Hore
Fórum » Kompakty a ultrazoomy
 

Slnko, dlhe uzavierky, caste fotenie

Robertoo
2012-10-04 03:31:40+02
Chcem sa opytat co je pravdy na tom ze nasledujuce veci rapidne znizuju zivotnost v tomto pripade CCD senzoru v digitalnych kompaktoch. Ci caste fotenie (sekvencny rezim, time-lapse) prehrieva senzora taktiez aj dlhe uzavierky 30-60s., a ked je objektiv fotoaparatu vystaveny slnku. Mam Panasonic Lumix DMC-FZ48 . Ak je to tak ma s tym niekto nejaku skusenost ?
 
bonifacko
2012-10-04 06:05:37+02
Nie, lebo low-pass filter je dostatočne silny. Zchytava neželane žiarenie a neprepúšťa ho na snímač.
 
denySK
2012-10-04 08:08:56+02
príspevok od: bonifacko
Nie, lebo low-pass filter je dostatočne silny. Zchytava neželane žiarenie a neprepúšťa ho na snímač.
takze napr nikonu d800e to skodi, ked nema low pass filter?
 
transporti686
2012-10-04 08:15:58+02
Problém zahrievania digitálneho senzoru počas dlhých expozícii už ale nie je problém low-pass filtra. Akou mierou sa znižuje životnosť čipu pri častých dlhých expozíciach to neviem, to skôr výrobca bude vedieť
 
denySK
2012-10-04 08:30:06+02
pri kompaktoch by som to neriesil, svetlo dopada na snimac vlastne uz pri zapnuti fotoaparat u(mame predsa obraz na displeji), takze je vlastne jedno ci fotime dlhy cas alebo mame len zapnuty fotoaparat zavesesny na krku....
 
keko
2012-10-04 08:42:22+02
Tvoja obava je neopodstatnena. Tvoj aparat vyjde z mody skor, ako budes moct pozorovat akekolvek negativne zmeny
 
bonifacko
2012-10-04 09:10:59+02
príspevok od: denySK
takze napr nikonu d800e to skodi, ked nema low pass filter?
Hej, nie su určene do exterieru. Tiež novy Pentax K-5IIs.
 
Robertoo
2012-10-04 09:13:33+02
-keko : prepac ale ja som sa nepytal ci je moja obava opodstatnena.

-denySK : pochopitelne ale uznavas ze je pravda to ze pri dlhom snimani (napr.60) sa CCD zahrieva viacej ako ked nefotis ? su velmi tieto sensory citlive na prehrievanie ?

-duves : su tym low-pass filtrom vybavene vsetky fotoaparaty ?

 
transporti686
2012-10-04 09:23:27+02
príspevok od: Robertoo
-keko : prepac ale ja som sa nepytal ci je moja obava opodstatnena.

-denySK : pochopitelne ale uznavas ze je pravda to ze pri dlhom snimani (napr.60) sa CCD zahrieva viacej ako ked nefotis ? su velmi tieto sensory citlive na prehrievanie ?

-duves : su tym low-pass filtrom vybavene vsetky fotoaparaty ?

tak si daj urobiť špeciálne chladenie, čo sa používa na astrofotografiu, už by som chcel vidieť ako ho používajú takí, čo fotia stále dlhé expozície, no nepoužívajú ho, podľa mňa zbytočne stresuješ, lebo tan foťák vydrží tu dobu, kým ho budeš používať alebo sa obráť s otázkou na výrobcu.
 
total empty
2012-10-04 09:40:32+02
Podľa vlastných skúsenosti ti môžem potvrdiť, že kompakty od Panasoniku, u mňa konkrétne série TZ, vydržia hodne a veľmy dlho fotenie proti slnku,v mraze,snehovej fujavici,vlhku, prachu a veľa pádov. Čiže fotenie v extréme,minimálne ťi vydrží 4-6 rokov,potom snímač začne robiť občas na fotkách farebné pásiky-do ružovo-fialova, a to znamená, že sa odoberá na nebesá.
 
bonifacko
2012-10-04 09:43:12+02
príspevok od: Robertoo
-keko : prepac ale ja som sa nepytal ci je moja obava opodstatnena.

-denySK : pochopitelne ale uznavas ze je pravda to ze pri dlhom snimani (napr.60) sa CCD zahrieva viacej ako ked nefotis ? su velmi tieto sensory citlive na prehrievanie ?

-duves : su tym low-pass filtrom vybavene vsetky fotoaparaty ?

Ano, low-pass filter je na všetkych snímačoch. A je tak silny, že sa musí odstraňovať, ak sa ma fotografovať v IR režime, alebo vo full spektre (ASTRO).
http://www.fotovesely.estranky.sk/
 
Robertoo
2012-10-04 09:48:28+02
-transporti686 : uzasny napad uz som si objednal cez ebay

Myslel som ze sa tu clovek moze normalne opytat veci ktore mu niesu jasne a ze dostane uspokojujucu odpoved ale ako vidim tu asi nie. Ako v kazdom fore, kazdy az na vynimky sa tvari ako ta najvacsia kapacita, jeden pred druhym sa predbiehate kto prida viac "inteligentnejsi komentar". Za kazdu cenu urobit z cloveka hlupaka "velmi vtipnou" poznamkou. Ale je vopred jasne ze si to nikdo neprizna. Zasluzite potlesk pani. Kobuk dole pred vami. Vas je skoda. S takymi hlavami niekde v zdravotnictve, tak rakovina by sa liecila tabletkami.
 
transporti686
2012-10-04 10:00:35+02
príspevok od: Robertoo
-transporti686 : uzasny napad uz som si objednal cez ebay

Myslel som ze sa tu clovek moze normalne opytat veci ktore mu niesu jasne a ze dostane uspokojujucu odpoved ale ako vidim tu asi nie. Ako v kazdom fore, kazdy az na vynimky sa tvari ako ta najvacsia kapacita, jeden pred druhym sa predbiehate kto prida viac "inteligentnejsi komentar". Za kazdu cenu urobit z cloveka hlupaka "velmi vtipnou" poznamkou. Ale je vopred jasne ze si to nikdo neprizna. Zasluzite potlesk pani. Kobuk dole pred vami. Vas je skoda. S takymi hlavami niekde v zdravotnictve, tak rakovina by sa liecila tabletkami.
ja z teba nerobím hlupáka, ale ty sa pýtaš otázku, na ktorú ti ťažko dá niekto z nás kompetentnú otázku, nie je tu veľa ľudí, čo pravidelne fotia dlhé expozície alebo sa venujú len tomu, aj keď jedného tu poznám, ale ani on nebude za tú dobu, čo sa tomu venuje povedať, čo mu to robí s foťákom, inak stále mu funguje

preto som ťa odkázal na výrobcu, od neho dostaneš ak dostaneš najlepšie informácie o zahrievaní čipu, ktorý sám vyrobil, možno to testoval, určite pozná lepšie dopady ako my, na zahraničných forách je veľa ľudí, čo sa venujú len long exposures a ešte som nepočul, žeby im foťák odišiel alebo sa niečo stalo

takže čo ti viac poradiť ako, aby si kontaktoval výrobcu, ak chceš fundovanú odpoveď.
 
transporti686
2012-10-04 10:00:59+02
kompetentnú odpoveď
 
transporti686
2012-10-04 10:10:46+02
príspevok od: bonifacko
Ano, low-pass filter je na všetkych snímačoch. A je tak silny, že sa musí odstraňovať, ak sa ma fotografovať v IR režime, alebo vo full spektre (ASTRO).
http://www.fotovesely.estranky.sk/
aby to nebolo také jednoduché, tak ten filter pred čipom nie je v podstate len jedno sklíčko, to je filter zložený z viacerých častí, pokiaľ viem, tak väčšinou v jednom kuse skla, detailne to neovládam, ale súčasťou toho filtra nie je len IR blocker, no IR blocker je jednou z dôležitých súčastí, lebo ako som už napísal, tak digitálne čipy sú citlivé na IR oblasť svetla.

celkom pekne to vidieť tu, čo vlastne je ten filter
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/nikon-d800e-i/
 
Robertoo
2012-10-04 10:15:52+02
Skusim teda toho vyrobcu. Chcel som to skorej vediet tak informativne pre seba co je pravda kedze uz parukrat som sa s tymito vecami stretol na internete. Ok tak diki moc
 
bonifacko
2012-10-04 10:40:50+02
príspevok od: transporti686
aby to nebolo také jednoduché, tak ten filter pred čipom nie je v podstate len jedno sklíčko, to je filter zložený z viacerých častí, pokiaľ viem, tak väčšinou v jednom kuse skla, detailne to neovládam, ale súčasťou toho filtra nie je len IR blocker, no IR blocker je jednou z dôležitých súčastí, lebo ako som už napísal, tak digitálne čipy sú citlivé na IR oblasť svetla.

celkom pekne to vidieť tu, čo vlastne je ten filter
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/nikon-d800e-i/
Vynikajuco. Presne tak, je tam viac vrstiev.
https://picasaweb.google.com/111073956675422283453/PentaxK20IRKonverzia#5733962567114231394
 
sachmo
2012-10-04 11:10:06+02
príspevok od: bonifacko
Nie, lebo low-pass filter je dostatočne silny. Zchytava neželane žiarenie a neprepúšťa ho na snímač.
Cize (cisto teoreticky) ani ked dam 30s. na plnu dieru priamo do slnka, snimacu sa nic nestane?
 
bonifacko
2012-10-04 11:13:19+02
príspevok od: sachmo
Cize (cisto teoreticky) ani ked dam 30s. na plnu dieru priamo do slnka, snimacu sa nic nestane?
To chces iba skušať, alebo fakt potrebuješ niečo také fotografovať?
 
transporti686
2012-10-04 11:24:04+02
príspevok od: bonifacko
To chces iba skušať, alebo fakt potrebuješ niečo také fotografovať?
chce vyskúšať, že či keď skočí z troch metrov do prázdnej studne nohami, či si ich zlomí, ale nepotrebuje, lebo normálny človek do takej studne neskáče a nefotí proti slnku 30s lebo je to hlúposť

ale teoreticky mu môžno budeš vedieť odpovedať alebo nech skúsi sám
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()