Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Tokina 11-16 (nikon) PROBLEM

Ondrej22
2013-12-19 15:01:17+01
Zdravim,
pri mojom objektive som narazil na nieco, co mi vrta hlavou. Packa pre clonu pomaly do 1/2 svojej drahy ostava nefunkcna (s clonou ani nehpohne) a az od druhej polovice ju zacne postupne otvarat - foto 1.

Zda sa mi, ako keby packa pri svojej hornej polohe neotvorila clonu uplne (ako keby jej ta prva polovica drahy potom chybala) - foto 2. Ma tu niekto tiez tento objektiv a ma podobny problem?

Dalej neviem, ci to nehra rolu pri ostreni. Zda sa mi, ako keby objektiv preostroval na vacsiu vzdialenost. Na hladaciku nemam sancu dosiahnut ostry zaber. Co ma vsak matie, ze na "live view" dosiahnem ako-tak uspokojivy vysledok. Viem, ze su to dva odlisne druhy ostrenia a cez live view je ostrenie presnejsie, avsak nehra mi to, pretoze ak by sa jednalo o mechanicku vadu objektivu, presne zaostrenie by som nedosiahol zrejme ani jednou cestou, ci?

Foto 3 - ostrene cez hladacik
Foto 4 - ostrene cez live view

Myslel som si, ze to je chyba snimacu fotoaparatu, avsak pri foteni 35mm nikon objektivom som dosiahol krasne ciste fotky oboma sposobmi ostrenia - foto 5.

[b]Viac info /b]
[i]- Telo Nikon D5000
- fotene zo stativu z rovnakej vzdialenosti, odpalene samospustou (kvoli zamedzeniu pohybu)
- fotene z rovnakej vzdialenosti, foto z tokiny 11mm je orezane (foto 3, 4)
- oba objektivy - fotene pri (125s, f2.8, ISO 800)[/i]
 
kasko
2013-12-20 21:40:42+01
chcel som na to pozret, no manzelka objektiv zabalila pod stromecek, takze nemam pristup momentalne.... po 24.12. na to pozrem. Prisiel mi objektiv len nedavno a slaby test doma za zhorsenych svetelnych podmienok to zaostrovanie s D7000 robilo troska zle....
 
Michal Lukáč
2013-12-21 09:57:41+01
príspevok od: Ondrej22
Zdravim,
pri mojom objektive som narazil na nieco, co mi vrta hlavou. Packa pre clonu pomaly do 1/2 svojej drahy ostava nefunkcna (s clonou ani nehpohne) a az od druhej polovice ju zacne postupne otvarat - foto 1.

Zda sa mi, ako keby packa pri svojej hornej polohe neotvorila clonu uplne (ako keby jej ta prva polovica drahy potom chybala) - foto 2. Ma tu niekto tiez tento objektiv a ma podobny problem?

Dalej neviem, ci to nehra rolu pri ostreni. Zda sa mi, ako keby objektiv preostroval na vacsiu vzdialenost. Na hladaciku nemam sancu dosiahnut ostry zaber. Co ma vsak matie, ze na "live view" dosiahnem ako-tak uspokojivy vysledok. Viem, ze su to dva odlisne druhy ostrenia a cez live view je ostrenie presnejsie, avsak nehra mi to, pretoze ak by sa jednalo o mechanicku vadu objektivu, presne zaostrenie by som nedosiahol zrejme ani jednou cestou, ci?

Foto 3 - ostrene cez hladacik
Foto 4 - ostrene cez live view

Myslel som si, ze to je chyba snimacu fotoaparatu, avsak pri foteni 35mm nikon objektivom som dosiahol krasne ciste fotky oboma sposobmi ostrenia - foto 5.

[b]Viac info /b]
[i]- Telo Nikon D5000
- fotene zo stativu z rovnakej vzdialenosti, odpalene samospustou (kvoli zamedzeniu pohybu)
- fotene z rovnakej vzdialenosti, foto z tokiny 11mm je orezane (foto 3, 4)
- oba objektivy - fotene pri (125s, f2.8, ISO 800)[/i]
Ohladne drahy tej "packy", ak ho nemam nasadeny, tiez mi meni clonu az niekde za 1/3 jej drahy. Akonahle ale nasadis na telo a menis clonu (mozes to kontrolovat tak, ze si ho predclonis a vidis, ze clona sa meni pri kazdom clonovom cisle)
 
Ondrej22
2013-12-21 11:25:40+01
príspevok od: kasko
chcel som na to pozret, no manzelka objektiv zabalila pod stromecek, takze nemam pristup momentalne.... po 24.12. na to pozrem. Prisiel mi objektiv len nedavno a slaby test doma za zhorsenych svetelnych podmienok to zaostrovanie s D7000 robilo troska zle....
tak potom mi sem daj prosim Ta vediet, velmi by ma zaujimalo, ci aj ty budes mat problemy s ostrenim
 
Ondrej22
2013-12-21 11:35:55+01
príspevok od: Michal Lukáč
Ohladne drahy tej "packy", ak ho nemam nasadeny, tiez mi meni clonu az niekde za 1/3 jej drahy. Akonahle ale nasadis na telo a menis clonu (mozes to kontrolovat tak, ze si ho predclonis a vidis, ze clona sa meni pri kazdom clonovom cisle)
aha tak to mi odlahlo, bal som sa, ze to je daka mechanicka vada..

pri plnom otvoreni clony na ohnicku 11mm - ked sa pozeras zo strany snimaca, tiez ti dokonale "nezaleze" clona dovnutra? (ako to je vidno na obrazku 2 zlava)
 
Michal Lukáč
2013-12-21 11:42:49+01
príspevok od: Ondrej22
aha tak to mi odlahlo, bal som sa, ze to je daka mechanicka vada..

pri plnom otvoreni clony na ohnicku 11mm - ked sa pozeras zo strany snimaca, tiez ti dokonale "nezaleze" clona dovnutra? (ako to je vidno na obrazku 2 zlava)
Tak ako vravis. Nevytvori dokonaly kruh
 
Ondrej22
2013-12-21 11:52:42+01
príspevok od: Michal Lukáč
Tak ako vravis. Nevytvori dokonaly kruh
ok, to mi odlahlo...

a ohladne tej ostrosti nemas rovnaky problem? ostri ti to presne aj cez hladacik?
 
MarioV
2013-12-21 20:04:00+01
Ja som ju mal tiež na D90. Na 11mm ostrila vpohode, ale na 16 úplne mimo (aj keď bola DOF obrovská). Potom na D7000 po doladení cez AF fine tuning to bolo o dosť lepšie, ale stále nie také ako cez Live view. Nepomohol anip. Matuňák z NZ
 
kasko
2013-12-25 22:09:06+01
tak som to rychlo teraz odskusal. Ale hlavne poznatky - clona funguje tak ako pises, ale je to v poriadku. Dnesne fotenie v interieri za slabsich svetel.podmienok - 1/2 fotiek ok, ostatne zaostruje trosku mimo hlavne v protisvetle, no kriticke to nieje.
Skusil som ostrenie pod uhlom 45st. a obrazky nasledovne:
11mm / 11mm LiveView / 16mm / 16mm LiveView. ISO 100 / clona 2.8
 
kasko
2013-12-25 22:12:56+01
Som zabudol, ze to bolo ostrene na mierku/znacku 30cm.
Moj poznatok... na 11mm to ostri vzdy ,,dobre" pri 16mm uz posun je, ale hlavne by to chcelo clonit, lebo ten obraz neni zrovna spickovy. Este dalsie obr. prikladam (zaostrene na mierku 20cm) ISO100, clona 2.8 a tak isto ako predtým:
11mm / 11mm LiveView / 16mm / 16mm LiveView
 
kasko
2014-04-03 21:14:28+02
pokracujem s problémom - ani neviem ci chcem poradit, alebo sa len postazovat Prikladam aj foto, aby ste pochopili ze doladenie AF v tele nema zmysel. Objektiv mal od novoty na vacsie vzdialenosti backfocus jak .... tak siel na reklamaciu, ktoru uznali a po 2mesiacoch sa mi vratil s vyjadrenim: Repair team have ordered new parts and fitted COMPLETE AF ASSEMBLY, AF SENSOR, Motor. Re-calibrated. Check and tested.
Nasadim, cvaknem a to iste ako predtým... co s tym mam robit? Teda skor, co by ste robili vy? Poslem zas na reklamaciu, zase 2mesiace... alebo skusat nieco taketo? http://www.christianschmeer.com/blog/Tokina-11-16mm-f-2.8-Infinity-Focus-Adjustment

V CZ servise mi povedali, ze v zaruke opravuju len objektivy zakupene v CZ a SK - ten moj je z UK. A dokonca pan bol ochotny, ale netusil, co by vymenil, servisoval - nevyzna sa - priznal to sam.

Prilozene foto - vzdy ostrene na kravku pri f/2.8, 16mm - ostra je len cez LiveView, cez hladacik je ostre cosik kilometer daleko
 
trnavsky
2014-04-03 22:58:06+02
príspevok od: kasko
pokracujem s problémom - ani neviem ci chcem poradit, alebo sa len postazovat Prikladam aj foto, aby ste pochopili ze doladenie AF v tele nema zmysel. Objektiv mal od novoty na vacsie vzdialenosti backfocus jak .... tak siel na reklamaciu, ktoru uznali a po 2mesiacoch sa mi vratil s vyjadrenim: Repair team have ordered new parts and fitted COMPLETE AF ASSEMBLY, AF SENSOR, Motor. Re-calibrated. Check and tested.
Nasadim, cvaknem a to iste ako predtým... co s tym mam robit? Teda skor, co by ste robili vy? Poslem zas na reklamaciu, zase 2mesiace... alebo skusat nieco taketo? http://www.christianschmeer.com/blog/Tokina-11-16mm-f-2.8-Infinity-Focus-Adjustment

V CZ servise mi povedali, ze v zaruke opravuju len objektivy zakupene v CZ a SK - ten moj je z UK. A dokonca pan bol ochotny, ale netusil, co by vymenil, servisoval - nevyzna sa - priznal to sam.

Prilozene foto - vzdy ostrene na kravku pri f/2.8, 16mm - ostra je len cez LiveView, cez hladacik je ostre cosik kilometer daleko
Na akej hodnote máš nastavené doladenie AF? (riešenie nemám, len som zvedavý)
 
kasko
2014-04-03 23:30:09+02
príspevok od: trnavsky
Na akej hodnote máš nastavené doladenie AF? (riešenie nemám, len som zvedavý)
0 a aj ked dam -20 tak si nepomozem, furt ten backfocus tam je
 
Ejakukulele
2015-02-04 21:02:31+01
ahojte, sice je to skoro po roku, ale prave mam uz druhykrat vymenenu Tokinu 11-16 prave vdaka blbemu focusu cez hladacik. Druha je cista ktastrofa, tak ako prva. Cez live view su pekne ostre foto, cez hladacik to ostri kde sa mu zachce... Ako ste to nakoniec vyriesili?
 
kasko
2015-02-04 22:12:18+01
príspevok od: Ejakukulele
ahojte, sice je to skoro po roku, ale prave mam uz druhykrat vymenenu Tokinu 11-16 prave vdaka blbemu focusu cez hladacik. Druha je cista ktastrofa, tak ako prva. Cez live view su pekne ostre foto, cez hladacik to ostri kde sa mu zachce... Ako ste to nakoniec vyriesili?
predal som ho, lebo ani vymena za novy kus a ani vymena af komponentov v servise (samozrejme zdarma v zaruke) nepomohla.... Niektore kusy su fakt asi brutal nepodarky.
 
Roman Point
2015-02-05 08:59:08+01
príspevok od: kasko
predal som ho, lebo ani vymena za novy kus a ani vymena af komponentov v servise (samozrejme zdarma v zaruke) nepomohla.... Niektore kusy su fakt asi brutal nepodarky.
No na canone sa neprejavovali tieto závady. Alebo áno?
 
kasko
2015-02-05 13:02:24+01
príspevok od: Roman Point
No na canone sa neprejavovali tieto závady. Alebo áno?
To ti asi musia kanonisti odpovedat... Podla toho co som davnejsie patral na nete, tak tieto problemy zacali hlavne pri 2.verzii objektivu - ale nepisalo sa ci nikôň, alebo kanón
 
Ejakukulele
2016-07-27 13:50:24+02
príspevok od: kasko
predal som ho, lebo ani vymena za novy kus a ani vymena af komponentov v servise (samozrejme zdarma v zaruke) nepomohla.... Niektore kusy su fakt asi brutal nepodarky.
podobne namiesto toho som kupila Sigmu, fiii a ta je superskaa sadla hned na prvy sup
 
dekarbon
2016-09-04 23:28:02+02
ja budem kupovať pre sony dslr
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()