Hore

10 geniálnych drobností v dnešných fotoaparátoch

Pri výbere foťáku alebo debatovaní o technike sa najviac hovorí o šume, rozlíšení, rýchlosti a tak ďalej. Veľké rozdiely ale urobia aj drobnosti. Každý fotoaparát má nejaké.

Každá značka fotoaparátu má nejaké špecifiká. Niekde je lepšia ergonómia, niekde rýchlejší vývoj, niekde väčší výber objektívov alebo prílušenstva. Podobné zásadné rozdiely tu budú vždy – aj keď často sa pozície vzájomne menia.

Potom sú tu veci, ktoré proste chce mať každý výrobca. A tak sa dopĺňajú do každého fotoaparátu každej značky (alebo aspoň tam, kde sa to oplatí). Tak napríklad nahrávanie videa či LiveView sa postupne stávajú štandardom. Samozrejme, rýchlejšie sa implementujú funkcie, ktoré sú lacnejšie, ale tie hranice sa budú len znižovať.

No a potom existujú funkcie alebo možnosti, ktoré sú špecifické iba pre niektoré značky alebo modely. Často o skutočne geniálne drobnosti – také, ktoré dokážu urýchliť prácu a ktoré napr. pri prechode k inej značke môžu aj silne chýbať. Napriek tomu zostávajú doménou iba tej-ktorej značky a ostatní výrobcovia sa do ich implementácie nehrnú.

Každá značka má takéto svoje zlepšováky. Tu je malý zoznam vecí, na ktoré sa buď zabúda, alebo nie sú poriadne spropagované, ale pritom môžu dosť spríjemniť život.

1) Stabilizovaný senzor – Olympus, Pentax, DSLR Sony. Dobre, toto nie je práve „drobnosť“, ale ide o veľmi užitočnú vec, ktorá sa často prehliada.

Keď sa v polovici 90. rokov objavila optická stabilizácia, šlo logicky o systém stabilizácie v objektíve. S filmom to inak nešlo; ostatne, tento spôsob sa používa aj v stabilizovaných ďalekohľadoch. Firmy, ktoré tento systém zaviedli do praxe (Canon a Nikon), v ňom pokračujú aj ďalej a pridali sa k nim aj ďalší (napr. Panasonic). Na druhej strane, Konica Minolta a Pentax zaviedli stabilizáciu pomocou pohybu samotného senzora a toto sa používa aj v niektorých kompaktoch.

Systém stabilizovaných objektívov má svoje výhody – má väčší účinok, ukľudňuje aj obraz v hľadáčiku a stabilizuje aj vstup pre ostriace senzory, takže pomáha spoľahlivejšie ostriť. Avšak zásadná nevýhoda je, že funguje iba v danom objektíve. Čiže s troma objektívmi treba trikrát zaplatiť stabilizáciu; a navyše niektoré objektívy proste stabilizované nikdy nebudú – napríklad malé lacné svetelné pevné sklá typu 50 mm f/1,8. Ani nehovoriac o starých objektívoch z bazáru, ktoré veľmi radi používame.

Ak teda niektorí výrobcovia preferujú stabilizáciu v objektíve – fajn, ale bolo by vhodné zároveň ponúknuť aj stabilizovaný senzor. Nech si majiteľ fotoaparátu vyberie, ktorý spôsob chce používať. Ostatne, na aparáty so stabilizovaným senzorom sa dajú použiť aj niektoré stabilizované objektívy (napr. sklo Leica/Panasonic na Olympus, objektívy Sigma OS na Pentax/Sony) a vybrať si, ktorý spôsob sa má používať. Je škoda, že aj značky, ktoré používali stabilizované senzory v DSLR (Samsung, Sony) od nich v bezzrkadlovkách upúšťajú.

2) Režimy TAv a Sv – Pentax. Expozičné režimy fotoaparátov sa dajú zhrnúť ako PASM. Čiže: plnoautomatický režim (P),  priorita clony (A resp. Av), priorita času (S resp. Tv) a plne manuálny režim (M). Tieto režimy existujú už aspoň pol storočia a sú rozobraté v každej fotografickej knihe. Každý fotograf aj o polnoci vie odpovedať, že priorita času sa používa napríklad na fotenie rozmazanej vody, prioritou clony si zase regulujeme hĺbku ostrosti a tak ďalej.

Ale je tu ešte tretia veličina – ISO, ktoré ovplyvňuje expozíciu v rovnakej miere. Ale ISO takmer nikdy nedostáva rovnakú pozornosť, ako čas a clona – pritom by sa dalo povedať, že ISO meníme na fotoaparátoch najčastejšie. Veď ako používame režimy A a S? Najprv zvolíme ISO, potom clonu alebo čas.

Ale sú aj iné situácie. Niekedy chceme mať pod kontrolou čas aj clonu, ale expozíciu samotnú nechať na fotoaparáte – inak povedané, automatickú voľbu ISO. Inokedy zas treba rýchly prístup k nastaveniu ISO (kolieskom), ale ostatné parametre môže riešiť fotoaparát. Práve tieto dve voľby dopĺňajú štvoricu PASM priamo na voliči expozičných režimov – TAv (Time/Aperture priority) a Sv (Sensitivity priority).

Tieto režimy by mali byť na každom fotoaparáte – hlavne pre pokročilého používateľa sú nepomerne užitočnejšie, než motívové programy.

3) Vlastné nastavenia (C1, C2...) – Canon, Panasonic, Sony a i. Takúto situáciu pozná každý svatobný fotograf. Vonku sa fotia portréty na priorote clony s nízkym ISO a tak alebo onak nastaveným bleskom. Potom sa prejde do kostola a v priebehu minúty treba nafotiť príchod nevesty, s manuálnym režimom, vysokým ISO a zas inak nastaveným bleskom. Alebo sportový fotograf: úplne iné nastavenia treba na závody motoriek a úplne iné na „paddock girls“.

Na takéto, a mnohé iné situácie treba rýchlo prepínať medzi dvoma či troma sadami nastavení, pričom v každom môže byť tucet rôznych volieb. Práve na takéto prípady sú niektoré fotoaparáty vybavené režimami C1, C2 (resp. USER a pod.) - fotograf si do takejto jednej „banky“ uloží nejakú sadu nastavení, ktorú potom rýchlo vyvolá, alebo môže prepínať medzi dvoma či troma takýmito sadami. Je to výborná pomôcka. Pravda, zmysel má iba vtedy, keď je dostupná okamžite, ideálne priamo na voliči expozičných režimov. Ak treba tieto sady vyberať v menu, stráca sa tým hlavná pointa, čiže rýchlosť.

4) Rýchly reset – Pentax, Samsung. Vidíme niečo zaujímavé, čo treba hneď odfotiť. Rýchlo chytíme fotoaparát, priložíme k oku, takmer cvakneme – keď zistíme, že máme zvolený manuálny režim s nevhodnými hodnotami, alebo ISO nastavené na úplne inú situáciu. Vlastne úplne stačí, keď fotíme na prioritu clony napr. na slnku na f/11 s aktívnou kompenzáciou, keď uvidíme niečo zaujímavé v tieni. Nastaviť fotoaparát správne trvá pár sekúnd, ktoré nie sú vždy k dispozícii. Používateľské nastavenia z minulého bodu (tzn. C1, C2) to môžu riešiť, ale iba v prípade, ak máme vhodný režim uložený práve na takúto situáciu.

V takomto prípade potrebujeme skôr rýchlo vyresetovať nastavenia – napr. zrušiť kompenzáciu expozície, nastaviť clonu z vysokej na štandardnú (plne otvorenú), alebo v manuálnom režime zresetovať expozíciu na takú, akú nameria fotoaparát. Takéto zelené tlačidlo je veľmi návyková vec – je oveľa rýchlejšie stlačiť jedno tlačidlo, než točiť kolieskami, kým sa dostaneme na štandardné hodnoty.

Podobne ako C1/C2, aj rýchly reset má význam iba vtedy, ak je dostupný okamžite. Takisto toho nesmie resetovať príliš veľa (napr. zmeniť ukladanie z RAW na JPEG), inak treba niektoré veci nastavovať nanovo a celý systém sa míňa účinkom.

5) Prisvietenie LED – dnes už iba Nikon. Fotiť sa dá aj v úplnej tme, na to existujú blesky. Ale zaostrenie – na to treba bezpodmienečne nejaké svetlo. Ak žiadne nie je, fotoaparát si pomôže sám. Preto bývajú kompakty vybavené prisvetľovacou LED. Kedysi boli aj zrkadlovky, ale potom si niekto uvedomil, že zrkadlovka nepotrebuje na zaostrenie sústavné prisvetlenie, stači pár zábleskov – a vznikol nápad využiť na túto funkciu vstavaný blesk. Toto riešenie je síce lacnejšie a má výhodu, že blesk pokryje všetky ostriace body, ale aj tak je vrcholne nepríjemné pre fotený subjekt. Jedno blysnutie do tváre – OK. Štyri blysnutia sú už otrava a ešte zvyšujú možnosť, že subjekt zatvorí oči. Takže sekundárna funkcia tohto blikania – redukcia červených očí, takisto veľmi nefunguje.

Silná LED rovno do očí síce takisto nie je extra príjemná, ale je to určite humánnejšie riešenie. Ostatne, KAŽDÝ fotoaparát má na prednej strane nejakú LED – slúži na indikáciu samospúšte. Takže pre použitie aj na prisvetlenie by stačilo použíť silnejšiu. Ideálne by bolo používať premietanie červenej mriežky, ako to robia externé blesky. Kedysi boli takto vybavené aj niektoré fotoaparáty vyšších tried (naposledy Sony A850), ale je to len ďalší dobrý trend, ktorý sa úplne vyparil.

6) Vertikálny grip so správnym držaním – Sony. Kto rád fotí na výšku, asi si skôr či neskôr obstará battery grip. Profesionálne zrkadlovky majú často vertikálnu spúšť vstavanú už štandardne. Tejto vertikálnej spúšti sa ale nedostáva taká pozornosť, ako primárnej spúšti. Ovládacie prvky nie sú dobre duplikované, takže pre nastavenie mnohých vecí treba prehmatávať. A hlavne, držanie je úplne iné – vertikálna spúšť je umiestnená na kraji fotoaparátu, ktorý je ale pri vertikálnom držaní vyšší – čiže aj poloha ruky je iná, menej stabilná, skrátka odlišná a nepohodlná. Ostatné ovládacie prvky, ak sú aj prístupné, sú takisto umiestnené inak.

Správny grip by mal umožňovať úplne rovnaký komfort fotografovania, ako pri štandardnom držaní. Nemusia byť dostupné všetky funkcie ako napr. menu, ale podstatné je umiestnenie spúšte, ktoré má byť relatívne k hľadáčiku rovnaké, ako primárna spúšť. Takisto základné ovládacie prvky by mali byť duplikované tak, aby boli dostupné pri oboch spôsoboch držania.

Je škoda, že ostatní výrobcovia stále trvajú na starom spôsobe fungovania vertikálnych gripov. Pravdu povediac, systém vstavaného gripu (profesionálne DSLR Canon a Nikon) je takisto pomerne nepraktický – keď chce ísť fotograf naľahko, nemôže nechať grip doma. Osobne dúfam, že aspoň neoriginálni výrobcovia príslušenstva niekedy ponúknu aj battery gripy s takýmto „správnym“ držaním.

7) Undelete – Kodak (kompakty). Komu sa to už nestalo? Počas pauzy prezeráme nafotenú sériu snímkov a len stláčame vymazať, vymazať, vymazať, vymazať... :) Ale hups, toto sa nemalo vymazať! No už je neskoro – vďaka omylu je fotka, ktorá nemala byť zmazaná, už preč. Ak to bol dôležitý obrázok a máme iba jednu kartu, asi sme dofotili, pretože teraz sa treba dostať k počítaču a použiť nejaký softvér na obnovu zmazaných súborov. A ak to nebol zas taký dôležitý záber... No, aj tak škoda.

Ako vieme, zmazanie obrázku nezlikviduje súbor na karte fyzicky, iba ho označí ako zmazaný. Preto nie je žiaden problém ho obnoviť, ak nebol medzitým prepísaný. A rovnako nie je žiaden problém do fotoaparátu naprogramovať túto funkciu. Hodilo by sa to aj v prípade, keď niekto razantne žiada zmazanie nejakej fotografie....

8) Vlastné menu – Nikon a i. Aj keď majú niektoré fotoaparáty na sebe cez dva tucty tlačidiel, nie všetko sa dá nastaviť priamo. Niekedy proste treba chodiť do menu – a ak je tam schovaná funkcia, ktorú používame častejšie, tak aj menu navštevujeme dosť často.

Preto príde vhod možnosť vytvoriť si vlastné menu – čiže buď z toho štandardného vyhodiť nepoužívané funkcie, alebo si naukladať vlastný výber funkcií do samostatného menu. Takisto nie je na zahodenie kolonka, ktorá zoskupuje naposledy použíté funkcie menu. Takto sa dá rýchlo dostať k veciam, ku ktorým sa inak treba dlho preklikávať.

9) Poriadny interný blesk - Interný blesk je vždy skôr núdzové riešenie – je slabý, nedá sa umiestniť mimo tela, jeho poloha je fixná tzn. nedá sa natáčať ani naklápať a podobne. Obvykle je ale jeho služba ešte viac degradovaná – napríklad nefunguje v sériovom snímaní a neumožňuje rýchlu synchronizáciu, aj keby výkon mohol stačiť. Sú aj iné drobnosti: napríklad niektoré zrkadlovky počas nabíjania externého blesku zvýšia ISO a fotografiu vyhotovia tak. Ale pri nabíjaní interného je spúšť proste blokovaná.

U Sony (resp. pôvodnej Minolty) majú všetky blesky rovnoprávne postavenie – interný funguje v sériovom snímaní aj pri rýchlej závierke. Okrem toho dokáže riadiť (odpaľovať) externé blesky zároveň s bleskami pripojených cez kábel, čo tiež nie je práve typické.

Iný spôsob, ako dodať šťavu internému blesku, je jeho flexibilnejšie umiestnenie. Blesk by sa mal správne vyklápať čo najvyššie, prípadne s možnosťou vyklopiť ho do vyšky, aby sa mohlo svetlo odraziť od stropu. Takéto konštrukcie vidíme na bezzrkadlovkách Olympus a Panasonic. S podobne šikovným riešením prišiel aj Pentax Q – blesk možno odpáliť aj usadený, ale dá sa aj vyklopiť do vyššej polohy. Ak je to začiatok trendu pre konštrukcie interných bleskov, budeme len radi.

10) Focus bracketing - Automatické ostrenie je ťažký oriešok, nefunguje vždy ideálne. A aj keď aparát zaostrí dobre, niekedy nemáme jasno, kde presne chceme zaostriť (napr. pri produktovke alebo krajinke pri hľadaní hyperfokálu). Problematické sú aj portréty pri malej hĺbke ostrosti, keď stačí malý pohyb, aby bolo zaostrené ucho namiesto oka. Na takéto situácie by sa hodil focus bracketing – vytvorenie viacerých záberov s trochu iným zaostrením.

Táto funkcia, žiaľ, oficiálne vymrela. Pôvodne s ňou prišiel Contax na zrkadlovkách s bajonetom N. Focus bracketing fungoval tak, že sa vytvorili tri zábery – jeden správne zaostrený a dva na oboch koncoch hĺbky ostrosti.

Neskôr funkciu resuscitoval Olympus v niekoľkých zrkadlovkách 4/3. Fungovala jednoduchšie – vytvorilo sa niekoľko snímov s odstupňovaním zaostrením.

Ale keďže je focus bracketing na tomto zozname, stále v praxi existuje. Dá sa dobudovať do kompaktov Canon pomocou neoficiálneho firmvéru CHDK. Funkcia sa dá všeobecne využiť na hranie s hĺbkou ostrosti – jej zvýšenie (focus stacking) alebo naopak zmenšenie pomocou skladania viacerých snímkov.

Bonusové funkcie, s ktorými sa stretávame častejšie:

Senzor priblíženia oka – veľmi užitočná vec na každom fotoaparáte s hľadáčikom (či už elektronickým alebo optickým). Hlavne dnes, keď zrkadlovky využívajú hlavný displej na zobrazenie stavových informácií. Veľký zadný displej nemá čo svietiť v dobe, keď pozeráme do hľadáčika.

Zobrazenie ISO v hľadáčiku – stále to nie je úplná samozrejmosť, azda sa to postupne napraví. ISO by malo byť zobrazené vždy, za každých podmienok – čiže aj vtedy, keď ho fotoaparát nastavuje automaticky.

Elektronická vodováha – toto je jedna z funkcií, ktorá zažíva v zrkadlovkách boom, takže sa s ňou budeme stretávať častejšie. Veľmi užitočná vec hlavne pri fotení zo statívu, netreba myslieť na mechanickú vodováhu.

Mass Storage – po pripojení k počítaču káblom sa fotoaparát hlási ako štandardné pamäťové zariadenie a nie ako služba na prenos obrázkov. To je praktickejšie pri používaní napr. iných operačných systémov alebo súborových manažérov, prenos je obvykle aj rýchlejší. Veľa fotoaparátov podporuje obe možnosti, ale z nejakého dôvodu Mass Storage postupne mizne.

Samozrejme, toto nebol žiadny vyčerpávajúci zoznam – väčších a menších drobností, príjemných aj nepríjemných, má každý fotoaparát veľa. Oplatí sa pri výbere pozerať aj na ne – mnohé vedia byť veľmi nápomocné (alebo naopak) pri konkrétnom štýle alebo žánri. Podeľte sa v diskusii, čo vám pri fotení pomáha.

Tak, tentoraz som bol na výrobcov dobrý a pochválil ich... Nabudúce ich zase vyhreším za zásadné veci, ktoré sme mali vo fotoaparátoch už dávno mať.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2011-08-03 08:44:31
Užitočný článok, ďakujem ...
 
IO-NR
2011-08-03 08:46:11
Mne by postacila korekcia EV pri automatickom ISO v manualnom rezime na mojom EOS 1D MkIV
 
philips
2011-08-03 09:01:50
vlastne nastavenia ma aj Nikon D7000 nie nahodou?
 
velecky
2011-08-03 09:29:50
máte preklep - M je plne manuálny režim, nie plne automatický
 
S3030150
2011-08-03 09:41:08
príspevok od: philips
vlastne nastavenia ma aj Nikon D7000 nie nahodou?
hej, okrem neho aj vsetky ostatne, je to v clanku
 
zelovoc
2011-08-03 09:41:12
pentax k5 ma aj prisvetlovaciu diodu a ako zaujimavu funkciu by som dodal, ze poslednu fotku odfotenu do JPEG dokaze spatne zmenit do RAWu.
 
