Hore

Je fotograf umělec?

Dnešní blog bude reakcí na množící se umělecké fotografy. Tedy spíše lidi, kteří se do téhle role sami nominovali. Na sociálních sítích se do této role pasuje minimálně polovina majitelů fotoaparátu nad 20 000 Kč :)

Www stránky či název profilu na soc. sítích s přívlastkem „umělecký fotograf“ najdete u 9 z 10 loserů, kteří cítí, že ve svém životě nic nedokázali a s velkou pravděpodobností ani nedokážou… Jenže někde během svého promarněného života objevili možnost, jak se stát pro své okolí „zajímavějším.“ Sice museli investovat dost peněz (do velké fotovýbavy), ale stojí to za to! Stali se totiž tímto aktem pro své okolí umělcem! :) …Ono je totiž těžké stát se umělcem v jiných oborech. Jako malíř musíte být zručný, jako kuchař se musíte taky hodně učit atd. atd. Jenže „fotografovi“ stačí drahý foťák a fotoeditor v počítači (tedy z jejich pohledu).

Tak si to trochu rozebereme…

Co je umění?


Já vidím umění jako dvě naprosto samostatné definice

1. Umění ve smyslu dovednosti – čili to, čeho člověk dosáhne znalostmi, eventuálně zručností (tréninkem) určitého UMU ve svém oboru. Člověk tedy může být velmi umný jako doktor, svářeč, pekař, malíř pokojů, nebo třeba jako výrobce dřevěných záchodových desek, a tak dále. Ano, to všechno jsou umělci svých oborů – člověk, který vyniká v těchto oborech je Umný.

2.  Umění ve smyslu krásného umění (FINE ARTS) – to je to, kde vzniká díky autoru přidaná estetická hodnota ve smyslu vizuálním či obsahovém, např. malíř, sochař, spisovatel, tanečník, režisér atd. Člověk, který vyniká v těchto oborech, je Umělec.

Záměrně jsem mezi příklady neuvedl fotografa, a to z toho důvodu, že 99,999 % dobrých fotografů patří do kategorie dovednostní, a 0,001 % fotografů dává své tvorbě přesah umělecký. Průměrní a špatní fotografové nepatří ani do jedné z těch dvou skupin. Snažil jsem se to vysvětlit na mém blogu i ve článku  o úrovních fotografů, který odstartoval téměř vlnu násilí mezi fotografy :)

Zrození „uměleckého“ fotografa


V době digitálních foťáků není problém vyfotit cokoli dobře. Automatické režimy za vás vyřeší 99 % situací, takže reálně ani nemusíte o focení nic vědět a už děláte hezké fotky. Navíc jednotlivé snímky nestojí ani halíř, a tak může fotograf vycvakat série stovek snímků s různým nastavením, a pak z nich vybírat. Jenže – pěkné fotky nestačí k tomu, aby byl člověk umělcem, je třeba to nějak vylepšit :) Nabízejí se zejména tyto cesty:

• digitální umělecký efekt (neboli zprznění fotky) – nehledejte v tom nic jiného, než automatické funkce jednotlivých fotoeditorů pod záložkou „umělecké efekty“. Typické příklady:

               

                  

                           

  

          HDR efekt – dramatická scéna,
                 kterou vytvořil počítač

Další automatické volby
“uměleckých” efektů
Částečné odbarvení fotky
- selektívní desaturace


nákup PROFI vybavení – které potvrdí vaše fotografické umění (o tom píšu tady),

focení čehokoliv s malou hloubkou ostrosti (zejména lidi, zvířata a kytičky) – stačí koupit vhodný objektiv a foťák, a malá hloubka ostrosti zajistí úspěch u publika (stačí nacvakat pár zvířátek v zoo, nebo zajít na sraz sokolníků, udělat „wildlife“ snímek sokola v letu a nebo bez rozmyslu mířit na hlavy lidí na ulici. :) Další z jednoduchých možností, jak docílit divácky úspěšného efektu malé hloubky ostrosti, je makro focení (vše probereme níže).

       

     
               

 
              

       
Divočina v ZOO (až tu fotku budete ukazovat, nezapomeńte na stůl položit – svůj teleobjektiv. To zabere.) No není to krása? Sokolníci si přehazují dravce z ruky na ruku. :)  Street photo – foťák u pasu, otevřená clona aaaaaa….. CVAK

        

• focení aktů (nezáleží na kvalitě, protože pro většinu diváků nahé tělo = umění). Stačí zaplatit pár „modelkám“, které nevykazují známky pudu sebezáchovy, a naopak vykazují nulovou schopnost estetického vnímání – a máte umělecké portfolio téměř neprůstřelné.


                

                     

                   

Nahé tělo zabere vždy! A před kým jiným by se slušné holky svlíkaly než před umělcem?  Akt lze vylepšit rekvizitami, leckterý divák si pak nestihne všimnout, že fotka je špatnáKdyž nezabírají ani rekvizity, udělejte z fotky černobílou verzi – pokud vám ani to nepomůže, 
tak už nevím

                 

téměř všechny výše uvedené druhy focení lze vylepšit převodem fotky do černobílé verze (nikdy mne nepřestane udivovat, kolik lidí má rovnítko mezi ČB = umění). Ano, je pravda, že většina opravdových uměleckých fotek je černobílých, ale naopak ta rovnice nefunguje :)

Příkladové fotky jsou z internetu a úmyslně neuvádím autora - bystřejší čtenáři si zajisté všimli,  že ve vybraných fotkách je špetka sarkasmu





A teď vážně, kdo je teda fotograf umělec? … existuje?

Ano, existuje! Jenže umělec ve fotografii není ten, kdo udělá hezkou fotku, ale ten, kdo svým přínosem vtiskne fotce jedinečnost svého pohledu. Jeho hlavní nástroje jsou světlo, stín, překvapivé (objevné) kompozice, sladění a skládání barev a tvarů, a to vše opravdu originálně! (tedy nezkopírováno např. z učebnice uměleckého focení, či přefoceno podle fotky oblíbeného autora)

Opravdová umělecká fotka (autor: Pavel Kozdas)


problém č.1: tyhle fotky rozhodně nebudou přijímany většinou diváků jako „nádherné“ – naopak, čím výjimečnější bude jejich objevnost, tím většího odmítnutí u mainstreamu se dočkají.

problém č. 2: stejné reakce diváků mají i fotky extrémně špatné :), takže je jaksi na vaší soudnosti svá díla zhodnotit racionálně :)

problém č. 3: chcete, aby vás vaše publikum hlavně chválilo? – vykašlete se na umění a začněte lovit „likes“ jednodušeji prostřednictvím líbivých témat (viz. níže).

Umění je v hledání detailu , tvarů, světla a jejich “naskládání”

do vizuálně estetického obrazu. autor: Jan Marhold

Kategorie fotek, které Vám zajistí největší úspěch

Fotky zvířat (wildlife):

• umění 1 %, potřebné fotoznalosti 50 %

• finanční náročnost vysoká (potřebujete: světelný teleobjektiv, peníze na cestování a hodně volného času)

• obtížnost nízká až vysoká – pravý wildlife fotograf cestuje, objevuje, číhá (i několik měsíců), aby pořídil záběr, o který se podělí s těmi, kteří na to nemají koule ani trpělivost.

• varianta „ojeb“: většina fotografů tohoto tématu jsou pseudo WL fotografové, kterým nejde o zážitky a objevování, ale jen o vytvoření fotky, kterou budou ostatní obdivovat, a tak hledají nejjednodušší cestu k fake-ovému WL snímku (ZOO, obora, sokolnický sraz, krmítko pro ptáky atd.); snímky vypadají podobně (pokud nejsou zasazeny do okolního prostředí), ale myslím, že jejich hodnota se nedá srovnat.

Real wildlife - Gabon (autor: Pavel Zahorec)

  Wildlife – umění (autor : EVA SKALAKOVA)
Kraji

• umění 10 %, potřebné fotoznalosti 60 %

• finanční náročnost nízká (potřebujete: hodně volného času)

• obtížnost střední až vyšší. Jestli chcete dělat dobrou krajinářskou fotku, musíte hodně chodit pěšky, brzy vstávat a hledat zajímavá místa pro vaše záběry. Musíte umět vnímat světlo a „skládat“ obraz do zajímavých kompozic, čili dobrá krajinářská fotka je opravdový kus kumštu. Existují i fotografové, kteří umí krajinu pojmout opravdu umělecky, ale to je jeden z milionu.

• varianty „ojeb“: stačí si najít seznam „fotodestinací“ a vystoupit z auta s návodem a kontrolním snímkem v ruce a přefotit již milionkrát vyfocený stejný záběr – úspěch zaručen (vlastní vklad autora 0; další z ojebů, zajšťujících úspěch, jsou počítačové úpravy krajinek – nejčastěji přehnané přidávání barev, počítačová výměna oblohy za jinou, umazávání toho co vadí, a nebo HDR efekt (viz výše – prasácké úpravy)          

                  Krajina může být vyfocena i zajímavě

autor: Radim Spitzer



Autor: Michal Balada
 

Fotky hezkých lidí ( tedy z 99% děvčat nebo dětí :) )

• umění 10 %, potřebné fotoznalosti 60 %

• finanční náročnost střední (potřebujete foťák s velkým senzorem a světelný objektiv, většinou 50–100 mm)

• obtížnost je vyšší, protože dobrá fotka bývá focena v přirozeném světle, takže krom kompozice je potřeba ovládat a vnímat světlo

• varianty „ojeb“: přirozené světlo příliš komplikuje focení – v ateliéru máte světlo pod kontrolou, stačí pár hodin studia nastavení světel a výsledek je hotov; také můžete ze škaredých lidí udělat hezké pomocí retuší, no a nikdy nezklame varianta hezká obnažená žena.

Divácky atraktivní fotka – žádné umění (autor: Já)

Streetfoto

• umění 20 %, potřebné fotoznalosti 50 %

• finanční náročnost nízká až střední (ideálně reportážní ohnisko 27–50mm a nenápadný foťák)

• obtížnost různorodá. 99 % fotografů pokládá za streetfoto cokoli, co cvaknou na ulici a převedou do BW. Realita je ale o dost náročnější. Opravdové streetfoto (nebo reportážní) zasazuje lidi do děje, a to vše v kompoziční souhře tvarů a linií kolem, a na této úrovni jde o jednu z nejnáročnějších kategorií focení.

• varianty „ojeb“: cokoli na ulici vyfoceného do „black and white“ bude mít úspěch, zejména doporučuji bezdomovce, romy či jiná netradičně vypadající etnika, to pak klidně můžete zapomenout na ty složitosti popsané v odstavci výše a stejně se „likes“ pohrnou.

Street (top level) Henri Cartier Bresson

Makro fotky (hmyz a kytičky)

• umění 0 %, potřebné fotoznalosti 40 %

• finanční náročnost střední (jako základ stačí makroobjektiv, předsádka, stativ)

• obtížnost střední: existují makrofotografové, kteří se na toto téma specializují a ukazují nám svět, jenž je těžké běžným okem spatřit. Používají náročné vědecké postupy, a tomu odpovídají i výsledky  (například tady).

• varianta „ojeb“: někteří vykukové kvůli fotky hmyz zabijí (zmrazí) a pak aranžují na stéblo trávy – v tom případě je umělecká i technická hodnota nulová (samozřejmě používají nejčastěji dostupný atraktivní hmyz jako vážky, motýly, slunéčka sedmitečná apod.)         

   

Profi makro tohle je pro mne zajímavá
fotka hmyzáka.

Vybráno z nejmenované fotogalerie
jako “foto dne” :)

Závěr

I když celý článek možná vyznívá trochu pohrdavě, musím složit upřímnou poklonu všem těm „neumělcům“, kteří po létech studia a tréninku došli až ke špičkovým fotkám, jež mají svou vypovídající a estetickou hodnotu.

Vážně! Obdivuji nádherné fotky krajin, obdivuji fotky divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí, obdivuji dokumentární a streetfotky, které mě vnesou do děje a místa, zkrátka mám rád všechny ty „neumělecké“ fotky, které nevznikly ve verzi „ojeb“, ale poctivým řemeslem zvaným tvůrčí fotografie.

A samozřejmě rád koukám i na fotografické umění, protože uměleckým fotografem nejsem a nebudu. Takže díky za ty talentované, kteří umí vnímat přes hledáček fotoaparátu jinak než většina a mohou tím obohatit ostatní.

Howgh

Váš Marcel

www.marcelkonecny.com

 
Odkazy na umělce v Galerii (omlouvám se těm, na které jsem zapomněl :) 
 Zdroj článku: www.marcelkonecny.com

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2014-07-25 07:05:48
Narábanie s číslami predpokladá istú serióznosť, autor iste rád vysvetlí ako sa dostal k číslam ako " 9 z 10, 99,999 , 99 % a podobne Inak to ostáva v rovine drístov ...
 
RadovanŠkohel
2014-07-25 07:51:57
už to začína... teším sa na reakcie .. inak palec hore za článok
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-25 08:20:10
Som "zhrzen" Marcel. Nenasiel som sa v umeleckej galerii!! Este ze si sa nakonci ospravedlnil vsetkym, kto sa tam nenasiel. To mi dava aspon aku-taku sancu, ze som umelec
 
rasto.tn
2014-07-25 08:25:46
Článok fajn, dobré letné oddychové čítanie (ako prvý diel), avšak je tu jedna zásadná chyba - aj keď autor uviedol, že mnohé fotky sú stiahnuté z netu, skrátka bolo by férové uviesť zdroj (!!!) ku každej fotke, alebo aspoň na konci článku (aj keby to je napr. z kategórie "portrét" stránky typu amateurdump...).
___
To JohnNewton: tento článok nemá rys vedeckej štúdie (diplomovka, a i...) je to subjektívny článok, preto podobné čísla slúžia len ako demonštratívna manifestácia prevahy určitého spektra fotografov z pohľadu Marcela Konečného.
___
K obsahu článku: u všetkých žánrov sa náročnosť pohybovala od cca 40-60%, pričom osobne si myslím, že wildlife zvierat je na tom možno až na úrovni 90% znalosti. Vedieť presnú znalosť biotopov, ako sa jednotlivé druhy správajú, kedy majú najvyššiu aktivitu, kde sa pohybujú...Tu skrátka treba študovať, študovať, študovať... preto sú mnohí špičkoví fotografi svojou profesiou napr. ornitológovia a pod... Na krajinky si stačí vyhľadať pekné miesto a potom prechodiť najlepšie miesta odkiaľ predmetná scéna bude dobre vypadať, pričom pri fotení zvierat je to úplne naopak. Najprv štúdium o ich správaní, potom dni až týždne čakania na najlepší záber - viď napr. dokument Vlčie hory (odporúčam pozrieť, SVK produkcia).
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-25 08:27:22
príspevok od: JohnNewton
Narábanie s číslami predpokladá istú serióznosť, autor iste rád vysvetlí ako sa dostal k číslam ako " 9 z 10, 99,999 , 99 % a podobne Inak to ostáva v rovine drístov ...
Ja si myslim, ze ich odpozoroval z teplomera... Netreba na tych cislach tak bazirovat. Myslim ze cele gro clanku je posunute niekde inde... Cisla su obrazom...ked je niecoho vacsina. Je to ako s vtipom v skole: Ucitelka vysvetluje detom na hodine matematiky: Deti, zapamatajte si, ze vacsia a mensia polovica neexistuje! Su len dve rovnake casi... Ale ako sa tak na vas deti pozeram, vidim, ze vacsia polovica z vas to nechape...
 
vlcimak
2014-07-25 08:36:21
Osobne nemam velmi rad vyraz "umelecka fotografia", radsej pouzivam sice dlhsie slovne spojenie, ale menej zavanajuce snahou byt niecim cim nie sme. Napriklad vytvarna fotografia, emotivna, fotografia majuca hlbsiu myslienku,... Je to vsak vec nazoru. Myslim, ze naozajstny fotograf, ktory nieco dokazal, ma spravne oko a cit je povzneseny nad rozlicne vzletne oslovenia jeho tvorby. Iste, tak ako kazdeho, aj jeho potesi, ak sa jeho vytvory pacia inym, ale neprisposobuje tomu svoj styl fotografovania, foti to, co citi, vie, co chce fotografiami povedat a akol to chce povedat.
Ak mozem, pouzil by som cast mojho clanku, ktorym som pred casom prispel, je to moj pohlad na fotografiu, ktora ma zaruceny uspech a kazdy zacinajuci "umelec" sa ju snazi zaradit do svojho repertoaru:

Pri všetkej úcte k ľudskému utrpeniu - tak trochu som už alergický na takzvaný sociálny dokument - na čiernobielom zábere s viditeľnou a neprirodzenou vinetáciou a s prehnaným kontrastom sa nám v stredovej kompozícii predstaví ušmudlané usoplené dieťa, robotník, ubolená upracovaná matka, zvráskavený starec držiaci fotografiu zosnulej životnej družky, všetci sa strojene pozerajú do priamo objektívu,... Na súťažiach majú najväčšie šance uspieť podobné reportážne cykly, keďže reportáž je považovaná za akúsi kráľovskú fotografickú disciplínu, v tesnom závese nasledujú rozličné lysohlávkové experimenty, ktorým často rozumie len autor, či skôr ani on sám nie (takú náladu som vtedy mal a tak som to videl) a s veľkým odstupom kategórie, ktoré by sa pri určitom zjednodušení dali zhrnúť pod tak trochu dehonestujúce, ale rozšírené označenie "ľúbivá fotografia". Tak trochu som smutný z tohoto pohľadu - nemôžu všetci písať romány, ľuďia si totiž radi prečítajú aj detektívky alebo poéziu. Človek je tvor mysliaci, esteticky založený a s väčšou či menšou dávkou fantázie, má rád tajomno, objavovanie, rád sa kochá pohľadom na krásne veci a obklopuje sa nimi. Každý zo spomínaných fotografických žánrov má pri tom svoju nezastupiteľnú úlohu. Pri tejto príležitosti mi napadá výrok, či skôr definícia umenia, ktorá sa mi veľmi páči, pretože je ako vystrihnutá zo života - "Keď sa to páči, je to gýč, keď tomu nerozumieme, je to umenie..."
Nech už je však našou "srdcovkou" akákoľvek fotografia, treba sa snažiť vedľa seba žiť a navzájom sa rešpektovať.
 
om1ci
2014-07-25 08:37:05
1. Umění ve smyslu dovednosti .

toto nemá u nás význam, pretože po slovensky sa nepovie
umět,
ale správny ekvivalent slovenského slova je
vedieť.
 
sebosska
2014-07-25 08:37:46
dobre clanky!
take fajne pravdy (aj clanok o urovniach fotografov), v ktorych sa clovek vidi a ktore o sebe niektori ani nevyslovia nahlas.

 
JohnNewton
2014-07-25 08:38:42
príspevok od: noik
Som "zhrzen" Marcel. Nenasiel som sa v umeleckej galerii!! Este ze si sa nakonci ospravedlnil vsetkym, kto sa tam nenasiel. To mi dava aspon aku-taku sancu, ze som umelec
Ty si na tom mooooooc dobre
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-25 08:41:23
príspevok od: vlcimak
Osobne nemam velmi rad vyraz "umelecka fotografia", radsej pouzivam sice dlhsie slovne spojenie, ale menej zavanajuce snahou byt niecim cim nie sme. Napriklad vytvarna fotografia, emotivna, fotografia majuca hlbsiu myslienku,... Je to vsak vec nazoru. Myslim, ze naozajstny fotograf, ktory nieco dokazal, ma spravne oko a cit je povzneseny nad rozlicne vzletne oslovenia jeho tvorby. Iste, tak ako kazdeho, aj jeho potesi, ak sa jeho vytvory pacia inym, ale neprisposobuje tomu svoj styl fotografovania, foti to, co citi, vie, co chce fotografiami povedat a akol to chce povedat.
Ak mozem, pouzil by som cast mojho clanku, ktorym som pred casom prispel, je to moj pohlad na fotografiu, ktora ma zaruceny uspech a kazdy zacinajuci "umelec" sa ju snazi zaradit do svojho repertoaru:

Pri všetkej úcte k ľudskému utrpeniu - tak trochu som už alergický na takzvaný sociálny dokument - na čiernobielom zábere s viditeľnou a neprirodzenou vinetáciou a s prehnaným kontrastom sa nám v stredovej kompozícii predstaví ušmudlané usoplené dieťa, robotník, ubolená upracovaná matka, zvráskavený starec držiaci fotografiu zosnulej životnej družky, všetci sa strojene pozerajú do priamo objektívu,... Na súťažiach majú najväčšie šance uspieť podobné reportážne cykly, keďže reportáž je považovaná za akúsi kráľovskú fotografickú disciplínu, v tesnom závese nasledujú rozličné lysohlávkové experimenty, ktorým často rozumie len autor, či skôr ani on sám nie (takú náladu som vtedy mal a tak som to videl) a s veľkým odstupom kategórie, ktoré by sa pri určitom zjednodušení dali zhrnúť pod tak trochu dehonestujúce, ale rozšírené označenie "ľúbivá fotografia". Tak trochu som smutný z tohoto pohľadu - nemôžu všetci písať romány, ľuďia si totiž radi prečítajú aj detektívky alebo poéziu. Človek je tvor mysliaci, esteticky založený a s väčšou či menšou dávkou fantázie, má rád tajomno, objavovanie, rád sa kochá pohľadom na krásne veci a obklopuje sa nimi. Každý zo spomínaných fotografických žánrov má pri tom svoju nezastupiteľnú úlohu. Pri tejto príležitosti mi napadá výrok, či skôr definícia umenia, ktorá sa mi veľmi páči, pretože je ako vystrihnutá zo života - "Keď sa to páči, je to gýč, keď tomu nerozumieme, je to umenie..."
Nech už je však našou "srdcovkou" akákoľvek fotografia, treba sa snažiť vedľa seba žiť a navzájom sa rešpektovať.
smutny nazor na socialny dokument
 
JohnNewton
2014-07-25 08:42:45
príspevok od: rasto.tn
Článok fajn, dobré letné oddychové čítanie (ako prvý diel), avšak je tu jedna zásadná chyba - aj keď autor uviedol, že mnohé fotky sú stiahnuté z netu, skrátka bolo by férové uviesť zdroj (!!!) ku každej fotke, alebo aspoň na konci článku (aj keby to je napr. z kategórie "portrét" stránky typu amateurdump...).
___
To JohnNewton: tento článok nemá rys vedeckej štúdie (diplomovka, a i...) je to subjektívny článok, preto podobné čísla slúžia len ako demonštratívna manifestácia prevahy určitého spektra fotografov z pohľadu Marcela Konečného.
___
K obsahu článku: u všetkých žánrov sa náročnosť pohybovala od cca 40-60%, pričom osobne si myslím, že wildlife zvierat je na tom možno až na úrovni 90% znalosti. Vedieť presnú znalosť biotopov, ako sa jednotlivé druhy správajú, kedy majú najvyššiu aktivitu, kde sa pohybujú...Tu skrátka treba študovať, študovať, študovať... preto sú mnohí špičkoví fotografi svojou profesiou napr. ornitológovia a pod... Na krajinky si stačí vyhľadať pekné miesto a potom prechodiť najlepšie miesta odkiaľ predmetná scéna bude dobre vypadať, pričom pri fotení zvierat je to úplne naopak. Najprv štúdium o ich správaní, potom dni až týždne čakania na najlepší záber - viď napr. dokument Vlčie hory (odporúčam pozrieť, SVK produkcia).
Rasto, koľko fotografov na tom to portáli má v profile "umelecký " . Ak pre nejaké čisla nemám podklad, použijem slová, myslím si, domnievam sa, predpokladám atd., so toho názoru.... 99,999 je už aj v chémii celkom silné číslo
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-25 08:43:02
príspevok od: sebosska
dobre clanky!
take fajne pravdy (aj clanok o urovniach fotografov), v ktorych sa clovek vidi a ktore o sebe niektori ani nevyslovia nahlas.

Keby nahlas...niekto ani potichu
 
Martin P
2014-07-25 08:43:15
clanok je fajn dalo by sa popisat viac, ale na co, ked fotky v galerii a niekore v clanku hovoria viac a za seba a aj tie osatne tiez, ale inou recou. hlavne sa mi pacili vety o lajkovani fotiek na socialnych sietach, kde ci chceme alebo nie, sucastou nasho rastu je aj vzdelanost, rozhladenost, skusenost a intelekt publika, ktoremu predvadzame nase diela.
kvetinky, deticky, chrobacikovia, vtaciky, psikovia a macicky a podobne infantilnosti vedu prim a to aj odraza stav duse a ducha divakov a aj zakaznikov ked sa tymto chceme aspon trochu zivit.
mna to tu inspirovalo dakujem a idem sa zdokonalovat a hlavne fotit.
 
rasto.tn
2014-07-25 08:49:05
príspevok od: JohnNewton
Rasto, koľko fotografov na tom to portáli má v profile "umelecký " . Ak pre nejaké čisla nemám podklad, použijem slová, myslím si, domnievam sa, predpokladám atd., so toho názoru.... 99,999 je už aj v chémii celkom silné číslo
Viem, ako to myslíš, tvoja interpretácia je v tomto kontexte vhodnejšia. Treba to (článok, subjektívne názory) však brať s nadhľadom - ako Teleshoping - podľa Horsta Fuchsa je najlepší vynález 20. storočia nejaký Chop chop suey mixér...
 
vlcimak
2014-07-25 08:53:57
príspevok od: istvic
smutny nazor na socialny dokument
Nie, smutna je doba, ktora dovoli, aby existovalo nieco take ako su obrovske socialne rozdiely. Je spravne na to upozornovat, ale nema to byt samoucelne. Z fotografii ma byt zrejme, ze autor chcel zviditelnit problem a nie seba, ako sa to casto stava. Staci pouzit spominane efekty - ciernobiela fotografia, silna vinetacia, psi pohlad utrapeneho cloveka upreny do objektivu a mame tu socialny dokument ako vysity... Nie som odlud, naopak, bol by som rad, keby sa tento druh fotografie nezneuzival autormi, ktori nevedia, co cinia, pretoze sa staneme voci vykrikmi upozornujucimi na skutocne problemy imunni.
 
JohnNewton
2014-07-25 08:56:18
príspevok od: rasto.tn
Viem, ako to myslíš, tvoja interpretácia je v tomto kontexte vhodnejšia. Treba to (článok, subjektívne názory) však brať s nadhľadom - ako Teleshoping - podľa Horsta Fuchsa je najlepší vynález 20. storočia nejaký Chop chop suey mixér...
THX, z Horstom si ma ukľudnil
 
JohnNewton
2014-07-25 08:56:47
príspevok od: vlcimak
Nie, smutna je doba, ktora dovoli, aby existovalo nieco take ako su obrovske socialne rozdiely. Je spravne na to upozornovat, ale nema to byt samoucelne. Z fotografii ma byt zrejme, ze autor chcel zviditelnit problem a nie seba, ako sa to casto stava. Staci pouzit spominane efekty - ciernobiela fotografia, silna vinetacia, psi pohlad utrapeneho cloveka upreny do objektivu a mame tu socialny dokument ako vysity... Nie som odlud, naopak, bol by som rad, keby sa tento druh fotografie nezneuzival autormi, ktori nevedia, co cinia, pretoze sa staneme voci vykrikmi upozornujucimi na skutocne problemy imunni.
Cítim to rovnako
 
vlcimak
2014-07-25 08:58:49
príspevok od: JohnNewton
Cítim to rovnako
To som rad, uz sme dvaja, ak sa prida este zopar statocnych hadam spolu zmenime svet...
 
RasťoS
2014-07-25 09:12:07
Dobrý článok!
 
mishik
2014-07-25 09:24:39
Akože obsah samozrejme čitateľsky atraktívny, škoda, že ide o copy-paste z Marcelovho blogu.
 
total empty
2014-07-25 09:40:30
príspevok od: om1ci
1. Umění ve smyslu dovednosti .

toto nemá u nás význam, pretože po slovensky sa nepovie
umět,
ale správny ekvivalent slovenského slova je
vedieť.
Keď si taký jazykoznalec (akože máš pravdu s tým umět) tak mi prelož toto zo zemplínskeho nárečia:
"Jic a rošni" .
Zatial sa to nikomu zmysluplne preložiť nepodarilo.
 
total empty
2014-07-25 09:46:30
príspevok od: vlcimak
Nie, smutna je doba, ktora dovoli, aby existovalo nieco take ako su obrovske socialne rozdiely. Je spravne na to upozornovat, ale nema to byt samoucelne. Z fotografii ma byt zrejme, ze autor chcel zviditelnit problem a nie seba, ako sa to casto stava. Staci pouzit spominane efekty - ciernobiela fotografia, silna vinetacia, psi pohlad utrapeneho cloveka upreny do objektivu a mame tu socialny dokument ako vysity... Nie som odlud, naopak, bol by som rad, keby sa tento druh fotografie nezneuzival autormi, ktori nevedia, co cinia, pretoze sa staneme voci vykrikmi upozornujucimi na skutocne problemy imunni.
Tá fotka cigančata (ak to je ciganče) v podstate je zneužitá na podporu pozitívnej diskriminácie a utláčanie majority ako aj jej terorizovanie. Také fotky používa mainstream na gumovanie mozgov,
Aj tak si väčšina ľudí povie: naj zdochne !....a viac nepublikovatelné.
Taká je pravda, hocí krutá.
 
ZuzannaH
2014-07-25 10:08:30
príspevok od: total empty
Keď si taký jazykoznalec (akože máš pravdu s tým umět) tak mi prelož toto zo zemplínskeho nárečia:
"Jic a rošni" .
Zatial sa to nikomu zmysluplne preložiť nepodarilo.
je pravdou, ze nieco ako "jedz a vzrastaj" rozhodne nevystihuje podstatu a krasu nasho kvetnateho narecia...
 
Digital
2014-07-25 10:11:13
Niekedy sme si dobru fotku a obecenstvo museli zaslúžiť, dnes sa vďaka technike a internetu k obidvom veciam dá prísť pomerne ľahko. Z fotografie sa stala masová aktivita a kde sú masy, tam vždy vyhráva populizmus. Ale to je všeobecný problém - pozri ako vyzerajú najúspešnejsie filmy, televízie, knihy. Je na každom z nás, aby si našiel dobré fotky a dobré obecenstvo.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2014-07-25 10:14:18
Článok vnímam ako oživenie portálu.
 
total empty
2014-07-25 10:16:59
príspevok od: ZuzannaH
je pravdou, ze nieco ako "jedz a vzrastaj" rozhodne nevystihuje podstatu a krasu nasho kvetnateho narecia...
Ani vzrastaj ani vyrastaj,to je budúci čas, a slovenčina nepozná rasti,čiže rásť teraz.
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-25 10:22:34
príspevok od: vlcimak
Nie, smutna je doba, ktora dovoli, aby existovalo nieco take ako su obrovske socialne rozdiely. Je spravne na to upozornovat, ale nema to byt samoucelne. Z fotografii ma byt zrejme, ze autor chcel zviditelnit problem a nie seba, ako sa to casto stava. Staci pouzit spominane efekty - ciernobiela fotografia, silna vinetacia, psi pohlad utrapeneho cloveka upreny do objektivu a mame tu socialny dokument ako vysity... Nie som odlud, naopak, bol by som rad, keby sa tento druh fotografie nezneuzival autormi, ktori nevedia, co cinia, pretoze sa staneme voci vykrikmi upozornujucimi na skutocne problemy imunni.
tak skus nejaky priklad,daj par linkov kde je to zneuzivane..to ze nechapes preco je to cb,to je druha vec..to je na dlhsiu debatu.
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-25 10:29:28
príspevok od: vlcimak
To som rad, uz sme dvaja, ak sa prida este zopar statocnych hadam spolu zmenime svet...
teraz ti vobec nerozumiem,na jednej strane chces zmenit svet a ked s o to o niekto pokusa v podobe zivej fotografie socialneho dokumentu ,kritizujes to a opluvas autorov ,ze to zneuzivaju na vlastnu propagaciu..
 
adora
2014-07-25 10:35:56
dobré čítanie, ďakujem
 
rumpeak
2014-07-25 10:48:46
Ta galerie fotek pod článkem je neskutečná. Takové množství dokonalých fotek jsme snad pohromadě ještě nikdy neviděl
 
bobo222
2014-07-25 10:48:49
príspevok od: ZuzannaH
je pravdou, ze nieco ako "jedz a vzrastaj" rozhodne nevystihuje podstatu a krasu nasho kvetnateho narecia...
A ja som myslel že je to choď a rozsvieť....
 
om1ci
2014-07-25 10:50:03
príspevok od: total empty
Keď si taký jazykoznalec (akože máš pravdu s tým umět) tak mi prelož toto zo zemplínskeho nárečia:
"Jic a rošni" .
Zatial sa to nikomu zmysluplne preložiť nepodarilo.
Ta ja ňe šalený vyhodňar, ja som od Prievidze a čiľ žijem pri Blave.
Ale skúsim uhádnuť:
Keď budeš pekne papkať, budeš čoskoro veľký.
 
vrak
2014-07-25 11:00:40
debata pod marcelovymi clankami vzdy len potvrdila, ze ma v tom co tvrdi pravdu, a nie je tomu inak ani pod tymto clankom. Idealne clanky pre portal kde sa mota 99% "fotografov umelcov"
 
JohnNewton
2014-07-25 11:08:21
príspevok od: vrak
debata pod marcelovymi clankami vzdy len potvrdila, ze ma v tom co tvrdi pravdu, a nie je tomu inak ani pod tymto clankom. Idealne clanky pre portal kde sa mota 99% "fotografov umelcov"
Ešte že ťa tu máme , povieš nám vždy, čo je pravda
 
lukas duran
2014-07-25 11:35:19
Podla mna sa to zbytocne riesi, hlavne ze to ludi bavi -naplna, hotovo- to je zaklad...
 
LukiK
2014-07-25 11:48:53
Ze ta to trapi, kto je a kto nie je umelec? Potreboval si si tymto clankom polaskat svoje ego?
Vsak nam je vsetkym jasne, ze to, ze si na facebooku niekto do profilu slovo "umelec" este z neho ziadneho umelca nespravi.
Takze Marcel, daj si chladenu limonadu, vyloz si nohy na stol, uzivaj si leto a neries tu taketo blbosti. Pretoze o tom sa daju pisat encyklopedie a aj tak to k nicomu nevedie.
 
MarcelK
2014-07-25 11:53:35
príspevok od: JohnNewton
Narábanie s číslami predpokladá istú serióznosť, autor iste rád vysvetlí ako sa dostal k číslam ako " 9 z 10, 99,999 , 99 % a podobne Inak to ostáva v rovine drístov ...
Neprekvapil jsi, stale se pohybujes v nejnizsich patrech argumentacni pyramidy . Pracuj na sobe mas na to dostat se vys
 
fair_play
2014-07-25 11:54:58
Článok je v celku fajn, taktiež predošlé. Rád som si ho prečítal. Ale ako tak sledujem tvoje blogy Marcel, nemôžem sa zbaviť dojmu, že Ti niekto ublížil alebo Ťa maximálne nasral.
 
blahoslav J B Art
2014-07-25 12:00:05
príspevok od: mishik
Akože obsah samozrejme čitateľsky atraktívny, škoda, že ide o copy-paste z Marcelovho blogu.
ber to tak, ako ked niekto da svoje fotky na Fejsbuk a aj na Efoto
 
MarcelK
2014-07-25 12:01:40
Sorry ze nemam cas odpovedet na vsechno jsem na cestach a ne moc casto na netu ale obecne :
A) vsechny fotky maji uvedeneho autora krom tech negativnich prikladu ( a to je snad pro ne dobre)
B) cigance je Nepalsky chlapec a co se tyka socialnich temat tak by bylo spis lepsi kdyby nekdo navstivil mou prednasku nez aby delal dedukce z jedne fotky
C) procenat uvadim radsi nez vyrazy typu "vetsina" ( to zn 51-99% ?) "temer vsichni" (znamena (66% nebo 99% ?) tim chci rict ze me procenta jen vyjadruji presneji muj subjektivni nazor a ne vedeckou studii
 
dushki
2014-07-25 12:05:44
Zábavný článok, pobavilo, zmysel pre humor je užitočná vec pre nadhľad.
 
blahoslav J B Art
2014-07-25 12:09:58
s Marcelovymi clankami vobec nesuhlasim, lebo podla nich som na nizsom leveli, ako som si o sebe myslel a moje fotky nie je ziadne umenie, ale ''umenie''
 
MarcelK
2014-07-25 12:13:16
príspevok od: fair_play
Článok je v celku fajn, taktiež predošlé. Rád som si ho prečítal. Ale ako tak sledujem tvoje blogy Marcel, nemôžem sa zbaviť dojmu, že Ti niekto ublížil alebo Ťa maximálne nasral.
Nesmis to brat podle sebe jsou lidi kteri opousteji "komfortni zonu" i z jinych pohnutek nez je odplata . Co treba osveta ? . Ukazani cesty k pokore ? A jine ...Napadlo by te to ?
 
fair_play
2014-07-25 12:25:51
príspevok od: MarcelK
Nesmis to brat podle sebe jsou lidi kteri opousteji "komfortni zonu" i z jinych pohnutek nez je odplata . Co treba osveta ? . Ukazani cesty k pokore ? A jine ...Napadlo by te to ?
Asi nenapadlo. Určite to neberiem podľa seba, aj keď v iných tvojich článkoch som sa našiel.
Ale odbočil si od témy. Môj dojem je z toho dôvodu, že pre spísanie takéhoto typu článku autor musí odniekiaľ čerpať inšpiráciu a informácie. Najčastejšie z vlastnej skúsenosti. Možno sa osobne stretávaš s fotografmi, ktorý sú dôležitý ako posledný zemiak v pivnici a jedného dňa si to už nevydržal, povedal si si dosť a že to musíš zo seba dostať von.
 
vlcimak
2014-07-25 12:33:21
príspevok od: istvic
teraz ti vobec nerozumiem,na jednej strane chces zmenit svet a ked s o to o niekto pokusa v podobe zivej fotografie socialneho dokumentu ,kritizujes to a opluvas autorov ,ze to zneuzivaju na vlastnu propagaciu..
Keby som chcel niekoho opluvat, tak by som bol konkretnejsi, nastastie toto naozaj nemienim riesit. Cenim si kohokolvek, kto chce s dobrym umyslom nieco pozitivne urobit i ked sa mu to nepodari.
Bol som na viacerych vernisazach, vystavach, sledujem vysledky sutazi a na zaklade toho som si utvoril nazor, netvrdim, ze som neomylny, mam vsak nan pravo a mam pravo ho nahlas vyslovit, pokial tym nikomu neublizim a to je i dovod, preco som nebol konkretny.
Autor tohoto vlakna napisal ckanok a polozil tym otazku, jednoducho som sa k nej vyjadril, nemienim to dalej rozpitvavat - takmer kazda dobre mienena diskusia sa tu casom zvrhne do boja kto z koho, znizi sa k urazkam s slovnym subojom, toto rad prenecham agresivnejsim, ktori si este chcu vydobyt svoje miestocko na slnku. Ja radsej riesim veci v pokoji a mieri...
 
MarcelK
2014-07-25 12:36:16
príspevok od: fair_play
Asi nenapadlo. Určite to neberiem podľa seba, aj keď v iných tvojich článkoch som sa našiel.
Ale odbočil si od témy. Môj dojem je z toho dôvodu, že pre spísanie takéhoto typu článku autor musí odniekiaľ čerpať inšpiráciu a informácie. Najčastejšie z vlastnej skúsenosti. Možno sa osobne stretávaš s fotografmi, ktorý sú dôležitý ako posledný zemiak v pivnici a jedného dňa si to už nevydržal, povedal si si dosť a že to musíš zo seba dostať von.
Ano fotky hodnotim dle nejlepsiho vedomi a svedomi , proto se vice nez casto setkavam s lidmi kteryma zmita jejich nabubrela predstava o sve fotograficke velikosti . To je ale znovu o tom opusteni komfortni zony . Pokud se nedostavas s lidmi do konfliktu tim ze jim rikas to co si myslis a ne to co chteji slyset tak bse vypada pokojne . Ale kdyz najdes odvahu rict co si myslis Tak najednou vyvolas reakce uplne jine nez vzajemne poplacavani po zadech . . Dopoducuji vsem .
 
om1ci
2014-07-25 12:48:49
Všetko je to iba Tvoje subjektívne videnie sveta.
Pravda môže byť niekde úplne inde, no pripúšťam že sa v 32,98 % triafaš do čierneho.
Ži a nechaj žiť !
 
ZuzannaH
2014-07-25 12:50:34
príspevok od: total empty
Ani vzrastaj ani vyrastaj,to je budúci čas, a slovenčina nepozná rasti,čiže rásť teraz.
alebo "rásť príkaz" (ale tak to sme uz trochu odbocili od povodnej temy, snad nam to autor odpusti... )
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-25 12:59:19
príspevok od: vlcimak
Keby som chcel niekoho opluvat, tak by som bol konkretnejsi, nastastie toto naozaj nemienim riesit. Cenim si kohokolvek, kto chce s dobrym umyslom nieco pozitivne urobit i ked sa mu to nepodari.
Bol som na viacerych vernisazach, vystavach, sledujem vysledky sutazi a na zaklade toho som si utvoril nazor, netvrdim, ze som neomylny, mam vsak nan pravo a mam pravo ho nahlas vyslovit, pokial tym nikomu neublizim a to je i dovod, preco som nebol konkretny.
Autor tohoto vlakna napisal ckanok a polozil tym otazku, jednoducho som sa k nej vyjadril, nemienim to dalej rozpitvavat - takmer kazda dobre mienena diskusia sa tu casom zvrhne do boja kto z koho, znizi sa k urazkam s slovnym subojom, toto rad prenecham agresivnejsim, ktori si este chcu vydobyt svoje miestocko na slnku. Ja radsej riesim veci v pokoji a mieri...
vsak to mozeme riesit v gentlemanskej debate,nemusime sa urazat ci hanit navzajom,myslim,ze to ani jeden z nas nema zapotreby:}
 
JohnNewton
2014-07-25 13:11:39
príspevok od: MarcelK
Neprekvapil jsi, stale se pohybujes v nejnizsich patrech argumentacni pyramidy . Pracuj na sobe mas na to dostat se vys
Moje argumenty boli jasné, percentá vycucané z prsta. Ako tu niekto napísal, určené pre divákov Horsta Fuchsa .
 
kovacmj
2014-07-25 13:13:27
http://sk.wikipedia.org/wiki/Frustr%C3%A1cia
 
MarcelK
2014-07-25 13:34:40
príspevok od: JohnNewton
Moje argumenty boli jasné, percentá vycucané z prsta. Ako tu niekto napísal, určené pre divákov Horsta Fuchsa .
Vsiml sis ze ten clanek nema nadpis "procenta" a nebo "vysledky pruzkumu" a je uplne o necem jinem ? Nekdy by pomohlo kdyby se u jmena profilu oznacovalo vzdelani, pracovni a socialni zarazeni, pocet navstivenych cizich zemi a preferovana politicka strana minimalne ja bych to uvital v ramci mych pruzkumu . Ne kvuli toho ze by vzdelani neco znamenalo ale v ramci pruzkumu je zajimave hledat urcite nazorove podobnosti ruznych skupin. ... Ale to je na delsi debatu to jindy ... (Ale jedna ze zajimavosti je, ze "zivotni nadhled" a obecna vule "prijmat ruzne nazory" neni az tak zavisl na vzdelani jako spise na tom cestovani )
 
anton julény
2014-07-25 13:49:22
príspevok od: JohnNewton
Moje argumenty boli jasné, percentá vycucané z prsta. Ako tu niekto napísal, určené pre divákov Horsta Fuchsa .
ak by si autor dal trocha námahy, tak tu na ephoto je z 9377 stránok fotografií (32 fotografií na stránku) zaradených 319 stránok ako umelecká fotografia. možno by mu redakcia poskytla počty užívateľov, ktorí majú v profile zaradenú kategóriu umelecká fotografia alebo iné štatistické údaje, niektoré zverejňujú pri hodnotení na konci roka.

myslím, že takýto článok by sa hodil napríklad na topky.sk alebo nejaký iný "seriózne" sa tváriaci bulvár. ale hovoriť o tom, ako poctivo robiť fotografiu je ťažšie a rozhodne nepopulárnejšie. lebo dobrých fotografií bude viac, keď budú aj dobre remeselne zvládnuté.
 
maksel
2014-07-25 13:58:39
príspevok od: JohnNewton
Ty si na tom mooooooc dobre
 
fondrist
2014-07-25 14:17:46
Umelec je ten, ktorý nezakladá svoje fotografie, do rodinného albumu! Ja sa cítim umelec. Rozhadzujem po roli umelé hnojivo!
 
venca
2014-07-25 14:26:54
Pane bože,další stupidní kecy.U nás to už nikdo nežere,tak odpochodoval "levelista" do ciziny.Snad ho taky pošlou do háje,umělce.
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-25 14:37:54
príspevok od: fondrist
Umelec je ten, ktorý nezakladá svoje fotografie, do rodinného albumu! Ja sa cítim umelec. Rozhadzujem po roli umelé hnojivo!
No, to je take dvojsecne. Potom ako som si myslel, ze som umelec, tak som zacal prave fotit fotografie do rodinneho albumu. Lebo na to moje umenie po rokoch ani pes nestekne, ale ked si moja vnucka otvori rodinny album po 50 rokoch, ked ja uz davno budem prdiet do hliny, tak si mozno povie....noooo, ten dedo vobec zle nefotil
 
maksel
2014-07-25 14:42:03
príspevok od: venca
Pane bože,další stupidní kecy.U nás to už nikdo nežere,tak odpochodoval "levelista" do ciziny.Snad ho taky pošlou do háje,umělce.
thumbs up
 
maksel
2014-07-25 14:45:53
príspevok od: noik
Som "zhrzen" Marcel. Nenasiel som sa v umeleckej galerii!! Este ze si sa nakonci ospravedlnil vsetkym, kto sa tam nenasiel. To mi dava aspon aku-taku sancu, ze som umelec
aaach jaj! ...ty nas jednopercentny umelec!
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-25 14:52:44
príspevok od: maksel
aaach jaj! ...ty nas jednopercentny umelec!
Kluuuud. Ja to viem, ty to vies a ostatnym to prosim neprezradzaj!
 
stafa
2014-07-25 14:58:39
No, vidim, ze sa tu zacala rozmahat nova forma deviacie - numericky fetisizmus...
 
zlate.slnko
2014-07-25 15:06:13
Mám veľmi rada Marcelove trefné pomenovania a úvahy.

Nechápem, prečo sa tak veľa ľudí chabre byť umelcom. Čo to vlastne znamená? Moja kolegyňa z dielne mi krásne hovorí, aby som nebola umelec, lebo umelci zomierajú o hlade a biede . Držím sa jej múdrej rady a zostávam sama sebou .
 
JohnNewton
2014-07-25 15:14:52
príspevok od: zlate.slnko
Mám veľmi rada Marcelove trefné pomenovania a úvahy.

Nechápem, prečo sa tak veľa ľudí chabre byť umelcom. Čo to vlastne znamená? Moja kolegyňa z dielne mi krásne hovorí, aby som nebola umelec, lebo umelci zomierajú o hlade a biede . Držím sa jej múdrej rady a zostávam sama sebou .
Nechabre, nechce, len Marcel ich chce obrátiť na svoj obraz. Ako jeden človek povedal, Saudek je veľký umelec, ale jeho fotografie by som nemohol mať nad stolom, nechutilo by mi jesť....
 
JohnNewton
2014-07-25 15:26:47
príspevok od: MarcelK
Vsiml sis ze ten clanek nema nadpis "procenta" a nebo "vysledky pruzkumu" a je uplne o necem jinem ? Nekdy by pomohlo kdyby se u jmena profilu oznacovalo vzdelani, pracovni a socialni zarazeni, pocet navstivenych cizich zemi a preferovana politicka strana minimalne ja bych to uvital v ramci mych pruzkumu . Ne kvuli toho ze by vzdelani neco znamenalo ale v ramci pruzkumu je zajimave hledat urcite nazorove podobnosti ruznych skupin. ... Ale to je na delsi debatu to jindy ... (Ale jedna ze zajimavosti je, ze "zivotni nadhled" a obecna vule "prijmat ruzne nazory" neni az tak zavisl na vzdelani jako spise na tom cestovani )
Marcel, tu si na fotografickom mainstreame . Vystúp zo svojej " zóny komfortu" a venuj sa trebárs fotografiám dňa. Oni sú totiž dôvodom križiackych výprav nedocenených umelcov. Netvrdím, že sú nelegitímne, ale myslím si, že sa nič nezmení. Riešenia k vyššej úrovni portálu sú v rukách jeho majiteľov. A nemiešaj sem politiku, už to začína znieť úchylne.....
 
seifi
2014-07-25 15:30:28
príspevok od: zlate.slnko
Mám veľmi rada Marcelove trefné pomenovania a úvahy.

Nechápem, prečo sa tak veľa ľudí chabre byť umelcom. Čo to vlastne znamená? Moja kolegyňa z dielne mi krásne hovorí, aby som nebola umelec, lebo umelci zomierajú o hlade a biede . Držím sa jej múdrej rady a zostávam sama sebou .
ja si myslím, že zomierajú o hlade a chlebe, práve preto, že zostali samy sebou... nepodľahli módnym vlnám v tom období; počas života boli ostatnými nepochopení, neuznávaní, príliš veľa kritikov tiahlo proti ním; no a potom si kritici ráz ako mnoho krát predtým pri pive povedali, komu dajú zelenú, alebo jeden význačný niečo uvidel a ostatní, aby nezostali pozadu, uvideli tiež; a už sa vezieš; že po smrti, to je druhá vec, ale dedičia majú radosť....
 
tlusťo
2014-07-25 15:35:51
Inak ja som basgitarista umelec ....super clanok
 
JohnNewton
2014-07-25 15:39:46
príspevok od: venca
Pane bože,další stupidní kecy.U nás to už nikdo nežere,tak odpochodoval "levelista" do ciziny.Snad ho taky pošlou do háje,umělce.
Vieme, ale však nech sa vyblbne
 
fondrist
2014-07-25 16:15:16
Ahoj noik! Zakladanie umeleckých fotografii do albumu som nemyslel vážne. Nechcel som Ťa uraziť. Prezrel som si Tvoju galériu fotografií .Páčia sa mi. Vnučka bude na Teba pyšná, že akého umelca mala dedka. Prajem Ti dobré svetlo do optiky!
 
tomino1980
2014-07-25 16:31:43
clanok som cital uz na autorovom blogu tak som tu len tak zbehol diskusiu ked ta tour je tento rok akasi nudna
 
vrak
2014-07-25 16:45:07
je zabavne sledovat ako sa tu JohnNewton a jeho kamarat z Maksel dokazu zhovadit, a spustacom je obycajnych par viet, o tom co je to umelec, alebo kto ako foti. Chlapci chodte radsej fotit von nejaku kvetenu alebo hole baby a teste sa.
 
JohnNewton
2014-07-25 17:21:05
príspevok od: vrak
je zabavne sledovat ako sa tu JohnNewton a jeho kamarat z Maksel dokazu zhovadit, a spustacom je obycajnych par viet, o tom co je to umelec, alebo kto ako foti. Chlapci chodte radsej fotit von nejaku kvetenu alebo hole baby a teste sa.
Keď zlyhá lgický úsudok prichádza okrídlená veta " chodte von fotiť ! " vidím, že Ty máš nafotené, šašo
 
matoxxx
2014-07-25 17:44:49
Asi začnem fotit čb romale,na moje kvetinky nieje nikto zvedavý!
 
Robson65
2014-07-25 17:45:07
Marcel, mám priamu cielenú otázku na krajinársku fotografiu. Poznáš tvorbu Jana Šmída? Ak áno, tak určite vieš, prečo som ho spomenul. Jednu z foriem tebou zatracovanej úpravy on práve považuje za veľký omyl fotografov, že ju odmietajú a aj jasne vysvetľuje prečo. Aký máš názor na jeho tvorbu, ak ju poznáš? Nejde mi o kritiku tvojho článku, len o tvoj trošku širší názor.
 
JohnNewton
2014-07-25 17:57:03
príspevok od: matoxxx
Asi začnem fotit čb romale,na moje kvetinky nieje nikto zvedavý!
Základom úspechu je aby bol romale špinavý a dlhý sopel to celé istí Hľadať čosi pozitívne medzi nimi sa akosi nenosí....
 
andreewp
2014-07-25 18:06:57
Článok som ani poriadne nedočítal, ďalej som nemal chuť. Nech si každý fotí čo len chce, hovorí o sebe čo len chce, niekto sa nad tím môže pousmiať, ďalší to vôbec nerieši.
Myslím, si, že každý kto sa trochu viac venuje fotografií dokáže ohodnotiť umelecký level fotografie, či sa jedná o niečo lepšie alebo je to len obyčajný cvak. Každý má iné nároky na fotografiu, veľa ľuďom sa páčia aj obyčajné cvaky, zatiaľčo iný fotograf má ďaleko vyššie nároky. Preto je posudzovanie u každého viacmenej individuálne.

Článok by som ohodnotil ako umenie = 0%, zaujímavosť 0,00000%

Vyjadrovanie ako varianta "o*eb"... autor zjavne nemá dostatočnú slovnú zásobu aby našiel iné pomenovanie.
 
andreewp
2014-07-25 18:10:48
Btw rozklikol som aj ten super link na web na konci článku. Musím uznať, že sa tam hodia podobné články nakoľko design (fonty, čitateľnosť,...) sú strašné, horšie ako samotný článok.
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-25 18:16:26
príspevok od: andreewp
Článok som ani poriadne nedočítal, ďalej som nemal chuť. Nech si každý fotí čo len chce, hovorí o sebe čo len chce, niekto sa nad tím môže pousmiať, ďalší to vôbec nerieši.
Myslím, si, že každý kto sa trochu viac venuje fotografií dokáže ohodnotiť umelecký level fotografie, či sa jedná o niečo lepšie alebo je to len obyčajný cvak. Každý má iné nároky na fotografiu, veľa ľuďom sa páčia aj obyčajné cvaky, zatiaľčo iný fotograf má ďaleko vyššie nároky. Preto je posudzovanie u každého viacmenej individuálne.

Článok by som ohodnotil ako umenie = 0%, zaujímavosť 0,00000%

Vyjadrovanie ako varianta "o*eb"... autor zjavne nemá dostatočnú slovnú zásobu aby našiel iné pomenovanie.
pozeram ,ze u teba Marcel trafil naprosto do cierneho:}
 
JohnNewton
2014-07-25 18:31:56
príspevok od: istvic
pozeram ,ze u teba Marcel trafil naprosto do cierneho:}
Pri Tvojich nadpriemerných fotografických schopnostiach by som práve tento typ komentu nedoceneného umelca nečakal.....
 
Mikon
2014-07-25 18:32:57
príspevok od: matoxxx
Asi začnem fotit čb romale,na moje kvetinky nieje nikto zvedavý!
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-25 18:36:24
príspevok od: JohnNewton
Pri Tvojich nadpriemerných fotografických schopnostiach by som práve tento typ komentu nedoceneného umelca nečakal.....
nerozumiem preco nechapete prave tu nadsazku a humor v Marcelovych clankoch..preco si to vela ludi nedokaze precitat ,pousmiat sa a ist dalej.
 
kaukaz
2014-07-25 18:38:41
vcelku ma neprekvapuju reakcie umelcov ktorych sa clanok netika
 
kaukaz
2014-07-25 18:42:19
netýka samozrejme
 
kaukaz
2014-07-25 18:43:21
Aký je rozdiel medzi gýčom a umením
V knihe vedecky pomenoval rozdiel medzi umením a gýčom, v súkromí však nakupuje bizarné sošky a bez obáv sa k tomu priznáva. Filozof a vysokoškolský pedagóg TOMÁŠ KULKA hovorí, že nikto nie je voči gýču celkom odolný.
Ako by ste človeku, ktorý sa nepohybuje na akademickej pôde, vysvetlili rozdiel medzi gýčom a dobrým umením?
Keby som to mal povedať úplne najjednoduchšie, povedal by som, že gýč nevytvára žiadne hodnoty, žiadnu krásu, ale parazituje na kráse objektov, ktoré zobrazuje, alebo, a to je ešte dôležitejšie, na ich emocionálnom náboji. V umení to síce tiež nachádzame, napríklad baroko je veľmi orientované na city, emócie, ale to skutočné umenie so zobrazovaným objektom niečo robí, dáva nám naň nový pohľad, alebo nejakým spôsobom pretvára bežné asociácie, ktoré voči tomu objektu alebo téme máme. Ale gýč toto nerobí, on len parazituje na emocionálne nabitom objekte, ktorý zobrazuje tou najzabehnutejšou formou. V gýči nenájdeme žiadne inovácie, lebo gýč sa vždy snaží o maximálnu zrozumiteľnosť. Pre človeka, ktorý má rád umenie, je gýč vlastne nudný.
Je gýč negatívnym javom? Prečo by si niekto nemal kúpiť trpaslíka do záhrady alebo ručiaceho jeleňa z porcelánu?
Samotný pojem gýč má negatívne konotácie. Keď o nejakom diele poviem, že je to gýč, tak vlastne hovorím, že pokiaľ ho vnímame ako umenie, tak nestojí za nič. Náklonnosť ku gýču je však úplne prirodzený pocit alebo možno pud. Mám jednu hypotézu, že obdobím obľuby gýča sme si prešli všetci. Je to prirodzený stupeň vývoja našej estetickej citlivosti, rovnako ako keď deti majú rady čokoládu, čím sladšiu, tým lepšie, cukrovú vatu, žiarivé farby. Obdobie, ktorým všetci prechádzame, som nazval estetickým infantilizmom. A tí, ktorí majú sadistických rodičov, ktorí ich ťahajú po výstavách a vodia na opery, sa z toho nejako vylížu a iní ľudia, ktorí tieto možnosti nemajú, v tom ustrnú. Myslím si, že gýč dokonca ani nie je niečo, čo by malo niekoho urážať. Prosto, sú ľudia, ktorí na umenie nemajú čas a gýč pre nich umenie nahrádza. Preto sa obľuba gýča netýka len prostých ľudí, nájdete ho aj u bankárov, v čakárňach u právnika alebo u zubára.
Ani tí, ktorí sa umeniu venujú profesionálne, nevyrastú z gýča v každej rovine. Aj po štúdiu kunsthistórie sa dá plakať pri filme Babička.
Tiež pri tom plačem. Vždy som plakal aj pri filme Kolja, ktorý mnohí považujú za gýč.
Takže totálna odolnosť voči gýču sa nevypestuje u nikoho?
Pekne o tom píše Milan Kundera, ktorý hovorí, že nikto z nás nie je taký superman, aby gýču celkom odolal. Ale gýč môže zohrávať aj pozitívnu rolu. Keď si robím sebareflexiu, ako som sa vlastne začal zaujímať o umenie, o hudbu, tak to boli veci, ktoré mi z dnešného hľadiska pripadajú tak trošku gýčovité, ktoré spätne nevidím ako úžasné diela. Čajkovskij alebo Maroldova panoráma Bitky pri Lipanoch, alebo klasicizmus, 19. storočie. To ma ako dieťa fascinovalo.

Panoráma Bitky pri Lipanoch od Luďka Marolda vznikla v roku 1898. Zapadá do obdobia secesie, ktoré niektorí milujú, iní spochybňujú.
Od detstva ste rozvíjali vzťah k rôznym druhom umenia?
V maliarstve som mal nejaké zázemie, veľký vplyv mal na mňa strýko Karel Hofman, valašský maliar, krajinár a portrétista. Aj môj brat, sochár, ktorý bol o desať rokov starší, chodil na strednú umeleckú školu a potom študoval UMPRUM. V tom som sa pohyboval, bavilo ma maľovať. No nemal som vôbec hudobnú výchovu. Napriek tomu, že som musel hrať na klavíri, nebolo mi to veľmi blízke. Už som nebol celkom dieťa, keď som sa začal zaujímať o vážnu hudbu. A začínal som vecami, ktoré majú ľahší nádych.
Vaša rodina prešla koncentrákmi. Váš otec Erich Kulka napísal Továreň na smrť, prvú knihu o holokauste. Aj politické režimy využívajú gýč na vlastnú propagandu.
Otec nenapísal tú knihu sám, ale spolu s Otom Krausom, otcom herca a moderátora Jana Krausa. Boli spolu v Osvienčime a hneď po vojne cítili potrebu podať svedectvo. Továreň na smrť bola prvou knihou, ktorá sa snažila zdokumentovať, čo sa v Osvienčime dialo. Je zaujímavé, že Hitlerov nacionálny socializmus, umenie, ktoré si adoptoval, je veľmi podobné stalinskému socialistickému realizmu. Tie veci sú skoro totožné. V literatúre som narazil na to, že gýč nie je kategória estetická, ale morálna. Písali to významní ľudia. Myslím si, že z morálneho hľadiska je gýč neutrálny, ale je ľahko zneužiteľný. Môže ho využívať ľavica aj pravica. A je to ideálny nástroj manipulácie, určite áno, inak by ho nevyužívala reklama.
Píšete, že gýču podliehame všetci. Aké gýče máte v obľube vy sám?
Gýč tak trochu aj zbieram. Nie systematicky, ale keď vidím niečo obzvlášť smiešne alebo dojemné, tak to kúpim. Zase spomeniem Kunderu, lebo ten hovorí, že keď už gýč rozpoznáme a vieme, že je to gýč, tak k nemu môžeme pristupovať veľmi zhovievavo ako ku každej inej ľudskej slabosti. Mal som nádherné súsošie z porcelánu, jeleňa a laň, dosť veľké. Veľmi sa mi páčilo a nakoniec som ho daroval svojmu kolegovi, ktorý tiež prednáša estetiku, a tomu sa páčilo ešte viac.
To už je však takmer konceptualistický prístup ku gýču. Ako keď s ním vedome narába vo svojej tvorbe Jeff Koons.
Aj pop-art, Andy Warhol a ďalší pracovali s gýčom úplne vedome. Použiť gýč nie je to isté ako robiť gýč. Koons ten gýč skôr nejakým spôsobom komentuje.
Už spomínaný Milan Kundera píše na záložke vašej knihy Umění a kýč, že za prebytok gýča môžu masmédiá. Tiež si myslíte, že pred nimi bola spoločnosť od gýča čistejšia?
Masmédiá neviním v tomto zmysle. Pochopiteľne, gýč tu bol skôr ako ony. Ale masové médiá slúžia našej konzumnej spoločnosti, napríklad reklama využíva gýč hojne, a s tou sa teraz stretávame všade. Gýča je dnes oveľa viac, než ho bolo kedysi. Gýč sa rozširuje. A to je prirodzené.
Samotné slovo gýč vzniklo v polovici 19. storočia. Odvtedy sa používa v rôznych oblastiach života, nielen v súvislosti s výtvarným umením.
Neviem, čo s tými inými oblasťami života. Pochopiteľne, áno, slovo gýč sa nepoužíva len na výtvarné umenie, ale mne to pripadá ako inflácia. Asi to vnímam historicky. Slovo gýč sa najprv vzťahovalo iba k výtvarnému umeniu, ale keďže označovalo niečo významné, je prirodzené, že sa začalo používať aj pre umenia iné. Nič proti tomu nemám, ale zdá sa mi to ťažšie uchopiteľné.
Vo svojej knižke som sa snažil venovať otázke, čo oddeľuje gýč od umenia. Takže som sa zaoberal gýčom, ktorý sa považuje za výtvarné umenie. Tým som si trochu obmedzil pole.

Kedysi boli porcelánové sošky jeleňov súčasťou takmer každej obývačkovej steny.
Je na dnešnej českej či slovenskej výtvarnej scéne veľa gýča?
Nemyslím si. Ak niekto prejde umeleckou školou a nenapodobňuje ľudí ako Jeff Koons, ktorí gýč používali vedome, tak to asi nerobí. Gýč nájdeme skôr v niektorých komerčných galériách, tu v Prahe ich vlastnia väčšinou Rusi. Robia páčivé motívy, ale už je to akoby modernistický gýč. Napríklad parazitujú na Modiglianim. Dlhé krky a tak. Už necielia na úplne prostého človeka, ale na niekoho, kto už niečo videl, kto už vie, že s tým jeleňom trúbiacim na čistinke niečo nie je v poriadku, že realizmus, to nie je ono. Človek, ktorý chce ukázať, že je moderný, si také obrázky kúpi. Ony sú remeselne celkom dobre urobené a sú aj dosť dekoratívne. Maľujú ich ľudia, ktorí majú v ruke techniku.
Keď sme pri dekoratívnosti, na secesiu sa nadávalo, že je gýčovitá, lebo je priveľmi dekoratívna. Dá sa celý štýl považovať za gýč?
Nie, nie! Milujem secesiu, v architektúre aj v maliarstve, aj celý koncept gesamtkunstwerku.
Ako by ste ju teda obhájili pred neprajníkmi?
Skrátka by som povedal, že nevedia, o čom hovoria. Možno som to teraz prehnal. Dá sa povedať, že secesia je páčivá a dôvod, prečo bola v nemilosti, je, že sa proti nej ostro vyhraňoval modernizmus. Zvlášť v architektúre. Ornament je zločin, písal Adolf Loos. Rozumiem tomu. To, čo prišlo potom, bolo negáciou skoro všetkého, čo secesia znamená. Hrala na páčivosť, nie že nie. Ale nie všetko, čo je pekné, je zlé. Určite bola aj inovatívna. Keď sa prejdete Parížskou ulicou v Prahe, tak cítite, že niečo také muselo prísť. Historicizmus už bol dosť opozeraný. A gotické vežičky na obytných domoch už pôsobili takmer komicky. Takže prišiel svojbytný štýl. A napríklad v maliarstve je súčasťou moderny. Gustav Klimt, Egon Schiele...
V knihe Umění a falzum hovoríte, že čas preverí hodnoty diela. Dá sa potom povedať, že diela, ktoré neprežijú dvesto rokov, automaticky neboli dobrým umením?
Nedá sa to takto jednoznačne tvrdiť. Tvrdím len, že predpoklad klasickej i modernej estetiky, že umenie posudzujeme podľa jeho estetickej hodnoty, je nesprávny. Treba rozoznať ešte inú hodnotu, ktorú nazývam umeleckou. Táto hodnota reflektuje význam inovácie, ktorú dielo prináša. A jej potenciál pre ďalšie estetické rozvinutie. To, čo som povedal, sa týkalo len umeleckej hodnoty.
Máme holandské zátišia s krabmi a perlami, sú to síce záležitosti virtuóznej maľby, ale nijako zvlášť nevybočovali. Tie diela obdivujeme dodnes, zotrvali, lebo majú veľmi vysokú estetickú hodnotu. A že neznamenali žiadnu revolúciu v maliarstve? Tak dobre. Nie všetko je revolučné, nie všetko má pokračovanie.
A sú aj módy. V dejinách umenia sa považujú za niečo iracionálne, niečo, čo nemá zmysel vysvetľovať, ale ja si myslím, že majú niečo spoločné práve s tou umeleckou hodnotou.
Napríklad El Greco. Bol vo svojej dobe dvorný maliar, uznávaný, ale potom sa naňho úplne zabudlo. Znovu ho objavili až ku koncu 19. storočia a podľa môjho názoru to bolo preto, že bol vlastne modernistický maliar. Ľudia sa mu posmievali, že zle videl, vysvetľovali tie jeho prolongácie tým, že nevedel maľovať, ale v momente, keď prišla moderna, tá ho objavila. Nemal čo povedať v období akademického umenia, ale mal čo povedať moderne, expresionizmu. Preto sa z niekoho zabudnutého stal niekto významný. Začal byť relevantný pre dobu, ktorá prišla až po štyristo rokoch.
Je umenie pre každého?
Bolo by to fajn. Nelson Goodman, filozof, ktorý ma veľmi ovplyvnil, tvrdí, že umenie nás intelektuálne obohacuje. Písal naštvané články do New York Times, že príloha, kde sa nachádzajú koncerty a výstavy, je pod nálepkou entertainment, zábava. Hovoril: „Umenie nie je žiadna zábava, umenie nám pomáha dívať sa na veci novým spôsobom.“ Nechcem do toho zabiehať, ale myslím si, že umenie jednoznačne obohacuje. Samozrejme, dá sa žiť bez neho, veľa ľudí bez neho žije, ale sú ochudobnení. A nastupuje gýč, ktorý slúži ako náhrada.
Prečo sú konceptuálne umenie a maľba súčasťou toho istého celku - vizuálneho umenia a píšu o nich rovnakí teoretici?
To mi tiež vŕta v hlave. Asi to nemali kam dať. Alebo sa to tak historicky vyvinulo. Duchovný otec je Marcel Duchamp, ktorý bol prosto maliar. Mám s tým veľký problém, myslím si, že sú to do značnej miery cisárove nové šaty. Prekáža mi, keď vidím nejakú vizuálnu hlúposť, a pri tom čítam nejaké filozofické, väčšinou nie veľmi zmysluplné traktáty. A že celá tá vec sa nemá hodnotiť esteticky, lebo ide o tvrdenie. Neviem, tak nech ho povedia inde, ak to má byť hodnotené kvalitou toho, čo je vyrieknuté.
Beriem veľmi vážne estetika Jana Mukařovského, ktorý hovorí, že estetická funkcia má byť v umení dominantná. Problém je, že dodnes nie sú stanovené kritériá, podľa ktorých treba konceptuálne umenie hodnotiť. A asi to nie je náhoda, lebo spolu s tým ide ideológia, že sa vlastne hodnotiť nemá. No je trošku nezmysel, že hodnotiť sa nemá, lebo vždy je nejaká selekcia a tá predpokladá hodnotenie.

Americký umelec Jeff Koons používal gýč vedome. Aj keď šlo o Michaela Jacksona.
Už ste to preberali s nejakými kunsthistorikmi?
Uvedomujem si, že som v drvivej menšine. Možno kunsthistorici koncept tiež veľmi nežerú, ale keďže je to trend, tak ho akceptujú. Keď sa pozriete na Chalupeckého cenu, čo je asi najprestížnejšie ocenenie, aké pre mladých umelcov máme, tak napriek tomu, že to nie je nikde definované, sa tá cena sústavne dáva konceptuálnym umelcom.
My máme ekvivalent, Cenu Oskára Čepana, a tú sem-tam vyhrali aj iní.
Bol som na výstave tých, čo sa o Cenu Chalupeckého snažili a naozaj ma tam nezaujalo nič, na čo by som sa, povedzme, chcel ísť pozrieť ešte raz. A mám dojem, že niektoré veci človek ani vidieť nemusí. Stačí, keď mu ich niekto opíše. Keď je vo Veľtržnom paláci hore na východnej strane a západnej strane urobená diera a dole v prízemí nejaká guľa, ktorou sa môže pohybovať, tak neviem, či je nutné to vidieť. Priestory Veletržného paláca sú pôsobivé, ale to, že som toto dielo videl na vlastné oči, mi nič nedalo. Ale dostalo Chalupeckého cenu. To však nie je len tunajšia záležitosť, je to svetová móda, ktorej som neprišiel na chuť. Povedal by som, že mnohým ľuďom umožňuje stať sa umelcami bez toho, že by zvládali umelecké remeslo či techniku.
Dnešní umelci už nepotrebujú nutne remeslo.
Nedá sa však povedať, že všetci ľudia, ktorí robia konceptuálne umenie, to robia preto, že nevedia remeslo. Napríklad Joseph Beuys mal neuveriteľne nádherné kresby. Pamätám sa, keď koncept začínal prenikať do umenia. V Izraeli som učil nielen na univerzite, ale aj na umeleckej akadémii, a tam bola vzbura, že kresliť akt a robiť klasickú sochu je pasé, že prečo sa to majú učiť, keď nikto z nich nič také nikdy robiť nebude. Bolo to agresívne hnutie. Samozrejme, predmety im nezrušili.
Z Izraela ste sa vrátili do Prahy, kde učíte na Katedre estetiky Karlovej univerzity. Líšia sa niečím študenti v Izraeli a študenti v Česku?
Najskôr sa vyjadrím k študentom umenia a potom k študentom filozofie. Teraz už nemám možnosť porovnávať, už do Izraela nechodievam tak často. Ale keď som sa odtiaľ vrátil, tak sa mi zdalo, že čo sa týka záverečných prác študentov umenia, je všetko rovnaké. To, čo som videl v Jeruzaleme alebo v Tel Avive, som videl aj v Prahe na AVU. Prekvapilo ma to.
Ale čo sa týka filozofie a filozofie umenia, rozdiel je naozaj veľký. Moji tamojší študenti a kolegovia publikujú v najprestížnejších svetových časopisoch a vydavateľstvách. Tu to nie je. V Česku nevidím možnosť študovať kombináciu filozofie a matematiky. Matematika má k filozofii veľmi blízko.
V Jeruzaleme aj v Tel Avive boli mojimi najlepšími študentmi tí, ktorí mali kombináciu matematika – filozofia. To v Česku neexistuje. Človek môže robiť dve vysoké školy, ale nie kombináciu odborov. V Izraeli to vítajú. Hneď som vedel, že tí s matematikou budú najlepší. A vždy boli. Lebo matematický argument a filozofický argument, to je rozdiel. Oni majú naozaj vycibrené abstraktné myslenie.
Sám ste sa k filozofii umenia prepracovali od ekonómie. Bakalára ste skončili na London School of Economics, kde ste študovali aj u Karla Poppera. Aký bol?
Veľmi charizmatický a skvelý učiteľ, ale neznášal kritiku, presne opačne k jeho filozofii. Keď jeho žiak Imre Lakatos, neskôr veľmi významný filozof predovšetkým matematiky, začal jeho teóriu kritizovať, tak s ním prestal hovoriť. Bol som prítomný na seminári pre postgraduantov, kde Popper vyhlásil, že pokiaľ si toto skutočne pán Lakatos myslí, tak to znamená jediné, že ho nikdy nepochopil. Popper mi však dal dobré základy pre štúdium filozofie vedy, od ktorého som sa neskôr dostal k filozofii umenia.

Tomáš Kulka. FOTO - DENISA GURA DORIČOVÁ
Má sa výtvarné umenie stále týkať krásy, alebo sa voči nej aspoň vymedzovať? Má byť krása stále jeho hlavnou témou?
Nejako nemusím ten pojem krásy, pretože je trošku obmedzujúci, dnes už býva nahrádzaný pojmom vysokej estetickej hodnoty. A o tej si myslím, že by ju umelecké diela mali mať. Keď hovoríte, že sa umenie voči kráse vymedzuje, tak to platí práve o konceptuálnom umení, ktoré to malo aj v programovom vyhlásení. Mne sa to zdá nešťastné, ale netrvám na pojme krása. Nahradil by som ho skôr pojmom presvedčivosť. Dobré umelecké dielo je prosto presvedčivé.
Čo to znamená? Že diváka pohlcuje?
Že si nedokážem predstaviť, ako by to šlo urobiť lepšie. A že si to nedokáže predstaviť možno ani kritik. Napríklad pojem krásy nemôžeme použiť na Franza Kafku. Ale to, že jeho dielo je svojím spôsobom veľmi presvedčivé, hoci obchodný cestujúci sa premieňa na chrobáka, je fakt. Musíme to chápať v iných kategóriách, často sa hovorí, že pôvodcom magického realizmu bol práve Kafka. To len na vysvetlenie, prečo sa pojem krásy na veľa vecí nehodí. Keď už, tak Kafka má vysokú estetickú aj umeleckú hodnotu.
Ani mnohé Picassove veci neoznačíte za krásne. Picassa pritom považujem za najväčšieho kúzelníka, lebo nikdy nezotrval v jednom, nestal sa obeťou vlastného podpisu. Bol najplodnejší v zmysle, že neustále vymýšľal niečo nové a vždy robil veci, o ktorých by sme si predtým, než ich urobil, povedali, že nemôžu fungovať. Tomu hovorím kúzelník. Samozrejme, vo svojom modrom období preukázal, že jeho veci majú aj estetickú hodnotu v tom klasickom poňatí, ale jeho význam je práve v tom, že neustále inovoval. Umelecká hodnota robí Picassa dôležitým. Kubizmus je od neho a z kubizmu zas vzniklo veľa ďalších smerov.
Bol špeciálne nadaný, vysoko inteligentný?
Áno, ja si to myslím. Ale zas sa vraciam k Nelsonovi Goodmanovi, ktorý vidí rôzne druhy inteligencie. Nie je jedna inteligencia, ale je hudobná, maliarska, pohybová inteligencia, a to sú veci, ktoré sa dostatočne neskúmajú. Myslím si, že Picasso bol génius, ale to neznamená, že by vyriešil nejaký vážny matematický problém alebo úžasne zabodoval na teste inteligencie. Bol génius maliarsky.
V knihe Umenie a falzum spomínate napodobňovateľa Vermeera van Delft, ktorého diela považovali za pravého Vermeera.
Nielen to, vyhlásili jeho práce za Vermeerovo vrcholné dielo!

Film Kolja od režiséra Jana Svěráka získal v roku 1996 Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. FOTO - TASR
Takých prípadov je možno viac, len o nich zatiaľ nevieme. Nezdá sa vám, že vďaka rôznym podvodom v umení máme skreslený obraz o histórii umenia? Necítite frustráciu z nemožnosti poznať celú skutočnosť?
Celú skutočnosť nemôže nikdy nikto poznať. Čo by to znamenalo? Duplikáciu dejinnej reality. Dejiny sú nutne selektívne, nemôžeme zachytiť všetko. Preto máme ekonomickú históriu, vojenskú históriu, diplomatickú históriu. Ale späť k falzám. Myslím si, že falzá neskresľujú históriu priveľmi, lebo dnešné metódy napovedia, kedy, čo, kde, koľkokrát bolo premaľované, v ktorom roku... Dnešné metódy už falzá odhaľujú ľahšie. Samozrejme, ako sa zlepšujú techniky, zlepšujú sa aj falzifikátori. Ale nemyslím si, že by sme nejaké zásadné veci považovali za pravé a ony nimi neboli. Navyše, keby sa tie diela posudzovali len z estetickej stránky, tak čo?
Tak nič. Ale vieme, že sa neposudzujú len z tej.
No.
Na Umění a falzum vyšla recenzia, v ktorej vám vyčítajú, že dualizmus, ktorý používate, teda oddelenie estetickej a umeleckej hodnoty diela, je známy už od Viedenskej školy. Dotýka sa vás to?
Písal som článok, kde na všetky výčitky odpovedám. Vyšiel v časopise Estetika. Tých recenzií bolo asi jedenásť. A niektorým veciam som rozumel, z kritiky sa vždy dá poučiť. Vždy som za ňu veľmi vďačný. Ako inak by sa tríbili myšlienky, keď nie v kritickej diskusii? Málokedy sa stane, že by v kritike nebola vec, nad ktorou by som sa potreboval zamyslieť. Aj teraz ma kritizujú dvaja moji kolegovia v medzinárodnom časopise pre estetiku – práve na ich kritiku píšem odpoveď. Hájim síce svoju pozíciu, ale ukázali mi veľmi zaujímavý problém. Nikdy predtým som nad tým neuvažoval, a už na tú tému píšem článok.
Chystáte aj nejakú novú knihu?
Chystám, ale nerád o tom hovorím, lebo už ju chystám veľmi dlho a stále ju nemôžem dopísať. Mala by sa volať Umenie a jeho hodnoty a podtitul, ale nad tým veľmi váham, je Logika umeleckej kritiky. Slovo logika niekedy vystraší. Je to trochu provokatívny názov. Už to malo vyjsť. Dúfam, že do roka!
Autorka je publicistka a vydavateľka

Čítajte viac: http://kultura.sme.sk/c/7289651/aky-je-rozdiel-medzi-gycom-a-umenim.html#ixzz37uUeaWXE


Tomáš Kulka (1948) je synom česko-izraelského spisovateľa a historika Ericha Kulku. Začal študovať na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, ale po sovietskej invázii odišiel do Veľkej Británie, kde študoval filozofiu u sira Karla R. Poppera a ekonómiu na London School of Economics (1968 - 1971). V roku 1972 sa presťahoval do Izraela, kde neskôr prednášal na univerzitách v Jeruzaleme a v Tel Avive. Od roku 1996 pôsobí na Karlovej univerzite v Prahe. Publikuje v prestížnych zahraničných časopisoch zameraných na filozofiu vedy, filozofiu jazyka a estetiku. Píše knihy o umení, najznámejšou je Umění a kýč (1994).

Čítajte viac: http://kultura.sme.sk/c/7289651/aky-je-rozdiel-medzi-gycom-a-umenim.html#ixzz37uUvGanU
 
JohnNewton
2014-07-25 18:52:11
príspevok od: istvic
nerozumiem preco nechapete prave tu nadsazku a humor v Marcelovych clankoch..preco si to vela ludi nedokaze precitat ,pousmiat sa a ist dalej.
Si na weboch možno aj 10 rokov, vieš že ten pohľad skrz prsty na "neumelcov" nič nerieši. A nepoznám nikoho, kto v danej oblasti niečo znamená, aby sa znížil k písaniu blogov na takej bulvárnej úrovni. Tu sa myslím chováme k autorovi celkom prijateľne, v porovnaní s reakciami na iných weboch
 
andreewp
2014-07-25 18:54:44
príspevok od: istvic
nerozumiem preco nechapete prave tu nadsazku a humor v Marcelovych clankoch..preco si to vela ludi nedokaze precitat ,pousmiat sa a ist dalej.
Tieto články by sa mali zobrazovať asi len skupine Ephoto VIP
 
misom
2014-07-25 19:26:40
Je fotograf umelec? Musí byť fotograf zákonite umelec? Kedy sa z fotky stáva umenie? Je autor článku umelec? Je červená bodka v strede bieleho plátna umenie? Kto chce iným svietiť musí sám žiariť !
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-25 20:12:23
príspevok od: istvic
vsak to mozeme riesit v gentlemanskej debate,nemusime sa urazat ci hanit navzajom,myslim,ze to ani jeden z nas nema zapotreby:}
...a nestacilo by si dat len tak "po slovensky po papuly"? Nech mame z toho voajersky zazitok vsetci?
Lebo kazdy spravny Slovak ma vo vracku nozik, doma nabrusenu valasku a kazdy mal predka bacu...
 
total empty
2014-07-25 20:14:42
príspevok od: kaukaz
Aký je rozdiel medzi gýčom a umením
V knihe vedecky pomenoval rozdiel medzi umením a gýčom, v súkromí však nakupuje bizarné sošky a bez obáv sa k tomu priznáva. Filozof a vysokoškolský pedagóg TOMÁŠ KULKA hovorí, že nikto nie je voči gýču celkom odolný.
Ako by ste človeku, ktorý sa nepohybuje na akademickej pôde, vysvetlili rozdiel medzi gýčom a dobrým umením?
Keby som to mal povedať úplne najjednoduchšie, povedal by som, že gýč nevytvára žiadne hodnoty, žiadnu krásu, ale parazituje na kráse objektov, ktoré zobrazuje, alebo, a to je ešte dôležitejšie, na ich emocionálnom náboji. V umení to síce tiež nachádzame, napríklad baroko je veľmi orientované na city, emócie, ale to skutočné umenie so zobrazovaným objektom niečo robí, dáva nám naň nový pohľad, alebo nejakým spôsobom pretvára bežné asociácie, ktoré voči tomu objektu alebo téme máme. Ale gýč toto nerobí, on len parazituje na emocionálne nabitom objekte, ktorý zobrazuje tou najzabehnutejšou formou. V gýči nenájdeme žiadne inovácie, lebo gýč sa vždy snaží o maximálnu zrozumiteľnosť. Pre človeka, ktorý má rád umenie, je gýč vlastne nudný.
Je gýč negatívnym javom? Prečo by si niekto nemal kúpiť trpaslíka do záhrady alebo ručiaceho jeleňa z porcelánu?
Samotný pojem gýč má negatívne konotácie. Keď o nejakom diele poviem, že je to gýč, tak vlastne hovorím, že pokiaľ ho vnímame ako umenie, tak nestojí za nič. Náklonnosť ku gýču je však úplne prirodzený pocit alebo možno pud. Mám jednu hypotézu, že obdobím obľuby gýča sme si prešli všetci. Je to prirodzený stupeň vývoja našej estetickej citlivosti, rovnako ako keď deti majú rady čokoládu, čím sladšiu, tým lepšie, cukrovú vatu, žiarivé farby. Obdobie, ktorým všetci prechádzame, som nazval estetickým infantilizmom. A tí, ktorí majú sadistických rodičov, ktorí ich ťahajú po výstavách a vodia na opery, sa z toho nejako vylížu a iní ľudia, ktorí tieto možnosti nemajú, v tom ustrnú. Myslím si, že gýč dokonca ani nie je niečo, čo by malo niekoho urážať. Prosto, sú ľudia, ktorí na umenie nemajú čas a gýč pre nich umenie nahrádza. Preto sa obľuba gýča netýka len prostých ľudí, nájdete ho aj u bankárov, v čakárňach u právnika alebo u zubára.
Ani tí, ktorí sa umeniu venujú profesionálne, nevyrastú z gýča v každej rovine. Aj po štúdiu kunsthistórie sa dá plakať pri filme Babička.
Tiež pri tom plačem. Vždy som plakal aj pri filme Kolja, ktorý mnohí považujú za gýč.
Takže totálna odolnosť voči gýču sa nevypestuje u nikoho?
Pekne o tom píše Milan Kundera, ktorý hovorí, že nikto z nás nie je taký superman, aby gýču celkom odolal. Ale gýč môže zohrávať aj pozitívnu rolu. Keď si robím sebareflexiu, ako som sa vlastne začal zaujímať o umenie, o hudbu, tak to boli veci, ktoré mi z dnešného hľadiska pripadajú tak trošku gýčovité, ktoré spätne nevidím ako úžasné diela. Čajkovskij alebo Maroldova panoráma Bitky pri Lipanoch, alebo klasicizmus, 19. storočie. To ma ako dieťa fascinovalo.

Panoráma Bitky pri Lipanoch od Luďka Marolda vznikla v roku 1898. Zapadá do obdobia secesie, ktoré niektorí milujú, iní spochybňujú.
Od detstva ste rozvíjali vzťah k rôznym druhom umenia?
V maliarstve som mal nejaké zázemie, veľký vplyv mal na mňa strýko Karel Hofman, valašský maliar, krajinár a portrétista. Aj môj brat, sochár, ktorý bol o desať rokov starší, chodil na strednú umeleckú školu a potom študoval UMPRUM. V tom som sa pohyboval, bavilo ma maľovať. No nemal som vôbec hudobnú výchovu. Napriek tomu, že som musel hrať na klavíri, nebolo mi to veľmi blízke. Už som nebol celkom dieťa, keď som sa začal zaujímať o vážnu hudbu. A začínal som vecami, ktoré majú ľahší nádych.
Vaša rodina prešla koncentrákmi. Váš otec Erich Kulka napísal Továreň na smrť, prvú knihu o holokauste. Aj politické režimy využívajú gýč na vlastnú propagandu.
Otec nenapísal tú knihu sám, ale spolu s Otom Krausom, otcom herca a moderátora Jana Krausa. Boli spolu v Osvienčime a hneď po vojne cítili potrebu podať svedectvo. Továreň na smrť bola prvou knihou, ktorá sa snažila zdokumentovať, čo sa v Osvienčime dialo. Je zaujímavé, že Hitlerov nacionálny socializmus, umenie, ktoré si adoptoval, je veľmi podobné stalinskému socialistickému realizmu. Tie veci sú skoro totožné. V literatúre som narazil na to, že gýč nie je kategória estetická, ale morálna. Písali to významní ľudia. Myslím si, že z morálneho hľadiska je gýč neutrálny, ale je ľahko zneužiteľný. Môže ho využívať ľavica aj pravica. A je to ideálny nástroj manipulácie, určite áno, inak by ho nevyužívala reklama.
Píšete, že gýču podliehame všetci. Aké gýče máte v obľube vy sám?
Gýč tak trochu aj zbieram. Nie systematicky, ale keď vidím niečo obzvlášť smiešne alebo dojemné, tak to kúpim. Zase spomeniem Kunderu, lebo ten hovorí, že keď už gýč rozpoznáme a vieme, že je to gýč, tak k nemu môžeme pristupovať veľmi zhovievavo ako ku každej inej ľudskej slabosti. Mal som nádherné súsošie z porcelánu, jeleňa a laň, dosť veľké. Veľmi sa mi páčilo a nakoniec som ho daroval svojmu kolegovi, ktorý tiež prednáša estetiku, a tomu sa páčilo ešte viac.
To už je však takmer konceptualistický prístup ku gýču. Ako keď s ním vedome narába vo svojej tvorbe Jeff Koons.
Aj pop-art, Andy Warhol a ďalší pracovali s gýčom úplne vedome. Použiť gýč nie je to isté ako robiť gýč. Koons ten gýč skôr nejakým spôsobom komentuje.
Už spomínaný Milan Kundera píše na záložke vašej knihy Umění a kýč, že za prebytok gýča môžu masmédiá. Tiež si myslíte, že pred nimi bola spoločnosť od gýča čistejšia?
Masmédiá neviním v tomto zmysle. Pochopiteľne, gýč tu bol skôr ako ony. Ale masové médiá slúžia našej konzumnej spoločnosti, napríklad reklama využíva gýč hojne, a s tou sa teraz stretávame všade. Gýča je dnes oveľa viac, než ho bolo kedysi. Gýč sa rozširuje. A to je prirodzené.
Samotné slovo gýč vzniklo v polovici 19. storočia. Odvtedy sa používa v rôznych oblastiach života, nielen v súvislosti s výtvarným umením.
Neviem, čo s tými inými oblasťami života. Pochopiteľne, áno, slovo gýč sa nepoužíva len na výtvarné umenie, ale mne to pripadá ako inflácia. Asi to vnímam historicky. Slovo gýč sa najprv vzťahovalo iba k výtvarnému umeniu, ale keďže označovalo niečo významné, je prirodzené, že sa začalo používať aj pre umenia iné. Nič proti tomu nemám, ale zdá sa mi to ťažšie uchopiteľné.
Vo svojej knižke som sa snažil venovať otázke, čo oddeľuje gýč od umenia. Takže som sa zaoberal gýčom, ktorý sa považuje za výtvarné umenie. Tým som si trochu obmedzil pole.

Kedysi boli porcelánové sošky jeleňov súčasťou takmer každej obývačkovej steny.
Je na dnešnej českej či slovenskej výtvarnej scéne veľa gýča?
Nemyslím si. Ak niekto prejde umeleckou školou a nenapodobňuje ľudí ako Jeff Koons, ktorí gýč používali vedome, tak to asi nerobí. Gýč nájdeme skôr v niektorých komerčných galériách, tu v Prahe ich vlastnia väčšinou Rusi. Robia páčivé motívy, ale už je to akoby modernistický gýč. Napríklad parazitujú na Modiglianim. Dlhé krky a tak. Už necielia na úplne prostého človeka, ale na niekoho, kto už niečo videl, kto už vie, že s tým jeleňom trúbiacim na čistinke niečo nie je v poriadku, že realizmus, to nie je ono. Človek, ktorý chce ukázať, že je moderný, si také obrázky kúpi. Ony sú remeselne celkom dobre urobené a sú aj dosť dekoratívne. Maľujú ich ľudia, ktorí majú v ruke techniku.
Keď sme pri dekoratívnosti, na secesiu sa nadávalo, že je gýčovitá, lebo je priveľmi dekoratívna. Dá sa celý štýl považovať za gýč?
Nie, nie! Milujem secesiu, v architektúre aj v maliarstve, aj celý koncept gesamtkunstwerku.
Ako by ste ju teda obhájili pred neprajníkmi?
Skrátka by som povedal, že nevedia, o čom hovoria. Možno som to teraz prehnal. Dá sa povedať, že secesia je páčivá a dôvod, prečo bola v nemilosti, je, že sa proti nej ostro vyhraňoval modernizmus. Zvlášť v architektúre. Ornament je zločin, písal Adolf Loos. Rozumiem tomu. To, čo prišlo potom, bolo negáciou skoro všetkého, čo secesia znamená. Hrala na páčivosť, nie že nie. Ale nie všetko, čo je pekné, je zlé. Určite bola aj inovatívna. Keď sa prejdete Parížskou ulicou v Prahe, tak cítite, že niečo také muselo prísť. Historicizmus už bol dosť opozeraný. A gotické vežičky na obytných domoch už pôsobili takmer komicky. Takže prišiel svojbytný štýl. A napríklad v maliarstve je súčasťou moderny. Gustav Klimt, Egon Schiele...
V knihe Umění a falzum hovoríte, že čas preverí hodnoty diela. Dá sa potom povedať, že diela, ktoré neprežijú dvesto rokov, automaticky neboli dobrým umením?
Nedá sa to takto jednoznačne tvrdiť. Tvrdím len, že predpoklad klasickej i modernej estetiky, že umenie posudzujeme podľa jeho estetickej hodnoty, je nesprávny. Treba rozoznať ešte inú hodnotu, ktorú nazývam umeleckou. Táto hodnota reflektuje význam inovácie, ktorú dielo prináša. A jej potenciál pre ďalšie estetické rozvinutie. To, čo som povedal, sa týkalo len umeleckej hodnoty.
Máme holandské zátišia s krabmi a perlami, sú to síce záležitosti virtuóznej maľby, ale nijako zvlášť nevybočovali. Tie diela obdivujeme dodnes, zotrvali, lebo majú veľmi vysokú estetickú hodnotu. A že neznamenali žiadnu revolúciu v maliarstve? Tak dobre. Nie všetko je revolučné, nie všetko má pokračovanie.
A sú aj módy. V dejinách umenia sa považujú za niečo iracionálne, niečo, čo nemá zmysel vysvetľovať, ale ja si myslím, že majú niečo spoločné práve s tou umeleckou hodnotou.
Napríklad El Greco. Bol vo svojej dobe dvorný maliar, uznávaný, ale potom sa naňho úplne zabudlo. Znovu ho objavili až ku koncu 19. storočia a podľa môjho názoru to bolo preto, že bol vlastne modernistický maliar. Ľudia sa mu posmievali, že zle videl, vysvetľovali tie jeho prolongácie tým, že nevedel maľovať, ale v momente, keď prišla moderna, tá ho objavila. Nemal čo povedať v období akademického umenia, ale mal čo povedať moderne, expresionizmu. Preto sa z niekoho zabudnutého stal niekto významný. Začal byť relevantný pre dobu, ktorá prišla až po štyristo rokoch.
Je umenie pre každého?
Bolo by to fajn. Nelson Goodman, filozof, ktorý ma veľmi ovplyvnil, tvrdí, že umenie nás intelektuálne obohacuje. Písal naštvané články do New York Times, že príloha, kde sa nachádzajú koncerty a výstavy, je pod nálepkou entertainment, zábava. Hovoril: „Umenie nie je žiadna zábava, umenie nám pomáha dívať sa na veci novým spôsobom.“ Nechcem do toho zabiehať, ale myslím si, že umenie jednoznačne obohacuje. Samozrejme, dá sa žiť bez neho, veľa ľudí bez neho žije, ale sú ochudobnení. A nastupuje gýč, ktorý slúži ako náhrada.
Prečo sú konceptuálne umenie a maľba súčasťou toho istého celku - vizuálneho umenia a píšu o nich rovnakí teoretici?
To mi tiež vŕta v hlave. Asi to nemali kam dať. Alebo sa to tak historicky vyvinulo. Duchovný otec je Marcel Duchamp, ktorý bol prosto maliar. Mám s tým veľký problém, myslím si, že sú to do značnej miery cisárove nové šaty. Prekáža mi, keď vidím nejakú vizuálnu hlúposť, a pri tom čítam nejaké filozofické, väčšinou nie veľmi zmysluplné traktáty. A že celá tá vec sa nemá hodnotiť esteticky, lebo ide o tvrdenie. Neviem, tak nech ho povedia inde, ak to má byť hodnotené kvalitou toho, čo je vyrieknuté.
Beriem veľmi vážne estetika Jana Mukařovského, ktorý hovorí, že estetická funkcia má byť v umení dominantná. Problém je, že dodnes nie sú stanovené kritériá, podľa ktorých treba konceptuálne umenie hodnotiť. A asi to nie je náhoda, lebo spolu s tým ide ideológia, že sa vlastne hodnotiť nemá. No je trošku nezmysel, že hodnotiť sa nemá, lebo vždy je nejaká selekcia a tá predpokladá hodnotenie.

Americký umelec Jeff Koons používal gýč vedome. Aj keď šlo o Michaela Jacksona.
Už ste to preberali s nejakými kunsthistorikmi?
Uvedomujem si, že som v drvivej menšine. Možno kunsthistorici koncept tiež veľmi nežerú, ale keďže je to trend, tak ho akceptujú. Keď sa pozriete na Chalupeckého cenu, čo je asi najprestížnejšie ocenenie, aké pre mladých umelcov máme, tak napriek tomu, že to nie je nikde definované, sa tá cena sústavne dáva konceptuálnym umelcom.
My máme ekvivalent, Cenu Oskára Čepana, a tú sem-tam vyhrali aj iní.
Bol som na výstave tých, čo sa o Cenu Chalupeckého snažili a naozaj ma tam nezaujalo nič, na čo by som sa, povedzme, chcel ísť pozrieť ešte raz. A mám dojem, že niektoré veci človek ani vidieť nemusí. Stačí, keď mu ich niekto opíše. Keď je vo Veľtržnom paláci hore na východnej strane a západnej strane urobená diera a dole v prízemí nejaká guľa, ktorou sa môže pohybovať, tak neviem, či je nutné to vidieť. Priestory Veletržného paláca sú pôsobivé, ale to, že som toto dielo videl na vlastné oči, mi nič nedalo. Ale dostalo Chalupeckého cenu. To však nie je len tunajšia záležitosť, je to svetová móda, ktorej som neprišiel na chuť. Povedal by som, že mnohým ľuďom umožňuje stať sa umelcami bez toho, že by zvládali umelecké remeslo či techniku.
Dnešní umelci už nepotrebujú nutne remeslo.
Nedá sa však povedať, že všetci ľudia, ktorí robia konceptuálne umenie, to robia preto, že nevedia remeslo. Napríklad Joseph Beuys mal neuveriteľne nádherné kresby. Pamätám sa, keď koncept začínal prenikať do umenia. V Izraeli som učil nielen na univerzite, ale aj na umeleckej akadémii, a tam bola vzbura, že kresliť akt a robiť klasickú sochu je pasé, že prečo sa to majú učiť, keď nikto z nich nič také nikdy robiť nebude. Bolo to agresívne hnutie. Samozrejme, predmety im nezrušili.
Z Izraela ste sa vrátili do Prahy, kde učíte na Katedre estetiky Karlovej univerzity. Líšia sa niečím študenti v Izraeli a študenti v Česku?
Najskôr sa vyjadrím k študentom umenia a potom k študentom filozofie. Teraz už nemám možnosť porovnávať, už do Izraela nechodievam tak často. Ale keď som sa odtiaľ vrátil, tak sa mi zdalo, že čo sa týka záverečných prác študentov umenia, je všetko rovnaké. To, čo som videl v Jeruzaleme alebo v Tel Avive, som videl aj v Prahe na AVU. Prekvapilo ma to.
Ale čo sa týka filozofie a filozofie umenia, rozdiel je naozaj veľký. Moji tamojší študenti a kolegovia publikujú v najprestížnejších svetových časopisoch a vydavateľstvách. Tu to nie je. V Česku nevidím možnosť študovať kombináciu filozofie a matematiky. Matematika má k filozofii veľmi blízko.
V Jeruzaleme aj v Tel Avive boli mojimi najlepšími študentmi tí, ktorí mali kombináciu matematika – filozofia. To v Česku neexistuje. Človek môže robiť dve vysoké školy, ale nie kombináciu odborov. V Izraeli to vítajú. Hneď som vedel, že tí s matematikou budú najlepší. A vždy boli. Lebo matematický argument a filozofický argument, to je rozdiel. Oni majú naozaj vycibrené abstraktné myslenie.
Sám ste sa k filozofii umenia prepracovali od ekonómie. Bakalára ste skončili na London School of Economics, kde ste študovali aj u Karla Poppera. Aký bol?
Veľmi charizmatický a skvelý učiteľ, ale neznášal kritiku, presne opačne k jeho filozofii. Keď jeho žiak Imre Lakatos, neskôr veľmi významný filozof predovšetkým matematiky, začal jeho teóriu kritizovať, tak s ním prestal hovoriť. Bol som prítomný na seminári pre postgraduantov, kde Popper vyhlásil, že pokiaľ si toto skutočne pán Lakatos myslí, tak to znamená jediné, že ho nikdy nepochopil. Popper mi však dal dobré základy pre štúdium filozofie vedy, od ktorého som sa neskôr dostal k filozofii umenia.

Tomáš Kulka. FOTO - DENISA GURA DORIČOVÁ
Má sa výtvarné umenie stále týkať krásy, alebo sa voči nej aspoň vymedzovať? Má byť krása stále jeho hlavnou témou?
Nejako nemusím ten pojem krásy, pretože je trošku obmedzujúci, dnes už býva nahrádzaný pojmom vysokej estetickej hodnoty. A o tej si myslím, že by ju umelecké diela mali mať. Keď hovoríte, že sa umenie voči kráse vymedzuje, tak to platí práve o konceptuálnom umení, ktoré to malo aj v programovom vyhlásení. Mne sa to zdá nešťastné, ale netrvám na pojme krása. Nahradil by som ho skôr pojmom presvedčivosť. Dobré umelecké dielo je prosto presvedčivé.
Čo to znamená? Že diváka pohlcuje?
Že si nedokážem predstaviť, ako by to šlo urobiť lepšie. A že si to nedokáže predstaviť možno ani kritik. Napríklad pojem krásy nemôžeme použiť na Franza Kafku. Ale to, že jeho dielo je svojím spôsobom veľmi presvedčivé, hoci obchodný cestujúci sa premieňa na chrobáka, je fakt. Musíme to chápať v iných kategóriách, často sa hovorí, že pôvodcom magického realizmu bol práve Kafka. To len na vysvetlenie, prečo sa pojem krásy na veľa vecí nehodí. Keď už, tak Kafka má vysokú estetickú aj umeleckú hodnotu.
Ani mnohé Picassove veci neoznačíte za krásne. Picassa pritom považujem za najväčšieho kúzelníka, lebo nikdy nezotrval v jednom, nestal sa obeťou vlastného podpisu. Bol najplodnejší v zmysle, že neustále vymýšľal niečo nové a vždy robil veci, o ktorých by sme si predtým, než ich urobil, povedali, že nemôžu fungovať. Tomu hovorím kúzelník. Samozrejme, vo svojom modrom období preukázal, že jeho veci majú aj estetickú hodnotu v tom klasickom poňatí, ale jeho význam je práve v tom, že neustále inovoval. Umelecká hodnota robí Picassa dôležitým. Kubizmus je od neho a z kubizmu zas vzniklo veľa ďalších smerov.
Bol špeciálne nadaný, vysoko inteligentný?
Áno, ja si to myslím. Ale zas sa vraciam k Nelsonovi Goodmanovi, ktorý vidí rôzne druhy inteligencie. Nie je jedna inteligencia, ale je hudobná, maliarska, pohybová inteligencia, a to sú veci, ktoré sa dostatočne neskúmajú. Myslím si, že Picasso bol génius, ale to neznamená, že by vyriešil nejaký vážny matematický problém alebo úžasne zabodoval na teste inteligencie. Bol génius maliarsky.
V knihe Umenie a falzum spomínate napodobňovateľa Vermeera van Delft, ktorého diela považovali za pravého Vermeera.
Nielen to, vyhlásili jeho práce za Vermeerovo vrcholné dielo!

Film Kolja od režiséra Jana Svěráka získal v roku 1996 Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. FOTO - TASR
Takých prípadov je možno viac, len o nich zatiaľ nevieme. Nezdá sa vám, že vďaka rôznym podvodom v umení máme skreslený obraz o histórii umenia? Necítite frustráciu z nemožnosti poznať celú skutočnosť?
Celú skutočnosť nemôže nikdy nikto poznať. Čo by to znamenalo? Duplikáciu dejinnej reality. Dejiny sú nutne selektívne, nemôžeme zachytiť všetko. Preto máme ekonomickú históriu, vojenskú históriu, diplomatickú históriu. Ale späť k falzám. Myslím si, že falzá neskresľujú históriu priveľmi, lebo dnešné metódy napovedia, kedy, čo, kde, koľkokrát bolo premaľované, v ktorom roku... Dnešné metódy už falzá odhaľujú ľahšie. Samozrejme, ako sa zlepšujú techniky, zlepšujú sa aj falzifikátori. Ale nemyslím si, že by sme nejaké zásadné veci považovali za pravé a ony nimi neboli. Navyše, keby sa tie diela posudzovali len z estetickej stránky, tak čo?
Tak nič. Ale vieme, že sa neposudzujú len z tej.
No.
Na Umění a falzum vyšla recenzia, v ktorej vám vyčítajú, že dualizmus, ktorý používate, teda oddelenie estetickej a umeleckej hodnoty diela, je známy už od Viedenskej školy. Dotýka sa vás to?
Písal som článok, kde na všetky výčitky odpovedám. Vyšiel v časopise Estetika. Tých recenzií bolo asi jedenásť. A niektorým veciam som rozumel, z kritiky sa vždy dá poučiť. Vždy som za ňu veľmi vďačný. Ako inak by sa tríbili myšlienky, keď nie v kritickej diskusii? Málokedy sa stane, že by v kritike nebola vec, nad ktorou by som sa potreboval zamyslieť. Aj teraz ma kritizujú dvaja moji kolegovia v medzinárodnom časopise pre estetiku – práve na ich kritiku píšem odpoveď. Hájim síce svoju pozíciu, ale ukázali mi veľmi zaujímavý problém. Nikdy predtým som nad tým neuvažoval, a už na tú tému píšem článok.
Chystáte aj nejakú novú knihu?
Chystám, ale nerád o tom hovorím, lebo už ju chystám veľmi dlho a stále ju nemôžem dopísať. Mala by sa volať Umenie a jeho hodnoty a podtitul, ale nad tým veľmi váham, je Logika umeleckej kritiky. Slovo logika niekedy vystraší. Je to trochu provokatívny názov. Už to malo vyjsť. Dúfam, že do roka!
Autorka je publicistka a vydavateľka

Čítajte viac: http://kultura.sme.sk/c/7289651/aky-je-rozdiel-medzi-gycom-a-umenim.html#ixzz37uUeaWXE


Tomáš Kulka (1948) je synom česko-izraelského spisovateľa a historika Ericha Kulku. Začal študovať na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, ale po sovietskej invázii odišiel do Veľkej Británie, kde študoval filozofiu u sira Karla R. Poppera a ekonómiu na London School of Economics (1968 - 1971). V roku 1972 sa presťahoval do Izraela, kde neskôr prednášal na univerzitách v Jeruzaleme a v Tel Avive. Od roku 1996 pôsobí na Karlovej univerzite v Prahe. Publikuje v prestížnych zahraničných časopisoch zameraných na filozofiu vedy, filozofiu jazyka a estetiku. Píše knihy o umení, najznámejšou je Umění a kýč (1994).

Čítajte viac: http://kultura.sme.sk/c/7289651/aky-je-rozdiel-medzi-gycom-a-umenim.html#ixzz37uUvGanU
Ta si sa rozpísal........
 
MarcelK
2014-07-25 20:29:03
príspevok od: Robson65
Marcel, mám priamu cielenú otázku na krajinársku fotografiu. Poznáš tvorbu Jana Šmída? Ak áno, tak určite vieš, prečo som ho spomenul. Jednu z foriem tebou zatracovanej úpravy on práve považuje za veľký omyl fotografov, že ju odmietajú a aj jasne vysvetľuje prečo. Aký máš názor na jeho tvorbu, ak ju poznáš? Nejde mi o kritiku tvojho článku, len o tvoj trošku širší názor.
Nevim nic mi to nerika . Ale pokud narazis, na HDR krajinky tak je uplne neco jineho skladat expozice kvuli dynamickemu rozsahu a nebo kvuli "efektu" . To prvni chapu ,a akceptuji protoze se tim fotograf dopracovava k realne scene kterou videl to druhe neakceptuji protoze tim dela jen "efekt" . Bohuzel druha varianta prevlada
 
MarcelK
2014-07-25 20:40:51
príspevok od: rasto.tn
Článok fajn, dobré letné oddychové čítanie (ako prvý diel), avšak je tu jedna zásadná chyba - aj keď autor uviedol, že mnohé fotky sú stiahnuté z netu, skrátka bolo by férové uviesť zdroj (!!!) ku každej fotke, alebo aspoň na konci článku (aj keby to je napr. z kategórie "portrét" stránky typu amateurdump...).
___
To JohnNewton: tento článok nemá rys vedeckej štúdie (diplomovka, a i...) je to subjektívny článok, preto podobné čísla slúžia len ako demonštratívna manifestácia prevahy určitého spektra fotografov z pohľadu Marcela Konečného.
___
K obsahu článku: u všetkých žánrov sa náročnosť pohybovala od cca 40-60%, pričom osobne si myslím, že wildlife zvierat je na tom možno až na úrovni 90% znalosti. Vedieť presnú znalosť biotopov, ako sa jednotlivé druhy správajú, kedy majú najvyššiu aktivitu, kde sa pohybujú...Tu skrátka treba študovať, študovať, študovať... preto sú mnohí špičkoví fotografi svojou profesiou napr. ornitológovia a pod... Na krajinky si stačí vyhľadať pekné miesto a potom prechodiť najlepšie miesta odkiaľ predmetná scéna bude dobre vypadať, pričom pri fotení zvierat je to úplne naopak. Najprv štúdium o ich správaní, potom dni až týždne čakania na najlepší záber - viď napr. dokument Vlčie hory (odporúčam pozrieť, SVK produkcia).
Ahoj . K uvadeni autoru uz jsem se vyjadril vyse a k procentum taky . A co se tyka docednosti tak sis to spatne precet . Ja uvadim uroven FOTOdovedností ( ktera je pro WL opravdu jedna z nejnizsich). To o cem pises ty je jine tema a pridana hodnota (ktera je vyborna - a i v clanku ji chvalim). At uz je to jsou zoologicke znalosti pro WL nebo komunikacni dovednosti pro dokument atd
 
Robson65
2014-07-25 21:00:12
príspevok od: MarcelK
Nevim nic mi to nerika . Ale pokud narazis, na HDR krajinky tak je uplne neco jineho skladat expozice kvuli dynamickemu rozsahu a nebo kvuli "efektu" . To prvni chapu ,a akceptuji protoze se tim fotograf dopracovava k realne scene kterou videl to druhe neakceptuji protoze tim dela jen "efekt" . Bohuzel druha varianta prevlada
Presne na to som narážal a súhlasím s tým čo si napísal
 
maksel
2014-07-25 21:22:39
príspevok od: vrak
je zabavne sledovat ako sa tu JohnNewton a jeho kamarat z Maksel dokazu zhovadit, a spustacom je obycajnych par viet, o tom co je to umelec, alebo kto ako foti. Chlapci chodte radsej fotit von nejaku kvetenu alebo hole baby a teste sa.
si uplne mimo! ..sa sem chodim zabavit ..porehotat a bez JohnNewtona by to tu bola uplna nuda ..je dobre ze tu obcas niekto vodu muti, inak by sme nevedeli kto su tu ti najlepsi...a najvacsia prca je, ze ked sa chcem tym najlepsim inspirovat tak ma profil bez fotky drzim ti palce "kamo"
 
vrak
2014-07-25 22:42:44
príspevok od: maksel
si uplne mimo! ..sa sem chodim zabavit ..porehotat a bez JohnNewtona by to tu bola uplna nuda ..je dobre ze tu obcas niekto vodu muti, inak by sme nevedeli kto su tu ti najlepsi...a najvacsia prca je, ze ked sa chcem tym najlepsim inspirovat tak ma profil bez fotky drzim ti palce "kamo"
skus pridat este aspon 3 smajlikov urcite sa zvacsi hodnota toho co pises - je jedno z ktoreho konta.
ak uz na teba, alebo tvojeho multaka nebudem reagovat mozes to brat ako vyhru.
 
maksel
2014-07-25 22:56:14
príspevok od: vrak
skus pridat este aspon 3 smajlikov urcite sa zvacsi hodnota toho co pises - je jedno z ktoreho konta.
ak uz na teba, alebo tvojeho multaka nebudem reagovat mozes to brat ako vyhru.
som sem neprisiel s nikym bojovat, tak neocakavam ziadnu vyhru ani prehru
omyl "kamo" smajlikmi nezvacsujem hodnut mojich komentov...tie s exponencialnou zavislostou odzrkadluju zabavu nad komentom na ktory odpisujem
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2014-07-25 23:01:06
príspevok od: rasto.tn
Článok fajn, dobré letné oddychové čítanie (ako prvý diel), avšak je tu jedna zásadná chyba - aj keď autor uviedol, že mnohé fotky sú stiahnuté z netu, skrátka bolo by férové uviesť zdroj (!!!) ku každej fotke, alebo aspoň na konci článku (aj keby to je napr. z kategórie "portrét" stránky typu amateurdump...).
___
To JohnNewton: tento článok nemá rys vedeckej štúdie (diplomovka, a i...) je to subjektívny článok, preto podobné čísla slúžia len ako demonštratívna manifestácia prevahy určitého spektra fotografov z pohľadu Marcela Konečného.
___
K obsahu článku: u všetkých žánrov sa náročnosť pohybovala od cca 40-60%, pričom osobne si myslím, že wildlife zvierat je na tom možno až na úrovni 90% znalosti. Vedieť presnú znalosť biotopov, ako sa jednotlivé druhy správajú, kedy majú najvyššiu aktivitu, kde sa pohybujú...Tu skrátka treba študovať, študovať, študovať... preto sú mnohí špičkoví fotografi svojou profesiou napr. ornitológovia a pod... Na krajinky si stačí vyhľadať pekné miesto a potom prechodiť najlepšie miesta odkiaľ predmetná scéna bude dobre vypadať, pričom pri fotení zvierat je to úplne naopak. Najprv štúdium o ich správaní, potom dni až týždne čakania na najlepší záber - viď napr. dokument Vlčie hory (odporúčam pozrieť, SVK produkcia).
Krajinkárovi stačí nájsť pekné miesto - a vznikne pekná foto...?
Zasmial som sa tomuto názoru a teraz už viem, prečo ty tak málo čosi vieš o krajinkárskej foto...
 
total empty
2014-07-25 23:34:40
príspevok od: noik
...a nestacilo by si dat len tak "po slovensky po papuly"? Nech mame z toho voajersky zazitok vsetci?
Lebo kazdy spravny Slovak ma vo vracku nozik, doma nabrusenu valasku a kazdy mal predka bacu...
Moderná doba, teraz má každý správny Slovák za pásom mačetu !
 
anton julény
2014-07-26 00:12:37
príspevok od: MarcelK
Ahoj . K uvadeni autoru uz jsem se vyjadril vyse a k procentum taky . A co se tyka docednosti tak sis to spatne precet . Ja uvadim uroven FOTOdovedností ( ktera je pro WL opravdu jedna z nejnizsich). To o cem pises ty je jine tema a pridana hodnota (ktera je vyborna - a i v clanku ji chvalim). At uz je to jsou zoologicke znalosti pro WL nebo komunikacni dovednosti pro dokument atd
možno by bolo dobré si pripomenúť tento manifest Skupiny f/64, potom možno už podobné veci nebudeš písať. už pri tvojom minulom článku som si všimol, že si schopný názorového obratu, od obrany svojich názorov k súhlasu s oponentmi. ale radšej sa vráťme k manifestu:

[i]Jméno této skupiny je odvozeno od clonového čísla fotografického objektivu. To znamená dodržet do značné míry kvalitu ostrosti a čistotu fotografického obrazu, který je důležitým prvkem v práci členů tohoto seskupení.

Hlavním cílem skupiny je ukázat v mnoha výstavách co její členové považují za nejlepší současné fotografické umění západu (USA). Kromě představení práce svých členů, budou obsahovat díla i od jiných autorů, kteří ve své práci dokazují tendence podobné Skupině f/64.

Není záměrem Skupiny f/64 obsáhnout celé pole fotografie, nějak ji regulovat nebo výběrem svých členů pohrdat či kritizovat názory jiných fotografů, kteří nejsou zahrnuti na jejích výstavách nebo v členství. Existuje mnoho fotografů pracujícíh s velkou obětavostí, jejichž styl a technika není v souladu s pojetím Skupiny.

Skupina f/64 se omezuje u svých členů a vystavujícíh hostů na ty fotografy, kteří se snaží pojmout fotografii jednoduchou a přímou formou s použitím čistých fotografických metod. Skupina nebude nikdy prezentovat práce, které neodpovídají standardu čisté fotografie.

Čistou fotografií je myšlena fotografie, která si od žádné jiné umělecké formy nepůjčuje technické, tvůrčí ani myšlenkové postupy.

Na druhé straně práce piktorialistů ukazuje oddanost principům umění, které jsou přímo příbuzné malbě a grafickému vyjádření.

Členové Skupiny f/64 věří, že fotografování jako umělecká forma zůstane vždy nezávislá na ideologických konvencích umění a estetiky a bude se rozvíjet svým nezávislým způsobem.

Skupina si cení informací týkajících se vážných fotografických děl, které by unikly její pozornosti a je otevřená k moderní fotografii.[/i]
 
anton julény
2014-07-26 00:13:46
príspevok od: MarcelK
Ahoj . K uvadeni autoru uz jsem se vyjadril vyse a k procentum taky . A co se tyka docednosti tak sis to spatne precet . Ja uvadim uroven FOTOdovedností ( ktera je pro WL opravdu jedna z nejnizsich). To o cem pises ty je jine tema a pridana hodnota (ktera je vyborna - a i v clanku ji chvalim). At uz je to jsou zoologicke znalosti pro WL nebo komunikacni dovednosti pro dokument atd
viď http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupina_f/64
http://kcbx.net/~mhd/1intro/f64.htm
 
rasto.tn
2014-07-26 00:27:24
príspevok od: Stratený Stano
Krajinkárovi stačí nájsť pekné miesto - a vznikne pekná foto...?
Zasmial som sa tomuto názoru a teraz už viem, prečo ty tak málo čosi vieš o krajinkárskej foto...
Keď som bol naposledy na Rysoch, resp. v Tatrách (ale aj tuto v okolí Tn) videl som tak veľa pekných miest, čo som si v hlave naprojektoval, ako by vypadali ako fotky...stačilo by mi iba vystihnúť správny čas (ráno, večer) vystihnúť správne podmienky a je to... Naozaj žiadne štúdium netreba, mám aj pár fotiek tuto, čo som nafotil obdobným štýlom.
___
Naopak, keď som kedysi dávno, dávno... šiel cielene fotiť do lesa veveričky, nič som nenafotil - tj. odflákol som prípravu pozostávajúcu z toho, aké stromy obľubujú, kde sa vyskytujú, kedy sa vyskytujú, na akom poraste, v akých lokalitách, ako upútať ich pozornosť a pod... Na poznanie podobných procesov treba neskutočne veľa trpezlivosti, času, ale aj mnou spomínaných teoretických znalostí (darmo budem pozorovať ich činnosť, keď neviem kde ich nájsť).
___
Verím, že som dobre týmto príkladom z mojej osobnej skúsenosti (ale isto sa to dá aplikovať na mnoho iných fotografov), že čo sa týka wildlife, je to niekoľko násobne náročnejší druh fotenia ako krajinky (a to hovorím z pozície človeka - relatívne krajinkára).
___
Ešte malá poznámka, aby nedošlo k omylu: pod pojmom náročnosť nemyslím ísť večer na vysoký kopec (Kriváň), prespať tam aj nepohodlnú noc a ráno nafotiť peknú pano. To je iný druh náročnosti, aký som spomínal (a samozrejme neznižujem fakt, že aj takýto príklad - fotenie nie je malina).
 
rasto.tn
2014-07-26 00:39:01
príspevok od: Stratený Stano
Krajinkárovi stačí nájsť pekné miesto - a vznikne pekná foto...?
Zasmial som sa tomuto názoru a teraz už viem, prečo ty tak málo čosi vieš o krajinkárskej foto...
Ešte zareagujem aj v druhom komentári a použijem na príklad aj tvoju galériu, konkrétne takú malú kaplnku (fotky na ukážku prikladám z tvojej galérie).
___
Toto podľa mňa naozaj nie je náročné...ideš takpovediac na hotové, motív ten istý, pozadie detto...mení sa len okolie a situácia v počasí a ročnom období.
___
Pozn. - kaplniek si tam mal omnoho viacej, vybral som len zopár na ukážku.
 
MarcelK
2014-07-26 06:57:45
príspevok od: rasto.tn
Keď som bol naposledy na Rysoch, resp. v Tatrách (ale aj tuto v okolí Tn) videl som tak veľa pekných miest, čo som si v hlave naprojektoval, ako by vypadali ako fotky...stačilo by mi iba vystihnúť správny čas (ráno, večer) vystihnúť správne podmienky a je to... Naozaj žiadne štúdium netreba, mám aj pár fotiek tuto, čo som nafotil obdobným štýlom.
___
Naopak, keď som kedysi dávno, dávno... šiel cielene fotiť do lesa veveričky, nič som nenafotil - tj. odflákol som prípravu pozostávajúcu z toho, aké stromy obľubujú, kde sa vyskytujú, kedy sa vyskytujú, na akom poraste, v akých lokalitách, ako upútať ich pozornosť a pod... Na poznanie podobných procesov treba neskutočne veľa trpezlivosti, času, ale aj mnou spomínaných teoretických znalostí (darmo budem pozorovať ich činnosť, keď neviem kde ich nájsť).
___
Verím, že som dobre týmto príkladom z mojej osobnej skúsenosti (ale isto sa to dá aplikovať na mnoho iných fotografov), že čo sa týka wildlife, je to niekoľko násobne náročnejší druh fotenia ako krajinky (a to hovorím z pozície človeka - relatívne krajinkára).
___
Ešte malá poznámka, aby nedošlo k omylu: pod pojmom náročnosť nemyslím ísť večer na vysoký kopec (Kriváň), prespať tam aj nepohodlnú noc a ráno nafotiť peknú pano. To je iný druh náročnosti, aký som spomínal (a samozrejme neznižujem fakt, že aj takýto príklad - fotenie nie je malina).
Bohuzel nemas pravdu . Z pohledu fotografickych dovednosti je podstatne narocnejsi kvalitni krajinarska fotografie nez WL .
Ale myslim ze se ti nebude libit dalsi clanek na tema vlastni neobjektivity . Tam budou z psychologickeho pohledu vysvetleny tve nazory . "Cemu nerozumim to je jednoduche" a "to cemu trosku rozumim v tom se citim byt mistrem" neni to nic neobvykleho a ma to svuj vedecky zaklad ale o tom az priste
 
MarcelK
2014-07-26 07:01:05
príspevok od: anton julény
možno by bolo dobré si pripomenúť tento manifest Skupiny f/64, potom možno už podobné veci nebudeš písať. už pri tvojom minulom článku som si všimol, že si schopný názorového obratu, od obrany svojich názorov k súhlasu s oponentmi. ale radšej sa vráťme k manifestu:

[i]Jméno této skupiny je odvozeno od clonového čísla fotografického objektivu. To znamená dodržet do značné míry kvalitu ostrosti a čistotu fotografického obrazu, který je důležitým prvkem v práci členů tohoto seskupení.

Hlavním cílem skupiny je ukázat v mnoha výstavách co její členové považují za nejlepší současné fotografické umění západu (USA). Kromě představení práce svých členů, budou obsahovat díla i od jiných autorů, kteří ve své práci dokazují tendence podobné Skupině f/64.

Není záměrem Skupiny f/64 obsáhnout celé pole fotografie, nějak ji regulovat nebo výběrem svých členů pohrdat či kritizovat názory jiných fotografů, kteří nejsou zahrnuti na jejích výstavách nebo v členství. Existuje mnoho fotografů pracujícíh s velkou obětavostí, jejichž styl a technika není v souladu s pojetím Skupiny.

Skupina f/64 se omezuje u svých členů a vystavujícíh hostů na ty fotografy, kteří se snaží pojmout fotografii jednoduchou a přímou formou s použitím čistých fotografických metod. Skupina nebude nikdy prezentovat práce, které neodpovídají standardu čisté fotografie.

Čistou fotografií je myšlena fotografie, která si od žádné jiné umělecké formy nepůjčuje technické, tvůrčí ani myšlenkové postupy.

Na druhé straně práce piktorialistů ukazuje oddanost principům umění, které jsou přímo příbuzné malbě a grafickému vyjádření.

Členové Skupiny f/64 věří, že fotografování jako umělecká forma zůstane vždy nezávislá na ideologických konvencích umění a estetiky a bude se rozvíjet svým nezávislým způsobem.

Skupina si cení informací týkajících se vážných fotografických děl, které by unikly její pozornosti a je otevřená k moderní fotografii.[/i]
A) nevim o jakem otaceni nazoru pises. Jen jsem se znova odvolal na svuj clanek
B) co ma ten manifest spolecneho s clankem ? Krom toho, ze by se jeho autori otocili v hrobe kdyby videli ty prasacke pocitacove upravy digitalnich fotek dnes (stejne jako ja)
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2014-07-26 08:38:32
príspevok od: rasto.tn
Ešte zareagujem aj v druhom komentári a použijem na príklad aj tvoju galériu, konkrétne takú malú kaplnku (fotky na ukážku prikladám z tvojej galérie).
___
Toto podľa mňa naozaj nie je náročné...ideš takpovediac na hotové, motív ten istý, pozadie detto...mení sa len okolie a situácia v počasí a ročnom období.
___
Pozn. - kaplniek si tam mal omnoho viacej, vybral som len zopár na ukážku.
Fíha, taká reklama...
Ale opäť len potvrdzuješ, čo som už skôr povedal...
Okolo tejto kaplnky som chodieval so psíkom dvakrát denne na ranné a večerné venčenie do lesa po dobu 8 rokov. To podľa teba znamená, že by som mal mať nafotených 8 x 2 x 365 = 5840 dobrých záberov. Ale nemám... Mám možno 20 - to je 0,342 % ...

P.S. Krajinkár by mal rozlíšiť, že na týchto piatich ukážkach nie je jedna a tá istá kaplnka - sú tam dve...
 
JanoSta
2014-07-26 09:33:59
príspevok od: rasto.tn
Ešte zareagujem aj v druhom komentári a použijem na príklad aj tvoju galériu, konkrétne takú malú kaplnku (fotky na ukážku prikladám z tvojej galérie).
___
Toto podľa mňa naozaj nie je náročné...ideš takpovediac na hotové, motív ten istý, pozadie detto...mení sa len okolie a situácia v počasí a ročnom období.
___
Pozn. - kaplniek si tam mal omnoho viacej, vybral som len zopár na ukážku.
nič v zlom, ale toto si "prestrelil"... nechcem robiť Stanovi reklamu, on si ju robí sám, ale jeho práca patrí k TOP na tomto webe... málokto má taký cit vnímania priestoru, navyše dokáže perfektne spracovať obraz ako taký, takže človek danú scénu vníma úplne reálne a v tom je to jeho umenie... mne osobne sa páči že nepracuje s rôznymi akože "umeleckými" úpravami či efektami... a v tomto je umelec, rozhodne inej úrovne ako tích spomínaných 99,999%...
 
anton julény
2014-07-26 11:02:19
príspevok od: MarcelK
A) nevim o jakem otaceni nazoru pises. Jen jsem se znova odvolal na svuj clanek
B) co ma ten manifest spolecneho s clankem ? Krom toho, ze by se jeho autori otocili v hrobe kdyby videli ty prasacke pocitacove upravy digitalnich fotek dnes (stejne jako ja)
a) myslím, že svoje články berieš až príliš vážne a nakoniec ich obracias na žart
b) pokora a úcta
 
rasto.tn
2014-07-26 11:43:03
príspevok od: MarcelK
Bohuzel nemas pravdu . Z pohledu fotografickych dovednosti je podstatne narocnejsi kvalitni krajinarska fotografie nez WL .
Ale myslim ze se ti nebude libit dalsi clanek na tema vlastni neobjektivity . Tam budou z psychologickeho pohledu vysvetleny tve nazory . "Cemu nerozumim to je jednoduche" a "to cemu trosku rozumim v tom se citim byt mistrem" neni to nic neobvykleho a ma to svuj vedecky zaklad ale o tom az priste
Paradoxne, ja hovorím, že wildlife, že je náročnejšia, aj keď mu nerozumiem... Ono ty tu hovoríš o "dovednostiach", kde pradvepodobne myslíš zohľadnenie umeleckého aspektu. Ja to beriem komplexne - jednotlivé druhy fotografii resp. z iného spektra. Ináč nevidím dôvod, prečo by sa mi článok nemal páčiť. Principiálne: všetko okolo, aj táto debata je založená na subjektívnych názoroch, vnímaní, skúsenostiach...tj. čo je subjektívne - je neobjektívne.
___
Stano: môžu byť dve - príliš som to neskúmal...selektoval som iba z malých náhľdov, keďže šlo iba o ukážku. Ale o kaplnku tu nejde, ..ale o princíp náročnosti, ktorý som ozrejmoval.
___
JanoSta: vôbec nespomínam kvalitu fotografii, ani ich umelecký feel. O ten tu nejde, nikto ho nespochybňuje (aj keď mohol by). Uviedol som príklady, že ako na mňa takéto (ale kľudne si môžem zobrať napr. aj včerajšiu Top dňa - mimochodom celkom OK fotka) v porovnaní (teda backroundom - čo je za výslednou fotkou) pôsobia, že v tomto kontexte ju vidím ako omnoho ťažšiu - celé to bolo myslené nie v umeleckom zmysle (!!!), ale aj tam patria najlepší k tým fotografom, čo majú umelecký feel, ale to je zas o niečom úplne inom.
___
Ešte malý príklad: kľudne aj aj spomínaná Foto dňa zo včera. Bolo ťažké prespať na vrchu, ráno vstávať...aj niekoľko predtým vyjsť na vrch na vybratie správneho miesta....určite áno (to boli len také imagin. príklady). Ale napr. v porovnaní s fotením dravcov niekde v horách, čakať dni na ne, vybrať dobre miesto - kde sa budú predmetné dravce vyskytovať - lietať... Celé mi to príde niekoľko násobne ťažšie, dokonca také, že nevedel by som si u seba predstaviť, že by som sa momentálne na cestu tohto druhu fotografie vydal. Ináč zaujímavé je, že táto dovednost, alebo zručnosť sa dá obdobne aplikovať napr. na fotografiu koncertov - dobrí fotografi so skúsenosťami už presne budú vedieť, kde sa asi hudobník postaví, čo urobí...Ale to je o inom.
 
combat113
2014-07-26 11:44:27
T tohoto článku teda vyplýva že nazvaním tejto fotky umeleckou som asi naštval kopec ľudí, lebo sa chcem nejako odlišovať, alebo jednoducho umeleckou není ? Ďakujem vopred za odpoveď.
 
MarcelK
2014-07-26 11:51:35
príspevok od: combat113
T tohoto článku teda vyplýva že nazvaním tejto fotky umeleckou som asi naštval kopec ľudí, lebo sa chcem nejako odlišovať, alebo jednoducho umeleckou není ? Ďakujem vopred za odpoveď.
Myslim ze to nikoho nenastvalo ale pokud te ta Informace neurazi tok to rozhodne nema s umenim nic spolecneho nicmene fotografie je to dobra dal bych 70%
 
combat113
2014-07-26 12:02:19
príspevok od: MarcelK
Myslim ze to nikoho nenastvalo ale pokud te ta Informace neurazi tok to rozhodne nema s umenim nic spolecneho nicmene fotografie je to dobra dal bych 70%
Ale nie neurazí, myslel som že ak ju štylizujem ako starý obraz a vhodne použijem svetlo, môže byť niečo viac, ako bežnou fotkou. V každom prípade ďakujem za vysvetlenie a hodnotenie, potešilo.
 
MarcelK
2014-07-26 12:19:35
príspevok od: anton julény
a) myslím, že svoje články berieš až príliš vážne a nakoniec ich obracias na žart
b) pokora a úcta
Ano snazim se temi vtipnymi clanky vest k pokore a ucte ty kteri se berou prilis vazne mas to v te odpovedi jinak naskladane ale snad jsi to tedy uz pochopil
 
JanoSta
2014-07-26 12:37:29
príspevok od: rasto.tn
Paradoxne, ja hovorím, že wildlife, že je náročnejšia, aj keď mu nerozumiem... Ono ty tu hovoríš o "dovednostiach", kde pradvepodobne myslíš zohľadnenie umeleckého aspektu. Ja to beriem komplexne - jednotlivé druhy fotografii resp. z iného spektra. Ináč nevidím dôvod, prečo by sa mi článok nemal páčiť. Principiálne: všetko okolo, aj táto debata je založená na subjektívnych názoroch, vnímaní, skúsenostiach...tj. čo je subjektívne - je neobjektívne.
___
Stano: môžu byť dve - príliš som to neskúmal...selektoval som iba z malých náhľdov, keďže šlo iba o ukážku. Ale o kaplnku tu nejde, ..ale o princíp náročnosti, ktorý som ozrejmoval.
___
JanoSta: vôbec nespomínam kvalitu fotografii, ani ich umelecký feel. O ten tu nejde, nikto ho nespochybňuje (aj keď mohol by). Uviedol som príklady, že ako na mňa takéto (ale kľudne si môžem zobrať napr. aj včerajšiu Top dňa - mimochodom celkom OK fotka) v porovnaní (teda backroundom - čo je za výslednou fotkou) pôsobia, že v tomto kontexte ju vidím ako omnoho ťažšiu - celé to bolo myslené nie v umeleckom zmysle (!!!), ale aj tam patria najlepší k tým fotografom, čo majú umelecký feel, ale to je zas o niečom úplne inom.
___
Ešte malý príklad: kľudne aj aj spomínaná Foto dňa zo včera. Bolo ťažké prespať na vrchu, ráno vstávať...aj niekoľko predtým vyjsť na vrch na vybratie správneho miesta....určite áno (to boli len také imagin. príklady). Ale napr. v porovnaní s fotením dravcov niekde v horách, čakať dni na ne, vybrať dobre miesto - kde sa budú predmetné dravce vyskytovať - lietať... Celé mi to príde niekoľko násobne ťažšie, dokonca také, že nevedel by som si u seba predstaviť, že by som sa momentálne na cestu tohto druhu fotografie vydal. Ináč zaujímavé je, že táto dovednost, alebo zručnosť sa dá obdobne aplikovať napr. na fotografiu koncertov - dobrí fotografi so skúsenosťami už presne budú vedieť, kde sa asi hudobník postaví, čo urobí...Ale to je o inom.
evidentne si nepochopil o čom je článok...
 
rasto.tn
2014-07-26 12:48:40
príspevok od: JanoSta
evidentne si nepochopil o čom je článok...
Článok ja neberiem rigorózne, dogmaticky a pod., že ak je téma článku: "je fotograf umelec?",budem sa vyjadrovať vyslovene iba k umeleckému aspektu...
___
Boli tu predsunuté rôzne druhy fotografie a tak myslím, že vyjadriť sa aj k iným ich aspektom je nielen legitímne, ale pre portál a pre pretrvávajúcu diskusiu aj potrebné a prispieva to k rôznorodosti (názorov, postojov), ktoré sú takpovediac hybným strojom ephota.
 
jerzi45
2014-07-26 13:00:45
príspevok od: vlcimak
Nie, smutna je doba, ktora dovoli, aby existovalo nieco take ako su obrovske socialne rozdiely. Je spravne na to upozornovat, ale nema to byt samoucelne. Z fotografii ma byt zrejme, ze autor chcel zviditelnit problem a nie seba, ako sa to casto stava. Staci pouzit spominane efekty - ciernobiela fotografia, silna vinetacia, psi pohlad utrapeneho cloveka upreny do objektivu a mame tu socialny dokument ako vysity... Nie som odlud, naopak, bol by som rad, keby sa tento druh fotografie nezneuzival autormi, ktori nevedia, co cinia, pretoze sa staneme voci vykrikmi upozornujucimi na skutocne problemy imunni.
sociálny dokument je jedna obrovská ilúzia a nedorozumenie...a žiaľ dáva veľkú silu k dezinterpretáciám a povrchným hodnoteniam ľuďom, ktorí nedokážu rozumieť aj oveľa jednoduchším a priamočiarejším prejavom života...možno to preženiem, ale aj vďaka sociálnym reportážam sú ľudia leniví a tvrdohlaví, vypočítaví a pasívni, čakajúci, až častokrát agresívne sa dožadujúci pomoci od iných...od tých, ktorí si radi nad nimi poplačú, poľutujú a zmierňujúc vlastné výčitky svedomia im nastrkajú "POMOC" rovno do rúk...viem o čom píšem, ale neverím v zmenu, hystéria až šialenosť pomoci za každú cenu aj s pomocou sociálnej fotografie je nekonečná...
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-26 16:53:04
príspevok od: jerzi45
sociálny dokument je jedna obrovská ilúzia a nedorozumenie...a žiaľ dáva veľkú silu k dezinterpretáciám a povrchným hodnoteniam ľuďom, ktorí nedokážu rozumieť aj oveľa jednoduchším a priamočiarejším prejavom života...možno to preženiem, ale aj vďaka sociálnym reportážam sú ľudia leniví a tvrdohlaví, vypočítaví a pasívni, čakajúci, až častokrát agresívne sa dožadujúci pomoci od iných...od tých, ktorí si radi nad nimi poplačú, poľutujú a zmierňujúc vlastné výčitky svedomia im nastrkajú "POMOC" rovno do rúk...viem o čom píšem, ale neverím v zmenu, hystéria až šialenosť pomoci za každú cenu aj s pomocou sociálnej fotografie je nekonečná...
naozaj,niekedy makm pochybnosti..co vlastne robim na stranke ,kde maju ludia taketo,priam psychopaticke na\zory,,a ako moze clovek s podobnymi nazormi vobec fotit a obdivovat fotografiu ako taku.
KDE..prosim ta..KDE je na tychto fotografiach iluzia a nedorozumenie>kDE je na tychto fotkach agresivne sa dozadujuci clovek cakajuci pomoc od inych?

napriklad
http://www.ozartsetc.com/2014/04/22/manicomio-by-raymond-depardon/

 
jerzi45
2014-07-26 17:13:55
príspevok od: istvic
naozaj,niekedy makm pochybnosti..co vlastne robim na stranke ,kde maju ludia taketo,priam psychopaticke na\zory,,a ako moze clovek s podobnymi nazormi vobec fotit a obdivovat fotografiu ako taku.
KDE..prosim ta..KDE je na tychto fotografiach iluzia a nedorozumenie>kDE je na tychto fotkach agresivne sa dozadujuci clovek cakajuci pomoc od inych?

napriklad
http://www.ozartsetc.com/2014/04/22/manicomio-by-raymond-depardon/

váž slová...to po prvé...kľudne ži dalej v ilúzii, že zachraňuješ svet...to po druhé...neosočuj tých, čo majú s pomocou úplne iné skúsenosti a výsledky /o ktorých ty zdá sa nemôžeš mať ani páru.../ a väčšinou pomáhajú viac ako si dokážeš predstaviť...to po tretie... za tým, čo som napísal si stojím a tvoj odkaz na nejaké obrázky z ústavov a liečební sú úplne mimo misu...hoci aj tu platí univerzálna pravda: ako človek žije, tak aj umiera...
 
JohnNewton
2014-07-26 17:23:51
príspevok od: jerzi45
váž slová...to po prvé...kľudne ži dalej v ilúzii, že zachraňuješ svet...to po druhé...neosočuj tých, čo majú s pomocou úplne iné skúsenosti a výsledky /o ktorých ty zdá sa nemôžeš mať ani páru.../ a väčšinou pomáhajú viac ako si dokážeš predstaviť...to po tretie... za tým, čo som napísal si stojím a tvoj odkaz na nejaké obrázky z ústavov a liečební sú úplne mimo misu...hoci aj tu platí univerzálna pravda: ako človek žije, tak aj umiera...
S tou univerzálnou pravdou si to prehnal, nie ? Jedna rana osudu, Ti môže život otočiť naruby.
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-26 17:30:32
príspevok od: jerzi45
váž slová...to po prvé...kľudne ži dalej v ilúzii, že zachraňuješ svet...to po druhé...neosočuj tých, čo majú s pomocou úplne iné skúsenosti a výsledky /o ktorých ty zdá sa nemôžeš mať ani páru.../ a väčšinou pomáhajú viac ako si dokážeš predstaviť...to po tretie... za tým, čo som napísal si stojím a tvoj odkaz na nejaké obrázky z ústavov a liečební sú úplne mimo misu...hoci aj tu platí univerzálna pravda: ako človek žije, tak aj umiera...
nie si to nejake obrazky z ustavov a liecebni a uz vobec nie mimo misu..je to jeden konkretny ustav v Taliansku a jeden konkretny fotograf a projekt ,ktory zivotu tychto ludi dost pomohol,aj tu je vidiet tvoja ignoracia voci danemu zanru ,ze nie si ochotny si ani len poriadne pozriet a precitat odkaz ,ktory som ti dal ako priklad.

ja so nezijem v iluzii.ja sa pohybujem meddzi ludmi,ktori konkretne pomahaju realnym projektom rozne po svete a napriklad aj taka fotografia im vyrazne pomaha pri ziskavani financii na projekty
.
 
Demikát
2014-07-26 17:30:52
Pekne to autor vysvetlil.
Všetky žvásty okolo sú len prejavy zasiahnutého ega...
 
jerzi45
2014-07-26 18:19:01
príspevok od: JohnNewton
S tou univerzálnou pravdou si to prehnal, nie ? Jedna rana osudu, Ti môže život otočiť naruby.
tú vetu som nevymyslel ja, samozrejme, ale skúsenejší a mudrejší odo mňa...a platí na 100%...
nemiešaj hrušky s jablkami...neviem čo myslíš ranou osudu...ale sú životné príbehy plné neovplyvniteľnej tragédie, v ktorých to človek nemá vo svojej moci...ale o nich tá veta nie je...
 
jerzi45
2014-07-26 18:30:52
príspevok od: istvic
nie si to nejake obrazky z ustavov a liecebni a uz vobec nie mimo misu..je to jeden konkretny ustav v Taliansku a jeden konkretny fotograf a projekt ,ktory zivotu tychto ludi dost pomohol,aj tu je vidiet tvoja ignoracia voci danemu zanru ,ze nie si ochotny si ani len poriadne pozriet a precitat odkaz ,ktory som ti dal ako priklad.

ja so nezijem v iluzii.ja sa pohybujem meddzi ludmi,ktori konkretne pomahaju realnym projektom rozne po svete a napriklad aj taka fotografia im vyrazne pomaha pri ziskavani financii na projekty
.
každý si realitu dotvorí ako sa mu hodí, fotografov a pomáhačov nevynímajúc...svojimi slovami len potvrdzuješ, čo som napísal...oveľa lepšia pomoc je väčšinou /sú prípady- veľmi zriedkavé, ked to neplatí...napt. deti, mentálne a telesne hendikepovaní.../ tá, ktorou prinútiš ľudí postarať sa samých o seba, ako tá ktorou ich naučíš brať a spoliehať sa na to...denno denne sa stretávam s touto realitou, som v nej priamo zainteresovaný, viem ako o nej mnohí rozmýšľajú, ale namjú odvahu povedať to nahlas...fundamentalistickí pomáhači by ich ukameňovali...
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-26 18:34:05
príspevok od: jerzi45
každý si realitu dotvorí ako sa mu hodí, fotografov a pomáhačov nevynímajúc...svojimi slovami len potvrdzuješ, čo som napísal...oveľa lepšia pomoc je väčšinou /sú prípady- veľmi zriedkavé, ked to neplatí...napt. deti, mentálne a telesne hendikepovaní.../ tá, ktorou prinútiš ľudí postarať sa samých o seba, ako tá ktorou ich naučíš brať a spoliehať sa na to...denno denne sa stretávam s touto realitou, som v nej priamo zainteresovaný, viem ako o nej mnohí rozmýšľajú, ale namjú odvahu povedať to nahlas...fundamentalistickí pomáhači by ich ukameňovali...
Juraj,ja neviem co robis a ako prichadzas do kontaktu s touto realitou..mna len zaskocil ten nazor ,co si napisal.
 
jerzi45
2014-07-26 18:38:42
príspevok od: istvic
Juraj,ja neviem co robis a ako prichadzas do kontaktu s touto realitou..mna len zaskocil ten nazor ,co si napisal.
trvalo mi roky, kým som mal odvahu si ho v sebe sformulovať...ale život mi ho denno denne potvrdzuje...
 
JanoSta
2014-07-26 18:41:50
príspevok od: rasto.tn
Článok ja neberiem rigorózne, dogmaticky a pod., že ak je téma článku: "je fotograf umelec?",budem sa vyjadrovať vyslovene iba k umeleckému aspektu...
___
Boli tu predsunuté rôzne druhy fotografie a tak myslím, že vyjadriť sa aj k iným ich aspektom je nielen legitímne, ale pre portál a pre pretrvávajúcu diskusiu aj potrebné a prispieva to k rôznorodosti (názorov, postojov), ktoré sú takpovediac hybným strojom ephota.
ja to trochu odľahčím... doporučil by som každému aby hľadal inšpiráciu v umeleckom prejave v tvorbe najlepšieho fotoumelca na tomto webe a to užívateľa "timon" ... toto je bezkonkurenčne to 000,001%
 
JohnNewton
2014-07-26 18:51:43
príspevok od: jerzi45
tú vetu som nevymyslel ja, samozrejme, ale skúsenejší a mudrejší odo mňa...a platí na 100%...
nemiešaj hrušky s jablkami...neviem čo myslíš ranou osudu...ale sú životné príbehy plné neovplyvniteľnej tragédie, v ktorých to človek nemá vo svojej moci...ale o nich tá veta nie je...
Skúsenejší a múdrejší ako som ja, hovoria, že univerzálna pravda nejestvuje, tak že nám zostáva riadiť sa len vlastnou intuíciou.
 
JohnNewton
2014-07-26 19:19:33
príspevok od: JanoSta
ja to trochu odľahčím... doporučil by som každému aby hľadal inšpiráciu v umeleckom prejave v tvorbe najlepšieho fotoumelca na tomto webe a to užívateľa "timon" ... toto je bezkonkurenčne to 000,001%
Odľahčím to opačným smerom, ukážka umenia z tohoto článku , a úprimne sa priznávam, že tomu asi nerozumiem
www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/843/?index=1
 
jerzi45
2014-07-26 19:43:15
príspevok od: JohnNewton
Skúsenejší a múdrejší ako som ja, hovoria, že univerzálna pravda nejestvuje, tak že nám zostáva riadiť sa len vlastnou intuíciou.
skúsenejší a múdrejší odo mňa dokonca hovoria, že neexistuje objektívna realita...takže neexistuje ani imperatívna inštrukcia...je len na tebe ako si čo a ako zinterpretuješ...
 
rasto.tn
2014-07-26 19:46:37
príspevok od: JanoSta
ja to trochu odľahčím... doporučil by som každému aby hľadal inšpiráciu v umeleckom prejave v tvorbe najlepšieho fotoumelca na tomto webe a to užívateľa "timon" ... toto je bezkonkurenčne to 000,001%
Ja by som dal na posúdenie iného autora, ktorého FB profil je verejne dostupný, pridávam ho tu na zhodnotenie: Zhodou okolností v kontexte nadpisu tohto článku má jeho meno na FB umelecký nádych. Album - Modelky a jeho obsah je kapitola umenia sama o sebe....
___
https://www.facebook.com/pages/Umeleck%C3%BD-fotograf-Bratislava/255923621142210?fref=photo
 
JohnNewton
2014-07-26 19:50:18
príspevok od: jerzi45
skúsenejší a múdrejší odo mňa dokonca hovoria, že neexistuje objektívna realita...takže neexistuje ani imperatívna inštrukcia...je len na tebe ako si čo a ako zinterpretuješ...
Platón
 
JohnNewton
2014-07-26 19:52:32
príspevok od: rasto.tn
Ja by som dal na posúdenie iného autora, ktorého FB profil je verejne dostupný, pridávam ho tu na zhodnotenie: Zhodou okolností v kontexte nadpisu tohto článku má jeho meno na FB umelecký nádych. Album - Modelky a jeho obsah je kapitola umenia sama o sebe....
___
https://www.facebook.com/pages/Umeleck%C3%BD-fotograf-Bratislava/255923621142210?fref=photo
No čo, každý sme nejaký
 
jerzi45
2014-07-26 20:32:46
príspevok od: JohnNewton
Platón
magor
 
Ľuboš Capcara
2014-07-26 22:18:26
príspevok od: total empty
Ta si sa rozpísal........
Písal niečo zaujímavé? lebo nechce sa mi to veľmi čítať
 
kaukaz
2014-07-26 22:43:22
príspevok od: Ľuboš Capcara
Písal niečo zaujímavé? lebo nechce sa mi to veľmi čítať
nie, v tvojom pripade to ozaj nema zmysel citat, staci ze zareagujes a je to v podstate jasne....
 
ratzenberg
2014-07-27 01:04:17
Marcel, nesklamal si! Opäť si načrel do hlbín svojho (pravdepodobne) stagnujúceho blogu. Nič nové na svete, dali sme si repete. Zo všetkého žartovného v článku stojí za pozornosť hlavne tvoja úsmev vyvolávajúca nekonzistentná argumentácia prešpikovaná neveľmi obratnou sofistikou, v tesnom závese nasledovaná záludnou hrou na exaktnosť. Všetko ako z príručky marketingovej komunikácie. BTW, kde sa môžeme stretnúť s výsledkami (a hlavne metodikou) tvojich výskumov? A na tú osvetu budeme ešte dlho čakať?
 
anton julény
2014-07-27 01:27:19
príspevok od: MarcelK
Ano snazim se temi vtipnymi clanky vest k pokore a ucte ty kteri se berou prilis vazne mas to v te odpovedi jinak naskladane ale snad jsi to tedy uz pochopil
tak neučme, že 1+1=2, učme, že sa jazdí na červenú, to bude vtipných článkov a situácií.

už ti viacero diskutujúcich pripomenulo, aby si sa radšej venoval konkrétnostiam (fotkám dňa, ich autorom, či náhodným fotkám), tam si rád prečítam tvoje vtipné komentáre a rozbory. ale toto neadresné vtipkovanie nevedie nikam.
 
maksel
2014-07-27 01:53:57
príspevok od: anton julény
tak neučme, že 1+1=2, učme, že sa jazdí na červenú, to bude vtipných článkov a situácií.

už ti viacero diskutujúcich pripomenulo, aby si sa radšej venoval konkrétnostiam (fotkám dňa, ich autorom, či náhodným fotkám), tam si rád prečítam tvoje vtipné komentáre a rozbory. ale toto neadresné vtipkovanie nevedie nikam.
on sa konkretnym fotkam venovat nikdy nebude...je len otazkou casu kedy pan "levelista" skonci tak ako doma v CR
 
JohnNewton
2014-07-27 06:07:27
príspevok od: maksel
on sa konkretnym fotkam venovat nikdy nebude...je len otazkou casu kedy pan "levelista" skonci tak ako doma v CR
To nevadí, preklad do maďarčiny tomu dá nový rozmer, teda aspoň na pár dní
 
Marcel Rebro
2014-07-27 07:41:25
Já su otýc!
Gdo je vác?
 
MarcelK
2014-07-27 07:45:09
príspevok od: JohnNewton
To nevadí, preklad do maďarčiny tomu dá nový rozmer, teda aspoň na pár dní
Jednu vec nikdy nepochopim :, proc lidi venuji tolik casu diskusim o tom jak branit svoje zasazene ego . Misto toho aby se vzdelavali a stali se lepsimi a nemuseli si v sobe nic obhajovat .proc to "nejde" nebi proc to jejich "staci " nebo v tom nejhorsim pripade "ze jsou dobrii ale ostatni tomu nerozumi " za tu dobu co vysel clanek a ty tady sedis na diskusich jsem procestoval 4 zeme a myslim ze celkem vyrazne zlepsil par fotografu, kteri meli potrebu se zlepsit a ne obhajovat ze jim jejich nizka uroven staci . Zvedni zadek a zacni ze sebou neco delat - tim nemyslim ze mas jit na kurz ke mne zrovna ale treba jen otevri nejakou ucebnici misto sezeni na internetovych diskusich.. Ale vpodstate to neni mireni osobne na tebe ale globalne na lidi tohoto typu
 
JohnNewton
2014-07-27 08:31:29
príspevok od: MarcelK
Jednu vec nikdy nepochopim :, proc lidi venuji tolik casu diskusim o tom jak branit svoje zasazene ego . Misto toho aby se vzdelavali a stali se lepsimi a nemuseli si v sobe nic obhajovat .proc to "nejde" nebi proc to jejich "staci " nebo v tom nejhorsim pripade "ze jsou dobrii ale ostatni tomu nerozumi " za tu dobu co vysel clanek a ty tady sedis na diskusich jsem procestoval 4 zeme a myslim ze celkem vyrazne zlepsil par fotografu, kteri meli potrebu se zlepsit a ne obhajovat ze jim jejich nizka uroven staci . Zvedni zadek a zacni ze sebou neco delat - tim nemyslim ze mas jit na kurz ke mne zrovna ale treba jen otevri nejakou ucebnici misto sezeni na internetovych diskusich.. Ale vpodstate to neni mireni osobne na tebe ale globalne na lidi tohoto typu
Chápanie asi nie je Tvoja silná stránka, za to rozdávanie " rozumov " Ti ide celkom dobre. To Tvoje cestovanie sa asi míňa účinkom. Ak sa dospelý človek chová voči ostatým ako rodič, niečo nie je v poriadku. Tvoja potreba je závislosť od sledovania návštevnosti Tvojho blogu. Je mi ľúto, že Ti to kazím Myslím , že si obeťou svojej amatérskej psychológie. Už si tu chcel riešiť vzdelanie, počet precestovaných krajín a politickú orientáciu.....
 
Marcel Rebro
2014-07-27 08:51:42
príspevok od: MarcelK
Jednu vec nikdy nepochopim :, proc lidi venuji tolik casu diskusim o tom jak branit svoje zasazene ego . Misto toho aby se vzdelavali a stali se lepsimi a nemuseli si v sobe nic obhajovat .proc to "nejde" nebi proc to jejich "staci " nebo v tom nejhorsim pripade "ze jsou dobrii ale ostatni tomu nerozumi " za tu dobu co vysel clanek a ty tady sedis na diskusich jsem procestoval 4 zeme a myslim ze celkem vyrazne zlepsil par fotografu, kteri meli potrebu se zlepsit a ne obhajovat ze jim jejich nizka uroven staci . Zvedni zadek a zacni ze sebou neco delat - tim nemyslim ze mas jit na kurz ke mne zrovna ale treba jen otevri nejakou ucebnici misto sezeni na internetovych diskusich.. Ale vpodstate to neni mireni osobne na tebe ale globalne na lidi tohoto typu
Marcel,

nechce sa mi hľadať tá pyramída argumentácie čo si kdesi postol, ale toto je "Argumentum ad hominem" ako z učebnice.

S úctou

Marcel

PS : článok (aj po čase) pobavil
 
Marcel Rebro
2014-07-27 08:54:31
príspevok od: MarcelK
Neprekvapil jsi, stale se pohybujes v nejnizsich patrech argumentacni pyramidy . Pracuj na sobe mas na to dostat se vys
Marcel,

našiel som ... argumentum ad hominem. Druhé zdola. Použil si aj v tomto príspevku.

Marcel
 
MarcelK
2014-07-27 09:02:04
príspevok od: Marcel Rebro
Marcel,

našiel som ... argumentum ad hominem. Druhé zdola. Použil si aj v tomto príspevku.

Marcel
Jj s tim souhlasim ja ale nereaguji na zadnou myslenku ani obsah nebot nic takoveho nezaznelo. ciste se podivuji nad neproduktivne stravenym casem
 
Marcel Rebro
2014-07-27 09:07:02
príspevok od: MarcelK
Jj s tim souhlasim ja ale nereaguji na zadnou myslenku ani obsah nebot nic takoveho nezaznelo. ciste se podivuji nad neproduktivne stravenym casem
Nad tým časom sa niekedy nestíham diviť ani ja. Počas diskusií nad týmto (a predchádzajúcim tvojim) článkom som sa prefotil z Východných Álp až po Západné Tatry.

Ale de gustibus non est disputandum. A je aj taký výraz na iných fórach používaný. Že "chair photographer". A takých je tu požehane ...
 
JanoSta
2014-07-27 09:13:09
príspevok od: JohnNewton
Odľahčím to opačným smerom, ukážka umenia z tohoto článku , a úprimne sa priznávam, že tomu asi nerozumiem
www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/843/?index=1
ako tak na to pozerám tak čo tomu nerozumejú nás bude asi viac...
 
JohnNewton
2014-07-27 09:28:13
príspevok od: MarcelK
Jj s tim souhlasim ja ale nereaguji na zadnou myslenku ani obsah nebot nic takoveho nezaznelo. ciste se podivuji nad neproduktivne stravenym casem
Ale ja úplne rovnako vnímam blogy podobného druhu
 
JohnNewton
2014-07-27 09:31:43
príspevok od: JanoSta
ako tak na to pozerám tak čo tomu nerozumejú nás bude asi viac...
Ale pozitívum je, že v kontexte tej fotografie, som dospel k názoru, že tých kvalitných fotografií je na tomto webe podstatne viac ako oných 0,001 % .
 
JohnNewton
2014-07-27 09:43:32
príspevok od: Marcel Rebro
Nad tým časom sa niekedy nestíham diviť ani ja. Počas diskusií nad týmto (a predchádzajúcim tvojim) článkom som sa prefotil z Východných Álp až po Západné Tatry.

Ale de gustibus non est disputandum. A je aj taký výraz na iných fórach používaný. Že "chair photographer". A takých je tu požehane ...
Vysvetlenie je prozaické . Som na PN, pojedám antibiotiká, nooooo , tak pre to
 
blahoslav J B Art
2014-07-27 10:09:37
príspevok od: JohnNewton
Odľahčím to opačným smerom, ukážka umenia z tohoto článku , a úprimne sa priznávam, že tomu asi nerozumiem
www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/843/?index=1
nikto nie je dokonaly
 
anton julény
2014-07-27 10:28:44
príspevok od: MarcelK
Jednu vec nikdy nepochopim :, proc lidi venuji tolik casu diskusim o tom jak branit svoje zasazene ego . Misto toho aby se vzdelavali a stali se lepsimi a nemuseli si v sobe nic obhajovat .proc to "nejde" nebi proc to jejich "staci " nebo v tom nejhorsim pripade "ze jsou dobrii ale ostatni tomu nerozumi " za tu dobu co vysel clanek a ty tady sedis na diskusich jsem procestoval 4 zeme a myslim ze celkem vyrazne zlepsil par fotografu, kteri meli potrebu se zlepsit a ne obhajovat ze jim jejich nizka uroven staci . Zvedni zadek a zacni ze sebou neco delat - tim nemyslim ze mas jit na kurz ke mne zrovna ale treba jen otevri nejakou ucebnici misto sezeni na internetovych diskusich.. Ale vpodstate to neni mireni osobne na tebe ale globalne na lidi tohoto typu
tak trocha štatistiky: článok vyšiel 25.7, dnes je 27.7., a spojenie "zatímco ty sedíš na diskusi jsem procestoval som 4 země" mi znie ako veta s nejakého sci-fi. Ale Marcel R. môže precestovať 4 krajiny za 2 hodiny, mne to bude trvať asi o dve hodiny dlhšie, žijem trocha ďalej od bratislavy. ale radšej dám prednosť tomu, že mám dosť času na skoro všetky svoje aktivity a teda aj na sedenie na diskusii.
 
fotografik
2014-07-27 10:30:05
Nikdy ma netrápilo, či je fotografia umenie. Mám rád obrázky, ktoré ma upútajú. Je jedno,či sú kreslené, maľované, alebo fotografované Roky som maľoval, ale keď mi dakto povedal, že je to umenie, oponoval som mu, že je to iba remeselná zručnosť. Pochybujem, že sa tím umáral Michelangelo, Rubens, Liotard ect. Toto, čo snobi často označujú ako umenie, je často nepozerateľné...
 
vrak
2014-07-27 11:58:45
príspevok od: JohnNewton
Vysvetlenie je prozaické . Som na PN, pojedám antibiotiká, nooooo , tak pre to
si mal napisat hned, ze mas usudok pod vplyvom farmaceutik. Neveril som, ze by existoval taky ..... a som rad, ze som sa nemylil, takze si ospravedlneny. Pekny den a rychle uzdravenie.
 
MarcelK
2014-07-27 12:13:32
príspevok od: anton julény
tak trocha štatistiky: článok vyšiel 25.7, dnes je 27.7., a spojenie "zatímco ty sedíš na diskusi jsem procestoval som 4 země" mi znie ako veta s nejakého sci-fi. Ale Marcel R. môže precestovať 4 krajiny za 2 hodiny, mne to bude trvať asi o dve hodiny dlhšie, žijem trocha ďalej od bratislavy. ale radšej dám prednosť tomu, že mám dosť času na skoro všetky svoje aktivity a teda aj na sedenie na diskusii.
sorry samozrejme jsem myslel souvisejici clanek o levelech :] ten uz je skoro 2 tydny myslim a od te doby travi nekteri cas nonstop na diskusich pod nima :]
 
JohnNewton
2014-07-27 12:17:02
príspevok od: vrak
si mal napisat hned, ze mas usudok pod vplyvom farmaceutik. Neveril som, ze by existoval taky ..... a som rad, ze som sa nemylil, takze si ospravedlneny. Pekny den a rychle uzdravenie.
Ďakujem, som rád, že si sa neznížil k riešeniu ega, mojich priateľov a k odporúčaniu " ísť fotiť" a čítať knihy . Lebo to všetko ja robievam, ako aj väčšina tu prítomných....
 
MarcelK
2014-07-27 12:19:19
príspevok od: fotografik
Nikdy ma netrápilo, či je fotografia umenie. Mám rád obrázky, ktoré ma upútajú. Je jedno,či sú kreslené, maľované, alebo fotografované Roky som maľoval, ale keď mi dakto povedal, že je to umenie, oponoval som mu, že je to iba remeselná zručnosť. Pochybujem, že sa tím umáral Michelangelo, Rubens, Liotard ect. Toto, čo snobi často označujú ako umenie, je často nepozerateľné...
s tim souhlasim . tim ze jsi to nazval remeslnou zrucnosti , si ale musel nasrat sportu maliru kolem kteri se povazovali za umelce :] tak jako ja tady
 
maksel
2014-07-27 12:20:02
príspevok od: JanoSta
ako tak na to pozerám tak čo tomu nerozumejú nás bude asi viac...
...skratka nemame fotograficke oko a videnie na rozpoznanie umenia....budem musiet zmenit dealera
 
JohnNewton
2014-07-27 12:28:10
príspevok od: maksel
...skratka nemame fotograficke oko a videnie na rozpoznanie umenia....budem musiet zmenit dealera
Antibiotiká môžeš rovno vynechať, to skúšam teraz a nič sa nezmenilo .....

link na niečo vážnejšie

http://www.worldpressphoto.org/awards/2014/spot-news/taslima-akhter?gallery=1125526
 
spektrum
2014-07-27 12:49:24
ja to vnímam tak, že keď nachádza metafory, tak ano..a to môže aj v makro, ktoré si úplne zatratil..ale mne je to jedno, zjavne si sa nad tým nikdy ani nezamyslel
 
JohnNewton
2014-07-27 12:51:29
príspevok od: MarcelK
s tim souhlasim . tim ze jsi to nazval remeslnou zrucnosti , si ale musel nasrat sportu maliru kolem kteri se povazovali za umelce :] tak jako ja tady
Marcel, si ochotný aspoň pripustť, že nie všetci trpíme nejakým komplexom ? To si Vážne myslíš ža každého naserie cyklista ktorý ho obehne veľkou rýchlosťou, že chlap na vedlajšom kurte hrá o triedu lepší tenis ,alebo, že je na svete milión lepších fotografov ? Keď to mňa bude trápiť, začnem písať blogy .... zaškatulkoval si si ľudí podľa vlastnej šablóny. Ale asi nie správne.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2014-07-27 15:11:13
príspevok od: JohnNewton
Marcel, si ochotný aspoň pripustť, že nie všetci trpíme nejakým komplexom ? To si Vážne myslíš ža každého naserie cyklista ktorý ho obehne veľkou rýchlosťou, že chlap na vedlajšom kurte hrá o triedu lepší tenis ,alebo, že je na svete milión lepších fotografov ? Keď to mňa bude trápiť, začnem písať blogy .... zaškatulkoval si si ľudí podľa vlastnej šablóny. Ale asi nie správne.
Autor článku netvrdí, že musí mať 100% pravdu, podáva len svoj pohľad ktorý vychádza zrejme z jeho skúseností. Áno, zaškatuľkoval ľudí podľa vlastnej šablóny, pre neho je to správne, ale neznamená to, že to musí byť správne pre teba.
Nikde netvrdí, že každý užívateľ musí trpieť nejakým komplexom.
Nemyslím si, že pre autora článku bolo podnetom, že na svete je milión lepších fotografov ako on.
 
anton julény
2014-07-27 15:19:28
príspevok od: Martin Brojo
Autor článku netvrdí, že musí mať 100% pravdu, podáva len svoj pohľad ktorý vychádza zrejme z jeho skúseností. Áno, zaškatuľkoval ľudí podľa vlastnej šablóny, pre neho je to správne, ale neznamená to, že to musí byť správne pre teba.
Nikde netvrdí, že každý užívateľ musí trpieť nejakým komplexom.
Nemyslím si, že pre autora článku bolo podnetom, že na svete je milión lepších fotografov ako on.
to si asi nikto neuvedomuje, ale toto je redakčný blog a od toho očakávaš viac ako len subjektívny názor autora, možno preto je tu táto diskusia. môže to byť aj tak, že redakcia toto podporuje. ale na okraj, ak je zaujímavý/atraktívny obsah, tak nikto si reklamu ani nevšimne, čo je teda fakt škoda.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2014-07-27 15:23:21
príspevok od: anton julény
to si asi nikto neuvedomuje, ale toto je redakčný blog a od toho očakávaš viac ako len subjektívny názor autora, možno preto je tu táto diskusia. môže to byť aj tak, že redakcia toto podporuje. ale na okraj, ak je zaujímavý/atraktívny obsah, tak nikto si reklamu ani nevšimne, čo je teda fakt škoda.
Každý takýto článok bude vždy len subjektívny názor autora. Vždy sa nájde skupina ktorá ho bude spochybňovať. O atraktivite článku podľa mňa vypovedá táto obsiahla diskusia, aj napriek, či možno aj vďaka tomu, že sa tu nájde množstvo oportunistov.
 
Ros
2014-07-27 17:21:04
príspevok od: Martin Brojo
Každý takýto článok bude vždy len subjektívny názor autora. Vždy sa nájde skupina ktorá ho bude spochybňovať. O atraktivite článku podľa mňa vypovedá táto obsiahla diskusia, aj napriek, či možno aj vďaka tomu, že sa tu nájde množstvo oportunistov.
...to som už počul , túto nepriestrelnú vetu, všetko je subjektívne ,článok autora, kvalita umeleckého diela a ešte vetu, že hlavným prvkom fotografie je subjektivita.
Z toho vyplýva že všetci majú pravdu, lebo pravda je subjektivita.
A kto je víťazom ?
Masová kultúra.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2014-07-27 17:28:25
príspevok od: Ros
...to som už počul , túto nepriestrelnú vetu, všetko je subjektívne ,článok autora, kvalita umeleckého diela a ešte vetu, že hlavným prvkom fotografie je subjektivita.
Z toho vyplýva že všetci majú pravdu, lebo pravda je subjektivita.
A kto je víťazom ?
Masová kultúra.
Viem čo chceš povedať. Ako to vidím ja, váha názoru na fotografiu, resp. vyjadreného v článku je podľa mňa závislá na vedomostiach a skúsenostiach autora. Ak vezeme tento článok, tak je pre mňa oveľa relevantnejší ako keby som podobný článok čítal od iného užívateľa tento článok kritizujúceho (nechcem menovať). Hlavne preto, že keď sa pozriem na tvorbu užívateľov a čo majú za sebou, tak je to pre mňa jasné. Podobne to vidím aj vo fotografii.
 
JohnNewton
2014-07-27 17:59:34
príspevok od: anton julény
to si asi nikto neuvedomuje, ale toto je redakčný blog a od toho očakávaš viac ako len subjektívny názor autora, možno preto je tu táto diskusia. môže to byť aj tak, že redakcia toto podporuje. ale na okraj, ak je zaujímavý/atraktívny obsah, tak nikto si reklamu ani nevšimne, čo je teda fakt škoda.
Drobným prínosom tohoto vlákna boli len state ktoré v istých momentoch opustili pôvodnú tému. Napr. sociálny dokument ..
 
bubu1687
2014-07-28 06:57:36
vy neprestanete s tym masirovanim ega ? uz dost chlapi!
zasa raz chodte na pivo uz!
 
Ros
2014-07-28 08:12:50
príspevok od: bubu1687
vy neprestanete s tym masirovanim ega ? uz dost chlapi!
zasa raz chodte na pivo uz!
Bubuš, neber nám ego, keď sme bolí mladí hrali sme sa s vláčikmi na dráhe kým sa nám nevybila baterka.
Teraz nám zostala len prostata a ego.
 
mutino
2014-07-28 11:31:20
Strašne dlhý blog o ničom. Autorovi stačilo napísať, že on fotografov za umelcov nepovažuje a hotovo.
 
paldixy
2014-07-28 11:34:43
príspevok od: spektrum
ja to vnímam tak, že keď nachádza metafory, tak ano..a to môže aj v makro, ktoré si úplne zatratil..ale mne je to jedno, zjavne si sa nad tým nikdy ani nezamyslel
Makro na to doplatilo najviac, ale však nech. Blog je len subjektívný názor a v podstate nič nevyrieši, to len aby reč nestála. Ľudia sa snažia presadiť rôzne.
 
spektrum
2014-07-28 13:24:11
príspevok od: paldixy
Makro na to doplatilo najviac, ale však nech. Blog je len subjektívný názor a v podstate nič nevyrieši, to len aby reč nestála. Ľudia sa snažia presadiť rôzne.
tak som to troška vyvážila, tie obrovské možnosti makra aj vo výtvarnej fotografii, nielen v pribehoch, pozná každý, kto sa jej len trochu venoval.. Napokon foto o svetle nie je len o čb kompoziciách a videní...Marcel toho ešte veľa nevidel..
 
vrak
2014-07-28 14:03:06
a kde to makro zacina ? je aj na paldixyho fotkach ? Lebo potom je makro aj z 2 metrov odfoteny slon.
 
bubu1687
2014-07-28 14:22:29
príspevok od: Ros
Bubuš, neber nám ego, keď sme bolí mladí hrali sme sa s vláčikmi na dráhe kým sa nám nevybila baterka.
Teraz nám zostala len prostata a ego.
nechcela som viem že nemas rad ale prostata ma zabila tak musim dat to svoje
 
Marcel Rebro
2014-07-28 14:29:56
príspevok od: vrak
a kde to makro zacina ? je aj na paldixyho fotkach ? Lebo potom je makro aj z 2 metrov odfoteny slon.
Makro zacina pri zlave 20%

http://www.makro.sk/
 
vrak
2014-07-28 15:47:42
príspevok od: Marcel Rebro
Makro zacina pri zlave 20%

http://www.makro.sk/
dik, uz mam v tom konecne jasnejsie. Takze makro zacina tam, kde konci ikea.
 
Ros
2014-07-28 15:56:20
príspevok od: spektrum
tak som to troška vyvážila, tie obrovské možnosti makra aj vo výtvarnej fotografii, nielen v pribehoch, pozná každý, kto sa jej len trochu venoval.. Napokon foto o svetle nie je len o čb kompoziciách a videní...Marcel toho ešte veľa nevidel..
.... a to si ešte nespomenula možnosti zvýšenia makro ukazovateľov našej ekonomiky, tam sa Marcel vôbec nechytá.
 
atiart
2014-07-28 20:59:26
... ja neviem kto je umelec, ale s istotou viem kto tým nie je ...
 
bobo222
2014-07-28 21:17:52
Fotograf je človek, ktorému sa nechce alebo nevie maľovať a tak to za seba nechá urobiť mašinu.
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-07-28 22:13:50
príspevok od: bobo222
Fotograf je človek, ktorému sa nechce alebo nevie maľovať a tak to za seba nechá urobiť mašinu.
Z to su presne tie skreslene nazory )
 
blahoslav J B Art
2014-07-29 00:09:07
príspevok od: atiart
... ja neviem kto je umelec, ale s istotou viem kto tým nie je ...
podla tohto clanku priblizne 99,999% clenov ePhota
 
JohnNewton
2014-07-29 07:17:21
príspevok od: blahoslav J B Art
podla tohto clanku priblizne 99,999% clenov ePhota
A podľa Teba ?
 
blahoslav J B Art
2014-07-29 09:18:02
príspevok od: JohnNewton
A podľa Teba ?
podla mna a len za seba mozem napisat, ze ja nie som umelec
 
Ros
2014-07-29 09:38:37
príspevok od: blahoslav J B Art
podla mna a len za seba mozem napisat, ze ja nie som umelec
Väčšina ľudí má nejaký umelecký talent, len netušia aký, moja babka má na višňovú štrúdľu.
 
admin
redakcia ephoto.sk 2014-07-29 12:46:14
príspevok od: mishik
Akože obsah samozrejme čitateľsky atraktívny, škoda, že ide o copy-paste z Marcelovho blogu.
clanok je u nas publikovany po vzajomnej dohode s autorom.
 
anton julény
2014-07-29 13:33:01
príspevok od: admin
clanok je u nas publikovany po vzajomnej dohode s autorom.
je len škoda, že si redakcia vybrala príliš subjektívny článok. autor ho mohol pridať cez štandardné rozhranie užívateľa. takto to vyzerá, že sa s tým redakcia stotožňuje.
 
maraou
2014-07-29 15:30:24
príspevok od: anton julény
je len škoda, že si redakcia vybrala príliš subjektívny článok. autor ho mohol pridať cez štandardné rozhranie užívateľa. takto to vyzerá, že sa s tým redakcia stotožňuje.
Proč by se neztotožňovala, když jim to subjektivně přijde jako dobrý článek?
Posouzení míry subjektivity článku je rovněž jenom subjektivní (fuj to je věta)
Mě zase subjektivně přijde, že se neumíš vyrovnat s tím, že někdo napíše objektivně úspěšný článek, který se ti nelíbí.
 
JohnNewton
2014-07-29 16:32:45
príspevok od: maraou
Proč by se neztotožňovala, když jim to subjektivně přijde jako dobrý článek?
Posouzení míry subjektivity článku je rovněž jenom subjektivní (fuj to je věta)
Mě zase subjektivně přijde, že se neumíš vyrovnat s tím, že někdo napíše objektivně úspěšný článek, který se ti nelíbí.
Iste, komerčne to je úspešné (počet kliknutí) ale to je aj Mojsejová a reality show
 
anton julény
2014-07-29 16:56:34
príspevok od: maraou
Proč by se neztotožňovala, když jim to subjektivně přijde jako dobrý článek?
Posouzení míry subjektivity článku je rovněž jenom subjektivní (fuj to je věta)
Mě zase subjektivně přijde, že se neumíš vyrovnat s tím, že někdo napíše objektivně úspěšný článek, který se ti nelíbí.
ak si pozrieš redakčný blog, tak tam nájdeš články, ktoré sú neporovnateľne s niektorými, ktoré boli uverejnené v poslednej dobe. autor aj redakcia musia počítať aj s negatívnom odzvou a kedže my všetci tvoríme tento web, tak sa k nemu aj vyjadrujeme, a toho nebude ušetrená anii redakcia.
 
maraou
2014-07-29 20:29:22
príspevok od: JohnNewton
Iste, komerčne to je úspešné (počet kliknutí) ale to je aj Mojsejová a reality show
Tak ono tak ani nejde o to, kolikrát se klikne, jako spíš to, kdo na to kliká... Odsuzovat kvalitní film, že se na něj chodí hodně lidí je stejně debilní, jako číst bulvár, jenom u toho člověk vypadá rádoby intelektuálně. Já úspěchem hodnotil spíš rozjetou diskuzi s podmětnými názory na obou stranách barikády. Jo a taky to, že se mi ten článek prostě líbil.
 
maraou
2014-07-29 20:31:33
príspevok od: anton julény
ak si pozrieš redakčný blog, tak tam nájdeš články, ktoré sú neporovnateľne s niektorými, ktoré boli uverejnené v poslednej dobe. autor aj redakcia musia počítať aj s negatívnom odzvou a kedže my všetci tvoríme tento web, tak sa k nemu aj vyjadrujeme, a toho nebude ušetrená anii redakcia.
Fajn, rád si přečtu nějaký kvalitní článek na příbuzné téma. Můžeš mi prosím doporučit něco konkrétního?
 
maksel
2014-07-29 22:53:07
príspevok od: maraou
Fajn, rád si přečtu nějaký kvalitní článek na příbuzné téma. Můžeš mi prosím doporučit něco konkrétního?
clanky na pribuznu temu prosim hlavne nehladaj na tomto webe...a pevne verim, ze uz tu viac takych podobnych nebude ...a dufam, ze tento web ostane zdrojom dobrych informacii.
""podobne kvalitne clanky" na pribuznu temu hladaj na autorovom unikatmon nenapodobitelnom blogu, kde si s kludom mozes pritakavat a tlaplat po pleci so sympatizantmi....zelam vela zabavy a mnoozstvo precitanych "kvalitnych" clankov !
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-30 00:36:16
príspevok od: fondrist
Ahoj noik! Zakladanie umeleckých fotografii do albumu som nemyslel vážne. Nechcel som Ťa uraziť. Prezrel som si Tvoju galériu fotografií .Páčia sa mi. Vnučka bude na Teba pyšná, že akého umelca mala dedka. Prajem Ti dobré svetlo do optiky!
Az teraz som nasiel v tom vlakne aj tychto par tvojich viet. Dakujem. Nikdy som sa za umelca nepokladal a nepokladam, aj ked v tej reakcii, som to spomenul. Myslel som to nadhladovo. Nie vsetci musime mat minimalne SUPKU vychodenu. Niekedy staci dobre vytrenovane oko a trochu citu pre kompo. ked k tomu pridas dobre svetlo (hovori sa vsak, ze to je vzdy, tak aspon nejake podarene foto by mohlo vzniknut. Musim povedat, ze na u nas momentalne chyba ten zaznavany komunal. Fotenie rodiniek a do obcianske, pripadne na dolozku, lebo pasy neboli nutne. Kto sa pozrel do sveta, bol uz frajer. Ked sa pozeram na stare fotky, kde som mal tak 6 rokov a drzim trochu strnulo auticko v rukach, tak ziadnu chybu na takej fotke nevidim. Dokonca este teraz mi privadza usmev na tvar. A o to prave ide. Ako povedal jeden: Dolezite je z toho sa nepos...
Tak este raz vdaka...
 
anton julény
2014-07-30 00:45:54
príspevok od: maraou
Fajn, rád si přečtu nějaký kvalitní článek na příbuzné téma. Můžeš mi prosím doporučit něco konkrétního?
redakčný blog zahŕňa široké spektrum tém, je ich tam zhruba 500, takže si máš z čoho vybrať. verím, že redakcia nemá záujem o články, ktoré rozdeľujú užívateľov na takmer nepriateľské skupiny, ale sa nemôžem ubrániť dojmu, že to redakcia robí vedome.
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-30 00:55:24
príspevok od: anton julény
redakčný blog zahŕňa široké spektrum tém, je ich tam zhruba 500, takže si máš z čoho vybrať. verím, že redakcia nemá záujem o články, ktoré rozdeľujú užívateľov na takmer nepriateľské skupiny, ale sa nemôžem ubrániť dojmu, že to redakcia robí vedome.
To nerobi redakcia. To si robia uzivatelia navzajom. Internet je najvacsi svalotvoric na svete. Mozes mat len 50 kg, ale vlastne tu moze kazdy ukazat, ze ma obrovske svaly a vela skusenosti v "comkolvek".
 
anton julény
2014-07-30 01:13:43
príspevok od: noik
To nerobi redakcia. To si robia uzivatelia navzajom. Internet je najvacsi svalotvoric na svete. Mozes mat len 50 kg, ale vlastne tu moze kazdy ukazat, ze ma obrovske svaly a vela skusenosti v "comkolvek".
ale tvoje články, nie sú zaradené v redakčnom blogu. redakcia tým určuje smer portálu.
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-30 01:24:17
No...tie moje clanky nie su ani mainstream... sice vidim, ze kliky nejake maju, ale reakcii pomenej. Predsa len toto je pre ludi vdacnejsia tema. To je ako ked idem Pendolinom do Ostravy a vidim, kolko ludi cita Blesk a kolki Hospodarske noviny
Keby sa ludia pod to chceli vyrozpravat, tak mozu, ale je tam len opis...toto je takto a takto, narodil/a sa vtedy a tam, foti toto, toto bol zlom v tvorbe atd. Ludia tam nemaju nejaky velky priestor na najdenie zaludnosti a ani nikomu nedrazdim s tym ego. Teda si myslim ...
 
malet
2014-07-30 08:07:41
Zaujímavé je, že najväčší problém s týmto a podobnými článkami majú užívatelia, ktorých fotografie sú "priemerné".
 
anton julény
2014-07-30 10:14:12
príspevok od: noik
No...tie moje clanky nie su ani mainstream... sice vidim, ze kliky nejake maju, ale reakcii pomenej. Predsa len toto je pre ludi vdacnejsia tema. To je ako ked idem Pendolinom do Ostravy a vidim, kolko ludi cita Blesk a kolki Hospodarske noviny
Keby sa ludia pod to chceli vyrozpravat, tak mozu, ale je tam len opis...toto je takto a takto, narodil/a sa vtedy a tam, foti toto, toto bol zlom v tvorbe atd. Ludia tam nemaju nejaky velky priestor na najdenie zaludnosti a ani nikomu nedrazdim s tym ego. Teda si myslim ...
možno niekoho teší, že "odstartoval téměř vlnu násilí mezi fotografy". možno tvoje príspevky idú ťažšou cestou, nemajú okamžité výsledky, ale možno posunú niekoho kúsok ďalej..
 
maksel
2014-07-30 10:31:01
príspevok od: anton julény
možno niekoho teší, že "odstartoval téměř vlnu násilí mezi fotografy". možno tvoje príspevky idú ťažšou cestou, nemajú okamžité výsledky, ale možno posunú niekoho kúsok ďalej..
presne tak....radsej si precitam poucny clanok hoc aj od amatera, ako dristy od pseudoumelca!
 
Ros
2014-07-30 10:40:46
príspevok od: maksel
presne tak....radsej si precitam poucny clanok hoc aj od amatera, ako dristy od pseudoumelca!
....čím to je , že má pocit trápnosti za iných ?
 
Ros
2014-07-30 10:52:45
príspevok od: maksel
presne tak....radsej si precitam poucny clanok hoc aj od amatera, ako dristy od pseudoumelca!
...krátky čas editácie mi neumožnil opraviť chyby vo vlastnom texte a tak na vysvetleniet tvoj koment "drísty od psedoumelca" patrí do portfólia málo chápajúcich fotografov ,diletantov a z toho dôvodu mám pocit trápnosti za iných.
 
JohnNewton
2014-07-30 10:53:39
príspevok od: malet
Zaujímavé je, že najväčší problém s týmto a podobnými článkami majú užívatelia, ktorých fotografie sú "priemerné".
Rád rozšírim Tvoju demagógiu o ďalší level, najviac sa článok páči uživateľom bez fotografií ?
 
paldixy
2014-07-30 11:03:25
príspevok od: vrak
a kde to makro zacina ? je aj na paldixyho fotkach ? Lebo potom je makro aj z 2 metrov odfoteny slon.
Bolo kedysi len makro, teraz sa to na ephoto upravilo na makro a detail. Moje fotky sú v drvivej väčšine detai.
 
Paulie
2014-07-30 11:05:45
príspevok od: JohnNewton
Rád rozšírim Tvoju demagógiu o ďalší level, najviac sa článok páči uživateľom bez fotografií ?
chair photographers
 
Iygor
2014-07-30 11:09:19
Odpoveď na otázku v nadpise článku: Je to dôležité? A pre koho?

Tak ako predchádzajúci blog o leveloch som si tento článok prečítal na tomto serveri (nevyhľadávam tieto tipy článkov po nete), homur autora je identický, až mám dojem že paródie sú jeho najhodnotnejším filmovým "umením". Čas strávený čítaním článku nepokladám za premárnený, podnetná je aj diskusia. Napísať takýto blog ale zaberie času viac, preto sa zamýšľam nad tým čo vedie autora k písaniu tohoto typu článkov. Sú ľudia ktorí potrebujú zaškatuľkovávať a triediť si čokoľvek. to chápem. Ale na písanie blogu to asi nestačí. Takže mi vychádza jediný dôvod, vlastné zviditeľnenie. Dnes je jednoduchšie sa zviditeľniť touto formou (viď nespočetné množstvo youtube kanálov "skúsených" fotografov). Touto svojou úvahou som sa nechcel autora nijako dodtknúť, nepoznám jeho tvorbu, proste to takto vnímam.
 
Ros
2014-07-30 11:15:32
príspevok od: Iygor
Odpoveď na otázku v nadpise článku: Je to dôležité? A pre koho?

Tak ako predchádzajúci blog o leveloch som si tento článok prečítal na tomto serveri (nevyhľadávam tieto tipy článkov po nete), homur autora je identický, až mám dojem že paródie sú jeho najhodnotnejším filmovým "umením". Čas strávený čítaním článku nepokladám za premárnený, podnetná je aj diskusia. Napísať takýto blog ale zaberie času viac, preto sa zamýšľam nad tým čo vedie autora k písaniu tohoto typu článkov. Sú ľudia ktorí potrebujú zaškatuľkovávať a triediť si čokoľvek. to chápem. Ale na písanie blogu to asi nestačí. Takže mi vychádza jediný dôvod, vlastné zviditeľnenie. Dnes je jednoduchšie sa zviditeľniť touto formou (viď nespočetné množstvo youtube kanálov "skúsených" fotografov). Touto svojou úvahou som sa nechcel autora nijako dodtknúť, nepoznám jeho tvorbu, proste to takto vnímam.
.... je to dôležité ,tým vnímavejším to má pomáhať zorientovať sa v estetických kritériách.
 
JanoSta
2014-07-30 13:34:20
príspevok od: Ros
.... je to dôležité ,tým vnímavejším to má pomáhať zorientovať sa v estetických kritériách.
v tvojom estetickom kritériu sme zorientovaní...
 
malet
2014-07-30 13:35:35
príspevok od: JohnNewton
Rád rozšírim Tvoju demagógiu o ďalší level, najviac sa článok páči uživateľom bez fotografií ?
Hovoríš o demagógii a pritom je to celé založené na pozorovaní. Mimochodom som v tejto diskusii asi jediný kto tu nemá fotografie v galérii, tak teraz neviem či ma považuješ za väčšinu.
 
Ros
2014-07-30 13:55:21
príspevok od: JanoSta
v tvojom estetickom kritériu sme zorientovaní...
...neostáva ti iné len spoliehať sa na skutočnosť, že veriaci o tvojich slovách nebudú pochybovať.
 
maraou
2014-07-30 18:19:19
príspevok od: anton julény
redakčný blog zahŕňa široké spektrum tém, je ich tam zhruba 500, takže si máš z čoho vybrať. verím, že redakcia nemá záujem o články, ktoré rozdeľujú užívateľov na takmer nepriateľské skupiny, ale sa nemôžem ubrániť dojmu, že to redakcia robí vedome.
Tak trochu sem cekal, ze z tech 500 nenabidenes jeden, se kterym by ses dostatecne ztotoznil, abys ho zde verejne odprezentoval.
Pripadas mi jako neonacista na pochodu romu... v jedne ruce molotov, v druhe dlazebni kostku a rve na ne: "rozejdete se, my prece nechceme nasili!!!"
 
maraou
2014-07-30 18:28:53
príspevok od: maksel
clanky na pribuznu temu prosim hlavne nehladaj na tomto webe...a pevne verim, ze uz tu viac takych podobnych nebude ...a dufam, ze tento web ostane zdrojom dobrych informacii.
""podobne kvalitne clanky" na pribuznu temu hladaj na autorovom unikatmon nenapodobitelnom blogu, kde si s kludom mozes pritakavat a tlaplat po pleci so sympatizantmi....zelam vela zabavy a mnoozstvo precitanych "kvalitnych" clankov !
Takovy mix inkvizice a krizackeho tazeni proti svobodne myslence bych v 21. stoleti u prostred evropy jen tak necekal. No nic vyklizim pole... je to tu vase... doporucuji Vam jeste infiltrovat redakci a zrealizovat malou fotografickou obdobu Nemeckeho paleni knih v roce 1933.
 
anton julény
2014-07-30 20:17:11
príspevok od: maraou
Tak trochu sem cekal, ze z tech 500 nenabidenes jeden, se kterym by ses dostatecne ztotoznil, abys ho zde verejne odprezentoval.
Pripadas mi jako neonacista na pochodu romu... v jedne ruce molotov, v druhe dlazebni kostku a rve na ne: "rozejdete se, my prece nechceme nasili!!!"
a prečo by som sa mal s nejakým článkom stotožňovať? to si myslíš, že na všetko potrebujeme nejaký návod alebo vzor? myslím, že zlých skúseností so vzormi máme na oboch stranách hranice dosť.
 
fondrist
2014-07-30 20:18:06
Ahoj Jaroslav! Keď, si spomenul fotku stým autičkom i ja mám spomienku. Fotil som na Flexaret väčšinou ČB. Jedného dňa som si povedal skúsim niečo nasnímať na farbu. Film vyvolať nebol problém. Problém nastal, pri vyvolávaní fotiek. Vkladať filtre,počítanie a, iné záludnosti. Kým som vypočítal správnu hodnotu, chemikálie prekročili teplotu. Pri farbe bola tolerancia iba pol stupňa. Z dvanástich záberov sa mi podarili dve. I to mizerné. O nákladoch, ani nehovorím. Keď som to ukázal starším a skúsenejším fotografom amatérom povedali: klobúk dolu. Tam sa rodilo umenie. Kto to zažil vie o čom . Teraz, keď mám digitál, to je úplne niečo iné. I keď, tam sú nástrahy...Takže, kto je umelec? Čo je umenie? Presne, to čo si napísal. Pekná fotografia, keď sa po rokoch ku nej vrátiš-zaspomínaš. Toľko o umení. PS:na fotografii som ja. Mal som asi dva, alebo tri roky. V ruke držím kohúta-symbol mužnosti.
 
anton julény
2014-07-30 20:19:25
príspevok od: maraou
Takovy mix inkvizice a krizackeho tazeni proti svobodne myslence bych v 21. stoleti u prostred evropy jen tak necekal. No nic vyklizim pole... je to tu vase... doporucuji Vam jeste infiltrovat redakci a zrealizovat malou fotografickou obdobu Nemeckeho paleni knih v roce 1933.
píšeš skoro ako http://www.noveslovo.sk/c/Pohoda_vobec_nie_je_v_pohode
 
JohnNewton
2014-07-30 21:31:39
príspevok od: maraou
Takovy mix inkvizice a krizackeho tazeni proti svobodne myslence bych v 21. stoleti u prostred evropy jen tak necekal. No nic vyklizim pole... je to tu vase... doporucuji Vam jeste infiltrovat redakci a zrealizovat malou fotografickou obdobu Nemeckeho paleni knih v roce 1933.
No hlavne, že ste "levelistu" u Vás nemohli vystáť
 
maksel
2014-07-30 23:46:46
príspevok od: maraou
Takovy mix inkvizice a krizackeho tazeni proti svobodne myslence bych v 21. stoleti u prostred evropy jen tak necekal. No nic vyklizim pole... je to tu vase... doporucuji Vam jeste infiltrovat redakci a zrealizovat malou fotografickou obdobu Nemeckeho paleni knih v roce 1933.
mily maraou. odporucil som ti blog kde najdes co hladas. ..preco sa nasieras?
 
Ros
2014-07-31 08:40:19
príspevok od: anton julény
a prečo by som sa mal s nejakým článkom stotožňovať? to si myslíš, že na všetko potrebujeme nejaký návod alebo vzor? myslím, že zlých skúseností so vzormi máme na oboch stranách hranice dosť.
Správne, už to tu bolo, svoje si nedáme cudzie nechceme.
Mám pocit že k rovnako smutnej pravde niektorí dospejú vždy ,bez ohľadu na to aká je téma diskusie.
 
snow
2014-07-31 10:01:58
JohnNewton urobit si druhe konto, len na to aby si si mohol lajkovat svoje prispevky a drukovat si je dost uchylne nemyslis ?
 
JohnNewton
2014-07-31 12:47:33
príspevok od: snow
JohnNewton urobit si druhe konto, len na to aby si si mohol lajkovat svoje prispevky a drukovat si je dost uchylne nemyslis ?
A čo si môj na drogách ? Pre pubertiačika ako Ty mám serióznu ponuku. Ak mám dve kontá, dám Ti 1000 € ale ak nie, dáš Ty mne 1000 €. Redakcia má moje plnú podporu na zverejnenie
 
maksel
2014-07-31 12:55:54
príspevok od: snow
JohnNewton urobit si druhe konto, len na to aby si si mohol lajkovat svoje prispevky a drukovat si je dost uchylne nemyslis ?
snow...o com pochybujes? minule som pisal JohnNewtonovi, nech si zalozi este jedno konto....ja osobne mam styri. Este ti nieco prezradim, ale nikomu to nehovor! Tajni ta odpocuvaju a sleduju ....a tvoj kolega v praci je dvojity agent..
 
Paulie
2014-07-31 15:03:24
príspevok od: maksel
snow...o com pochybujes? minule som pisal JohnNewtonovi, nech si zalozi este jedno konto....ja osobne mam styri. Este ti nieco prezradim, ale nikomu to nehovor! Tajni ta odpocuvaju a sleduju ....a tvoj kolega v praci je dvojity agent..
To, že si paranoidný ešte neznamená, že ťa nesledujú.
 
snow
2014-07-31 16:11:13
príspevok od: maksel
snow...o com pochybujes? minule som pisal JohnNewtonovi, nech si zalozi este jedno konto....ja osobne mam styri. Este ti nieco prezradim, ale nikomu to nehovor! Tajni ta odpocuvaju a sleduju ....a tvoj kolega v praci je dvojity agent..
hmm maksel a ty ako vies, ze sa hovori o tebe ? to uz ani nema zmysel napisat trafena hus zagaga
 
noik
ocenenie redakciou 2014-07-31 16:32:07
príspevok od: Paulie
To, že si paranoidný ešte neznamená, že ťa nesledujú.
...a este aj : S dobrou schizofreniou nikdy nie si sam...
 
seifi
2014-07-31 17:02:49
príspevok od: Iygor
Odpoveď na otázku v nadpise článku: Je to dôležité? A pre koho?

Tak ako predchádzajúci blog o leveloch som si tento článok prečítal na tomto serveri (nevyhľadávam tieto tipy článkov po nete), homur autora je identický, až mám dojem že paródie sú jeho najhodnotnejším filmovým "umením". Čas strávený čítaním článku nepokladám za premárnený, podnetná je aj diskusia. Napísať takýto blog ale zaberie času viac, preto sa zamýšľam nad tým čo vedie autora k písaniu tohoto typu článkov. Sú ľudia ktorí potrebujú zaškatuľkovávať a triediť si čokoľvek. to chápem. Ale na písanie blogu to asi nestačí. Takže mi vychádza jediný dôvod, vlastné zviditeľnenie. Dnes je jednoduchšie sa zviditeľniť touto formou (viď nespočetné množstvo youtube kanálov "skúsených" fotografov). Touto svojou úvahou som sa nechcel autora nijako dodtknúť, nepoznám jeho tvorbu, proste to takto vnímam.
...vlastné zviditeľnenie...ale to je predsa v poriadku, nie ? no a ľudia čo tu vystavujú, a ďalší čo prispievajú na Fb do Fotograf roku, to je pre niečo iné ak nie vlastné zviditeľnenie ?
 
JohnNewton
2014-07-31 17:21:49
príspevok od: snow
hmm maksel a ty ako vies, ze sa hovori o tebe ? to uz ani nema zmysel napisat trafena hus zagaga
Ty si s martinom P registrovaný partner, lebo ja s makselom sme
 
Paulie
2014-07-31 18:45:28
príspevok od: noik
...a este aj : S dobrou schizofreniou nikdy nie si sam...
...a v prípade viacnásobnej schyze si môžeš urobiť "párty".
 
Iygor
2014-07-31 19:41:48
príspevok od: seifi
...vlastné zviditeľnenie...ale to je predsa v poriadku, nie ? no a ľudia čo tu vystavujú, a ďalší čo prispievajú na Fb do Fotograf roku, to je pre niečo iné ak nie vlastné zviditeľnenie ?
Vlastné zviditeľnenie je samozrejme vporiadku. Ak sa fotograf zviditeľnuje fotografiami tak to je najlepšie čo môže urobiť. Ale v záplave fotografií čo dnes vznikajú a publikujú sa na vebe sa spoľahlivo stratia aj kvalitné fotografie. Preto sa mnohí snažia zviditeľniť blogmi, videorecenziami a inými aktivitami. No a tu vnímam snahu o takéto zviditeľnenie...
 
Iygor
2014-07-31 19:59:10
príspevok od: Ros
.... je to dôležité ,tým vnímavejším to má pomáhať zorientovať sa v estetických kritériách.
Práve tí vnímavejší nepotrebujú vodítko kto je umelec a kto nie. Výsledkom vnímania je vyvolanie pocitu (pozitívneho alebo negatívneho), takže je jedno či je autor uznávaný umelec alebo neznámy amatér, pocit ktorý vyvolá pohľad na fotografiu/obraz (u vnímavého človeka) to neovplyvní...
Dalšia vec je že hranica medzi umením, remeslom a gýčom je veľmi tenká, niekedy nedefinovateľná, takže potom vyvstáva otázka (rečnícka, nečakám odpoveď) kto je povolaný rozhodovať o tom čo je a čo nie je umenie?
 
Daniel Leitman
2014-07-31 22:19:26
Hehe nedocital som vzdal som to v polovici komentarov ale snad vacsie ako ego autora su snad iba tie "mudre" hlasky co tu padaju ... asi tu maju vsetci manual na zivot
 
maksel
2014-07-31 22:35:44
príspevok od: snow
hmm maksel a ty ako vies, ze sa hovori o tebe ? to uz ani nema zmysel napisat trafena hus zagaga
no ty musis byt druhy nostradamus....si ma odhalil....este ze si si dokazal spocitat vsetko to mnozstvo likov ktore si davam na komenty
 
maksel
2014-07-31 22:44:11
príspevok od: JohnNewton
Ty si s martinom P registrovaný partner, lebo ja s makselom sme
Johny na dnes uz nechaj jednopercentnych umelcov oddychovat a mohli by sme si ovorit jedno suche cervene ked uz spolu zijeme
 
MarcelK
2014-08-01 06:37:00
príspevok od: Ros
Správne, už to tu bolo, svoje si nedáme cudzie nechceme.
Mám pocit že k rovnako smutnej pravde niektorí dospejú vždy ,bez ohľadu na to aká je téma diskusie.
Tak jsem tu zas po par dnech a bavim se taky na jednu stranu je to smutne na druhou stranu je pekne videt jak se lidi projevi pri konfrontaci s nazorem ktery se jich dotknul . A pritom je to tak jednoduche : uz jsem o tom psal tady http://www.marcelkonecny.com/o-kritice-a-sebevedomi/ (tehdy myslim vetsina ´zasazenych " souhlasne prikyvovala a neuveomivala si ze oni jsou ti kterych se clanek tykal)
 
MarcelK
2014-08-01 06:47:54
príspevok od: JohnNewton
No hlavne, že ste "levelistu" u Vás nemohli vystáť
Prosim te jak si k te informaci prisel ?
 
MarcelK
2014-08-01 06:52:03
príspevok od: mutino
Strašne dlhý blog o ničom. Autorovi stačilo napísať, že on fotografov za umelcov nepovažuje a hotovo.
Nevim jestli jsi to docetl do konce. Ten clanek je o tom ze mezi fotografama umelci jsou. Jen to zpravidla nejsou ti, kteri si to o sobe mysli timto clankem jsem vzdal poctu opravdovym fotoumelcum ( a v zaveru jsem dokonce vzdal i poctu neumelcum kteri fotografii delaji poctive )
 
JohnNewton
2014-08-01 07:24:27
príspevok od: MarcelK
Prosim te jak si k te informaci prisel ?
Čítal som reakcie
 
Ros
2014-08-01 08:25:51
príspevok od: Iygor
Práve tí vnímavejší nepotrebujú vodítko kto je umelec a kto nie. Výsledkom vnímania je vyvolanie pocitu (pozitívneho alebo negatívneho), takže je jedno či je autor uznávaný umelec alebo neznámy amatér, pocit ktorý vyvolá pohľad na fotografiu/obraz (u vnímavého človeka) to neovplyvní...
Dalšia vec je že hranica medzi umením, remeslom a gýčom je veľmi tenká, niekedy nedefinovateľná, takže potom vyvstáva otázka (rečnícka, nečakám odpoveď) kto je povolaný rozhodovať o tom čo je a čo nie je umenie?
vnímavý človek môže byť zároveň fotografický diletant, tomu môže podobný článok ušetriť čas sa zorientovať, opačný prípad bez vnímavosti respektíve nedostatočnej miere vkusu , ktorá nemusí byť každému rovnakou mierou daná ,spravidla nevedie k trvalým výsledkom.
Meradlá boli vždy , to ako sa k nim dopracovať sa dozvieš na katedrách fotografie na vysokých školách po celom svete.
 
anton julény
2014-08-01 10:07:48
príspevok od: MarcelK
Tak jsem tu zas po par dnech a bavim se taky na jednu stranu je to smutne na druhou stranu je pekne videt jak se lidi projevi pri konfrontaci s nazorem ktery se jich dotknul . A pritom je to tak jednoduche : uz jsem o tom psal tady http://www.marcelkonecny.com/o-kritice-a-sebevedomi/ (tehdy myslim vetsina ´zasazenych " souhlasne prikyvovala a neuveomivala si ze oni jsou ti kterych se clanek tykal)
a ak si nevšimol, tí ktorí vyjadrili svoj negatívny názor pod článkom o leveloch, tak vyjadrujú svoj negatívny názor aj pod týmto článkom. takže dôkaz tvojich tvrdení odkazom na iný tvoj článok asi celkom nefunguje, lebo je to ako v tom vtipe o červenom nose: ujo, prečo máte červený nos? lebo pijem. prečo pijete? lebo mám červený nos.
 
JohnNewton
2014-08-01 10:29:29
príspevok od: maksel
Johny na dnes uz nechaj jednopercentnych umelcov oddychovat a mohli by sme si ovorit jedno suche cervene ked uz spolu zijeme
Nedbám , vidím to na pejný večer pri Marcelovom blogu a lahvinke
 
blahoslav J B Art
2014-08-01 11:12:25
príspevok od: JohnNewton
Nedbám , vidím to na pejný večer pri Marcelovom blogu a lahvinke
ak nepomahaju antibiotika, treba skusit liecbu malymi davkami alkoholu v akomkolvek mnozstve
 
JohnNewton
2014-08-01 11:26:54
príspevok od: blahoslav J B Art
ak nepomahaju antibiotika, treba skusit liecbu malymi davkami alkoholu v akomkolvek mnozstve
Múdro hovoríš
 
MarcelK
2014-08-01 13:00:53
príspevok od: JohnNewton
Čítal som reakcie
Tomu se rika selektivni vnimani reality . Dej si to vino a studuj muj blog , to je docela dobry plan . Ale prosimte pokud mas zrcadlovku s velkym objektivem radsi preskoc clanek "o vyberu fotaku :" ) to bys nemusel rozchodit. Radsi se venuj ostatnim clankum
 
JohnNewton
2014-08-01 13:16:59
príspevok od: MarcelK
Tomu se rika selektivni vnimani reality . Dej si to vino a studuj muj blog , to je docela dobry plan . Ale prosimte pokud mas zrcadlovku s velkym objektivem radsi preskoc clanek "o vyberu fotaku :" ) to bys nemusel rozchodit. Radsi se venuj ostatnim clankum
Myslím si, že Tvojich 5 minút slávy si si vyčerpal, sú isté vyhlásenia, pri ktorých spozornie každý psychiater, napr. " viem čo si ľudia myslia " (fotografi, čo si myslia , že sú umelci "
 
seifi
2014-08-01 18:00:11
ešte ste tu ? no miestami to tu už nie je ani na smiech
z článku, kde človek povie svoj názor, predostrie akési úvahy, ktore môžeš, nemusíš, a môžeš prestať čítať, môžeš ich vypustiť z hlavy, tu urobiť takú hystériu; a pre MK dobrá reklama, myslím si
 
tomis.ales
2014-08-01 20:46:55
No neviem, ci sa niekedy prinutim precitat si vsetky reakcie na clanok ale, co chcem povedat. Autor clanku akosi predpoklada, ze vsetci chcu byt umelcami, alebo sa za nich niektory nepravom pasuju. Ja nie som umelecky fotograf a ani nikdy nechcem byt a ani nebudem. Tak isto ako miliony inych uzivatelov fotoaparatov. Nechapem, ako si tu kopec ludi mysli, ze fotografia ma nejaky koniec, nejaky vrchny level zvany umelecka tvorba.
Ale inac docela aktualna tema, uz sa tesim na citanie reakcii.
 
atiart
2014-08-01 20:59:15
príspevok od: seifi
ešte ste tu ? no miestami to tu už nie je ani na smiech
z článku, kde človek povie svoj názor, predostrie akési úvahy, ktore môžeš, nemusíš, a môžeš prestať čítať, môžeš ich vypustiť z hlavy, tu urobiť takú hystériu; a pre MK dobrá reklama, myslím si
... to že nejaký MK vôbec existuje , som o ňom sa dozvedel podla tých člankov, ... mož ako píšeš, je to dobrá reklama, ... podľa mna reklama vtedy je dobrá, ak je originalná, zaujímavá, strhne sebou dav, a vie sa predať, ... podľa mna to tiež jeden fenomén, čo treba vedieť robiť, a kto to vie robiť, je u mna umelcom , ... na základe tých článkov , ja iste budem vyhladávať aj tie dalšie, totiž nikdy predtým som sa nestretol podobným písmom, len niekedy dávneišie, pod názvom ,,polobohˇ´, a to je možné, že aj to on písal , neviem

... pre ten novodobý ephoto bastards-klub už bolo načase podržať zrkadlo pravdy, ... MK dotoho, píš svoje úvahy, neboj sa , nikto to z hlavy nevypustí, a ani neprastane čítať ...
 
Castlepool
ocenenie redakciou 2014-08-01 21:24:40
príspevok od: istvic
naozaj,niekedy makm pochybnosti..co vlastne robim na stranke ,kde maju ludia taketo,priam psychopaticke na\zory,,a ako moze clovek s podobnymi nazormi vobec fotit a obdivovat fotografiu ako taku.
KDE..prosim ta..KDE je na tychto fotografiach iluzia a nedorozumenie>kDE je na tychto fotkach agresivne sa dozadujuci clovek cakajuci pomoc od inych?

napriklad
http://www.ozartsetc.com/2014/04/22/manicomio-by-raymond-depardon/

.. silné fotky - vďaka Lubo.. (:
 
istvic
ocenenie redakciou 2014-08-01 21:46:17
príspevok od: Castlepool
.. silné fotky - vďaka Lubo.. (:
ja dakujem Jaro,som rad ,to par ludi zaujalo:}
 
noik
ocenenie redakciou 2014-08-02 00:05:28
príspevok od: Iygor
Práve tí vnímavejší nepotrebujú vodítko kto je umelec a kto nie. Výsledkom vnímania je vyvolanie pocitu (pozitívneho alebo negatívneho), takže je jedno či je autor uznávaný umelec alebo neznámy amatér, pocit ktorý vyvolá pohľad na fotografiu/obraz (u vnímavého človeka) to neovplyvní...
Dalšia vec je že hranica medzi umením, remeslom a gýčom je veľmi tenká, niekedy nedefinovateľná, takže potom vyvstáva otázka (rečnícka, nečakám odpoveď) kto je povolaný rozhodovať o tom čo je a čo nie je umenie?
Je jedno graffiti: Profesionáli zostrojili Titanic. Amatér postavil Archu...
 
MarcelK
2014-08-05 05:04:16
príspevok od: atiart
... to že nejaký MK vôbec existuje , som o ňom sa dozvedel podla tých člankov, ... mož ako píšeš, je to dobrá reklama, ... podľa mna reklama vtedy je dobrá, ak je originalná, zaujímavá, strhne sebou dav, a vie sa predať, ... podľa mna to tiež jeden fenomén, čo treba vedieť robiť, a kto to vie robiť, je u mna umelcom , ... na základe tých článkov , ja iste budem vyhladávať aj tie dalšie, totiž nikdy predtým som sa nestretol podobným písmom, len niekedy dávneišie, pod názvom ,,polobohˇ´, a to je možné, že aj to on písal , neviem

... pre ten novodobý ephoto bastards-klub už bolo načase podržať zrkadlo pravdy, ... MK dotoho, píš svoje úvahy, neboj sa , nikto to z hlavy nevypustí, a ani neprastane čítať ...
Neboj neprestanu mne to bavi . . Mistni socialni vazby neznam ale predpokladam ze budou podobne jako na jinych podobnych ebech " sektarske" skupiny vzajemnych poplacavacu po zadech s nekolika "leadery" coz vetsinou byvajimirne nadprumerni fotografove libivych temat (viz clanek) kteri venujou veskerou energii chlaleni vsech fotek clenu "klubu" vcetne mentorovani formou primitivnich rad ve stylu "ucebnice pro lidi co vi o foceni uplne hovno" . Nicmene toto chvaleni a mentorovani se casto vyplaci . Na oplatku dostavaji od svych "ovecek" vyborne hodniceni a tak se casto dostavaji do "top" fotek . ( samozrejme si nepriznaji ze to neni kvalitou fotky ale "nakupem" kladnych bodu frmou nesmyslne chvaly ostatnich
 
marian
2014-08-05 09:27:51
príspevok od: vlcimak
Osobne nemam velmi rad vyraz "umelecka fotografia", radsej pouzivam sice dlhsie slovne spojenie, ale menej zavanajuce snahou byt niecim cim nie sme. Napriklad vytvarna fotografia, emotivna, fotografia majuca hlbsiu myslienku,... Je to vsak vec nazoru. Myslim, ze naozajstny fotograf, ktory nieco dokazal, ma spravne oko a cit je povzneseny nad rozlicne vzletne oslovenia jeho tvorby. Iste, tak ako kazdeho, aj jeho potesi, ak sa jeho vytvory pacia inym, ale neprisposobuje tomu svoj styl fotografovania, foti to, co citi, vie, co chce fotografiami povedat a akol to chce povedat.
Ak mozem, pouzil by som cast mojho clanku, ktorym som pred casom prispel, je to moj pohlad na fotografiu, ktora ma zaruceny uspech a kazdy zacinajuci "umelec" sa ju snazi zaradit do svojho repertoaru:

Pri všetkej úcte k ľudskému utrpeniu - tak trochu som už alergický na takzvaný sociálny dokument - na čiernobielom zábere s viditeľnou a neprirodzenou vinetáciou a s prehnaným kontrastom sa nám v stredovej kompozícii predstaví ušmudlané usoplené dieťa, robotník, ubolená upracovaná matka, zvráskavený starec držiaci fotografiu zosnulej životnej družky, všetci sa strojene pozerajú do priamo objektívu,... Na súťažiach majú najväčšie šance uspieť podobné reportážne cykly, keďže reportáž je považovaná za akúsi kráľovskú fotografickú disciplínu, v tesnom závese nasledujú rozličné lysohlávkové experimenty, ktorým často rozumie len autor, či skôr ani on sám nie (takú náladu som vtedy mal a tak som to videl) a s veľkým odstupom kategórie, ktoré by sa pri určitom zjednodušení dali zhrnúť pod tak trochu dehonestujúce, ale rozšírené označenie "ľúbivá fotografia". Tak trochu som smutný z tohoto pohľadu - nemôžu všetci písať romány, ľuďia si totiž radi prečítajú aj detektívky alebo poéziu. Človek je tvor mysliaci, esteticky založený a s väčšou či menšou dávkou fantázie, má rád tajomno, objavovanie, rád sa kochá pohľadom na krásne veci a obklopuje sa nimi. Každý zo spomínaných fotografických žánrov má pri tom svoju nezastupiteľnú úlohu. Pri tejto príležitosti mi napadá výrok, či skôr definícia umenia, ktorá sa mi veľmi páči, pretože je ako vystrihnutá zo života - "Keď sa to páči, je to gýč, keď tomu nerozumieme, je to umenie..."
Nech už je však našou "srdcovkou" akákoľvek fotografia, treba sa snažiť vedľa seba žiť a navzájom sa rešpektovať.
Myslim ze si to vystihol a suhlasim s Tvojim pohladom na vec.
 
atiart
2014-08-05 13:25:16
príspevok od: MarcelK
Neboj neprestanu mne to bavi . . Mistni socialni vazby neznam ale predpokladam ze budou podobne jako na jinych podobnych ebech " sektarske" skupiny vzajemnych poplacavacu po zadech s nekolika "leadery" coz vetsinou byvajimirne nadprumerni fotografove libivych temat (viz clanek) kteri venujou veskerou energii chlaleni vsech fotek clenu "klubu" vcetne mentorovani formou primitivnich rad ve stylu "ucebnice pro lidi co vi o foceni uplne hovno" . Nicmene toto chvaleni a mentorovani se casto vyplaci . Na oplatku dostavaji od svych "ovecek" vyborne hodniceni a tak se casto dostavaji do "top" fotek . ( samozrejme si nepriznaji ze to neni kvalitou fotky ale "nakupem" kladnych bodu frmou nesmyslne chvaly ostatnich
... ... je aj iný ojedinelý fenomén, ked niekto svoje ovečky nakupuje cez mail, a svojú falošnosť skríva pod ten najmilší úsmev, po akom mnoho z nás túži dostať od milej dámy, a už kupený poddaný ktorý neodhalia tú faloš, tak pritakávajú a laikujú aj pod tým najneorazneiším gíčom, čo sa vôbec mohlo na tom portali niekedy objaviť ... ked faloš odhališ, a uprimne prezentuješ svoj názor, tak bez mihnutia oka budeš zablokovaný , aby si nemohol narušiť oslavu klubu gíčparada ..."ucebnice pro lidi co vi o foceni uplne hovno" ... to sa mi nesmierne páči ...
 
JohnNewton
2014-08-05 15:44:16
príspevok od: MarcelK
Neboj neprestanu mne to bavi . . Mistni socialni vazby neznam ale predpokladam ze budou podobne jako na jinych podobnych ebech " sektarske" skupiny vzajemnych poplacavacu po zadech s nekolika "leadery" coz vetsinou byvajimirne nadprumerni fotografove libivych temat (viz clanek) kteri venujou veskerou energii chlaleni vsech fotek clenu "klubu" vcetne mentorovani formou primitivnich rad ve stylu "ucebnice pro lidi co vi o foceni uplne hovno" . Nicmene toto chvaleni a mentorovani se casto vyplaci . Na oplatku dostavaji od svych "ovecek" vyborne hodniceni a tak se casto dostavaji do "top" fotek . ( samozrejme si nepriznaji ze to neni kvalitou fotky ale "nakupem" kladnych bodu frmou nesmyslne chvaly ostatnich
Blbosť , hlboké nepochopenie toho, kde sa nachádzate. Toto je mainstream, nedocenený umelci musia po uznanie inde, tu bude vždy väčšina oceňovať to, čo im pripadá ako "pekné " .
 
atiart
2014-08-05 16:25:53
príspevok od: JohnNewton
Blbosť , hlboké nepochopenie toho, kde sa nachádzate. Toto je mainstream, nedocenený umelci musia po uznanie inde, tu bude vždy väčšina oceňovať to, čo im pripadá ako "pekné " .
Blbosť , ešte aj level -1 vie, že pekna fotka patrí na dno smetného koša, lenže ak už sú level 1+, tak sa vyhlasujú za umelcov , lebo vedia omylom urobiť peknú fotku pomocou programu, lebo nie sú v obraze , čo to je dobré foto, ... preto im treba dať čítať - "ucebnice pro lidi co vi o foceni uplne hovno" ...
 
Castlepool
ocenenie redakciou 2014-08-06 07:18:54
... pokúsim sa byť stručný : Slepému neukážeš

Hluchému nevysvetlíš

Hlupákovi nedokážeš
 
MarcelK
2014-09-01 18:09:00
Tak jsem po delsi dobe zpatky ze sveta . Koukam , že to tu docela zilo . Mam rozepsane dalsi clanky tak jsem zvedav co budou za reakce
 
noik
ocenenie redakciou 2014-09-01 20:29:43
príspevok od: MarcelK
Tak jsem po delsi dobe zpatky ze sveta . Koukam , že to tu docela zilo . Mam rozepsane dalsi clanky tak jsem zvedav co budou za reakce
Vidm, ze si sa v nemocnici asi nenudil
 
matoxxx
2014-09-01 20:41:11
Je fotograf umělec?Nie,dnes može byt fotograf hoci kto.
 
Iygor
2014-09-01 23:11:28
príspevok od: MarcelK
Tak jsem po delsi dobe zpatky ze sveta . Koukam , že to tu docela zilo . Mam rozepsane dalsi clanky tak jsem zvedav co budou za reakce
Tak snáď budú tematicky zaujímavejšie a menej "bulvárne"
 
MarcelK
2014-09-15 13:52:37
príspevok od: matoxxx
Je fotograf umělec?Nie,dnes može byt fotograf hoci kto.
no to kazdopadne ten clanek je ale o necem jinem
 
seifi
2014-09-15 17:05:28
príspevok od: matoxxx
Je fotograf umělec?Nie,dnes može byt fotograf hoci kto.
o tom sme sa tu už zhodli, takže len zopakujem povedané predtým; vlastniť fotoaparát, to môže skutočne hocikto; ani vlastník vodičského ešte nie je vodič, je absolvent;
každý, kto má fotoaparát je vlastníkom fotoaparátu, ale až časom sa z vlastníka môže ( a nemusí) stať fotograf (kto ako sa cíti) ; a byť fotografom a umelcom, to je ďalší krok ;
samozrejme že sú prípady, že človek na druhý deň jpo kúpe aparátu e umelecký fotograf čo je potvrdené logom na fotografii ...
 
spektrum
2016-07-19 18:53:32
príspevok od: noik
No, to je take dvojsecne. Potom ako som si myslel, ze som umelec, tak som zacal prave fotit fotografie do rodinneho albumu. Lebo na to moje umenie po rokoch ani pes nestekne, ale ked si moja vnucka otvori rodinny album po 50 rokoch, ked ja uz davno budem prdiet do hliny, tak si mozno povie....noooo, ten dedo vobec zle nefotil
Kazdy dokument sa po dlhsom case stane takmer umenim
 
spektrum
2016-07-19 19:03:22
Aj po rokoch som sa zase pobavila. Myslim ze aj makro sa da chapat este uplne inak, nez bolo definovane. A ten uvedeny priklad dobreho svedci len o tom, ze tymto zanrom sa prilis autor nezaobera...a mozno by to stalo za to, rozhodne o 90% menej nakladov, o 70 % viac objavovov,
+ ziadne problemy s ludmi, + wildlife bez rizika a cestovania...nielenze to normalne nevidis, ale ta ani nenapadne, ze co vsetko existuje a to aj v nezivej prirode...a to je zakazdym zazitok.
 
pawelko
2022-10-11 23:03:42
Fotenie a umenie ... hmmm áno treba talent na kresbu maľbu..... ale vôbec netreba zľahčovať fotografiu ... áno sú všelijaké...... a ľahšie sa zverejnuju ako maľby ... a preto nikto nevidí veľa kresieb malieb hoc krásnych je to proste v ľahkosti distribúcie, ale... ani jedno netreba podceňovať a do konca v rámci histórie si myslím ze foto má väčšiu váhu ako maľba kresba .... to asi všetko umenie pohľadu sa môže prejaviť všelijako
 
Porubo
2022-10-13 18:11:13
Vobec som to nepochopil, preco take chuda makro je odsudene na nulove, absentne umenie, kdezto tzv. ulica ma toho najviac, i ked stale len patinu (20%) z umenia. A ako som spominal predtym, co som videl v ramci maliarskeho tzv. umenia ,na cerveno natrety odsklbnuty karton za 7000 eur, asi nie som na taketo odhady, pocty a chapania usposobeny. Bud som prilis chytry alebo prilis blby! Hlavne ked porovnam renesancne, barokove atd. vlastne az do tychto dvoch (asi aj kulturne) znicujucich naslednych vojen (nielen) v Europe (1. a 2. svetova). Odvtedy sa za vytvarne umenie povazuje aj vystavit pisoar. Takze nebol by som az tak prisny. Ale celkovo mi to prave take ako rozprava pri pive. Vsak makro musi mat 0 a ulica 20... uplne cisla od brucha. Hlavne ked hore autor spomina dva druhy umeni. Je makro esteticke? Ak ano nemoze mat podla 2. kategorie 0. A ked makro vyzaduje technicke znalosti, tak zas nemoze byt 0 podla toho prveho kriteria (tu bych povedal ze musi mat viac ako tzv. ulica kde staci zaostrit vseliako ledabolo).
 
martinmlm
2022-10-13 21:32:07
všetci ste úplne vedľa.....umenie je predať maximálnu sprostosť za čo najvyššiu sumu.
 
JohnNewton
2022-10-14 05:56:10
Prosím Vás, pred všetkými vlastnými múdrami navštívte aspoň Wikipédiu, s otázkou " čo je umenie", najdete aj zmienku o fotografii 😁
 
gytheio
2022-10-14 07:01:24
príspevok od: JohnNewton
Prosím Vás, pred všetkými vlastnými múdrami navštívte aspoň Wikipédiu, s otázkou " čo je umenie", najdete aj zmienku o fotografii 😁
A bez pouzitia Wikipedie to nevies? Vlastnymi slovami? Napisal si to stylom, ze ja uz viem a vy skor ako nieco poviete pozrite do wiki, 50% toho co tam je su vymysli lebo tam kazdy moze pisat svoju pravdu.
 
JohnNewton
2022-10-14 07:13:08
Si znovu zapotil, nie nemám v tom jasno, nie je to exaktná veda, tiež v tom tápem, ale že z Teba nič rozumné nevylezie, to mi je jasné 😁
 
gytheio
2022-10-14 07:28:12
príspevok od: JohnNewton
Si znovu zapotil, nie nemám v tom jasno, nie je to exaktná veda, tiež v tom tápem, ale že z Teba nič rozumné nevylezie, to mi je jasné 😁
Ked nemas v tom jasno preco mudrujes? Precitaj akym sposobom si to napisal, rovnakym ako odpoved na mna, ze si nieco viac.
 
gytheio
2022-10-14 07:34:05
Ked uz sustavne patras po internete nenatrafil si na clanok o wiki? Ako nestacia mazat prispevky lebo tam ludia vypisuju blbosti?
 
JohnNewton
2022-10-14 07:36:38
príspevok od: gytheio
Ked nemas v tom jasno preco mudrujes? Precitaj akym sposobom si to napisal, rovnakym ako odpoved na mna, ze si nieco viac.
Tvoje komplexy neviem liečiť.....
 
JohnNewton
2022-10-14 07:39:38
príspevok od: gytheio
Ked uz sustavne patras po internete nenatrafil si na clanok o wiki? Ako nestacia mazat prispevky lebo tam ludia vypisuju blbosti?
No hlavne, že tu máme Teba a Tvoje hodnotné vedomosti 😊
 
gytheio
2022-10-14 08:18:14
príspevok od: JohnNewton
No hlavne, že tu máme Teba a Tvoje hodnotné vedomosti 😊
no jo, sak ty vies
 
gytheio
2022-10-14 08:24:25
príspevok od: JohnNewton
Tvoje komplexy neviem liečiť.....
uplne najlepsie v tvojom pripade miesto komentara odkazat vzdy na wiki
 
JohnNewton
2022-10-14 09:06:25
príspevok od: gytheio
uplne najlepsie v tvojom pripade miesto komentara odkazat vzdy na wiki
Použil som vo svojom príspevku výraz "aspoň Wikipédiu", ďalšie vedomosti si každý môže dohĺadať podľa vlastných potrieb, alebo rovno skončiť u Actona, Brixtona Gythea a dopracovať sa tak všeobjímajucej múdrosti, keď sa portrét fotí na ohnisku 24 s clonou 22 a následne sa to maže v softe. A môžeš to kľudne vysvetliť vlastnými slovami.... Vopred ďakujem.
 
Porubo
2022-10-14 09:08:54
Teraz nema az tak zmysel pouzivat Wiki, kedze autor dal dve definicie a mozeme sa o nich bavit a zvysku clanku ako je konzistentny (v zhode) s uvodnymi definiciami. Teda ak sa nechceme bavit o tom ci su v zhode s Wiki.
Inak premyslam, preco rovno cela stranka sa neprerobi na jeden velky odkaz na Wiki, vsak aj diskusia bude zbytocna, ved vsetko mame na Wiki... (koniec ironie)
 
Porubo
2022-10-14 09:10:43
príspevok od: gytheio
uplne najlepsie v tvojom pripade miesto komentara odkazat vzdy na wiki
Asi chcel opat zabit diskusiu jeho trollenim... a Ty tiez ho (trolla) nemusis zivit!
 
JohnNewton
2022-10-14 09:21:55
príspevok od: Porubo
Asi chcel opat zabit diskusiu jeho trollenim... a Ty tiez ho (trolla) nemusis zivit!
Zabudoll si, Ty miestny literát spomenúť, že podľa Teba je veĺká časť dospelých len deťmi, nebolo by to prvý krát..... 😁
 
JohnNewton
2022-10-14 09:47:35
príspevok od: Porubo
Teraz nema az tak zmysel pouzivat Wiki, kedze autor dal dve definicie a mozeme sa o nich bavit a zvysku clanku ako je konzistentny (v zhode) s uvodnymi definiciami. Teda ak sa nechceme bavit o tom ci su v zhode s Wiki.
Inak premyslam, preco rovno cela stranka sa neprerobi na jeden velky odkaz na Wiki, vsak aj diskusia bude zbytocna, ved vsetko mame na Wiki... (koniec ironie)
Lebo by si po prerábke so svojimi elaborátmi nepochodil (začiatok irónie)
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované