Hore

Jarné orchidey

Makrofotgrafia je veľmi populárnym žánrom a prím v ňom majú najmä kvety a hmyz. Dobrý makrofotgraf nielnže vie dobre fotografovať, ale vyzná sa aj v prírode. Je to dôležité pre vyššiu úspešnosť. Vedieť, kedy a kde môžete na konkrétny druh naraziť. V tomto článku sa preto budeme viac venovať botanike.

Orchidey majú výnimočné miesto medzi rastlinnými druhmi. Od nepamäti človeka fascinovali svojou pestrosťou farieb, bizarnosťou tvarov a výnimočnosťou rozmnožovania sa a vývinu, ktoré sú často späté so symbiózou s hubami. Pre svoju krásu sú vďačným objektom makrofotografov.

Väčšine laickej verejnosti sa orchidey spájajú s tropickými pralesmi alebo s kvetinárstvami. Mnohí fotografi cestujú dlhé kilometre do ďalekých zemí, aby mohli zachytiť ich nádheru. No aké veľké je prekvapenie, keď zistíte, že na Slovensku sa orchidey vyskytujú tiež. A nie je ich málo - takmer 80 druhov. Nerastú na stromoch, ale skôr v ich tôni na zemi, či v tráve na lúkach. Ich kvety nie sú až také gigantické, no ich pestrosť a rôznorodosť nijako nezaostáva.


Slovenská príroda počas svojho vegetačného obdobia ponúka fotografom pestrú paletu orchideí.

Apríl je už takmer nenávratne preč a máme tu začiatok mája. Pre milovníkov slovenských orchideí to znamená - sezóna začína! Tak ako každý rok, aj teraz nám flóra ponúka svoje skvosty. Pre niektorých je to možno zas to isté, no ja veľmi rád každoročne prichádzam na staré známe miesta. Okrem pohladenia oka pre fotografa ponúka toto každoročné stretnutie s orchideami na rovnakom mieste a v približne rovnakom čase aj reflexiu, či som sa niekde vo fotografovaní posunul.

Ktoré druhy teda otvárajú na Slovensku orchideovú sezónu? Sú to najmä tieto druhy:

Neotinea počerná pravá (Neotinea ustulata subsp. ustulata), červenohlav obyčajný (Anacamptis morio) sú čisto lúčne druhy a vstavač bledý (Orchis pallens) je naopak skôr kroviný až lesný druh. Neskôr sa k nim tiež pridáva snáď najbežnejšia z našich orchideí vstavač vojenský (Orchis militaris). Prvé tri spomínané druhy začínajú kvitnúť koncom apríla. V literatúre sa uvádza, že vstavač bledý je prvá kvitnúca orchidea. Z osobných skúseností mám pocit, že skôr kvitnú neotinea počerná pravá a  červenohlav obyčajný. No najlepšie je tvrdiť, že všetky začínajú kvitnúť súčasne. Začiatok kvitnutia dosť ovplyvňuje aj množstvo zrážok a celková závlaha, čo môže spôsobovať rozdielnosť v nástupe kvitnutia. A tento rok je to so zrážkami u nás slabé.


Typické prvé jarné druhy orchideí. Vstavač bledý (Orchis pallens), neotinea počerná pravá (Neotinea ustulata subsp. ustulata), červenohlav obyčajný (Anacamptis morio) a vstavač vojenský (Orchis militaris).

Dosť bolo slov, poďme sa pozrieť na jednotlivé druhy z blízka a kde ich môžeme nájsť.

Ako prvým začnem vstavačom bledým, 15  - 40 cm vysokou orchideou. Obľubuje skôr tienisté miesta v kroví, v bukových a zmiešaných lesoch a na ich okrajoch. Výnimočne ho možno nájsť aj na kosených lúkach. Na Slovensku ho môžeme nájsť od Devínskej Kobyly až po Pohornádie. Obzvlášť hojne sa vyskytuje v okolí Banskej Bystrice. Odkvitá koncom mája. Ranná rosa a obľúbené protisvetlo umocnilo atmosféru týchto našich vzácnych klenotov.

Vstavač bledý (Orchis pallens)


Smotanovo žltá orchidea, ktorá otvára sezónu. Ranná rosa a obľúbené protisvetlo umocnilo atmosféru týchto našich vzácnych klenotov.


Detail kvetu.