TTL
2011-08-03 10:14:54
príspevok od: zelovoc
pentax k5 ma aj prisvetlovaciu diodu a ako zaujimavu funkciu by som dodal, ze poslednu fotku odfotenu do JPEG dokaze spatne zmenit do RAWu.
Sorry teda za dezinformaciu, u K5 som sa o tom nedocital a vyzeralo to, ze Pentax s tymi diodami uz tiez prestal. Inak oni maju vela takychto zlepsovakov...
 
sunajn
2011-08-03 11:44:41
Fajný článok, akurát M nieje plne automatický režim ale plne manuálny Chybička se vloudila...
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-08-03 11:51:27
Co sa tyka zaostrenia v uplnej tme, so sony zaostrim aj na bielu hladku stenu, na rozdiel od oslepujucej led prisvieti setrnejsiu cervenu infra mriezku..
 
julo kotus
2011-08-03 12:04:11
Super Karol, dobre si to napísal, len jednu najgeniálnejšiu vlastnosť si pozabudol - keď sa dá foťák otvoriť a vložiť doň film.
 
julo kotus
2011-08-03 12:14:45
A inak, takú "blbosť" ako auto ISO využívam čoraz častejšie. Čas závierky a clona totiž menia vzhľad fotografie. Ak mám úplne jasné čo chcem, svetlu sa prispôsobuje iba ISO. A to sme sa niekedy smiali, načo túto funkciu vymysleli.
 
julo kotus
2011-08-03 12:15:46
príspevok od: julo kotus
Super Karol, dobre si to napísal, len jednu najgeniálnejšiu vlastnosť si pozabudol - keď sa dá foťák otvoriť a vložiť doň film.
Sorry, Alex, čítal som predtým článok od Karola.
 
werdza
2011-08-03 12:48:53
Odkedy mam 5d mark II, milujem tie rezimy c1, c2, c3 Na koncertoch pouzivam uz len ich a cez den na festivale obcas aj prioritu clony. na kazdom mam ine iso nastavene a ked potrebujem len prepnem, alebo v menu rychlo ulozim nove nastavenia
 
Marcel Rebro
2011-08-03 13:06:46
príspevok od: julo kotus
A inak, takú "blbosť" ako auto ISO využívam čoraz častejšie. Čas závierky a clona totiž menia vzhľad fotografie. Ak mám úplne jasné čo chcem, svetlu sa prispôsobuje iba ISO. A to sme sa niekedy smiali, načo túto funkciu vymysleli.
Ja to volam "priorita ISO" - pouzivam v hale (karate) - nastavim cas a clonu a ISO nech si dopocita v rozsahu 200-3200 ...
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-08-03 13:31:37
príspevok od: Marcel Rebro
Ja to volam "priorita ISO" - pouzivam v hale (karate) - nastavim cas a clonu a ISO nech si dopocita v rozsahu 200-3200 ...
..tiez to tak "pouzivam", len som si nie isty, ci je iso v takomto pripade prioritou..
 
al.vlado
2011-08-03 13:41:23
Ale PRIORITA ISO je nieco ine - je to na Pentaxoch rezim Sv. Kolieskom sa nastavuje ISO a clonu a cas dopocitava aparat. To co si popisal ty je rezim TAv - PRIORITA CASU A CLONY. V podstate akokeby rezim M s auto ISO.

Co sa tyka tej prisvecovacej diody, tak na Pentaxe K-7/K-5 sice je, ale pri nahodenom Tamrone 17-50/f2,8, ktory na priemer 67 mm svieti dioda iba 2/3, lebo 1/3 svieti luc na bok objektivu. Predpokladam, ze pri tucnejsich objektivoch je uz ta dioda nepouzitelna. Proste je zle umiestnena.
Inak na K-5 je este jedna dost zaujimava funkcia vyuzivajuca stabilizaciu cipu - AUTOMATICKE VYROVNANIE naklonu fotografie v rozmedzi +- 2 stupne. A v ovela vacsom rozmedzi sa da nastavit pred exponovanim korekcia cipu dolava, doprava, hore, dole a naklony. Da sa to aj ulozita a s takto pohnutym cipom fotit aj dalsie zabery.
 
Marcel Rebro
2011-08-03 13:43:55
príspevok od: zolec
..tiez to tak "pouzivam", len som si nie isty, ci je iso v takomto pripade prioritou..
mas pravdu nie "priorita" ale "automatika"
 
velecky
2011-08-03 13:45:34
príspevok od: julo kotus
A inak, takú "blbosť" ako auto ISO využívam čoraz častejšie. Čas závierky a clona totiž menia vzhľad fotografie. Ak mám úplne jasné čo chcem, svetlu sa prispôsobuje iba ISO. A to sme sa niekedy smiali, načo túto funkciu vymysleli.
ako to prosím Ťa funguje na Canon EOS 50D? Pri Av alebo Tv režime to ide super, v miestnosti mi to hodí ISO 650 - 800 a von oknom na slnku ISO 100. Ale v M režime mi to vždy hodí ISO 400, aj vonku na slnku, aj vo vnútri izby. V čom môže byť problém?
 
haplo602
2011-08-03 14:14:19
wow, to je zbierka somarin.

zoznam mal zacinat: aktualne ISO v hladaciku ...

ten vas zoznam je zoznam luxusnych srandiciek ... pritom niektore fotaky nemaju zakladne veci ...
 
Marcel Rebro
2011-08-03 14:22:44
príspevok od: haplo602
wow, to je zbierka somarin.

zoznam mal zacinat: aktualne ISO v hladaciku ...

ten vas zoznam je zoznam luxusnych srandiciek ... pritom niektore fotaky nemaju zakladne veci ...
Preto ze jazdis (dobrovolne) na picykeli je podla Teba ABS, ESP a pod. somarina?
 
haplo602
2011-08-03 14:26:21
príspevok od: Marcel Rebro
Preto ze jazdis (dobrovolne) na picykeli je podla Teba ABS, ESP a pod. somarina?
to ma aky suvis ? trosku si sa netrafil ...

skor je somarina riesit ABS a ESP ak sa vyrabaju auta bez moznosti zabrzdit ...
 
fct.sk
2011-08-03 14:44:58
príspevok od: IO-NR
Mne by postacila korekcia EV pri automatickom ISO v manualnom rezime na mojom EOS 1D MkIV
korekcia EV v manualnom rezime? automaticke ISO v manualnom rezime? tu mi tusim nieco uslo
 
fct.sk
2011-08-03 14:46:38
príspevok od: haplo602
wow, to je zbierka somarin.

zoznam mal zacinat: aktualne ISO v hladaciku ...

ten vas zoznam je zoznam luxusnych srandiciek ... pritom niektore fotaky nemaju zakladne veci ...
ano ano... ISO v hladaciku!
 
al.vlado
2011-08-03 14:48:18
príspevok od: fct.sk
ano ano... ISO v hladaciku!
Je
 
fct.sk
2011-08-03 14:49:00
príspevok od: julo kotus
A inak, takú "blbosť" ako auto ISO využívam čoraz častejšie. Čas závierky a clona totiž menia vzhľad fotografie. Ak mám úplne jasné čo chcem, svetlu sa prispôsobuje iba ISO. A to sme sa niekedy smiali, načo túto funkciu vymysleli.
Idealne ale, ked sa autohodnote ISO daju dat hranice...vtedy je to veru fajn vec.. (mne sa nedaju
 
fct.sk
2011-08-03 14:51:05
príspevok od: velecky
ako to prosím Ťa funguje na Canon EOS 50D? Pri Av alebo Tv režime to ide super, v miestnosti mi to hodí ISO 650 - 800 a von oknom na slnku ISO 100. Ale v M režime mi to vždy hodí ISO 400, aj vonku na slnku, aj vo vnútri izby. V čom môže byť problém?
asi to bude tym, ze "M" znamena "manual"
 
Marcel Rebro
2011-08-03 14:57:17
príspevok od: fct.sk
korekcia EV v manualnom rezime? automaticke ISO v manualnom rezime? tu mi tusim nieco uslo
- ak mam nastaveny manualny rezim a auto ISO, tak mi dopocitava ISO ... cize automatika
- ak mam nastaveny manualny rezim a dam -EV tak mi znizi ISO a naopak
 
Marcel Rebro
2011-08-03 14:57:40
príspevok od: fct.sk
asi to bude tym, ze "M" znamena "manual"
a nie "makro"?
 
julo kotus
2011-08-03 15:13:30
príspevok od: velecky
ako to prosím Ťa funguje na Canon EOS 50D? Pri Av alebo Tv režime to ide super, v miestnosti mi to hodí ISO 650 - 800 a von oknom na slnku ISO 100. Ale v M režime mi to vždy hodí ISO 400, aj vonku na slnku, aj vo vnútri izby. V čom môže byť problém?
V ničom nie je problém, presne tak to má fungovať, od svetla von zaleží, aké ISO fotoaparát zvolí, aby bola expozícia správna. Keď pricloníš, jasné, že musí ísť ISO hore.
 
PeCh
2011-08-03 15:46:59
príspevok od: Marcel Rebro
- ak mam nastaveny manualny rezim a auto ISO, tak mi dopocitava ISO ... cize automatika
- ak mam nastaveny manualny rezim a dam -EV tak mi znizi ISO a naopak
Presne tak, toto -/+ EV mi manuálnom režime s auto ISO najviac chýba (Canon 550D). A pozerám, že nie som sám, a že to chýba aj na 1D. Ešte tak donútiť výrobcov, aby poslúchli zákazníkov. Alebo keby otvorili firmvér zmenám (podpora pre CHDK).
 
TTL
2011-08-03 16:17:52
príspevok od: julo kotus
A inak, takú "blbosť" ako auto ISO využívam čoraz častejšie. Čas závierky a clona totiž menia vzhľad fotografie. Ak mám úplne jasné čo chcem, svetlu sa prispôsobuje iba ISO. A to sme sa niekedy smiali, načo túto funkciu vymysleli.
Ty zijes?

Inak hej, Auto ISO by bola vyborna vec, keby kvoli nej netrebalo chodit do menu. Ked mas prioritu clony a prehodis objektiv, treba prehodit aj minimalny cas ked sa zacne zvysovat ISO. Teda, na D3 to mas asi skoro jedno, mozes nechat vyssie ISO, ale Pentax to ma aj tak 'genialnejsie'
 
Triton
2011-08-03 16:30:15
zaujimavy prehlad co sa tyka ostrenie v tme, u nikonu je cervena mriezka tusim aj na bleskoch a aj na kabli sc 29.

