Hore

Rok 2015 vo fototechnike

Pre obchodníkov zlaté časy fotografie skončili. Digitalizácia je ukončená a fotoaparáty už roky disponujú takými parametrami, že ich netreba meniť každý druhý rok. Trh sa stabilizuje. Najpoužívanejšími fotoaparátmi sú tie v mobiloch a prakticky zlikvidovali kategóriu lacných kompaktov. Výrobcovia sa preto zameriavajú na pokročilé kompakty, u ktorých sa štandardom stáva 1” snímač. Od roku 2009, kedy bola predstavená prvá digitálna bezzrkadlovka Panasonic, dokazujú fotoaparáty tejto kategórie svoju životaschopnosť aj konkurencie schopnosť. To je len dobre. Fotograf má väčší výber. Dúfam, že aj vďaka ePhotu, už CSC fotoaparáty pozná každý. Je to najdynamickejšia trieda fotoaparátov. Digitálne zrkadlovky pokračujú v pomalej evolúcii, ale nič prevratného sa tu nedeje. Pozrime sa teraz na to, čo nás v roku 2015 potešilo. 

Canon

Peckou roka z dielne Canonu je jednoznačne dvojica profesionálnych zrkadloviek EOS 5DS a 5DS R, ktoré odobrali prvenstvo Nikonu v počte megapixelov a navýšili ho až na 51 Mpx. Z hľadiska predajnosti sú však zaujímavejšie amatérske zrkadlovky EOS 750D a EOS760D. Najmä druhý menovaný model je príjemným prekvapením, pretože prináša do nižšej triedy stavový displej.

O rozruch sa postarali aj nové kompakty. Minulý rok model G7 X úspešne skopíroval koncept Sony RX100, nie je preto prekvapením, že Canon nadviazal na úspech predstavením hneď troch fotoaparátov s 1” snímačom. G7 X nahradil dizajnovo atraktívnejším modelom G9 X. Komu chýba hľadáčik, pre toho je určený model G5 X. Tretím modelom je ultrazoom G3X s praktickým rozsahom objektívu 24-600 mm.


Duo EOS 5DS a 5DS R dostalo Canon na čelo rebríčka zrkadloviek s najväčším rozlíšením. Vojna pixelov ešte neskončila.

Medzi objektívmi sa toľko noviniek neurodilo. Pribudli dve L-kové sklá EF 11-24/4L USM a EF 35/1,4L USM II. Najväčšiu radosť však urobil lacný záklaďák EF 50/1,8 STM, ktorý konečne nahrádza svojho nie príliš vydareného predchodcu.

Nesmiem zabudnúť ani na nový blesk Speedlite 430EX III-RT so zabudovaným rádiovým ovládaním.

Fujifilm

Fujifilm nás v kategórii kompaktov potešil štýlovým retrom XQ2. Vylepšil najlacnejšiu bezzrkadlovku X-A2. Najviac pozornosti na seba pritiahol model X-T10, lacnejší braček veľmi úspešného modelu X-T1, ktorý sa dočkal zaujímavej úpravy v podobe modelu pre infračervenú fotografiu. Svojich fanúšikov Fujifilm potešil aj novými firmvérmi. A nevyzradím tajomstvo, že nám začiatkom roka 2016 konečne predstavia X-Pro II, na rumor stránkach o tom ohlušujúco štebotajú už nejaký ten týždeň.


Fujifilm X-T10 je nielen lacnejšou alternatívou vlajkovej lode X-T1, ale priniesla aj výrazne vylepšenie automatického zaostrovania.

Svojich verných Fujifilm počúva nielen ohľadom firmvérov, ale najmä im chce ulahodiť objektívmi. Menej zaujímavá je dvojica vylepšených lacných zoomov XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS II  a XC 50-230mm F4.5-6.7 OIS II. V roku 2015 boli predstavené hneď štyri špičkové objektívy: XF 16mm F1.4 R WR, XF 16-55mm F2.8 R LM WR, XF 35mm F2 R WR a hlavne portrétny špecialista XF 90mm F2 R LM WR.

Leica

Nemecký výrobca tohto roku tiež prekvapil. Najprv čiernobielym špecialistom Leica Monochrome, jediným fotoaparátom natívne fotografujúcim do odtieňov šedej. Vylepšený bol hlavný model Leica M. Ten stavia na tradíciách modelového radu M. To, že vie Leica ponúknuť aj moderný fotoaparát nadupaný najnovšími technológiami, dokazuje profesionálny plnoformátový kompakt Leica Q, ktorej nechýba 4K video, WiFi, či dotykový displej. Priamo konkuruje donedávna jedinému plnoformátovemu kompaktu od Sony.


Leica SL, prvá konkurencia pre rad Sony A7. Z jej monštruóznych rozmerov sme však rozpačití.


S plnoformátovým kompaktom Leica Q sa trafila do čierneho.

Najväčšou novinkou (aj fyzicky), je trochu monštruózny model Leica SL, ktorý zakladá novú radovú líniu CSC s automatickým zaostrovaním a zabudovaným elektronickým hľadáčikom, má konkurovať najmä modelom Sony A7. Cena je tu o dosť vyššia a tak to nebude mať nový systém SL vôbec ľahké. Spolu s fotoaparátom bola predstavená trojica objektívov Leica Vario-Elmarit-SL 24-90mm F2.8-4 ASPH, Leica APO-Vario-Elmarit-SL 90-280 mm F2.8–4, Leica Summilux-SL 50mm F1.4 ASPH, z ktorých je dostupný zatiaľ len základný transfokátor. Majitelia M-kových Leica fotoaparátov neostali na prázdno, ich objektívom roka je  Leica Summilux-M 28mm F1.4 ASPH.

Nikon

Rok 2015 odštartoval u Nikonu model D5500, digitálna zrkadlovka je vylepšeným nástupcom veľmi úspešného modelu D5300. Kráľom APS-C zrkadloviek sa stal Nikon D7200, asi najlepší prístroj vo svojej kategórii. V kategórii plnoformátových zrkadloviek sme sa dočkali len špeciálnej astro verzie D810A. V kategórii CSC fotoaparátov Nikon 1 bol predstavený veľmi elegantný model J5. O značný rozruch sa Nikon postaral v pomaly vymierajúcej kategórii ultrazoomov, model Coolpix P900 si zabezpečil dobré predajné čísla extrémnym rozsahom objektívu, ktorý je ekvivalentom zoomu 28-2000 mm.


Mnohí si z noviniek roku 2015 zapamätajú najmä superzoom AF- S 200-500mm F5.6E ED VR, ktorý prekvapuje kvalitou i rozumnou cenou.

Viac sa toho však udialo v segmente objektívov. AF-S DX Nikkor 55-200mm f/4-5.6G VR II doplnil ponuku lacných kompaktných zoomov pre začiatočníkov. Ostatné objektívy už majú vyššie ambície. AF-S Nikkor 24mm F1.8G ED uzatvoril rad pevných objektívov so svetelnosťou f/1,8. Predstavený bol aj základný DX zoom vyššej triedy AF-S DX Nikkor 16-80mm F2.8-4E ED VR. Kvalitatívne i cenovo je milým prekvapením supertelezoom AF- S 200-500mm F5.6E ED VR. Ďalej tu máme trojicu špičkových teleobjektívov so svetelnosťou f/4: AF-S 300mm f/4E PF ED VR, AF-S Nikkor 500mm F4E FL ED VR a AF-S Nikkor 600mm F4E FL ED VR. Nakoniec tu máme základný profesionálny transfokátor AF-S Nikkor 24-70mm F2.8E ED VR, ktorý zvestuje zdražovanie objektívov Nikon, ktoré nás čaká v roku 2016.

Olympus

Rok 2015 sa u Olympusu niesol v duchu predstavenia druhej generácie modelov radu OM-D. Najstarší model nahradil Olympus OM-D E-M5 II, ktorý priniesol niekoľko zaujímavých inovácií: vynikajúci stabilizátor, vylepšené video a najviac zaujala funkcia Multishot, vďaka ktorej dokáže fotoaparát z 16 Mpx snímača vydolovať až 64 Mpx zábery. Z tohto modelu si niečo zobral aj najnižší model OM-D E-M10 II. Olympus však nepredstavil žiaden nový fotoaparát radu PEN, čoraz hlasnejšie sa hovorí o novom špičkovom modely PEN-F, ktorý by mal prísť už začiatkom roka a na Photokine možno uvidíme nástupcu OM-D E-M1.


Olympus OM-D E-M5 Mark II je jednoznačne produkt, ktorý narobil veľa rozruchu. Veľa sympatií si však získal aj nižší model E-M10 Mark II.

V kategórii kompaktov sme sa dočkali menších vylepšení, pričom za zmienku stoja modely Stylus SH-2, Stylus 1s a obrnenec Tough TG-4.

Portfólio objektívov Olympus je bohaté a tak sa niet čo čudovať, že do neho pribudli len tri nové modely. Cestovateľský travelzoom M.Zuiko Digital ED 14-150mm F4-5.6 II, vylepšil svojho predchodcu o utesnenie a zlepšila sa antireflexná úprava. Najnáročnejších potešila dvojica profesionálnych objektívov, ktoré dopĺňajú rad PRO, sú to superširokouhlý transfokátor M.Zuiko Digital ED 7-14mm F2.8 PRO a najsvetelnejšie rybie oko na trhu M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 Fisheye PRO. Dlho avizovaná pevná tristovka napokon neprišla a dočkáme sa jej až začiatkom roku 2016. Aj tu musím spomenúť šepkandu z rumorových stránok, Olympus vraj pre nás chystá vysokosvetelné pevné objektívy. Šepká sa o svetelnosti F1,2, či možno dokonca ešte lepšej.

Panasonic

Panasonic sa činil najmä v kategórii bezzrkadloviek. Inovovaný bol najprv základný rad, konkrétne modelom DMC-G7, ktorý priniesol hlavne viac hranatosti. Ďalej to bol selfíčkový model DMC-GF7. Najvýraznejšou novinkou je DMC-GX8, ktorá nahrádza veľmi vydarený model GX7 a ako prvý prináša 20 Mpx Micro 4/3 snímač. Z kategórie kompaktov stojí za zmienku snáď len ultrazoom Lumix DMC-FZ300.


Najzaujímavejšou novinkou z dielne Panasonic je Lumix DMC-GX8, prvý Micro 4/3 fotoaparát s rozlíšením 20 Mpx.

Rovnako ako Olympus, aj Panasonic predstavil trojicu nových objektívov. Všetky s pevnou ohniskovou dĺžkou. Najprv to bol makroobjektív Lumix G Macro 30mm F2.8 ASPH Mega OIS a cenovo dostupnejší portreťák Lumix G 42.5mm F1.7 ASPH Power OIS. K nim neskôr pribudol základný objektív Lumix G 25mm F1.7 ASPH.

Pentax

Chudobnejší rok bol u Pentaxu. V kategórii CSC fotoaparátov nepredstavili nič. Dočkali sme sa dvoch noviniek v kategórii zrkadloviek, začiatočníckeho modelu K-S2, ale hlavne pokročilého modelu K-3 II, ktorý sa svojimi vlastnosťami stáva plnohodnotnou konkurenciou Nikonu D7200. Pentax nás však napína na svoju prvú plnoformátovú zrkadlovku a po troškách zverejňuje nové informácie a obrázky.


Pentax K-3II je skvelý fotoaparát, no zatienili ho správy o chystanej plnoformátovej zrkadlovke.

V kategórii objektívov bola žatva noviniek pestrejšia. Pentax sa predpripavuje na príchod FF zrkadlovky, čo dokazujú objektívy FA 24-70mm F2.8 ED SDM WR, FA* 70-200mm F2.8ED DC AW a FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW. Inovácie sa dočkal APS-C seťák DA 18-50mm F4.5-5.6 DC WR RE a predstavený bol aj jeden objektív pre stredný formát FA645 35mm F3.5 AL [IF].

Ricoh

Značka Pentax patrí pod Ricoh, ktorý pod vlastným menom predstavil jediný zaujímavý fotoaparát, vylepšený APS-C kompakt GR II.

Samsung

Samsung zabodoval na dxomark.com svojim novým CSC fotoaparátom NX 500. Je to bohužiaľ labutia pieseň, pretože Samsung sa postupne sťahuje z európskeho trhu (v kategórii fotoaparátov).  Že niečo nie je v poriadku dávalo tušiť i to, že nepredstavil žiaden nový objektív.


Samsung NX 500 je možno labuťou piesňou Samsungu v kategórii fotoaparátov.

Sigma

Sigma doplnila svoj rad kompaktov so snímačom Foveon X o širokouhlý model dp0 Quattro. Viac sa toho udialo v kategórii objektívov, kde je značka o dosť úspešnejšia. Tri nové objektívy radu A (Art), pokračujú v dobre nakročenom trende objektívov vysokej kvality. Sú to modely 20mm F1.4 DG HSM | A, 24mm F1.4 DG HSM | A a 24-35mm F2 DG HSM | A, všetky navrhnuté najmä pre použitie s plnoformátovými zrkadlovkami.

Na konci roka sme dostali ešte prekvapenie v podobe vysokoodolných ochranných sklokeramických filtrov.


Sigma zdarne pokračuje v predstavovaní kvalitných objektívov radu Art.

Sony

Najdravšou firmou roku 2015 je jednoznačne Sony, predstavili najviac zaujímavých fotoaparátov. Začnem kompaktmi Cyber-shot DSC-RX100 IV a Cyber-shot DSC-RX10 II, o ktorých kvalite niet pochybnosti. Do vyššej cenovej kategórie patrí vylepšený plnoformátový kompakt Cyber-shot DSC-RX1R II. Pre mnohých sa stal fotoaparátom roku model Alpha 7R II, 42 Mpx plnoformátový CSC, výrazne vylepšený nástupca modelu A7R. Druhú generáciu modelového radu A7 doplnila 12 Mpx Alpha 7S II. Zdalo sa, že Sony už snáď ani nebude pokračovať vo výrobe SLT zrkadloviek s A-bajonetom. O to väčším prekvapením je Alpha SLT-A68, ktorá sa stáva vstupným modelom radu Alphy SLT.


Sony Alpha 7R II sa v mnohých anketách a rebríčkoch umiestnila na čele, ako fotoaparát roka. Niet sa čo čudovať, oproti predchodcovi došlo k výraznému vylepšeniu a tým nemyslíme len zvýšenie rozlíšenia na 42 Mpx.


Cyber-shot DSC-RX100 IV  netreba nikomu predstavovať, veď je to už štvrtá generácia kompaktu, ktorý sa stal etalónom vo svojej triede. Sony u neho výrazne zrýchlil, vďaka novej konštrukcii snímača a pamätí a pridal interné 4K video.

V objektívoch sme sa dočkali niekoľkých pekných kúskov, ale i sklamania. Sony avizovalo, že do konca roka predstaví ešte niekoľko objektívov s bajonetom E a zatiaľ sa tak nestalo. Pozrime sa na tie, ktoré predstavené boli. Najprv tie pre A-bajonet: Vario-Sonnar T* 16-35mm F2.8 ZA SSM II, Vario-Sonnar T* 24-70mm F2.8 ZA SSM II. A toto sú novinky pre CSC fotoaparáty: FE 24-240mm F3.5-6.3 OSS, FE 28mm F2, Distagon T* FE 35mm F1.4 ZA a FE 90mm F2.8 Macro G OSS.

Ostatné

Novinky výrobcov, ktorí ponúkajú fotoaparáty i objektívy, sme si vymenovali. Nemenej zaujímavé sú aj novinky od výrobcov, ktorí ponúkajú len jeden druh sortimentu, alebo dokonca len jediný produkt.

Tamron prekvapil dvojicou pevných objektívov SP 35mm F1.8 Di VC USD  a SP 45mm F1.8 Di VC USD. Doteraz ponúkal len pevné makroobjektívy, ostatné objektívy boli transfokátory. Z nich bol vylepšený travelzoom 18-200mm F3.5-6.3 Di II VC.


Tamron prekvapil novým radom prime objektívov, ktorý odštartoval modelmi SP 35mm F1.8 Di VC USD a SP 45mm F1.8 Di VC USD.

Tokina patrí medzi menších výrobcov, sústreďuje sa skôr na kvalitu ako na množstvo. Do portfólia značky tento rok pribudli dva kvalitné transfokátory, superširokouhlý ATR-X Pro 11-20mm F2.8 DX, pre APS-C DSLR a  plnoformátový AT-X 24-70mm F2.8 Pro FX.

Po rokoch, kedy o Zeisse nebolo až tak počuť, sa firma riadne rozbehla, najmä čo sa týka objektívov pre fotoaparáty Sony. Pod svojou značkou predstavila dva objektívy s automatickým zaostrovaním pre Sony E-bajonet: Batis 85mm F1.8 a Batis 25mm F2. S rovnakým bajonetom, ale len manuálnym zaostrovaním, je Loxia 21mm F2.8. Prekvapením roka je však nový rad manuálnych objektívov Milvus.


Nový rad Milvus je akosi obdobou Batisov, ale pre zrkadlovky a bez automatického zaostrovania. V ponuke je 6 objektívov od 21 do 100 mm.

Svojimi parametrami určite zaujal Mitakon Speedmaster 135mm F1.4. Vyrobený bude len limitovaný počet kusov a cena nebude ľudová. Škoda, že opäť nebude zabudované automatické zaostrenie. Mitakon predstavil ešte svetelnejšie objektívy Speedmaster 25mm F0.95 a Speedmaster 85mm f/1.2.

U nás sú známejšie a rozšírenejšie objektívy kórejskej značky Samyang (Rokinon/Wallimex). Potešili najmä objektívy 100mm F2.8 Macro, 135mm F2.0 ED UMC, 21mm F1.4 a 50mm F1.2. Ak doteraz bol Samyang spájaný s viac než priaznivými cenami, teraz už bude ponúkať aj niečo pre tých, ktorí rozhodne nemajú prázdne vrecká. Luxusnú cenu si výrobca zapýtal za tri novinky, objektívy pre snímanie videa s ohniskovou dĺžkou 24, 50, 85 mm a svetelnosťou T1,5.

Novinky predstavila aj u nás známa firmy Lensbaby, sú to vylepšený tiltový Composer Pro II s objektívom Edge 50 a portrétny špeciál Velvet 56, ktorý sa v decembri dočkal aj limitovanej edície.


Velvet 56, portrétny objektív od Lensbaby v limitovanej edícii.

Cosina predstavila pod značkou Voigtländer sériu širokouhlých objektívov 10mm F5.6 Hyper-Wide-Heliar, 12mm F5.6 Ultra-Wide-Heliar, a 15mm F4.5 Super-Wide-Heliar, pre fotoaparáty s bajonetom Leica M.

Nakoniec sme si nechali tak trochu podivnosti. Firma DxO, známa svojimi testami snímačov a programami pre úpravu fotografií, predstavila svoj prvý fotoaparát DxO ONE, ktorý funguje ako rozšírenie fotoaparátov Appple iPhone. 1” snímač s podporou RAW je zárukou vysokej obrazovej kvality.

Zaujímavé výsledky podáva najpodivnejší fotoaparát s názvom Light L16 v ktorom je zabudovaných 16 fotoaparátov, ktoré určite komplikujú a predražujú, jeho konštrukciu.


Za najpodivnejší fotoaparát roka môžeme smelo vyhlásiť Light L16, akýsi kompakt so 16-timi fotoaparátmi.

Už máte vo svojej výbave nejakú z noviniek roku 2015, alebo sa chystáte nejakú kúpiť?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jastojan
2015-12-29 17:10:30
Celkom pekné zhrnutie Osobne som naozaj zvedavý na FF od Pentaxu a ako sa mu bude dariť oproti nabitej konkurencii. Ďalej, tie vysokosvetelné sklá pre Olympusy. Čo sa týka toho, čo by MALO byť v roku 2016, tak to vyzerá sľubne, uvidíme, čo bude naozaj
 
markato1
2015-12-30 08:27:02
no ja som kupil 760D (chcel som nieco mensie na turistiku)a rozhodovanie nebolo lahke,zvazoval som aj XT 10,tam ma odradilo zopar zbytocnych obmedzeni,skusal som aj oly,ale ..to nejak nieje pre mna a aj to ze to bolo pre mna az prilis male..pre 760D rozhodol aj spominany stavovy displej,k tomu som dokupil prakticky turisticky zoom 18-135 is STM a aj s 10-18 is stm som na turistike prakticky zahojeny z vahou okolo 1KG..samozrejme okrem stativu
 
marcus_labeo
2015-12-30 10:21:52
Pekná zhrňovačka. Len ako Pentaxák sa úplne nestotožňujem s formuláciou o chudobnom roku u Pentaxu. Veď predstavili dve nové DSLR, čo je polovica ich portfólia a toľko skiel za rok už dávno nepredstavili.
Inak zaujímavo vyzerá budúci rok: nové vlajkové lode Canonu (1Dx II) i Nikonu (D5), 5D Mk IV, D620, zrejme príde aj Godot v podobe D400, konečne aj fullframe od Pentaxu. Z bezzrkadloviek je tu onedlho Fuji X-Pro 2, Sony a7000, a99 Mk II, Oly E-M1 Mk. II, zaujímavo vyzerá PEN-F, Pana GH5.
 
RasťoS
2015-12-30 20:34:39
Mne sa práve takýto vývoj fototechniky celkom zapáčil. Ja som si tento rok kúpil zrkadlovku ročník 2012 a nemám dôvod túžiť po nejakej najnovšej novinke. Takže pohodička .
 
blahoslav J B Art
2015-12-30 20:52:05
príspevok od: RasťoS
Mne sa práve takýto vývoj fototechniky celkom zapáčil. Ja som si tento rok kúpil zrkadlovku ročník 2012 a nemám dôvod túžiť po nejakej najnovšej novinke. Takže pohodička .
ja som si tiez kupil sluzobne starsi Fujifilm X-E1 s objektivom XF 18-55/2.8-4 ... ze radsej raz Fuji kupit ako 100x o Fuji citat
ale doprial som si aj horucu novinku, ktoru vyrobili soudruzi z Ciny a cinske deticky to pekne poskladali ... smartfon Finemore MO5 ... a foti fajne, more
 
Fatty
2016-01-01 19:02:26
príspevok od: blahoslav J B Art
ja som si tiez kupil sluzobne starsi Fujifilm X-E1 s objektivom XF 18-55/2.8-4 ... ze radsej raz Fuji kupit ako 100x o Fuji citat
ale doprial som si aj horucu novinku, ktoru vyrobili soudruzi z Ciny a cinske deticky to pekne poskladali ... smartfon Finemore MO5 ... a foti fajne, more
MOREFINE ty retardo
btw, fotí hnusne (a to aj s prihliadnutím na to že je to lowend)
 
blahoslav J B Art
2016-01-01 21:05:59
príspevok od: Fatty
MOREFINE ty retardo
btw, fotí hnusne (a to aj s prihliadnutím na to že je to lowend)
tak mi retardi sa niekedi pomilime ... ale rozhodne robi lepsie fotky ako mas ty v portfoliu
 
juraj07
2016-02-04 15:08:16
žiadne fotky tam nema, žeby ich rychlo vymazal?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované