Hore

Kým na vás fotka neprehovorí (úvaha)

Fotografia, dokonca aj taká, ktorá nebola dotknutá ďalšími úpravami, nesie túto špecifickú vlastnosť. Sama sa nemení, naše oči ostávajú tiež také isté a predsa sme schopní sa na ňu raz pozrieť a odsúdiť na zabudnutie, zatiaľ čo plynutím času v nej nachádzame niečo úplne nové, odhaľujeme doposiaľ neobjavené svety a súvislosti. To isté sa môže stať opačne. Najprv záber vychválime do nebies, no nakoniec zistíme, že jeho miesto je na starodávnom pohrebisku pixelov.

Pri porovnávaní sa s ostatnými sa nám mnoho vlastných snímok zdá neskutočne obyčajných. Pritom môže ísť o obrázky, ktoré by iste potešili divákov a možno v sebe skrývajú aj viac ako zhluky farieb, tvary či pekné svetlo. A možno sú to práve tieto veci, ktoré na diváka pôsobia. Ak o tomto fenoméne vieme, dokážeme zistiť kedy sa táto zmena deje? Prečo? Sme si po tejto stránke podobní?


Určite áno. Hádam každý (azda okrem oldskúlových filmových zanietencov) si pri vytváraní fotografie prešiel takzvanou displejovou príhodou. Po krvopotnej práci na správnom nastavení prístroja a nakomponovaní záberu sa pozeráme na malú zadnú obrazovku fotoaparátu. Je to oukej. Nie, dokonca to vyzerá byť super. Už si predstavujem ako si to pretiahnem z karty. Pekne do čítačky a hneď na to pomaly po kábliku sa tento krásne ostrý, farebný a kompozične dokonalý obdĺžnik perfektne zachytávajúci najimpaktnejší rozhodujúci okamih v dejinách ľudstva dostane na nekompromisnú plochu môjho Eiza. Tam sa s nim vysporiadam, rozplyniem sa nad jeho krásou a vytlačím aspoň na trojmetrové plátno. To sa stáva každému z nás.

Tieto zábery nás však často nepríjemne prekvapia. Načítame súbor do počítača, náhľad vyzerá byť v poriadku. No pri zobrazení plnej fotografie zistíme, že displej fotoaparátu prikrášlil realitu viac než sme čakali. Po tomto zistení ju presunieme k súborom na zmazanie. Už ho nepotrebujeme.


Občas sa však stane, že práve táto fotografia všetky triedenia, upratovania a vymazávania, ktoré za ďalší polrok vykonáme. Ako? Prechádzame fotografie, uisťujeme sa, že nezmažeme nejaký cenný kúsok. A v tom je tu zas. Snímka, na ktorú sme už dávno odsúdili na zabudnutie. Pozeráme sa na ňu, chvíľu len tak, bez pocitov, no postupne nám začína dochádzať, že tento obrázok predsa len niečo skrýva. Po chvíli pozorovania v nej objavujeme niečo úplne nové. Zrazu je to náš najnovší hit.

Preto nemažme hneď všetky zábery, ktoré nám najprv nedávajú zmysel. Nechajme ich dozrieť. Možno neskôr, už prvotne opomenuté a čakajúce, využijú svoju šancu ukázať čo sa v nich naozaj skrýva.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Puff
2013-09-27 08:13:20
diplejova prihoda ....................... zakazdym jej naletim na jej klam o uzasnej fotke.
 
tomique
2013-09-27 08:18:27
pekne napisane

len jedna drobnost... neviem ake sloveso si mam doplnit do vety (napadlo mi len prezije):

Občas sa však stane, že práve táto fotografia všetky triedenia, upratovania a vymazávania, ktoré za ďalší polrok vykonáme.

 
Ľuboš Capcara
2013-09-27 08:31:58
velmi dobre to poznam, raz za cas sa vratim k starsim albumom a preriedujem/mazem aj ked uz som to pred tym robil. Moje naroky sa menia, no niekedy sa stane ze najdem aj foto na ktorej som predtym nic nevidel a dnes sa mi paci.
 
brki
2013-09-27 11:18:04
poznáme to všetci . A podčiarkol by som vetu "Pritom môže ísť o obrázky, ktoré by iste potešili divákov a možno v sebe skrývajú aj viac ako zhluky farieb, tvary či pekné svetlo". Pretože z tej masy fotiek na fotoportáloch sa vytráca obsah a fotky sú väčšinou len o svetle, tvaroch a farbách. Ale to som zabŕdol do iného problému.
 
Seemann Martin
2013-09-27 11:33:47
presne! .... foto nechávam dozrieť.. a vraciam sa k ním z odstupom času a vždy v nich nájdem niečo iné, čo som vtedy pri letmom prezretí cez display nevidel..
Mažem len zle zaostrené zábery, ostatné nechávam. Ved karta znesie, výhoda digiéry.
 
andreewp
2013-09-27 15:09:55
S triedením mám často problém, ale tak so zlými zábermi sa nedá už nič extra robiť a tie lepšie si zaslúžia miesto na disku. I keď zišiel by sa mi trochu lepší systém, lebo to mám organizované na základe rok \ dátum \ .pics Minule som sa tiež tak vrátil k fotkám skoro rok starým a za ten rok som prišiel na nejaké nové techniky napr. v postprocese takže sa snimi zas dalo pracovať ináč. A už dlhú dobu neupravujem fotky hneď ako sa vrátim domov, vždy až tak za 3-5 dní najskôr
 
spektrum
2013-09-30 10:37:14
presne tak..mení sa naše nazeranie na veci a objavujeme aj to, čo sme možno vtedy neuvedomili...popri tom, že sa časom v nás ešte menia aj kritéria na to, čo je dobré a čo sa dá ešte využiť inak, takže mažem minimum
 
zdq
2013-09-30 10:51:30
Hehe zeby ten filmovy workflow predsa daval zmysel aj dnes? ... vyvolat, zaarchivovat, a kludne archiv po rokoch znovu preskumat. Odsudit a zmazat .raw po par sekundach to ide rychlo bez emocii a vycitiek. Iba nahlas rozmyslam.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované