creva fotaku) v tele kamery a s ovladanim kamery. Ale napriklad AF je "fotakovy" a preto na bezne zanre dost zlozito pouzitelny.

Riesim teraz trochu podobny a predsa uplne iny problem. Syn toci video. Pouziva dva m43 fotaky (GH2, OM-D). Ma shoulder grip, follow focus, steadycam ... nestazuje sa.

Ale ked musim niekedy za neho zaskocit (treba tocit doobeda a on je skolopovinny) som na nervy. Chcem preniest obraz z jedneho cloveka na suseda a medzitym mi to stihne poreostrit na pozadie a na toho druheho sa to zase chyta / zapumpuje. Ked vypnem AF a ostrim manualne, zas mam probme pri svenkovani. Nepotrebujem to casto (radsej nech sa to na striha) ale niekedy treba.

Takze chcem vyenit tie dva gerety za jeden normalny video. Pozeral som sa po NEX VG20 ... ale nejak neverim tomu AF. Mojim favoritom je zatial Canon XF100 ...
 
slavofoto
2013-02-28 18:44:31+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ktore Sony? NEX VDxx s vymennymi objektivmi je (podla mna) tiez len fotak (teda creva fotaku) v tele kamery a s ovladanim kamery. Ale napriklad AF je "fotakovy" a preto na bezne zanre dost zlozito pouzitelny.

Riesim teraz trochu podobny a predsa uplne iny problem. Syn toci video. Pouziva dva m43 fotaky (GH2, OM-D). Ma shoulder grip, follow focus, steadycam ... nestazuje sa.

Ale ked musim niekedy za neho zaskocit (treba tocit doobeda a on je skolopovinny) som na nervy. Chcem preniest obraz z jedneho cloveka na suseda a medzitym mi to stihne poreostrit na pozadie a na toho druheho sa to zase chyta / zapumpuje. Ked vypnem AF a ostrim manualne, zas mam probme pri svenkovani. Nepotrebujem to casto (radsej nech sa to na striha) ale niekedy treba.

Takze chcem vyenit tie dva gerety za jeden normalny video. Pozeral som sa po NEX VG20 ... ale nejak neverim tomu AF. Mojim favoritom je zatial Canon XF100 ...
inak v praxi sa tomu hovori "švenk" pokial som pochopil spravne.. podla mna toto ma najlepsie vyriesene sony - kedze konstruuje dobre kamerky.. ta nex sice ma fotakovy snimac ale je to kamerka aj hardverovo dobre ergonomicky spravena.. inak hrozi len manualne preostrenie a preto hovorim ze kto chce ako jeden stihat vsetko na manual na fotaku ovesanom a prerobenom na kameru tak ma plne oci a ruky prace.. tak canonka je urcite dobra..ja skor uprednostnujem co sa kamery tyka skor sony - zo skusenosti som s tym problem nikdy nemal .. ale aj tak sa vacsinou vsetko robi na manuale.. profik si tiez moc fotak na "pecko" nedava
 
ado651
2013-02-28 19:33:37+01
Myslim ze na zaciatok ti bude stacit nejaky primerany videostativ , napr. Velbon DV-7000 a k telu nejaky sirokac napr, samyang 14mm f2.8 nejaka 50-ka a nejake tele , popripade sirokac a nejaky unyverzalny zoom 24-70 napr. na zaciatok vsetko , ked si budes isty ze vtom budes chiet pokracovat zlepsovat sa tak postupne kupis ostatne veci. Moj nazor
 
adameec
2013-02-28 19:40:51+01
príspevok od: ado651
Myslim ze na zaciatok ti bude stacit nejaky primerany videostativ , napr. Velbon DV-7000 a k telu nejaky sirokac napr, samyang 14mm f2.8 nejaka 50-ka a nejake tele , popripade sirokac a nejaky unyverzalny zoom 24-70 napr. na zaciatok vsetko , ked si budes isty ze vtom budes chiet pokracovat zlepsovat sa tak postupne kupis ostatne veci. Moj nazor
niak takto som si predstavoval odpoved nejake konkretnejsie typy stativ mam Velbon Sherpa 450 ten by mal na zaciatok stacit mam aj 50tku zatial teraz by som potreboval presne nejaky sirokouhly objektiv hlavne na zabery v interieroch (izby, v aute,...)
 
4pepe
2013-03-01 10:53:24+01
ja osobne pokukujem po tokina 11-16 f2,8 , za tie love super objektív, a na interier - potom už jedine pevné sklá, jedine čo ma na ňom odrádza je že po prechode na FF mi bude na nič, prípadne si budem musieť nechať ako zálohu to čo mám
 
adameec
2013-03-07 21:19:51+01
zajtra mi kurier donesie samyang 14mm tak som zvedavy ci bude dobre pouzitelny tento objektiv na natacanie
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()