Hore

Komunita » Skupiny » Analog » diskusia »
Flexaret - zas a znovu

Analog

Založená: 2010-12-09 09:59:03.64153 | Zakladateľ: haplo602
 
Aelex
2019-04-26 14:32:13.929401
Čaute, videl som niekoľko príspevkov ohľadom flexaretov na tomto fóre a rozhodol som sa, že znovu spomeniem túto tému. Mám v pláne kúpiť nejaky Flexaret ale keďže s TLR nemám žiadne skúsenosti na praktickej úrovni chcel som sa popýtať na pár vecí:
1. Flexaret VI alebo VII? Niekde som čítal, že "pokiaľ fungujú tak je to jedno" ale chcel by som nejakú detailnejšiu odpoveď. 6-ky sú dostupnejšie a jednoduchšie na ovládanie ale zase možnosť fotiť multiexpozície by som celkom bral. Neplánujem rozširovať svoju kolekciu o viac ako jeden Flexaret a preto by som chcel aby to bola čo najlepšia voľba. Bojím sa zase stavu fresnelovej šošovky a toho, že kvôli koplikovanosti 7mičky ho budem musieť servisovať častejšie.
2. Podľa čoho posudzujete či je foťák "hodný ceny" resp. či je to dobrá kúpa? A čo všetko kontrolujete pred kúpou?
3. Ako určujete ceny keď kupujete v bazároch? Lebo videl som už aj inzeráty, kde ludia predávaju Flexarety za 100 € a niekedy aj za 300€ čo je podľa mňa dooooosť prehnaná cena za flexaret.
4. Odkiaľ kupujete, keď kupujete? Slovenské bazáre? Češké bazáre alebo niekde inde? Ja som z Banskej Bystrice takže veľmi sa mi nechce chodiť na potulky českom aby som hľadal niekde v starožitníctvach a podobne.
5. Čo stojí servis na TLR a kde na slovensku by som niekoho schopného našiel? VIem si ro opraviť prípadne aj sám? Viem že by mal byť niekto v Novom Jičíne a v Nových Zámkoch? Ale nie som si istý
6. dá sa nejak ušetriť na filmoch? Chcel by som fotiť 35mm aby som ušetril, kedže fotiť na zvitkový ide celkom do peňazí, pokiaľ viem a chcel by som aj niečo pofotiť naň. Viem, že sa dajú zohnať expirované filmy a to bude asi moj prvý krok pri fotení ale hľadal som aj po zahraničných bazároch a nič lepšie ako jednorázovo 40€ za 20 roliek 35mm som nevidel a na ukrajinských bazároch to tiež nie je nič moc.

Ďakujem
 
belco
2019-04-26 16:55:47.637556
Ahoj skusim odpovedat.

1. či VI alebo VII si musis vybrat sám. Chod hlavne po funkčnosti. Ja osobne mam VI. Sedmička ti prináša format 4,5x6 ale aj kinofilm na 24x24 mm. Či to využiješ je otázane. Podla mna je barbarstvo fotit na kinofilm, ked tam môzem mat 6x6. Pokial je fresnelka v poriadku, tak jasnejší obraz je super bonus, aj ked po tolkých rokoch bude tažko najst nejaky kusok čo je OK. A viacnasobná expozicia moze byť zábava.

2. To mas pravdu na flexarety niektrí ludia hádžu šialene ceny. Osobne cenovo max do 50€, alebo skus sa poobzerať po predajcoch z ČR, tam je flexaret omnoho lacnejsí. Zrejme na SK nejaká deformácia trhu. Mna vyšla plne funkčná VI na 30€. Paradoxom je, ze príslusenstvo vychádza drahšie ako samotný foťák

3. Samozrejme vizuálny stav, funkčnosť uzávierky, clony. Či sedia časy, zaostrovnie, čistota matnice. A kontrola objektívu či nemá plieseň. Inak tip, uzávierka cvakne len pri otvorených dvierkach alebo vloženom zvitku.

4. Bazos SK/CZ alebo špecializované FB skupiny zamerané na analogove fotáky

5. Cena za servis je ťažko odhadnúť, flexaret som este nedával servisovať. Na sk môzes skusit pána Matunáka v NZ.

6. šetriť na filme je nezmysel. Bud chces fotit na zvitok alebo nie. Film je základ. Expirované filmy len na experimenty. Na začiatok skus FOMU, nech sa do toho dostaneš (ČB si krásne spracuješ doma aj sám) Potom uvidís. Ja tak robím 1-2 zvitky mesačne. Čo nezrujnuje
 
Aelex
2019-04-26 17:43:04.805182
Ďakujem, vážne mi to pomohlo.

Ešte pár otázok ak môžem:

1. Ako je to s cenou aj s vybavením, lebo som videl aj inzeráty, kde predávajú komplet všetko možné (foťák VII + dve optiky + obal + dve knihy + filtre asi 3) a chcú za to okolo 100€. Oplatí sa mi to kupovať takto všetko dokopy (alebo aspon ciastočne dokopy - foťáák + obal + adaptér) alebo to mám kupovať po častiach a čakať kým príde správny moment?
2. K tej kontrole pri kúpe ešte, že ako to urobím? Hlavne ako sa kontroluje clona, časy a čistota matnice ? Kontrola uzvierky je niekde na nete ako video ale tými ostatnými vecami si nie som istý.
 
belco
2019-04-26 19:15:28.458431
1. Čo sa týka príslušenstva, tak pokiaľ nie si zberateľ a netuzis po komplekte flexaret (krabica, blocik, puzdro, hľadáčik, predsadky na fotenie z blizka, set na použitie kinofilmu.....) tak sa na tie predražené flexarety vykašli. To už radšej dosetri a kup radšej Yashica Mat124. Pokiaľ ti ide o fotenie, stačí samotný flexaret, slnečná clona padne tiež vhod a keď plánuješ fotiť na čierno bielo tak sa zídu aj filtre. Ja mám len žltý a stačí mi.

2. Kontrolu uzávierky, optiky a clony urobíš tak, že si necháš otvorené zadné dvierka. Nastav čas B a natiahni uzávierku. Cvakni a drž stlacenu spúšť. Proti svetlu skontrolujes optiku (nejaký prach tam určite bude), stav clony, či nie je masná alebo poškodená. Takto si môžeš preveriť jednotlivé časy. Zvyčajne ak funguje 1s ide všetko. Matnicu vidíš, keď si otvoriš šachtu a zaostris na nejaký objekt.
 
Aelex
2019-04-26 23:03:21.961758
Ešte ma napadli ďalšie asi 3 otázky ak sa nenahneváte :/

1. Čo z týchto vecí, ked ich budem kontrolovať sa už nedá opraviť alebo respektíve, čo mi nebude stáť za to keď to objavím? Predpokladám, že optika bude problém a možno tá pleseň?

To ma privádza k otázke:

2. Čo matnice? Počul som napríklad, že keď je tá fresnelová čočka staršia, tak že zvykne skôr tieniť ako rozjasnovať a preto sa chcem spýtať či ak by som išiel do VII či mám to nejak riešiť alebo nie.

Tretiu otázku som momentálne zabudol.
 
belco
2019-04-27 11:03:16.259771
1. Oprava zaleži len od dostupnosti náhradných dielov. Ale musim povedat, ze 99% závad je sposobennych povačšine zaschnutým mazivom, olejom na clone. Čiže takmer vždy opravitelne. Ide o relatívne jednoduchý mechanický stroj bez elektroniky, pokial nie je mechanicky poškodeny, tak je to OK. Čo sa týka optiky, tak plieseň je prúser, toto je tekmer neriešiteľné, hlavne ked sa objaví medzi dvoma lepeními členmi optiky.

3. Matnica nie je problém vymeniť, doknca to ide zvládnut aj doma. Daju sa niekde z ČR kúpiť (skuste FB skupinu flexaret). Ak sú obavy z fresnelky, tak chodte po modely VI. Sú podla mna aj viac rozšírené ako VII. Ja som este sedmičku nedrzal v ruke, tak to neviem posúdi
 
vlcimak
2019-11-19 20:24:45.626516
Neviem, nakolko je to este aktualne, ale pridavam. Pan Matunak z Novych Zamkov servisuje tieto fotoaparaty a vyjadril sa, ze po tolkych rokoch kazdy Flexaret potrebuje servis, stoji to vraj 30,-Eur. A ma zlate rucicky...
Pri klasickom filme sa fotograf nauci rozmyslat nad kazdym zaberom, protoze to naozaj ide do penazi. Nedokazem si predstavit to cvakanie, ako som pred par dnami videl inzerat na predaj fotoaparatu s takmer polmilionom nafotenych zaberov. Pri dnesnych cenach filmov je to hodnota bytu v slabsej lokalite. A nejde len o tie peniaze, ale aj o to, ze vysledok vidiet az s odstupom casu po dofoteni filmu a naslednom vyvolani, ked uz obvykle nie je moznost korekcie a opatovnej opravy zaberu...
 
MisQo83
2020-03-10 19:52:03.861304
Ahojte,
mám pocit , že asi nie som správne, ale chcel by som sa opýtať ohladom Opemus 6,color3 .
Nevedeli by Ste mi poradiť či sa to ešte nepoužíva,alebo či by nemal niekto záujem.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
 
mirosz
2020-03-11 09:56:03.413636
príspevok od: MisQo83
Ahojte,
mám pocit , že asi nie som správne, ale chcel by som sa opýtať ohladom Opemus 6,color3 .
Nevedeli by Ste mi poradiť či sa to ešte nepoužíva,alebo či by nemal niekto záujem.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Trochu nerozumiem otazke - "ci sa to este nepouziva alebo ci by nemal niekto zaujem"... Chces ho predat alebo pouzivat?
 
1 Strana 1 z 1
 


  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()