Ale ked pocujem Sony otvara sa mi nozik vo vrecko - nie ze by nerobili dobre stroje, ale ich "firemna mentalita" je otrasna. Vsetko strasne predrazene a s nicim inym sa to neda pouzit. Vid ich blesky alebo ako slavne dopadol minidisc.
 
lu_boss
2011-08-03 16:35:37
príspevok od: haplo602
wow, to je zbierka somarin.

zoznam mal zacinat: aktualne ISO v hladaciku ...

ten vas zoznam je zoznam luxusnych srandiciek ... pritom niektore fotaky nemaju zakladne veci ...
... mne sa paci tvoj pozitivny postoj k veciam
Inak, mna by aj celkom zaujimalo, ktory fotak nema zakladne veci a hlavne, skus definovat "zakladnu vec" na fotaku. Ak to ze fakt zoberiem fatalisticky, na fotenie staci dierka. A tu hadam ma kazdy fotak. Vlastne, na fotenie ani fotak netreba.
 
haplo602
2011-08-03 16:54:36
príspevok od: lu_boss
... mne sa paci tvoj pozitivny postoj k veciam
Inak, mna by aj celkom zaujimalo, ktory fotak nema zakladne veci a hlavne, skus definovat "zakladnu vec" na fotaku. Ak to ze fakt zoberiem fatalisticky, na fotenie staci dierka. A tu hadam ma kazdy fotak. Vlastne, na fotenie ani fotak netreba.
no kedze clanok rozobera DSLR, tak expoziciu ti ovplyvnuju 3 veci:

uzavierka
clona
ISO

vsetky 3 mozes menit a teda by si mal mat moznost v kazdom case vidiet ako su ktore nastavene a aj ich rychlo a lahko menit bez pozerania inde ako do hladacika.

bez stabilizacie, roznych automatickych rezimov atd sa vacsinou zaobides. ale bez moznosti ovplyvnit zakladne expozicne parametre bohuzial nie. a to dnes niektore DSLR maju stale dost zle vyriesene.

a co sa tyka pozitivneho pristupu, no podla nadpisu clanku som cakal nieco uplne ine. napriklad moznost vidiet expozicnu hodnotu kazdeho meracieho pola (Dynax 7) je genialna vec. komunikacia expozicie medzi bleskami je genialna vec. ale kazdy mame svoj nazor ze ?
 
dingo27mobile
2011-08-03 17:00:54
príspevok od: Marcel Rebro
a nie "makro"?
PASM - Profi, Amater, Super, Macher
 
lu_boss
2011-08-03 17:55:10
príspevok od: haplo602
no kedze clanok rozobera DSLR, tak expoziciu ti ovplyvnuju 3 veci:

uzavierka
clona
ISO

vsetky 3 mozes menit a teda by si mal mat moznost v kazdom case vidiet ako su ktore nastavene a aj ich rychlo a lahko menit bez pozerania inde ako do hladacika.

bez stabilizacie, roznych automatickych rezimov atd sa vacsinou zaobides. ale bez moznosti ovplyvnit zakladne expozicne parametre bohuzial nie. a to dnes niektore DSLR maju stale dost zle vyriesene.

a co sa tyka pozitivneho pristupu, no podla nadpisu clanku som cakal nieco uplne ine. napriklad moznost vidiet expozicnu hodnotu kazdeho meracieho pola (Dynax 7) je genialna vec. komunikacia expozicie medzi bleskami je genialna vec. ale kazdy mame svoj nazor ze ?
...a tato Tvoja odpoved je daleko pozitivnejsia ako ta prva.
Ano, suhlasim, ze cas/clonu/citlivost by mal mat clovek pod neustalou kontrolou, ale nepoznam fotaky do takej miery, aby som vedel posudit, ci to maju vyriesene zle. Tie nizsie rady su celkovo take pre mna divne, co som vyhodnotil tak, ze nie su pre mna.
A to o Dynax 7 som nevedel Dobra pripomienka.
Nie je spomenuty ani vyber ostriaceho bodu okom (Canon, napr. EOS50E) - to je tiez zaujimava ficurka, ktora zakapala.
Mne chyba moznost dokupit na ocnicu "nadstavec" s prislusnou dioptriou, aby som mohol do hladacika pozerat bez okuliarov.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-03 17:58:41
príspevok od: lu_boss
...a tato Tvoja odpoved je daleko pozitivnejsia ako ta prva.
Ano, suhlasim, ze cas/clonu/citlivost by mal mat clovek pod neustalou kontrolou, ale nepoznam fotaky do takej miery, aby som vedel posudit, ci to maju vyriesene zle. Tie nizsie rady su celkovo take pre mna divne, co som vyhodnotil tak, ze nie su pre mna.
A to o Dynax 7 som nevedel Dobra pripomienka.
Nie je spomenuty ani vyber ostriaceho bodu okom (Canon, napr. EOS50E) - to je tiez zaujimava ficurka, ktora zakapala.
Mne chyba moznost dokupit na ocnicu "nadstavec" s prislusnou dioptriou, aby som mohol do hladacika pozerat bez okuliarov.
tieto očnice su katastrofalne nedostupne, na D200 mal kolegy objednanu očnicu s dioptriou a neprišla mu ani ked D200 vymenil za D700
 
fct.sk
2011-08-03 18:02:10
príspevok od: Marcel Rebro
- ak mam nastaveny manualny rezim a auto ISO, tak mi dopocitava ISO ... cize automatika
- ak mam nastaveny manualny rezim a dam -EV tak mi znizi ISO a naopak
tak potom je to vlastne TAv, ci?
 
fct.sk
2011-08-03 18:02:26
príspevok od: Marcel Rebro
a nie "makro"?
teraz si ma zaskocil!
 
sunajn
2011-08-03 18:02:27
Aj je to tu pre mňa španielská dedina. Stále dookola sa tu spomína akési Auto IŠLO... ale nikto nespomenie kam...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-03 18:03:03
príspevok od: julo kotus
V ničom nie je problém, presne tak to má fungovať, od svetla von zaleží, aké ISO fotoaparát zvolí, aby bola expozícia správna. Keď pricloníš, jasné, že musí ísť ISO hore.
Ano jules ale naše krásne canony tam maju debilne v manuálnom exp. režime napevno ISO 400 namiesto ISO Auto. vobec sa tio nehybe až od 7D a 60D to funguje skoro ako v nikone čo som skúšal - ešte tu kompennzáciu expozície nech tam daju a budu v Canone s týmto tam kde bol nikon skoro pred 10timi rokmi
 
fct.sk
2011-08-03 18:03:18
príspevok od: haplo602
no kedze clanok rozobera DSLR, tak expoziciu ti ovplyvnuju 3 veci:

uzavierka
clona
ISO

vsetky 3 mozes menit a teda by si mal mat moznost v kazdom case vidiet ako su ktore nastavene a aj ich rychlo a lahko menit bez pozerania inde ako do hladacika.

bez stabilizacie, roznych automatickych rezimov atd sa vacsinou zaobides. ale bez moznosti ovplyvnit zakladne expozicne parametre bohuzial nie. a to dnes niektore DSLR maju stale dost zle vyriesene.

a co sa tyka pozitivneho pristupu, no podla nadpisu clanku som cakal nieco uplne ine. napriklad moznost vidiet expozicnu hodnotu kazdeho meracieho pola (Dynax 7) je genialna vec. komunikacia expozicie medzi bleskami je genialna vec. ale kazdy mame svoj nazor ze ?
Uzavierka je v uctovnictve! Canony maju zavierku! ..koniec jazykovedneho okienka
 
Marcel Rebro
2011-08-03 18:12:00
príspevok od: fct.sk
tak potom je to vlastne TAv, ci?
asi ano, ale ja take dzigatko (TelAviv) na fotaku nemam. asi ze je japonsky a nie izraelsky
 
velecky
2011-08-03 18:18:40
príspevok od: julo kotus
V ničom nie je problém, presne tak to má fungovať, od svetla von zaleží, aké ISO fotoaparát zvolí, aby bola expozícia správna. Keď pricloníš, jasné, že musí ísť ISO hore.
práveže v M režime - ak pricloním, tak fotku podexpobujem, lebo ISO je stále rovnaké (ISO 400) - aj keď je ISO na Auto. Fotil som vonku, svietilo slnko, jasné počasie, v M som nastavil hodnoty (podľa expozimetra) 1/250 a F 11 - aparát k tomu hodil ISO 400 - za slnečného počasia! A nech som čas a clonu menil akokoľvek (v M režime), tak ISO ostávalo stále ISO 400! Aj za cenu, že mi ukazovalo a pod- alebo preexponovanie, ale ISO mi v M režime nemení. Skúsim večer prelúskať manuál k Canon EOS 50D a ešte sa ozvem.
 
velecky
2011-08-03 18:25:09
príspevok od: fct.sk
asi to bude tym, ze "M" znamena "manual"
si pozri 4. príspevok v diskusii, som na to upozornil myslím prvý, že v texte je preklep - oni majú, že M je "plne automatický režim" Samozrejme, že M je manuál. Ale prečítaj si príspevok Jula Kotusa, na ktorý som reagoval. Ja som ho pochopil tak, že on ISO na Auto používa aj v M režime. "Čas závierky a clona totiž menia vzhľad fotografie. Ak mám úplne jasné čo chcem, svetlu sa prispôsobuje iba ISO." A mne to práve nejde, nastaviť si čas a clonu a nechať na aparát, nech tam drbne správnu citlivosť. Mne tam hodí vždy ISO 400, aj za cenu, že pod- alebo preexponujem.
 
hombreee
2011-08-03 18:48:07
K tej stabilizacii:

Why is 'in-lens' VR superior to 'in-camera' VR?

1. Corrected finder image makes photo composition easy.
Because camera movement is compensated within the lens in use, you can see a clear finder image. This makes it easier to capture your subject in the focus frame and confirm composition. With a camera that corrects image blur inside the camera body, the image in the finder remains blurred.

2. Each lens is optimally tuned to achieve reliable correction.
Unlike cameras that only provide an internal image-blur function, every lens is optimised. As a result, you can shoot at shutter speeds up to three or four stops slower than would otherwise be possible.

3. Image information captured by the AF and metering sensors is corrected with in-lens VR.
This is a major difference from the in-camera VR. The result is faster and more accurate autofocusing and exposure metering.

4. Patterns of image blur are not the same with all lenses.
Image blur caused by camera movement differs with each lens used. This phenomenon is more noticeable when you use a lens with a longer focal length. So each lens should be finely tuned.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-03 19:22:56
príspevok od: hombreee
K tej stabilizacii:

Why is 'in-lens' VR superior to 'in-camera' VR?

1. Corrected finder image makes photo composition easy.
Because camera movement is compensated within the lens in use, you can see a clear finder image. This makes it easier to capture your subject in the focus frame and confirm composition. With a camera that corrects image blur inside the camera body, the image in the finder remains blurred.

2. Each lens is optimally tuned to achieve reliable correction.
Unlike cameras that only provide an internal image-blur function, every lens is optimised. As a result, you can shoot at shutter speeds up to three or four stops slower than would otherwise be possible.

3. Image information captured by the AF and metering sensors is corrected with in-lens VR.
This is a major difference from the in-camera VR. The result is faster and more accurate autofocusing and exposure metering.

4. Patterns of image blur are not the same with all lenses.
Image blur caused by camera movement differs with each lens used. This phenomenon is more noticeable when you use a lens with a longer focal length. So each lens should be finely tuned.
už som len čakal kto to vytiahne.. len tak medzi nami chlapcami - IS nie je zlé ale zas ani bez neho sa nezbláznim, skôr ta svetelnosť ma trápi
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-03 19:24:47
príspevok od: velecky
si pozri 4. príspevok v diskusii, som na to upozornil myslím prvý, že v texte je preklep - oni majú, že M je "plne automatický režim" Samozrejme, že M je manuál. Ale prečítaj si príspevok Jula Kotusa, na ktorý som reagoval. Ja som ho pochopil tak, že on ISO na Auto používa aj v M režime. "Čas závierky a clona totiž menia vzhľad fotografie. Ak mám úplne jasné čo chcem, svetlu sa prispôsobuje iba ISO." A mne to práve nejde, nastaviť si čas a clonu a nechať na aparát, nech tam drbne správnu citlivosť. Mne tam hodí vždy ISO 400, aj za cenu, že pod- alebo preexponujem.
lusti ale na canonnoch to proste nejde ( a to to mal už aj moj stary nikon D200), až teraz na 60D to ide skoro ako ma, ale nemožno robiť v M korekciu expozície - iba zábleskovej samojamo.. takže treba dočkať na 7D Mk II. a 1D5
 
hombreee
2011-08-03 20:00:31
príspevok od: Jozef Peniak
už som len čakal kto to vytiahne.. len tak medzi nami chlapcami - IS nie je zlé ale zas ani bez neho sa nezbláznim, skôr ta svetelnosť ma trápi
tak urcite
 
miroslov
2011-08-03 20:12:36
čo mne najviac chýba, a myslím že by to nemal byť žiadny veľký problém, pridať takúto funkciu, je pri priorite clony mať možnosť si nastaviť hodnotu najdlšieho času napr. 1/100s (teraz ju nastavuje automatika podla aktuálnej ohniskej vzdialenosti, čo pri ohnisku napr. 18mm môže byť 1/20s čo je pri fotení ľudí v interiéri nepoužeteľné ) a nad túto hodnotu začne automaticky zvyšovať ISO (ktorému by bolo tiež dobré mať možnosť nastaviť hranice) a keď už vychádza ISO za hranicu napr. 1600 až potom začne predlžovať čas.
A druhá vec už hore spomínaná pri Canone nastaviť pri M režime clonu a čas a nechať na automatiku dopočítať ISO. Teraz tam pri ISO nastavenom na automatiku hodí na pevno 400 a žiadna automatika sa nekoná.
Také jednoduché a predsa nedostupné funkcie.
(o tom že popri 18Mpx APS-C snímačoch by mohli robiť aj modely s 12Mpx a s ISO použiteľným aj pri hodnotách 6400, radšej iba snívam)
 
zolec
ocenenie redakciou 2011-08-03 20:48:40
príspevok od: Triton
zaujimavy prehlad co sa tyka ostrenie v tme, u nikonu je cervena mriezka tusim aj na bleskoch a aj na kabli sc 29.

Ale ked pocujem Sony otvara sa mi nozik vo vrecko - nie ze by nerobili dobre stroje, ale ich "firemna mentalita" je otrasna. Vsetko strasne predrazene a s nicim inym sa to neda pouzit. Vid ich blesky alebo ako slavne dopadol minidisc.
Mne sa otvara nozik vo vrecku ked citam taketo prispevky, asi svoj blesk a objektivy planujes pouzivat s canonmi a pentaxmi, ze? Lebo ja moje 3 blesky a 9 objektivou pouzivam s mojimi dvoma sony fotakmi, o inom vyuziti nepremyslam.. Predrazene? Priklad A900+85f1,4CZ= 3500€, porovnatelny obrazok (portret) ti vylezie horko tazko z canon 5Dmk2+canon85f1,2=4000€ a urcite s nikon D3x+ nikkor 85f1,4=7400€. Mohol by som pokracovat...
 
velecky
2011-08-03 20:50:33
príspevok od: Jozef Peniak
lusti ale na canonnoch to proste nejde ( a to to mal už aj moj stary nikon D200), až teraz na 60D to ide skoro ako ma, ale nemožno robiť v M korekciu expozície - iba zábleskovej samojamo.. takže treba dočkať na 7D Mk II. a 1D5
vďaka, daroval si mi voľný večer - v M režime to nejde, ale v Tv a Av mi to myslím funguje tak, ako písal Julo Kotus. S tým, že to "dopočíta" vždy dve premenné. Napr. ak mám Tv, tak mi k času dopočíta clonu a citlivosť - a celkom inteligentne, v miestnosti mi to hodilo ISO 650 a keď som foťák otočil von z okna, tak len ISO 100. Dúfam, že to nebola náhoda
 
velecky
2011-08-03 20:52:19
čo mne chýba na foťáku - a myslím to viac menej vážne, je otvárak na fľaše.
 
hombreee
2011-08-03 21:04:05
príspevok od: velecky
čo mne chýba na foťáku - a myslím to viac menej vážne, je otvárak na fľaše.
to by bola recolucia vo svete fotografie
 
julo kotus
2011-08-03 21:35:10
príspevok od: velecky
práveže v M režime - ak pricloním, tak fotku podexpobujem, lebo ISO je stále rovnaké (ISO 400) - aj keď je ISO na Auto. Fotil som vonku, svietilo slnko, jasné počasie, v M som nastavil hodnoty (podľa expozimetra) 1/250 a F 11 - aparát k tomu hodil ISO 400 - za slnečného počasia! A nech som čas a clonu menil akokoľvek (v M režime), tak ISO ostávalo stále ISO 400! Aj za cenu, že mi ukazovalo a pod- alebo preexponovanie, ale ISO mi v M režime nemení. Skúsim večer prelúskať manuál k Canon EOS 50D a ešte sa ozvem.
Pozri príspevok Joža Peniaka, funguje to dobre až od Canonu 7D a 60D. Sorry
 
scoty
2011-08-03 22:29:30
kedze pouzivam pentax , ocenujem aj obširnejšiu zmienku o pentaxe na tejto stranke ...
 
Marek Vančo
2011-08-03 23:15:21
Ja by som privítal ten bracketing na hlbku ostrosti (BKT A). Prípadne možnosť použiť bracketing na všetky nastavenia vo fotoaparáte. V menu by sa vybralo, s ktorým parametrom má fotoaparát hýbať pri BKT.

- Ďalej by som privítal farebné písmená v hľadáčiku. Napr pri dlhých časoch by sa mohli zobraziť písmená červené. Prípadne iné farebné zobrazovanie.
- Prívítal by som aj lepšiu fresnelovú šošovku na manuálne ostrenie od oka (posunutý obraz napr).
- Niektoré ostriace body by som mal radšiej ešte ďalej pri kraji.

- Na Nikone 90 mi trošku vadí, že ak si otočím zobrazovanie - naľavo a + napravo ako som zvyknutý z matematiky tak manuálne nastavenie ISO je stále opačne, a musím krutit opačným smerom aby som znižoval ISO.


 
pxls.jpg
2011-08-04 01:12:25
príspevok od: velecky
práveže v M režime - ak pricloním, tak fotku podexpobujem, lebo ISO je stále rovnaké (ISO 400) - aj keď je ISO na Auto. Fotil som vonku, svietilo slnko, jasné počasie, v M som nastavil hodnoty (podľa expozimetra) 1/250 a F 11 - aparát k tomu hodil ISO 400 - za slnečného počasia! A nech som čas a clonu menil akokoľvek (v M režime), tak ISO ostávalo stále ISO 400! Aj za cenu, že mi ukazovalo a pod- alebo preexponovanie, ale ISO mi v M režime nemení. Skúsim večer prelúskať manuál k Canon EOS 50D a ešte sa ozvem.
v manuali to mas napisane jasne. ak mas vybrany M rezim Auto ISO vyberie vzdy hodnotu ISO400
bohuzaňial to nie je chyba ale to takto naozaj funguje.
 
pxls.jpg
2011-08-04 01:15:26
príspevok od: velecky
vďaka, daroval si mi voľný večer - v M režime to nejde, ale v Tv a Av mi to myslím funguje tak, ako písal Julo Kotus. S tým, že to "dopočíta" vždy dve premenné. Napr. ak mám Tv, tak mi k času dopočíta clonu a citlivosť - a celkom inteligentne, v miestnosti mi to hodilo ISO 650 a keď som foťák otočil von z okna, tak len ISO 100. Dúfam, že to nebola náhoda
nebola, pri Tv a Av to funguje ako ma.
 
fct.sk
2011-08-04 05:37:43
príspevok od: Marcel Rebro
asi ano, ale ja take dzigatko (TelAviv) na fotaku nemam. asi ze je japonsky a nie izraelsky
sak ani ja nie...ale ja nemam ani auto ISO uz
 
fct.sk
2011-08-04 05:44:18
príspevok od: zolec
Mne sa otvara nozik vo vrecku ked citam taketo prispevky, asi svoj blesk a objektivy planujes pouzivat s canonmi a pentaxmi, ze? Lebo ja moje 3 blesky a 9 objektivou pouzivam s mojimi dvoma sony fotakmi, o inom vyuziti nepremyslam.. Predrazene? Priklad A900+85f1,4CZ= 3500€, porovnatelny obrazok (portret) ti vylezie horko tazko z canon 5Dmk2+canon85f1,2=4000€ a urcite s nikon D3x+ nikkor 85f1,4=7400€. Mohol by som pokracovat...
Triton myslel asi memoristiky
 
S3030150
2011-08-04 09:20:11
príspevok od: miroslov
čo mne najviac chýba, a myslím že by to nemal byť žiadny veľký problém, pridať takúto funkciu, je pri priorite clony mať možnosť si nastaviť hodnotu najdlšieho času napr. 1/100s (teraz ju nastavuje automatika podla aktuálnej ohniskej vzdialenosti, čo pri ohnisku napr. 18mm môže byť 1/20s čo je pri fotení ľudí v interiéri nepoužeteľné ) a nad túto hodnotu začne automaticky zvyšovať ISO (ktorému by bolo tiež dobré mať možnosť nastaviť hranice) a keď už vychádza ISO za hranicu napr. 1600 až potom začne predlžovať čas.
A druhá vec už hore spomínaná pri Canone nastaviť pri M režime clonu a čas a nechať na automatiku dopočítať ISO. Teraz tam pri ISO nastavenom na automatiku hodí na pevno 400 a žiadna automatika sa nekoná.
Také jednoduché a predsa nedostupné funkcie.
(o tom že popri 18Mpx APS-C snímačoch by mohli robiť aj modely s 12Mpx a s ISO použiteľným aj pri hodnotách 6400, radšej iba snívam)
u Nikonu sa toto vola Auto-ISO. v poloautomatickych/automatickych rezimoch je v nastaveni Auto-ISO najdlhsi cas a maximum ISO, ktore sa nesmie prekrocit. Funguje to presne tak, ako si popisal to, co ti chyba u canonu Nikon to mal uz dost davno, dokonca aj D40, ktoru som mal.

este jednu ficuru to ma, ak si nastavis manualne iso pocas aktivneho auto-iso, nastavujes spodnu hranicu

a je to velmi prijemna funkcia, musim povedat
 
haplo602
2011-08-04 10:36:10
príspevok od: lu_boss
...a tato Tvoja odpoved je daleko pozitivnejsia ako ta prva.
Ano, suhlasim, ze cas/clonu/citlivost by mal mat clovek pod neustalou kontrolou, ale nepoznam fotaky do takej miery, aby som vedel posudit, ci to maju vyriesene zle. Tie nizsie rady su celkovo take pre mna divne, co som vyhodnotil tak, ze nie su pre mna.
A to o Dynax 7 som nevedel Dobra pripomienka.
Nie je spomenuty ani vyber ostriaceho bodu okom (Canon, napr. EOS50E) - to je tiez zaujimava ficurka, ktora zakapala.
Mne chyba moznost dokupit na ocnicu "nadstavec" s prislusnou dioptriou, aby som mohol do hladacika pozerat bez okuliarov.
ked ja som taky konfliktny clovek

co sa tyka Dynax 7, je to asi najgenialnejsi filmovy fotak na 35mm. Raz som ho drzal v ruke a potom som nadaval pol roka ze som kupil Nikon a nie Minoltu Sony ma z toho ale vyliecili rychlo ...

Inac jedna vec co v zozname chyba a Canon to zaviedol A-DEP - priorita hlbky ostrosti. Ale implementacia povodna, nie ta zbastardena na novsich EOSoch.
 
om7aqa
2011-08-04 11:57:18
príspevok od: Triton
zaujimavy prehlad co sa tyka ostrenie v tme, u nikonu je cervena mriezka tusim aj na bleskoch a aj na kabli sc 29.

Ale ked pocujem Sony otvara sa mi nozik vo vrecko - nie ze by nerobili dobre stroje, ale ich "firemna mentalita" je otrasna. Vsetko strasne predrazene a s nicim inym sa to neda pouzit. Vid ich blesky alebo ako slavne dopadol minidisc.
Zlatý SONY !!!
to neskúsil - nevie a čo sa týka ceny, tak to by som si nedovolil tvrdiť. A potom sú tu aj iné značky ktoré sa dajú použiť so SONY - a je ich veru dosť ...

... a nepredpokladám, že niekto bude chcieť použiť sklo od SONY na CANON
 
om7aqa
2011-08-04 12:02:19
príspevok od: zolec
Mne sa otvara nozik vo vrecku ked citam taketo prispevky, asi svoj blesk a objektivy planujes pouzivat s canonmi a pentaxmi, ze? Lebo ja moje 3 blesky a 9 objektivou pouzivam s mojimi dvoma sony fotakmi, o inom vyuziti nepremyslam.. Predrazene? Priklad A900+85f1,4CZ= 3500€, porovnatelny obrazok (portret) ti vylezie horko tazko z canon 5Dmk2+canon85f1,2=4000€ a urcite s nikon D3x+ nikkor 85f1,4=7400€. Mohol by som pokracovat...
krásne porovnanie
 
TTL
2011-08-04 16:21:34
príspevok od: haplo602
ked ja som taky konfliktny clovek

co sa tyka Dynax 7, je to asi najgenialnejsi filmovy fotak na 35mm. Raz som ho drzal v ruke a potom som nadaval pol roka ze som kupil Nikon a nie Minoltu Sony ma z toho ale vyliecili rychlo ...

Inac jedna vec co v zozname chyba a Canon to zaviedol A-DEP - priorita hlbky ostrosti. Ale implementacia povodna, nie ta zbastardena na novsich EOSoch.
DEP nie je v zozname prave preto, pretoze je to zoznam o 'dnesnych' fotoaparatoch, a tam uz nie je ani DEP, ani to Minoltacke meranie. To je skor na iny zoznam. A-DEP je ta zbastardena verzia.

BTW Sony v podstate vsetko v DSLR prebrali od Minolty, dobre aj zle. Teda ceny dost navysili, ale inak sa ich neda z nicoho obvinovat.
 
Bubak
2011-08-04 16:48:10
príspevok od: Triton
zaujimavy prehlad co sa tyka ostrenie v tme, u nikonu je cervena mriezka tusim aj na bleskoch a aj na kabli sc 29.

Ale ked pocujem Sony otvara sa mi nozik vo vrecko - nie ze by nerobili dobre stroje, ale ich "firemna mentalita" je otrasna. Vsetko strasne predrazene a s nicim inym sa to neda pouzit. Vid ich blesky alebo ako slavne dopadol minidisc.
Ohľadom bleskov na Minoltu/Sony: Mazaj sem a čítaj,čítaj a čítaj! http://www.mhohner.de/sony-minolta/flashcomp_setups.php#wireless
 
Bubak
2011-08-04 16:54:27
príspevok od: TTL
DEP nie je v zozname prave preto, pretoze je to zoznam o 'dnesnych' fotoaparatoch, a tam uz nie je ani DEP, ani to Minoltacke meranie. To je skor na iny zoznam. A-DEP je ta zbastardena verzia.

BTW Sony v podstate vsetko v DSLR prebrali od Minolty, dobre aj zle. Teda ceny dost navysili, ale inak sa ich neda z nicoho obvinovat.
Ja neviem, mňa vždy napadlo koľko stála pevná 85 F1.4 G (či tie limitované verzie) u Minolty, aká bola dobrá a tiež ma to nejak špeciálne prejde... prípadne ma napadlo kombinácia Dynax 7 + "novinka" až u Sony, a to CZ 135 F1.8. Vo všetkých prípadoch, to je aj odpoveď pre hapla602: Minolta a Sony si vyberie niekto kto presne vie čo chce (napríklad tú spomenutú 135 alebo niečo iné), špecifický výber, ktorý paradoxne môže byť veľmi výhodný (ako tu Zolec spomenul pevnú cenu pevnej CZ 85mm F1.4 a A900 ).
 
Bubak
2011-08-04 17:05:23
Ohľadom bleskov a Wirelessu je dosť špecifické povedať u Sony-MInolty. Minolta mala skvelý systém na odpaľovanie svojich bleskov u Kinofilmu, dosť často sa však menil protokol bleskov a TTL-OTF na digi nefunguje. Aktuálne je teda normálny bezdrôtový systém a potom systém s nastavením 3-skupín (ako jednu skupinu počíta hlavný ovládací blesk na tele, HVL-58 alebo 43 + dva ďaľšie) s riadením miery osvetlenia v pomeroch (1:4:16 napr) i dosť limitujúci (teda pomery sa ťažko len tak v hlavne spočítajú, teda práve CLS od Nikonu je jednoznačne užívateľsky prístupnejší) a teda ja sám mám pár otázok nevyriešených čo ako, a dosť článkov o ňom nepojednáva (teda nezaoberá sa problematikou) takže sa o tom dosť ani nevie. Každopádne má to potenciál.
 
miroslov
2011-08-04 20:04:54
príspevok od: S3030150
u Nikonu sa toto vola Auto-ISO. v poloautomatickych/automatickych rezimoch je v nastaveni Auto-ISO najdlhsi cas a maximum ISO, ktore sa nesmie prekrocit. Funguje to presne tak, ako si popisal to, co ti chyba u canonu Nikon to mal uz dost davno, dokonca aj D40, ktoru som mal.

este jednu ficuru to ma, ak si nastavis manualne iso pocas aktivneho auto-iso, nastavujes spodnu hranicu

a je to velmi prijemna funkcia, musim povedat
hej, niekedy mi pripadá ako keby Canon držal tých svojich vývojárov na izolovanom ostrove bez prístupu na internet a ku fotákom konkurencie, aby si náhodou neprečítali recenzie na photoportáloch a neokukali užitočné funkcie u konkurencie
 
lu_boss
2011-08-04 21:05:41
príspevok od: Jozef Peniak
tieto očnice su katastrofalne nedostupne, na D200 mal kolegy objednanu očnicu s dioptriou a neprišla mu ani ked D200 vymenil za D700
oni existuju ?
 
lu_boss
2011-08-04 21:07:04
príspevok od: haplo602
ked ja som taky konfliktny clovek

co sa tyka Dynax 7, je to asi najgenialnejsi filmovy fotak na 35mm. Raz som ho drzal v ruke a potom som nadaval pol roka ze som kupil Nikon a nie Minoltu Sony ma z toho ale vyliecili rychlo ...

Inac jedna vec co v zozname chyba a Canon to zaviedol A-DEP - priorita hlbky ostrosti. Ale implementacia povodna, nie ta zbastardena na novsich EOSoch.
nuz, co uz s Tebou
 
lu_boss
2011-08-04 21:15:22
príspevok od: miroslov
hej, niekedy mi pripadá ako keby Canon držal tých svojich vývojárov na izolovanom ostrove bez prístupu na internet a ku fotákom konkurencie, aby si náhodou neprečítali recenzie na photoportáloch a neokukali užitočné funkcie u konkurencie
...je to asi mentalitou, neviem, canon ma viacero veci na hlavu, ktorych sa tvrdohlavo drzi - napriklad piktogramy pre meranie expozicie, ja si ich asi necham vytetovat na predlaktie, lebo od sedliackej logiky su vzdialene cele svetelne roky...
Na druhej strane, Canon sa tvrdohlavo drzal CMOS-u a vysledky to prisnieslo excelentne, v case, ked Nikon do nemoty opakoval. ze FF nepostavi, lebo netreba, Canon FF staval...
Kadopadne, vela ficurii z nikonu by som uvital aj na canonoch.
 
total empty
2011-08-05 00:56:59
Ťažká filozofická debata sa tu rozvinula.Dokedy fotograf spozná čoho je jeho foťak schopný,tak už bude tá jeho mašinka muzeálny tip.
Chcel by som sa informovať o tom bode4.-Rýchly reset. Ja takú funkciu na Lumixe G1 sice nemám ale využívam I A-inteligentný automat,čo myslím plnohodnotne plní túto funkciu zo všetkým čo tam bolo spomímané.
Na koliesku v pravo-červené AI.
Mňa až tak brutálne pretechnizované mašinky nelákajú,skôr hľadám jednoduchosť a účelnosť,nie milon gombiček a milion možností v nastavení.
 
S3030150
2011-08-05 12:39:05
príspevok od: miroslov
hej, niekedy mi pripadá ako keby Canon držal tých svojich vývojárov na izolovanom ostrove bez prístupu na internet a ku fotákom konkurencie, aby si náhodou neprečítali recenzie na photoportáloch a neokukali užitočné funkcie u konkurencie
jo ... pentax ma takych vychytavok najviac asi
 
S3030150
2011-08-05 12:42:17
príspevok od: total empty
Ťažká filozofická debata sa tu rozvinula.Dokedy fotograf spozná čoho je jeho foťak schopný,tak už bude tá jeho mašinka muzeálny tip.
Chcel by som sa informovať o tom bode4.-Rýchly reset. Ja takú funkciu na Lumixe G1 sice nemám ale využívam I A-inteligentný automat,čo myslím plnohodnotne plní túto funkciu zo všetkým čo tam bolo spomímané.
Na koliesku v pravo-červené AI.
Mňa až tak brutálne pretechnizované mašinky nelákajú,skôr hľadám jednoduchosť a účelnosť,nie milon gombiček a milion možností v nastavení.
pocet potrebnych gombikov zalezi od toho, do akeho detailu mas predstavu, aky vysledok od toho chces ak chces fotkou nieco vyjadrit, tie gombiky sa casto mozu hodit
 
TTL
2011-08-05 22:34:24
Addendum k clanku - teraz sa hram s kompaktom Pentax a vidim, ze ten ma tiez funkciu obnovenia posledneho zmazaneho obrazku...
 
al.vlado
2011-08-06 01:44:26
príspevok od: TTL
Addendum k clanku - teraz sa hram s kompaktom Pentax a vidim, ze ten ma tiez funkciu obnovenia posledneho zmazaneho obrazku...
No sranda. A zrkadlovky Pentax tu funkciu nemaju.
 
izzino
2011-08-10 09:43:56
príspevok od: lu_boss
...a tato Tvoja odpoved je daleko pozitivnejsia ako ta prva.
Ano, suhlasim, ze cas/clonu/citlivost by mal mat clovek pod neustalou kontrolou, ale nepoznam fotaky do takej miery, aby som vedel posudit, ci to maju vyriesene zle. Tie nizsie rady su celkovo take pre mna divne, co som vyhodnotil tak, ze nie su pre mna.
A to o Dynax 7 som nevedel Dobra pripomienka.
Nie je spomenuty ani vyber ostriaceho bodu okom (Canon, napr. EOS50E) - to je tiez zaujimava ficurka, ktora zakapala.
Mne chyba moznost dokupit na ocnicu "nadstavec" s prislusnou dioptriou, aby som mohol do hladacika pozerat bez okuliarov.
budes musiet kupit alphu, ta to ma zabudovane.
 
izzino
2011-08-10 09:50:34
príspevok od: Bubak
Ohľadom bleskov na Minoltu/Sony: Mazaj sem a čítaj,čítaj a čítaj! http://www.mhohner.de/sony-minolta/flashcomp_setups.php#wireless
ANo to je vynikajuca stranka, Tam sa da vydiet vselico, od celeho portfolia az po synchronizaciu bleskov, kompatibilitu a pod.
 
izzino
2011-08-10 10:03:34
príspevok od: Bubak
Ohľadom bleskov a Wirelessu je dosť špecifické povedať u Sony-MInolty. Minolta mala skvelý systém na odpaľovanie svojich bleskov u Kinofilmu, dosť často sa však menil protokol bleskov a TTL-OTF na digi nefunguje. Aktuálne je teda normálny bezdrôtový systém a potom systém s nastavením 3-skupín (ako jednu skupinu počíta hlavný ovládací blesk na tele, HVL-58 alebo 43 + dva ďaľšie) s riadením miery osvetlenia v pomeroch (1:4:16 napr) i dosť limitujúci (teda pomery sa ťažko len tak v hlavne spočítajú, teda práve CLS od Nikonu je jednoznačne užívateľsky prístupnejší) a teda ja sám mám pár otázok nevyriešených čo ako, a dosť článkov o ňom nepojednáva (teda nezaoberá sa problematikou) takže sa o tom dosť ani nevie. Každopádne má to potenciál.
Nikon ma jednoznacne naiprepracovanejsi system bleskov. Normalne by som tvrdil ze za to moze Joe McNally a jeho vystrelky. Je to v podstate boh strobistov. Ale stare nikonacke blesky tiez nefunguju s novymi, presne tak ako minoltacke zo sony.
NEtusim ako to funguje na Pentaxe, ale na cannone bez riadiacej jednotky sa neda odpalit nic a Bear to aj tak nakoniec vyriesil Hoyu Yungom ktory ma lepsi signal, je otocny a este je niekolkonasobne lacnejsi (a to u neho peniaze nie su problem)
Ja osobne pouzivam sony Vlastnim 11bleskov ale este nikdy som ich nepouzil naraz. CHystam sa na to, ale este nebol cas. V realnom svete ale pouzivam 2,3 az 5. Nieje to problem. Tri skupiny, teda respektive dve v riadiacom HVL58 ci ako je to oznacenie, pre bezneho uzivatela dostatocne stacia. Ked uz niekto ma 3 bleskym malo kedy rozmysla nad dalsim.
Zadne blesky na osvetlenie sceny, alebo pozadia pouzivam i tak dialkove odpalovace lebo by sa nevideli. vlastne kombinujem odpalovanie IR s odpalovanim wireless. Samozrejmostou je manualne ovladanie sily blesku.
 
izzino
2011-08-10 10:13:39
príspevok od: Triton
zaujimavy prehlad co sa tyka ostrenie v tme, u nikonu je cervena mriezka tusim aj na bleskoch a aj na kabli sc 29.

Ale ked pocujem Sony otvara sa mi nozik vo vrecko - nie ze by nerobili dobre stroje, ale ich "firemna mentalita" je otrasna. Vsetko strasne predrazene a s nicim inym sa to neda pouzit. Vid ich blesky alebo ako slavne dopadol minidisc.
ZOlec uz ti pozitivne odpisal, len mi to este prosim vysvetli s tym minidiscom. A neuvadzaj prosim ziadny slovensky trh. Vobec tu neobhajujem, len ma zaujima nazor niekoho kto ma zjavne svoj nazor na SONY jasny a prezentuje ho ostatnym.
 
lu_boss
2011-08-10 13:41:27
príspevok od: izzino
budes musiet kupit alphu, ta to ma zabudovane.
...ak myslis korekciu, tak to ma aj C., tusim +/- 3 D, ale ja by som potreboval kvapku silnejsie
 
Triton
2011-08-10 17:28:52
príspevok od: izzino
ZOlec uz ti pozitivne odpisal, len mi to este prosim vysvetli s tym minidiscom. A neuvadzaj prosim ziadny slovensky trh. Vobec tu neobhajujem, len ma zaujima nazor niekoho kto ma zjavne svoj nazor na SONY jasny a prezentuje ho ostatnym.
ja vobec nespochybnujem kvalitu minidicu(sony celkovo). V case ked MD prisli na svet (tusim hned na zac 90 rokov) to naozaj bol "revolucny" vyrobok.
Chcel si aby som neuvadzal sk trh - ok. Na zapade su md velmi popularne a ked firma ohlasila ze ich prestane vyrabat zacali ich niektori nadsenci velmi rychlo skupovat kym sa este da. Lenze Sony ich prestava vyrabat pre nizky dopyt. Preco? Lebo cele Sony je jeden uzavrety system a maju licencnu politiku aku maju. Ine media vyrabaju rozne firmy a ziju dodnes, md je vysostne sony a tak to aj dopadlo. Kebyze moze MD robit aj niekto iny, moznoze by sa stale vyrabali aj dalej. Sony jednoducho zahodila potencial ktory MD malo....

este k tym fotakom - asi ked si kupim jednu znacku je velky predpoklad ze si budem prislusenstvo dokupovat rovnakej znacky, ale co som chcel poukazat prave na sony - mozem pouzit starsi blesk? mozem tam dat hocaky radioodpalovac?
 
Bubak
2011-08-10 21:09:18
príspevok od: izzino
Nikon ma jednoznacne naiprepracovanejsi system bleskov. Normalne by som tvrdil ze za to moze Joe McNally a jeho vystrelky. Je to v podstate boh strobistov. Ale stare nikonacke blesky tiez nefunguju s novymi, presne tak ako minoltacke zo sony.
NEtusim ako to funguje na Pentaxe, ale na cannone bez riadiacej jednotky sa neda odpalit nic a Bear to aj tak nakoniec vyriesil Hoyu Yungom ktory ma lepsi signal, je otocny a este je niekolkonasobne lacnejsi (a to u neho peniaze nie su problem)
Ja osobne pouzivam sony Vlastnim 11bleskov ale este nikdy som ich nepouzil naraz. CHystam sa na to, ale este nebol cas. V realnom svete ale pouzivam 2,3 az 5. Nieje to problem. Tri skupiny, teda respektive dve v riadiacom HVL58 ci ako je to oznacenie, pre bezneho uzivatela dostatocne stacia. Ked uz niekto ma 3 bleskym malo kedy rozmysla nad dalsim.
Zadne blesky na osvetlenie sceny, alebo pozadia pouzivam i tak dialkove odpalovace lebo by sa nevideli. vlastne kombinujem odpalovanie IR s odpalovanim wireless. Samozrejmostou je manualne ovladanie sily blesku.
Ohľadom tých troch skupín, resp. dve v riadiacom HVL58AM, dá sa tá HVL58AM vypnúť aby snímala na nulový výkon, resp. aby dával iba predzáblesk ako to to robia aj Nikony? Viem, že skupiny sa dajú dať na nulový výkon, či riadiaci blesk neviem.
 
izzino
2011-08-10 22:26:35
príspevok od: Bubak
Ohľadom tých troch skupín, resp. dve v riadiacom HVL58AM, dá sa tá HVL58AM vypnúť aby snímala na nulový výkon, resp. aby dával iba predzáblesk ako to to robia aj Nikony? Viem, že skupiny sa dajú dať na nulový výkon, či riadiaci blesk neviem.
Ano, ano da sa to. Kazda zo skupin sa da vypnut a tak isto aj riadiaci blesk.
 
izzino
2011-08-10 22:33:42
príspevok od: Triton
ja vobec nespochybnujem kvalitu minidicu(sony celkovo). V case ked MD prisli na svet (tusim hned na zac 90 rokov) to naozaj bol "revolucny" vyrobok.
Chcel si aby som neuvadzal sk trh - ok. Na zapade su md velmi popularne a ked firma ohlasila ze ich prestane vyrabat zacali ich niektori nadsenci velmi rychlo skupovat kym sa este da. Lenze Sony ich prestava vyrabat pre nizky dopyt. Preco? Lebo cele Sony je jeden uzavrety system a maju licencnu politiku aku maju. Ine media vyrabaju rozne firmy a ziju dodnes, md je vysostne sony a tak to aj dopadlo. Kebyze moze MD robit aj niekto iny, moznoze by sa stale vyrabali aj dalej. Sony jednoducho zahodila potencial ktory MD malo....

este k tym fotakom - asi ked si kupim jednu znacku je velky predpoklad ze si budem prislusenstvo dokupovat rovnakej znacky, ale co som chcel poukazat prave na sony - mozem pouzit starsi blesk? mozem tam dat hocaky radioodpalovac?
Md disk bol v podstate predchodca dnesnych mp3 jek a aj preto jeho slava zasla. Proste prislo nieco lepsie a modernejsie. Grabovanie na MD bolo na velmi vysokej urovni a prehravace boli velmi uspesne. Obsah bol tusim 1.47gb a to bola velmi slusna velkost.
Ono sony tie disky neprestalo vydavat. Oni potom este pasovali do ich prvych digitalnych fotakov, to bol len jeden ci dva modeli a do dnesnej doby sa stale pouzivaju. PSP ma ten isty disk na ktorom sa predavaju hry. Proste nesli do kartridgou ako ine firmy nintendo a spol, ale ostali pri niecom co im fungovalo a bolo fajn. Takze optika ta ista uz 20rokov a disk len v plastovom obale.
INak ten v MD playeri bol len malinko rozdielny.
Tazko nam jednotlivcom hodnotit ci riesit politiku velkych firiem. A hlavne tych uspesnych. Su tu uz zopar destat roci a i ked nie kazdy suhlasi s tym ako to robia, tak je tazko oponovat tym ze su neuspesny. .
s pozdravom izzi
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-08-10 22:39:11
príspevok od: Triton
ja vobec nespochybnujem kvalitu minidicu(sony celkovo). V case ked MD prisli na svet (tusim hned na zac 90 rokov) to naozaj bol "revolucny" vyrobok.
Chcel si aby som neuvadzal sk trh - ok. Na zapade su md velmi popularne a ked firma ohlasila ze ich prestane vyrabat zacali ich niektori nadsenci velmi rychlo skupovat kym sa este da. Lenze Sony ich prestava vyrabat pre nizky dopyt. Preco? Lebo cele Sony je jeden uzavrety system a maju licencnu politiku aku maju. Ine media vyrabaju rozne firmy a ziju dodnes, md je vysostne sony a tak to aj dopadlo. Kebyze moze MD robit aj niekto iny, moznoze by sa stale vyrabali aj dalej. Sony jednoducho zahodila potencial ktory MD malo....

este k tym fotakom - asi ked si kupim jednu znacku je velky predpoklad ze si budem prislusenstvo dokupovat rovnakej znacky, ale co som chcel poukazat prave na sony - mozem pouzit starsi blesk? mozem tam dat hocaky radioodpalovac?
Sony je rovnako otvoreny system ako hociktory iny. Na ine znacky tiez nemozes davat hocico. Odlisna patka blesku je dedicstvo po MInolte, rovnako ako bajonet. Sucasne Sony bez problemov podporuju objektivy MInolta AF a ich ekvivalenty od inych vyrobcov. Rovnako mozes dat na sony bleksy Minolta rady D. Iny typ patice trochukomplikuje pripojenie nesystemovych bleskov, ale to sa da riesit redukciou. Pre tuto paticu sa vyrabaju radiove odpalovace, rovnake ako pre ine znacky.

Minidisk vyrabali aj ine znacky, jednoducho ale prisiel neskoro a bol prekonany MP3 prehravacmi, rovnako ako APS filmy prisli neskoro, ked bolo zrejme, ze nadchadza digitalna doba. Takisto su na tom Blue Ray media, ktore skor nez sa stihli rozsirit anahradit DVD, su vytlacane online stahovanim filmov v HD rozliseni, vratane ponuky kablovych operatorov.
 
Bubak
2011-08-10 23:44:38
príspevok od: izzino
Ano, ano da sa to. Kazda zo skupin sa da vypnut a tak isto aj riadiaci blesk.
Skvelé, Ďakujem za informáciu...naozaj pomohla.
 
IO-NR
2011-08-14 13:39:21
príspevok od: fct.sk
korekcia EV v manualnom rezime? automaticke ISO v manualnom rezime? tu mi tusim nieco uslo
Ani nie Canon EOS 1D mkIV ma (ako dalsie ine Canony) manualny rezim, v ktorom sa da vybrat "ISO Auto" - zial toto nastavenie neponuka moznost korigovat expoziciu a tak sa treba spoliehat na to, ake ISO nastavy fotoaparat, alebo treba pouzit iny rezim, kde korekcia EV funguje.... a pri tom je tlacidlo na korekciu EV pri hornom displeji uplne volne a nevyuzite... stacilo by mu vo FW pridat funkciu a bolo by to vyriesene
 
fct.sk
2011-08-14 21:28:13
príspevok od: al.vlado
Je
je...niekde urcite
 
Daemonius
2011-09-02 17:02:48
Canon 1Ds měl zabudovaný výpočet hloubky ostrosti.. od té doby tuším nikde.

NEX má úžasnou funkci na ostření manuálních objektivů "focus peak".

No a ještě je dobré, když má foťák funkci "shoot without lens", což umožňuje použít nechipované staré objektivy. Případně má Pentax myslim možnost dokonce nastavit jaký objektiv použijete i když je ten objektiv nebo redukce bez chipu.. šikovné (a hlavně to má vliv na stabilizaci).
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované