Hore

Za včelárikmi s Nikon Coolpix P1000

Nikon Coolpix P1000 je giganticky prerastený ultrazoom s parametrami, ktoré sú tak šialené, že je tu veľká pochybnosť, či sa s ním dá vôbec fotografovať.

V redakčnom teste však prekvapil a ukazuje sa, že 3000 mm objektív je použiteľný. Dokonca som s ním nafotil mesiac a navyše z ruky.  Nie je to prístroj pre bežné používanie a skôr ako fotoaparát, je to ďalekohľad s možnosťou fotografovania. Náročných wildliferov neuspokojí, ale pre birdwatcherov je to dobrý prístroj.

Posledné víkendy som trávil fotografovaním plachých včelárikov a mal som, čo robiť, aby som sa k nim priblížil na dosah môjho 840 mm teleobjektívu. Tak mi napadlo, akoby sa fotili s ešte dlhším objektívom? Už 840 mm je poriadny teleobjektív a zohnať niečo silnejšie na systémový fotoaparát je takmer nemožné. Pre fotoaparáty s malým (kompaktovým) snímačom je brnkačka vyrobiť 840 mm objektív. Nikon však išiel oveľa ďalej a ponúka 3000 mm ekvivalent. Objektív pre zrkadlovku s takýmto parametrom by musel byť na lafete ťahanej dostatočne silným SUV.

Nikon Coolpix P1000 má viac ako 3x väčšie priblíženie ako moja 840 mm zostava. To je veľká výhoda, ak sa neviete k fotografovanému objektu dostať bližšie. Miesto 3 metrov, môžete byť ďaleko 10 metrov. Je to podobné ako v makrofotografii, pri fotení hmyzu. S makroobjektívom s dlhším ohniskom môžete byť ďalej a je menšia pravdepodobnosť, že hmyz vyplašíte.


Nikon Coolpix P1000 v spoločnosti skamenelín na Sandbergu. Kvôli videu som pribalil aj smerový mikrofón RØDE VideoMic Pro Rycote.

Sandberg

Niekoľko kolónií včelárikov hniezdi na Sandbergu, ktorý je súčasťou Devínskej Kobyly. Domov si našli v dierach pieskovcovej steny, ktorá je pozostatkom treťohorného mora. Lokalita je známa svojou faunou i flórou a výskytom skamenelín. Je odtiaľ krásny výhľad na povodie rieky Moravy s hradom Devín a zámkom Hof, ktorý sa nachádza v neďaleko Rakúsku.


Najznámejšia časť Sandbergu. V pieskovcových stenách majú svoje hniezda včeláriky.


Zo Sandbergu je výhľad na hrad Devín a rieku Moravu.


Včelárikov môžete vidieť hneď pri hlavnej “magistrále”.


Zo Sandbergu je výhľad aj na rakúsky Schloss Hof.

Včeláriky

Na Sandbergu hniezdia včeláriky zlaté. Wikipédia charakterizuje včelárika takto: “Včelárik zlatý meria 27 – 29 cm s rozpätím krídel 44 - 49 cm a váži okolo 60 g. Pestré farby, dlhý ohnutý zobák a predĺžené stredné chvostové perá, sú najdôležitejšie poznávacie znaky. Na chrbtovej strane má gaštanovočervené a sírovožlté farby, chvost je modrozelený. Čelo je biele, oči červené v čiernej uzdičke, ktorá sa tiahne aj na krk a hrdlo a uzatvára žiarivo zlatožlto zafarbenú oblasť pod zobákom. Brušnú stranu má sýto modrozelenú. Samica je ako samec, iba matnejšia. Mláďatá majú chrbát zelený a nemajú tak výrazne predĺžené stredné chvostové perá.”


Včeláriky radi posedávajú na holých konároch, odkiaľ majú dobrý výhľad. Radi sa združujú a tak to na niektorých stromoch vyzerá ako v trópoch s papagájmi.


Včeláriky vyhrabávajú nory pre hniezda s dĺžkou 90-200 cm.

Najväčšia kolónia je doslova pár metrov od turistického chodníka. Nemôžete si ich preto nevšimnúť a to aj vďaka všade prítomnému štebotaniu. Sú však plachí a ak sa príliš priblížite, odletia preč a nevrátia sa, kým sa dostatočne nevzdialite. Keď som ich fotografoval s Olympusom a 840 mm ekvivalentom ohniskovej dĺžky, musel som sa priblížiť na cca 3 metre, aby som mal detailný záber. Podarilo sa mi to len vďaka výmoľu, cez ktorý vidno agát, na ktorom radi sedia. Mohol som byť schovaný a s fotoaparátom sa nepatrne vysunúť ponad hranu výmoľu.

Nikon Coolpix P1000 v akcii

Fotografovanie

Nikon Coolpix P1000 má samozrejme svoje limity. Aj keď je veľký a má rekordný objektív, stále je to len ultrazoom s malým snímačom. Rozhodne to nie je akčný fotoaparát. Jeho najväčším nedostatkom v praxi je slabý výkon procesora. Zaostrovanie na dlhých ohniskách je pomalšie a pomerne často sa nechá zlákať kontrastnejším pozadím. Fotografovať letovky nemá zmysel, vôbec sa to nedá, uspokojiť sa musíte so statickými zábermi.

Pri fotení vtákov sa často používa sériové snímanie. To je u P1000 silne obmedzené veľmi malým bufferom, ktorý sa zaplní po pár záberoch. Naviac je pomalé a medzi zábermi sú dlhé blackouty. Na najdlhšom ohnisku pracuje stabilizácia na hrane svojich možností a musíte mať pevnú ruku. Aj tak ale obraz v hľadáčiku lieta a pri dlhých blackoutoch stratíte zameranie, takže pri sériových záberoch zistíte, že pri polovici fotografií ste z včelárika urezali. Je preto lepšie fotografovať len po jednom zábere.


Fotografovanie s Coolpix P1000 vyžaduje dobré svetlo, používať formát RAW a mať skúsenosti s fotografovaním. Ani za dobrých podmienok nemôžete očakávať kvalitu akú poskytujú zrkadlovky a bezzrkadlovky s väčším snímačom.

Aby ste z fotoaparátu vytiahli maximum, musíte fotografovať do formátu RAW. Inak sa môžete rozlúčiť s kresbou v tieňoch. BSI-CMOS poskytuje pomerne slušný dynamický rozsah. Nesmiete však používať vyššiu citlivosť, to sa hneď objaví výrazný šum. Malý snímač a svetelnosť F8 na najdlhšom ohnisku predurčujú použitie fotoaparátu len za dobrých svetelných podmienok, ktoré som ja mal. Aj tak však bol rozdiel, či som fotografoval včelárika na svetle alebo v tieni.

Video

Pre niekoho má väčší význam video, ako fotografie. Chce zaznamenať správanie zvierat/vtákov, zachytiť aj zvukovú atmosféru. Nikon Coolpix P1000 má video v rozlíšení 4K 30p. Jeho využitie pri nakrúcaní včelárikov bolo problematické. Vo videu vidno oveľa viac limity stabilizácie obrazu. Pri fotení obraz zmrazíte krátkym expozičným časom, to u videa nejde. Statív by sa mi zišiel, aj keď je pri plížení sa k vtákom nepraktický. Najväčším problémom je ale zaostrovanie. Nemáte ho pod kontrolou. Prístroj sa sám rozhoduje kam zaostrí a vy ani nevidíte ktorý AF bod bol použitý. Pri pokuse o manuálne zaostrovanie som narazil na nepoužiteľný peaking level. Biele čiary zvýraznenia hrán sú príliš hrubé a niekedy cez ne prakticky nevidíte obraz. Nakrúcanie detailov bolo náročné.

Vo videu som chcel nielen obrazovo zachytiť prostredie, kde včeláriky žijú, ale aj ich zvukový prejav. Coolpix P1000 má vstup pre externý mikrofón a preto som použil redakčný RØDE VideoMic Pro Rycote, korý má smerovú charakteristiku. Vzhľadom na väčšiu vzdialenosť som zvýšil zosilnenie na +20 Db.


https://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/video-s-dslr-a-csc/mikrofony-rode-pro-zrcadlovky/

Záver

Konečne som Nikon Coolpix P1000 otestoval ako birdwatcher. Ten nemá prehnane vysoké nároky na obrazovú kvalitu tak ako náročný wildlifer, ale chce mať slušné zábery svojich operených obľúbencov, s ktorými sa môže pochváliť ďalším birdwatcherom, ktorí si musia vystačiť len s pozorovaním. Ak sa s prístrojom naučíte pracovať, tak wow efekt je zaručený. Výkonný objektív výrazne uľahčuje fotografovanie vtákov, ale bez skúseností a dobrých svetelných podmienok to nejde. Užívateľ musí zvládnuť zaostrovanie a dokázať stabilne udržať fotoaparát v ruke. Formát RAW je silno odporúčaný. Obrazová kvalita je na úrovni bežných kompaktov. Fotografie tak nie sú vhodné pre veľkoformátovú tlač. Uplatnia sa na internete, v galériách a na sociálnych sieťach ako dokument pozorovania živočíchov. A o to predovšetkým užívateľom tohto fotoaparátu ide.

Horšie je na tom video, kde sa výraznejšie prejavujú limity stabilizácie obrazu a problematické zaostrovanie.

Myslím, že môžeme report z fotenia včelárikov na Sanbergu považovať za dovŕšenie recenzie Nikonu Coolpix P1000 a jeho otestovanie v situácii, pre ktorú si ho kúpia birdwatcheri. Posúdenie toho, či je výstup pre nich dostatočne kvalitný, nechám na nich.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
DenisBede
2019-05-28 16:47:18
Super praktický test Karol! Ja som bol tiež fotiť v piatok, výsledky sa spracúvajú
Prekvapivo dosť fotografií podľa mňa spĺňa kritériá kvality pre neprofesionálnych (hobby) wildliferov.
S mojím Nikonom D7200 + Tamron 150-600 by som v zásade nemal mať problém čo do kvality v porovnaní s takýmto ultrazoomom. Napriek tomu kým nie som dosť blízko objektu (napr. ostriaci bod je väčší ako hlava fotografovaného vtáka) tak AF sa má problém chytiť a aj keď na výslednej fotografii indikuje zaostrenie, je veľakrát mimo. Neviem či mám len blbý kus, ale keď sa dostanem dostatočne blízko, tak že ostriaci bod je menší ako hlava fotografovaného vtáka, tak sú fotky super ostré.
Každopádne, kým človek nevystihne krásny moment, nezvolí zaujímavú kompozíciu a nie je v dobrej pozícii na hladké odpichnutie pozadia, fotky sú len dokumentačné a na to myslím že Coolpix P1000 postačuje.
Sám mám väčšinou z 500-600 fotiek väčšinu dokumentačných a len 2-3 skutočne vydarené...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované