Hore
Fórum » Príslušenstvo
 

Pamäťová karta - rýchlosť zápisu

Dean
2017-01-13 16:57:29+01
Ahojte. Chcem sa spýtať akú používate pamäťovú kartu do Vašej zrkadlovky. Doteraz som mal starý Nikon D3100, kde som používal pamäťovú kartu sandisk 16gb a jej rýchlosť bola asi 45 m/s. Samozrejme toto číslo je rýchlosť čítania a nie zápisu. Teraz som si kúpil novú zrkadlovku D5500 a rozhodujem sa nad pamäťovou karou. Videl som na youtube jednu recenziu pamätových kariet od AQT Foto-Video a tam bolo povedané, že sa treba sústrediť na číslo zápisu a nie čítanie. No a v dnešnej dobe už to číslo zápisu má byť minimálne 80 mb/s. Zdá sa mi to naozaj dosť a jedinú pamäťovú kartu s takým zápisom napríklad na alze našiel túto "https://www.alza.sk/sandisk-sdhc-32gb-class-uhs-i-u3-extreme-d292684.htm"
tá má zápis až 90mb/s
No zdá sa mi to aj tak dosť dať za pamäťovú kartu vyše 30 euro.
Našiel som ešte takúto https://www.alza.sk/sandisk-sdhc-32gb-extreme-class-10-uhs-i-u3-d4016559.htm?catid=18848712
tá má čítanie 90mb/s ale zápis "iba" 40mb/s
Je naozaj potrebný až taký rýchli zápis pamäťovej karty? A ako je to v praxi?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-01-13 18:30:54+01
príspevok od: Dean
Ahojte. Chcem sa spýtať akú používate pamäťovú kartu do Vašej zrkadlovky. Doteraz som mal starý Nikon D3100, kde som používal pamäťovú kartu sandisk 16gb a jej rýchlosť bola asi 45 m/s. Samozrejme toto číslo je rýchlosť čítania a nie zápisu. Teraz som si kúpil novú zrkadlovku D5500 a rozhodujem sa nad pamäťovou karou. Videl som na youtube jednu recenziu pamätových kariet od AQT Foto-Video a tam bolo povedané, že sa treba sústrediť na číslo zápisu a nie čítanie. No a v dnešnej dobe už to číslo zápisu má byť minimálne 80 mb/s. Zdá sa mi to naozaj dosť a jedinú pamäťovú kartu s takým zápisom napríklad na alze našiel túto "https://www.alza.sk/sandisk-sdhc-32gb-class-uhs-i-u3-extreme-d292684.htm"
tá má zápis až 90mb/s
No zdá sa mi to aj tak dosť dať za pamäťovú kartu vyše 30 euro.
Našiel som ešte takúto https://www.alza.sk/sandisk-sdhc-32gb-extreme-class-10-uhs-i-u3-d4016559.htm?catid=18848712
tá má čítanie 90mb/s ale zápis "iba" 40mb/s
Je naozaj potrebný až taký rýchli zápis pamäťovej karty? A ako je to v praxi?
U takeho modelu ta rychlost zaujmat moc nemusi. Jasne nekupis si lacnu kartu, ktora ta bude zdrziavat. D5500 nie je ziaden sportak, buffer si zaplni rychlo. Ak by si chcel fotit nieco rychle casto, aj tak by ti chbyl skor rychly fotak.
 
Dean
2017-01-13 18:58:39+01
príspevok od: Karol Srnec
U takeho modelu ta rychlost zaujmat moc nemusi. Jasne nekupis si lacnu kartu, ktora ta bude zdrziavat. D5500 nie je ziaden sportak, buffer si zaplni rychlo. Ak by si chcel fotit nieco rychle casto, aj tak by ti chbyl skor rychly fotak.
Vďaka za odpoveď. Takže tá druhá varianta, ktorú som sem poslal (zápis 40mb/s) je postačujúca?
 
asverusko
2017-01-13 19:42:40+01
Dobrý deň. Priatelia, dovolím si malú "osvetu":
b - bit - elementárna informačná jednotka
B - Byte (čítame bajt)
1 B = 8 bitov (dve na ôsmu = 256 kombinácií logických núl a jedničiek)
 
Fatty
2017-01-14 10:07:22+01
príspevok od: asverusko
Dobrý deň. Priatelia, dovolím si malú "osvetu":
b - bit - elementárna informačná jednotka
B - Byte (čítame bajt)
1 B = 8 bitov (dve na ôsmu = 256 kombinácií logických núl a jedničiek)
no a ešte predpony:
m = mili
M = mega

rýchlosť zápisu 40 milibit/s by asi nebola postačujúca
 
Dean
2017-01-14 10:44:36+01
príspevok od: Fatty
no a ešte predpony:
m = mili
M = mega

rýchlosť zápisu 40 milibit/s by asi nebola postačujúca
Dobre riešite tú úplné hlúposti, či som to napísal malými písmenami alebo veľkými. Každý kto chcel, tak to pochopil. Potom tu riešte vo fórach aj mäkčene, dĺžne a celkovo gramatiku každého. Miesto toho, aby ste napísali svoj názor a pomohli tým človeku
 
JohnNewton
2017-01-14 11:13:37+01
ADATA SDHC karta 32GB UHS-1 U1 Class 10, Premier Pro (R: 95MB / W: 45MB)

V.C v edsystéme 15,90

Transcend SDHC 32GB UHS-I U3X (R95, W85 MB/s)

okol 30 €, ja by som na tej rýchlosti nešetril
 
Dean
2017-01-14 11:26:37+01
Nakoniec som sa rozhodol pre SanDisk SDHC 32GB Extreme Class 10 UHS-I (U3).
Rýchlosť čítania 90 MB/s
Rýchlosť zápisu 40 MB/s
Dúfam, že ten zápis bude postačujúci a nebude ma v niečom obmedzovať.
 
JakubH
2017-01-14 13:23:43+01
príspevok od: Dean
Nakoniec som sa rozhodol pre SanDisk SDHC 32GB Extreme Class 10 UHS-I (U3).
Rýchlosť čítania 90 MB/s
Rýchlosť zápisu 40 MB/s
Dúfam, že ten zápis bude postačujúci a nebude ma v niečom obmedzovať.
Poviem ti to asi takto, používal som na D7000 len Ultra class a nemal som problém. Momentálne mám polovicu Ultra class, ktoré používam keď fotím niečo v klude, tam som nezaznamenal nejaký problém so zápisom, keď niečo v pohybe dávam extreme class....keď fotíš rodinné veci, prírodu, portréty, v pohode si vystačíš aj s pomalšou kartou, nenájdeš na nej žiadne obmedzenie
 
segamann
2017-03-27 04:18:12+02
Zdravím, ja mám jednu otázku ohľadom času zápisu fotografie na kartu. Momentálne fotím s dlhými expozicnymi časmi. Keď som urobil prvý záber, som si myslel ze som niečo pokazil Čas nastavený na 2.5 minúty, a zápis na kartu ďalšie 2.5 minúty. Proste po ukončení snímania mi napíše "busy" a musim čakať. Telo canon 550D a karta Sandisk 16GB SDHC Class 10 (80MB/S) UHS-I. Je normálne, že zápis snímku na kartu trvá doslova tak isto ako samotné snímanie?
Ďakujem za odpovede.
 
JohnNewton
2017-03-27 07:02:03+02
príspevok od: segamann
Zdravím, ja mám jednu otázku ohľadom času zápisu fotografie na kartu. Momentálne fotím s dlhými expozicnymi časmi. Keď som urobil prvý záber, som si myslel ze som niečo pokazil Čas nastavený na 2.5 minúty, a zápis na kartu ďalšie 2.5 minúty. Proste po ukončení snímania mi napíše "busy" a musim čakať. Telo canon 550D a karta Sandisk 16GB SDHC Class 10 (80MB/S) UHS-I. Je normálne, že zápis snímku na kartu trvá doslova tak isto ako samotné snímanie?
Ďakujem za odpovede.
Pravdepodobne máš nastavené vo fotoaparéte " odšumovanie pri dlhej expozícii". Obyčajne sa to dá vypnúť, tým sa zápis urýchli. Množstvo šumu pri dlhej expozícii narastá úmerne so zahrievaním snímača.
 
šereda
2017-03-27 07:56:06+02
mal som X-E2 a nanič kartu stažoval som sa na pomalosť fotáku a problém bola karta nie foták, kúpil som X-T1 a ten hádzal na tej karte error nechcel s nov spolupracovat ... tak som použil google a jediná karta za ešte rozumné peniaze bola

SanDisk Extreme 90 MB/s SDHC clas 10 16GB

 
yquinox
2017-03-27 08:18:22+02
príspevok od: segamann
Zdravím, ja mám jednu otázku ohľadom času zápisu fotografie na kartu. Momentálne fotím s dlhými expozicnymi časmi. Keď som urobil prvý záber, som si myslel ze som niečo pokazil Čas nastavený na 2.5 minúty, a zápis na kartu ďalšie 2.5 minúty. Proste po ukončení snímania mi napíše "busy" a musim čakať. Telo canon 550D a karta Sandisk 16GB SDHC Class 10 (80MB/S) UHS-I. Je normálne, že zápis snímku na kartu trvá doslova tak isto ako samotné snímanie?
Ďakujem za odpovede.
... jop, ako pise JohnNewton - pri zapnutom odsumovani pri dlhych expoziciach fotak odfoti najprv fotku a potom rovnako dlhu expoziciu so zavretou zavierkou, tzv. dark frame ... takze ak fotis 2,5min fotografiu, dalsich 2,5min bude fotak "fotit" dark frame - ten sluzi na odcitanie sumu ... vypni odsumovanie pri dlhej expozicii a problem zmizne ... so samotnou kartou to nema nic spolocne, na nu sa ti pri tejto rychlosti fotka ulozi do 0,5s ...
 
segamann
2017-03-27 09:56:26+02
príspevok od: JohnNewton
Pravdepodobne máš nastavené vo fotoaparéte " odšumovanie pri dlhej expozícii". Obyčajne sa to dá vypnúť, tým sa zápis urýchli. Množstvo šumu pri dlhej expozícii narastá úmerne so zahrievaním snímača.
Áno mal som to zapnuté. Vypol som a pomohlo, ďakujem.
 
segamann
2017-03-27 10:02:00+02
príspevok od: yquinox
... jop, ako pise JohnNewton - pri zapnutom odsumovani pri dlhych expoziciach fotak odfoti najprv fotku a potom rovnako dlhu expoziciu so zavretou zavierkou, tzv. dark frame ... takze ak fotis 2,5min fotografiu, dalsich 2,5min bude fotak "fotit" dark frame - ten sluzi na odcitanie sumu ... vypni odsumovanie pri dlhej expozicii a problem zmizne ... so samotnou kartou to nema nic spolocne, na nu sa ti pri tejto rychlosti fotka ulozi do 0,5s ...
Vypnuté a pomohlo , uz som to aj odskúšal. Keď to nechám vypnuté, bude to mať aj nejaký negatívny vplyv na fotku? Momentálne skusam fotiť mliečnu dráhu, tak preto sa pýtam. Ešte tam je jedna položka o ktorej neviem ako nastaviť "potlačenie šumu pri vysokom ISO" ,štandardná, nízka, vysoka a zakázať. Kedy je dobré využiť toto nastavenie a na akej urovni? Ďakujem
 
yquinox
2017-03-27 10:45:51+02
príspevok od: segamann
Vypnuté a pomohlo , uz som to aj odskúšal. Keď to nechám vypnuté, bude to mať aj nejaký negatívny vplyv na fotku? Momentálne skusam fotiť mliečnu dráhu, tak preto sa pýtam. Ešte tam je jedna položka o ktorej neviem ako nastaviť "potlačenie šumu pri vysokom ISO" ,štandardná, nízka, vysoka a zakázať. Kedy je dobré využiť toto nastavenie a na akej urovni? Ďakujem
... jediny vplyv bude trochu viac sumu na fotke a polovicny cas fotenia ... ten sum vsak vies odstranit napr. metodou viacnasobnej expozicie ... ja ziadne potlacania sumu ani odsumovania nemam zapnute a veselo fotim ...
 
segamann
2017-03-27 11:01:08+02
príspevok od: yquinox
... jediny vplyv bude trochu viac sumu na fotke a polovicny cas fotenia ... ten sum vsak vies odstranit napr. metodou viacnasobnej expozicie ... ja ziadne potlacania sumu ani odsumovania nemam zapnute a veselo fotim ...
No hlavne ten polovičný čas fotenia však to aj cucalo baterku ze som nestíhal nabíjať . Teraz ale aspoň viem čo to spôsobovalo, zistiť, či to ma nejaký vplyv na kvalitu fotky môžem tak ze urobím rovnaký záber s rovnakým nastavením pri zapnutom a potom vypnutom potlacovani šumu.

Ešte raz Ďakujem za info obidvom, moc pomohlo.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()