Kedysi najbežnejší druh orchidey na Slovensku červenohlav obyčajný, je dnes už menej častý.  Jeho početnosť klesá vplyvom ľudskej činnosti. Môže kvitnúť od konca apríla do začiatku júna. V súčasnosti je jeho výskyt známi takmer vo všetkých kútov Slovenska. Rastie na svahoch v blízkosti krovín, pasienkoch, lúk. Vytvára niekoľko farebných variácií. Najčastejšie sú biele a fialovo-modré.

Červenohlav obyčajný (Anacamptis morio)

Vyskytuje sa roztrúsene takmer na celom Slovensku. Vytvára dve farebné variácie, ktoré sa často vyskytujú vedľa seba.


Podvečerné svetlo na Devínskej Kobyle s orchideami vytvára harmonickú dvojicu.


Detail kvetu.

A posledná medzi prvými je orchidea neotinea počerná pravá, ktorá veľkosťou nepresiahne 30 cm. Nájdeme ju opäť na Devínskej Kobyle, Tribeči a v Slovenskom krase. Aj keď sa zdá byť pomerne početná a hojná, patrí medzi najvzácnejšie vstavače u nás.  Obýva podobné biotopy ako červenohlav obyčajný. Je to snáď prvá orchidea, ktorú som pred pár rokmi v prírode prvýkrát videl naživo. Preto mi obzvlášť prirástla k srdcu. Kvitnúť môže do začiatku júna. V jej blízkosti často možno nájsť vstavač trojzubý, s ktorým vytvára rôzne krížené formy.

Neotinea počerná pravá (Neotinea ustulata subsp. ustulata)


Pre svoju pestrofarebnosť kvetov veľmi atraktívna orchidea pre fotografov. Je jedna z najvzácnejších na Slovensku.


Detail kvetu.


Krížená forma neotinei počernej pravej so vstavačom trojzubím (Neotinea tridentata).

K vlajkovým lodiam začiatku orchideovej sezóny sa pridáva v máji veľmi fotogenický vstavač  vojenský. Roztrúsený je po celom Slovensku. Odfotografovať si ho môžeme na suchých trávnatých lúkach, pasienkoch, krovinatých stráňach, lesných okrajoch a v svetlých suchých lesoch. Dorásť môže až do výšky 50 cm a kvitne až do konca júna.

Vstavač vojenský (Orchis militaris)


Jedna z našich najbežnejších orchideí. Ak budete mať oči otvorené a fotoaparát pripravený, odfotiť si ju môžete od mája takmer všade.


Detail oroseného kvetu.


Často vytvárajú mnohopočetné trsy kvetov.

Verím, že som vás nadchol a inšpiroval do nasledujúcich pár mesiacov, ktorým budú v našej flóre kraľovať orchidey. Už za pár týždňov skoro jarné druhy vystriedajú iné neskoršie. Toto botanické okienko je len úvodom. O tom ako fotografovať orchideje sa čoskoro dočítate vo fotoškole. Tam sa budeme viac venovať technike fotografovania a výbere fotopríslušenstva.

Použitá technika:

  • Canon 40D
  • Canon EF 100mm f/2.8L macro IS USM
  • Canon EF 100mm f/2.8 macro USM
  • Kenko DG Teleplus Extension Tube Set 12/20/36 mm
  • Canon Speedlite 580EX II

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zuzuliena
externý redaktor 2012-05-25 11:02:50
krasna naladovka , dakujem za inspiraciu .-)
 
paldixy
2012-05-25 11:22:45
Krása, tiež sa zameriavam na ne. V tomto roku som asi premeškal ustulatu. Vhodné by bolo spomenúť ešte črievičnik papučkový a hmyzovník muchovitý.
 
Elev
2012-05-25 13:58:36
+++Vdaka
 
kelson
2012-05-26 08:28:01
príspevok od: paldixy
Krása, tiež sa zameriavam na ne. V tomto roku som asi premeškal ustulatu. Vhodné by bolo spomenúť ešte črievičnik papučkový a hmyzovník muchovitý.
Dakujem!
Tie dva druhy urcite stoja za spomenutie, ale to az v dalsom clanku, pretoze teraz islo skor o skore jarne druhy. Crievicnik a hmyzovnik su skor koncom jari
 
spektrum
2012-05-26 17:47:26
krása, ja som veru žiadnu z nich nikdy v okoli RS nestretla..
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2012-05-29 20:55:30
vdaka za zaujimavy a poucny clanok ako aj pekne fotografie
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované